Hoogovens gaat voor 7 miljard de zee in Zielzorg onder buitenlanders stuit op grote moeilijkheden ANWB ontwierp beter herkenbare fiets Vissers lusten geen dropwater" Positie van christenen in Egypte duidelijk verbeterd MAASVLAKTE „OOK IDEAAL" Injectie rabies moet goedkop er Uitstel GRIEP NAM TOE Boskoopse pater op de bres voor Aziaten in Londen KORTE METTEN DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT/. PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Uit vrees dat veel hondenbezitters hun hond weg zullen doen, vraagt het hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren de entstof voor de verplichte inentingen van honden tegen hondsdol heid. gratis ter beschikking te stellen, of de artsen op andere wijze financieel tegemoet te ko men. „Het gevaar van een verder gaande infectie zal dan nog gro ter worden", aldus het hoofdbe stuur in zijn verzoek aan minis ter Van der Stee (Landbouw en Visserij). De organisatie heeft tegenover het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergenees kunde haar teleurstelling uitge sproken over het feit, dat zon der enig overleg de adviesprijs voor de anti-rabies-injectie is vastgesteld op 20,20. Voor het internationaal entingsbewijs wordt nog eens 3 extra gere-. kend. Poging tot omkoop voor woningen AMSTERDAM (ANP) Wegens het verzwijgen van hem beloof de steekpenningen is de 40-jari- ge directeur gemeentewerken van de gemeente Rhoon (Z-H) gisteren door het Amsterdamse gerechtshof veroordeeld tot 2000 gulden boete en drie maan den voorwaardelijk. De directeur van de bouwonder neming Arnhem Zuid BV had hem steekpenningen toegezegd voor iedere opdracht tot het bouwen van een woning in deze plaats: per woningwetwoning 100 gulden, per premiewoning 500 gulden. De overeenkomst werd later in een brief beves tigd. Protest in gevangenis: 2 zelfmoorden HAMBURG (DPA) - Twee ge detineerden in een Hamburgse gevangenis hebben gisteren zelfmoord gepleegd uit protest tegen het Westduitse systeem van de tenuitvoerlegging van straffen. De mannen, die zich kort na elkaar van het leven beroofden, lieten in een gemeenschappelij ke brief weten dat ze met hun daad wilden wijzen op misstan den in het strafwezen. Ze kriti seerden de ontoereikende ver zorging en de willekeur bij het uitdelen van huisstraffen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De plannen van de staalgigant Hoogo vens om de produktiecapaciteit in IJmuiden uit te breiden van 8 tot 11 miljoen ton ruwe staal per jaar (omstreeks 1985) heeft de goedkeuring gekregen van de door de ministerraad ingestelde ambtelijke werk groep onder voorzitterschap van mr. A. Boersma, directeur metaal- en bouwindustrie van het minste- rie van Economische Zaken. Met de voor het bedrijf noodzakelijke uitbreiding is een bedrag gemoeid van 7 miljard gulden (prijspeil 1974). Zij betekent extra werk voor 3350 mensen. Deze zullen niet uit het buitenland worden gehaald. In het gisteren verschenen rap port zegt de werkgroep, dat het van groot belang is Hoogovens ook op langere termijn in staat te stellen een bijdrage aan de nationale economie te leveren: het bedrijf levert niet alleen na tionaal maar ook regionaal een zeer grote bijdrage aan het in komen, de werkgelegenheid en de export. De uitbreiding wordt noodzakelijk geacht, om inter nationaal te kunnen blijven con curreren. De commissie is ervan over tuigd, dat Hoogovens op redelij ke wijze aan de milieu-eisen kan voldoen. De gevolgen voor het milieu kunnen door technische maatregelen zelfs beneden het huidige niveau gebracht wor den. Hoogovens geeft nu reeds jaarlijks 70 miljoen uit voor be strijding van milieuoverlast. De mogelijke uitbreiding in zee van Hoogovens wordt nu reeds „het duurste strand van Neder land" genoemd. De terreinuit breiding bij de noordpier van de ingang van het Noordzeekanaal wordt begroot op 80 miljoen. Het is duidelijk, zegt de werk groep, dat de uitbreiding van Hoogovens zal leiden tot veran deringen in het recreatiepatroon ter plaatse: ten zuiden van Wijk aan Zee zal ongeveer 750 meter strand verloren gaan. Ten noorden van het dorp is echter nog voldoende strandcapaciteit Met de belangen van Wijk aan Zee zal Hoogovens echter terde ge rekening houden. Hoogovens spreekt nadrukke lijk tegen, dat de uitbreiding gepaard zal gaan met de bouw van een nieuwe kernenergiecen trale. De bestaande centrale van het Noordhollands Elektrici teitsbedrijf bij Velsen zal de verwachte toenemming van het stroomverbruik bij Hoogovens kunnen opvangen, zo wordt ge zegd. Als de uitbreiding niet verwe zenlijkt kan worden (gezien de voorwaarden die reeds door Ge deputeerde Staten en nu door de commissie-Boersma zijn ge steld) heeft Hoogovens nog an dere plaatsen op het oog, zoals Dortmund of de Maasvlakte bij Rotterdam. De Maasvlakte wordt door Hoogovens nog al tijd beschouwd als „de ideale plek voor een staalindustrie". Nu het rapport van de commis sie-Boersma is verschenen kun nen de gebruikelijke wettelijke procedures voor de plannen van Hoogovens een aanvang nemen. Consumenten Reisgids nu ook los verkrijgbaar (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Consumen ten Reisgids, een drie-maande lijkse uitgave van de Consu- mentebond, is sinds korte tijd los verkrijgbaar bij de kiosken, en boekhandel. De Consumen tenbond wil hiermee tegemoet komen aan de wens naar objec tieve reisinformatie die ook be staat buiten de ledenkring van de bond. In het laatst verschenen num mer van de Reisgids is de uit slag gepubliceerd van een en quête die gehouden is onder ruim 2000 leden van de Consu mentenbond. Hieruit blijkt dat 17% van de leden, die hun reis geheel of gedeeltelijk door een reisbureau heeft laten verzor gen, niet bijzonder of helemaal niet tevreden is over de reisor ganisator. Redelijk tevreden was 24 procent en 56 procent had geen klachten. De meeste kritiek gold de voorlichting van het reisbureau. KOPENHAGEN (Reuter) Niels Kjaer-Larscn (31), die 20 dagen moet zitten, behoeft dat pas te doen als zijn 12-jarige fox-terrier Loeve (leeuw) ter ziele is. Dit is zo bepaald door minister van Justitie Orla Moeller, tot wie Niels zich had gewend. Hij stond er namelijk op, samen met zijn hond de straf uit te zitten, maar dat vond de gevangenisdirectie niet goed. Hij liep de straf op we gens het slaan van een buschauffeur die zijn hond een schop had gege ven. Overigens geldt in Dene marken de bepaling, dat kleine gevangenisstraffen kunnen worden onder gaan in een tijd die beide partijen het best schikt Er komt steeds meer lijn in de T-shirt trend. Het effen katoenen hemd heeft nu grappig gestreepte details zoals mouwtjes, kraaginzet en zelfs een bijpassend tasje. Voor hem zijn het brede strepen in marinetinten. (Van een onzer verslag geefsters) DEN HAAG De ANWB heeft gisteren in Den Haag de door deze wielrijdersbond ontwor pen „zichtbaarheidsfiets" gepresenteerd. Een aan tal voorzieningen aan de ze fiets maakt het auto mobilisten mogelijk hem 's nachts, maar vooral in het schemer-duister, be ter te zien. Meest opvallend zijn de licht weerkaatsende strips aan de zij kanten van de banden. Ook op een grotere afstand is hierdoor de vorm van de fiets duidelijk herkenbaar. Volgens de ANWB zal deze voorziening het aantal flankbotsingen (op het ogenblik 65 procent van het aantal ver keersongevallen waarbij wielrij ders zijn betrokken) sterk doen afnemen. Aan de achterkant is een verbe terd achterlicht aangebracht, gecombineerd met een rode re- trof lector. Het witte spatbord is vervangen door een gele retro- flecterende strip. Samen met de lichtweerkaatsende pedalen is ook van achteren de fiets als zodanig te herkennen. Het voor stel van minister Westerterp, dat alleen voorziet in een grote rode retroflector, wordt door de ANWB onvoldoende genoemd. Zulke retroflectoren zitten ook op auto's, motoren en bermpaal tjes, aldus de wielrijdersbond. De ANWB wil de minister van Verkeer en Waterstaat voorstel len via wettelijke maatregelen deze voorzieningen aan een fiets verplicht te stellen. Hiervoor zal een wetswijziging nodig zijn, omdat een geel spatbord op het ogenblik niet is toegestaan. De zichtbaarheidsfiets zal te zien zijn op de Tweewieler-RAI die volgende week dinsdag in Amsterdam begint. De kosten van de aangebrachte voorzienin gen worden door de ANWB ge raamd op ongeveer twee tien tjes. ADVERTENTIE Heeft weer 's de voorjaarskriebel... (dus kunt er weer de gekste koopjes halen [uXKortingv ALLESLEVERBAAR BINNEN 5 MINUTEN VURENHOUTEN -FLESSEN - REKKEN 3 voor 25,- ROTAN SCHOMMELSTOEL 99,- ROTAN THEEWAGEN 89,- BANKSTEL "MARIANNE" INCL. SALON- EN HOEKTAFEL 2399,- GARDEROBE WANDMEUBEL (6-delig) 595, PALISSANDER WANDMEUBEL (10-delig) 777, ENGELSE HOEKKAST 395,- ITALIAANSE EETHOEK 375, DISCO/T.V.-MEUBEL 249,- CHROOM BANKSTEL MET RIBCORD KUSSENS 1495,- MINI-SETS IN HOUT EN CHROOM v.a. 59,- SLAAPBANK 825,- Grote Marktstraat 5, Den Haag, tel. (070) - 65 07 20 UTRECHT (ANP) Het aantal grieppatiënten is de afgelopen week vrij fors gestegen: van 10 naar 17 op de 10.000 inwoners. Vergeleken bij vorig jaar liggen deze cijfers nog erg laag. De griepgolf zorgde er toen voor dat 83 van de 10.000 Nederlan ders tussen de lakens moesten blijven. De ziekteverschijnselen van de huidige griep zijn niet emstig, aldus een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid. Zij beperken zich meestal tot die van een flinke verkoudheid. VOORZITTER VISSERUSCHAP: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De zeevisserij heeft in het afgelopen jaar naar schatting 91 miljoen verlies geleden, waar van 73 miljoen in de kleine zeevisserij. Zou strak de hand zijn gehouden aan de vangstbeperkingen, dan zouden deze cijfers er nog somberder uitgezien hebben". Dit zei vanmorgen de heer C. Bleiksloot, voorzitter van het Visserijschap. In zijn jaerrede voerde de heer Bleiksloot aan, dat de zeevisse rij structureel in het slop zit Mede hierdoor hebben de vis sers grote moeite met het nale ven van de quoteringsregeling. Een andere oorzaak van het ge brekkige naleven noemde hij het onduidelijke beleid van de overheid in de begeleiding van de vangstbeperkingen. Voorzit ter Bleiksloot vergeleek die be geleiding met „een fles dropwa ter die een patiënt krijgt toege diend als hij een operatie moet ondergaan". „In de ogen van de vissers heeft de begeleiding zich beperkt tot de instelling van een „Ontwik- kelings- en saneringsfonds", dat zich tot nu toe heeft toegelegd op de sanering van de vloot Deze inkrimping is al een eind gevorderd, maar een duidelijk aanvullend pakket is nodig om het overgebleven deel van de vissersvloot weer gezond te ma ken", aldus de heer Bleiksloot die tevens waarschuwde tegen een te drastische afbouw van de vloot De visserijvoorzitter meende, det de naleving van de quote ringsregeling voor de haring vangst minder problemen heeft opgeleverd dan de regelingen voor de platvis, doordat de ha ringvloot gedisciplineerder is en ervaring heeft met opgelegde re gelingen. Voorts constateerde hij, dat de garnalenvangst posi tief verloopt (de vloot is vorig jaar sterk uitgebreid door de goede resultaten) en de paling vangst op het IJsselmeer zeer bevredigend was. „De totale aal opbrengst steeg van 8 miljoen in '74 naar 13 miljoen in '75. Het experimenteel eggen van de IJs- se lm eerbodem zou de aalvang sten mogelijk nog verder kun nen bevorderen", aldus voorzit ter Bleiksloot (Van onze moderedactie) Amsterdam Modehuis C en A beeft in haar nieu we voorjaarscollectie het accent gelegd op sportie ve mode. Gisteren werd dit getoond tijdens een swingende presentatie in bet Amsterdamse Kras- napolsky, waar actrice Adèle Bloemendaal als doldwaze ladyspeaker op trad. Onder het publiek bevond zich de extrava gant beschilderde en ge klede Ma thi Ide Willink, die in de zeer alledaags draagbare" collectie van C en A waarschijnlijk niet veel van haar smaak gevonden zal hebben. De geshowde kleding viel - als vanouds bij C en A - vooral op door draag baarheid. Geen echte nieuwe dingen, maar klei ne nieuwe details. De basiskleuren bij C en A zijn voor de komende maandenwit, écru, ca mel, grijs en zwart. De pastelkleuren zoals die vorig jaar de toon aanga ven, zijn verdwenen. Door de hele nieuwe mo de loopt een klassiek-ele- gante lijn. Bij de regen jassen is het de trench coat, die model staat voor uitwerking in verschillen de vormen. Daarnaast zijn de wijde katoenen jassen met veel ruimte in de rug nog niet geheel van het toneel verdwenen. Opmerkelijk is dat ook de felrode lakjas terug is. Voor de dames is er de ..tailored look", een spor tieve benadering van het klassieke mantelpakje in effen rood of marine met nauwe split-rok. Van de heren wordt verwacht dat zij gekleed gaan in kos tuums met vest, waaron der geen overhemd wordt gedragen maar slechts een shawltje in de hals. Talloze variaties brengt C en A voor jonge vrouwen in de zogenoemde flod derjurkjes van diverse breisels. Met kapmouw- tjes, driekwart mouwtjes, nauw sluitend en over de knie vallend. Vooral veel in de kleuren wit en ge broken wit Met contraste rende strepen in de breed- De jeansmode is bij C en A nog lang niet uitge diend. Behalve jurken, jassen, rokken en hessen zijn er nu ook veel fanta sie-overalls. Wit is de kleur die het bij de jeans dit jaar helemaal moet gaan maken.. In Nederland honden vieren zestig mensen geheel, gedeel telijk of bij bepaalde gelegen heden, zich pastoraal bezig met diverse groepen buiten landers. De stichting „Cura Migratorum" hoopt deze pas tores op alle mogelijke manie ren behulpzaam te zijn bij hun moeilijke werk. Dit schrijft pater Jan Rijk o.carm., secretaris van deze tijdens het Landelijk Pasto raal Overleg geïntroduceerde stichting, die tevens adviescol lege is van de bisschoppelijk gedelegeerde voor het vreem delingenpastoraat, in het in formatiebulletin van de Kerk provincie. Pater Rijk stipt aan, dat de bezetting van het vreemdelin genpastoraat grote zorgen baart. Een derde van de pasto res is tussen de zestig en ze ventig jaar, elf zijn boven de vijfenzestig of worden het dit jaar en eenderde is tussen de vijftig en negenenvijftig jaar. Velen van het zijn oud-missio narissen, die na terugkomst in Nederland een taak binnen een hun bekende taalgroep hebben aangenomen. Maar er zijn steeds minder missionaris sen, terwijl er meer vacatures komen. Daarnaast is er een magere bezetting binnen be paalde taalgroepen, bij voor beeld bij de Surinamers. Pater Rijk wijst op de heel eigen problemen, die het pas toraat onder vreemdelingen kent. Het is vaak'bijna onmo gelijk tot een zekere kerkelijke gemeentevorming te komen. De mensen wonen verspreid en werken zeer lange dagen (of nachten) om zoveel moge lijk geld te verdienen. De bui tenlanders raken door het le ven in een vreemde samenle ving vaak cultureel en reli gieus totaal ontworteld. Het kerkbezoek is zeer laag. Van de pastor, die veel moet reizen en trekken, wordt dan ook een grote geestdrift en doorzet tingsvermogen gevraagd. Hij houdt zich veelal noodgedwon gen bezig met maatschappelij ke dienstverlening. Vooral ook de financiële zorg is groot. Gemiddeld krijgen de aalmoezeniers achtduizend gulden per jaar, waarvan ze alles moeten betalen, ook za ken als vervoer, telefoon en portokosten. Sociale voorzie ningen zijn er voor hen niet. Een van de eerste werkzaam heden van de stichting „Cura Migratorum" zal dan ook zijn het geven van een betere fi nanciële basis aan het werk. De armoede en eenzaamheid onder de Aziaten, die vanuit Oeganda naar Londen zijn ge komen, is zeer alarmerend. Aldus schrijft de Nederlandse Witte Pater Jan Romijn (51) in een rapport aan de sociale dienst van Londen. In het rapport schrijft pater Romijn, dat van de 28.000 Aziaten, die van Oeganda naar Engeland kwamen, velen in staat zijn geweest een nieuw leven op te bouwen. Volgens hem zijn er in Londen echter ook 200 300 gezinnen, die in de meest behoeftige omstan digheden leven en die door geen enkele dienst of organisa tie worden geholpen. Deze mensen spreken meestal geen Engels, aldus pater Romijn, en zij hebben er dus ook geen idee van op wat voor soort hulp zij recht hebben en waar ze deze kunner krijgen. Pater Romijn, afkomstig uit Boskoop, heeft van 1955 tot 1972 in Oeganda gewerkt. In dat jaar gaf de regering van Oeganda de Aziaten in dat land het bevel te vertrekken. In Oeganda werkte pater Ro mijn aanvankelijk vooral on der de Afrikanen, later echter vooral onder Aziaten. „Als we ziekenhuizen of scho len wilden bouwen, gingen we naar deze mensen toe, want zij hadden geld", aldus pater Ro mijn. „Maar toen ze in moei lijkheden kwamen, is de kerk hen vergeten. Dat is absoluut fout." Het rapport van pater Romijn doet verschillende suggesties om het lot van de Aziaten in Londen te verbeteren. Hij pleit voor de vestiging van bureaus, waar mensen, die geen Engels spreken, terecht kunnen voor gezondheidszorg of sociale hulp. In gebieden, waar veel van deze mensen wonen, zou iemand aangesteld kunnen worden om hen Engels te le ren. Bovendien is er. volgens pater Romijn, een groeiende behoefte aan tehuizen, die maaltijden verzorgen voor de oudere immigranten. Kardinaal Willebrands, die zoals gemeld tot 20 februari in Rome verblijft, is door paus Paulus in audiëntie ont vangen. De nieuwe aartsbis schop van Utrecht heeft zijn nieuwe titelkerk, de catacom benkerk van San Sebastiano, aan de Via Appia Antica in gebruik genomen. Op grond van zijn nieuwe pastorale functie behoort kardinaal Wil lebrands als aartsbisschop nu tot de groep van kardinaal priesters. Het Romeins-Germaanse mu seum in Mainz heeft het Vati- caan een natuurgetrouwe ko pie aangeboden van de antieke pauselijke troon, de zoge naamde „kathedra van de hei lige Petrus". De originele met goud en ivoor ingelegde troon werd in het jaar 875 door Ka- rel de Kale bij diens keizers kroning geschonken en diende in de middeleeuwen de paus als zetel. Hij staat nu in de Sint-Pieter. De kopie zal te bezichtigen zijn in de schatka mer van de Sint-Pieter ter ver vanging van een uit 1705 date rend model, dat nooit voltooid is. Van morgen tot zondag zal in Innsbruck een internationaal congres worden gehouden van de „Wereldfederatie van me dici, die het menselijk leven eerbiedigen". Het thema van het congres, dat abortus en euthanasie tot onderwerp heeft, luidt „Geneeskunst en ideologie". Er zijn tal van in leiders, onder wie de voorzit ter van de federatie, dokter K. F. Gunning uit Rotterdam, voorzitter van het Nederlands Artsen Verbond. Tijdens een pontificale heilige mis door de bisschop van Innsbruck. mgr. Rusch, zal de evangeli sche bisschop van Oostenrijk, Oskar Sakrausky spreken. De honderdzesendertig kerken uit de negentiende eeuw, die twee jaar geleden op de ont- werplijst van beschermde mo numenten werden geplaatst, zijn thans definitief be schermd. Ondanks bezwaren besloot minister Van Doorn van CRM ook de Dominicus- kerk in Alkmaar, de St-Vitus- kerk in Bussum en de kerk van de parochie H. Verlosser en Barbara (Goudserijweg) te Rotterdam op de lijst te hand haven. Als voor de Dominicus- kerk in Alkmaar geen nieuwe bestemming wordt gevonden, zal de minister echter overwe gen het gebouw van de lijst af te voeren. De situatie van de christelijke minderheid in Egypte is ten opzichte van die van een aan tal jaren geleden duidelijk verbeterd. Men mag ze „goed" noemen. Dit zei onlangs kardinaal Sida- rouss, patriarch van de met Rome geruïneerde koptisch katholieke kerk, tijdens een bezoek aan Wenen. Hij legde er de nadruk op, dat president Sadat een groot persoonlijk aandeel in deze ontwikkeling heeft. Hij treedt de christelijke minderheid in het land met begrip tegemoet. Zijn eigen zoon bezoekt de koptisch-kath- olieke school. Twee leden van de regering zijn christen en ook andere Egyptische christe nen bekleden leidende posten in het openbare leven. Als er zorgen zijn, aldus kardi naal Sidarouss, komen deze dan ook niet voort uit de ver- houding tot de overheid of de islamitische meerderheid, maar uit het slinken van de christelijke gemeenschappen als gevolg van de emigratie van vele christenen. Het aantal geünieerde kopten in Egypte bedraagt ongeveer honderd vijftigduizend. Tachtig procent van hen is praktizerend. Er is weinig echte vooruitgang in het streven naar hereniging met de zes miljoen leden tel lende koptisch-orthodoxe kerk. Wel is de sfeer verbeterd tussen beide, onder meer door het bezoek van de koptische patriarch Schenouda aan paus Paulus. Het werk van de, door beide goedgekeurde, zestien leden tellende commissie staat ech ter nog aan het begin. De posi tie van de paus vormt in de besprekingen het grootste struikelblok. Een moeilijk punt is ook, dat de orthodoxe kopten de katholieke doop niet erkennen. Bij gemengde huwe lijken, die ten overstaan van een orthodox geestelijke wor den gesloten wordt vastgehou den aan herdoop van de kath olieke partner. De verhoudingen tussen de verschillende kerken zijn ech ter zeer goed. Kardinaal Sida rouss wees er daarbij op, dat Cairo de enige stad ter wereld is. met zeven verschillende katholieke, riten. Vaak bezoe ken de gelovigen elkanders kerken. Ook ontmoeten de lei ders van de zeven kerkelijke gemeenschappen elkaar gere geld voor overleg.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7