Feest- Tiendaagse begeleidt heropening Leidse Schouwburg Wil van der Zalm schopte het ver in U Brits Columbia Sassen hei mse leraren naar Roemenië DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 LEIDSE .COURANT PAGINA 5 Bevolking wordt betrokken bij tal van manifestaties LEIDEN Hoe het precies gaat worden, ligt nog enigszins in het vage verborgen, maar wel is zeker dat de heropening van de gerestaureerde, gemoderniseerde en glorieus herrezen Leidse Schouwburg een massale happening gaat worden, waarbij min stens 5000 Leidenaars (genodigd of niet-officieel genodigd maar van harte welkom tegen betaling van een onaanzienlijk toegang sprijsje) betrokken zullen zijn. Hans van Dam, die over ruim een halfjaar weer als schouwburgdirecteur uit zijn ballingschap aan de Hooglandsekerkgracht terugkeert naar de tempel aan de Oude Vest, knort bij wijze van spreken dan al van genoegen bij voorbaat: „Het wordt van 15 tot en met 24 oktober een feest van openingsvoorstellingen, en Feest-Tiendaagse. De schouwburg, die waarschijnlijk zo'n 570 zitplaatsen krijgt, is te klein om het grote aantal genodigden en anderen in één keer op te vangen. Daar gaan we nu tien avonden en dagen (want er komt ook nog een interessante expositie) over doen". „Naar verwachting is de restauratie in juli bouwkundig achter de rug", zo is Hans van Dam gerechtigd mede te delen; „architect Onno Greiner heeft dan nog twee maanden nodig om wat op zijn specifieke terrein te „rommelen". Vervolgens zullen er nog wel enkele feilen uitgehaald moeten worden in de weken daarop. Maar dan gaat het echt gebeuren: de nieuwe oude schouwburg opent met manifestaties en een musical die tien avonden lang op een vol podium voor een volle zaal gespeeld gaat worden. De voorlopige werktitel van de musical is „Dubbeltje op z'n kant", ,JIo, wacht even, we zijn al verder", werpt de musical-schrijver Watze Tiesema er tussen door, het gaat heten: „Wie betaalt het gelach?" Dat vindt iedereen meteen een prachtige naam, uiteraard. Het is niet eens trouwens een dubbeltje op z'n kant, want de feest-tiendaagse wordt bekostigd uit de „lopende schouwburgbegroting". Er hoeven dus geen vreemde bokkesprongen gemaakt te worden. Het gelach wordt derhalve door de Leidse gemeenschapxetaald en daarom leek het meer dan nuttig om het Leidse publiek volop bij het openingsgebeuren te betrekken. Dat gebeurt ook op de rondleidingen die tien dagen lang het publiek de schouw burg eens van de andere kant van de zaal, met al haar geheimzinnigheden en technische voorzieningen, zullen laten zien. Even opgeven en in groepjes kan men dan het vernieuwde dramatische domein bewonderen. Er komen ook voorstellingen voor de jeugd. Gedacht is aan een bewerking van 't Toverdoosje (dat de hele toneelmatige tovertechniek van een schouwburg aanschouwelijk uit de doeken doet), voorstellingen die waar schijnlijk worden gespeeld door de Amsterdamse toneelgroep Marmouzet Maar het zwaartepunt wordt en blijft de musical „Wie betaalt het gelach?", onder regie van routinier Stije van Brandenberg. Het wordt een duur gebouw voor de Leidse gemeenschap en daarom moeten er veel Leidenaars aan meedoen: voor en door Leidenaars. Een groot aantal Leidse amateurtoneelspelers is verzocht om medewerking te verlenen, maar ook amateurs op ander cultureel gebied: muziekbeoefenaars b.v., ook wie thuis zijn op het gebied van ballet, zang enzovoorts. Het wordt een heel bedrijf. De choreografie is in handen gelegd van Leidse Marjolein Briër, de muzikale leiding heeft oud-Leidenaar (thans Boskoop) Koos Mark (van De Burcht). Watze Tiesema schreef niet alleen de tekst van de musical, hij maakte ook de muziek. De technische leiding heeft Kees Hogeveen, bedrijfsleider van de schouwburg. Producent is Hans van Dam, schouwburgdirec teur. Wie de schouwburg gaat openen is nog onbekend. Prins Bern- hard is al genoemd. Maar in elk geval is deze zaak in handen van Burgemeester en Wethouders gegeven. Men wil ook verte genwoordigende groepen van de Leidse bevolking uitnodigen, bijvoorbeeld uit de verschillende wijken, waarvoor dan de wijkcomité's benaderd kunnen worden. „We hebben dan nu wel de ingeschreven Leidse ateurspelers uitgenodigd om mee te werken aan de musical", aldus Hans van Dam, „maar ook Leidenaars die niet bij een of andere culturele vereniging staan dekt zijn van harte welkom. Dat staat bij ons voorop. Zestig mensen zullen te zien en te horen zijn op het podium, maar een veelvoud hebben we nodig achter de schermen. Ons Kreatief Team houdt half maart een auditie. Dan kunnen er rollen worden verdeeld. Het orkest van een man of 18 wordt in een later stadium samengesteld". Watze Tiesema stond met z'n opdracht voor een probleem: het moest een stuk zijn voor een groot publiek en binnen de produktie zouden veel cultuurvormen (toneel, dans, zang, mu ziek, decors, kostumering enz.) en technieken een plaats moeten vinden. „De musical was daarom de voor de hand liggende vorm. Dat sprak mezelf ook erg aan", vertelt Leidse Watze. „De opzet is een provinciestad die het financieel en bestuurlijk slecht gaat Elke gelijkenis met bestaande toestanden is toevallig en onopzettelijk. Dat stellen we voorop. Het kan op Leiden lijken maar dat is dan schijn.B. en W. van die plaats zijn ten einde raad; de regering staat op ingrijpen. Maar daar is een reddende engel: de koffiejuffrouw ten stadhuize, die een vriendje in de reclamebusiness heeft: Rob Ravenstein. Rob blijkt het beleid beter te kunnen verkopen dan B. en W Gaandeweg wordt de privinciestad een swingende, dynamische en moderne leefgemeenschap, naarmate het Rob gelukt de bestuurders wat op te fleuren. Zelfs de burgemeestersvrouw werpt alle kuisheid van zich af. Dit vertelt tenminste Watze. Verwikkelingen bij de vleet, liefdesaffaires, een stadhuisbezet ting. De regering stelt een onderzok in naar de gang van zaken. Tenslotte is er een regeringscommissaris die positief aan de regering wil adviseren. Tiesema laat het allemaal goed aflopen en iedereen sluit elkaar aan zijn of haar hart. Watze: „Het zijn situaties die alle tegelijk gebeuren; het is moeilijk uit te leggen". Het wordt een spelen met het gedrag van mensen en groepen van mensen, 2 uur en een kwartier lang. „O ja", komt ineens weer bij Watze Tiesema naar boven: „Rob is een verhouding begonnen met de vrouw van de burgemeester, maar ook dat komt weer goedjnet die koffiejuffrouw bedoel ik". Drs. Coby Bordewijk-Knotter, lid van de schouwburgcommissie en altijd in de onmiddellijke nabijheid als Hans van Dam „naar buiten treedt", heeft zich met een groep studenten dramaturgie belast met het researchwerk voor de tentoonstelling, die aan- Een illustratieve prent uit het Leids gemeente archief de Leidsche Schouwburg tot 1865 en na de grondige uiterlijke verandering sindsdien, gezien in 1890. dacht aan het Leidse toneelverleden gaat besteden, omdat daar behoefte aan zou bestaan. Het Leidsche Schouwtoneel begon in 1705 en het gebouw werd in 1764, 1809, 1865 (ingrijpend) en in 1890 verbouwd. Alle Leidse toneelaspecten zullen op de tentoonstelling in de „kapel" van K&O aanschouwelijk worden uitgebeeld. Zo zal uit de doeken worden gedaan wat er op toneelgebied in Leiden populair was (melodrama), voor wie het werd gespeeld en hoe. Ook enkele vaste decorstukken uit de oude doos zullen te zien zijn: „het bos", „de straat" en „het paleis" (in grote en kleine uitvoering). Het Leidse toneelleven zal in oktober a.s. zonder meer worden opgekrikt en het Leidse volk kan daaraan zijn deel hebben. GS gaan in Leidse regio op zoek naar plaatsen voor woonwagen- kampjes Van een onzer verslaggevers LEIDEN Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland zullen op korte termijn onderzoeken of er in de gemeenten in de Leidse regio werkelijk geen ruimte is om woonwagenkampjes in te richten, zoals wordt beweerd. Dit deelde Gedeputeerde En gelsman gisteren mee tijdens een overleg met de regio-ge meenten in het Leidse stadhuis. Behalve de vertegenwoordigers van Leiderdorp, de wethouders Reugenbrink en Drenth, kon niemand namens zijn gemeente een werkelijk positief geluid la ten horen ten aanzien van de oplossing van het woonwagen probleem. Zoals bekend zal dit jaar nog begonnen worden met de inrichting van een klein woonwagenkampje (voor acht wagens) in de Bloemerd in Lei derdorp. Oegstgeest kwam met de voor zichtige toezegging dat b en w overwegen een kampje met twee staanplaatsen in te richten. Burgemeester Berends van Lis- se stelde dat hij gemeenteraad raad zal voorstellen medewerk ing te verlenen aan de totstand koming van een woonwagencen- trumpje. „Maar het kan nog wel jaren gaan duren voor dat een dergelijk kamp is gerealiseerd", was zijn ontmoedigende voor spelling. Burgemeester Bonnike van Noordwijk weigerde alle mede werking. „We moeten er maar eens naar gaan streven de groei van de woonwagenbewoners te gen te hoüden." Katwijk heeft voorgesteld een kampje in te richten nabij de Estec. Ook hier tegen is er verzet in Noordwijk. „Een en ander brengt ons in een moeilijk parket", aldus Roger de Jager van het actiecomité voor meer staanplaatsen in de regio. „De gemeente Leiden wil alleen wat gaan doen als de gemeenteraden in de regio me dewerking toezeggen. En dat kan nog wel jaren duren WD: „Bezetters Stadhuisplein tasten rechtsgelijkheid aan" Van een onzer verslaggever» LEIDEN - De WD meent dat door het niet optreden tegen de bezetters van het Leidse Stad huisplein de rechtsgelijkheid wordt aangetast. Aan het colle ge van b en w heeft de WD- fractie in de gemeenteraad hierover schriftelijke vragen gesteld. Zoals bekend wordt het Stad huisplein bijna een maand bezet gehouden door een achttal woonwagens. De bewoners wil len pas vertrekken wanneer zij een vaste standplaats hebben toegewezen gekregen. Namens zijn fractie stelt de WD-er Elzenga dat de grenzen van de welvoeglijkheid", door de woonwagenbewoners wordt overtreden. „Zowel door tijds duur als optreden". Hij vraagt het college welke motieven het heeft om niet tegen de bezetters op te treden. WETHOUDER, BURGEMEESTER, MINISTER F j soonüjkheid was, die als za kenman niet alleen aan geld dacht maar ook open stond voor de problemen van zijn klanten. En die ook niet bang. was om de bestuurders van zijn woonstreek aan de tand te voelen over zaken die hem niet aan stonden. Zo rolde hij in de politiek. Tien jaar geleden vroeg men hem zich kandidaat te stellen voor een wethouderschap in Surrey en na een flitsende ver kiezingscampagne werd hij ge kozen. Sindsdien is zijn ster snel gestegen. Hij werd erg populair. En dat kwam vooral ook door zijn wekelijkse praatjes voor tv waarin hij als bloemen- en plantenexpert niet alleen tekst en uitleg gaf over tuinaanleg en bestrij dingsmiddelen maar tussen neus en lippen door ook nog streekaangelegenheden aan de kaak stelde. zijn politieke opmars goed van pas gekomen, dank zij zijn 'knappe uiterlijk en zijn vrien delijke en overtuigende ma nier van optreden kan hij vooral bij de vrouwen en be jaarden een potje breken. Zijn oom Theo vertelde mij: „Bill kan enorm goed praten. De mensen hangen aan zijn lip pen. Al praat hij een uur ach ter elkaar dan nog is men een en al aandacht. Dat is zijn sterke punt Hij weet de men sen te boeien. Hij is een gebo ren leider. Iemand met veel charme en ook iemand die goed kan luisteren." In 1970 werd Bill Van der Zalm gekozen tot burgemees ter van Surrey en later weer herkozen. Nu is hij opnieuw een stapje hoger geklommen en is hij minister met een jaar salaris van 48.000 dollar, waar van een gedeelte belastingvrij is. Ik kreeg nog even de verkie zingskrant onder ogen waarin het verhaal staat over de sue- Oud-Noord wiikerhouter Wil van der Zalm heeft het in zijn tweede vader land, Canada, erg ver geschopt. Na een blik semcarrière in het za kenleven en het burge meesterschap over Sur rey, een gebied zo groot als de provincie Utrecht, is hij sinds kort minister van sociale zaken en huisvesting in het Cana- dese Britse Columbia. En nog is het einde voor de man die ook dikke vrienden is met Cana- da's premier Trudeau, nog lang niet in zicht. Vriend en vijand voor- j spellen Wil, die zijn I naam liet ombuigen tot j het wat jovialere Bill, een nog hogere positie al i zal hij, omdat hij in Ne- i derland werd geboren j het niet tot premier kun- I nen brengen. „Maar de capaciteiten heeft hij er i beslist wel voor," zegt I men daar. Hoe zijn ster zo snel heeft kunnen rij j zen en wat het geheim is van Canada's carHe- remaker nummer één j leest U vandaag in mijn I rubriek. Bill Van der Zalm, die in zijn jeugdjaren in de Dorpsstraat i woonde in hetzelfde huisje i waarin nu nog zijn oom Theo i woont, vertrok in 1947 op 12- jarige leeftijd met zijn moeder en zijn broers en zussen Truus, Elly, Nico, Piet en Aad naar Canada om zich daar bij I zijn vader te voegen, die daar I een bloeiende bloembollenhan- del had opgezet. Bill, die toen nog geen woord Engels sprak, paste zich des ondanks op de middelbare school vrij snel aan en leek regelrecht af te stomen op een universitaire studie. Maar de hartewens van Bill, advocaat worden, kon niet in vervulling gaan omdat zijn vader ziek werd en hij een deel van de zaak moest overnemen. Dat ging hem voortreffelijk af. Hij i bleek een geboren verkoper die met enorm veel mensen in contact kwam en al snel in i zijn streek een geliefde per- Wil van der Zalm met zijn vrouw en zijn vier kinderen Deze met bloemen beladen Oudhollandse kar op het gazon van zijn buiten herinnert Wil van der Zalm van tijd tot tijd aan zijn jeugd in Noordwijkerhout. cesvolle carrière van deze oud- Noordwijkerhouter. Er staan ook talloze foto's in waarop je Bill tijdens zijn verkiezing stournee handen ziet schudden en toespraken ziet houden. En achteraf bezien had hij zich die moeite waarschijnlijk nog wel kunnen besparen want hij versloeg zijn tegenstander met een straatlengte. Ook zakelijk gaat het Bill Van der Zalm nog steeds voor de wind. In Brits Columbia doet men niet moeilijk over betaal de bijbaantjes, zo is mijn in druk. Hij is ook nog eigenaar van vijf bloeiende tuincen trums en komt bij elkaar dus aan een vorstelijk inkomen. Privé gaat het hem al niet minder. Zijn vrouw Lillian, van Joegoslavische afkomst, mag er wezen en hij heeft ook vier gezonde kinderen, twee zoons en twee dochters. En om het succesverhaal compleet te maken ontbreekt natuurlijk ook niet het prachtige buiten verblijf omringd door weelde rig groen, strakke gazons en een prachtige tennisbaan om in de vrije uurtjes, en dat zijn er niet zo veel, te relaxen. Maar zoals dat hoort in het leven van een carrièremaker is ook Bill Van der Zalm, een gewone jongen gebleven die het tot minister heeft geschopt maar die zich in zijn tuincen trum, zo hoorde ik, minstens even best thuis voelt als in zijn statige kamer op het ministe rie. En natuurlijk is hij Hol land nog niet vergeten. Bijna elk jaar wipt hij nog even langs in zijn geboorteplaats, waar hij op bezoek gaat bij familie en ook bij oude school vrienden met wie hij dan graag een borreltje drinkt. Maar helemaal niet aan zaken denken als hij in Noordwijker hout is, kan hij moeilijk, zo hoorde ik. Hij neemt dan meestal even de gelegenheid te baat om wat grote inkopen te doen aan bollen en bomen. En dan koopt hij soms ook wat antiek. Zoals de laatste keer toen hij een order van enkele tienduizenden guldens plaatste bij de Lissese antiquair Van Damme en al die spulletjes liet verschepen naar Brits Colum bia om het daar weer te verko pen. Acht leerkrachten van de Sassenheimse Don Bosco- mavo vliegen in de paasvakantie naar Roemenië i om daar kennis te maken met het onderwijsstelstel. j Het wordt beslist geen snoepreisje want de leraren j moeten bijna het hele reisbedrag zelf betalen en i ze krijgen maar een klein deel van de overheid j vergoed. Het schoolreisje omvat een ontvangst op het ministerie van onderwijs in Boekarest, waar een lezing zal worden gehouden over de historie en cultuur van het land en waar ook het onderwijsstelsel zal worden toegelicht. En dan volgt natuurlijk een bezoek aan de onderwijsinstituten zelf, eerst officieel en later in de week gevolgd door een pri- vébezoek waardoor er wat on- gedwongener gepraat kan worden. Mavo-directeur J. Teeuwisse vertelde mij dat het schoolreis je van de leraren niet louter bedoeld is als studiereis. „We gaan er natuurlijk ook naar toe om het land te zien. Per slot van rekening is niet voor niets ons oog gevallen op Roe menië. We konden namelijk ook kiezen uit andere landen zoals Israël, maar de meeste stemmen waren voor Roeme nië". Hij vertelde mij ook dat de Sassenheimse mavo-leraren mogelijk in de toekomst meer van dergelijke reisjes gaan on dernemen. „We moeten eerst eens afwachten hoe ons dit bevalt. Zelf heb ik al eens zo'n instructieve reis gemaakt naar Berlijn en dat beviel mij best. Maar je weet nooit hoe het nu loopt". Ik hoorde van de mavo-direc teur dat het de bedoeling is dat de leerlingen na de reis d.m.v. een verslag op de hoog te worden gesteld van de im pressies die de leerkrachten in Roemenië hebben opgedaan. In Memoriam Henny Boes Leiden Op 52-jarige leeftijd is het afgelopen weekeinde plotseling overleden de beken de Leidse dansleraar Henny Boes. Op ons verzoek schreef zijn collega Evert Castelein een In Memoriam. Na meer dan dertig jaar dans- onderwijs aan duizenden jonge ren en ouderen is het plotselinge heengaan van Henny Boes voor zijn vrouw Maaike, zijn leerlin gen en oud-leerlingen hard aan gekomen. Een gelovig, zeer gevoelig en goed mens ging heen. Nog geen twee weken geleden moest hij het heengaan melden van zijn vriend en collega Co Sandman uit Amsterdam. Ge slagen was hij bij het heengaan van zijn vriend en collega Wim Voeten uit Den Bosch. Nu drie jaar geleden ging de droom van het echtpaar Boes eindelijk in vervulling. Met trots opende hij zijn eigen school. Zorgen nog moeite spaarde hij om „zijn" school tot in de perfectie in te richten. Voor zijn cursisten was hem niets te veel. Ruim veertien dagen geleden, vlak voordat hij licht ongesteld werd, besloten Maaike en hij een nieuwe verlichting in hun zaal aan te brengen. Dat licht heeft hij niet meer mogen zien. 'n Eerlijk collega geen gerod del, recht op de man af altijd in voor 'n feestelijke dronk maar niet zonder een goed ge sprek. Een uitstekend vakman, en een goed collega voor zijn vele vrienden in „de wereld van de dans" en ver daarbuiten, zo was Henny Boes. Dat hij nu het ware licht moge zien. Evert Castelein Programma zaalvoetbal LEIDEN Vanavond weer een „compleet" programma in de Leidse hoofdklasse-zaalvoetbal. Na het beker-intermezzo van verleden week dus weer twee belangrijke wedstrijden in de Groenoordhal. Meest interessant het duel van koploper Zwaanvo gels met Swift 't Winkeltje. Swift, vrij van alle promotie- en degradatiezorgen kan het Zwaanvogels best eens erg las tig gaan maken. Tegelhandel, met LDWS nog altijd een kans hebber in de titelstrijd, lijkt het tegen Wernink wat gemakkelij ker te hebben. s 2-Garelle 2 (19 nkeltji 2A: Leiden—Digros Stars (22 u num-VKP (22 uur). Res 2 A: VN A 2 ijk 2 (20 uur); SDO '67 2-LISC 2 <20 uur NA ^-fut- je Groen—i Modem—VTL «1 uur) 3E: Parlevb Fasson (21 uur) Res. 3A: Gazelle 3SVLV 2 (20 uur) Em. 3B: SDO '67 3-Oranje Groen 2 (21 uur). Tegelhandel 3-LFC 3 Grof vuil LEIDEN De grof vuilwagen van de gemeentelijke reinigingsdienst komt mor gen langs de volgende straten in Leiden Zoeterwoudsesingel (van Lammenschans- weg tol Hoge Rijndijk), vd Brandelerka- Laat de Kanterstraat, Cronesteinkade, P •J. Blokstraat, Fniinlaan; de Gijselaar- straat; Kemstraat; Verdamstraat; Kore- vaarstraat; Plantsoen, 4e Binnenvest gracht. Rijnstraat; Kraaierstraat; Haven straat 2e en 2e. Ie, 2e en 3e Gortestraat, Geregracht levendaal; Oranjeboomstraat. Cathnjnenstraat. Barbarasteeg; St Jons- steeg. Koe nes teeg, Nieuwe Brugsteeg. Wiclmakerrteeg, Hogewoerd; Watersteeg; Plantage. Utrechtse Veer T* 'na r VeerstraaL

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5