Linkse partijen houden brandweer aan het BLEIJIE (CDA) NEEMT HET OP VOOR LEIDSE AMBTENAREN Universiteit richt zich tot Kamercommissie WISSELING IN WD-FRACTIE Wat moet ik nou vragen, Hans?" Scheiding tussen PPR/D'66 en PSP een feit Margriet-mode zet het voorjaar al in Het was opvattend dat de linkse fracties gisteravond bij de behandeling van de personeelsuitbreiding van de Leidse brandweer (zoals voorgesteld door de oppositie) er aanvankelijk unaniem het zwijgen toededen. Pas in een links con claaf, tijdens een schorsing, kwamen de progressieve tongen los. De schorsing was aangevraagd door het PvdA-raad- slid Van Baaren, die een nogal boze indruk maakte. Al spoedig bleek waar om. Van Baaren was lid van de werk groep die in het verleden een advies heeft uitgebracht aan het stadsbestuur ten aanzien van de brandweerwensen. „Noch het vorige, noch het huidge colle ge heeft echter de moeite genomen hie rop te reageren", stelde Van Baaren verbitterd. Hij legde uit, dat de burge meester in zijn antwoord was vergeten te vermelden dat vier man extra brand weerpersoneel te realiseren zou zijn, wanneer de compensatie, die de spuit gasten krijgen voor hun vele overwerk, terug zou worden gedraaid (en dat ge beurt bij een extra personeelsinjectie voor een deel automatisch). Links Leiden was het er overeens dat dit aspect ook aan de orde zou moeten worden gesteld en dat er verder toch ook door de PvdA het woord gevoerd moest worden nu de oppositie zich zo uitdrukkelijk als pleitbezorger van de brandweer had opgeworpen. „Ik vind het ongewenst dat nu de indruk wordt gevestigd dat de oppositie zich zo voor de brandweer inspant", merkte wethou der Waal afgunstig op. Dus moest ook links zijn mond open doen „en", zo vond mendaar is Van Baaren de aangewezen man voor". Al leen Van Baaren wilde niet: „Ik ben vorig jaar door jullie het zwijgen opge legd om voor de brandweer te praten en dus doe ik ook nu mijn mond niet open", onthulde het PvdA-raadslid. Dus moest fractieleider Meyer het maar opknappen. En zo kon het gebeuren dat deze zenuwachtig aan het PvdA-reken- wonder Van Dam vroeg, alvorens de raadszaal weer binnen te treden: „Leg me nou nog eens even uit wat ik aan je vragen moet, Hans"... Van onze raadsverslaggever LEIDEN Het is aan het optreden van de linkse partijen in de Leidse gemeenteraad te wijten dat de brandweer nog enkele maanden zal moeten wachten op een beslissing over de door hen gevraagde extra manschappen en arbeidstijdverkorting. PvdA, PPR/D'66 en PSP gaven er de voorkeur aan een voorstel (ingediend door CDA, VVD en CPN) om de brandweer direct vier man extra toe te kennen niet in stemming te laten komen, maar deze uit te stellen tot de begrotingsbehandelingen die in april zijn ge pland. Zij vonden het „in zijn samenhang behandelen van deze personeelsuitbreiding met de begroting" belangrijker dan het lenigen van de acute nood bij het Leidse corps die het personeel intussen tot de lippen is gestegen. De afgelopen twee maanden bevolkte een flinke delega tie van het brandweercorps trouw iedere raadsvergade ring de publieke tribune, nadat het CPN-raadslid Hoe ven in december had verzocht een brief van de brand weer aan de agenda toe te voegen. In deze brief werd door het corps nog eens aandacht gevraagd voor de uiterst penibele situatie waarin de Leidse brandweer al geruime tijd verkeert. Het corps is chronisch onder bezet De manschappen maken weken van 72 uur. In vergelijkbare steden 66 uur. Weken lang* heeft de brandweer moeten wachten op behandeling van deze brief, omdat de raad zich avonden lang verdiepte in de drama's Endegeest en Daey Ouwens. Toen de Leidse spuitgasten dan gisteravond eindelijk aan bod kwamen leek al hun moeite aanvankelijk beloond te zullen worden. Van vrijwel alle kanten, kwam lof voor hun werk en werd ervoor gepleit hun redelijke wensen te honoreren. Het CDA-raadslid Vink wees erop dat tegenover het verdubbelen van het aantal malen dat de brandweer moest uitrukken in de afgelopen jaren geen enkele compensatie heeft gestaan. Hij vond het onjuist dat de gemeente wel geld over heeft voor peperdure rapporten en adviezen van reorganisatiedeskundigen, maar de brandweer tot dusver in de kou liet staan. Hij pleitte voor een directe afbouw van het aantal werkuren tot 66 met het vooruitzicht op een terugbren gen naar 60 uur. „Ik vind het een nare maatschappij die naar mensen die voor hun taak staan, niet luistert, terwijl lieden die op een mindere manier acties onder nemen wel aandacht krijgen", stelde Vink, daarbij kennelijk doelend op de woonwagenbewoners die nu al vier weken het stadhuisplein bezet houden. Zijn fractiegenoot en personeelsdeskundige van het CDA, drs. W. Bleijie wees erop, dat het voorstel van b. en w. om de brandweer twee extra mensen te geven slechts die twee corpsleden zou kunnen vervangen die onlangs voor de uittrekkende dienst werden afgekeurd, zodat dit nog een soulaas zou bieden. De gedachte waarmee gespeeld wordt, om aan de paraatheid van de brandweer te gaan tornen om uit de moeilijkheden te komen, wees Bleijie, evenals het brandweerperso neel, van de hand. Daarbij haalde hij een artikel uit de Leidse Courant van 22 januari aan, waarin brand weer-commandant Broeshart verklaarde dat het met de brandpreventie in Leiden maar al te vaak al droevig is gesteld. Commandant Broeshart verklaarde tegen over een LC-redacteur dat een ramp 2oals in een Belgisch café op oudejaarsavond plaatsvond, ook in Leiden gemakkelijk zou kunnen gebeuren en dat het hem aan mankracht ontbrak om hier iets aan te doen. Stiefkind CPN-woordvoerder Hoeven sloot zich bij het CDA aan. Hij verweet het college er „een moderne werkgever smentaliteit" op na te houden om aan uitbreiding van de brandweer te ontkomen. Hij noemde de brandweer het stiefkind van de gemeente en vroeg zich af waarom Leiden zich wel een dubbele directeursfunctie voor Endegeest kan veroorleven en een dikbetaalde aan de kant gezette directeur Groenoordhal, maar kennelijk niet een paar extra brandweerlieden. „Er worden scheppen geld uitgegeven aan werkloosheidsbestrijding en hier ligt werkgelegenheid voor het opscheppen, zonder dat er gebruik van wordt gemaakt," aldus Hoeven, die er aan toevoegde „dat er kennelijk eerst ongelukken nodig zijn." Namens CDA en WD diende hij een voorstel in om de brandweer werktijdverkor ting toe te zeggen en met ingang van 1 april met vier man uit te breiden. Burgemeester Vis, die namens het college antwoordde, stelde het eens te zijn met de gevoelens zoals die door de raad werden verwoord. Hij speelde de zwarte piet echter terug aan de raad door te stellen dat het college in de afgelopen jaren tot tweemaal toe met uitbrei- dingsvoorstellen was gekomen, doch dat de raad daar anders over dacht en deze niet honoreerde. „Op basis hiervan is een organisatiewerkgroep gaan zoeken naar andere oplossingen dan uitbreiding nu deze door de raad uitdrukkelijk was afgewezen", legde Vis uit Als mogelijke andere oplossingen noemde hij het terug brengen van de paraatheid, het verdwijnen van de 24-uursdiensten en het opnemen van vrijwilligers in het brandweercorps. „Omdat deze voorstellen echter door de brandweer worden afgewezen en de raad niet aan personeelsuitbreiding wilde denken zijn we in een patstelling gekomen", aldus Vis. Hij verklaarde zich ermee akkoord als de raad terug wilde komen op eerder ingenomen standpunten, maar vroeg zich wel af waar het geld vandaan zou moeten komen om extra brandweerlieden te betalen. Daarom zag hij de uitbrei ding liever bij de begrotingsbehandelingen aan de orde gesteld, een opvatting waarbij PvdA-wethouder Van Dam (financiën) zich met zijn hele linkse achterban bij aansloot. Bleijie (CDA) verwierp deze opvatting uitdrukkelijk. „De uitbreiding van de brandweer heeft voor ons prioriteit nummer één" stelde hij „Als deze zaak u ook zo na aan het hart ligt, begrijp ik niet waarom er in het verleden niet meer druk vanuit het college op de linkse fracties is uitgeoefend om met uitbreiding van de brandweer akkoord te gaan. In elk geval gedoogt deze zaak niet nog langer uitstel. Wat u doet is alleen maar spoed toezeggen, zonder deze ook te betrachten", aldus Bleijie, die vond dat de wethouder van financiën dan maar rekening moest houden met de ruimte waar bij aanneining van zijn voorstel beslag op zou worden gelegd. Alle moeite van het CDA was echter tevergeefs: links had tijdens een schorsing uitgemaakt dat de uitbei- ding pas bij de begroting afgehandels zou worden en aldus geschiedde. Het verwijt van CDA-leider Dries- sen, dat daarmee de vergaderorde werd verstoord omdat het voorstel wel in behandeling werd genomen maar het niet tot een stemming kon komen, ten spijt. De brandweer mag in april nog eens terugkomen.... ARJEN BROEKHUIZEN Van onze LEIDEN Het Leidse gemeenteraad slid voor het CDA, W. Bleijie, heeft het in de raadsvergadering van gister avond opgenomen voor de Leidse amb tenaren onder wie de laatste tijd nogal wat onrust en onvrede was ontstaan naar aanleiding van het optreden van hun links-politieke bazen in het colle ge. Hij deed dit bij de behandeling van de brief die de Leidse voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel vorig jaar decem ber schreef aan het college, waarin hij uiting gaf aan de onrust die onder het personeel was ontstaan. In de brief wordt een aantal voorbeelden opge somd dat betrekking heeft op de recht spositie van de gemeenteambtenaren, die naar de mening van de NCBO-voor- zitter door het handelen van het stadbe stuur van Leiden wordt geschaad. Hij wees met name op de kwesties Ende geest, Daey Ouwens en de affaire-be noeming directeur Sociale Dienst. Drs. Bleijie voegde hier gisteravond nog enkele voorbeelden aan toe; daarbij verwijzend naar een artikel in de Leidse Courant van 31 december vorig jaar, waarin onder de kop „Leiden heeft geweten dat het ook anders kan" een opsomming werd gegeven van alle mis sers van het stadsbestuur in het jaar van de linkse meerderheid. Bleijie wees op het herhaaldelijk in het openbaar afvallen van de directeur gemeenten- werken, ir. Vos, door de wethouders Van Aken bij de benoeming van de burgerraadsman, en op het in het open baar kritiseren van ambtenaren door wethouder Verboom. Bleijie wees er verder op dat de op handen zijnde reorganisatie van het Leidse ambtelijk apparaat alleen tot een goed einde kan worden gebracht wanneer er vertrouwen van de ambte naren in hun politieke bazen is en onmogelijk over de hoofden van de ambtenaren heen. Het CDA-raadslid had kritiek op de uitlatingen van wet houder Van Dam in de Leidse Courant van 13 december waarin deze de veront ruste brief van de NCBO-voorzitter als „onzin" bestempelde. Hij vroeg van wet houder Van Aken (personeelszaken) de onrust onder de Leidse ambtenaren on verwijld in het georganiseerd overleg met de vakbonden aan de orde te stel len. Het had Bleijie verbaasd dat er sinds het schrijven van de brief (8 december) nog steeds geen reactie van het college was gekomen. De CDA- woordvoerder diende daarop een motie in, waarin werd gevraagd om een spoe dig onderhoud met de bonden. De motie werd, na mededeling medeling van wet houder Van Aken, dat donderdag reeds een gesprek zal plaatsvinden, door het college overgenomen. Van onze raadsverslaggever voortaan als een aparte PSP-fractie te willen worden langer van deze fractie deel uit te maken. Wel voegde beschouwd. Zij wees er nog eens op dat de PvdA naar het PSP-raadslid daar nog aan toe, dat wel waar LEIDEN - De scheiding tussen PPR'D'66 en de PSP de mening van de PSP-ledenvergadering weigert het mogelijk met deze partijen zal blijven worden samen- is sinds gisteren officieel een feit. Aan het begin van verkiezingsprogramma na te komen na het besluit van gewerkt. Ook stelde mevrouw Van de Zande een links raadsvergadering werd door Anne van de Zande de PPR en van D'66, die het college nog een laatste programcollege nog altijd de voorkeur te geven boven (PSP) een verklaring afgelegd, waarin zij meedeelde kans willen geven, ziet ze geen mogelijkheid meer nog een afspiegelingscollege met WD en CDA. gilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIE S Een van de Margriet-voorjaarssnufjes, een gebreide groene jumper op een witte basisrok Leiden Margriet gaf gistermiddag en -avond weer haar jaarlijks terugkerende zelfmaak-voor- jaarsmodeshow, een evenement dat in de Leidse Stadsgehoorzaal telkens weer veel belangstelling en populariteit geniet Terwijl de temperatuur buiten nog om het vriespunt was, werden er binnen al - door vijf mannequins - luchtige zomermodelletjes getoond waarin de kleuren rood, wit en blauw, ruiten een streepjes de boventoon voerden. Niet alleen de naailiefheb- sters komen bij Margriet aan hun trekken, ook de haaknaals en breipennen kunnen weer tevoor schijn worden gehaald voor jumpers, vestjes, omslagdoeken en zelfs bijpassende tasjes waar van allemaal patronen wrkrijgbaar zijn en zoals gewoonlijk ook na afloop van de show in de zaal. Van katoen - het materiaal kan men natuurlijk zelf bepalen - kon men veel leuke voorbeelden zien, vooral de geruite schort op een lange rok in drie verschillende dessins gemaakt zag er enig uit, eVenals de witte badstof kimono met daaron der een blauwe wikkelbroek, die ook la minute als rok te dragen is. De nog steeds succes hebbende folkloristische modelletjes werden op „z'n Hollands" met een kort boerendansje aange kondigd. Avondkleding voor groot feest, inclusief bruidstoilet, besloot de feestelijke Margriet-show. A.P. iiHiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiHiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiHiiiiiHiiniiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiin LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft gisteravond met instemming van de universiteitsraad besloten zich tot de vaste Kamercommissie voor onderwijs en wetenschappen te wenden met een brief waarin het op een aantal fundamentele punten in het wetsontwerp inzake de verlenging en wijziging van de wet universitaire bestuurshervorming 1970 ingaat. In zijn brief spreekt het Leidse college zijn voldoening uit over de opneming van een schorsings en vernietigingsregeling voor de universiteitsraad ten aanzien van besluiten van (sub) faculteiten en vakgroepen die in strijd zijn met de wet of het algemeen universitair belang. Het Leidse college van bestuur maakt bezwaar tegen de gewijzigde voorschriften inzake de samenstelling van het bestuur van de vakgroepen als ook tegen de voorgestelde verande ring in de verhouding tussen de universiteitsraad en het college van bestuur, waardoor, aldus het college, de eenheid op het centrale bestuurlijke niveau wordt verbroken. Het college is van mening dat de desbetreffende voorstellen, die worden gedaan nog voordat een evaluatie heeft plaatsgevonden, of onvoldoende zijn gemotiveerd, of twijfel doen rijzen wat betreft het bereiken van het gestelde doel. Het Leidse college van bestuur verklaart zich in zijn brief bereidt tot het geven van een toelichting. Leidse hoogleraar prof. W. Lemaire overleden LEIDEN Op 68-jarige leeftijd is zondag in zijn woning aan de Van Slingenlandlaan in Leiden onverwacht overleden prof. mr. W. L. G. Lemaire. Prof. Lemaire was sinds 1956 hoogleraar in het conflictenrecht (waaronder be grepen het internationaal pri vaatrecht en het intergentiel recht) en het westerse privaat recht van de overzeese rijksde len en van Indonesië aan de Leidse universiteit. De plechtige Heilige Mis van Requiem zal donderdag om half elf worden opgedragen in de Sint Willebrorduskerk, te Oegst- Van onze raadsverslag gever LEIDEN - In de WD- fractie in de Leidse ge meenteraad gaat een wijziging optreden. Het gemeenteraadslid Wi- cherts zal over twee we ken worden opgevolgd door de 25-jarige rech tenstudent Michiel Zon- nevyle. De heer Wi- cherts heeft schriftelijk (hij was gisteravond niet aanwezig) te ken nen gegeven onvoldoen de tijd vrij te kunnen maken om zijn raadslid maatschap naar beho ren te kunnen vervul len. In de raadsvergadering kan gisteren werden de geloofsbrieven van zijn opvolger onderzocht en in orde bevonden. Dat houdt in dat de heer Zonnevyle in de ge meenteraadsvergadering van 1 maart zal kunnen worden beëdigd. Dat betekent dat de op positie volgende week maandag niet op volle sterkte aanwezig zal kunnen zija Dan wordt er op verzoek van de PvdA-fractie een extra- raadsvergadering ge houden, waarin de raad- sagenda. die gisteren op nieuw niet kon worden afgehandeld, verder zal Volgende week extra raadsvergadering moeten worden afge werkt. Onder meer zal dan een beslissing moe ten worden genomen in de nu al enkele maan den slepende kwestie- Endegeest (benoeming geneesheer-directeur). Er ligt sinds 28 januari een voorstel van CDA en WD in deze vacatu re dr. Mojet, de huidige waarnemend-genees heerdirecteur te benoe men. Zoals bekend voelt het college hier niet voor en wil het op Endegeest een speciale commissie aan het werk zetten die de aldaar gerezen pro blemen moet gaan op lossen. Omdat CDA en WD, door de vacature in de liberale fractie volgen de week niet op volle sterkte zullen zijn, kun nen de linkse fracties mooi van de gelegen heid gebruik maken het college-voorstel door te drukken, dat het bij aanwezigheid van de hele oppositie mis schien wei eens niet zou hebben gehaald, door de onzekere factor die de PSP sinds enige tijd in de linkse gelederen is. CDA-leider Driessen verzette zich gisteravond dan ook fel tegen het PvdA-voorstel voor die extra-raadsvergadering, dat door die partij werd gemotiveerd „als een noodzakelijkheid om de door het CDA en de VVD gefrustreerde be sluitvorming van de Leidse raad althans nog in een redelijk tempo plaats te laten vinden". De PvdA doelde daar mee op de behandeling van twee brieven (van brandweer en NCBO zie elders op deze pagi na) op verzoek van de oppositie, die gister avond de hele raadsver gadering opeiste. De heer Driessen schoof op zijn beurt echter de schuld op het college: „zo er sprake is van een trage besluitvorming in de raad dan is dat de schuld van het college dat bestuurt zonder voorbereiding, van een uiterst lage kwaliteit is en de raad voortdurend opzadelt met proble men". Driessen noemde het PvdA-voorstel een nieuwe listige poging om de progressieve wil door te drijven. Zijn verwij ten haalden echter ruets uit: 19 tegen 16 stemmen besloot de raad tot een ingelaste vergadering. Lei aki DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 T FIDSE COURANT PAGIN A 3

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3