James Vrij werd zege toegekend op Rhiney na hoogstaand duel Voor Jan Ruiter zijn GERBEN KARSTENS alle twijfels voorbij IS NIET TE VERSLAAN DE SLOME OBUTOBE EN DE ONSPORTIEVE SHEIBA Vierde triomf op rij in Andalusiè Merckx gaf op in Milaan DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT, PACINA Hel gebaar van de overwinnaar: James Vrij. Voetbaldrama CASABLANCA - De Marokkaanse voetballer Mohamed Boudriki is door drie opgewonden toeschouwers gedood. De daders werden direct gearresteerd. Het incident vond plaats tijdens de wedstrijd in de tweede di visie van zijn club Tiad Riadi Fassi tegen Widad Athletique. Programma voor de KNVB-beker DEN HAAG De wedstrijden in de kwartfinales van het toer nooi om de KNVB-beker wor den op woensdag 25 en zondag 29 februari afgewerkt. Woens dagavond 25 februari worden Roda JC—Feyenoord en PSV De Graafschap gespeeld en zon dagmiddag 29 februari Eindho ven—AZ '67 en PEC Zwolle—A- jax. Bovendien staat voor zondag 29 februari in de eredivisie de wed strijd Go Ahead Eagles—Roda JC op het programma. In de eerste divisie komen op zater dag 28 februari Fortuna SC en FC Dordrecht tegen elkaar uit en de dag daarop Wageninge- n—SC Cambuur en SC Amers- foort—Willem II. FCDen Haag-C ontmoet Blauw Zwart (Van onze sportredactie) Den Haag Het betaalde jeug- delftal van FC Den Haag zal woensdagavond in het Zuider park (aanvang 20 uur) een oe fenwedstrijd tegen Blauw Zwart uit Wassenaar spelen. RAS uit de Haagse zaterdagafdeling ont moet eveneens woensdagavond, aan de Alberdastraat het C-elf- tal van Sparta. Het Haags damesvoetbalelftal zal morgenavond op het terrein van VIOS een oefenwedstrijd spelen tegen een Dordtse selec tie. Aanvang: half negen. Tips Nootdorp (Van onze paardesportmedewer- ker) DEN HAAG Woensdagmid dag geen tien maar negen dra verijen op de baan van Noot dorp. De inschrijving viel wat tegen, zodat er geen splitsing mogelijk was van een of ander nummer. De eerste start is om half drie. Onze tips luiden: IDZEGAPRUS: Nazgul Amabi- lis, Mara Buitenzorg en Nester Roodnoot. KALLENKOTE-PRUS: Lucky Star, Letino Quick en Man us. HORNSTERBÜRENPRUS: Nappie, Okeja en Nol H. JCTRIJPPRUS: Moos Rood noot, Larina T en Korinotte. KAMPERSCHE HOEKPRIJS: Loko Buitenzorg, Loyaal van Liante. JONKERLAND-PRIJS: Luite nant Dixy, Maarten D en Loena. JELSUMPRIJS: Janny P, In trest Scott P en Kei Buitenzorg. IRNSUMPSIJS: Moniek Donne, Mylene D en Maiko W. KAMPERSCHE HOEKPRIJS: Marjoline, Looper T en Lecon- da. VERRASSENDE SELECTIE IN JONG ORANJE DEN HAAG - James Vrij: „Ik voel de dat ik had gewonnen. Ik stak de arm van Rhiney omhoog. Dat was fout, een amateureewoonte. Het was i niet mijn bedoeling aan te geven 1 dat ik dacht dat Rhiney de winnaar was. Zo zie je dat je steeds kunt leren. Ik wilde met dat gebaar al- - leen mijn tevredenheid tonen voor de wijze waarop hij had gebokst, t Dat was toch prachtig. Dit was de 1 partij van mijn leven. Dolgelukkig struikelde de anders niet zo spraak- J zame James Vrij over zim woorden, viel iedereen om de hals en moest heftig slikken om de opkomende tranen de baas te blijven. Welterge- wicht James Vrij had de tot nu toe belangrijkste partij van zijn twaalf duels omvattende bokscamère als prof gewonnen. Het dozijn overwin- e ningen was tegen de uit Londen afkomstige kleurling Henry Rhiney volgemaakt. e Maar er heerste grote twijfel over de uitslag. Een onbeslist zou Rhiney meer recht hebben l gedaan na deze prachtige partij tussen twee technisch hoogwaardige boksers, ermee reke ning houdend dat een „thuiswedstrijd" altijd gebukt gaat onder een licht chauvinisme. Want Henry Rhiney had in feite gewonnen, zij het met zeer gering verschil. Johnny Barclay is een befaamd Engels trai ner, die in een buitenwijk van Londen een trainingslokaliteit heeft waar hij verscheidene klasserijke boksers onder zijn hoede heeft. Barclay heeft zelf een niet geringe carrière in de ring achter de rug. Hij kent de interna tionale jurering. Een buitenlander wint niet gauw in een „vreemde" ring. Maar ditmaal wond hij zich bovenmatig op in de kleedka mer van het Circustheater te Scheveningen, waar gisteravond het trio Ruhling-Schmitz- Overste wederom organiseerde, met succes want de publieke belangstelling was groot. „Dit is toch ongelooflijk. Ten minste vier ronden had mijn man. Ik wil niet rancuneus doen maar men hoeft er niet meer op te rekenen dat ik ooit nog met een van mijn boksers naar Nederland kom. Dèt is een gevaarlijk landje met jureren Daarom gevaarlijk omdat zowel Rhiney als Vrij kans hebben op de nominatie te komen voor een Europees titelgevecht. Rhiney zal binnen afzienbare tijd daartoe eerst om de Engelse titel moeten boksen, tegen Thomas. Voor James Vrij kan deze zege op Rhiney, die reeds eenendertig profpartijen achter de rug had waarvan slechts zes verloren, de poort naar de Europese top reeds openen. Het was dus voor hem een uiterst belangrijke confrontatie - hoewel het te bezien staat of t.z.t. toch Rhiney niet de kans op de Europese baan krijgt - die werd ingezet met een hoog tempo en waarin James Vrij zijn linkse hoe ken plaatste om dan plotseling, als Rhiney deze kant consequent ging dekken, over te schakelen op rechtsen. Rhiney viel op door zijn knappe nakomen. In de tweede romde scoorde Vrij met een linkse opstoot en rechtse hoek waarvan Rhi ney last had. Vrij, die de stelregel huldigt op zo'n moment te voorkomen dat de tegenstan der zich afdoende kan herstellen terecht natuurlijk - viel te onbeheerst aan, waardoor hijzelf in moeilijkheden kwam na een linkse stoot op de lever en een rechtse hoek. Deze combinaties tekenen de variatie in het boksen van beide zijden. Rhiney bleef gevaarlijk met zijn linksen op het lichaam, waaraan Vrij steeds aandacht met zijn dekking moest beste den. De aanval verwaarloosde hij echter geenszins wat Rhiney in de derde ronde on dervond. Tweemaal trof Vrij met een formi dabele rechtse. En toen maakte Vrij een fout. Hij gaf het initiatief te zeer uit handen. Rhiney begon te prikken met zijn linkse die het linkeroog van Vrij deed kleuren. Welis waar ging Rhiney in de zesde ronde op weer zo'n geweldige rechtse even door de knieën en tegen het eind van de ronde nogmaals maar daar stond tegenover dat Vrij in de achtste en laatste ronde acht tellen moest nemen op een rechtse die niet hard was maar precies de kin raakte. Vrij: „Ook door vermoeidheid wankelde ik". Maar het was wel degelijk een treffer die tot Vrij's geluk niet vol doorkwam. Vrij winnaar op punten werd zeker niet met algemene toestemming begroet Fout Inmiddels had scheidsrechter Rinus Schulein in deze partij zijn tweede grote fout gemaakt. Toen Vrij achteruit wankelde, wachtte hij te lang met ingrijpen. Het scheelde maar een haar of Rhiney had met een rechtse opstoot de partij beëindigd, die door de drie juryleden in het voordeel van Vrij werd beoordeeld met onbeslist, 78-77,77-76. Schulein had zijn eerste blunder gemaakt in de openingspartij van zwaargewicht Hennie Thoonen tegen Lisimo Obutobe (Zaïre, maar woonachtig in Luxemburg). Dat has Lissiko Abibobele moeten zijn maar de nogal veront waardigde kleurling voerde aan dat hij hele maal niet Abibobele heette. Dat was dus blijkbaar een vergissing. Nooit bewoog een bokser zich zo ontstellend sloom door de ring als Obutobe, die wel degelijk over een stoot beschikte maar kennelijk te lui was zijn lin kerhand verder uit te steken dan op defen sieafstand. Thoonen kon met zijn beperkte techniek weinig uitrichten. Hij was kleiner en zijn zwaaistoten misten hun doel. Toen hij in de eerste ronde geheel en al miste, hief Obuto be zijn rechterhand op zodat Thoonen er tegenaan tuimelde en acht tellen moest ne men. In de derde ronde kwam het onverwachte einde. Obutobe had zich tegen de touwen gevleid en Thoonen, die besefte dat alleen „knallen" hem kon redden, stootte van rechts keihard raak. Obutobe boog achterover maar kreeg nog een treffer zodat hij helemaal over de touwen hing. Ook ditmaal greep Schulein niet in en Thoonen sloeg de man, die tegen Jean Pierre Coopman een behoorlijke presta tie moet hebben geleverd, k.o. door hem, achterover hangend te „bewerken". Als de organisatie Obutobe de beurs zou hebben onthouden wegens „luiheid" zou dat niet vreemd zijn geweest. Voorts was er zwaarwelter Rudi Koopmans, het prototype van een boksprof, die fysiek veel sterker was dan de soepele atleet Cle ment Tsinza (Zaïre-Luxemburg). Koopmans sloeg steeds combinaties maar te onzuiver om Tsinza al te zeer te verontrusten. Tsinza zocht wel regelmatig de clinch - om zich tegen Koopmans aan te drukken - en klemde regel matig af waarvoor hij pas in de zevende ronde een openbare waarschuwing kreeg - ook al zwak van Schulein - maar het Koop mans ook veel missen terwijl zijn opvallend kleine hoofd moeilijk te raken was. Trouwens, juist daar kunnen kleurlingen veel incasseren. Koopmans won met grote puntenvoorsprong, terecht, maar maakte geen overweldigende indruk. Onsportief Dat deed zeker Bukassa Sheiba (Zaïre-Lu- xemburg) ook niet in het zwaargewichtduel tegen de Rotterdammer Bert Nikkelen Kuy- per. De grotere kleurling voelde zich al snel beledigd omdat een stoot op het oor hem trof en deed daarna alles wat niet mocht. Hij stootte in de eerste ronde al driemaal te laag en stootte na break steeds na. Kortom, Sheiba miste het ergste wat een bokser kan ontberen: sportiviteit en zelfbeheersing. Toen hij in de tweede ronde wederom nastootte - en niet eenmaal maar vele keren - en Kuyper daar door op het canvas terechtkwam, greep Schu lein in en diskwalificeerde Sheiba die nooit meer hoeft terug te komen. Onsportieve bok sers .Just" het publiek niet. BREDA Jan Ruiter, de doelman van Anderlecht, zal woensdagavond het doel verdedigen van Jong Oranje. Bonds coach George Knobel liet gisteren, tij dens een persbijeenkomst te Breda dui delijk doorschemeren dat hij de 29-jari- ge oud-Volendammer een kans zal geven in de wedstrijd tegen Jong Schotland uit de kwart-finales van het toernooi om de Europese beker voor elftallen onder de 23. Het vrijwel zeker spelen van Ruiter, die sinds het bewind-Knobel geen nationale selectie haalde, was het enige dat de nationale voetbalcoach wilde loslaten over de samenstelling van zijn elftal. Knobel wil wachten tot vandaag, wanneer de spelers een fitheidstest hebben afgelegd. Hij maakt de ploeg dan bekend. „Ik heb", vertelde Knobel, „enige ervaring op dat punt. Ik wil eerst zeker weten of iedereen kan spelen voor ik de ploeg bekend maak. Toen wij thuis tegen Finland speel den, verdween Rijsbergen uit Zeist, omdat hij niet fit was. Zo iets wil ik liever voorkomen." Wijzigingen In vergelijking tot de groep, die zich een maand geleden, ten koste van Italië plaatste voor de kwart finales, zijn er drie wijzigingen. Verdwe nen uit de selectie zijn Van Gerven, Vreysen en Thijssen, die woensdag met Twente tegen Ajax moet spelen. Behalve Ruiter kwamen Nico Jansen en Meutstege terug in de groep. Het is overigens te verwachten dat voor de volgende wedstrijd tegen Schotland meer wijzigingen zullen komen. Na overleg met de clubbestuurders is besloten geen spelers meer voor Jong Oranje aan te wijzen, die ook deel uitmaken van de a-selectie. „Het is", verklaarde Knobel, „een principe-beslis sing. De clubs vrezen dat spelers overbelast raken. Ik kan mij dat wel voorstellen voor bijvoorbeeld de mensen van PSV. Vijf man bij Jong Oranje, drie bij het a-elftal en Europacupvoetbal is tame lijk veel. Aan de andere kant zou ik mij kunnen indenken dat clubs als NEC en Twente, die dit seizoen geen Europees voetbal spelen, er geen bezwaar tegen hebben dat hun spelers meer erva ring op topniveau opdoen. Het is dus niet bij voorbaat uitgesloten dat toch enkele spelers uit de a-groep over vijf weken meegaan naar Schot land." Toelichting Knobel gaf een toelichting op zijn keuze van Jan Ruiter. „Jong Oranje biedt de mogelijkheid spe lers te testen voor het a-elftal. Het aanbod van doelverdedigcrs is niet te groot op het moment. Het zou dus dwaas zijn om niet alle mogelijkhe den aan te grijpen. Er bestaat een mogelijkheid dat er voor de uitwedstrijd tegen de jonge Schot ten nog een paar verrassingen komen." Knobel meende dat Schotland als een sterke tegenstander moet worden be schouwd. „Ik zal mijn spelers in ieder geval in die richting instrueren." Knobel vertelde enkele van de Schotten voor hun club te hebben zien spelen, maar hij bekende dat hij noch van een van zijn „spionnen" naar Wales is gegaan om daar de vriendschappelijke wedstrijd tussen de jeugdploegen van Wales en Schotland te bekijken. Eddy Merckx vond het verschrikkelijk maar moest voor het eerst een zes daagse afbreken. De griepbacil hield hem in zijn macht. (van onze correspondent) Milaan Eddy Merckx heeft gisteren voor het eerst van zijn leven de strijd in een zesdaagse moeten opgeven. Zijn griepaanval was dermate verergerd dat opgave op last van zijn artsen een vereiste werd. Jlet spijt me verschrikkelijk", riep een bijna huilende Merckx tegen zijn aanhang in Milaan. „Ik kan echt niet ver der. Dit is de eerste keer dat me zoiets overkomt en ik hoop dat het daarbij blijft". Eerder had de griepbacil ook de Belg Freddy Maertens aan getast Per vliegtuig werd hij naar België vervoerd. De over blijvende partners van Merckx en Maertens hebben nu het koppel Julien Stevens-Graham Gilmore gevormd. Rudie Koopmans kon niet meer dan een (grote) puntenzege behalen op de beweeglijke, soepele Clement Tsinza. Koopmans miste nogal eens, zoals op de foto. Op achtergrond scheidsrechter Schulein. MONTILLA - Nadat Gerben Kar stens maandagmidag al het eerste gedeelte had gewonnen, zegevierde hij 's avonds ook in het tweede gedeelte van de derde etappe van de ronde van Andalusië. De Neder lander boekte daarmee zijn vierde achtereenvolgende ritzege. De 89 kilometer lange etappe van Antequera r Montilla bevatte slechts een klim: de Puerto de Burameji. een helling van de derde catagorie. De Nederlander Tino Tbak kwam als eerste boven en verstevigde daar door zijn eerste plaats in het bergklasse- ment Op de finish in Montilla was het peloton echter weer bijeen. Karstens won de sprint voor de Belg' Verplaneke, de Span jaard Eulalio Garcia en Genie Knetemann. Algemeen Klassement: 1. Karstens 6.37.13, 2. Tabak (Ned) op 24 sec. 3. Knetemann op 34 sec., 4. Kuper (Ned.) op 36 sec., 5. Pujol (Spa) op 45 sec., 6. Luis Ocana (Spa) op 1.50. Massasprint NICE De Belg Frans Verbeeck heeft de derde etappe van de ronde van de Mediter ranee, van Hyeres naar Grimaud (120 kilo meter), gewonnen. In een massasprint ver sloeg hij de Fransman Fussien en de Belg Leman. Roy Schuiten blijft leider in het algemeen klassement, met een voorsprong van 38 se conden op de Zwitser Roland Salm. Joop Zoetemelk verloor door materiaalpech bijna een minuut op Schuiten. De stand in het algemeen klassement is: 1. Schuiten (Ned) 8.09.5., 2. Salm (Zwi) 8.09.43., 3. Laurent (Fra) 8.10.10., 4. Zoete melk (Ned) 8.10.34., 5. Verbeeck (Bel) 8.10.49., Sibille (Fra) 8.11.58. Schema MEERBEKE De zestiende profronde van België zal dit jaar worden verreden van 28 maart tot en met 1 april. Tachtig renners, verdeeld in tien merkenploegen, rijden in deze vijf koersdagen zeven etappen over een totale afstand van 935 kilometer. Voor dit jaar werd er geen tijdrit in het etappenschema opgenomen. Het rittensche- ma ziet er als volgt uit: zondag 28 maart: eerste etappe: Meerbeke —Meerbeke (20 km), tweede etappe: Meerbeke—Ronse (177 km), maandag 29 maart: derde etappe: Dronge n—Mol (175 km), dinsdag 30 maart: vierde etappe: Mol—La Clamine (227 km), woensdag 31 maart: vijfde etappe: La Ga- mine—Bergen (202 km), donderdag 1 april: zesde etappe: Bergen Molenbeek (124 km), zevende etappe: Molenbeek—Molenbeek (70 km). presentatie DEN HAAG Een dag voor de officiële presentatie van de ploeg heeft Frisol twee renners aangetrokken. Het zijn Ko Blok, die het afgelopen jaar in België reed, en de baanrenner Fred Runpelberg, die vorig jaar ftp-hpn Karstens viert weer triom- bij Peter Posts Ti-Raleigh onder contract be oen *arsiens v en wee. mu B|<jk heef( a] taitT gmial VTX)r fen. Vier zeges op ri| in een etappe- Fnsol dat nu over Mn ploeg van koers ontbraken nog op z.jn palmares. renners beschun. Het duel Vrij-Rhiney was er een van de korte afstand. Een technisch zeer hoogstaand gevecht, een propaganda voor de sport. (foto.s simon E Smi()

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11