Helma van der Horst (11 jaar) soms opvolgster van Dianne? De meest complete, luxueuze Vauxhall Record op 60 meter eindelijk verbeterd Rensucces Zuiderent Ussterren ontwijken Den Haag At je blijft zegevieren Citroën bundelt verkoop van occasions Wegwijs Nieuwe Renault 14 BMW-coupé in Genève DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 10 lllllllllllllllllllllllllllllllllll De dag na de Olympische Spelen stond In het teken van de huldigin gen. De coryfeeën keerden huis waarts met de me dailles om de hals. De drievoudige winnares Rosl Mit- termaler keek haar ogen uit, toen In haar Westdultse geboortestad een ongelooflijke men senmassa op de been was om haar prestatie te eren. tllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lllillllllllllllllllllllllllllllll Tijdens het trainen, op het strand van San Juan, maakt Jean-Pierre Coop- man het zich bij zonder gemakke lijk. De brandende zon stemt hem vro- lijk. In de nacht van vrijdag op za- terdag treedt de Belg In de ring te gen Mohammed All voor de wereldtitel In hel wicht HELSINKI Linda Haglund (Zwe) heeft tijdens de Finse indoor atletiekkampioenschappen in Helsinki het wereldrecord op de 60 meter verbeterd en gebracht op 7,0 seconden. Het oude record j stond met 7,1 sec. op naam van 15 loopsters, van wie Renate 1 Stecher (OD1.) voor de eerste keer deze tijd liep op 1 februari 1970 in Gera. De Finse Mona-Lisa Pursiainen, die mede-wereldrecordhoudster op I deze afstand was, werd tweede en evenaarde voor de tweede keer 1 het oude record. Het hoogspringen werd een overwinning voor Rita Sundquist (Fin) met 1,85 meter, voor de Zweeds springsters Anneva Karlsson en Karina Andersson (1,82 meter). De sprint bij de heren werd gewonnen door de Fin Markku Perttula in 6,6 sec. f De belangrijkste uitslagen zijn: HEREN: 60 METER: 1. Perttula 6,6 sec., VERSPRINGEN: 1. Jarvelt (Zwe) 1 7,79 meter, POLSSTOKHOOGSPRINGEN: 1. Kalliomaeki (Fin) 5,15 meter. DAMES: 60 METER: 1. Haglund 7,0 sec., 2. Pursiainen 7,1 sec., 3. Salin 1 (Fin) 7.4 sec., 400 METER: 1. Salin 52.9 sec., HOOGSPRINGEN: I 1. Sundquist 1,85 meter, 2. Karlsson en Andersson 1,82 meter. Trainingskampen voor atleten DEN HAAG De KNAU heeft ter voorbereiding op de Olympi- J sche Spelen trainingskampen vastgelegd. Henk Kalf en Cor Vriend gaan naar Mallorca, Ciska Jansen, Ine I Blauw, Mieke Sterk, Frank Nusse, Eltjo Schutter, Haico Scharn en Toine van de Goolberg naar het Italiaanse Formia. Ruud Wielart en Mieke van Doorn bereiden zich voor in Spanje om later samen met Mirjam van Laar ook pog naar Opatija (Joeg.) te trekken. Ria Stalman traint in Rieta (Ita). Evert Hoving blijft dichtbij: op Ameland. De stages staan onder leiding van diverse trainers. J TENNISNEDERLAAG Zweden zonder Borg geklopt VAENERSBORG In een wedstrijd voor het toernooi om de i I koning Gustaaf-beker (eerste divisie) heeft Hongarije in Vaeners- J borg (Zwe) met 2-1 gewonnen. Zweden kwam zonder Bjoern Borg 1 uit. Hongarije behoudt de leiding in deze groep. De gedetailleerde uitslagen (Hongaarse spelers eerst genoemd) zijn: Enkelspel: Peter Szoeke—Ove Bengtson 6-7, 6-3, 6-4. Balaz Taróc- zy—Birger Andersson 6-2, 7-6. Dubbelspel: Balaz Taroczy/Peter Szoeke—Ove Bengtson/Rolf Norberg 6-3,4-6, 6-7. Twintig dammers voor wereldtitel DEN HAAG Vijfien landen hebben in totaal twintig spelers ingeschreven voor het toernooi om het wereldkampioenschap dammen 1976, dat van 3 tot en met 25 augustus in Amsterdam wordt gehouden. De deelnemende landen zijn: Rusland (twee spelers, alsmedt Koeperman), Nederland (twee spelers), Frankrijk en Italië (beid« twee spelers), België, Brazilië, Canada, Israël, Joegoslavië, Monaco Volksrepubliek Congo, Sri-Lanka, Tsjecho Slowakije, Verenigde Staten en Zwitserland. Nederland mag bij een oneven aantal; deelnemers een derde speler leveren. Gelimbra in de plaats van NMB BEEK EN DONK De motorcrossorganisatie Gelimbra (afkorting voor Gelderland, Limburg en Brabant) zal de open gevallen plaats in de internationale motorbond van amateurs (IMBA) innemen,die is ontstaan na het zich terugtrekken uit deze organisatie van de Nederlandse motorsportbond (NMB) in verband met het samengaan met de Koninklijke Nederlandse motorrijdersvereniging (KNMV). De Gelimbra, die zich uitsluitend bezig houdt met motorcrosses, werd in 1970 opgericht. Er zijn 44 verenigingen bij aangesloten en vorig jaar telde de bond 720 rijders met een startbewijs. Op een tijdens het weekeinde gehouden algemene vergadering van clubbesturen is tot de aansluiting van de Gelimbra bij de IMBA besloten. (Van onze paardesportmedewerker) HOOGERHEIDE Huug Zuiderent, eigenaar van een grote renstal in Nederland, onder leiding van trainer Tom McGarrity, heeft gisteren in Engeland een fraai succes weten te boeken. Hij was de enige Nederlandse deelnemer die ook in Engeland paarden aan de start kan brengen. In een hordenren over twee mijl (3200 meter) werd zijn paard Priestlaw uit een veld van 27 paarden tweede. De overwinning in deze grote ren met een eerste prijs van tien mille op de Engelse baan van Newburg ging naar Spare Slipper. Het was de eerste maal dat Priestlaw over de horden ging. Het paard is in training bij de bekende Engelse trainer R. j W. Armstrong in Newmarket. Toertocht op De Uithof (van onze sportredactie) DEN HAAG - Voor de tweede maal op De Ui thof een nachtelijke toer tocht op zaterdag 28 fe bruari. TALENT BIJ KUNSTRIJDEN BAART OPZIEN De start is om elf uur en het eind rond de klok van twee uur. De wedstrijd zal een toeristisch karakter dragen. Een draaiorgel en koek en zopies langs de kant zullen de nodige sfeer scheppen. De tocht zal worden geopend met een folkloristische groep in klederdracht, die bij fakkellicht de baan rondgaat (van onze sportredactie) DEN HAAG De kunstriidsters en -rijders van de Olympische Spelen die afgelopen zondagmiddag een showprogramma op het Olympisch ijs verzorg den, zullen deze show in Amsterdam op de ijsbaan Jaap Eden op dinsdagavond 16 maart herhalen. De direkteur van het Haagse schaatscentrum De Uithof, Jan Klok, heeft gisteren pogingen in het werk gesteld om het Olympisch showprogramma ook naar „zijn" baan te krijgen. Jan Klok: „De pogingen zijn op niets uitgelopen. Ik had graag de kampioenen op De Uithof gebracht en was er van overtuigd dat ik de Haagse kunstrijliefhebbers daar een plezier mee had gedaan. Maar het heeft niet zo mogen zijn. De overeenkomst met de Edenhal was al veel eerder tot stand gekomen". In totaal komen de Olympische kunstrijdsters op 24 plaatsen in de wereld in actie. Op de vraag of de aktieve direkteur niet met het idee rond heeft gelopen om de kernploeg in de schijnwerpers te plaatsen zei hij het volgende: „Dat zou natuurlijk moeilijkheden geven omdat zaterdag en zondag de wereldkampioenschappen in Heerenveen zija En daarnaast is de buitenbaan nog steeds besmet ijs, door de pro fwedstrijden. De binnenhal echter niet meer". LEMMER Atje Keulen-Deelstra heeft gisteravond in Lem mer een marathonwedstrijd over 25 ronden op natuurijs gewon nen. Zij won de sprint in een kopgroep van vier dames, die een ronde voorsprong had op het peloton. Bij de heren ging de overwinning in een wedstrijd over 60 ronden naar Karei Draayer uit Nijemirdum. De uitslagen zijn: DAMES: 1. Atje Keulen-Deelstra (Irnsum), 2. Sophie Westenbroek (Steg- gerda), 3. Jeltje Heslinga (Jelsum), 4. Grietje Albada-Bakker (Balk), op een ronde 5. Afke Heslinga. HEREN: 1. Karei Draayer (Nijemirdum), 2. Jan Oordt (Steenwijkerwold), 3. Douwe de Wit (Kreil), 4. Simon Albada (Harich), 5. Geert Veenstra (Heerenveen), 6. Henk Langenberg (Lemmer), 7. Iep Kramer (Heerenveen), 8. Durk Albada (Balk). De overige 32 deelnemers hadden een of meer ronden achterstand. (Van onze medewerker) Den Haag Het staat vast dat de nationale titelstrijd 1977 bij hel kunstrijden een open strijd gaal worden, als Dianne de Leeuw haai heil gaat zoeken in de ijsrevue. Natuurlijk heeft Nederland dan de zusters Anne-Marie en Sophie Ver laan, maar dit duo kan zich geen stilstand permitteren tegenover een 11 -jarig talent uit Maassluis, de kleine Herma van der Horst, die dit jaar al voor de tweede maal mee deed aan het Nederlands kam pioenschap bij de senioren en de laatste keer werd zij zelfs vierde. Voorwaar gezien haar leeftijd een prestatie die gezien mag worden. Herma van der Horst heeft het geluk dat haar ouders het nodige geld bezitten om haar veel in hét buitenland te laten trainen. Deze trainingen zijn echter niet voor niets geweest. Voor Herma breekt een nieuw hoogtepunt aan in haar nu zevenjarige kun- strijloopbaan. Van 10 tot en met 13 maart wordt ze door de KNSB uitgezonden naar de jeugdwereldkampioenschappen in het Franse Mégéve. Moeder Van der Horst vader is voorzitter van de Haagse ijsclub „Houtrust" weet te vertellen: „We nemen op onze eigen kosten Joan Haanappel mee naar deze kampioenschappen. Herma die veel in het buitenland heeft getraind kreeg de laatste tijd erg veel steun van Joan. Ook bij de Nederlandse kampioenschappen heeft Joan Haanappel naast haar gestaan om de nodige aanwijzingen te geven. Maar Herma heeft zelf en dat is toch knap haar eigen kür voor de wereld(jeugd)kampioen- schappen veranderd. Joan Haanappel kon haar daarbij niet helpen omdat zij op de Olympische spelen verbleef. Bij de senioren moet je een kür rijden van vier minuten en bij de junioren van drie minuten. Het kind heeft heel veel voor haar sport over en we krijgen erg veel medewerking van haar di rectie op de lagere school in Maassluis. Toch verwacht ik dat het volgend jaar wel moeilij ker gaat worden. De cijfers op Herma's rapport zijn goed, maar op een hogere school zal je geen tijd kunnen vrij maken om te gaan trainen. We stellen ons op het Helma van der Horst doet nu al niet veel onder voor de senioren. Wordt zij wellicht de kampioene van de toekomst? Alle voortekenen wijzen erop. standpunt, dat Herma's school veel belang rijker is dan het schaatsen". Elke morgen om zes uur is Herma van der Horst te vinden op De Uithof. Tot half negen blijft ze dan trainen en dan gaat ze snel richting school, waar de ijverige leerlinge dan meestal een half uur te laat aankomt. Maar dat is niet erg. Een half uur gymnas tiek of handwerken 'mag Herma van de hoofdonderwijzer wel missen. Trouwens voor deze twee onderdelen van haar leer- schema heeft het meisje toch hoge cijfers. Wat gaat er na de jeugdwereldkampioen- schappen met Herma verder gebeuren? Moeder van der Horst altijd in de buurt van haar dochter: „Als het in Mégéve goed gaat mag onze dochter van de KNSB ook nog naar een internatiónale wedstrijd in Italie.- Daarna gaat ze weer gewoon verder met trainen. Gelukkig is de Uithof lang open zodat we pas in de vakantie van Herma naar het buitenland behoeven te gaan. Trouwens dat moeten we ook nog allemaal bekijken". Herma van der Horst doet het kunstrijden met veel plezier. Zonder pijn en moeite stapt de 11-jarige elke morgen om vijf uur uit het bed. Maar zij wil later niet voor de ijsrevue uitkomen. Moeder Van der Horst wil dit nog eens duidelijk onderstrepen: „Ze moet een vak leren, want een toekomst in het schaat sen zit er niet in. Het is en blijft een sport, die ze uit vrije wil mag beoefenen en we zullen haar daarbij graag steunen. De KNSB deed dit ook al twee jaar, door een subsidie te verlenen voor het trainen in het buiten land. Kunstrijminnend Nederland wacht af, of Herma van der Horst wellicht de opvolg ster gaat worden van Dianne de Leeuw. Een ding is zeker: Herma heeft de kwaliteiten en het talent om Nederland over vier jaar weer van de partij te laten zijn op de Olympische winterspelen. ARTHUR VAN RIJSWIJK Autogrammen Peugeot wil haar fabriek in Mechelen in België gaan slui ten. Er werken 650 mensen. Volkswagen heeft in 1975 in West-Duitsland 481.000 auto's verkocht, waarvan 167.000 Golfjes. DAF heeft Volvo in 1974 een verlies van 48 miljoen gul den bezorgd. In België stijgen de aut overkopen met sprongen. Voor 1976 wordt een recordomzet verwacht Het KNAC-autojaarboek 1976 „Kies uw auto" is weer uit. 270 personenauto's in een pocket Een mooi overzicht. De kleine Amerikaan doet het goed in Nederland. HAI B.V., de importrice van AMC- automobielen, deelt ons mee dat zij een omzetstijging in 1975 heeft bereikt van 65 pro cent. Binnen een jaar is de duizend ste Ford Transcontinental van de band gelopen in Amster dam. Opel Ascona's en Manta's van het nieuwe type - na sep tember '75 - moeten worden geïnspecteerd. General Motors zegt dat onder bepaalde extre me omstandigheden de voor remleidingen kunnen worden beschadigd. De inspectie is gratis. Eigenaars krijgen be richt. De markt van tweedehandsau to's wordt stedds belangrijker, naarmate de nieuwe auto's duurder worden. Kwaliteit, serviceverlening en garantie blijven echter in die markt moeilijke zaken. Om die te waarborgen heeft Citroën nu onder de naam Eurocasion een dealernet opgericht, waar de koper ven een "tweede handsje" vertrouwd terecht kan. Eenenvijftig Citröen-dea- lers, verspreid over heel Ne derland, doen er aan mee. Het ligt in de bedoeling om te ko men tot een internationale sa menwerking. In Frankrijk zijn er al 350 bedrijven aangeslo ten. In verband met de grote ver scheidenheid in automerken, kilometerstanden en prijzen, is het niet meer dan logisch dat ook verschillende vormen van garantie worden ingevoerd. Namelijk een zes-sterren Euro casion garantie: zes maanden garantie op onderdelen, zes maanden garantie op arbeid sloon, geen kilometerbeper king. De daadwerkelijke ga rantieverlening is gewaar borgd door de gehele Neder landse Eurocasion organisatie. Na 1000 km. wordt een gratis controlebeurt uitgevoerd. Een drie sterren Eurocasion- garantie: drie maanden garan tie op onderdelen, drie maan den garantie op arbeidsloon, geen kilometerbeperking, ga rantieverlening door de gehele Nederlandse Eurocasion orga nisatie. Drie maanden garantie: drie' maanden garantie op onderde len, verleend door de verko per. Opgemerkt moet worden dat ook auto's die in een lage re prijsklasse vallen toch nog een goede gebruikswaarde kunnen hebben. Het is daarom dat Eurocasion ook op deze auto's - zij het een beperkte - garantie verleent. Als bijzondere waarborg voor de koper is in alle garantiebe wijzen vermeld dat bij een ge schil over nakoming van ga- rantievoorwaarden, Euroca sion zich akkoord verklaart dat dit geschil voor een bin- - dend advies wordt voorgelegd aan de technische dienst van de Bovag, KNAC of ANWB en dat Eurocasion zich bij voor baat akkoord verklaart de uit spraak van de gekozen instan tie te respecteren. De nieuwste telg uit de Renault stal Als aanvulling op het toch al vrij complete Renaultpro- gramma komt er nu ook een Renault 14. De eerste is dezer dagen geassembleerd in de nieuwe fabriek in Douai waar in december 1974 begonnen werd met de assemblage van het „vijfje". De 14 is een kleine gezinsauto. In juni 1976 komt hij op de Franse markt. Maar wij zullen tot de RAI in 1977 moeten wachten voor we kennis kun nen maken met Renaults jong ste telg. Op de komende personenauto tentoonstelling van Geneve be gin maart zal BMW een nieu we coupe-uitvoering presente ren. Met de typen 630 cs en 630 csi worden de sinds 1968 gebouwde coupé-uitvoeringen 2,5 cs ti 3.0 csi vervangen. De 3-liter 6-ciIinder coupe le vert een vermogen van 185 pk, de 630 csi (benzine-inspuiting) heeft nog 15 pk meer. Van beide modellen ligt de topsnel- heid boven de 200 km/uur, r. in West-Duitsland zal de prijs van de nieuwe typen rond 40.000 Dm. bedragen. Gloednieuw, want pas in Brus sel uitgebracht, is Vauxhalls VX 2300 GLS, de meest com plete en luxueuze van een se rie Vauxhalls. die alle bij hun- geboorte als doopletters VX meekregen. Zo is er een VX1800 en een 2300, maar de 2300 GLS spant de kroon. Een ruime reiswagen, luxueus, stil, verfijnd zelfs. In het interieur wordt die ver fijning en luxe geaccentueerd door de nieuwe met velours beklede voorstoelen met hoge rugleuningen, het met hout structuur afgewerkte dash board met diepliggende instru menten, de ook al in hout structuur afgewerkte console en het nieuwe hoogpolige ta pijt, dat ook de onderste helft van de portieren bedekt. Ook hoedenplank en kofferruimte zijn met tapijt bekleed. Om het geluidsniveau nog verder terug te dringen heeft men de hemelbekleding in wol uitge voerd, wat meteen het inte rieur. waarin vijf man ruim plaats vinden, een extra lu xueus karakter geeft. Nu kan een auto nog zo mooi zijn van binnen en van buiten, als de motor niet goed is, deugt het geheel niet. Bij de VX 2300 GLS is daar niet voor te vrezen, want het is de be proefde 2279 cc 4 cylinder mo tor met bovenliggende nokke- nas, die 108 bhp. levert bij 5000 tpm. Wel zijn er verbete ringen aangebracht, zoals ver anderde inlaatkanalen en een nieuwe opstelling van de bou gies voor grotere efficiëntie van de motor, roterende uit laatkleppen voor een langere levensduur van kleppen en klepzittingen; grotere klepsto- ters voor vermindering van ge luid en vergrote duurzaam heid; versterkte drijfstangen en een automatische choke. Het nieuw ontworpen luchtfil- ter draagt tot de verhoogde prestatie bij. De topsnelheid ligt nu rond de 160 km/u en de acceleratie van 0—80 km/u neemt ongeveer 8.2 sec. Niet alleen de GLS is een zeer complete auto geworden, ook de andere VS-modellen heb ben als standaarduitrusting meegekregen een klok, siga renaansteker, autogordels met oprolautomaat, hoofdsteunen en achterruitverwarming. Technische verbeteringen op de VX-serie bestaan onder meer uit een nieuw ontworpen achteras, een verzwaard ver- snellingsbakhoofdaslager, ver steviging van de deuren voor verhoogde veiligheid van de passagiers, dynamo's met ver grote capaciteit en andere ver beteringen aan de motoren. Bij de 1800 bijvoorbeeld: een nieuwe carburateur, inlaat- spruitstuk en luchtfilter en een automatische choke. Een vermeldenswaardige nieu wigheid is het plastic huis met vaste lens en de vanuit het motorcompartiment verstelba re reflector van de rechthoeki ge koplampen. Deze nieuwe lampen geven een nauwkeuri ger iichtspreiding. De fraaie Vauxhall

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10