Parttime-werk bevorderen £eidóe(2oiwa/rit Beeldhouwer gijzelde agent 20 JAAR TERREUR IN GUATEMALA ONDERBROKEN DOOR NATUURGEWELD Muwkoiw en nutak de Volvo 66 test Bijstand steeds meer vervanging van inkomen MINISTER BOERSMA: Prijsdaling aardappden verwacht 1 Remigratie Surinamers in studie Daf moet 180 man ontslaan ib VERLENGING ONTHEFFING BEWIJS RU-INSTRUCTEUR dealer/ Verkeer veiliger door zomertijd Vertrouwen in Den Uyl neemt af .976 ZATERDAG 14 FEBRUARY 1976 LEIDSE COURANT PAGIN A 7 DEN HAAG (ANP) De bijstanduitk<ringen hebben steeds minder het karakter vin een aanvulling op het inkomen maar meer cat van een inkomensvervanging. Dit geldt v»or de thuiswonende bijstandgenietenden beneden 65 jaar voor wie de uitgaven voor algemene bestaanskosten van 1969 tot en met 19'3 zijn^ gestegen met dertig tot veertig proceit per jaar. Het Instituut voor Onderzoek van Overhedsuit- gaven heeft dit het ministerie van CRM gerap porteerd. Het stelde een onderzoek in naar de ontwikkeling van de bijstandsuitgaven in Am sterdam, Rotterdam, Eindhoven en Ede. De uitgavengroei kan voor het grootste deel wor den toegeschreven aan het stijgen van de uitke ringsnormen. De eigen inkomsten van bijstan dontvangers zijn vrijwelconstant gebleven. Wat de aantallen klanten van de bijstand be treft, valt een belangrijke toename te constate ren vooral in de categorie gescheiden en verla ten vrouwen en alleenstaande mannen. Het aantal bijstandontvangende weduwen nam daarentegen af, mede als gevolg van de verho gingen van de uitkeringen krachtens de algeme ne weduwen- en wezenwet (AWW). De bijstandsuitgaven aan thuiswonenden jon ger dan 65 jaar zullen sterk groeien door de aantallen-ontwikkeling en de te verwachten normstijging, aldus het rapport. De bijstand suitgaven aan bejaarden in bejaardenoorden zijn met gemiddeld 30 d 38 procent per jaar gestegen. Dit was een gevolg van de stijging van de verzorgingstarieven met 12 d 16 procent per jaar, die daarmee de stijging van de eigen inkomsten overtreft. Ook de uitbreiding van het aantal verzorgingsplaatsen in nieuwe tehuizen met veelal vrij hoge tarieven droeg bij tot de stijging van deze uitgaven. llllllllllllllllllllllllllllllllll Avondje theater Jack Ford. de zoon van de Amerikaanse president, begeleid de de tennisspeel ster Chris Evert tij dens een avondje uit in New York Het was voor de tweede keer in korte tijd dat het tweetal de New-Yrokse thea terwereld met een bezoek vereerde. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) Er zijn experimentele projecten in voorbereiding om het partime- werk te bevorderen, aldus minister Boers- ma (Sociale Zaken) en zijn staatssecretaris Mertens. In het extra stimuleringsprogram- i ma voor 1976 is er geld voor uitgetrokken. I Over de kosten die de uitbreiding van partti- 1 mewerk met zich mee zullen brengen, is nog weinig met zekerheid te zeggen. Wél is uit een eerder ingesteld onderzoek af te leiden DEN HAAG Er zijn volgens prenier Den Uyl al aardappelen te koop tegen een prijs die lager li;t dan een gulden per kilo. De consument doet er daarom vffstandig aan niet te duur aangeboden aardappelen te kopen. Den Uyl wees er gisteren na afloop van het kabinetsberaad op, dat de groothandelsprijs ronde de dre kwartjes per kilo ligt. „Dan moet het mogelijk zijn dat de winkeprijs een gulden is", zei Den Uyl. Hij verwacht dat er een prijsdaliig zal optreden. DEN HAAG - De Nederlandse regering zoekt in overleg met de Surinaamse ambassadeur in Nederland en de Surinaamse re gering naar wegen, om de remi gratie van Surinamers in goede banen te leiden. De ministerraad sprak gisteren in zijn wekelijkse vergadering over de problematiek rond de terugkeer van in Nederland ver blijvende Surinamers, aan de hand van een door minister Boersma van Sociale Zaken ge maakte opzet. Volgens premier Den Uyl is vooral van gedach ten gewisseld over de 'coördina tie van maatregelen. Voor de remigratie komt een aparte regeling. De premier zei niet bij voorbaat uit te sluiten, dat Nederland bereid zal zijn zekere (financiële) faciliteiten te verstrekken. „Maar ook daar over gaat het overleg." Rozige toekomst voor olifanten GRONINGEN (ANP) - Een aantal Nederlandse restaurants zal in de ko mende tijd zijn gasten een Baccara-roos te koop aan bieden. De opbrengst van deze ac tie is bestemd voor het We- reldnatuurfonds, dat het geld zal besteden aan de opbouw van een olifanten- reservaat in Maleisië. Een groep van circa 300 olifan ten wordt daar in zijn be staan bedreigd door het kappen van oerwouden. dat destijds in bepaalde bedrijven, waar met name door gehuwde vrouwen in eenvoudige functies parttime werd gewerkt, de extra- kosten niet groot waren, aldus de bewind slieden. De minister deelt verder mede, dat bij de commissie „Gelijk loon voor mannen en vrouwen" slechts een zeer gering aantal klachten is binengekomen over ongelijke .beloning. Een deel van de klachten had helemaal geen betrekking op ongelijke belo ning, de andere klachten werden of niet doorgezet of opgelost Minister Boersma verwacht, op grond van zijn jongste gegevens, dat het gemiddeld aantal werklozen in 1976 ónder de 250.000 komt. Met dit cijfer is hij iets optimistischer dan in december toen het gemiddelde aantal op 250.000 werd geschat. AMSTERDAM - De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. F. H. von Meyenfeldt, heeft gisteren te gen de 33-jarige Amsterdamse beeldhouwer G. J. wegens gijze ling van een politieman tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk geëist. Tevens wilde de officier hem geplaatst zien onder toezicht van de re classering met de bepaling, dat hij zich, als deze dit nodig acht, in een psychiatrische inrichting laat opnemen. Verdachte, die jarenlang drug gebruiker was, zorgde op 4 no vember vorig jaar voor grote spanning op het Amsterdamse hoofdbureau van politie door de 29-jarige hoofdagent-recher cheur R. Meerman anderhalf uur lang onder bedreiging met een pistool in gijzeling te hou den. J., die onder invloed was van een combinatie van slaap- en peppillen, eiste een vliegtuig en laserstraalapparatuur om in Ierland de toen in gijzeling zijn de dr. Herrema te kunnen bev rijden. Om te laten zien, dat het hem ernst was, vuurde hij op een gegeven moment een schot af over het hoofd van de recher cheur. Nadat de politie hem in de waan had gebracht aan zijn eisen toe te geven, ging de beeldhouwer met zijn gijzelaar naar de bin nenplaats, waar een auto klaar stond om hem en de recher cheur naar Schiphol te brenge. Toen de verdachte bij de auto zijn pistool in zijn zak stak, werd hij door enkele politie mannen, onder wie commissaris G. Toorenaar, overmeersterd. Tijdens de worsteling kreeg J. een schot in de rechterarm. Volgens het over hem uitge brachte psychiatrische rapport kon de beeldhouwer zijn daden maar in sterk verminderde mate worden toegerekend. Hij werd een onzekere persoonlijkheid genoemd en allergisch voor on recht. 3INDHOVEN (ANP) Als gevolg van noodzake- een feit is zal 21 miljoen kunnen worden bespa.' iijke reorganisaties bij Daf Trucks zal het aantal Deze conclusie staat in een rapport van de werk- personeelsleden verminderd moeten worden met groep Kostenstructuur Daf Trucks. De werkgroep 739 man. is tevens de moeilijkheden van het bedrijf nage- Door natuurlijk verloop (119 personeelsleden) en gaan. De voornaamste oorzaken zouden zijn: stag een aantal overplaatsingen binnen het bedrijf, zal natie in de markt, het ontbreken van een realisti- het aantal gedwongen ontslagen beperkt blijven sche toekomstprognose en een te starre organisatie tot 180 personeelsleden. Wanneer de reorganisatie binnen het bedrijf. Van onze correspondent GUATEMALA Aan de trage die in Guatemala lijkt geer einde te komen. Twintig jaai politiek geweld hebben vel» tienduizenden slachtoffers ver oorzaakt. Zwijgen voor kort* tijd de wapens, dan barsten dj vulkanen los of veroorzakei aardbevingen dood en verwoes ting. De reeks aardbevingen die sedert vorige week woensdag het land heeft geteisterd, pr»- duceerde in enkele uren evei- veel slachtoffers als het jaar lijkse gemiddelde is als gevolg van politiek geweld. Para-politionele en -militaire groepen in deze bananenrepu bliek moorden jaar-in jaar-uit n het wilde weg onder de arne boeren en de politieke tegen standers van het bewind, ha Haiti is Guatemala het arms.e land van Latijns-Amerika. Een op de tien baby's sterft bij ce geboorte en de gemiddelde leef- tijd ligt ruimschoots beneden de 50 jaar. Zestig tot tachtig pro cent van de bevolking is analfa beet Voorts zijn er een miljoen dagloners, die alleen aan de sla? kunnen als het de grootgrondbe zitters zo uitkomt, en die dan veelal met een paar gulden pa- dag genoegen moeten nemen. De overgrote meerderheid van de bevolking is van Indiaanse (Maya) of gemengd-indiaanse origine. De blanke toplaag van nauwelijks drie procent beheert de bananen-, koffie-, en katoer.- produktie. Nadat in 1954 een door de Vei- enigde Stagen gesteund huurlir- genleger de „te vooruitstreven de" president Jacobo Arbenz ten val had gebracht, zijn de massamoorden tegen opstandi ge bewoners van het land gelei delijk ingeburgerd. Vooral in de zestiger jaren bereikten de zui veringen onder generaal Garlos Arana Osorio een hoogtepunt. Het bewind schildert het geweld af als een oorlog tussen linkse Een boer in de zwaar getroffen provincie Chimaltenango, waar sinds de aardbevingen ook een vulkaan is gaan werken, is bezig een deel van zijn oogst te redden uit de ruïnes van zijn schuur. Het koren was al geoogst, hetgeen de ellende wat kan helpen verlichten. en rechtse bendes, maar in het land weet men wel beter. De verzetsgroepen zijn verscheide ne jaren geleden al vrijwel uit geroeid, terwijl doodseskaders als de „Witte Hand" geleid wer den vanuit kazernes en rege ringskantoren. Tientallen poli tiechefs en militairen zijn door familieleden van vermiste of vermoorde Guatemalteken her kend als leden van de doodses kaders. Toen in 1974 de ambtstermijn van Osorio afliep, liet deze be ruchte generaal zij handlanger Kjell Laugerud Garcia tot zijn opvolger kiezen. Pogingen van de oppositie, onder leiding van de christen-democraten om via een stembusoverwinning een eind aan het schrikbewind te maken, waren door de gebruike lijke stembusfraude op niets uit gelopen. De situatie in het Guatemala van nu of vergelijkbaar met het Nicaragua van eind 1972, waar een hevige aardbeving op dat moment ongeveer 7000 slachtof fers had gemaakt. De dictator van Nicaragua, Somoza, smeek te om hulp, maar de gelden en goederen die beschikbaar kwa men werden voor een deel gru welijk misbruikt door de boven laag, terwijl Somoza zijn presti ge ermee opvijzelde. In Guate mala di' igt nu hetzelfde te ge beuren. Terwijl het zoeken naar doden nog voortgaat, evenals het neerhalen van de ruïnes, en de aarschokken nog voortduren en overal in het land de stapels lijken met benzine worden over goten en in brand gestoken, lijkt het nauwelijks zinvol de steun via het bewind in Guatemala te schenken. In dit land waar de terreur jaarlijks duizenden slachtoffers maakt en jaarlijks zeventigduizend mensen (waar onder 30.000 kinderen) omko men als gevolg van ontbering lijkt het slechts zinvol de hulp te laten lopen via onafhankelij ke internationale hulporganisa ties. Vergane glorie De „oude'' RAI in Amsterdam heeft nu definitief de laatste loodjes gelegd. Het is de bedoeling dat het nieuwe operagebouw op deze plaats zal verrijzen. Zolang de plannen nog niet rond zijn. houdt het Okura hotel eenzaam de wacht. Ook overheid moet prijsbewust zijn GP HET MOMENT, dat de regering overging tot het nemen van de loonmaatregel, verbond zij daaraan tegelijk voorwaarde, dat de prijzen niet ui de hand mochtenlopen. Want anders zou te voorzien zijn, dat de loonmaatregel onherroepelijk herzien diende te worden, al ware het alleen al, omdat anders de verhouding Ionen-prijzen scheef zou komen te liggen. Dat was eind vorig jaar. Nu, nauwelijks begonnen aan het bezuinigingsjaar-1976, zien vele Nederlanders met grote zorg de stroom van prijsstijgingen groeien. Die zorg is deze week opnieuw tegenover minister Lubbers van Economische Zaken geuit Daarbij kwamen enkele voor de prijzen belangrijke facetten aan de orde. ZONDER HET DUIDELIJK te willen zeggen bleek minister Lub bers het toch wel met de consumentenorganisaties en de vakbonden eens te zijn, dat de prijsbeheersingbij de overheid ook niet als prioriteit nummer één genoteerd staat Want de tarieven, vastge steld door de lagere overheden en de nutsbedrijven, blijken toch wel van grote invloed te zijn op de prijsstijgingen. Goed, medio januari was deze stijging nauwelijks 0,5 procent, maar iedereen wist toen 'al, dat bedoelde tarieven daarin nog niet verrekend waren. Tal van Nederlanders hebben daarna pas de verrekeningen over 1975 en de nieuwe rekeningen van licht, gas, water binnenge kregen en zij hebben kunnen waarnemen, dat de verhogingen van deze tarieven vaak niet gering zijn. Dat geldt eveneens voor het openbaar vervoer, waarvan, naar de overheid zelf stimulerend blijft zeggen, Nederland steeds meer gebruik dient te maken. MINISTER LUBBERS, bewaker van de prijzen, heeft zich daarom genoodzaakt gezien de lagere overheden en nutsbedrijven er na drukkelijk op te wijzen, het prijsbeleid, uitgestippeld door het kabinet, zeker ook voor deze instantiesgeldt. De vraag is nu alleen en voor velen is dat een zorgelijke vraag of de aangekondigde tariefsverhogingen alsnog ongedaan gemaakt kunnen worden, wan neer zij te hoog blijken te zijn. Procedures bij deze overheidsaange- legenheden wijzen namelijk uit, dat men eerst dient te betalen, in de hoop dat het teveel betaalde later misschien over een jaar terugbetaald zal wordea DAN ZIJN ER NOG de te verwachten tariefsverhogingen bij de P.T.T. Het kabinet schijnt zich te bezinnen op de mogelijkheid, om één of meer van deze verhogingen ongedaan te maken, of terug te brengea Het zou getuigen van goed beleid, wanneer het kabinet daarin slaagt, ook als voorbeeld voor de lagere beleidsorganen. Weeroverzicht Vooruitzichten voor maandag: Zonnige perioden, overwegend droog en in de nacht meest lich te vorst Weersvooruitzichten in cijfers voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Mia temp.: omstreeks min 1 graad. Max. temp.: om streeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Eindhoven regen Den Helder geh bew Luchth. R'dam geh bew Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg regen w driftsn Acteur doodgestoken De acteur Sal Mineo, die de rol van Dov Landau gespeeld heeft in de film „Exodus", is in een steegje naast de parkeerplaats van zijn appartement doodgestoken. Mineo kreeg indertijd voor zijn rol een Academy Award. Rijk deelt bos uit LELYSTAD (ANP) Tuinbezitters met belang stelling voor berken, vel- desdoorn, veldiepen, haag beuken, eiken, essen, es doorns, kornoeljes en lijst erbessen kunnen terechtbij de rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders. Deze dienst gaat gedurende twee dagen stukjes bos weggeven. De dienst doet dit omdat in verband met de aanleg van rijksweg 6 bij het Visvijver- bos ten noorden van Lelys tad enkele stroken bos zul len moeten verdwijnen. Be langstellenden voor de bo men en struiken kunnen 20 en 21 februari gewapend met een schep naar het bos komen om hun keus uit te graven. De graaftijden zijn van half negen tot half vijf. DEN HAAG (ANP) Het is mogelijk alsnog aanvragen in te dienen voor een tijdelijke ontheffing van het verbod om rijlessen te geven, zonder in het bezit te zijn van een instructeursbewijs. Zo heeft premier Den Uyl op zijn wekelijkse persconferentie medegedeeld. De aanvragen voor deze tijdelijke ontheffing hadden al voor 1 maart van het vorig jaar moeten zijn ingediend, maar dit is door een aantal rij-instructeurs verzuimd. Voor 1 januari 1977 kan de aanvrage nog ingediend worden, als aangetoond kan worden dat gedurende 1974 een of meermalen per week rij-onder- richt is gegeven. Lichamen huurlingen gevonden BELGRADO (RTR/DPA) De lichamen van de veertien Britse huurlingen, die op bevel van hun commandant in Angola zijn geexecuteerd, zijn in het noorden van Angola gevonden. Dit deelde Agostinho Neto, de leider van de linkse bevrijdingsbewe ging MPLA gisteren mee. In hun vaderland teruggekeerde Britse huurlingen, die aan de zijde van de FNLA tegen de MPLA hadden gevochten, hadden dinsdag al de dood van hun landgenoten gemeld. LONDEN (RTR.) - Het aantal grieppa- tiënten in Groot- Brittannië is in twee weken tijd opgelo pen tot een kwart miljoen. Ziekenhui zen in Londen zijn gewaarschuwd de toelating van niet- spoedgevallen te be perken, om ruimte te houden voor patiën ten die niet voor zichzelf kunnen zor gen. Enkele ziekenhuizen Griep houdt Engelsen in bed kunnen alleen maar spoedgevallen opne men omdat perso neelsleden door de griep geveld zijn. En kele vluchten van het Londense vliegveld Heathrow zijn uitge steld, omdat een deel van de bemanning met griep te kampen heeft. Tenminste een voetbalmatch, vandaag gespeeld zou worden is afge last. U wilt verantwoord een auto kiezen... DAFVOLVO Personenauto Nederland BV Stationsweg2. UTRECHT (ANP) De invoe ring van de zomer, tijd (tussen- half april en half september de klok een uur vooruit) in ons land zou het verkeer misschien een beetje veiliger maken. Al dus Veilig Verkeer Nederland (WN) in het blad „Wegwijs". Het is zeer moeilijk om nu al vast te stellen of de zomertijd een positieve invloed dan wel een negatieve invloedzal hebben op de verkeersveiligheid, aldus VVN, het is een uitgemaakte zaak dat de kans op ongelukken bij duisternis groter is dan bij daglicht. Hoeveel groteris echter nog maar de vraag. Daarbij is het ook niet zeker of het voor deel vanmeer licht 's avonds opweegt tegen de geringere vei ligheid in de ochtenduren. „Wel staat vast dat er meer op de weg misgaat in het uur na het einde van de avondschemer, dan in het uur na het begin van de ochtendschemer. Onder PvdA-kiezere DEN HAAG (ANP) - Het ver- trouwen in het kabinet Den Uyl is even laag als eind september 1975. Onder PvdA-stemmers is dat vertrouwen aan het afne men. Dat concludeert het Nipo uit een in januari gehouden en quête onder 2.059 mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. Van de ondervraagden had 22 procent veel vertrouwen in het kabinet, een even groot percen tage zei helemaal geen vertrou wen in het kabinet te hebben. Weinig vertrouwen in het kabi net zei 47 procent te hebben en negen procent gaf op de Nipo- vragen geen antwoord. Naar politieke voorkeur had 53 procent van de ondervraagde PvdA-stemmers veel vertrou wen in het kabinet, 42 procent van de PPR-stemmers, tien pro cent van de KVP-stemmers, vijf procent van ondervraagden die CHU of ARP haddengestemd en drie procent van de WD-stem- mers. De overige ondervraag den hadden weinig of geen ver trouwen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7