Gemeente wil samen met NS plan maken voor Schuttersveld Concert R.O.: romantiek en temperament Première Imperium afgelast Belgische theater over inquisitie praktijken blijft aan de buitenkant ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 PAGINA 3 Leiden In een goedgevulde stadsgehoorzaal gaf het Resi dentie Orkest gisteravond zijn derde Promenadeconcert. De betiteling (wandelconcert) slaat natuurlijk nergens op. Men be doelt namelijk een concert met een overwegend luchtig pro gramma van min of meer be kende werken. Geen „probleem- muziek" dus. Onder leiding van de jonge Spaanse dirigent Luis Garcia- Navarro werd geopend met de ouverture „Nachtklange von Os- sian" van Niels Gade. Aanvan kelijk wat onzeker, maar gaan deweg steeds beter slaagde de dirigent er in om, vooral de strijkersgroep erg mooi tot klin ken te brengen. De kwaliteiten van zowel strijkers als dirigent werden daarna nog eens bena drukt met de bekende „Elegi sche Melodiëen" Edvard Grieg. De „Danzas Fantasticas" van Turina waren vervolgens het sein voor de doorbraak naar het temperament. Met deze muziek die, stylistisch gesproken, balan ceert tussen het Spaanse feno meen de Falla en de Impressio nist Debussv begon men pas wat op temperatuur te komen. Maar dan was er, na de pauze opeens de violist Aaron Rosand. Wat een toon, wat een streek, wat een bijna arrogante zelfver zekerdheid heeft deze man! Door zijn vertolking van de Fantasie voor viool en orkest van Max Bruch, steeg dit wat zoetelijke werk ver boven de feitelijke artistieke waarde er van, nog afgezien van de bij kans ideale begeleiding die hij daarbij kreeg. De Spaanse Furie brak tenslotte werkelijk los met „El sombrero de tres pecos" (De driekante steek) van de meest Spaanse aller Spaanse musici: Manuel de Falla. Zowat alles wat de diri gent had en bovendien het or kest aan temperament kon op brengen werd ons voorgescho teld in dit slotvuurwerk. Een extra compliment aan de koper en slagwerksectie bovendien! Een erg fijne avond voor iede reen, maar vooral voor de diri gent die. dat moet nog maar eens duidelijk gesteld, een voor treffelijk orkest tot zijn beschik king had. Huub Buurman Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Leiden overweegt samen met de Nederlandse Spoorwegen een stedebouwkundig plan voor het Schuttersveld te laten ontwerpen. In principe is de keus gevallen op de ontwikkelingsmaatschappij N.V. Mavob in Den Haag. Volgens de laatste berekenin gen van de dienst van Ge meentewerken heeft het gehe le Schuttersveld een minimum oppervlakte van 95.000 m2 en een maximum oppervlakte van 125.000 m2. Ongeveer een derde is eigendom van de Ne derlandse Spoorwegen en tweederde van de gemeente Leiden. De gemeente wil al leen medewerking verlenen aan de exploitatie van het Schuttersveld wanneer de NS zich bereid verklaard de bij haar in eigendom zijnde grond door N.V. Mavob te laten ont wikkelen en uitvoeren. Door de gemeente is een aan tal voorlopige uitgangspunten geformuleerd. Een groot deel van het Schuttersveld zou moeten worden bebouwd met woningen. Hierin zou eveneens de sociale sector dienen te worden betrokken. Tevens zou er ruimte zijn voor kantoren, showrooms, winkels, hotels en vergaderaccommodatie. Ten aanzien van de stede- bouwkundige en architectoni sche vorm wordt in het bin nenkort aan de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening voor te leggen ambtelijk stuk gesteld dat de toe te passen bouwsystemen flexibel moeten zijn, waardoor functieverande ring mogelijk is. Tevens is een limiet gesteld aan het aantal bouwlagen. De Oegstgeesterweg zou even tueel kunnen worden ver smald. Als parkeernorm moet worden aangehouden één par keerplaats per wooneenheid en één kortparkeerplaats per 500 m2. Tevens zal rekening moeten worden gehouden met een parkeerterrein voor trein reizigers. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De première van toneelstukken naar verhalen van Roald Dahl in microtheater „Impe rium" gaat vanavond niet door. Er zijn moeilijk heden ontstaan over de auteursrechten. Een aantal van de verhalen van Dahl zijn verkocht aan een Amerikaanse filmmaatschappij. De mana ger van de schrijver, de heer A. Gans uit Noord- wijk, heeft de toneelgroep woensdag medegedeeld dat de voorstelling niet door kon gaan. Hij wist niet precies welke verhalen waren verkocht en welke niet. Voor de niet-verkochte verhalen kon hij evenwel ook geen toestemming van vertoning geven, aangezien hij de schrijver niet op tijd meer zou kunnen bereiken. Inmiddels is de toneelgroep begonnen met het instuderen van stukken naar verhalen van Tsje- chow. Over twee weken gaat deze voorstelling in première. Aangetekend stuk voor wethouder Wethouder M. van Aken van economische zaken (midden) heeft gisteren het nieuwe bijpostkantoor in het winkelcentrum van de Merenwijk „De Koper molen" geopend. Hem werd het eerste aangete kende stuk, dat op de spiksplinternieuwe bu reaus werd bestempeld, aangeboden. Het bijpostkantoor wordt beheerd door de heer P. R. Kip. Het postkantoor is van maandag tot en met vrijdag geopend van half negen tot half een en van half twee tot vijf uur. Van af maandag zal het nood- postkantoor aan de Me- rendonk (de zogenaamde portakabin) zijn gesloten. Het nieuwe kantoor is tele fonisch bereikbaar onder nummer (071 )-134909. Oud-raadslid Sassenheim overleden Van onze correspondent SASSENHEIM Vrij onver wachts is de heer J. van de Nouland op 74-jarige leeftijd overleden. De heer Van de Nou land heeft talrijke functies in het Sassenheimse maatschappe- lijk leven vervuld. Tevens was hij van 1946 tot 1966 lid van de gemeenteraad voor de KVP. Uit handen van burgemeester Ba ron van Knobelsdorff ontving hij in 1966 een koninklijke on derscheiding in goud. De laatste bestuursfunctie die de heer Van de Nouland vervulde was die van voorzitter van de katholieke bejaardenbond. Op 21 januari j.l. legde hij ook deze taak neer. Bij zijn aftreden werd hijbe- noemd tot ere-voorzitter. Veilingprijzen Groenteveiling Leiden lebrAndijvie 250-274. Sni|bonen 14,20-14.60. spina zie 227-241. Spruiten A 185-208. sprui ten B 195-230, spruiten C 170. uien grof 78-89. witlof 280-310, komkommers B 111, komkommers C 106, komkommers 0 82-84. komkommers E 62—65 sla zwaar 73-74, peterselie 36. selderij 49 Paardenmarkt Den Bosch (13 febr) Aanvoer 327 stuks Prijzen in guldens per stuk luxe paarden 1475-3150. voi|a- rige 1575-2125. jaarlingen trekpaard 1600-1900 jaarlingen luxe (hengsten) 925-1250. laarlmgen luxe (merries) 1400-2150, luxe veulens (merries) 975- 1500. luxe veulens (hengsten) 600-775. veulens trekpaard 975-1375, hitten 750- 1175, shetlandse ponnies (ruins) 225- 375 en shetlandse ponnies (merries) 400-750 Prijzen in guldens per kg: jonge slachtpaarden 4.30-5.30 en oude siachtpaarden 4.15-5,30 De handel was stroef Nederlandse Leeuw voor Leidse leraar hoogle AMSTERDAM/LEIDEN - Bij zijn afscheid als bestuurslid van Sticusa (Nederlandse Stichting voor culturele samenwerking met Suriname en de Nederland se Antillen) is prof. dr. R. A. J. van Lier uit Leiden benoemd tot officier in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Prof. van Lier werkte van 1949 tot 1951 als functionaris bij Sti cusa en van 1951 tot nu toe als bestuurslid. Sinds 1949 is hij buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de sociologie van Suriname en de Nederlandse Antillen. Sinds 1955 is hij voorts hoogleraar in de empirische sociografie van niet-westerse gebieden aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen. Ook is hij directeur van het Planbureau Suriname ge weest en van 1951 tot 1956 advi seur van de Surinaamse rege ring. Prof. Van Lier, die ondermeer een kwart eeuw directeur is van het Afrika Studiecentrum in Leiden, debuteerde als dichter in het tijdschrift „Forum". Zijn proefschrift „Samenleving in een grensgebied", dateert van 1949. Een herziene herdruk daarvan over Suriname ver scheen in 1971 en een Engelse vertaling (Frontier society) in 1972. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Francis d.v. R v Thiel en C. G A. Smits; Comelis z. v. Vooijs en P. Varkevisser; Margot Leont _i: W. C. Hot Koomen geb 17 dec 1942 m.; A van Tnest geb 6 feb. 1897 gehw gew. m. S.Kraan, C. M Teljeur geb 4 okt 1888 gehuwd gew ra D. C. va Delft; C. van Kampen geb. 24 okt. 1916 m., E Cornet geb. 17 okt. 1920 echtgenote van H O Kampschuur; H. E. Heemskerk geb. 9 feb. 1915 echtgenote van T. C F van den Berg Ondertrouwd: P Blansjaar en G. M. Nieu- wen burg, J Blok en I O van Leeuwen, J. H. Bonarius en N H Broekhuizen. C. P Brandt en L van der Linden; R F. J. Brouwer en C. M. van Leeuwen, R P R. Dros en J. J. Lammers; W. H. A. Elink Schuurman en N. Verhoeve; A. Giezen en K. de Vries; S. F. Henriques en W. J Dijk; F Holswilder en P J Pape; H. E. Koren- romp e C P. Roos; M. W Lagerweii en B. E van Buren; J. L. Luigies en M. T. Kerkvliet, R K. Matters en C. Schutte; L Nievaart en A. Esselink; L C. Pekelsma en C van der Zee, P M. Pot en Y. M. P. Kieft, H. M. Pouwels en J Ruis, M. E. M. Timmer en C. M. J C. Straver; J. van der Tuin en A Zeegere, E. C. L. van der Grof vuil Leiden De grof vuil wagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt maan dag langs de volgende straten in Leiden: Oude Herengracht; Ververstraat; Zijl straat; Oost Havenstraat; Dwars Haven straat; West Havenstraat; Ververeplein; Haven; Havenkade; Kalvermarkt; Kijf- gracht; Minnebroersgracht; Zuidsingel, He rengracht (beide zijden); Korte en Lange Langestraat) Oosterkerkstraat; Waard- kerkplein; Waardkerksteeg; Waardgracht; Oranjegracht; Kaareemakerestraat; uxiyerstraat; Weverstraat; Vestestraat; Groens teken; Uiterstegracht. Kerksteeg; Breestraat, Langebrug; Ketelboetereteeg; Schoolsteeg; Wolsteeg. Gangetje; Boter markt; Vismarkt; Stadhuisplein; Koom- brugsteeg; Dwarskoombrugsteeg; Maare- mansteeg, Mandemakersteeg; Vrouwen steeg (geheel); Boommarkt; Aalmarkt Nieuwe Rijn (geheel), den Burcht; Burcht- steeg, Nieuwstraat; Hariesteeg; Beschuit steeg; Monaanstccg; Hooglandsekerk- gracht; Koppcnhinksteeg-Hooglandsekerk- koorsteeg; Middelweg; Oude Rijn (beide njden); Hoogstraat, Kaasmarkt Hooi gracht, St Pancrasstceg; Van Dnessen- straat, Middelstegracht LEIDEN Het Mechels Miniatuur Teater speelde gisteren in het Rijnlands Lyceum „een Totaal spektakel" over de Inquisi tie in de Nederlanden getiteld: „Slaat op de trommel". Een voor een groot deel door liederen bepaald gebeuren, die zogenaamd hertaald werden door Ernst van Altena en op muziek gezet door Pieter Verlinden. Er komt een inquisiteur m Rijssel, waar de partijen in Geuzen en Papen verdeeld zijn. Eén van de liberale schepenen, wordt via het gevangen nemen en martelen van zijn dochter tot roekeloosheid verleid en wordt opgehangen. Dit alles speelt zich af in een reeks van losse scènes binnen één goed functionerend, simpel, uit een groot stalen staketsel bestaand decor. Met behulp van requisieten, precies lichtwerk en met gebruikmaking van de afwisseling zingen-spelen en de verschillende mogelijkheden van zingen (solo, groep) zagen we een vlotte voorstelling zonder noemenswaardige haperingen een enkele microfoon-kwestie daargelaten of storende wisse lingen van scènes. Maar de boodschap, „vrijheid van denken, spreken, van leven, vrijheid om mens te zijn! Dat is de leus!", is en blijft toch wel vaag en past een beetje bij de rhetorische pathetiek van Van Altena. Voor mij blijven het buitenkant-gevoelens, meer gesuggereerd dan beleefd. Op die manier kan je dan ook op het idee komen om als voorgrond voor een marteling de inquisiteur en zijn assistent een dansje te laten doen. Daar botst de luchtigheid, die de voorstelling toch heeft door allerlei kleine grapjes en door het muzikale dat nergens echt dreigend wordt, op iets dat te ernstig is. Zo blijft de beul die over 1 zijn loon of'het contrast grote zaken, kleine zaken praat alleen grappig, maar cynisme spreekt er niet uit. Het laatste liedje moet dan ook aangeven dat deze gebeurtenis in Rijssel een voorbeeld is dat staat voor „allen die voor vrijheid in gevangenissen kreperen" door welke dictatuur dan ook. In de voorstelling zelf wordt dat niet duidelijk of op een veel te oppervlakkige wijze. Structuren of mechanismen ko men niet naar voren. Dat is jammer als bepaalde vaardigheden zeker aanwezig zijn. Paul van der Vlank Penning meester stapt op Promoties Aan de Leidse Universiteit is de heer A. H. van Wijk, docent aan de faculteit der rechtsgeleerd heid van de Universiteit van Stellenbosch, cum Jaude gepro moveerd tot doctor in de rechts geleerdheid. Promotor was prof. mr. W. M. Kleijn. De heer C. J. Bloys van Tres long is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Promotor was prof. dr. A. J. Staverman. Exposities Leden van de Wassenaarse ver eniging voor amateur beeldende kunstenaars „Ars et Studium" exposeren van 21 februari tot en met 7 maart in het gebouw van „Ars Aemula-Naturae". De di recteur van de Leidse .laken hal" de heer M. Wurfbain opent zaterdag om drie uur de ten toonstelling. De leden van de Leidse kunste naarsvereniging „Ars Aemula Naturae" vertonen van 1 tot en met 12 mei hun werk in de Luifelbaan in Wassenaar. Deze tentoonstelling wordt gehouden in aansluiting op de ledenexpo sitie in het eigen gebouw van 10 tot en met 25 april. Democratie De Leidse studentenvereniging S.S.R. organiseert aanstaande dinsdag een bijeenkomst over democratie in Nederland. Mr. J. Glastra van Loon (D'66) en de heer H. Drenth (Tweede Kamer lid voor de PvdA) zullen onder leiding van de Leidse politico loog J. van den Berg discussie- ren over dit onderwerp. De bij eenkomst wordt gehouden in het S.S.R.-gebouw aan de Hoge- woerd 108 en begint om acht uur. Stadsvernieuwing De Welzijnsraad krijgt er een tweede consulent stadsvernieu wing bij. B. en w. hebben dit besluit genomen od voorwaarde „Meel Noordwijk gaf op de horeca-receptie acte de présence. WV-direkteur Rovers hier in gesprek met de heer Admiraal. WARMOND Progressief War mond vergadert aanstaande maandag in Hotel De Zon. Ter discussie staat onder meer de nieuwe werkwijze binnen de partij. Er zijn plannen werk groepen samen te stellen, die zich gaan buigen over bepaalde (actuele) onderwerpen. De ver gadering begint om acht uur. LANGERAAR Zondagavond brengt de Gooise formatie Hus ky een bezoek aan De Schakel. Binnen een jaar maakte de groep twee grote hits, „Song of praise" en „Give it up". On danks de vele optredens die de groep krijgt, blijft men (voorlo pig) nog amateur. Zanger Carel Zwagerman bijvoorbeeld blijft gewoon cameraman bij de Nos en ook de andere groepsleden hebben elders hun werkzaamhe den. Warmond Bij een botsing tus sen een Mercedes en een NZH- bus gistermiddag op de hoek van de Van Duyvenvoordestraat heeft de bestuurder van de per sonenwagen, de 23-jarige H.J.E. van Haarlem enkele gebroken ribben opgelopen. De wagen is total loss. Penningmeester Sj. Jirka is wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd afge treden als penning meester van de Voorhoutse harmo nie St. Cecilia. Tij dens het traditionele winterconcert gister avond kreeg hij o.m. een verzilverde klari net en een tafelaan steker aangeboden. De heer Jirka blijft bij St. Cecilia zijn partijtje meeblazen. De heer Th. Admiraal en echtgenote, de heer H. van Beelen en echtenote en de Heer H. Bröring tijdens de afscheidsreceDtie. Afscheid bij horeca in Noordwijk Van onze correspondent NOORDWIJK Gistermiddag heeft de Noordwijkse Vereni ging van Werkgevers in de Ho recabedrijven met een receptie in het Zinger Hotel officieel af scheid genomen van een drietal bestuurders, de heren Th. Ad miraal, H. van Beelen en H. Bröring. Deze ondernemers hadden een punt gezet achter hun hcreca-aktiviteiten en daar om achiten zij de tijd gekomen om heen te gaan. De scheidende bestuurders wa ren alle langdurige getrouwen. Voorzitter Goemaat her inner Ho er in zijn toespraak aan: de heer Admiraal meer dan twintig jaar lid en zeventien jaar secretaris, de heer Van Beelen zelfs lid van de oprichting af, bestuurslid en voorzitter, en de heer Bröring zeventien jaar lid, waarvan ze ven jaar bestuurslid. Hin bood de scheidende heren een herinneringsgeschenk aan. Mevr, Admiraal en mevr. Van Beelen deelden met bloemen in de hulde. Kankeronderzoek in Katwijk Van onze correspondent Katwijk Ruim 8300 Katwijkse vrouwen zijn opgeroepen voor het bevolkingsonderzoek naar baarmoederkanker. Het onder zoek, dat binnenkort zal gaan plaats vinden is voorbereid door de werkgroep „Baarmoederon- derzoek Katwijk—Valkenburg" onder voorzitterschap van de wethouderarts drs. J. Bergman. Om het onderzoek in Katwijk mogelijk te maken zullen 70 vrouwelijke vrijwilligers zich beschikbaar stellen voor admi nistratieve en andere voorko mende werkzaamheden. 1IIIIIIIIIIIIUIIIIIIIII1IIIIIIIIII1III1 Van onze correspon- rr n r i i dent legen Ue Lindehoeve Voorschoten Het van het Voorschoten- Kort geding van se jongerencentrum „De Lindehoeve" heeft in een brief aan het college van bur- i^g van de ongun. gemeester en wethou- worden beschouwd. stige financiële ont- ders medegedeeld, De gewraakte en wikkeling in het eer dat naar aanleiding thans geschorste pas- sle halfjaar 1975.-" van een reaktie van saëe betrof: ,,-reke- £)e Voorschotense ac- het accountantskan- ning houdend met countant D. Planje toor Planje een Pas- bet feit dat de com- heeft van de correc- sage uit de brief over missie van bijstand tie kennis genomen de financiële toe- eerst begin septem- en zijn dreiging tot stand van „De Linde- ber 1975 van het ad- het aangaan van een hoeve" als niet ge- ministratiekantoor kort geding ingetrok- schreven dient te Planje een overzicht ken. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll de baan Studiereis Dr. G. Nieuwerthuys van de Leidse universiteit zal met nog vijf academici van andere Ne derlandse universiteiten op kos ten van Koninklijke Shell dit jaar een studiereis maken. Sinds 1967 reikt de oliemaat schappij deze studiereizen aan- talentvolle chemici of fysici. Tij dens een reis door West-Europa of Noord-Amerika kunnen de uitverkorenen kennis maken van de laatste ontwikkelingen op hun werkgebied en contacten leggen met vakgenoten. Boetseercursus In het Vrijetijdscentrum wordt een aantal boetseeravonden georganiseerd onder leiding van de Leidse beeldhouwer J van Kralingen. De cursus wordt een maal per week 's avonds gege ven met ingang van een nog nader te bepalen datum. De geleidelijk bijdrage aan de cursus wordt bepaald door het aantal deelnemers Belangstel lenden kunnen zich melden in het Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66, Leiden van maandag tot en met vrijdag van half tien tot half zes en op woensdag avond van acht tot tien uur. Telefoon: 146448 en 146449. dat deze kracht door het minis terie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zal wor den betaald. Inspraak B. en w. hebben besloten een werkgroep samen te stellen, die zich zal bezighouden met de sys tematisering en formalisering van de inspraak in Leiden. In deze werkgroep „Inspraak" heb ben onder andere de wethou ders Tesselaar en Van Dam en vertegenwoordigers van het bu reau Voorlichting van de ge meente Leiden en de Welzijns raad zitting. Beroemd trio in Leids jazzcafé In „De Twee Spieg- hels" treedt mor genavond een be roemd trio op. Het zijn de blinde Spaanse pianist Te- te Montoliu, de Deense bassist Niels Henning Orsted Pe- derdsen en de Ame rikaanse slagwerker Albert „Tootie" Hea th. het concert be gint om negen uur. De Timdelerclub De christelijke toneelgroep „De Timdelerclub" viert dit jaar haar vijftigjarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan is er op vrijdag 27 februari van acht uur tot half tien in het S.S.R.-ge bouw aan de Hogewoerd 108 een receptie. De jubileumuitvoe ring van de toneelgroep wordt op 14 mei in het Rijnlands Ly ceum gegeven. Opgevoerd zal worden „De vlag op de toren" van Pieter van der Does (P.A. Kouwenhoven). Dit is een histo risch spel dat ongeveer vijfen twintig jaar geleden ook al door leder\ van de „Timdelerclub" op de planken werd gezet.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3