Lockheed-top wijkt voor steekpenningen FOLTERINGEN IN WESTDUITSE LEGER kennismaking Nieuwe BB Dianne reed tegen het onmogelijke Dalende lijn prijsstijging Pravo en Tavo taboe Huurstop bepleit Staatsgreep Nigeria mislukt Angola nagenoeg in handen MPLA £eidóe @ou4a/nt Kort Rapenburg 2, Leiden, poslbus 11. lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.V.. Leiden-- Direcleur-hooldredacleur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (axel BTW) 0.45 pet mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur| - Abonnementen: kwartaal 38.27: jaar 149,15: losse nummers: 50 cent Zaterdag 14 februari 1976, 66e jaargang no. 20350 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND De nieuwe BB-kwis op Ned. II om 20.25 uur. Q en Q om 19.20 uur. Ned. I om 21.55 uur Farce Ma jeure en om 22.25 uur misdaad in „Ander nieuws". Zondag Ned. I om 20.55 uur De verrassing, tv-spel en om 22.20 uur Theo Olof presenteert Ned. II om 21.35 uur Frontaal over autobezit en om 22.35 uur Loudi Nijhoff in Beeldspraak. Op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking, maar ook enkele verspreide opklarin gen. Tot matig of zwak afne mende noordoostelijke wind. Max. temperaturen omstreeks 4 gr. Morgen: Zon: 07.57-17.52. Maan: 18.08-07.17. Schev. hoogw.: vm 2.54-15.06, laagw.: 10.47-23.10. Maandag: Zon: 07.55-17.54. Maan: 19.30-07.45. Schev. hoogw.: 3.34-15.47, laagw.: 11.34- 23.53. De drie winnaressen van het kunstrijden op de schaats, in het midden de Amerikaanse Dorothy Hamill, die de begeerde gouden medaille won. Dianne de Leeuw (links) won zilver, het brons was voor de Westduitse Christine Errath. INNSBRUCK De zilveren medaille om haar hals stond Dianne de Leeuw gisteravond op het ereplatform. Na haar inzinking van donderdag was zij. mentaal gesteund door velen, weer in zoverre zichzelf dat zij met haar vrije Kïir het onmogelijke toch probeerde. Ze fc:ste een driedubbele sprong in, die prachtig gelukte maar daarna maakte zij enige minder sterke sprongen. Tevoren stond in feite al muurvast dat zij de gouden plak niet meer kon bereiken. Zilver is mooi, maar het was voor Dianne toch slechts een troostprijs. De strijd om de wereldtitel, begin maart in Gothenburg, zal voor haar nog zwaarder wegen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De twee topleiders van Lockheed zijn gisteren afgetreden, terwijl het schandaal over de miljoenen dollars die de Amerikaanse vliegtuigfabriek in het buitenland aan steekpen ningen heeft uitgegeven, zich nog steeds uitbreidt Lockheed zal tijdelijk worden geleid door het lid van de raad van commissaris sen Robert Haack, oud-president van de beurs van New York. De twee afgetreden topfunctionarissen Daniel Haughton (64), voorzitter van de raad van commissarissen, en Carl Kotchian (62), directeur en vice-voorzitter van de raad van commissarissen, blijven als adviseurs aan Lockheed verbonden. die in opdracht van de van Binnenlandse Zaken beheerde, is regering een onderzoek moet instellen niet in de nieuwe regeringsploeg terug- naar de Nederlandse kant van de omko- gekeerd omdat zijn naam is genoemd pings-affaire is deze week reeds met in het Lockheed-schandaal. haar werkzaamheden begonnen. „De De Amerikaanse onderzoekscommissie commissie is in volle draf", zei premier heeft gisteren haar volledige dossier Den Uyl gisteren na afloop van de gepubliceerd over de steekpenningen ministerraad. Over de van sommige die Lockheed in Japan zou hebben uit kanten gehoorde veronderstelling, dat gehaald. Daaruit is gebleken, dat in de wijsheid van het driemanschap Don- tegenstelling tot hetgeen Lockheed-di- ner-Holtrop-Peschar vooral zou bestaan recteur Kotchian heeft verklaard, geen in het bekwaam in de doofpot stoppen Japanse regeringsfunctionarissen bij de van de affaire, merkte Den Uyl op: „dat affaire zijn betrokken. Wel wordt de is de slechtst denkbare typering van de naam genoemd van een ultra-rechtse commissie". politicus, die miljoenen dollars heeft Een algemeen onderzoek naar de gang ontvangen om de verkoop van vliegtui- van zaken bij de aankoop van wapen systemen door Nederland, waaronder vliegtuigen, kan volgens Den Uyl alleen dan aangevangen worden, als het duide- gen in Japan en Zuid-Korea te bevorde ren. Oud-premier Tanaka van Japan heeft gisteren verklaard niets met de Lockheed-affaire van doen te hebben lijk is dat „er iets loos is". „Je kunt niet gehad. Lockheed-directeur Kotchian in den blinde een onderzoek beginnea had Os ana, een van de rijkste mannen Zonder enige concrete aanleiding is er van Japan en een van de figuren waar- geen reden voor een onderzoek." De Italiaanse procureur-generaal Siotto, die een onderzoek instelt naar de steek penningen in zijn land, heeft verklaard, dat van de copie van een Lockheed-me- op Tanaka's politieke carrière steunde, genoemd als de man die een deel van de 7 miljoen dollar aan steekpenningen had ontvangen. De wereldpers toonde gisteravond be- morandum dat hem door de Ameri- langstelling voor een charitatief diner- kaanse onderzoekscommissie was toe gezonden, een-derde van de pagina's ontbrak en vele passages waren wegge laten. In het memorandum wordt ge sproken over een minister van Defensie, dansant met koningin Juliana en prins Bernhard in het Amsterdamse Hilton, waarvoor enkele honderden Nederlan ders 175,- hadden neergeteld t.b.v. het Wereld Natuurfonds. Maar de belang- maar worden geen namen genoemd. In stelling van de pers gold uiteraard meer 1970 was Luigi Gui minister van Defen- prins Bernhaid in verband met het Op de gala-avond in het Amsterdamse Hilton Hotel onder het motto „Een avond sie, maar deze heeft verklaard dat hem rumoer rond de Lockheed-affaire. Veel op de Galapagos eilanden gaf prins Bernhard te kennen, dat wat hem betreft niets bekend is van de 1,6 miljoen dollar wijzer werd zij uiteraard niet tafelnummer „13" rustig op tafel mag blijven staan. Het feest was bovendien De aanwezige gasten brachten konin- °P vr')dag de dertiende. Een van de tafelgenoten van de prins wees erop dat gin en prins in de loop van de avond prins 13 als zijn geluksgetal beschouwt. Hij* rijdt dan ook in een auto met een staande ovatie. ^entsken AA-13. die Lockheed in Italië aan steekpennin gen zou hebben uitgegeven. Gui, die in de vorige regering-Moro de portefeuille Parkeren mag, maar dan met grote lichten DEN HAAG In Australië heeft men de oplossing ge vonden voor het parkeer probleem. Om te voorko men dat de stadscentra ont sierd worden door rijen parkeermeters en ander zijds toch tegen te kunnen gaan dat automobilisten al te lang in het centrum par keren, heeft men het vol gende systeem bedacht ie dereen mag overal in het centrum waar plaats is par keren, maar moet de grote lichten van zijn auto laten branden. Het systeem blijkt in de praktijk goed te vol doen, want iedere automo bilist komt binnen het half uur terug, omdat hij bang is dat anders zijn accu leeg (van onze pari. red.) DEN HAAG - Premier Den Uyl verwacht dat de stijging van de prijzen dit jaar beduidend min der zal zijn dan in voor gaande jaren. Het stij gingspercentage schom melde de afgelopen drie jaar rond de 10 procent, maar als de huidige prijsontwikkeling zich voortzet zal het percenta ge dit jaar uitkomen op 7 1/2 A 8 procent. Er is momenteel sprake van een dalende lijn in het prijsverloop. „We zijn erg gelukkig met die dalende lijn. Als we zo door gaan komen we waar we willen komen", aldus de premier gis teravond na het kabinetsberaad. Het kabinet streeft ernaar de prijsstijging terug te brengen tot 6 procent per jaar. Den Uyl maakte wel een voor behoud. Hij zei, dat veel zal afhangen van de vraag wat er in de tweede helft van dit jaar met de lonen zal gebeuren. Zoals bekend heeft de regering tot 1 juli een loonstop afgekon digd. Over de loonontwikkeling in de tweede helft van 1976 zal nog overleg plaats hebben tus sen regering en organisaties van werkgevers en werknemers. (Van onze correspondent) te harden, dat zij in geval van krijgsgevangen- belasten. Hierbij werden zij aan folteringen onder- De ombudsman maakt er ook melding van, dat BONN Uit het jaarlijkse rapport van de West- schap in oorlogstijd ook onder de grootste marte- worpen, die zelfs in echte krijgsgevangenschap de minister van Defensie intussen alle mogelijke duitse ombudsman voor het leger is thans bekend lingen door de vijand geen woord over de positie internationaal verboden zijn. Hoewel het onder- maatregelen heeft genomen om herhalingen van geworden, dat in de loop van het vorig jaar van het eigen leger zouden verraden. zoek nog niet geheel is voltooid, staat het vast dat dergelijke mishandelingen te voorkomen. In het ongeveer honderd soldaten tijdens een oefening Volgens de ombudsman, Karl-Wilhelm Berkhan, de soldaten onder andere geboeid en bij „oefe- Westduitse leger, zo kan men in het rapport echter op schandalige wijze zijn mishandeld. Bij de had een aantal officieren de soldaten willen testen ningsverhoren" onder grote geestelijke druk met lezen, heersen er vaak nog toestanden, die erger manoeuvres ging het er om, de soldaten zodanig hoe zwaar men ze „psychisch en fysiek" kon ijskoud water werden overgoten. zijn dan in de tijd van het oude Pruisen. DEN HAAG (ANP) - Nu de regering de lonen aan banden heeft gelegd, zal er een huur stop moeten komen.Dit zegt het Nederlands Verbond van Huurdersorganisaties (NVH) in een brief aan de regering en de Eerste en Tweede Kamer. Het verbond wordt beschouwd als een van de belangrijkste woordvoerders van huurders. Het NVH vindt dat de positie van de huurder dit jaar aanzien lijk verslechtert. Aan de ene kant de huurverhoging van 8 procent en aan de andere kant de bevriezing van de lonen. Het verbond wil, wanneer de huur stop niet wordt toegezegd, op zijn minst een beperking van de huurverhoging tot zes procent. Aanval guerrilla's in Buenos Aires BUENOS-AIRES - Linkse guerrillastrijders hebben gister avond op twee plaatsen ten noorden van de Argentijnse hoofdstad brand gesticht in een tiental bewaarplaatsen van jachten, een busstation en een aantal autozaken. De politie moest het leger te hulp roepen. Guerrillastrijders versperden daarna de weg langs de rivier de la Plata met stapels autobanden die in brand wer den gestoken. Zij namen de vlucht na een vuurgevecht met de politie. Van doden of gewonden is geen mel ding gemaakt. NIEAMEY (Reuter-AP) - De Nigeriaanse regering heeft gis teravond bekend gemaakt, dat de poging tot een staatsgreep door een groep jonge officieren die gistermorgen werd onderno men, is verijdeld. Strijdkrachten die trouw bleven aan het zeven maanden oude regime van brigade-generaal Moertalla Moehammed sloegen de opstand neer en namen de revolutionaire officieren onder aanvoering van luitenant-kolo nel Dimka gevangen. De poging tot de staatsgreep kwam kort nadat begonnen was met een grote anti-corruptie- campagne en nadat Moeham med had aangekondigd tot in krimping van de strijdkrachten en het ambtenarenkorps over te zullen gaan. Officieel is niets meer gezegd over het lot van Moehammed. die volgens bepaalde berichten bij de poging tot machtsoverna me zou zijn doodgeschoten. DRIVE-IN-SHOW in het BLESSE PAARD Stompwljk Zondag 15 febr. aanvang 20.30 uur WRAAKACTIES De dood van IRA-hongerstaker Frank Stagg was gisteren de aanleiding voor een golf van bomaanslagen In een hotel in Dublin richtte een bom van 10 kilo grote schade aan. Een zware bom. die in het Oxford Circus Station van de Londense ondergrondse werd gevonden, wordt ook als een uiting van de actie beschouwd. Op de foto: een gekaapte vrachtwagen werd in brand gestoken en geplunderd. LOEANDA (AP) - De leider van de MPLA in Angola heeft gisteren verklaard dat zijn troe pen de grens met zuid-west Afrika tot op 45 kilometer ge naderd waren en dat zij de spoorlijn die midden irr Angola loopt geheel in handen hebben. Hij voegde eraan toe, dat ook bijna heel noord-Angola in han den van de MPLA is. Zuid-Afrika heeft gisteren ge dreigd de 11.000 Angolese vluchtelingen, die Zuid-Afrika verzorgt in drie kampen op An golees grondgebied, aan de Ver enigde Naties over te laten. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Muller heeft VN-secretaris Waldheim tweemaal om hulp gevraagd, maar deze heeft het verzoek af gewezen omdat de kampen zich niet op Zuidafrikaans grondge bied bevinden. Bijverdiensten wetenschappers onder de loep (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Staatssecreta ris Klein van Onderwijs en We tenschappen overweegt om een verplichte registratie in te voe ren van alle nevenactiviteiten van hoogleraren, lectoren en wetenschappelijke medewer kers. Nevenfuncties waaraan de staatssecretaris, blijkens een vraaggesprek met het blad van de Erasmusuniversiteit in Rot terdam, beslist paal en perk wil stellen, zijn de commerciële bij banen. „Degenen die zeggen dat ze hun werk al zo ontzettend goed doen en er gemakkelijk een baan bij kunnen nemen, vergeten dat zij ingehuurd zijn om op hun vakgebied net nog wat meer te doen, zodat ze tot de echte coryfeeën gaan beho ren," aldus dr. Klein. De staatssecretaris vindt het ba naal dat een hoogleraar zich wil beschouwen als vrije onderne mer. omdat hij zijn opleiding en de uitoefening van zijn functie heeft te danken aan de gemeen schap. Hij zegt geen vrede te hebben met wetenschappers, die, hoewel ze flink gehonoreerd worden, hun tijd gebruiken voor schnabbels, zoals het schrijven van boeken, of het voeren van een eigen praktijk. De staatssecretaris wijst erop. dat Nederland relatief gezien het meeste geld ter wereld in vesteert in hoger onderwijs. Daarom moet er zijns inziens alles aan gedaan worden om te voorkomen „dat we op allerlei gebieden achter komen te lig gen." DEN HAAG (ANP) Scholen voor voortgezet onderwijs hebben soms namen, die in strijd met de wet zijn. Dat moet afgelopen zijn en daarover heeft staatssecretaris K. de Jongh van Onderwijs en Wetenschappen de schoolbesturen een brief geschreven. Zo komt nogal eens de naam Pravo- of Tavo-school voor, afkortingen die staan voor „praktisch en algemeen vormend onderwijs" of „technisch algemeen voortgezet onderwijs." Deze namen zijn taboe, evenals de aanduiding scholenge meenschap als daarvan in feite (nog) geen sprake is. Ook „scholengemeenschap voor voortgezet onderwijs" is zonder nadere omschrijving te vaag en mag niet worden gebruikt, behalve dan weer als alle soorten van voortgezet onderwijs er in zijn opgenomen. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1