Nieuw stenen tijdperk Primitief schrikbewind van het FNLA JACHT OP MINERALEN IN VOLLE GANG Bergkristal, een groep prismatische kristal len. jaar), die meestal weinig op hebben met de aanhan gers van de recente rage en de "beleggers". Behalve de deskundige hobbyisten en de beleggers zijn er nog de mensen die de veelheid van schoonheid in onze aardkorst alleen maar gewoon mooi vinden en die er daarom wat van in huis willen hebben. De laatsten dus allemaal amateurs op het gebied van de geologie. Het grote verschil tussen de verzamelaars-van-ouds- her en de nieuwe volgelingen van de rage is, dat de eersten doorgaans zeer deskundig zijn en meestal zelf hun mineralen zoeken. Ze maken er grote reizen voor. De echte mineralenverzamelaars vallen op stukken die letterlijk tot in de puntjes van het mineraal gaaf zijn. De volgelingen van de rage kopen hun mineralen meestal op beurzen. Nederland kent een wereldberoemde mergelgroeve, ontdekt door de burgemeester van Losser. Neder lands eerste geoloog, dr. W. C. H. Staring, zoon van dichter Staring, zag onmiddellijk het belang van deze vondst in. In de groeve komen oeroude aardla gen aan de oppervlakte. Het zijn zandsteenlagen uit de zogenaamde "onderkrijtperiode", met een ouder dom van rond 130.000.000 jaren. Eens golfde op deze plaats een zee. In de versteende zandbodem bevin den zich geen kleurige en glanzende kristallen, zoals elders in de wereld, maar slechts een gele, versteen de zeebodem met fossiele resten van de dieren die miljoenen jaren geleden in die zee leefden. Nog maar pas geleden is in de Staringgroeve te Losser een reuzeschelp gevonden van circa 25 centimeter doorsnee. De groeve is ook de vindplaats van een zeer bijzondere schelp - althans de fossiele resten ervan - de "pecten losseriensis". Nederlands nieuwste massahobby is niet geheel ongevaarlijk; verschillende gesteenten zijn radio-ac tief. zoals bijvoorbeeld uraniumerts. Bovendien ge bruiken mineralenverzamelaars vaak zogenaamd "zwart" licht (ultraviolet licht) om bepaalde daar voor geschikte stenen fraai te laten lichten. Ook dat licht kan op huid en ogen een schadelijke invloed hebben. Voor liefhebbers van het nieuwe "stenen tijdperk" bestaat er gelegenheid genoeg om zich wat verder te verdiepen in de fascinerende wereld van minera len en kristallen. Literatuur genoeg. Aantrekkelijk is bijvoorbeeld "Edele stenen", eenuitgave van Zomer en Keuning, verluchtigd met 148 prachtige kleurenfoto's. (Van onze correspondent) LONDEN John Banks, de Engelsman die - onder het motto „Wie er iets om geeft, wint" - huurlingen voor het FNLA in Angola heeft gewor ven, is misschien wel ver baasd geweest over „de gang sters die bij de FNLA-organi- satie betrokken zijn". Maar het nieuws van de moord op de Britse huurlingen zal de meeste Angolezen niet erg verbaasd hebben. Banks had zich wel wat beter mogen la ten informeren alvorens ette lijke honderden gretige maar onwetende mannen en jon gens de Afrikaanse oerwou den in te sturen. Er wordt nu alle mogelijke moeite gedaan om de schuld voor de executie van de Britse huurlingen af te schuiven op een moordlustige Griekse ko lonel die schijnbaar het bevel tot die koelbloedige slachtpar tij heeft gegeven. Men zegt dat Banks maar nauwelijks kan geloven dat de president van de FNLA, Holden Roberto, zijn goedkeuring aan die exe cuties gehecht zou hebben, en van Roberto wordt gezegd dat hij „razend" is over het ge beurde. Of dat in dit geval waar is of met, is niet na te gaan. Maar het lijdt geen twijfel dat Ro berto en zijn organisatie zich een reputatie hebben verwor ven van wreedheid, primitief stammengedrag en rituele ver minking van gevangenen. Die reputatie gaat al terug tot 1961. In maart van dat jaar kwamen duizenden leden van Roberto's Bakongo-stam in op stand tegen de Portugese boe ren en immigranten in noorde lijk Angola. Nauwkeurige cij fers zullen wel nooit bekend worden, maar naar schatting verloren minstens 750 Portu gezen het leven in de eerste drie maanden van de strijd. Die moordpartijen gingen ge paard met zulke wreedheden dat Roberto zelf zich uiteinde lijk gedwongen zag dat goed te praten in termen als was dat het onvermijdelijke gevolg van 500 jaar Portugees terro risme tegen de Afrikanen. Maar het FNLA, dat nagenoeg al zijn steun ontleent aan de Bakongostam, heeft zich in zijn aanvallen niet beperkt tot de blanke bevolking. Geduren de de hele 15 jaar durende oorlog tegen de Portugezen heeft de onderlinge rivaliteit tussen de MPLA en het FNLA zich gekenmerkt door het ver moorden van gevangenen. Dat bereikte zijn hoogtepunt in de maanden april tot juli van het afgelopen jaar, toen beide par- tijen met elkaar in gevechten verwikkeld waren om het bezit van de hoofdstad Loeanda en omgeving. In de veelvuldige straatgevechten van die perio de werden duizenden onschul dige mannen, vrouwen en kin deren vermoord of verminkt. Het staat vast dat beide partij en verantwoordelijk waren voor het bewapenen van slecht of helemaal niet getrainde mannen met hoogst moderne wapens, met alle daaruit voortvloeiende schade die ze daarmee aan onschuldige bur gers konden toebrengen. Maar het was alleen het FNLA dat zich te buiten ging aan het ritueel verminken van licha men en aan het martelen van gevangenen. Er zijn foto's ge maakt die geen enkele krant zou kunnen of willen afdruk ken. Ook onthulden in juni 1975 diplomatieke bronnen in Loeanda dat het FNLA zijn gevangenen martelde. Op dat moment bestond er ongerust heid over het lot van zo'n 150 MPLA-gevangenen die door het FNLA werden vastgehou den in een fort net buiten Loeanda. Toen dit fort daarna werd ingenomen vond men geen spoor meer van die ge vangenen. Afrika is aan bloed gewend, maar het lot van de huurlin gen van Banks moet een waar schuwing zijn voor iedereen die zich misschien heeft laten mobiliseren tot steun aan het FNLA door de mensen die de angst voor het communisme rond de MPLA erin proberen te houden. Dit voorval was alleen maar ongebruikelijk omdat ditmaal de slachtoffers Britse huurlingen waren en niet Angolezen van welke huidskleur dan ook. Het af schuiven van de schuld op een Griekse kolonel kan de lange reeks van wreedheden van het FNLA over de afgelopen tien jaar niet uitwissen. (Copyright The Guardian) Coelestien, schoofvormige aggregaten van kleurloze kristallen met (gelige) zwavel op (geelbruine) druipsteenachtige kalksinter. Toen René Boissevain in Australië begon met het opgraven van agaten en andere mineralen - later zou hij er de halve wereld voor afreizen, op zoek naar nieuwe vindplaatsen - wist hij er helemaal niets van. Nu kan hij de vele duizenden Latijnse namen zo maar oplepelen. Midden in de zestiger jaren kregen de emigranten een brief uit Nederland, waarin Nelleke's vader melding maakte van het ontstaan van een, althans voor Nederland nieuw soort winkeltjes: boetiek genaamd. In sommige van die winkeltjes werden ook mineralen, ruw en geslepen verkocht. De brief deed René en Nelleke Boissevain besluiten weer naar het vaderland terug te keren. Dat gebeurde in 1968, met als bagage 2 1/2 ton aan agaten. Ze vestigden zich m Giethoorn, dat door de film Fanfa re voor lange tijd uit zijn rustige slaap was gehaald, waardoor het nu in de zomer een van de woeligste vakantie-oorden van Nederland is geworden. Daar staat nu het mineralenmuseum "De oude aarde" van de Boissevains, gevestigd in de kruide nierswinkel uit Fanfare. Hier kan men kennisma ken met een keur aan mineralen en van mineralen afgeleide vormen, de aggregaten, in ruwe en be werkte vorm, en raakt de bezoeker onder de beko ring van de kleur en de uiteenlopende uitwerkmg van het reflecterende en doorvallende licht. Tropi sche vogels en reptielen completeren het natuur beeld. Volgens de directeur van "De oude aarde", dat inmiddels al weer acht jaar bestaat, zijn er drie factoren die een rol gespeeld moeten hebben om de mineralenrage te laten ontstaan: "De mensen zijn gemakkelijker met geld geworden. Door charter vluchten over de hele wereld en ook door het toegenomen gebruik van andere vervoersmiddelen komt nu iedereen overal, dus ook in landen waar meer stenen gevonden worden dan in Nederland. Tenslotte de roep van de natuur die steeds harder klinkt. De laatste jaren zijn vooral de geoden (lava-bollen) uit Mexico een geweldig succes. Het publiek kan de bollen kopen en mag ze zelf met een speciale tang openen. Bij iedere "pof" waarmee de bollen openspringen, opent zich een kristalwereld, die pak weg 80.000.000 jaar gesloten is geweest. De meeste mineralen zijn oeroud, hoewel er toch ook vandaag de dag nog wel kristalstructuren in de natuur ontstaan. De vrij goedkope woestijnrozen bijvoorbeeld, een seleniet (gips) bouwwerk van gro te, hoeks op elkaar staande, discusachtige bladen. Het verhaal gaat dat het gekristalliseerde kamelenu- rine zou zijn, maar dan moeten er wel erg veel kamelen rondlopen. De mineralen zijn gewilde beleggingsobjecten ge worden. Een zeer zeldzaam platinumkristal werd onlangs voor 15.000 gulden verhandeld. Er zijn verschillende categorieën verzamelaars. De deskundigen, doorgaands behorend tot de kring van de Nederlandse Geologische Vereniging (bestaat 30 Een stuk toermalijn, kristallen met kwarts en orthoklaas.: (Van een onzer verslaggevers) GIETHOORN - Op tal van gespecialiseerde vakge bieden doen amateurs tegenwoordig hun intrede: de amateurarcheologen hebben al jaren een zeer gewaardeerd aandeel in het oudheidkundig onder zoek. Het ziet er nu naar uit, dat de geologie aan de beurt is om populair te worden. Overal in het land rijzen de mineralenwinkeltjes als paddestoe len uit de grond. De rage, overgewaaid uit Ameri ka, is in Nederland nu op volle sterkte geëxplo deerd. De middenstand heeft zich op het kleurige gesteente geworpen alsof het diamanten waren. Antiquairs en snuisterijenhandelaren hebben vaak een hoekje voor mineralen ingeruimd. De verkoop van diamantzagen, vlakke en roterende slijpmachi nes voor het bewerken van de ruwe gesteenten stijgt met de dag. Twee Nederlanders die het eerste vleugje van de rage voelden aankomen waren René en Nelleke Boissevain. Het grappige was, dat zij toen als emigranten in Australië zaten. René onderhield zijn gezin destijds door bij een tabaksplanter te werken. Op zekere dag ontmoette hij een Joegoslaaf, die hem vertelde dat hij, als hij goed geld wilde verdie nen, agaatjes moest gaan graven. René ging een keer mee. Toen hij de agaten voor de eerste maal zag, dacht hij dat het versteende aardappeltjes waren. Agaat kwam voor als een opvulling van natuurlijke holten in vulkanische gesteenten. Toen die gesteen ten verweerden, kwamen de agaatknollen vrij en werden door de rivieren meegenomen. Agaat is de naam voor alle zogenaamde gebande variëteiten van het mineraal kwarts. Vroeger stond het in hoger aanzien dan goud en zilver. Ook in de tijd van de Kruisridders genoot agaat een hoog aanzien. Later is de waarde aanzienlijk gedaald. Agaat ontleent zijn aantrekkelijkheid vooral aan het fascinerende kleurenspel van de verschillende ban den en zones, te danken aan verontreinigingen van kiezelzuur. De vorming ervan ontstond tientallen miljoenen jaren geleden. Roberto (rechts) FNLA-leider Holden aan het front met een granaatwerper in de hand.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15