Rentewijziging per 16 februari 76 4 7k 4 6 41 5' 6% li \- 7k 7% 8k Trage reactie Keja en Dankert onbegrijpelijk Bondsdag aanvaardt nieuwe abortus-wet Rijkspostspaarbank 1 Bloemen voor i gele rijders99 Schip ontregelt treinverkeer Spoedig verkiezingen voor mini-provincies RPS boekje Sparen via Zilvervloot sparen met 10% premie Rente rekening °7 7o Plus rekening rekeningen Beleggings- bewijzen Spaar- depositos Ook onze hypotheek rente gaat omlaag: Randkrant 7JIIJDAG 13 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGIN A 9 RIJSPRAAK EISENDE OFFICIER: lan een onzer verslagge- rs) MSTERDAM „Als ;n belofte gedaan wordt et zo'n duidelijke ïoirbare intentie als ler geschied zou zijn, jlstaat men er toch niet ee dit als curiositeit in vrouwlief te vertel- n, er onderling met col- ga's over te roddelen of mee naar de pers te >Uen. Dat laatste zou jg enige zin hebben, aar draagt het risico in ch dat het bewijsmate- aal kan worden wegge- offeld of dat het be- ijsmateriaal onbruik- tar wordt door ontijdi- publikatie van de ak zelf. En dat laatste hier gebeurd. Was Dan- irt in januari 1973 maar idelijk naar de bevoeg- autoriteiten gegaan et zijn bevindingen, id Keja (of dat nu enige linnenlandse laken door ;uid-Holland langevallen [Van een onzer verslaggevers) en Haag De Zuidhollandse edeputeerde drs. J. H. Boone eeft gisteren tijdens de behan- iling van de provinciale be- oting voor 1976 felle kritiek :uit op het ministerie van Bin- ilandse Zaken. „Zolang onze jroting een tekort vertoont irden we door Binnenlandse ;en in de klem genomen", i de gedeputeerde die de heeft over de provinciale iciën. reageerde daarmee op het it, dat de begroting voor 1975 ■fes kort geleden door Binnen- Jndse Zaken is goedgekeurd. Ie gedeputeerde noemde dit jen manier van onder curatele (ellen die niet aangaat", trs. Boone betoogde, dat een n uitende begroting alleen be- j jikt kan worden als het rijk n ïn betere methode gaat hante- jn om de provincies van finan- r_ jële middelen te voorzien. Zo- r. ing dat niet gebeurt kan het n uidhollandse begrotingstekort, at voor 1976 op 4,6 miljoen is eraamd, „niet verder worden iruggedrongen zonder op on- érantwoorde wijze provinciale elangen te schaden" aldus de edeputeerde. .reen extra it pensioen voor generaal Schaper 'EN HAAG (ANP) Luite- ant-generaal Schaper, voorma- g hoofd van het militaire huis 9fer Koningin is op 1 februari r- jngstleden toen hij eervol rerd ontslagen, niet bevorderd i)t generaal maar tot reserve- De bevordering hield het geheel geen salaris- of ensioenverhoging in omdat be- rokkene sinds 1 maart 1964 iet meer als militair in werke- ijke dienst was. Hij verrichtte Is burger de functie van chef lan het militaire huis. Jit heeft minister Vredeling van lefensie gisteren schriftelijk jieegedeeld in antwoord op vra- het Tweede-Kamerlid Vries (PvdA). Deze had bere nd, dat aan de bevordering it generaal een salarisverho- van ruim 1600 per iand wak verbonden en dat ik de pensioengrondslag van (die generaal met 1614 per "ïaand was verhoogd. gegevens waarop De Vries in berekening baseerde waren ïtleend aan foute informatie het ministerie van defensie, ministerie heeft hiervoor ijn verontschuldigingen aange- oden. Minister Vredeling heeft [isteren gezegd dat de bevorde- van de heer Schaper tot ïserve-generaal is geschied uit ïrkentelijkheid voor zijn vele ^diensten. Levenslang - President piscard d'Estaing heeft de poodstraf tegen de 17-jarige jon- fen omgezet in levenslang. Deze pas ter dood veroordeeld we gens moord op een 69-jarige pouw bij een poging tot bero- Jing weken of maanden later is geweest, dat weten we nu ook niet meer pre cies), maar datzelfde ge daan: dan was de kurk op de fles geweest en had Botterman niet kunnen ontkomen aan een ver oordeling. Aldus officier van justitie mr. Von Meyenfeldt gisteren in zijn requisitoir waarin hij vrijspraak vorderde voor ir. J. Botterman, die voor de Amsterdamse recht bank terecht stond op verden king van het feit, dat hij de Kamerleden Dankert en Keja zou hebben proberen om te ko pen teneinde de Franse straalja ger Mirage gekozen te krijgen als opvolger van de Starfighter. Keja na de zitting: „Ik had deze afloop wel verwacht. Ik heb er achteraf spijt van mijn fractie voorzitter niet van de omkoop poging op de hoogte te hebben gesteld. Maar de sfeer is nu anders. Vandaag wordt zelfs de naam van prins Bemhard in dit soort verbanden genoemd. Een paar jaar geleden had je er geen flauw benul van hoe belangrijk zoiets zou kunnen zijn. Ik ver wacht voor mijn verdere loop baan als politicus geen gevolgen van deze misrekening. Ik sta recht in mijn schoenen. Ik voel me alleen ongelukkig met het feit, dat de officier van justitie mij op één hoop heeft gegooid met Piet Dankert". De heer- Dankert was gisteravond voor commentaar niet bereikbaar. Mr. J. Veldman die als eerste raadsman namens de verdachte het woord voerde, concludeerde tot ontslag van rechtsvervol ging. „Indien het feit al bewezen zou zijn", zei hij, „dan nog staat helemaal niet vast dat de aan biedingen van Botterman ge daan waren om de Kamerleden te bewegen iets te doen wat in strijd was met hun plicht. De Mirage immers kwam serieus in aanmerking voor de regering als vervanging voor de Starfigh ter." De tweede verdediger, mr. J. Jonker, schetste Dankert als iemand die zijn griezelig, vaak gevaarlijk solospel niet alleen in Frankrijk tegenover Dassault had gespeeld, maar ook in Ame rika en andere landen. „Hij heeft in deze zaak driemaal aan toonbaar onware verklaringen afgelegd. Hij was een man in het nauw. Hij zat in een web en probeerde eruit te komen. Op zo'n getuige mag uw rechtbank niet afgaan, meneer de presi dent". De vijfde strafkamer van de Amsterdamse rechtbank zal op 25 februari uitspraak doen. V IK m 1 ti £È,'W: i-M W ï&ti. M „In Nederland kijkt men nog wat al te nuchter tegen Valentijnsdag aan. Daarom heeft de bloe misterij enkele jaren geleden de traditie gesteld elk jaar ter gelegenheid van Valentijnsdag een grote groep mensen in de bloemetjes te zetten, die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeenschap." Dit zei de heer P.P.A. Teiriissen bij de huldiging van de Wegenwacht gisteren in het hoofdkantoor van de ANWB in Den Haag. Broeder Valentijn, in het niet-Valentijnse leven Ron van Duijn, reclame-assistent van de Vereniging „De Neder landse Bloemisterij" bood de 15 afgevaardigden van de evenzovele wegenwachtstations genoeg bloemen aan voor de „gele rijder" in heel Neder land. Tevens overhandigde hij aan de heer Van Hout van het stadswegenwachtstation Den Haag een groot bloemstuk. Op hetzelfde tijdstip werden op alle wegenwachtstations in den lande eveneens bloemstukken aangeboden. De heer A. Blankert, hoofddirekteur van de ANWB, zei, dat in het kader van Valentijnsdag, ruikers namens de Wegenwacht overhandigd zouden worden aan verschillende ziekenhuizen. Christen-democraten: indicaties te ruim (Van onze correspondent Franz Wennekes) BONN De Westduitse Bonds dag heeft gisteren een wetsont werp goedgekeurd, waardoor het plegen van abortus onder talrijke indicaties niet meer strafbaar is. De nieuwe wet kan echter nog niet van kracht worden, omdat Het treinverkeer tussen Rotterdam en Schiedam is gisteren enkele uren ge stremd geweest nadat de tanker Andro meda van de Rotterdamse firma De Haas tegen de Delfshavense Schiebrug was aangevaren. De botsing had tot gevolg dat de brug niet meer gesloten kon worden. De Ne derlandse Spoorwegen zetten voor het interlocal reizigersvervoer bussen in ter wijl de Benelux- en D-treinen werden omgeleid over Breukelen. Drie sleepbo ten moesten er aan te pas komen om de tanker van de brug los te trekken- een karwei dat met gretige belangstelling werd gadegeslagen. Overigens raakte bij het ongeval niemand gewond. er rechtsonzekerheid heerst over de vraag of ook de Bonds raad (Eerste Kamer) er haar goedkeuring aan moet hechten. Is dit inderdaad het geval en wordt de wet door de Christen democraten, die in de Bonds raad de meerderheid hebben, afgewezen, dan zal hij pas in werking kunnen treden, wan neer de Bondsdag hem met de absolute meerderheid van zijn leden bekrachtigt. Aan het eind van de behande ling- gisteren stemden 234 afge vaardigden voor en 188 tegen het wetsontwerp. Tot de tegenstanders behoorden nagenoeg alle christen-democra ten, die van mening zijn, dat de indicaties voor abortus te ruim genomen zijn. Volgens de <nieu-. we wet mag een vrouw abortus plegen wanneer zij ernstige li chamelijke of geestelijke nade len van een zwangerschap heeft te duchten. Hiertoe kunnen ook sociale omstandigheden, zoals te grote gezinnen of gebrekkige fi nanciën gerekend worden. Ook bij een verkrachting of bij het gevaar dat een vrouw een mis vormd kind ter wereld zal bren gen, mgg zij straffeloos abortus laten plegen. In het laatste geval kan dit zelfs binnen een periode van 22 we ken gebeuren. De overige bepa lingen gelden voor een periode van twaalf weken, maar zijn ook gebonden aan het advies van een vertrouwensarts. Geruime tijd geleden is door de Bondsdag ook een abortuswet aangenomen, maar deze heeft de Hoge Raad als in strijd met de grondwet, die het recht op leven garandeert, verworpen. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Het ministerie van binnenlandse zaken blijkt grote haast te zetten achter de vervanging van de huidige provincies door een groter aantal mini-provincies. In een ambtelijk stuk, dat minister De Gaay Fortman aan de besturen van de huidige provincies heeft verstuurd, wordt gezegd dat het de bedoeling is dat op 13 februari 1979 de kandidaatstelling voor de verkiezing van de besturen van de nieuwe provincies moet plaatsvinden. De Zuidhollandse gedeputeerde drs. J. H. Boone heeft dat gisteren gezegd tijdens de behandeling van de provinciale begroting voor 1976. Het stuk waarin de datum 13 februari 1979 wordt genoemd is een ontwerp voor een Overgangswet Reorganisatie Binnenlands Bestuur. De colleges van gedeputeerde staten van de huidige provincies moeten daarop „op zeer korte termijn" reageren, zo deelde drs. Boone mee. Volgens de gedeputeerde wijkt de inhoud van het ontwerp voor de overgangswet vrij belangrijk af van wat de regering eerder dit jaar bij het uitbrengen van het ontwerp voor de wet Reorganisatie Binnenlands Bestuur heeft gezegd. In dat wetsontwerp werd voor gesteld om Nederland op te splitsen in 26 „mini-'provincies". Bartender ingemetseld Berlijn (AP) Vijanden van een in West-Berlijn woonachti ge bartender hebben zich deze week op hem gewroken door de voordeur van zijn huis te ver wijderen en de ingang geheel dicht te metselen. Dat gebeurde in de nachtelijke uren, terwijl de barman elders in zijn huis vertoefde. Toen hij onraad bespeurde en een kijkje ging nemen was de specie al hard. De Westberlijnj* brand- weer heeft geruime tijd nodig gehad om de stenen weer los te bikken. Zwitserse Garde bewapend met spuit VATICAANSTAD (AP) - De bewapening van de Zwitserse Garde, de lijfwacht van de paus, heeft dezer dagen uitbrei ding ondergaan. De gardisten, die tot nu toe de beschikking hadden over machinepistolen, geweren plus bajonetten alsme de hellebaarden, hebben er met traangas gevulde spuitbussen bij gekregen. De spuitbussen worden mede gedragen in de plooien van het in de 16e eeuw door Michelange lo ontworpen en sindsdien niet meer veranderde uniform van de pauselijke soldaten. De Zwitserse Garde is de enig overgebleven gewapende macht van 's werelds kleinste staat. Het korps is in 1506 door paus Julius opgericht. Behalve be scherming van de paus heeft het tot taak de toegangen tot Vati caanstad en de pauselijke palei zen te bewaken. Sinds 1965 be staat de garde uit tussen de zestig en honderd hellebaar diers, een aantal officieren en onderofficieren en een kape laan. Huvcni tzNiie Per 16 februari 1976 moet de Rijkspost spaarbank een aantal van haar rentetarieven verlagen. Dat kan niet anders. Want overal daalt de rente. De nieuwe percentages vindt u hierbij vermeld. Voor spaargeld waan pOStg.rOnekening over u altijd direkt cn zonder kosten kunt beschikken. Geld inleggen cn opnemen op elk postkantoor. 7o Voor jonge mensen van 15 tot 21 jaar. Minimale inleg f30,-- maximale inleg f 480,-- per jaar. Na 6 jaar 10% premie over het totaal bedrag ind. rente. Uw geld direkt en zon der kosten beschikbaar. Uw geld direkt beschik baar. Over het op te nemen bedrag wordt 1% in rekening gebracht. 7o V w LI kunt uw tegoed t«»t I maai zónder kotten opnemen. Het kortingspercentage op de 3 jaarrekening is verlangd tot 2*%. I In coupures-van f1.000,— en f5.000,--. Vaste percentages geduren de de hele looptijd. 7F itevcrgocding op reeds n bclcggingsbewijzen blijft Minimum storting f 1.000,--.Vaste percentages gedurende de hele looptijd. Eerlijk is eerlijk: IMP&3 uw nationale spaar- en hypotheekbank De rentevergoeding op reeds gestorte Spaardcposito's blijft ongewijzigd. Het afdankertje van Dassault. Schrik Een lid van het personeel van het lijkenhuis van de Joegosla vische stad Titivi Uzice kreeg de schrik van zijn leven toen er ineens een „dode" opstond en hem om een vuurtje vroeg. De rooklustige was de 41-jari- ge Zekavica, die nadat hij na het drinken „van een paar cognacjes" in een café in el kaar was geklapt, naar een ziekenhuis was gebracht en daar niet meer aan de praat was te krijgen. Hij was daarna gelijk doorgestuurd naar het lijkenhuis. Naderhand vertelde hij: „Wat er precies met me is gebeurd weet ik niet, maar toen ik bijkwam, lag ik in die zaal. Er kwam een persoon binnen en ik haalde een sigaret tevoor schijn en vroeg om een lucifer. Die man scheen zich hieri'an echter zo de stuipen te schrik ken (ik begrijp nu wel waar om) dat ik ook de zenuwen kreeg. Na een tijdje kwamen we allebei weer wat op toeren en toen bleek wat er gebeurd, of eigenlijk ook niet gebeurd was." Adviseur De suggestie van het Kamerlid Roolvink om het vakantiegeld aan een maximum te binden, heeft een gulf van irritatie te weeg gebracht. Duidelijk De duidelijkheid in de politiek zou er mee gediend zijn als politici mensen zouden zijn met een gezond verstand, re delijk onderscheidingsvermo gen, in staat om bijzaken van hoofdzaken te onderscheiden en wier vocabulaire uiteinde lijk beperkt zou zijn tot „ja" en „nee". Nieuwe Lv.-serie: „The 1,1 mil lion dollar man" Bloot „Ik werd naakt geboren", ver klaarde de licht-blozende bruid, „waarom, dacht ikdan ook niet naakt getrouwd?" En dus lieten de 28-jarige Linda Brigett en de 27-jarige Joe Kroclair zich in de Ameri kaanse nachtclub waar Linda als danseres werkt, bloot in de echt verbinden door vrede rechter Earl Leonard, die zijn pak maar had aangehouden en voor de in twijfel getrokken geldigheid van de huwelijks- sluitmg had ingestaan. Ook de getuigen en bruidsmeisjes hadden niets aangetrokken. Hoewel de plechtigheid als „intiem" was aangekondigd, kwamen toch nog meer dan 100 belangstellenden en jour nalisten een kijkje nemen. VPRO-eetshow: daar liepen lekkere hapjes rond. Vrijdag 13 Voor de meeste mensen is het natuurlijk al lang te laat om ze er op attent te maken dat -het vandaag vrijdag de der tiende is. Dat betekent immers dubbel oppassen. Is vrijdag op zich al een dag waarop men eigenlijk in bed zou moeten blijven, als het bovendien de dertiende dag van dé maand is, is het helemaal de duivel verzoeken eruit te komen. Als er vandaag nog iets ernstigs gebeurt, weet u tenminste waar u de oorzaak moet zoe ken. De Noorse godin Frigg, naar wie de vrijdag is genoemd, had een zoon Balder, die werd gedood aan een banket waar aan twaalf goden aanzaten toen een dertiendeLoki, onge vraagd kwam mee-eten. Er zijn dingen die op vrijdag de dertiende absoluut niet ge daan mogen worden, zoals het aan de muur hangen van een spiegel. Er is ook een oud gezegde, volgens hetwelk men iets dat men op vrijdag de dertiende begint, nooit afgemaakt ziet. Op \rijdag de dertiende voe ren vroeger nooit schepen uit. Wel was het een dag waarop men in Europa zijn misdadi gers ophing. Zoals gezegd, het is al te laat, maar eigenlijk had u gister avond met een zeef over het gezicht naar bed moeten gaan. De heks. die velen nu al be zocht heeft, zou bij het tellen van de gaatjes de tel kwijt geraakt zijn, het opgegeven hebben en zijn weggegaan. Onthouden voor volgende keer. Ondanks alles toch nog een lichtpuntje: er is geluk voor u weggelegd als u vanavond uw grote tenen aan elkaar bindt en een wens uit terwijl u zich achteruit lopend naar bed be geeft. Wedden: heel Nederland droomt ervan wat men met 4 miljoen gulden allemaal zou kunnen doen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9