egering vrijwel machteloos legen illegaal wapenbezit CeidócSoiuant Twee jaar lang stokslagen voor 23 weeskinderen Werkloosheid in Zuid-Holland daalt Politie-onderzoek naar ronselaars in Amsterdam Hevig conflict in ondernemingsraad van Hoogovens Geweldgolf in Ulster Prijsindex nodig voor sociale uitkeringen I [VRIJDAG 13 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT Kleine spaarders hebben ook rechten (Van onze parlementaire redactie) pEN HAAG De overheid staat vrijwel machteloos tegenover He verspreiding en het bezit van vuurwapens. „Het is dweilen Let de kraan open", zei een sombere minister Van Agt van justitie gisteren in de Tweede Kamer bij het debat over de fcijzelingen. De pogingen om het probleem te lijf te gaan worden volgens Van Agt ondermijnd, doordat over de grenzen met K'estduitsland en België aanzienlijke hoeveelheden wapens blijven stromen. regering heeft de kwestie angekaart in Brussel en Lu- temburg, maar daar tot op he pen nog geen reactie op gehad. Nederland zal het probleem ook [ansnijden met de Westduitse [egering tijdens de Europese be sprekingen over de bestrijding [an het terrorisme. Minister Van Agt zei nog, dat Ie Kamer niet bijster veel heil hoet verwachten van een her- pening van de vuurwapenwet. Een aantal bepalingen zal wor- len verscherpt, maar maak [een overspannen verwachtin gen van het effect ervan", aldus [e minister. ïidelijk werd gisteren, dat de gering zich uiterst terughou- |end opstelt in het toekennen speciale bevoegdheden aan jolitie en inlichtingendiensten [ij de opsporing van ondermij- Akkoord over eerste CAO ziekenhuizen UTRECHT (ANP) - Na bijna anderhalf jaar onderhandelen I is er tussen de Nationale Zie kenhuisraad (NZR) en een twin tigtal werknemersorganisaties overeenstemming bereikt over de eerste collectieve arbeids- I overeenkomst voor particuliere nkeninrichtingen. Onder de fAO vallen 600 instellingen en [ongeveer 140.000 personeelsle- I den. Polisario bereid tot bverleg jAS PALMAS Uit kringen lan het Frente Polisario, de bevrijdingsbeweging van de westelijke Sahara, is op de Ca- narische eilanden vernomen tot het front bereid is mee te wtrten aan een diplomatieke oplossing van het geschil in het omstreden gebied. Daartoe eisen politieke leiders van het front dat alle buiten landse troepenmachten zich te rugtrekken en de voor de ge vechten vluchtende Saharaanse bevolking de gelegenheid gege ven moet worden naar hun woonoorden terug te keren. In dien aan deze eisen geen gevolg zal worden gegeven, dan zet het front de guerrilla-activiteit voort. Vier Molukkers verdacht van moord taxichauffeur EPE (ANP) Vier jeugdige Zuidmolukkers zijn gisteren, op verdenking van de moord op de 10-jarige taxichauffeur W.G. Vessel ink uit Apeldoorn, aan gehouden. ^an de hand van getuigenver klaringen kon de politie het viertal, dat tijdens het afgelopen veekeinde een rit in de taxi naakte van het Apeldoornse tation naar Vaassen, opsporen. )ver het motief van de moord leeft de politie nog geen aanwij zingen. Roof kan het blijkens de nog gevulde portefeuille vah de chauffeur niet geweest zijn. Vijftig rechercheurs deden mee aan een verrassingsactie in het ■voonoord van de Zuidmoluk kers. Het wapen werd tijdens deze actie niet gevonden. Werknemers computertak Philips vrijwillig weg j APELDOORN (ANP) Sinds de aankondiging van Philips Data Systems dat het aantal arbeidsplaatsen bij de compue- terindustrie (Apeldoorn en Den Haag) door herstructurering met 2000 2500 moet verminde ren, hebben 436 werknemers van deze industriegroep het be drijf inmiddels verlaten. De vakbonden hebben gisteren de verwachting uitgesproken, dat Philips binnenkort een twee de periode van werktijdverkor ting zal aanvragen, waarbij 1850 Personeelsleden zijn betrokken. De bonden hebben hierbij ge vraagd niet alle ontwikkelings activiteiten stop te zetten. Voor wat de computerindustrie van Phibps betreft, menen de vakbonden dat Philips zelfstan dig wil blijven optreden in met name de sector van de kleine computers. Het bedrijf zou geen samenwerkingsvorm met een andere computerindustrie wen sen. Dit laatste zou de overheid voor ogen staan om daarmee de arbeidsplaatsen te redden. nende activiteiten en plannen voor terreurdaden. Minister Van Agt zei: „Een democratische sa menleving als de onze is kwets baar voor geweld; maar we moeten de moed opbrengen kwetsbaar te blijven". Er is geen behoefte aan een polities taat. Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) zei, dat we moeten leren leven onder de dreiging van terreuracties. Beide bewindslieden namen de Binnenlandse Veiligheidsdienst in bescherming tegen de van sommig kanten geuite kritiek. De B.V. heeft volgens hen niet gefaald in de Zuidmolukse gij zelingszaken. De Tweede Kamer verbaasde zich oerover, dat bij de gijzelin gen steeds zoveel ministers in touw zijn geweest. Volgens pre mier Den Uyl onvermijdelijk. Hij sloot echter niet uit, dat in toekomstige gevallen volstaan TOT DE KWETSBARE GROEPEN in Nederland, die het als gevolg van de slechtere situatie steeds moeilijker krijgen behoren zeker de kleine spaarders en de kleine zelfstandigen. Daarbij komt voor deze groepen dan ooknog ook nog geldontwaarding, die er al jaren mede-oorzaak is van hun kleiner wordende spaargeld of reserves. Terecht maar rijkelijk laat, heeft de Tweede Kamer daaraan nu de nodige aandacht besteed. De meerderheid van de kamer is dezer dagen zelfs zover gegaan, om door middel van een motie bij de regering aan te dringen op lastenverlichting van deze groepen. DE MEERDERHEID waaronder de christen-democratische fracties hanteerden in deze kwestie met recht het principe, dat het inko mensbeleid gericht moet zijn op de sociaal zwakken. Niemand kan ontkennen, dat de kleine spaarders, die vaak op oudere leeftijd van een kleine som geld moeten leven, en de kleine zelfstandigen onder wie velen uit de land- en tuinbouw, langzaam maar zeker terecht gekomen zijn bij de sociaal zwakken. DE REGERING VAN HAAR KANT heeft laten uitkomen, dat de lastenverlichting in de fiscale sfeer voor deze groepen het rijk zo'n tachtig miljoen gulden gaat kosten. Desondanks meent de kamer meerderheid ons inziens zeer terecht dat bedoelde kwestbare groepen geholpen moeten worden. Zij hebben het economisch en fiscaal tij, geheel buiten hun schuld, immers al te lang tegen gehad. De heren Manusama, Nikijuluw, Tahapary en Latumatahna. Tijdens het gijzelingsdebat. Het gijzelingsdebat in de Tweede Kamer gisteren werd bijgewoond door drie ex-gegijzelden. In de voorzittersloge: de heren Prins, Timmer en Vaders. Weeroverzicht kan worden met meer incidente le contacten tussen de ministers. In ieder geval moet bij gijze lingsacties de schijn worden vermeden, dat de regering wordt ontwricht en de beleids voering wordt lamgelegd. Vnlppnc mini^fpr Van Agt zal in de toekomst evenmin worden afgeweken van de lijn om niet in te gaan op politieke eisen van terroristen. De misdaad mag wat dit betreft niet worden be loond. Over materiële eisen kan volgens de minister worden ge praat, na afweging uiteraard van de voor- en nadelen. De regering zal ook vasthouden aan de lijn om beloftes aan kapers of overvallers na te komen. Het spelen van vals spel vindt zij onverstandig; het vermindert de kans om in de toekomst nog overeenkomsten te sluiten en zo doende wellicht mensenlevens te redden. De minister keerde zich tegen de suggestie van de P.v.d.A. om een permanent team van ge dragsdeskundigen op de been te brengen. Volgens hem heeft zich inmiddels een groep van men sen gevormd die met het bijltje hebben gehakt en op wie in voorkomende gevallen een be roep kan worden gedaan. De laatste Unita-troepen voor hun vertrek uit de stad Loeso lieten zich fotograferen met enkele buitgemaakte Russische wapens. Links Unita-leider Savimbi (met baard) AMSTERDAM (ANP) De gen over het verliezen van het hoofdofficier van justitie in Nederlanderschap bij het treden Amsterdam heeft de politie op- in vreemde krijgsdienst onbe- dracht gegeven een intensief vredigend. De staat waarbij in onderzoek in te stellen naar de dienst wordt getreden, moet ge- praktijken van ronselaars van zag uitoefenen over een bepaald huurlingen voor Angola. Dit is grondgebied, willen de bepalin- gisteren in de Tweede Kamer gen van toepassing zijn. Dit zijn Cubanen m Angola, dan raakt hij zijn Nederlanderschap wel kwijt. De staatssecretaris noemt deze gang van zaken strijdig met het rechtsgevoel. De strijd in Angola nadert over igens zijn einde. De strijdkrach- Unita in het zuiden meegedeeld door minister Van ze dus niet voor indiensttreding ontvluchten de grote steden Agt op vragen van het kamer- bij het FNLA en de Unita, twee lid De Leeuw (CPN). van de drie strijdende bewegin- Volgens staatssecretaris Zeeval- gen in Angola. Maar als een king zijn dewettelijke bepalin- Nederlander zich voegt bij de (Van onze correspondent) BRUSSEL De dezer dagen aan het licht gekomen kindermishan deling in het weeshuis Cité de l'Enfance te Marcinelle blijkt van veel grotere en ernstiger omvang te zijn dan tot nog toe door de politie werd aangenomen. Niet zes kinderen in de leeftijd van drie tot twaalf jaar, maar zeker 23 kinderen zijn daar in de afgelopen twee jaar door een viertal opvoedsters en de echtgenoot van een van hen op alle mogelijke manieren mishandeld in een van de paviljoens. Een Italiaanse werkster, die geen enkel diploma bezit, heeft er samen met de andere personeelsleden een waar schrikbewind uitgeoefend. Deze vrouw en haar medeplichtigen zouden vandaag verschijnen voor de raadkamer van de rechtbank in Charleroi. In het weeshuis in Marcinelle zijn 300 kinderen o- iergebracht in een aantal paviljoens. Er zijn daar zestig personeelsleden. De direktie pn het grootste deel van het personeel beweert nimmer geweten te hebben dat er in een van do paviljoens reeds twee jaar lang werd mishandeld en vernederd. Een van de ontslagen en gearresteerde kinderverzorgsters, een vroegere kokkin, die door de direktie werd aangenomen omdat ze goedkoop was, stond bij de kinderen bekend als „de heks van Hans en Grietje". Een groot deel vah het overige personeel in het weeshuis blijkt thans evenmin over diploma's te beschikken. De politie heeft ons bevestigd, dat de tot nu toe ondervraagde kinderen hebben verteld dat zij met stokken, knuppels, touwen en broekrie men werden afgeranseld, ook als ze ziek waren. bereiden zich voor op een guer rilla. Zuid-Afrika bereidt zich voor op onderhandelingen met de door Cubanen gesteunde MPLA. In het noorden van An gola is het FNLA geheel verdre ven door de MPLA. Chinezen slaags met Russen HONGKONG - Een eenheid van de Chinese volksmilitie is de laatste tijd herhaaldelijk in botsing gekomen met gewapen de indringers uit de Sowjet- Unie. De incidenten vonden plaats in de provincie Sinkiang, langs de noordwestelijke grens van de Chinese volksrepubliek. Dit blijkt uit een bericht van het persbureau Nieuw China dat in Hongkong is opgevangen. Het bericht maakt niet duidélijk waar precies en wanneer de in cidenten plaatsvonden en of er slachtoffers vielen. (Van een onzer verslaggevers) Velsen In de ondernemingsraad van Hoogovens zijn gisteren dusdanige moeilijkheden ontstaan, dat vijf van de zeven fracties van gekozen leden in deze raad het vertrouwen in de vertegen woordigers van het NVV hebben opgezegd. Bij deze vijf behoren het CNV en de Unie BLHP. Zij keuren het optreden van de Industriebond NVV zeer af. „Daardoor is," aldus deze vijf, „het overleg in de ondernemingsraad onmogelijk gemaakt." De vijf fracties beschuldigen de vertegenwoordigers in de raad van de Industriebond NW van vertragende akties en van het zich onttrekken aan de discussies, waardoor het overleg vastloopt en •de werkzaamheden stagneren. Verder stellen de vijf vast, dat de NW-vertegenwoordigers in feite voortdurend het conflictmodel hanteren, waardoor de „belangen van het personeel en van de onderneming ernstig in gevaar gebracht worden." Volgens de vertegenwoordigers van de Industriebond NW gaat net echter niet om welk model ook. „Het gaat in wezen erom of de leden van de raad nog wel wat te zeggen hebben, of dat zij zich op voorhand al bij de direktievoorstellen neerleggen. Achter grond van het conflict is in feite de zogenaamde middellange termijnplanning van het bedrijf, waarover volgens de NW-verte genwoordigers veel te weinig duidelijkheid wordt gegeven. De NKV-afgevaardigden in de raad hebben nog geen commentaar op het conflict willen geven. Campagne in Peking tegen Teng PEKING Op de universiteit van Peking is een muurkrantcam- pagne begonnen tegen Teng Hsjao-Ping, de man waarvan politieke waarnemers hadden verwacht dat hij tot opvolger van wijlen premier Tsjoe En-Lai zou worden benoemd. Buitenlanders die een bezoek brachten aan de campus van de universiteit hebben gezegd dat de muurkranten duidelijk zinspelen op Teng, die wordt afgeschilderd als een kapitalistische zwerver, een term die zeer populair was ten tijde van de culturele revolutie in de jaren zestig. De campagne is twee dagen geleden ingezet. Teng wordt in de muurkranten niet met name genoemd. Wel wordt een van zijn beroemdste uitspraken geciteerd, „het maakt mij niets uit of een kat zwart dan wel wit is, zolang hij maar muizen vangt." Baby verkocht om heroïne te kopen HOUSTON Een jonge Ameri kaanse moeder heeft verklaard dat zij haar kind voor 1.600 dollar had verkocht om heroïne te kunnen kopen en haar huur te kunnen betalen. Vervolgens ging ze op stelen uit om de jongen weer terug te kunnen kopen. De 19-jarige Sherri Alton, kelne rin in een pizzarestaurant, en haar man, de 21-jarige Ray „Crazy" Martinez, zijn opgeslo ten wegens het plegen van roof overvallen. De politie vermoedt dat ze er zeventig op hun gewe ten hebben. Sherri Alton zei dat zij voor 100 dollar per dag heroïne nodig had en daarom haar achttien maanden oude zoon ricky had verkocht. Belfast AP) Noord—Ierland is gisteren na het overlijden van IRA-lid Frank Stagg opgeschrikt door een groot aantal bomaansla gen, diefstallen, vuurgevechten en gevallen van brandstichting. Volgens de politie hebben zich zeker 100 verschillende incidenten voorgedaan. Zowel in Noord-Ierland als in Engeland hield de politie rekening met' een nieuwe golf van geweld nadat de 34-jarige Stagg aan de gevolgen van een hongerstaking in de gevangenis van Wakefield was overleden. Het ernstige incident in Noord-Ierland deed zich voor in de buurt van Londenderry, waar twee politiemannen vanuit een passerende auto werden neergemaaid. Een 31-jarige agent werd in het hoofd getroffen en overleed ter plaatse. Zijn collega is zwaargewond". Voorstel commissie-Lamers UTRECHT A.N.P. De sociale uitkeringen moeten niet meer volgens het loonsysteem „wel- vaartvast", maar „waardevast" (gekoppeld aan de prijsindex) gemaakt worden. Daardoor zou den maar liefst vier miljard gulden overheidsuitgaven be spaard kunnen worden, maar dan moet men er wel van uit gaan, dat de prijzen minder sterk stijgen, dan de lonen. Dit der meer door de regering over- gestelde indexering van de so- zou volgens het N.V.V.-blad genomen wordt. De topambte- ciale uitkeringen met andere De vakbeweging" voorgesteld naren van diverse ministeries, groepen gaan gelijk schakelen. worden door de commissie-La mers, die in opdracht van mi nister Duisenberg van Finan ciën onderzoekt hoe in 1980 de collectieve lasten met tien mil jard gulden teruggedrongen kunnen worden. De vraag is of dit voorstel zon- die de commissie-Lammers vor- Zeker is echter volgens sociale men, houden, meent de vakbe- deskundigen, onder meer, pro weging, te weinig rekening met fessor dr. D. J. Wolfson, tot voor de diverse groepen van uitke- kort als topambtenaar werk- ringstrekkers. De w.a.o.-trek- zaam op Financiën, dat het aan- kers bijvoorbeeld behoren tot tal uitkeringsgerechtigden de de sociaal-zwakste groepen aan komende jaren moet worden te- dezë groep moeilijk in de voor- ruggedrongen. DE BILT: Hoewel een nieuwe streeks 4 graden. Kans op een vorstperiode niet in het ver- droge periode van minstens 12 schiet ligt, zal het weer in de uur: 95 procent. Kans op een komende dagen toch iets kouder geheel droog etmaal: 70 procent, zijn. Tijdens het weekeinde zal in de nacht op lichte vorst moe- Wwr Max N ten worden gerekend. temp. slag Een. rug van hoge luchtdruk Amsterdam regen 6 6 volgt de depressie die vandaag DeBUt zw.be* 5 6 vrijwel Over Ons land naar Deelen motregen 4 9 Duitsland trekt. Het zal in de Eindhoven ^dst"W 5 loop van het weekeinde opkla- Den Helder regen 5 7 ren, terwijl de wind tot zwak zal R'dam geh^bew^ s 6 afnemen. Aan het begin van de Vbssmgen geh. bew s ll volgende Week Zullen Weer StO- ^"Limburg motregen 4 11 ringen vanuit het noordwesten Athene*" regen 13 8 tot onze omgeving doordringen. Barcelona geh. bew 14 0 Een standvastig weertype staat Bordeaux regen*1" 10 24 ons niet te wachten. Bmssei zw. bew 5 16 In de afgelopen week verdween Genève"1 sneeuw 5 9 de sneeuwlaag niet alleen uit Helsinki sneeuw a 0.1 ons land maar ook uit vrijwel Innsbruck geh bew 4 0 geheel Duitsland en Denemar- {^^n8*" w 15 0 ken. Maar de kans is groot dat Locarno zw bew u 0 de depressie, die thans Europa jj f binnendringt, daar opnieuw een Madnd h bew 11 0 sneeuwdek zal achterlaten. Ook JJ3'?83 onbf*' j8 8 in de Alpen zal het de komende Munchen geh. bew 2 1 dagen gaan sneeuwen. Nice geh. bew 14 0 Vooruitzichten voor zondag. p|'r°s regen* 6 19 Op de meeste plaatsen droog en Rome onbew 13 0 eerst vrij zonnig. Tamelijk koud tal met overwegend lichte vorst in wenen n. ontv - - de nacht en Ochtend. Zurich sneeuw 3 2 Weersvooruitzichten in cijfers: isu^t^i"03 misT" - - Voor zondag: Aantal uren zon: Las Paimas zw. bew 19 0 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks TeiAviv14 onbew" min 4 graden. Max. temp.: om- Tunis weerlicht 15 2 DEN HAAG (ANP) - De snelle stijging van de werkloosheid in Zuid-Holland heeft zich in ja nuari niet doorgezet. Het werk loosheidspercentage (gecorri geerd door het seizoen) daalde zelfs van viereneenhalf naar vier procent, aldus drs. J. L. Westhoff, hoofdinspekteur-di- rekteur voor de arbeidsvoorzie ning in de provincie Zuid-Hol land. „De zorgerlijke toestand in de metaalsector en de visserij ge- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ven echter weinig reden tot opti misme," aldus de heer West hoff." De sombere beweringen over de scheepsbouw in het Rijnmondgebied beginnen be waarheid te worden." In januari raakte in deze bedrijfstak 145 mensen werkloos en nam de vraag met 182 af, een stijging van 6,25 procent. „Opvallend was dat vooral veel minderge- schikten hun baan verloren", meldt de direkteur van het ge westelijk arbeidsbureau Rotter dam in zijn maandverslag. Bij het Rotterdamse montagebe drijf „Staallas Twente" zullen tachtig mensen worden ontsla gen, die op de Verolmewerf te Rozenburg werken. De afgelo pen weken zijn bij de werven in het watergebied enkele hon derden werknemers ontslagen als gevolg van de komende ma laise in de scheepvaart, aldus de heer Okkerse van de onderne mingsraad Verolme-Rozenburg. „Fluor geen kankerverwekker" UTRECHT (ANP) De mede deling van de Amerikaanse arts Dean Burk als zou water fluori dering kankerbevorderend wer ken, is volstrekt onjuist. Dit meent de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Tandheelkunde. „De door de arts veroorzaakte verontrusting is „volstrekt onnodig," aldus de maatschappij. De maatschappij stelt, dat de mededelingen van de arts al eer der door het Nationale Kanker- Instituut in de Verenigde staten is weerlegd. Volgens dit insti tuut heeft de arts Burk een rapport over de sterfte aan kan ker in de VS verkeerd geïnter preteerd en dat hij daardoor misleidende statistieken heeft samengesteld. Een recent rap port van een Britse artsenorga nisatie kwam zlefs tot de con clusie, dat „een iets geringere toeneming van het sterftecijfer aan kanker (in het bijzonder leukemie) werd geconstateerd in gebieden waar het fluoride-ge- halte was geoptimaliseerd, in vergelijking met gebieden waar dit niet het geval is." Hallo Julien Clerq zal vanavond in de „Van Speyk-show" optreden Gisteren arriveerde hij op de luchthaven Schiphol, waar hij onmiddellijk werd aangeschoten door een „fan". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIII „Kerk van rood op groen" In het artikel over de nieu we brochurereeks van pa ter Van Doornik, „De Kerk van rood op groen" (ru briek Kerk en Wereld) is het gironummer niet juist overgekomen. Het moet zijn 219.59.00, Administra tie S.C. te Den Haag, met vermelding K.G.B.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7