Nieuwkopers azen op wereldduurrecord volleybal Maagden Gave film over collaborateur Dirk Bogarde tussen spoken Onsamenhangend gokspelletje Bravour komedie Richard Lester |Nu al breuk in 1 stichting voor ruïne Teylingen LEIDSE BK VRIJDAG 13 FEBRUARI 1976 Lhl ustc ouKAM PAGINA 5 Recordpoging Leidse gewichtheffer Van 't Riet Van onze sportredaktie LEIDEN De Leidse gewicht heffer Dirk van 't Riet doet morgen in de wedstrijd van LKV De Spartaan tegen Alk maar (bij winst zijn de Leide- naars zeker van de titel van afdeling A) een officiële poging om het Nederlands record sto ten te verbeteren. Dirk van 't Riet moet in staat geacht worden dit record op zijn naam te brengen. In de competitiewedstrijd tegen Sneek liet hij reeds het officieu ze record van 155 kilogram op zijn naam schrijven. Officieel bestaan er momenteel in de klasse van de zwaargewichten geen Nederlandse records. In 1975 heeft de Nederlandse Kracht Sportbond die voor ver vallen verklaard. Een rijkelijk late beslissing op dat moment, want de internatio nale bond verklaarde reeds in 1968, toen bij de Olympische Spelen de klassen papierge wicht en superzwaargewicht werden ingevoerd, de records van de zwaargewichten officieel voor vervallen. De Nederlandse Bond heeft nu als een soort richtsnoer twee officieuze records vastgesteld. De Alkmaarder Van der Meulen is met 155 kilogram de officieu ze recordhouder bij het stoten en Zieltjes van Helios Simpel- veld is dat met 122,5 kilogram bij het trekken. Coach Thomas Brandt en trai ner Dirk van 't Riet van LKV De Spartaan hebben voor de wedstrijd tegen Alkmaar het volgende team samengesteld: Fred Marijt, Arie Swagers Mat Anneeze, Herman Filippo en Dirk van 't Riet. Herman Filip po, die aanvankelijk niet zou meespelen neemt de plaats in van de geblesseerde Theo San ders. LKV De Spartaan begint de wedstrijd met een schema van 85%, hetgeen inhoudt dat de ploeg ongeveer 800 kilogram to taal zal verwerken. De wedstrijd legen Alkmaar begint om drie uur. Bezoekers wordt aangera den hun auto te parkeren bij het bejaardenhuis „Het Huis op de Waard", aangezien door grond werkzaamheden het clubge bouw aan de Kaarsemakers- steeg per auto niet bereikbaar is. Zondag groot zaalvoetbaltoer nooi in Groenoordhal Van onze sportredaktie LEIDEN - Mocht de KNVB besluiten tot een algehele afge lasting van het District West 11 (en de Afdeling Leiden) dan zal zondag a.s. in de Groenoordhal een uniek zaalvoetbaltoernooi worden gehouden. Het organise rende LFC is er in geslaagd achttien Leidse verenigingen (met hun selectiespelers) te strikken voor dit toernooi om de Sjardin-bokaal, dat om half tien 's ochtends zal begin nen. Deel nemende verenigingen - elk met twee teams van acht spelers: Roodenburg, DOCOS, Lugdu- num, Randstad Sport, LFC, SJZ, SJC, DOSR, Unitas Lei den, Oranje Groen, VNA, ZLC, VTL, Sleutels, VNL, LDWS, UDO en Foreholte. BC LeidenVeglo Van onze sportredaktie LEIDEN Morgen zal er in de Vijf—Meihal een vriendschappe lijke badmintonwedstrijd wor den gespeeld. BC Leiden en Veglo (De twee sterkste Leidse teams) ontmoeten elkaar dam om tien uur. De wedstrijd zal tot drie uur 's middags dyren. Boete voor verboden wapenbezit Van onze rechtbankverslagge ver DEN HAAG/TER AAR De Haagse politierechter heeft een veehouder uit Ter Aar veroor deeld tot vijfhonderd gulden boete en twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf. De vee houder had de vuurwapenwet overtreden. Hij was in het bezit van een luchtbuks. "Uitsluiting voor sportieve doeleinden", zo ver klaarde de Teraarder voor de politierechter. De luchtbuks werd evenwel ook gebruikt voor het schieten op ratten, hetgeen de politierechter niet in de haak vond. Studio: Royal Flash (14) met Malcolm McDowell en Oliver Reed. Regie: Richard Lester. Richard Lester's „Royal Flash" kan men beschouwen als een vervolg op „De drie musketiers" en het aanhangsel „De vier musketiers". De regisseur, die via de Beatles en hun films door drong naar de top en vervolgens met wat moeilijker werkjes commercieel - maar zeker niet artistiek - wat terugzakte, heeft het in het genre van de bravour-komedie nu helemaal gevonden. „Royal Flash", de verdere avonturen van Harry Flashman beschre ven door George Mac Donald Fraser - de rechten van het eerste boek zijn al aan de filmindustrie verkocht, maar nooit verfilmd - confronteren ons met een Britse officier, die ten onrechte op zijn oorlogsverleden tot held uitgeroepen, met veel lef en de hem eveneens aangeboren hoeveelheid lafheid, carrière maakt Malcolm McDowell speelt de negentiende eeuwse versierder op amusante wijze. Lester gooit er nog wat parodieën op de oude „swashbuc- kler"-films met Erroll Flynn, Ronald Colman en Douglas Fairbanks tegenaan en wie oud genoeg is om zich deze films te herinneren kan aan „Royal Flash" nog heel wat plezier beleven. Hoe het staat met 'n jonger publiek is moeilijk te beoordelen. Veel van Lester's grappen zal hen ontgaan. Daardoor zal „Royal Flash" voor deze groep filmkijkers - en dat is toch hef merendeel van het bioscooppubliek - een wat warrig geheel wordea Met soms ijzersterke gags, maar ook 'n aantal „voorzetten voor open doel" die niet begrepen worden omdat men destijds de films waar de grappen op slaan niet gezien heeft Een aantal anachronismen zijn Lester in dit historisch spektakel ook niet vreemd. Zoals scenario schrijver MacDonald Fraser het op een persconferentie in de filmweek Arnhem het uitdrukte: „Dick Lester is dol op zogenaamde „gadgets", Bismarck op een negentiende eeuwse hometrainer, negentiende eeuwse gokautomaten en ga zo maar door. Ze zitten er allemaal in". Wie daar oog voor heeft kan echt wel om „Royal Flash" lachen en wat de rest betreft... er zit vaart genoeg in om de film als anderhalf uur amusement genoegelijk over zich heen te laten gaan. MILO Rex: Zenabel (18) met Lucretia Love en John Ireland. Regie: Ruggero Deodato. „Blijf van de maagden af" is de raad die ons deze week bereikt vanuit het Rex-theater. Het tegenovergestelde geschiedt evenwel op het witte doek. Lucretia Love en John Ireland maken het weer behoorlijk bont in een middelmatig gefilmd erotisch ontmaagdings- feest. Prolongatie Luxor: „Jaws" (18) met in de hoofdrollen Roy Schnei der, Robert Shaw en Richard Dreyfuss. Regie: Steven Spielberg. Twaalf leden van de nog jonge Nieuwkoopse volley balvereniging „De Waterlanders" gaan over enige tijd een aanval doen op het wereldduurrecord volleybal dat momenteel nog met 26,5 uur op naam staat van de volleybalvereniging uit Kwintsheul. Hoewel men in Nieuwkoop aanvankelijk niet zo warm liep voor het idee van trainer Hamer is de stemming nu opeens gekeerd en is men druk bezig de organisatie rond dit spektakel rond te krijgen. Ik hoorde dat de financiering al voor een goed deel rond is en dat het er nu alleen nog maar om gaat de deelnemers aan deze volleybalmarathon zo goed mogelijk te prepareren voor de strijd. Ik sprak daarover gisteren nog met de in Amsterdam wo nende trainer van „De Water landers", de heer Hamer, die mij vertelde dat de komende aanval op het wereldduurre cord sportief gezien eigenlijk niet zo veel voorstelt. „Mijn idee heeft met de volleybal- sport op zich niets te maken. Waar ik als trainer voor moet zorgen is dat de deelnemers in deze slijtageslag op de been blijven. Ik zie het meer als een stunt. Men moet echt niet den ken dat zodra we het wereld record te pakken hebben onze volleybalvereniging ook direct over een aantal super-volley ballers beschikt". Trainer Hamer ziet de stunt wel zitten en ik hoorde van hem dat het een hele happe ning gaat worden waarbij ook veel bekende sportsterren aan wezig zullen zijn en er zal ook een aantal officiële genodig den naar deze „kermis" ko men zoals B en W van Nieuw koop en van Aalsmeer. In de sporthal De Steupel, waar dit festijn wordt georga niseerd, moet het de hele dag door een drukte van jewelste worden om de inspiratie er in te houden. En dat is de volley ballers maar geraden ook, want ik hoorde dat de Neder landse Volleybal Bond (NE- VOBO) bij de aanval een straf regelement zal hanteren waar geen millimeter van kan wor den afgeweken. Zo moet aan de recordpoging twaalf man deelnemen (zes in 't veld, zes wisselspelers op de bank), moeten er wedstrijden worden gespeeld zoals in de competitie en mag er door de deelnemers per uur slechts een rustpauze van vijf minuten worden inge last. Bovendien mogen de twaalf deelnemers tijdens de wedstrijd de sporthal niet ver laten, wel mogen ze hun bed naar de sporthal meenemen. Voor trainer Hamer is het niet moeilijk tegenstanders te vin den voor zijn recordjagers. Er zijn al veel Nieuwkoopse ver enigingen die hebben laten we ten wel in de ring te willen met de „toekomstige wereld kampioenen". Er zijn al aan biedingen binnen van de voet balvereniging Nieuwkoop en ook van drukkerij De Boer, die zich in de strijd zal werpen met een team dat de naam „Drukkertjes" draagt. Ik hoor de dat waarschijnlijk ook B en W van Nieuwkoop en een aan tal raadsleden binnen de lij nen zullen aantreden. „Deze aanval op het wereld duurrecord moet als een bom gaan inslaan", vertelde mij trainer Hamer. „De opzet is door deze stunt de vereni- een stuk beter voor dan een paar jaar geleden toen we van start gingen met een armzalig j clubje (een samenraapsel van j de ter ziele gegane volleybal- j verenigingen NiVOC uit j Nieuwveen en MSV uit Noord- en). Toen starten we met onge- veer 50 leden maar we zitten ging nog wat meer bekendheid nu bijna al aan de 200. Ook te geven. Al gaat het nu al dat record willen we gaan bre- voortreffelijk en staan CAMERA: Lacombe Lucien (14) met Pierre Blaise en Therèse Ghiese. Regie: Louis Malle. Louis Malle's „Lacombe Lucien" is de geschiedenis van 'n eenvou dige boerenjongen in Frankrijk die tegen het einde van de tweede wereldoorlog met de Duitse bezetter gaat collaboreren. De grootste verdienste van de regisseur is wel dat hij niet met schrille tegenstellingen werkt tussen goed en kwaad, maar zorgvuldig observerend de toeschouwer weet mee te slepen en deze van de logische gang van zaken weet te overtuigen. We zien Lucien als hulp in een ziekenhuis waar hij de vuile karweitjes mag opknappen. Terug in zijn dorp houdt hij zich bezig met stropen en probeert bij de Maquis het verzet te komen. Vanwege zijn jeugdige leeftijd geweigerd, keert hij terug naar zijn oude baantje, maar komt daarbij in aanraking met de Gestapo, die hij in zijn argeloosheid waardevolle informaties verstrekt. Dan is er geen weg terug meer voor Lucien, wiens groeiend machtsbesef catastrofale gevolgen, heeft voor een ondergedoken Joodse kleermaker Albert Horn. Lucien heeft een oogje laten vallen op de knappe dochter van Horn en buit zijn positie - hij is inmiddels bij de Gestapo ingelijfd - uit om het gezin van de kleermaker in verlegenheid te brengen. MILO EEE Het Angelustorentje van de St. Jeroen in de steigers. Noordwijks torentje krijgt opknapbeurt Hoewel er beslist geen gevaar bestond dat de toren bijvoor beeld bij zware storm naar be neden zou komen is men nu toch van start gegaan met de restauratie van de Angelustoren van de r.k. St. Jeroenkerk in Noordwijk Binnen. Rond de kleine spits is een dubbele stei ger aangebracht zodat men de ruimte heeft om het torentje een behandeling te geven. De heer Van Leeuwen van het kerkbestuur vertelde mij dat het hier gaat om de vervanging van lood en zink en ook de vervan ging van de houten omlijsting rond de stijlen waarop het to rentje rust. Het karwei moet in drie weken geklaard zijn al kan het weer natuurlijk roet in het eten gooien. Er staat nog meer op stapel voor de St. Jeroenskerk. In maart zal worden begonnen met de complete vernieuwing van de elektrische installatie in de kerk. En dan zal halverwege dit jaar ook nog bekeken worden wat er kan worden gedaan aan de grote toren, waarvan de leien niet meer zo goed zijn en moe ten worden vervangen. Ton Vijgeboom en Peter van der Wilk van „De Waterlanders" training voor een aanval op het wereldduurrecord volleybal TRIANON: De Nachtportier (18) met Dirk Bogarde en Charlotte Rampling. Regie: Liliane Cavani Na het zien van „The nightporter" kan je alleen maar de grootste bewondering hebben voor Dirk Bogarde, één van die geweldige filmacteurs die bij wijze van spreken alleen maar hoeven te kijken om je aandacht elke seconde gevangen te houden. Een merkwaar dig fascinerende film trouwens, die „Nachtportier" van de Italiaan se regisseuse Liliane Cavani. Als in een angstdroom komt het hele Derde Rijk er weer in tot leven via de in Wenen anno 1957 gesitueerde wereld van een groepje oud SS'ers. Dirk Bogarde is één van hen. Hij heeft zich voor het daglicht verstopt als nachtportier in een Weens hotel, nog steeds niet los van zijn verleden als Hauptstormbahnführer. Zijn eveneens nooit berechte ex-collega's hebben inmiddels goede banen in de nieuwe maatschappij en trachten zichzelf via een soort onderonsje met schijnprocessen vrij te praten van blaam. Het komt er in feite op neer dat zij proberen belastende documenten te pakken te krijgen, te vernietigen en eventuele nog levende getuigen „af te voeren". Zij zijn niet veranderd na de oorlog, heffen nog éénparig de rechterarm en bekennen het ooit op dezelfde manier te zullen doen als „toen". BERT JANSMA Lido: Russian Roulette (14) met George Segal en Christina Raines. Regie: Lou Lombardo. „Russian Roulette" van Lou Lombardo levert weer een bijdrage aan de categorie films waarin Russen en Amerikanen elkaar de loef proberen af te steken in slimheid. Natuurlijk winnen de Amerikanen. Shaver (George Segal), een geschorste korporaal van de Koninklij ke Canadese Bereden Politie krijgt de opdracht de in Canada wonende vreemdeling Henke (Val Avery) tijdelijk te doen verdwij nen. Dit met oog op een bezoek van een Russisch staatsman. De Russen zouden vrezen dat deze Henke een aanslag op het leven van de staatsman wilde plegen. Achteraf blijkt Henke een CL\- agent. Langzaam maar zeker wordt het Shaver evenwel duidelijk dat de Russen Henke echter willen gebruiken om de staatsman te kunnen doden, aangezien diens gematigdheid en wens tot vreedzame samenwerking met het westen, hen niet zint Óp het laatste nippertje weet Shaver de moordaanslag door de Russische Geheime Dienst te voorkomen. Een en ander heeft tot gevolg dat hij eerherstel krijgt. „Russian Roulette" beoogt een gokspelletje van de Russen te laten zien, die (natuurlijk) mislukt. Het kan beter een gokspelletje van Lou Lombardo worden genoemd, die met een populair onderwerp een bioscooptrekkertje heeft trachten te makea Helaas wordt een en ander nogal onsamenhangend weergegeven. Mijn verhaal kortgeleden over de ruïne van Teylingen in Sassen- heim is niet bij iedereen goed in de smaak gevallen. Ik schreef in mijn verhaal dat er na zoveel jaren weer iets stond te gebeuren met deze bekende steenklomp en dat men op korte termijn de presentatie kon verwachten van de Stichting Ruïne Teylingen, een. groep enthousiastelingen die stoute plannen heeft met dit voormah- ge kasteel, waarin zoveel bekende edellieden hun dagen hebben gesleten. Mijn verhaal heeft tot gevolg gehad dat de bekende Voor- houter Joop Warmenhoven uit de stichting is gestapt. Vlak na mijn publikatie werd hij opge beld door een boze voorzitter van de stichting, zo vertelde hij mij, die nogal gebelgd was over het feit dat Warmenho ven mij al over de plannen van de stichting had ingelicht voordat de officiële presenta tie zou plaats vinden. Daar voor werd het protocol een beetje in de war getrapt en dat heeft voorzitter v.d. Brink niet in dank afgenomen. Warmenhoven: „Tot mijn stomme verbazing kreeg ik te horen dat ik door mijn inter view de stichting financieel zou hebben benadeeld omdat hun presentatie door deze voortijdige publikatie in de war werd geschopt. Die op merking deed voor mij de deur dicht. Ik heb er heel wat vrije uurtjes tegenaan gegooid om de stichting een handje te helpen en dan krijg je zoiets naar je hoofd geslingerd. Voor mij hoefde het toen niet meer". Het zal mij benieuwen of die presentatie die eind vorige maand al zou plaatsvinden nu toch nog door gaat. Ik vond het een goed initiatief om de ruïne voor een deel te gaan opknappen en ook de oude slotgracht weer in ere te her stellen. Maar als het nu al gaat rammelen in de stichting is dat nooit een goed voorteken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5