OO EDek Westfriese Flora in teken 200 jaar Verenigde Staten Ir. Kuiper voorzitter van 'Oud Zoeterwoude' Japanse pianiste had haar avond niet PIERROT HILLEGOMMER SCHIKTE 100.000 LENTEBLOEMEN Schoolhoofd snapte inbreker op toilet OP KONINGINNEDAG Katwijk naar défilé Soestdijk Lof Aantjes voor kabinet-Den Uvl Steun voor voorzitter Stichting ,,De Lindehoeve Tentoonstelling Afrikaanse kunst in het Waaggebouw KORTWEG PAGINA 4 ADVERTENTIES i-iihlLJOih LUUnniN J. V HIJ DAG 13 FEBRUARI 1976 ROOSEN OPTIEK SPECIALIST IN Contactlenzen VOOR KWALITEITSBROOD: BAKKER AHSMANN HOGE RUNDUK 118 TEL 128939 KENNEDYLAAN 9 TEL 783137 DIAMANTPLEIN 4 - TEL 784727 Al het brood en banket KAPOTTE SCHOKBREKERS? Dan naar de LBS. Direct getest op de Boge schok- brekertestbank. (GRATIS) LEIDSE BANDEN SERVICE Lijnbaan 11 - Leiderdorp 071 - 89.13.08. HET HUIS VAN GESCHENKEN MAARSMANSTEEG 14 TELEFOON 121293-LEIDEN „Gero Royal Albert Arzberg Zwleset Utkkum - Reveil an 1001 andara geschenken Per week hebben wij nog enkele uren voor het repareren van uw Dit gebeurt dan door 'n gedipl. vakman. Bel even en vraag naar de kosten! Versteegen Tel. 071-130151_ Park „die Leythe" 15 Lelden Ook voor wonlnglnr. Waar het gebeurt voor iedereen. - uitgebreid repertoire Hollands populair groot assortiment accessoires eigen Import U.S.A.- Pop en country ENKHUIZEN - De 43ste Westfriese Flora in Bovenkar- spel bij Enkhuizen zal dit jaar in het teken staan van het 200-jarig bestaan van de Ver enigde Staten. De bloementen toonstelling opent maandag aanstaande de geboortedag van Amerika's eerste presi dent George Washington haar poorten en is een wee- klang dagelijks te bezichtigen. Ontwerper C. Veldhuis (46) uit. Hillegom heeft de ruim i00.000 lentebloemen van meer dan 50 deelnemers gebruikt om be kende fragmenten uit de Ame rikaanse samenleving uit te beelden. In de bloemenhal (4000 vierkante meter) is onder meer de Amerikaanse vlag, uitgevoerd in tulpen, te zien. De Amerikaanse ambassadeur in ons land. Kingdom Gould jr. verricht de opening van de Flora. Vorig jaar trok de ten toonstelling 90.000 bezoekers. Behalve in de bloemenhal kunnen de bezoekers ook te recht in de veestal, waar Noordhollands beste stam boekvee en kleinvee is te be zichtigen, zoals de „Stichting Westfriese Flora" gistermid dag in Bovenkarspel bekend maakte. Van de 80.000 melk koeien in deze provincie wor den voor de tentoonstelling de beste 24 uitgezocht. Een be zienswaardigheid is ongetwij feld Greta-7 uit Heerhugo- waard. Zij is een van de weini ge koeien, die meer dan 100.000 liter melk heeft gege ven. Dat is het geval bij een op de 8000 koeien, aldus de trotse organisatoren van de Westfriese Flora. Greta-7 is veertien jaar. De inzendingen op de tentoon stelling komen alle uit Neder land; veertig particuliere deel nemers en elf afdelingen van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor de Bloembollen cultuur. De beste inzenders zullen, zoals elk jaar, worden bekroond. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze correspondent Katwijk De oranjevereniging "Katwijk a.d. Rij)" zal deelnemen aan het défilé voor paleis Soestdijk ter gelegenheid van de verjaardag van onze vorstin op 30 april a.s. Deze week ontving voorzitter J. schillende Katwijkse monumen- de Winter de bevestiging van ten afgebeeld. Tegen deze ach- het organiserend comité. Ruim tergrond zullen enkele leden twintig Oranjeverenigingen ver- van de actieve schildersvereni- plaatsen op Koninginnedag een ging "Pictura" hun hobby de-, stuk van hun feest naar het monstreren en er wordt nog grasveld voor het paleis om ko- contact gezocht met een Kat- ningin Juliana en haar familie wijkse beeldhouwer. "Katwijk een beeld te geven van hun a.d. Rijn is behalve een tuin- jaarlijkse activiteiten. Katwijk dersgemeente ook de laatste ja- a.d. Rijn hoopt behalve van de ren een kunstenaarsrijke ge- feestvreugde ook wat weer te meenschap", zo verklaarde J. de gaan geven van het karakter Winter de inmiddels globaal ge- van het dorp. Voor de feestsfeer plande presentatie. "Ik hoop dat zorgen de leden van de Harmo- we alles zo goed mogelijk kun- nie "Katwijk" en het majorette- nen uitvoeren, want deze kans peloton van de Katwijkse Car- krijgen we geen tweede keer" navalsstichting. Op een decor aldus de vooratter, oranje-man worden, zo is het plan, de ver- in hart en nieren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Slaat op de 1 trommel Dit is een scene uit "Slaat op de trommel", een stuk van Hans Keuls, dat vanavond in de aula van het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest wordt op gevoerd door het Me- chels Miniatuur Thea ter. Het stuk gaat over de inquisitie tijdens de tachtigjarige oorlog. De voorstelling begint om 20.15 uur. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze correspondent Oegstgeest Een vreemde ont man doelloos rond de beide dekking deed gistermorgen het scholen had zien lopen en hem hoofd van de Willibrordschool, ditmaal plotseling had zien ver- de heer L. Rijnbeek. Achter een dwijnen in een van de omlig- op 'bezet' gedraaide toiletdeur gende gebouwen. Nadat de op zijn school bleek zich de bij hoofdonderwijzer, na een de politie geen onbekende Lei- speurtocht door zijn gebouw, denaar H. V. te bevinden. De de gesloten toiletdeur ontdekte, ongeveer 45-jarige H.V. werd alarmeerde hij de Rijkspolitie gezocht door de politie op ver- in Oegstgeest, die de deur denking van meerdere inbra- kwam openen en de man bij ken. Het was mej. C. Ruygrok, zonder rustig geheel gekleed hoofd van de nabij gelegen Ma- boven op de toiletpot aantrof, riaschool, die de heer Rijnbeek Bij een nader onderzoek van de opbelde, omdat ze de afgelopen ruimte kwam er uit de stortbak dagen al vaker 's morgens een een bos sleutels tevoorschijn. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze correspondente RIJNSBURG - "Het CDA Is er. We moeten alleen nog kijken of we met een lijst uit kunnen komen". Dit stelde de voorzit ter van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer, de heer W. Aantjes, tijdens een vergade ring van de Anti Revolutionai re Partij in Rijnsburg. Het tot stand brengen van één lijst leek hem een „hele toer", aangezien dit volgens hem moet geschieden 'op eenheid van pro gramma, eenheid van politiek beleid maar vooral op eenheid van uitgangspunt. Vol lof was de AR-fractievoor- zitter voor de houding van het kabinet Den Uyl, tijdens de olie crisis en bij de gijzelingen in december vorig jaar. Ten aan zien van de Lockheed-affaire stelde hij er liever het zwijgen toe te doen totdat de onderzoek commissie verslag heeft uitge bracht. De heer Aantjes vond het jam mer dat de discussie over de wet op de ondernemingsraden zich bijna alleen heeft toege spitst op het veiligstellen van de positie van de directeur. "Hier door zijn ander zaken, die mis schien veel belangrijker zijn, nauwelijks aan bod gekomen", aldus Aantjes. Na de pauze werd de heer Aan tjes de vraag gesteld of de ont wikkelingshulp aan Cuba niet moet worden stopgezet. Aantjes: "Ontwikkelingshulp is een hu manitaire zaak. Politieke syste men mag je niet met ontwikke lingshulp beïnvloeden". Leidenaars moeten schuur in Wassenaar afbreken. Van onze correspondent WASSENAAR De Leidenaars C. en P.C.M. Sloos zullen hun schuur aan de Katwijkseweg in Wassenaar voor 1 mei moeten, afbreken. De schuur is daar zonder bouwvergunning neerge zet. B. en W. willen ook nu geen vergunning afgeven, omdat de schuur niet past in het bestem-' mingsplan. De Leidenaars heb ben te horen gekregen dat zij binnen drie maanden het ge bouw moesten afbreken. KVP-Kamerlid naar Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP - De afdeling Leiderdorp van de KVP zal op woensdag 18 februari een open bare vergadering houden waar bij ook het KVP-Kamerlid Hermsen aanwezig zal zijn. De vergadering, in het kerkcentrum de menswording, begint om 20.00 uur en is voor iedereen vrij toegankelijk. Vivax dringt aan op overkapping van Poelmeer Van onze correspondent OEGSTGEEST De zwem- en waterpolovereniging Vivax heeft een dringend beroep op het gemeentebestuur gedaan een positieve houding aan te nemen ten opzichte van de plan nen het zwembad Poelmeer te overkappen. De vereniging houdt momenteel een actie on der de plaatselijke bevolking waarin steun wordt gevraagd. Maandag 16 februari is de jaar vergadering van Vivax in het restaurant van Poelmeer. Dr. Brongersma benoemd tot hoogleraar Van een onzer verslaggevers Dr. H. H. Brongersma, weten schappelijk medewerker aan het natuurkundig laboratorium van N.V. Philips te Eindhoven is aan de Leidse Universiteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de toepassing van bundelmethoden in de chemie. Dr. W. L. Idema, wetenschappe lijk medewerker aan de Leidse Universiteit is aan deze univer siteit benoemd tot gewoon hoog leraar in de Chinese taal- en letterkunde. Van onze correspondent Zoeterwoude Op de jaarlijkse donateursbijeenkomst van de Stichting „Oud Zoeterwoude" is ir. F. Kuiper door burgemeester Detmers geïnstalleerd als voor zitter van het stichtingsbestuur waarvan hij reeds deel uitmaak te. Hij volgt mevrouw A. Kort- mann-Keulen op die zich door een veelheid van functies enige tijd geleden genoodzaakt zag af te treden. Zowel burgemeester Detmers, die in de interim-pe riode als voorzitter fungeerde, als ir. Kuiper prezen haar vele verdiensten in de zes jaar sedert de oprichting waarin mevrouw Kortmann de stichting leidde. Zij blijft overigens zitting hou den in het bestuur. De heer Bloemendaal heeft zich terugge trokken als bestuurslid. Uit het jaaroverzicht bleek dat de stich ting 262 donateurs telt Het ei gen periodiek „Suetan" werd sterk verbeterd. „Oud Zoeter woude" had vorig jaar sterke' bemoeienissen met de restaura tie van de Grote Molen die in middels vrijwel voltooid is en met de plannen tot restauratie van de N.H. Kerk. Penningmeester A. Moons kon een batig saldo melden van 552,82. Op de begroting voor 1976 komt opnieuw een post voor de aanschaf van histori sche goederen. Het bezit van de stichting begint inmiddels de moeite waard te worden, zei ir. Kuiper. Een grote wens is de beschikking krijgen over een ei-' gen ruimte waar de bezittingen tentoongesteld kunnen worden. Als een voorlopige aanzet hier toe heeft Heineken een bedrag van 1500,- geschonken. Er wordt naarstig naar mogelijkhe den gespeurd. VOORSCHOTEN De Voor- schotense raadscommissie voor welzijn en onderwijs heeft op voorstel van wethouder Marse lis de bespreking van de finan ciële administratie van de stichting „De Lindehoeve" gis teren niet in behandeling geno- De wethouder wil graag eerst de visie hebben van de funktionele commissie voor jeugdzaken. Wel legde drs. Van Wijk (PPV) een verklaring af naar aanleiding van de brief van de accountant D. Planje, waarin deze een on derzoek nuttig zou vinden naar de stichtingsvoorzitter, het raad slid J. Visser (PPV). Drs. Van Wijk had totaal geen behoefte aan een onderzoek, stelde dat de heer Visser steeds een strakke „rollenscheiding" heeft toege past, een integer mens is en deed de commissie het verzoek in geen enkele publikatie te stappen. Langdurig besprak de commis sie het agendapunt „Hulp werk loze jongeren Lindehoeve". Een groep jonge werklozen heeft een werkgroep gevormd om te trachten naast een begeleiding tevens een stimulering te krij gen voor de jeugdwerklozen. De stalmeester van „De Lindehoe ve" treedt voorlopig op als bege leider. De moeilijkheid is voor een gemeentebestuur om een in zicht te krijgen in het aantal werklozen. In de gemeente zijn alleen de gegevens bekend van de werklozen, die via de bij standswet een uitkering krijgen. Het G.A.B. heeft alle werklozen op naam staan en niet per ge meente. De algemene indruk be staat bij de Voorschotense so ciale dienst dat Voorschoten een extreem hoge jeugdwerkloos heid kent. Wethouder Marselis zag graag het vermoeden nader onderzocht, maar dat schijnt praktisch onmogelijk te zijn. De commissie welzijn besloot de funktionele commssie voor jeugdzaken een opdracht te ver strekken om de problemen ron dom de jeugdwerkloosheid te onderzoek en de funktionele maatschappelijk wel zijn kan een verzoek verwach ten ten aanzien van de oudere werklozen. Voorschoten krijgt een stand beeld dat een paard moet uit beelden. De culturele commis sie heeft een aantal mogelijke ontwerpen uitgezocht. Deze ontwerpen zullen ten toon wor den gesteld en iedere inwoner van Voorschoten krijgt dan de gelegenheid zijn of haar voor keur kenbaar te maken. Alle commissieleden konden zich met dit voorstel verenigen. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Jozef Hermanus zn. v. D. W. van Leeuwen en J. E. Keuper. Onno Peter zn, v. J. H C. Martens en E M Rietvink. Mascha Elisabeth dr. v. J. P. Verhoeven en C. E. Mostert. Overleden: J. M. M. van den Berg geb. 13 sept 1902 gehuwd geweest met: A, C. W. Alkemade. S. M. Baas geb. 16 jan 1976 zn n der Tooien. J, Keller Gehuwd: E. L. Meijer en E. Zii Kikkert en C. van Wezel, P Siera eri C. E. du Prie, A. Weber en E A.H.de Groot E. J, Retzema en G. M. Siera. M. Nubé Leiden Het treurige weer van gisteravond heeft niet kunnen verhinderen, dat de Stadsgehoorzaal voor het concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, onder leiding van de Ameri kaanse dirigent James De Preist en met medewerking van de Japanse pianiste Etsuko Tazaki, vrijwel tot op de laatste plaats was uitverkocht. Op het programma van dit vijfde concert uit de K O-meesterserie stonden werken van Mozart, Beethoven en Schumann. Als eerste werd de symfonie no. 5 in Bes van WA. Mozart uitgevoerd. De handicap van James De Preist (hij liep met een stok en dirigeerde het con cert zittend) belette hem geenszins aan dit jeugdwerk (9 jaar!) het ongekompliceerde, sprankelende, bijna Diverti- mento-achuge karakter te ge ven dat het toekomt. Na dit veelbelovende begin was het de beurt aan Etsuko Tazaki met Beethovens derde pianoconcert in c opus 37, waarin deze breekt met de tra ditie dat het orkest slechts een begeleidende functie heeft. Doelbewust gooit bij de ele gantie van het Rococo over boord en doet de eerste onmis kenbare stappen in de richting van de Romantiek van, met name, zijn latere symfonieën. Het spijt me in schril kontrast met het blijkens hun reakties enthousiaste publiek te moe ten zeggen, dat deze interna tionaal toch vermaarde pianis te mij gisteravond ronduit te genviel. Ze speelde met name het eerste en laatste deel on nauwkeurig en veel te gehaast. Het attente, maar hoorbaar uit het ritme gehaalde orkest had de grootste moeite om haar te blijven volgen. Vooral door de kwaliteiten van het Rotter dams Philharmonisch Orkest en dirigent James De Preist moet het voor haar doen slech te spel de meeste mensen ont gaan zijn. Na de pauze speelde het or kest de symfonie no. 3 in Es van Robert Schumann (1810- 1856), bijgenaamd "die Rheini- sche". Deze fraaie melodierij- ke muziek werd zonder meer uitstekend uitgevoerd en vormde een smaakvol einde van dit alles bij elkaar geno men goede concert Kees Buurman Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De Witte Paters, missionarissen in Afrika orga niseren in samenwerking met de Kulturele Raad van vrij dag 20 tot en met 29 februari in het Waaggebouw een grote tentoonstelling van Afrikaan se kunst. De expositie is dage lijks van tien tot vijf uur open. De collectie van de Wit te Paters bestaat uit originele beelden van de Makonde-stam in Tanzania. De beelden zijn te koop. Een deel van de collectie is ook te bezichtigen en te koop in Holiday Inn gedurende de periode van 24 februari tot en met 5 maart. De leiding van Holiday Inn heeft hieraan een culturele-cuünaire Tanzania- manifestatie gekoppeld. De opbrengst van de twee ten toonstellingen komt geheel ten Afrikanen goede aan het project „Cesao". daadwerke Dit project werd in 1960 opge- gen tot de sociale en economi- zet door de Sociëteit van de sche ontwikkeling van hun Witte Paters en is bedoeld om land. Indiaanse volksmuziek in Volkenkunde" Van een onzer verslaggevers LEIDEN In bet rijksmu seum voor Volkenkunde treedt zondag 22 februari de Leidse groep „Conjunto Yara- vi" op. De groep, die bestaat uit vijf personen brengt In diaanse volks- en dansmuziek uit bet Andesgebied, en La- tijns-Amerika. De muziek, gebracht op harp, gitaar, trom en vier verschil lende typen fluit, zal tijdens het optreden door een van de leden van „Conjunto Yaravi" worden toegelicht. Er zijn twee uitvoeringen respectieve- geren onder 18 jaar en 65-plus- lijk om drie en om vier uur. sers betalen een gulden. De toegangsprijs bedraagt twee gulden per persoon. Jon- LEIDEN Carnavalsvereniging „De Hutspotten" organiseert morgen in de Stadsgehoorzaal een carnavalsfeest voor 65-pIus- sers. Er wordt op ongeveer duizend feestvierders gerekend. Vanaf twee uur zullen onder anderen „De Kermisklanten", de cabaretier Bob Vrieling, het komische trio „De drie jackets", het majorettenpeloton „Pauline" en „De zingende Ilutspotten" optreden. Ook prins Henny II en zijn raad van elf zullen van de partij zijn. De hofkapel „De Bierkouwers"1 zorgt voor de muzikale intermezzi. LEIDEN Vanavond houdt de PvdA-Leiden een vergadering in de kleine zaal van de Burcht. De hele avond zal worden gewijd aan de komende begrotingsbehandelingen in Leiden. Er zal gediskussieerd kunnen worden aan de hand van een door PvdA-wethouder Van Dam (financiën) opgestelde nota over die begroting. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN De contactcommissie van de blindenbond organi seert zaterdag 21 februari een carnavalsfeest in het zaaltje aan de Anjelierstraat. Aanvang 14 uur. Medewerking verleent het gezelschap De Kluutschuppers. Het zaaltje is bereikbaar met de buslijnen 13, 14, 40, 41, 42 en 46, halte Pieterskerk. LEIDEN Artiestenpalet verzorgt dinsdagavond 17 februari weer een programma in het bejaardenhuis ,,'t Huis op de Waard" aan de Kaarsenmakersstraat. Ditmaal werken mee het accordeonduo De Cavello's, bandparodiste Gerda van 't Hoff, de voordrachtskunstenares Bep Rademaker en het duo Rido (tenor en pianiste) met liedjes van vroeger. Aanvang 20 uur. LEIDEN In het Praethuys aan de Vrouwenkerkkoor straat wordt maandag de eerste gespreksavond gehouden in het kader van de serie „alternatieve geneeskunde". Mevr. Ten Bosch houdt een inleiding over natuurgeneeskunde. Aanvang 20 uur. LEIDEN De traditionele vastenavondviering van het Neder lands Katholiek Ondernemers Verbond afd. Leiden is maan dagavond 23 februari in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare. Sempre Avanti treedt op met haar programma „Muziek kent 'geen tijd". Na afloop is er bal onder leiding van Evert Castelein met medewerking van het dansorkest The Mellowto- nes onder leiding van de heer A. Roodnat. LEIDEN Leerlingen van de Streekmuziekschool Leiden e.o. geven donderdagavond 19 februari een uitvoering in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten. Aanvang 19.30 uur. LEIDEN Gronheid organiseert woensdagmiddag 3 maart een modeshow in de Stadsgehoorzaal. Vertoond worden model len uit de collectie van Burda, Simplicity, Neue Mode en Knip. Aanvang 14.30 en 20 uur. LEIDEN Onder het motto „Wetenschap in beweging" orga niseert de Leidse volksuniversiteit K&O de komende weken een drietal bijeenkomsten in haar gebouw aan de Oude Vest 45 (ingang Hazewindsteeg). Per video laat men tv-programma's zien die Teleac over „Wetenschap in beweging" heeft uitgezon den, waarna een inleider aan het woord komt. Dinsdag 24 februari spreekt de psycholoog G. A. v. d. Markt over „Stress, of wat kan de mens hebben", dinsdag 2 maart spreekt de psycholoog A. R. Hauber over „Agressiviteit in het verkeer" en dinsdag 9 maart spreekt de geniticus A. D. Tates over „Invloed van straling". De bijeenkomsten beginnen om 20 uur. Fabriek van MATRASSEN en ST0ELKUSSENS Nu ook voor MEUBEL- STOFFERING en W0NINGINR. Fabrieksprijzen Merelstraat 1A Lelden 071-150772

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4