STAATSSECRETARIS MEIJER LAAKT B. EN W. VAN LEIDEN ebouwing van omonavelden onzeker WERKLOOSHEID IN DE LEIDSE REGIO WEER TOEGENOMEN ,,De gezinsplaats blijft practicum voor het leven'''' STUURGROEP ENDEGEEST Woonwagenbewoners hebben recht op bijstand I felJDAG 13 FEBRUARI 1976 I FIDSE OilRANT 111 (Van onze parlementaire redactie) ■)EN HAAG Staatssecretaris Meijer (CRM) vindt het onjuist Wat b. en w. van Leiden geweigerd hebben aan twee woonwagen bewoners zogenaamde leen-bijstand te verstrekken. De staatsse cretaris heeft de handelwijze van het Leidse gemeentebestuur ''gistermiddag in de Tweede Kamer afgekeurd. Naar zijn mening jiandelen b. en w. van Leiden in strijd met de bijstandswet. Staatssecretaris Meijer ant woordde op vragen van acht a "Kamerleden van regeringspar tijen en oppositie. Onder aan- 1 voering van mevrouw Garde- hiers-Berendsen (KVP) verwe gen de Kamerleden naar de protestactie van Leidse woon wagenbewoners waarbij het Stadhuisplein bezet wordt ge houden. De Kamerleden wil den weten of het verstrekken van een leenbijstand voor het ■aanschaffen van een nieuwe ■woonwagen afhankelijk mag worden gesteld van het be- fjschikbaar zijn van een legale !"jstandplaats. Ook vroegen zij iwelke middelen de gemeente Leiden heeft om binnen de regio standplaatsen te schep- *pen nu de brandweer de toe- j stand op het overbezette Istreekcentrum onhoudbaar Jvindt. JDe vragen waren aanvankelijk Ojschriftelijk gesteld aan zowel h|de minister van CRM, die ver- £Jantwoordelijk is voor de uit- voering van de woonwagen- wet, en staatssecretaris Meijer, onder wie de bijstandswet valt Voor de mondelinge beantwoording was alleen staatssecretaris Meijer naar de Tweede Kamer gekomen en deze moest dan ook voor het antwoord over de uitvoering van de woonwagenwet wat in het vage blijven. De staatsse cretaris vond dat vervelend en maakte het later ten opzichte van de belanghebbende woon wagenbewoners goed door, vergezeld van zijn ambtena ren, met hen te gaan praten. B. en w. hadden bijstand ge weigerd omdat de aanvragers naar hun mening niet over een legale standplaats voor de woonwagen beschikken. Maar, zo werd in de Kamer gezegd, als de overheid niet zorgt voor voldoende legale standplaat sen, kan die overheid toch geen bijstand weigeren op grond van het argument dat de aanvrager geen legale standplaats heeft. Nee, vond Staatssecretaris Meijer: ,,Hoop op oplossing in Leidse regio" staatssecretaris Meijer. Maar hij voegde daar meteen aan toe dat de uitvoering van de bijstandswet is opgedragen aan de gemeenten en dat pas het ministerie zijn invloed kan laten gelden als een beroep sprocedure aanhangig wordt gemaakt. De betrokken woon wagenbewoners hebben dat intussen gedaan. Zij hebben tegen de beslissing van b. en w. een bezwaarschrift bij Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland ingediend. Als Gede puteerde Staten de beslissing van b. en w. onjuist vinden, dient de bijstand alsnog te worden gegeven. Mevrouw Gardeniers-Berend- sen heeft deze zaak aange spannen, omdat zij de handel wijze van b. en w. onjuist vindt De betrokken woonwa genbewoners hebben van de gemeente een huurwagentje ter beschikking gekregen, maar dat acht zij een volstrekt onbehoorlijke huisvesting. Op 15 januari zijn de twee woon wagenbewoners in beroep ge gaan bij Gedeputeerde Staten. Op grond van de wet kan de commissaris der koningin in spoedgevallen „onverwijld" beslissen. De betrokken woon wagenbewoners hebben echter taal noch teken van de com missaris der koningin ge hoord. „Het gaat hier niet al leen om de uitvoering van de wet, maar hier zijn mensen in het geding. Dat wordt maar al te gemakkelijk vergeten", al dus mevrouw Gardeniers. Intussen heeft staatssecretaris Meijer de hoop dat er in de regio Leiden een oplossing kan worden gevonden voor de Mevr. Gardeniers: „Men moet niet vergeten dat het om mensen gaat." problemen van de woonwa genbewoners. De gemeente Leiden zelf heeft niet de mid delen om tot een oplossing te komen, maar is afhankelijk van omliggende gemeenten om tot een spreiding van de kam pen te komen. Zo lang de pro blemen niet zijn opgelost, kun nen Gedeputeerde Staten ont heffing van de wet verlenen door bepaalde standplaatsen buiten het streekcentrum tij delijk te legaliseren. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliy| jku i I piiïifi 1 S Op het nipperthe heeft de Leidse brandweer kunnen voorkomen dat deze woonboot, die aan de S Herensingel ligt, is gezonken. Toen de brandweer gewaar- schuwd door een andere bootbe- S woner, rond half vijf op de plaats des onheils arriveerde, lag een I groot deel van de bovenbouw al onder water. Een en ander werd veroorzaakt door dat de kraan S vvas gaan lopen, nadat de water- S leiding was ontdooid. Onder het E gewicht van het water ging de boot naar de zijkant overhellen. 5 Spoedig gutste ook het water uit de singel via de ventilatiegaten E in de onderbouw van de boot naar binnen. De eigenaar van de boot, een Duitse student, was niet thuis. Om zeven uur had de E brandweer de woonboot weer overeind. Het bedrag van de E schade is nog niet bekend. immuun |ructuurschets Leiden-West gereed M O ;'rVan een onzer verslaggevers ^pIDEN De voorgenomen ^ebouwing van de Pomonavel- u |tn bij de Wassenaarseweg is bg niet helemaal zeker. Op het ladhuis van Leiden wordt met s.e gedachte gespeeld de stich ting Rijnlands Revalidatiecen- rum, die belangstelling voor e Pomonavelden had getoond "l verband met de bouw van de an Mulder-kliniek op deze rond, niet hier, maar aan de ■Cdere kant van de Wassenaar- e weg te situeren. Dat zou dan loeten gebeuren op het gedeel de van de daar liggende Leeu- renhoekgronden dat nog in be- I it is van de gemeente. lSfoals bekend is de rest van de d leeuwenhoek verkocht aan de püversitiet ten behoeve van de 'tjouw van het nieuwe Acade misch Ziekenhuis. Die is echter ï-loor Den Haag op losse schroe- nlen gezet en zeker wanneer dat' g to blijft voelt de gemeente er dierder voor de Jan Mulder-kli- i- tiek in de Leeuwenhoek dan op nle Pomonavelden te bouwen, el 1. Blijkens de structuurschets Lei- Jlen-West, die gisteren door de g felijknamige werkgroep onder i voorzitterschap van wethouder swaal van ruimtelijke ordening tberd gepresenteerd, zou finan- peel gezien de bebouwing van ïie Pomonavelden voor de ge beente erg aantrekkelijk zijn. Vit stedebouwkundig oogpunt 5 wordt er echter de voorkeur aan -gegeven de sportvelden waar t mogelijk te handhaven. Hier- Boor blijft er namelijk een aan- ingesloten groene verbinding gissen Endegeest en het bos van posman, dat wat meer naar de (Vogelwijk toe is gelegen. Hier "ren in het verleden bunga- rs gedacht, maar onder in- ed van veranderde opvattin- J Ben is men daar in de structuur schets ook van af gestapt. Ook ie plannen om de Vogelwijk biet 250 huizen in westelijke jhehting uit te breiden zijn van Be baan. De enige uitbreiding üe wel in de voorlopige struc tuurschets voor Leiden-West is opgenomen is de bouw van 15 dagbouw woningen op het voorterrein van de Annakliniek, Bie een nieuw onderkomen wijgt in de Mulder-kliniek. Wanneer zou worden overge gaan tot sloop van de in slechte staat verkerende Annakliniek, bouw van twee maal 225 huizen in de Boekhorst (ten westen van de Lage Mors) en in een gebied dat door het wethouderskoppel Waal en Verboom (stadsontwik keling en huisvesting) „Koppel- stein" is gedoopt (ten zuiden van de Hoge Mors in de richting van de Stevenhofjespolder). De in dit gebied aanwezige en geplan de sportvelden zouden moeten verhuizen naar het Vlietpark. Worden deze plannen uitge voerd dan zal de Dr. Lelylaan een aansluiting moeten krijgen op de Haagse Schouwweg. Ver der zullen de aanwezige voorzie ningen in de Mors moeten wor den uitgebreid, onder meer met scholen en winkels rond het Diamantplein/RobijnstraaL dan zouden op dit terrein nog eens dertig woningen kunnen komen. Leeuwenhoek De plannen die de gemeente heeft gehad om in de Leeuwen hoek en de Pesthuiswijk 300 huizen neer te zetten, zijn even eens in de ijskast gezet. Volgens de gemeente zouden er minstens 1000 moeten komen om te vol doen aan de normen die aan de leefbaarheid worden gesteld. Pas dan zou het ook de moeite lonen om voorzieningen te tref fen. Die zullen bij een aantal van 300 achterwege moeten blij ven zodat de bewoners dan aan gewezen zouden zijn op de voor zieningen in omliggende wijken en deze worden te ver verwij derd geacht. Leiden-West omvat naast de Leeuwenhoek, Vogelwijk en Persthuiswijk nog een aantal andere naburige stadsdelen, waar allemaal bepaalde bestem mingsplannen van kracht zijn. De (uiterst voorlopige) struc tuurschets het is nog maar een discussiestuk geeft een aanzet voor een aanpak van het hele gebied, waarbij alle onder delen op elkaar afgestemd kun nen worden. Al eerder werd in deze kolom men melding gemaakt van een onderdeel dat nog wel overeind is blijven staan, namelijk de Tram In de structuurschets, die naar de wijkverenigingen is gezonden om commentaar en die vervol gens ook in raad en commissies zal worden bediskussieerd, wordt rekening gehouden met de door velen gewenste terug keer van de tram in Leiden. Er zijn mogelijkheden voor tram verbindingen opengehouden richting Den Haag-Wassenaar en Katwijk. De Plesmanlaan zal daartoe tot de helft versmald gaan worden: naar de mening van de werkgroep Leiden-West is deze weg indertijd met het oog op inmiddels teruggedraai de plannen te breed aange legd. Verder is nu ook de aanleg van de verlengde Warmonderweg (tussen Rijnsburgerweg via Wassenaarseweg en Plesman laan) van de baan. Er zal wel een fietsersverbinding komen (met een tunnel onder de Ples manlaan) maar voor het aut overkeer is gedacht aan een pa rallelweg langs rijksweg 44 tus sen Plesmanlaan en Wassenaar seweg. Over een verbinding tus sen Wassenaarseweg en War monderweg wordt zoals bekend nog gedacht. Deze zaak hangt nauw samen met de uitvoering van de reconstructie Rijnsbur gerweg. Belangstellenden kunnen vanaf volgende week woensdag op het bureau voorlichting van het stadhuis een exemplaar van de structuurschets met bijbehoren de kaarten krijgen 2,50 per stuk. Van een onzer verslaggevers LEIDEN/LISSE/ALPHEN AAN DEN RIJN Het aantal werk lozen in de Leidse regio is in januari weer toegenomen. Deze stijging wordt mede veroor zaakt door vermindering van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid, bij het han dels- en kantoorpersoneel en het horeca-personeel. In het disctrict van het Geweste lijk Arbeidsbureau Leiden steeg het aantal werkloze mannen met 130 en bedraagt nu 2905 of 5.44% van de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking. In de cember 1975 was dit percentage nog 5,11. De vraag naar manne- arbeidskrachten nam toe met 62 lijk personeel daalde en is thans en is thans 246. 513. Bij het arbeidsbureau in Lisse Het aantal werkloze vrouwen staan 640 mannen en 160 vrou- steeg in het Leids disctrict tot wen als werkzoekend ingeschre- 882. De vraag naar vrouwelijke ven. Dit is 3,20% van de afhan- In Alphen aan den Rijn en om- kelijke beroepsbevolking. In de cember 1975 bedroeg het aantal werkloze mannen 622 en het aantal werkloze vrouwen 310. geving steeg het aantal werkloze mannen met honderd en be draagt thans 676. Acht vrouwen raakten werkloos in januari, hetgeen het aantal op 202 brengt. VICARIS-GENERAAL VAN PAASSEN OVER KATHOLIEK ONDERWIJS Vicaris Van Paassen Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een vrij duidelijke verwijzing gaf de weg naar boven aan, in het ge bouw van de Bonaventura-scholenge- meenschap: „Avond Simonis trappen op". Maar „Simonis" - daarmee bedoeld de bisschop van Rotterdam - was er niet Hij zou voor de eerste ouder-bijeenkomst onder het nieuwe bestuur van de ouder raad van het Bona-college komen praten over „actuele motieven tot katholiek on derwijs". De bisschop was verhinderd door keelontsteking. In zijn plaats sprak voor enkele honderden ouders en andere belangstellenden (een „volle bak") vica ris-generaal mgr. L. C. van Paassen, vooral belast met vraagstukken betref fende het onderwijs en de katechese, die bereid gevonden was de plaats van de bisschop gisteravond in te nemen. Het ging om méér dan het onderwijs als alleen maar kennisverwerving. Deze avond was (en de belangstelling loog er niet om) er om het onderwijs, dat een Mgr. Van Paassen sprak van een groeiend samenspel tussen ouders en school: „daarvan getuigt deze avond". Er is gevoel voor fundamenteel besef en verhoogde welvaart, ,jnaar veeleer dient de aandacht gericht te zijn op de geeste lijke en culturele verheffing van de maat schappij. We zullen meer de vraag moe ten stellen over wat we „mogen" in de samenhang van christelijk geinspireerd onderwijs, in de eerbied voor God, de mens en de schepping", aldus vicaris-ge neraal Van Paassen, volgens wie de ver nieuwing van de maatschappij niet zal kunnen geschieden zonder „een kijk", een interesse die door het Evangelie die per gemotiveerd kan worden. Het christelijk karakter van het onder wijs noemde mgr. Van Paassen „een impuls in het concrete schoolbedrijf tot een goed leefbaar klimaat van leren, geven en spelen; een houding van op rechtheid, vergevensgezindheid van ge duld met elkaar, in het pastoraal besef dat ieder „zijn broeders hoeder is", want God heeft ons aan elkaar toevertrouwd. Volgens de heer Van Paassen gaat het bij een katholieke school niet om etiket ten en voorgevels, maar om de plaats van bezinning, om de gezinsplaats, als con creet practicum voor het leven. In de huidige katechese, aldus mgr. Van Paassen, staat de godsdienstleraar' vaak met de rug tegen de muur: „de katehese aan jongeren moet steunen op een onder grond: het gezin waar de jongeren van daan komen - opgroeiende kinderen blij ven in zekere mate afhankehjk van hun ouders, hoezeer de omstandigheden ook veranderd zijn. We moeten proberen met elkaar in gesprek te blijven en niet van elkaar te vervreemden. Ouders, uw kin deren vragen het voorbeeld van uw le ven..." De katechese zal ook een be staansverheldering moeten bieden, door middel van praten, de dialoog, het ge sprek, om tot een vertrouwensrelatie met elkaar te komen. „We zullen de jongeren moeten halen uit hun gevoel van defaitisme, het gevoel van „het haalt tóch niets meer uit". Er is veel wanhoop; daarvan moet de jeugd worden bevrijd. Het uitgangspunt van katechese vraagt meesterschap en persoonlijke overtuiging van docenten om voor de leerlingen op een bezielende manier te spreken over Christus. Katechese vraagt ook een fundamentele loyaliteit tegen over de Kerk; men moet leerlingen niet eenzijdig met één mening of opvatting confronteren. De katholieke school", zo zei vicaris-generaal Van Paassen, „is van daag de dag de moeite van het proberen waard". Tijdens de discussie bleken heel wat ouders het eens te zijn met die moeite. Ton Pieters Van een onzer verslaggevers LEIDEN De stuurgroep Endegeest die voorbereidingen moet treffen om te komen tot een speciale commissie die tijdelijk het bestuur van dit gemeente lijk psychiatrisch ziekenhuis zal gaan overnemen en intussen moet proberen de moeilijkheden die de laatste tijd tussen gemeente en ziekenhuis na de affaire-Mojet zijn ontstaan op te lossen, zal waarschijnlijk uit 10 leden gaan bestaan. In de raadscommissie sociale- en ge zondheidszorg werd hierover gisteren kort van gedachten gewisseld, vooruit lopend op het besluit dat de Leidse raad maandag over Endegeest gaat nemen. Zowel een CDA-voorstel om dr. Mojet te benoemen tot geneesheer-directeur als het collegevoorstel voor een speciale bestuurscommissie zullen dan onder werp van discussie zijn. Wanneer tot zo'n commissie zal worden besloten gaat eerst een stuurgroep zijn werk voorbereiden. Naar het oordeel van de raadscommis sie zal deze stuurgroep moeten bestaan uit drie raadsleden, vier vertegenwoor digers van het personeel van Endegeest (twee georganiseerden en twee ongeor ganiseerden) en een drietal externe des kundigen, waarvan één uit de economi sche hoek met kennis en ervaring van personeelszaken. De andere twee zou den op psychiatrisch gebied over de nodige kwaliteiten moeten beschikken. Absolute voorwaarde noemde wethou der Oosterman gisteren het feit dat naar zijn mening de samenstelling van de stuurgroep het fiat moet hebben van het Endegeestpersoneel. „We moeten eerst met hen overeenstemming hier over hebben bereikt". CDA-raadslid De Geus sloot zich hierbij aan: „De bijna 500 personeelsleden van Endegeest heb ben geen vertrouwen meer in de ge meenteraad als geheel. Dat vertrouwen moet eerst hersteld worden. Anders schieten we er niets mee op.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3