Cruyff:,,Ik ga weg bij Barcelona", Montal: „Contract niet verlengd" Defensie NAC verzwakt door schorsing Budisic KNVB en VVCS in wie de schoen Vermeer compleet in Delft FOUTJE WERD VROLIJK IN DAMSTRUD FATAAL FC Den Haag ongewijzigd Leo van der Kroft uitverkoren voor Olympisch voetbaltoernooi AZ'67 zoekt tenminste twee nieuwe spelers LEIDSE COURANT PAGINA 13 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiii UTRECHT „De KNVB treedt de fundamentele rechten van de sportbeoefenaren met voe ten. Zeker een topsporter moet in principe zelf kunnen uitma ken Welk merk voetbalschoen hij aantrekt", aldus de Rotter damse advocaat mr. J. L. Jans sen van Raay gisteren tijdens een kort geding dat de Vereni ging van Contractspelers (VVCS) en enkele sportschoe nenfirma's voor de president van de rechtbank in Utrecht hadden aangespannen tegen de KNVB. De KNVB verbood onlangs de spelers in het betaalde voetbal om tijdens interlands via shirts, schoenen en andere sportartike len reclame te maken voor mer ken die concurreren met het merk Adidas, waarmee de KNVB een contract heeft. De „deal" met Adidas schoot niet alleen de vakbond van con tractspelers maar ook twee con currerende firma's (Quick en Puma) in het verkeerde keelgat en gisteren vroeg men recht bankpresident prof. mr. V. J. A. van Dijk de KNVB de rode kaart te geven op straffe van een dwangsom van 100.000 per overtreding. Mr. Jansen betoogde dat de KNVB zonder vooroverleg met de spelers de topsporters een belangrijke bron van (recla- me)inkomsten niet mocht ont houden, temeer daar de KNVB zelf wel degelijk financieel voor deel van de overeenkomst met Adidas heeft en rond 75 mille per wedstrijd zou toucheren. „Bovendien wringt de schoen ook op het fysieke vlak en wel letterlijk", zo voerde mr. Jans sen aan. „Veel voetballers voe len er niets voor de goed ingelo pen schoenen van hun eigen vertrouwde merk te verwisselen voor schoenen waar ze niet aan gewend zijn". Mr. J. Verzijl, die namens Puma optrad, betoogde dat de deal met Adidas tot gevolg kan heb ben dat de betreffende speler voor zijn oude merk minder aantrekkelijk wordt. Van KNVB-zijde betoogde mr. H. Utermark dat het hem ont ging waarom de tegenpartij zo'n haast had om naar de rechter te lopen. De KNVB heeft uit drukkelijk meegedeeld dat het reclameverbod nog lopende con tracten tussen spelers en sport merken niet zou doorkruisen. Bovendien geldt het verbod voor dit seizoen alleen nog een wedstrijd van Jong Oranje te gen Schotland in de loop van deze maand en de interland Ne- derland-België, die pas in april wordt gespeeld. Waarop mr. Janssen repliceerde dat het ver bod wel degelijk een blok aan het been is van spelers die hun bestaande reclamecontract wil len vernieuwen. Mr. Utermark meende dat het belang van de KNVB bij deze zaak veel groter is dan dat van de spelers. De KNVB levert een produkt en meent dat hij daar voor geld kan vragen. „Dat geld kan afkomstig zijn van de radio of tv die van het produkt ge bruik maken en wedstrijdbeel- den vertonen", aldus mr. Uter mark, refererend aan de mo menteel nog in volle hevigheid woedende strijd tussen KNVB en NOS waarbij het voortbe staan van het sportprogramma „Langs de lijn" de inzet vormt. Maar ook schoenfabrieken zoals Adidas kunnen de KNVB een financiële bijdrage leveren aan het „KNVB-produkt" om de uit gaven van de nationale voetbal bond te drukken. Uitspraak maandag 23 februari. Delft Het complete werk van Johannes Vermeer, zoals nage schilderd door Barrington Bramley, is van dinsdag 16 fe bruari t/m 7 maart te zien in het Waagtheater te Delft. De opening wordt maandag ver richt door Delfts burgemeester, dr. ir. A. P. Oele. Barrington Bramley is een en gelse leraar kunstgeschiedenis, die volkomen in de ban is van Vermeer. Vijf jaar geleden be gon hij diens gehele werk na te schilderen. Als een hommage aan de schilder, maar ook om het werk beter te leren kennen. Want volgens Bramley leer je een schilder het beste kennen door het namaken van zijn werk. Bramley heeft geen poging ge daan zijn schilderijen, zoals Han van Meegeren dat deed, volko men op echte Vermeers te doen lijken. De betiteling „nog eens geschilderd" of „originele repro ducties" vindt hij daarom beter dan „kopieën". AJle schilderijen heeft hij ook met zijn eigen naam gesigneerd. Vooral van belang vindt hij dat de schilderijen van Vermeer nu eens compleet bij elkaar te zien zijn. De verzameling is te koop, echter alleen als geheel. ANTWERPEN - De Belgen Ed dy Merckx en Patrick Sercu hebben de Zesdaagse van Ant werpen gewonnen. Het Neder landse koppel René Pijnen/Cees Stam eindigde als vierde op een achterstand van vier ronden. Markten .iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Weer verlies voor Transol MADRID De basketbalploeg Transol RZ heeft in Madrid ver loren van Real Madrid met 124—97. Bij de rust hadden de Rotterdammers nog een voor sprong van 51—50. De eerste wedstrijd hadden de Madrilenen eveneens gewonnen met 111—85. Het was een duel voor de kwartfinalegroep A van het toernooi om de Europese bas ketbalbeker voor landskampioe nen. De Rotterdammers delen met Lugano de laatste plaats en hebben een achterstand van vier punten op koploper Real Madrid. Zware straf ijshockeyclub Heerenveen DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse IJshockey Bond heeft Heerenveen, dat vorige week in de wedstrijd tegen Den Bosch uit protest tegen de scheidsrechterlijke beslissingen de baan voortijdig verliet, een drievoudige straf opgelegd. De club kreeg een reglementaire nederlaag van 50, twee winst punten in mindering en een boe te van 250 gulden opgelegd. Ver der zal trainer/coach Henk Brand totdat hij voor de straf- commissie is verschenen, zijn functie niet meer mogen uitoefe nen. Ken Tyler zal voorlopig als trainer/coach optreden. Sportwereld ROTTERDAM De Zuidafri- kaanse speler Bob Hewitt zal niet uitkomen in het derde ABN-wereldtennistoernooi, dat van 23 tot en met 29 februari in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy wordt gespeeld. Hij heeft last van een armblessure. De Rus Alex Metreveli vervangt hem. Zes ton voor lottowinnaar DEN HAAG De uitkomsten van lotto en toto van zondag 8 februari zijn: Lotto no. 6 Inleg 3.677.362,- Prijzenbedrag 1.746.746,- le prijs: 1 winnaar, die bruto 611.361,- ontvangt 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto 58.224,- ontvangen 3e prijs: 209 winnaars, die elk bruto 1.253,- ontvangen 4e prijs: 11.438 winnaars, die elk 30,- ontvangen 5e prijs: 14.961 winnaars, die elk 23,- ontvangen. Toto no. 6 Inleg 641.633,- Prijzenbedrag 304,775,- le prijs: 216 winnaars, die elk 564,- ontvangen 2e prijs: 2.753 winnaars, die elk 27,- ontvangen 3e prijs: 17.071 winnaars, die elk 6,- ontvangen. (Van onze da mm edewerker) DEN HAAG Het aantal nog ongeslagen spelers in de vierde voorronde om het Haags damkampioenschap is gehalveerd. Toch waren de uitslagen niet verrassend omdat veelal de koplopers elkaar in deze ronde ontmoetten. Hoofdklasse Groep I: Ates-Baktawar 2-0, Van Geenhuizen-Dhoen 0-2, Vrolijk- Luteyn 0-2; Groep II: Woudstra-Briedé 2-0, Van Lien-Kandhai 1-1. Van Setten-Lindemans 2-0, Molhoek-Mondt 0-2; Groep III; Van Belle-Foss afgebr., Goercharn-Van der Lem 0-2, Kok-Swanipersad 2-0. Mr. Vrieze-Veenstra afgebr.; Eerste Klasse Groep I: Hoogerwerf-Van den Dungen 2-0, Lok-Ros 2-0, Oosterling-Vroom 2-0, Van Setten Colpa-Waardorp 2-0; Groep II: Van Driel-Emste 2-0, Van Eeden-Sookhoo 2-0, Rausch-Van der Mey 0-2, Rog-Wis man 2-0; Tweede Klasse Keus-Dolle 2-0, Postma-Jansen 0-2, Ramsamoedj-De Lugt 0-2, Strengholt-Simonis 0-2. De stand na vier ronden: Hoofdklasse Groep I: 1 Luteyn 5 pnt. (3); 2. Vrolijk en Ates 5 pnt., 4. Van Geenhuizen 4 pnt, 5. Baktawar 3 pnt (3), 6. Dhoen 2 pnt (3), 7. Vorselman 0 pnt. (3); Groep II: 1. Mondt 8 pnt., 2. Van Setten 7 pnt., 3. Woudstra 5 pnt., 4. Lindemans 4 pnt, 5. Lien 3 pnt, 6. Molhoek en Briedé 2 pnt, 6. Kandhai 1 pnt; Groep III: 1. Kok 7 pnt, 2. Van der Lem 6 pnt, 3. Foss en mr. Vrieze 3 pnt (3), 5. Swanipersad en Goercharn 3 pnt, 7. Veenstra 2 pnt. (3), 8. Van Belle 1 pnt (3); Eerste Klasse Groep I: 1. Oosterling 8 pnt., 2. Vroom 6 pnt, 3. Mevr. Van Setten Colpa en Lok 5 pnt, 5. Van den Dungen, Ros, Waasdorp en Hoogerwen 2 pnt. Groep II: 1. Rog 8 pnt, 2. Emste 6 pnt., 3. Van de Mey, Van Driel en Van Eeden 5 pnt., 6. Wisman 2 pnt., 7. Sookhoo 1 pnt, Rausch 0 pnt; Tweede Klasse: 1. Simonis 7 pnt, 2. Keus 6 pnt, 3. De Lugt en Postma 5 pnt, 5. Jansen 4 pnt., 6. Dolle en Ramsamoedj 2 pnt., 8. Strengholt 1 PROBLEMEN VAN MANAGERS Twaalf managers van betaalde voetbalclubs drie waren we gens ziekte niet aanwezig be spraken gisteren in „De Poort van Kleef" te Utrecht hun problemen. De KNVB zal verzocht worden de competitie niet te laten eindigen op 6 juni maar reeds op 30 mei. Dan zal op Hemelvaartsdag (27 mei) of de woensdag daarvoor gespeeld moeten worden. Er werd ook gesproken over het verlangen een inspecteur betaald voetbal aan te stellen die kan optreden namens het sectiebestuur. Daar onder zou een gereorganiseerde vergadering betaald voetbal moe ten komen met verhoudingsgewij ze vertegenwoordigingen van de belangengroepen. Foto: v.l.n.r. Joop v.d. Klink (De Graafschap), Peter Stephan (Go Ahead), Thijs Jansen (FC Amster dam), Ton van Dalen (FC Twente). Voorts waren er de managers van NEC, Feyenoord, PSV. AZ'67, Ro- da JC, Wageningen. FC Den Bosch en Helmond Sport. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Na enkele we ken van onderbreking lijkt het erop, dat de betaalde voetbal lers de competitie weer gaan vervolgen. Voor FC Den Haag gaat een en ander gepaard met een thuiswedstrijd tegen het Bredase NAC,dat slechts twee punten meer bezit dan FC Ut recht en Excelsior, die de laat ste plaats delen. Aan de selectie van de Zuiderparkers werd niet gesleuteld door trainer Vujan- din Boskov. Ajax, dat nog steeds behaaglijk op de troon zit, reist naar De Graafschap, terwijl Feyenoord bezoek ont vangt van MW. Verder onder meer FC Utrecht-FC Twente en morgen PSV-Sparta. NAC, dat in het Zuiderpark moet aantreden, is immer een onberekenbaar tegenstander ge bleken. Dit laatste ondervond Feyenoord onlangs in Breda, toen de Rotterdammers met een gelijkspel van 2-2 genoegen moesten nemen. De bezoekers moeten tegen FC Den Haag de niet geringe steun ontberien van de geschorste Nicolai Budisic, zodat het hart van de verdedi ging ernstig verzwakt is. Aty Graumans moet het nu zien te klaren met Arie Delmotte en de flankverdedigers Jan Cruijssen en Ad Krijnen. Niet uitgesloten is evenwel dat de laatste zijn plaats moet afstaan aan Ad Bakker. Spelbepaler is de im mer zwoegende Frans Vermeu len op het middenveld, met als secondanten de oud-NEC-er Piet Kamps en Ton Smits. In de eerste lijn is linkerspits Ad Brouwers de gevaarlijke man, die helaas op het einde van het seizoen zijn voetballoopbaan als speler zal afsluiten. Niet minder gevaarlijk is de Joegoslaaf Spreco en de van SW overbe- komen Jan Groeneberg. Boven dien heeft trainer Bob Maas kant nog de beschikking over Frans Bouwmeester, een neef van de vroegere Feyenoorder. Aangenomen mag worden dat het in het Zuiderpark geducht zal spannen, vooral omdat NAC aan degradatie wil ontkomen. Peter Gans (Lekkerkerk) is de scheidsrechter. Het jeugdelftal van FC Den Haag speelt morgen uit tegen NEC in Nijmegen. De gastheren bivakkeren in de middenmoot, maar zullen het de jonge Zuid erparkers beslist moeilijk ma ken. Illllllllllllll BARCELONA—Johan Cruyff zal zijn contract met FC Barcelona, dat op 30 juni afloopt, niet verlengen. De Neder landse spitsspeler van de Catalaanse formatie verklaarde gisteravond voor de Spaanse televisie, dat hij aan zijn laatste maanden bij „Barca" is begon- De „oorlog", die er tussen hem en trainer Weiswei- Ier is ontstaan en de afgelopen dagen tot een uitbarsting kwam toen Cruyff in het competitie- treffen met Sevilla werd vervangen, is voor Cruyff aanleiding op te stappen. „Voor de aanhangers Somber vind ik het erg jammer", verklaarde hij, „maar ik zie geen andere mogelijkheden. Onder de huidi ge omstandigheden kan ik niet spelen. Met Weis- weiler valt niets te beginnen". zijn hals gehaald. Hij zette dit seizoen net mes in de Catalaanse equipe door ervaren spelers te vervangen door aankomend talent. Zijn manipula ties leverden weinig rendement op. Barcelona kampt nog altijd met de oude ziekte: uitwedstrij den niet tot winst kunnen brengen. Weisweiler duldde evenmin tegenspraak van Jo han Cruyff. De Nederlandse aanvoerder kreeg bij zijn coach weinig of geen gehoor als hij een bepaalde taktiek wilde spelen. Het sluimerende conflict bereikte zondag in Sevilla zijn hoogtepunt. Voor het eerst sinds zijn komst bij Barcelona werd Cruyff voortijdig uit het veld gehaald. Agustin Montal, de voorzitter van de Spaanse miljoenenclub, zei gisteravond voor de radio, dat het contract met Cruyff niet wordt verlengd. „Als hij ons voor 30 juni verlaat, kan hij rekenen op een forse straf van de UEFA", aldus Montal, wiens positie momenteel bepaald niet zeker is. Moeilijk Hennes Weisweiler, die vorig jaar van Borussia Moenchengladbach naar Barcelona verhuisde, gaat het moeilijk krijgen. De Westduitser, die tijdens zijn eerste training reeds werd uitgefloten, heeft reeds meermalen de toorn van de socios op Voor Weisweiler, die zijn team nog steeds niet aan de kop van de eerste liga heeft gebracht de hoofdstedelijke rivalen Atletico en Real bezitten een voorsprong van vier punten ziet de toe komst er somber uit. Met het zware duel tegen Atletico Madrid in het vooruitzicht (22 februari) gaat „Barca" moeilijke tijden tegemoet. De aanhang roept weer om Rinus Michels. Onder zijn hoede had Barcelona een levensgevaarlijke aanvalslinie met Rexach, Sotil, Cruyff en Marcial. Carlos Rexach vlamt nog maar zelden, Cruyff kan geen goed meer doen en Sotil zit meestal langs de kant. Alleen van Marcial heeft Weisweiler plezier. De tot laatste man omgebouwde ex-topsco rer (Michels probeerde deze zet ook al) lijkt tot nog toe de enige handeling, die Weisweiler juist heeft gedaan. Agustin Monta, voorzitter van Barcelona, zal het lachen wel vergaan want de aanhang wil Cruyff waarschijnlijk niet kwijt. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ „Schitterende afsluiting van carrière ZURICH De Haagse scheidsrechter Leo van der Kroft is door de scheids- rechterscomraissie van de FIFA aange wezen als arbiter voor het Olympisch voetbaltoernooi. De scheidsrechterscom- missie van de FIFA maakte gisteren na een bijeenkomt in Zurich de namen van veertien scheidsrechters voor het Olym pische voetbaltoernooi bekend. Later zullen nog tien arbiters uit te kwalifice ren landen worden aangewezen. Leo van der Kroft hoorde het nieuws gisteravond toen hij in het sportpaleis Ahoy' zaalvoetbalwedstrijden leidde. „Dit is een ongelooflijk bericht. Een schitte rende afsluiting van mijn carrière als scheidsrechter. Het is de bekroning, een aanstelling waarvan je eigenlijk alleen maar kunt dromen," aldus Leo van der Kroft, die aan het eind van dit seizoen wegens het bereiken van de „pensioenge rechtigde leeftijd (47 jaar) voor scheids rechter" moet stoppen met fluiten. Van de veertien arbiters die reeds zeker zijn van Montreal komen er zes uit lan den die zich reeds geplaatst hebben voor de eindronden van het Olympisch voet baltoernooi. Het zijn: Marian Kuston (Po len), Werner Winsemann (Canada), Vladi mir Roednev (Rusland), Jaffer Namdar (Iran), Arnaldo Cesar Coelho (Brazilië) en Ramon Barreto (Uruguay). De andere acht komen uit z.g. „neutrale" landen. De scheidsrechterscommissie ging er kenne lijk van uit dat de Nederlandse amateurs zich niet zullen kwalificeren want Leo van der Kroft behoort tot de groep van acht uit de landen die zich niet voor Montreal wisten te plaatsen. De acht arbiters zijn: Leo van der Kroft (Neder land), Angel Coerezza (Argentinië), Paul Schiller (Oostenrijk), Karoly Palotai (Hongarije), Alberto Michelotti (Italië) en John Paterson (Schotland). De 24 scheidsrechters moeten op 13 juli in Montreal aanwezig zijn voor een speciale instructie-cursus. De scheidsrechterscommissie wees Char les Corver aan als scheidsrechter voor de wedstrijd Zweden-Noorwegen, die op 16 juni voor de voorronden van het Olym pisch voetbaltoernooi wordt gespeeld. De scheidsrechterscommissie maakte verder bekend dat tijdens een bijeenkomst op 13 juli in Montreal de arbiters voor het wereldkampioenschap 1978 in Argentinië worden aangewezen. Leo van der Kroft (Van onze sportredactie) ALKMAAR Op het wensenpakket dat trainer Joop Brand drie weken geleden bij de leiding van AZ'67 indiende, hebben de gebroeders Klaas en Kees Molenaar positief gereageerd. Voor het volgende seizoen zal een aantal spelers worden aangetrokken. Deze aankopen moeten ertoe leiden dat AZ'67 volgend seizoen dicht bij de top kan meedraaien. AZ'67 wil het voetbal op Europees niveau binnenstappen. Tot nu toe contracteerde de Alkmaarse ploeg elk seizoen twee nieuwe spelers: Nygaard en Spelbos, Mulders (inmiddels afgekeurd) en Vosmaer, Van Marwijk en Hovenkwamp. Er worden tenminste twee spelers aangetrokken. Op de verlanglijst staan o.a. Peter Arntz, Jan van Deinsen (vraagprijs van Go Ahead voor beiden te hoog), Huub Smeets van MW. De Belg Willy Geurts speelt momenteel oefenpar tijen bij AZ'67 dat Joop Brand wil behouden als trainer.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13