Storholt vergeet zijn verjaardag ^nooit meer 9En toch haal ik nog goud9 Tsjechische ijshockeyploeg bestraft omdat Pospisil tabletten met codeine slikte r F™1™ Nederlandse schaatsploeg soms net een DE LEEUW HANS VAN HELDEN: INGESTORT Cees Lapsportarts Olympische ploeg: SENSATIE OP 1500 METER JjDAG 13 FEBRUARI 1976 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllilliiiiiii INNSBRUCK De Rotterdamse cardioloog, Cees Lap, sportarts van de Nederlandse Olympische ploeg, heeft gisteren in Innsbruck felle kritiek geuit op de mentaliteit van de Nederlandse top sporter en op de instelling van de topschaatser in het bijzonder. Cees Lap, die al vijf jaar de medische begeleiding van de Nederlandse schaats ploeg verzorgt, was bijzonder ontstemd over het gemis aan vertrouwen tussen sportarts en sport man. De aanleiding was zijn „medische verklaring" waarin stond, dat Jan Bazen koortsvrij was en dus zijn kans op de 1000 meter kon verdedigen. Jan Bazen verkoos gisteren het bed boven de ijspiste. „Soms vraag ik me af waar ik mee bezig ben", zei dr. Cees Lap verbitterd. „Ik loop al enkele jaren mee, maar steeds kom ik tot vreemde conclu sies". Cees Lap, die al zijn vrije tijd in de begeleiding van de top schaatser steekt, ziet kennelijk te weinig rendement. „De Ne derlandse schaatsploeg is soms net een kleuterklas. De jongens zijn niet hard genoeg en leggen zichzelf in de wat ten. De relatie tussen sportarts en topsporter moet goed zijn, want anders ben je op de ver keerde weg". Hij had ook geen goed woord over voor de instelling van de Nederlandse topsporter. „In Davos heb ik met Joop Pas man gesproken. Hij is intelli gent en kan voor zichzelf een Van onze verslaggever in Innsbruck WIL VAN DER PLAS bepaalde koers uitstippelen, maar in dat gesprek toonde hij weinig zelfvertrouwen. Hij vertelde mij letterlijk dat hij graag nog een jaar bij Egbert van 't Oever in de ploeg had willen blijven, omdat dat een beschermde omgeving was. Als je dan alle hoop op derge lijke sportmensen zet, wordt je wel eens beschaamd in het vertrouwen". Onvolwassen Lap verder: „De Nederlandse schaatser toont te weinig zelf vertrouwen en ook te weinig vertrouwen in zijn medische begeleider. Alle schaatsers, op Hans van Helden en Piet Klei ne na, zijn met zichzelf bezig. Ze hechten geen waarde aan het advies van een medicus. De schaatsers zijn te onvol wassen. Ze moeten mentaal, pedagogisch en'psychologisch worden begeleid tot op de startlijn. Deze instelling maakt me soms radeloos. Als spor tarts moet je eigenlijk veel meer autoriteit zijn. Met de mentaliteit van de Nederland se topsporter, die het altijd beter weet, moet je leren le ven. Als medicus en als vak man mag je je dus wel eens afvragen of we op de goede weg zijn". De Rotterdamse arts wil er dan ook mee stoppen. Op de vraag of dit zijn laatste sei zoen bij de schaatsbond is, zei dr. Cees Lap: „Ik weet het nog niet Mijn bevindingen zal ik in een rapport neerleggen. De instelling van de Nederlandse sportman zal moeten verande ren om de sportgeneeskunde meer inhoud te geven. In vrij wel alle takken van sport zijn er moeilijkheden tussen de Ne derlandse sportman en de sportarts. Misschien is het ty pisch Nederlands". (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK De aanvoerder van het Tsjechische ijshockey- team, Frantisek Pospisil, is bij een dopingcontrole na de wed strijd tegen Polen positief be vonden. De Tsjechen is de zege van 7—1 ontnomen en ze kre gen twee punten in mindering. De arts van de Tsjechische ploeg, Otto Treny, mag zijn functie niet meer uitoefenen. De voorzitter van de Tsjechische ijshoc- keybond, dr. Zdenek Andrst, gaf gister middag deze verklaring. „Van ons hele team waren slechts zeven spelers in staat om te spelen. De anderen hadden griep of hadden deze pas gehad. Ook Pospisil lag de middag voor de wed strijd tegen Polen nog in bed. Hij had de avond tevoren en in de ochtend een tablet geslikt. Tijdens de wedstrijd, waarin hij nauwelijks op de been kon blijven, kreeg hij van de arts nog een tablet. De arts heeft alleen geprobeerd de gezondheidstoestand van onze spe lers te verbeteren. Hij moest wel want de trainers bleken niet in staat de ver eiste twaalf spelers op het ijs te bren gen. De codeine, die het tablet bevat, wordt op de lijst van verboden midde len van het IOC niet uitdrukkelijk ge noemd". Daarmee is prins Alexander de Merode, de voorzitter van de medische commis sie van het IOC, het niet eens. „Er zijn genoeg preparaten die voor behande ling van verkoudheid of griep gebruikt kunnen worden. Codeine is wel verbo den". Protest Dr. Gunther Sabetski, president van de internationale ijshockeyliga, heeft na mens deze organisatie geprotesteerd te gen de straf die de ploeg is opgelegd. „Alleen de arts is verantwoordelijk, misschien ook de ploegleiding maar niet het team dat daarom ook niet bestraft moet worden". Polen krijgt er geen punten bij maar mag wel het ene doel punt op de lijst bijschrijven. Dr. Arnold Beckett, lid van de medische commissie, achtte het toedienen van de tabletten met codeine, ook onjuist „Van de geschatte hoeveelheid codeine die bij Pospisil is aangetroffen, kan men zeg gen dat er meer aanwezig was dan iemand normaal zou innemen". Pospisil zal niet uit het toernooi verwij derd worden. Hij mag blijven spelen. Tsjecho-Slowakije zal geen protest in dienen en overweegt evenmin het toer nooi te verlaten. Dr. Andrst: „Dat hebben we wel over wogen in de periode van 5 tot 8 februari toen we vrijwel geen ploeg meer kon den fortneren. De maatregel die nu is genomen, vinden we onrechtvaardig. Niet alleen Pospisil, ook andere spelers hebben dezelfde tabletten gekregen, die vijftien milligram codeine bevatten". Russinnen namen wraak bij langlauf voor verlies heren INNSBRUCK De revanche liet slechts één dag op zich wachten. Werden de Russi sche heren woensdag op de 4 x 10 kilometer langlauf-estaf- ette verrassend verslagen door de Finnen en de Noren, gisteren nam de damesploeg wraak voor die nederlaag en veroverde op de 4 x 5 kilome ter de gouden medaille vóór de Finse en Oostduitse dames. En met deze uitslag verander de dan vrijwel niets in de internationale verhoudingen, want ook in Sapporo (1972) ging het goud naar Rusland vóór Finland. Het zag er aanvankelijk niet zo rooskleurig uit voor de Rus sische dames, want na de eer ste vijf kilometer lag de ploeg, door een tegenvallende presta tie van Nina Baldisjeva, op de derde plaats. In het tweede gedeelte slaagde Zinajda Amo- sova erin de achterstand goed te maken. De beslissing viel in het derde gedeelte. Raisa Sme- tanina bouwde een voorsprong op van meer dan een minuut, waarmee de winnares van de gouden medaille op de 10 kilo meter individueel haar huidige vorm onderstreepte. Voor de laatste Russin, Galina Koela- kova, was de taak die voor sprong te verdedigen. Zij slaagde daarin volledig. On danks de inspanningen van Finse Helena Takalo goud op de 5 en zilver op de 10 kilometer individueel kwam de zoveelste gouden plak voor Rusland niet meer in gevaar. elf a vei w Van Helden wéér afgebluft (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK Hans van Helden kon toch lachen. Een half uur nadat Jan Egil Storholt Van Heidens tijd omlaag had gebracht verklaarde de import-Fries niet teleurgesteld te zijn over het feit dat zijn toch alleszins aanvaardbare tijd niet goed was ge bleken voor een gouden medaille. „Vandaag is er onder1 gelijke om standigheden gereden", vertelde Van Helden met een glimlach rond de lippen. „Als Storholt en Kondakov, die elkaar goed tegenstand boden, dan sneller rijden dan ik, is dat een gun stige ontwikkeling voor het schaat sen. Ik was vertrokken op een sche ma van 2,04, omdat er op de tijden van die eerste rit voor mij weinig peil te trekken viel." Hans van Helden verklaarde enige last te hebben ondervonden van de enige keren uitgestelde start. „Ik was klaar om precies om tien uur te starten, maar toen kreeg je te horen dat het begin een kwartier was uit gesteld. Toen het daarna bovendien nog even duurde voor alles klaar was betekende dat toch een bezwaar. Van een juiste voorbereiding kon zodoen de geen sprake zijn." Hans van Helden ziet toch nog moge lijkheden voor een gouden medaille in het toernooi in Innsbruck. „Bij een goede indeling win ik op de tien kilometer toch goud." De eerste doorkomsttijd op 300 meter was 25.58 en dat leek niet slecht. Want de weinig be duidende Koreaan Lee Rok, die het initiatief in de openingsrit nam, kwam door in 26.48. Van Helden was 9/10 van een seconde sneller. Die voortva rende indruk hield Pfrommers toppupil vast tot de 700 meter: 55.99. Ook de 1100 metertijd be loofde nog ólles: de 1.27.87 lag slechts zeventiende van een seconde boven het wereld record van Ard Schenk (1.58.7 op 16-J-T1 in Davos). Maar de tol voor zijn te grote inspan ning werd in de laatste ronde opgeëist: met 33 seconden er bij kwam Van Helden uit in 2.00.87. Coach Leen Pfrommer zei vlak na deze rit van Van Helden- „Ik ben reuze-blij. Deze tijd is grandioos". iZijn vreugde ver' anderde in verbazing, toen Jan Egil Storholt in het vierde paar tegen de Rus Joeri Kondakov duidelijk maakte wat zijn mooiste .verjaarsgeschenk moest worden. De Noor had het voordeel van een schitterende richttijd en stelde zijn schema erop af. Bo vendien stimuleerde Kondakov hem nog eens extra met een snelle start. De Rus mocht 25.68 en 56.33 neerzetten, maar toen sloeg de jarige Noor mee dogenloos toe. Hij draaide een rondje van 30.78 en kwam tot een sensationele tussenscore van 1.27.11, precies gelijk aan het wereldrecord. De toeschou wers in Innsbruck hielden hun adem in. Waar duidde deze on verwachte krachtsexplosie op? Storholt liet weinig twijfel be staan en reed haast nog sterker door. Zijn eindtijd was 1.59.38. De Rus Kondakov trok zich aan Storholt op en eindigde in 1.59.97, ook een betere tijd dan Van Helden. Leen Pfrommer zei daarna in Innsbruck: „Nie mand in de hele wereld had deze ontwikkeling verwacht. Storholt stond niet eens bij de beste tien rijders op deze af stand geklasseerd. Hoewel het wederom sneu is voor Hans v. Helden, was dit toch schitte rende sport, waarvan ik erg heb genoten. Ik ben dan ook blij voor de Noren". Piet Kleine, de laatste Neder lander, die vanmorgen startte, heeft tijdens zijn rit tegen de Zwitser Krienbühl de hoop ge koesterd toch voor een sensatie te kunnen zorgen. Zijn start was ongelooflijk snel met pas sages van 25.89 en 56.09. De doorkomsttijden van Storholt waren minder. Een daverende verrassing leek in aantocht. Maar precies op het moment, waar de Noor meedogenloos toesloeg, bleef Kleine achter en vooral zijn tijd op de 1100 me ter van 1.28.26 betekende een teleurstelling. De eindtijd van 2.02.28 werd toen wel verwacht. De tijd van Hans van Hel eten gaf hoop op het eerste Nederlandse goud. De illusies werden snel verstoord JÜ rrzJL lpl| Finse illusie door Russen vernietigd Innsbruck In drie minuten tijd vernietigde de Russische ijshockey-ploeg alle illusies van Finland. Tussen de zesde en negende minuut van de eerste periode scoorde Sjali- mov, Maltsec en Sjadrin en bezorgden hun ploeg een veili ge voorsprong. De Finnen hadden geen antwoord op het soms briljante spel van de Russen en kwamen er met het verlies van 7—2 nog goed af. Door de triomf van 7—4 op West-Duitsland blijft Tsjechos- lowakije een kanshebber voor de gouden medaille. De Tsje chen, opgeschrikt door de do- pingszaak rond aanvoerder Pospisil, legden in de eerste periode de basis voor de zege door de Westduitsers op een achterstand van 4—0 te zetten. Pas in de laatste twintig minu ten, toen de Oosteuropese for matie het wel geloofde bij een voorsprong van 7—2, kwam West-Duitsland met twee doel punten nog redelijk terug: 7—4. De ploeg van de Verenigde Staten heeft in een wedstrijd voor groep 1 van het ijshoc- keytoernooi met 7—2 gewon nen van Polen. De tussenstan den waren: 3—1,1—1 3—0. op het ijs zal komen voor de vrije kiir, het laatste onderdeel van het kunstrijden. Giste ren is zij volkomen in gestort. Tijdens de trai ning voor de kür maak te zij de ene misser na de andere en barstte in huilen uit. Gisterochtend drong het pas helemaal tot haar door dat zij geen kans meer heeft op goud. Ondanks mentale steun van haar trainer, Doug Chapman, wilde zij onmiddellijk het Olympisch strijdtoneel verla ten. Ook haar vader was aan een totale ontgoocheling ten prooi. Bram Leeuwenhoek, de chef de mission, heeft gister middag lang met Dianne de Leeuw gesproken maar er werd niet bekend gemaakt of dat enig resultaat had gehad. Op haar ploeggenoten maakt ze een vreemde indruk. Hans van Helden: „Ik wilde me aan haar voorstellen. Ze zit tenslot te in de Nederlandse ploeg. Ze reageerde niet eens, zo is ze "met sport bezig. Dat kan nooit goed zijn". an onze verslaggever) ibruck Zijn zeven- vintigste verjaardag Jan Egil Storholt nooit r vergeten. De Noor, op de seizoenranglijst de beste tien rijders 1500 meter niet voor- zorgde vanmorgen 1500 meter in Inns- voor een enorm Vlak na Van sterke optreden zette Storholt een tijd van 1.59.38 Weer was Van Hei die de beste tijd van 't (1.59.12) achter zijn had staan onttroond, de Rus Kondakov, die tegen Storholt reed, vrbe- terde de tijd van de Neder lander, met 1.59.97. De griepepidemie, die in Inns bruck heerst, heeft vanmorgen voor chaos gezorgd bij de star^ van de 1500 meter. Vijf rijders (de Amerikaan Müller, de Japanner Kawa- hara, de Brit Marshall, de Canadees Overend en de Fin Niittylae) trokken zich op het laatste moment ziek terug. Het husselde de computerlijsten door elkaar, die dan ook moes ten worden aangepast. Omdat ook de computerafdeling door de griep op halve krachten werkte, duurde dat lang. Zo lang, dat het eerste startschot een half uur later dan gepland klonk. Voor Hans van Helden schijnt een vloek op de Olympische Spelen van Innsbruck te rusten. Nog teleurgesteld over zijn „slechts" bronzen medaille op de vijf kilometer van woensdag stapte de Nederlandse allround rijder vanmorgen het perfect geprepareerde ijs op met het idee zijn grote kans op een gou den medaille met inzet van alle middelen te verdedigen. Niet voor niets stond h'j eerste op de seizoenranglijst van dit nummer met 1.59.12 en daar het lot hem in de tweede rit ook nog tegen de sterke Amerikaan Don Carroll bracht, leken de vooruitzichten zeer gunstig. Bovendien lootte Van Helden ook de binnenbaan, wat een voordeel betekende. 5/ Bij Dianne de Leeuw kan er geen lachje meer af. Ze is inge- m stort. JïNSBRUCK Het 5Jaat te bezien of Dian- j'e de Leeuw vanavond fpii Egil Stortholt deed de zwakke prestaties van de Noren in de eerste dagen ver aten met zijn explosie op de 1500 meter.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11