Bij^ei^jjaag^n^eiden 21;000wwimgenextra Steun van prins Bernhard aan onderzoekcommissie VAKANTIEGELD AAN MAXIMUM BINDEN Judy zoekt kennismaking Lockheed top bracht „stil" bezoek aan Nederland Boersma: „Geen openbaarheid van alle inkomens" Zeehondje beet van zich af Levende cobra als „presentje" Êeidaeöowa/nt Woensdas 11 februari 1976, 66e jaargang no. 20347 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J, W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging, tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Eêtshow Marathon Eetshow op Ned. II om 20.30 uur. Om 19.05 uur „Jouw beurt". Om 19.30 uur Kenmerk over Mozambique. Ned. I het tv-spel „Lloyd George kende mijn vader" en om 20.50 uur Papa Haydn in .Muziek om naar te kijken". Panoramiek om 22.05 uur over Rhodesië. OPKLARINGEN, OOK NU EN DAN EEN BUI Opklaringen, afgewisseld door enkele buien, vooral in het noorden van het land. Vrij krachtige, aan de kust nu en dan harde wind, eerst zuidwes telijk, later uit richtingen tussen west en noordwest. Maxima cir ca 6 graden. Morgen: Zon: 08.03-17.46 Schev. hoogw.: 0.04-12.34 Maan: 14.18-05.28 Laagw.: 7.58-20.34 WEL EN WEE VAN HET IJS Geïnspireerd door de vliegende arreslee van de kerstman beoefent men bij Bad Tölz, in de buurt van München, het slede springen. Sprongen van meer dan 20 meter zijn bij dit vermaak niet ongewoon. De sleden die normaal gebruikt worden voor houttransport, zijn na het springen in de meeste gevallen ook zelf alleen nog geschikt voor de houtstapel. In Nederland is de ijspret weer voorbij. Het ijs begint te kruien, waardoor hoge ijsdammen worden opgeworpen. De vuurtorenwachter van Marken werd het te koud onder de voeten en heeft met zijn gezin de woning voorlopig verlaten. te-' vte Nederlandse correspondent in Dacca gevangen AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) De Nederlandse cor respondent drs. P. Ousters zit sinds 8 december in Dacca (Bangla Desj) gevangen, op be schuldiging van niet nader ge specificeerde staatsgevaarlijke activiteiten. Drie dagen voor zijn arrestatie werd Custers bij de Bengaalse Geheime Dienst ontboden, waar hem te verstaan werd gegeven dat hij Bangla Desj voor 15 december diende te verlaten, al dus het weekblad "De Groene Amsterdammer". Het ministerie van Buitenlandse Zaken is op de hoogte en probeert er het nodige aan te doen, aldus een woordvoerder van dit ministe- Leven 0,5% duurder (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kosten voor het levensonder houd zijn de afgelopen maand met 0,5% gestegen. Duurder werden onder andere aardappelen, alco holhoudende dranken, rundvlees, water, gas en elektriciteit, kappers, dagbladen, tabak, auto's en benzine. Ook in de medische sector werden enkele stijgingen geregistreerd, o.a. voor kraamverzor- ging. Voor kleding en schoeisel (als gevolg van dè uitverkoop), groenten en fruit daalden de prijzen. De vakcentrales vinden de stijging met 0,5% niet verontrustend. Voor het hele jaar rekent het Cen traal Planbureau op een stijging van de prijzen voor gezinsconsumptie van 7,5 tot 8%. Van werkge verszijde wordt opgemerkt, dat de thans afgekon digde algemene vrijstellingen op de loonmaatregel geen bijdrage vormen tot matiging van de prijsont wikkeling. Individuele ontheffingen zouden beter passen om onbillijkheden weg te werken. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Tussen 1980 en 1990 moeten er in het gebied rond Den Haag, Leiden en Delft ongeveer 21.000 woningen gebouwd worden, waarvoor nog geen bouwplannen bestaan. Deze woningen zullen moeten kó men in Zoetermeer, Nootdorp-Pijnacker, Wa teringen en Voorhout. Er zullen geen nieuwe bouwplaatsen worden ontwikkeld bij Zoe- terwoude en Leiderdorp. Alphen aan den Rijn zal nog een beperkte groei moeten doormaken, vooral om verdere aantasting van „het gToene hart van Holland" tegen te gaan. Dat zijn de concrete planologische maatregelen die minister Gruyters (volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning) voor Zuid-Holland voorstelt in een vandaag gepubliceerde nota over tuimtelijke ordening. In deze verstedelijkingsnota, die een onderdeel vormt van de derde nota over de ruimtelijke ordening, wordt aange geven welk beleid de regering voor ogen staat op het gebied van de inrichting van steden en de spreiding van de bevolking. Voornaamste uitgangspunten van dat beleid zijn: het voorkomen van congesties en onevenwichtige stedelijke opbouw; het beschermen van open ruimten en van uit milieiioogpunt bezien waardevolle gebieden; beperking van de groei van de mobiliteit en het verminderen van regionale achterstanden en ongelijkheden op het ge bied van sociaal-economische ontwikkelingen en van het voorzieningenniveau. Volgens de Verstedelijkingsnota moeten de ruimtelijke problemen van vooral de randstad bestreden worden door een stedelijk inrichtingsbeleid en door de druk uit het westen op Noord-Brabant en Gelderland te verlichten. In de grote open ruimten in ons land mag niet worden gebouwd om de overloop uit de grote stadsgewesten op te vangen. De gemeenten in die gebieden mogen ook slechts gedeeltelijk tegemoetko men aan de eigen woningbehoefte. In de nota worden Groningen, Zwolle, Breda en Helmond aangewezen als groeisteden. Als groeikernen ziet de regering behalve Zoetermeer en Nootdorp-Pijnacker ook Barendrecht, Alkmaar, Purmerend, Almere, Lelystad en Duiven- Westervoort. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De drie wijze mannen, die in opdracht van de regering de Lockheed-omkoop- affaire voor wat Nederland betreft moet onder zoeken, kunnen rekenen op de volledige mede werking van prins Bernhard. Dat heeft premier Den Uyl gistermiddag de Tweede Kamer laten weten, toen deze zich bezighield met de brief van de regering, waarin de opdracht voor de onderzoekcommissie is vastgelegd. De commis sie kan een uitvoerige schriftelijke verklaring van de prins verwachten. De drie wijze mannen - de 57-jarige rechter in het Europese Hof dr. A. M. Donner, de 73-jarige oud-president van de Nederlandse Bank dr. M. W. Holtrop en de 54-jarige voorzitter van de Algemene Rekenka mer, oud-Tweede Kamerlid drs. H. Peschar - zullen hun onderzoek ook tot in Amerika en Zwitserland proberen uit te strekken. Premier Den Uyl gaf gistermiddag in de Tweede Kamer toe, dat de wettelijke basis voor het onderzoek in feite ontbreekt. „Daarvoor is name lijk noodzakelijk, dat er een vermoeden van schuld is aan een strafrechtelijk feit. Dat vermoe den is hier onvoldoende aanwezig, maar het spreekt vanzelf, dat als het vermoeden ontstaat de zaak in handen van de justitie wordt gege ven", aldus de minister-president. Hij wees er ook op, dat het onderzoek zich beperkt tot de beschuldigingen aan het adres van prins Bern hard „omdat tegen geen ander persoon beschul digingen zijn geuit". „Mocht echter bij het onder zoek blijken dat andere personen of gevallen in het geding komen, dan zal de commissie deze aldus de premier mede moeten nagaan". De Tweede Kamer toonde zich minder optimis tisch over de mogelijkheden van het onderzoek, dan de minister-president. Zo wees de liberale woordvoerder Hans Wiegel erop, dat de commis sie afhankelijk is „van de goede of kwade wil van personen, die zij wil horen. Er zijn mensen, die belang hebben bij duisternis in deze zaak", aldus de liberale fractieleider. Tijdens het debat in de kamer kwamen opnieuw de mogelijkheden voor het houden van een parle mentaire enquête over de totale leveranties aan de Nederlandse krijgsmacht in de loop der jaren Overleg tijdens het Lockheed-debat in de Tweede Kamer tussen (van links af) drs. E. van Thijn van de PvdA. H. van Lierlo en dr. J. Terlouw, beiden van D'66. aan de orde. Dr. J. Terlouw van D'66 zal hiertoe een voorstel bij Tweede Kamervoorzitter dr. A. Vondeling indienen. Intussen heeft de Zwitserse advocaat Weisbrod gisteren opnieuw nadrukkelijk ontkend ooit geld aan prins Bernhard te hebben overgemaakt. Elders in de wereld rolt de Lockheed sneeuwbal verder, zowel in Europa en Japan als in Zuid- Amerika. De Japanse parlementaire commissie, die in Amerika is, om de omkooppraktijken voor wat Japan betreft te onderzoeken, ondervindt daar zeer weinig medewerking. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG - Twee top functionarissen van de vliegtuigfabriek Lockheed hebben van zondagavond tot gistermiddag een bezoek ge bracht aan ons land. Het doel van dit bezoek is ondui delijk. De Amerikaanse am bassade meende, dat het tweetal besprekingen heeft gevoerd met de Nederlandse vliegtuig-industrie over de produktic van onderdelen voor het Amerikaanse be drijf. De Lockheed-functionarissen Lesley en Stacey werden gis termiddag door Victor Teens Gerritsen, de zoon van de Wassenaarse zakenman die als agent voor enkele vlieg- tuigindustriën optreedt, met hun echtgenotes naar Schip hol gebracht. Over het doel van hun verblijf wilden ze niets zeggen. De Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker is echter niet bezocht. De direc tie van vliegtuigfabriek Fok ker: „Wij zijn momenteel niet in gesprek met de Lockheed- fabrieken en zijn ook niet van plan in de naaste toe komst iets met hen te gaan ondernemen. De enig moge lijke reden van het bezoek moet de mogelijke opvolging van de Neptune door de Lockheed Orion zijn". De Marine voorlichtings dienst ontkent een bezoek van de Lockheed vertegen woordigers. Besprekingen voorafgaande aan de rege ringsbeslissing over de ver vanging van de Neptunus in het najaar zijn onmogelijk". (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het kabinet voélt niets voor een wettelijke regeling om openbaarheid van alle individuele inkomens dwingend op te leggen. Minister Boersma (Sociale Zaken) wees die wens van PSP en PPR gisteravond in de Tweede Kamer van de hand. Bij de bespreking van het inkomensbeleid zei de minister, dat wel open baarheid van functie-inkomens wordt nage streefd. Het gaat daarbij voornamelijk om cao-lo nen en ambtenarensalarissen. Het kabinet streeft wel naar matiging van de hoge inkomens. Daarover wordt momenteel overleg ge pleegd met de beoefenaren van de vrije beroepen. Binnenkort komen hierover nadere mededelingen. Positief reageerde de minister op een suggestie van Roolvink (AR) om meer gelijkheid te brengen in de vakantietoeslagen door het bepalen van een maximum. De minister vindt dat gestreefd zou moeten worden naar een uitkering van vakantie toeslagen in centen in plaats van procenten. Bezwaren had de minister tegen een wettelijke regeling die tegemoet komt aan de problemen van de door geldontwaarding getroffen kleine spaar ders. „Dat kost vele tientallen miljoenen; die zijn niet beschikbaar omdat de overheid moet bezuini gen", aldus Boersma. Peynenburg (KVP) liet namens de christen demo cratische fractie weten, grote moeite te hebben met de plannen van de regering voor de vermo- gensaanwasdeiing. Bezwaren had hij o.a. tegen een eenzijdig beheer van de V. A. D.-pot (alleen de vakbondsvertegenwoordigers). De scherpste kritiek op het inkomensbeleid kwam van mr. Rietkerk (VVD), die bedenkingen had tegen het dirigisme. De mensen moeten vrij zijn om zelf over hun eigen inkomen te beschikken. Het kabinet zou zijn energie beter kunnen beste den aan de bestrijding van de inflatie en verbete ring van de werkgelegenheid, vond hij. Geen uitgebreide Victoria-griep epidemie verwacht Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - De z.g. Victo ria-griep die volgens berichten uit Frankrijk en België al een groot aantal mensen het bed in heeft gejaagd draagt geen uit gebreid epidemisch karakter. Dr. N. Masurel, lector in de virologie aan de E rasmusuni versiteit in Rotterdam ver wacht niet dat in Nederland een uitgebreide griepepidemie op komst is. Volgens dr. Masurel is de Victo ria virus, een variant op de ge bruikelijke virus, niet kwaa daardig. Hij gelooft dan ook niet dat er in de komende veer tien dagen, als de griep Neder land heeft bereikt, het aantal zieken onrustbarend zal zijn. Schaken voor drie Op de speelgoedbeurs van Neurenberg is een schaakbord geïntro duceerd voor drie spelers. De uitvinder zegt dat zijn spel alle spelregels van het oorspronkelijke spel bevat, de symmetrische vorm van het bord heeft behouden en ook de dynamiek van het spel. Maar met de derde speler worden wel heel wat nieuwe situaties in het spel gebracht. Van onze correspondent NOORDWIJK Ter hoogte van het Huis ter Duin spoelde giste ren een zeehondje aan. Op de melding ging een patrouille van de politie poolshoogte nemen, maar de kleine rob bleek inmid dels weer zeewaarts te zijn geto gen. Na een poosje werd het diertje weer gesignaleerd, nu op het zuiderstrand. De politieman nen trachtten het zeehondje in hun jeep te laden, maar daar van bleek zij (het was een vrouwtje) in het geheel niet ge diend. Fel keerde het agressieve robje zich tegen haar belagers, maar ten slotte slaagde de ster ke arm er toch in haar binnen boord te krijgen. Het zeehondje een aan deze kust zelden voorkomende kegelrob werd overgebracht naar het Dieren park Wassenaar. Vermoedelijk heeft het longontsteking en daarom zwemt het thans rond in het bad van het verwarmde vogelhuis. NEW DELHI De rector van de Noordindiase geroepen slangenbezweerder ving het ongeveer universiteit van Meeroet is gisteren verrast met 60 centimeter lange reptiel. Deze deskundige een bijzonder „levendig" presentje. Een onbe- wist te vertellen dat het een zeer giftig exem- kend gebleven „gulle" gever stuurde hem per plaar betrof. Een beet van de cobra zou dode- post een levende cobra. lijk geweest zijn. De politie heeft wel kunnen Volgens de politie sloeg het dier bij het openen vaststellen dat het pakket afkomstig was van van het pakket direct toe. Een snel te hulp een studentenhuis uit een naburige stad. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam adres: woonplaats

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1