LGriekenland zo snel mogelijk bij E.E.G. GESPREK TUSSEN ISLAM EN RK KERK LEIDT TOT VERZOENENDE GEBAREN Praeses bezocht gereformeerde synode kerken Zuid-Afrika Slinkende bevolking remt speelgoedmarkt Europese ministerraad: Fysiotherapie per minuut betaald Vogel-jacht in Europa alarmerend Verleen agranèrs ontheffing loonstop" DINSDAG 10 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT/ r Van onze correspondent Jan Schilt) IRIJSSEL De ministers van bui- enlandse zaken van de negen iEG-landen hebben gisteravond in (russel gekozen voor een toetre- ling van Griekenland tot de Euro- ese Gemeenschap op de kortst oogelijke termijn. Gedacht wordt n Brussel reeds aan 1 juli 1977. (et deze stap distancieren de negen EEG- jiinisters van buitenlandse zaken zich enigs- i ins van de aanbeveling van de Europese lommissie, het dagelijks bestuur van de pmeenschap, van ongeveer veertien dagen eleden. De Europese Commissie had welis- i jaar positief geadviseerd inzake de aan- raag van Athene voor het EEG-lidmaat- chap, maar de toetreding op economische ronden ietwat op de lange baan geschoven, lij dacht aan een onderhandelingstermijn van minstens vijf jaar. Na afloop van de ministeriële vergadering zei minister Van der Stoel ons, dat de negen unaniem positief staan tegenover de Griekse toetreding, dat de onderhandelingen zo spoe dig mogelijk zullen worden geopend en dat er ten aanzien van Griekenland geen politie ke pre-conditie geldt. Dit laatste betekent dat de regering in Athene door de EEG als politiek brandschoon wordt ontvangen. Minister Van der Stoel durfde niet te voor spellen op welke termijn het Griekse lid maatschap zou kunnen worden verwezen lijkt. Hij dacht aan een periode van zes maanden om een onderhandelingsmandaat voor de EEG-commissie uit te werken en aan een periode van ongeveer twee tot twee-en-een-half jaar onderhandelen, zoals dat ook met Groot-Brittannië het geval is geweest. De negen EEG-ministers erkennen de enor me politieke betekenis van de Griekse toe treding, onder andere in verband met het in stand houden van de jonge herwonnen democratie in dat land, zodat algemeen gis teravond in Brussel werd aangenomen, dat Athene over uiterlijk drie jaar, mogelijk reeds per 1 juli 1977 officieel tot de EEG zal toetreden. Met name het sterk agrarisch karakter van Griekenland brengt problemen met zich mee want het zal met name die producten op de EEG-markt brengen, waaraan de gemeen schap reeds een overvloed heeft, zoals wijn, tomaten, paprika's en allerlei vruchten. Ten aanzien van Spanje verklaarden de ministers zich akkoord met een nieuw man daat voor de Europese Commissie om ver der te onderhandelen over het bestaande handels-akkoord. Zolang er in dat land geen serieuze inspanningen worden gedaan om tot een pluralistische democratie te komen, kan er geen sprake zijn van verdergaande onderhandelingen, die tot Spanje's lidmaat schap van de EEG moeten leiden, zo zei minister Van der Stoel gisteren. Patricia Hearst ,,ruim 100 keer" met dood bedreigd SAN FRANCISCO (DPA/AFF) De Amerikaanse miljonairs dochter Patricia Hearst heeft gisteren voor de rechtbank in San Francisco bekend dat zij indertijd deelnam aan een ge wapende bankoverval met le den van het „Symbionese Be vrijdingsleger". maar hieraan toegevoegd dat zij dat onder dwang deed. Met monotone stem, voor het eerst een verklaring afleggend tijdens haar proces, zei patricia dat haar ontvoerders haar zou den doden als zij zou weigeren. Een bandopname waarin zij verklaarde vrijwillig te hebben deelgenomen aan de overval en waarin zij ook zei dat zij geen hersenspoeling had ondergaan, was eveneens onder dwang op genomen. De tekst was geschre ven door Angela Atwood, zei Patricia Hearst in antwoord op vragen van haar verdediger F. Lee Bailey. De dochter van de Amerikaanse krantenmagnaat beweerde in to taal meer dan honderd maal met de dood te zijn bedreigd. KOUDE RILLING ©e leden van de Kopenhaagse gezelligheidsvereniging „De Koude Rilling" genoten dezer dagen in de Deense hoofd stad van een bad in ijswater. De man rechts verklaarde zijn paraplu door er op te wijzen dat het meteorologisch instituut sneeuw had voorspeld. iUins overlegt )pnieuw met Engeland en [Jsland .ONDEN/REYKJAVIK UPI/Rtr.) Op verzoek van Iroot-Brittannië gaat de secre- zris-generaal van de NAVO, mr. Joseph Luns, opnieuw pro- de twee NAVO-bondge- oten Groot-Brittannië en IJs- ind aan de onderhandelingsta- fl samen te brengen om hun Visserijconflict op te lossen. Dit eeft het Britse ministerie van uitenlandse zaken, gisteren, neegedecld. flr. Luns reist morgen naar de Iritse hoofdstad, waar hij met >nder anderen minister van bui- enlandse zaken, Callaghan, zal >raten over een vrijwillige be- jerking van de Britse visvangst n de 200 mijlszone rond IJs- and. Overigens is men in Britse regeringskringen over het resul taat van deze nieuwe bemidde- hgspoging vooralsnog pessi- nistisch gestemd. Huishoudens l'erbniiken meer stroom DEN HAAG (ANP) - De groei tan het huishoudelijk verbruik pan elektriciteit heeft zich in iet afgelopen jaar bijna onge wijzigd voortgezet. Het ver kruik door de industrie is ech ter als gevolg van de recessie (edaald. Daardoor bedroeg de totale stijging van het elektrici teitsverbruik in ons land in het Ifgelopen jaar slechts 1,9 pro fent. Deze cijfers heeft de ver eniging van exploitanten van ie electriciteitsbedrijven in Ne derland gisteren bekend ge haakt. Dr. Herrema terug Dr. Tiede Herrema. de Nederlandse fabrieksdi recteur die verleden jaar 36 dagen het slachtoffer was van Ierse Ontvoer ders, is gepromoveerd tot directeur personeels zaken van de Akzo en zal om die reden naar Nederland terugkeren. De 53-jarige dr. Herre ma is thans directeur van Ferenka Ltd., een Ierse dochteronderne ming van Akzo. Hij aan vaardt zijn nieuwe func tie per 1 juli aanstaan de. maar verlaat Ierland al spoedig om voldoen de tijd te hebben zich op zijn nieuwe functie voor te bereiden. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De fysiotherapeuten in Nederland worden zeer binnenkort door de ziekenfondsen per minuut uitbetaald. De nieuwe tariefsregeling, die is ontwikkeld door het Nederlands Genootschap voor Fysiotherapie in Amersfoort, zal in werking treden met terugwerkende kracht per 1 januari van dit jaar. Aanleiding hiertoe is een rapport uit 1972 van het genootschap, waaruit bleek dat de honorering van fysiotherapeuten in de praktijk veel hoger lag dan theoretisch de bedoeling was. Hierna heeft men besloten naar een methode te zoeken om meer inzicht te krijgen in de praktijkvoering van de Nederlandse fysiotherapeu ten. Bij veel fysiotherapeuten is het bericht over de nieuwe minutenho- norering als een bom ingeslagen doordat van een goede voorlich ting over de radicale wijziging geen sprake is geweest. Het Gemeen schappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties (G.O.Z.) te Ut recht, dat in overleg met het genootschap tot de regeling is gekomen, erkent, dat zij qua tijdsplanning er niet in is geslaagd de regeling te introduceren. Ook bij de ziekenfondsen in ons land ondervindt men van de nieuwe regeling last, vooral bij de admini stratieve verwerking. De ziekenfondsen menen echter dat dit veroorzaakt wordt door de overgangsfase en dat de problemen met de tijd zullen slijten. NEURENBERG (ANP) In verscheidene landen van Eu ropa is de bevolking aan het slinken of zal zij dit in de komende jaren gaan doen. Voor de speelgoedindustrie die deze week in Neurenberg zijn grote jaarlijkse beurs houdt is de daling van het geboortencijfer een zorgwek kende zaak. Men verwacht dat het aantal kinderen waarvoor speelgoed wordt gekocht al binnen enkele jaren aanzien lijk zal verminderen. West-Duitsland heeft nu nog een kleine 58 miljoen inwoners en dit aantal zal volgens de tot 1990 lopende prognose elk jaar met gemiddeld 200.000 afne men, in de komende vijf jaar zelfs met jaarlijks bijna een kwart miljoen. Veel sneller zal nog de achteruitgang van de jeugdige bevolking zijn: zijn er nu nog ongeveer 12,5 min Duitse kinderen in de leeftijd tot 15 jaar, dat zullen er over vijf jaar 10,2 min zijn en in 1985 nog maar 8,4 min. Dit wil zeggen eeen vermindering met ongeveer een derde in tien jaar tijds. Binnenkort zal de Duitse over heid trouwens nieuwe bevol kingsprognoses publiceren, lo pend tot het jaar 2000, en deze zullen een nog ongunstiger beeld geven. Het is trouwens met landen als Zweden, Groot- Brittannië en Oostenrijk niet beter gesteld. In Nederland verwacht men, aldus het Duit se vakblad „Spielzeugmarkt' een daling van het geboorten- cijfer van 18,3 tot 11,4 per Nu het aantal kinderen in West-Duitsland afneemt zoeken nogal wat fabrikanten hun toevlucht in de produktie van speelgoed voor volwassenen Het locomotiefje dat op deze foto wordt getoond, bijvoorbeeld, lijkt voor gebruik in de kinderkamer minder geëigend. Het is van puur goud. duizend inwoners in de ko mende tien jaar. De snel slinkende kinderbevol king is overigens niet de enige bron van zorg van de speel goedindustrie. Ook is er de mislukking van de ongeveer .vijf jaar geleden begonnen campagne om volwassenen en ouderen voor eigen speelgoed te interesseren. De volwasse nen hebben echter kennelijk wat anders aan het hoofd - de poging heeft dan ook geen succes gehad. Bovendien is er de neiging van de jeugd om steeds eerder over te schake len op zaken als grammofoon platen, cassettebandjes e.d. Met dat al. is er al jarenlang geen reële groei meer in de speelgoedmarkt De grootste zorgen baren de sterk stijgende arbeidskosten. Een van de Duitse speelgoe dindustriëlen, ing. Ernst Bet- tag van de Big speelgoedfa briek m Furth (jaaromzet 40 min DM) heeft gezegd te over wegen om in Amerika te gaan produceren, waar de arbeiders 50 dagen per jaar meer wer ken en maar ongeveeer 100 DM per jaar meer verdienen. De beurs geeft een overzicht van de ontwikkeling in de speelgoedmarkt. Er is een sterk toenemende belangstel ling voor modelbouwdozen en hobbyspelen (tingieten, email leren e.d.), ook voor spoorba nen en stoommachines en sportspeelgoederen, maar de markt voor poppen, mecha nisch speelgoed en speelgoed dieren stagneert. Een groot succes zijn de zg. actiefiguren (beweegbare poppetjes). Echt nieuwe, revolutionaire ontwik kelingen op speelgoedfiguren deden zich niet voor. STRAATSBURG (ANP) De Europe se Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap, maakt zich steeds ernstiger zorgen over de jacht op zang- en trekvo gels in Europa. Nu een enige tijd gele den gedane aanbeve ling van de commis sie aan de negen EEG-regeringen om zang- en trekvogels meer bescherming te bieden, vrijwel geen resultaat blijkt te hebben gehad, over weegt zij om de EEG-ministerraad een meer bindende richtlijn voor te leg gen. Dit heeft Carlo Sca- rascia Mugnozza, lid van de commissie, gisteren in het Euro pese parlement mee gedeeld. Vooral in Italië is de jacht op zang- en trekvogels een populaire sport en juist in dat land heeft de oproep van de Europese Com missie niet het minste resultaat gehad. De Italiaanse regering overweegt zelfs het jachtseizoen te ver lengen. Ook in België zijn de bepalingen betreffende de vogel vangst de laatste tijd soepeler geworden. In Frankrijk groeit de weerstand tegen vogelbescherming De in Amsterdam ge vestigde Stichting Mondiaal Alternatief heeft berekend dat er alleen al in Italië cir ca 400 miljoen trek vogels per jaar wor den gevangen. Woordvoerders van het Europese parle ment hebben gisteren duidelijk gemaakt dat dit orgaan een al gemeen verbod wenst op het vangen van vogels met behulp van netten. Verder zou de invoer van do de zang- en trekvo gels in de Gemeen schap moeten wor den verboden en de invoer van levende vogels aan strengere controle onderwor pen, aldus de Euro pese parlementariërs. UTRECHT (ANP) Het zou een grove rechtsongelijkheid beteke nen als de werknemers in de agrarische sector niet in aanmerking komen voor loonsverhogingen. Het loonniveau van die categorie werknemers is in verhouding tot het gemiddelde loonniveau in Nederland nog steeds bijzonder laag. Zij dienen daarom ontheffing te krijgen van de door de regering afgekondigde loonstop. Aldus voorzitter A. Kuiper van de voedingsbond NW, gisteroch tend tijdens de bondsraad in Utrecht Uit vele klachten blijkt aldus de heer Kuiper, dat de nieuwe bedragen voor de loonbelasting per 1 januari van dit jaar niet voor alle groepen loontrekkenden eenzelfde relatief effect hebben op de nettolonen. „Juist de modale (meest voorkomende) werkne mers betalen nu meer belasting. Hetzelfde is het geval met de sociale premies. De verhoging hiervan leidt ook tot een relatieve verslechtering van het nettoloon van de modale werknemer", aldus de heer Kuiper. Ford wil ook na verkiezingen steun Kissinger WASHINGTON (AP) President Ford heeft verklaard dat hij minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger zal verzoeken aan te blijven indien hij voor een nieuwe ambtstermijn als president wordt gekozen. Dit heeft Fords perssecretaris Ron Nessen van het Witte Huis maandag bekend gemaakt Op de vraag of de president zijn voornemen al aan Kissinger heeft meegedeeld antwoordde Nessen: „Ik ben er zeker van dat dr. Kissinger zijn gevoelens kent". KORTE METTEN Libië en de Heilige Stoel heb ben besloten diplomatieke be trekingen aan te knopen. De bekendmaking stond in een communiqué dat werd uitge geven na een onderhoud tus sen het Libische staatshoofd kolonel Moammer Gaddafi, en kardinaal Sergio Pignedoli, hoofd van de Vatikaanse dele gatie naar de conferentie over de dialoog tussen christendom en islam in Libië. Gaddafi, die zoals gemeld door kardinaal Pignedoli- is uitgenodigd voor een bezoek aan paus Paulus, willigt een verzoek van de rooms-kath- olieke kerk in, in Bengasi in het oosten van Libië, een kerk voor de rooms-katholieke ere dienst te mogen openstellen. De laatste dag van het officie- Ie gesprek tussen de islam en de r.k.kerk (secretariaat voor de niet-christenen) in de Libi sche hoofdstad Tripoli werd ook al gekenmerkt door een opvallend verzoenend gebaar. Toen de Franse missionaris Jacques Lanfry zijn islamiti sche broeders vergeving had gevraagd voor het onbegrip, het onrecht en de onjuiste kri tiek van de christenen tegen over de profeet Mohammed en diens aanhangers, stonden twee imams, hoge geestelijke leiders van de islam, op en omhelsden Lanfry onder ap plaus van beide delegaties. Lanfry, een in Tunesië werk zame Witte Pater, had enkele suggesties gedaan om vooroor delen te overwinnen en de misverstanden in te perken, „die ook nu nog heel wat ver nielingen aanrichten, vooral wanneer christelijke en islami tische gemeenschappen zich als minderheden in een groter geheel bevinden." De missionaris zei overigens weinig te voelen voor een monsterverbond om samen op te trekken tegen de gezamen lijke vijand: het atheïsme. Veeleer zoekt hij de grondslag van het gesprek in het werk zaam zijn van God in de beide godsdiensten. „Het is niet aan mij om vast te stellen of de moslims iets van de christenen kunnen ontvangen. Vele chris tenen zijn zich echter bewust - en dat is een eis van hun geloof - dat zij van oprechte moslims hulp ontvangen om in hun leven de verhevenheid van God te belijden door hun gebed". Ook zei hij dat christenen le ren van het geloof van de mos lims in de alomtegenwoordig heid en de gerechtigheid van God, en van hun zin voor gast vrijheid en het geven van aal moezen. Lanfry pleitte ervoor dat men een duidelijk onder scheid houdt tussen de gods dienst en de staat zonder dat men aparte privileges voor zich opeist. Ondanks deze toenadering zijn tijdens het gesprek in Tripoli geen politieke zaken gedaan. Steeds als bijvoorbeeld de Pa lestijnse kwestie opdook, wees de r.k. delegatie dit onderwerp van de hand. Ook het islamitische voorstel om een gemengde commissie op te richten, die zich zou moeten buigen over alle hete hangijzers tussen christenen en islamieten, zoals»Libanon, Filippijnen en ^Jeruzalem, werd door mgr. Pietro Rossa- no namens de delegatie van de Heilige Stoel beleefd doch be slist afgewezen. Volgens Ros- sano, sekretaris van het sekre- tariaat voor de niet-christenen, vallen deze moeilijke kwesties onder de bevoegheid van de Verenigde Naties. „Ons doel is veel bescheidener: een dialoog over wat ons verenigt". De gebeurtenissen in Angola hebben een emotionele achtergrond gegeven aan de verstoorde verhouding tussen de blanke gereformeerde kerken van Zuid-Afrika en die in Nederland. Men hoort daar steeds: „De terroristen, de communisten staan aan onze grenzen". Aldus dominee C. Mak, praeses der gereformeerde kerken in Nederland. Samen met prof. dr. J. Plomp van de Kampense hogeschool heeft hij een be zoek van drie weken gebracht aan Zuid- afrikaanse zusterkerken. Aanleiding tot dit bezoek was het besluit der 120.000 blanke leden tellende „Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika", ook wel „Dopper- kerk" genoemd, de banden met Neder land te verbreken vanwege „te grote leerstellige verdraagzaamheid" in Ne^ derland. Op de achtergrond speelde echter ook de steun mee, die de gereformeerde kerken in Nederland geven aan het program van de Wereldraad van Ker ken tot bestrijding van het racisme. Voor de Zuidafrikaanse blanken is vol gens ds. Mak de humanitaire steun aan de bevrijdingsbewegingen in Zuid-Afri ka een moeilijk te verteren zaak. Dominee Mak sluit dan ook niet uit dat de veel grotere Nederduitse gerefor meerde kerk in Zuid-Afrika (anderhalf miljoen blanken) in haar moderamen vergadering van 18 februari om deze reden het voorbeeld van de Dopperkerk zal volgen. Hij hoopt echter dat deze kerk tenminste zal wachten tot binnen de gereformeerde kerken in Nederland de definitieve beslissing is gevallen over voortzetting van de steun aan het anti racisme program van de Wereldraad van Kerken. Overigens zegt ds. Mak zijn hoop te hebben gesteld op de gereformeerde oecumenische synode, die m augustus in Potschefstrooin bijeenkomt. Hij hoopt dat deze synode ruimte zal schep pen voor beter wederzijds begrip en kerkordelijke mogelijkheden zal creer- en voor bredere relaties dan de nu bestaande, respectievelijk verbroken „innige banden". Ds. Mak zei nog niet te kunnen overzien of de houding der Zuidafrikaanse ge loofsbroeders van invloed zal zijn op de definitieve beslissing der Nederlandse gereformeerden over de steun aan de bevrijdingsbewegingen. Zij mag volgens hem geen argument zijn. al heeft de „zaak van het gereformeerd-zijn" wel een knauw gekregen. Het Italiaanse persbericht als zou de Heilige Stoel het Heilig Jaar 1950 mede hebben gefi nancierd met drie miljoen dollar, afkomstig van de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA is door het Vaticaanse dagblad Osservatore Romano ais een „lasterlijke en onge gronde aantijging" verwor pen. In artikelen van twee Italiaanse bladen werd ge zegd, dat de CIA pelgrimages naar Rome had willen stimu leren door giften aan interna tionale katholieke organisa ties. Het geld zou tevens zijn bestemd geweest voor de Ita liaanse christen-democraten. In overleg met het kapittel en na de mening van de dekens en van de Diocesane Pastorale Raad te hebben gehoord, heeft kardinaal Willebrands dr. A. J. Vermeulen en dr. H. van Mun ster o.f.m. tot vicaris-generaal van het aartsbisdom benoemd. Beiden waren dat ook onder kardinaal Alfrink. In het Instituut voor oecume nische studie in Straatsburg wordt van 30 juni tot 9 juli een studiebijeenkomst gehou den over „Christelijke identi teit, kerkelijke identiteiten, oecumenische gemeenschap". Men wil „het traditionele be grip van de christelijke en confessionele identiteit en de nieuwe inzichten over christe lijke eenheid bestuderen in het licht van het bijbelse ge tuigenis en de ontwikkelingen op theologisch en interkerke lijk terrein". De directeur van het Ameri kaanse katholieke centrum voor toegepaste wetenschap pen in het apostolaat, pater Frederick McGuire brengt tot 28 februari een bezoek aan de Volksrepubliek China. Hij heeft van 1932 tot 1943 al in China als missionaris gewerkt. Hij spreekt vloeiend Chinees. Pater McGuire zal tijdens zijn bezoek zeven steden in het noorden van het land aan doen. Aan de katholieke theologi sche faculteit van de universi teit van Wenen zijn gedurende het huidige wintersemester in totaal 885 studenten inge schreven. Dit betekent een re cord. In West-Duitsland is het aantal priesterstudenten ten opzichte van vorig jaar met negen procent gestegen. Men schrijft dit toe aan de groeien de belangstelling van jonge mensen voor religieuze waar den. Een en ander betekent echter geen oplossing voor het nijpende priestertekort Daar toe is een krachtige stijging van het aantal priesterstuden ten gedurende een reeks van jaren noodzakelijk. Rond 250 Jehova's Getuigen in Spanje die om wille van hun godsdienstige overtuiging mili taire dienst weigeren, bevin den zich momenteel onder ar rest. Vijftig anderen hebben amnestie gekregen. Aldus meldt het Madrileense dagblad ABC. De Jehova's Getuigen tellen in Spanje momenteel ze ventigduizend leden. De kath-, olieke commissie „Gerechtig heid en Vrede" heeft herhaal de malen gepleit voor erken ning van de dienstweigering op gewetensgrond.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7