OFFICIEEL ONDERZOEK NAAR AANTIJGINGEN VAN LOCKHEED Dodental in Guatemala tot 15000 opgelopen alstublieft, zumMl NEDERLANDS EN BRITS ONDERZOEK DRUGHANDEL LIFT WERD FATAAL VOOR ONDERWIJZERES Naam prins Bernhard in het geding Weer botsing Maarse en Annie Borckink twee dagen laag: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 9 februari 1976,66e jaargang no. 20345 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel, 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F, J Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J, Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal ƒ-38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Newman Paul Newman in de speelfilm „Somebody up there likes me" op Ned. II om 20.25 uur. Suske en Wiske in nieuw avontuur om 19.05 uur. In Aktua om 22.15 uur o.m. Pijoets en Innsbruck. Ned. I om 19.05 uur AVRO's 3 x 20. Om 20.05 uur Superstars. OPKLARINGEN Eerst bewolkt met in het oosten nog plaatselijk wat regen. Van het westen uit opklaringen. Ma ximumtemperaturen omstreeks 6 graden. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Morgen: Zon: 08.06 - 17.43 Maan: 12.21 - 03.45 Schev. hoogw: 9.56 - 22.41 laagw: 5.18 -18.01. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In opdracht van de regering zal een speciale commissie een onderzoek instellen naar de Amerikaanse beschuldigingen dat een „Nederlandse hoge functionaris" in de jaren 1961 of 1962 van de Amerikaanse Lockheed vliegtuigen- fabriek vier miljoen gulden aan steekpenningen heeft aangenomen. Met deze Nederlandse hoge functionaris wordt prins Bernhard bedoeld, zo is de regering zaterdag, na een onderzoek door de Nederlandse ambassade in Washington gebleken. De speciale commissie van onderzoek, waartoe de regering vanmorgen tijdens een spoedbijeenkomst van het kabinet heeft besloten, zal vermoedelijk bestaan uit Drie Wijze Mannen. De beide kamers van de Staten-Generaal zouden vandaag of morgen nog volledig door de regering over de gebeurtenis sen van de afgelopen dagen en over de werkwijze van de Nederlandse commissie van onderzoek in gelicht worden. Premier Den Uyl heeft gister avond opnieuw nadrukkelijk verklaard, dat de beslissing om een onderzoek naar de be schuldiging niet betekent, dat prins Bernhardzich aan laak bare handelingen heeft schul dig gemaakt. „Maar het is de plicht van de regering dat grondig te onderzoeken. De prins heeft daar recht op", aldus de minister-president, die zaterdag tijdens het ge sprek met de prins op Soest- dijk begrepen heeft, dat deze het onderzoek volledig steunt. Uit de verklaringen van pre mier Den Uyl bleek verder dat de regering de grootst mogelij ke spoed achter het onderzoek in deze kwestie wil zetten. „Er is alles op gezet om het onder zoek zo snel mogelijk naar een konklusie te leiden. Daar zijn we allemaal mee gediend", al dus Den Uyl. De naam van prins Bernhard dook in deze zaak vrijwel on middellijk op nadat de presi- dent-direkteur van Lockheed, Carl Kotchian, vrijdag voor de Amerikaanse senaatscommis sie die de omkooppraktijken van Lockheed onderzoekt, ver klaarde dat in 1961 of 1962 ruim 1 miljoen dollar was be taald aan een hoge Nederland se funktionaris. Twee gezaghebbende Ameri kaanse dagbladen, de Was hington Post en de New York Times, meldden zaterdag dat het om prins Bernhard ging. De Washington Post baseerde dit op archieven van de vlieg tuigfabriek, de New York Ti mes beriep zich op een bron in de naaste omgeving van de senaatscommissie. De voprzit- ter van deze commissie sena tor Frank Church zou op de vraag of prins Bernhard de omgekochte Nederlander is gezegd hebben: „ik zal dat niet ontkennen. Ik laat dat aan u over". Van Premier Den Uyl heeft zich, sinds vrijdag de kwestie openbaar Van zeer intensief met de zaak bezig gehouden. Nadat minister van Van Stoel in de nacht van vrijdag op zaterdag inlichtin gen had ingewonnen via de Nederlandse ambassade in Washington vertrok de pre mier zaterdag naar Soestdijk waar hij gesprekken voerde met de zojuist Van Davos te ruggekeerde De Bernhard. Zondagochtend pleegde de mi- nister-president overleg De on der meer de vice-premier en minister van justitie Van Agt en minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken. Annie Borckink (Van onze onze verslaggever) INNSBRUCK Een rel schijnt voor Nederland bij Olympi sche toernooien te horen, of het Zomer- dan wel Winterspe len betreft. Annie Borckink heeft er ditmaal, met haar eigen trainer Ab Garritsen, in Innsbruck voor gezorgd. De zaak lijkt gesust, maar Annie Borckink heeft wel gedreigd niet naar het toernooi om de wereldtitel in Gjoevik af te zullen reizen als de kwestie tussen haar en bondscoach Maarse vandaag niet is opgelost. Afgezien van het feit of Nederland Annie Borckink in Gjoevik zo hard nodig zal hebben, is het triest dat een al lang sluimerende controverse wederom is opgelaaid. In Sporttribune verder o.m.: Volley bal wonder in Turnhout Ellen Klatt niet meer nodig Kardolus laakt schermbond SPELEN De Olympische winterspelen is een onderonsje tussen landen waar ie dere winter wel sneeuw en ijs is. Geen landen uit de derde wereld voor skispringen of rodelen. ADVERTENTIE Een inwoonster van Guatemala vlucht met haar kinderen uit het verwoeste dorp San Pedro nabij de hoofdstad Guatemale-City, nadat zich zaterdag weer aardschokken hebben voorgedaan. GUATEMALA (AP) Bij de aardbeving van vorige week in Guatemala die een groot deel van het land heeft verwoest, zijn ten minste 15.000 mensen omgekomen, zo heeft het nationale noodcomité gemeld. Het dodencijfer moest wor den herzien nadat men op de hoogte was gesteld van het aantal slachtoffers uit het Chilmatenango-gebied, 65 kilometer ten noorden van de hoofdstad. Volgens de schattingen hebben 40.000 mensen verwondin gen opgelopen en zijn 200.000 burgers dakloos. De meeste slachtoffers vie len bij de grote aardbeving van woensdag, die onge veer een halve minuut duurde en een kracht had van 7.5 op de Richter- schaal; anderen kwamen om toen wankele en be schadigde gebouwen en huizen instortten bij een groot aantal naschokken. Inwoners van Guatemala- stad hebben het afgelopen weekeinde twee mensen ge-, dood die probeerden hun woningen te plunderen. Verder heeft de politie meegedeeld dat zij vijf mannen heeft gearresteerd, die zich voordeden als Ro de Kruis-medewerkers en slaaptabletten als antibioti ca onder de bevolking ver spreidden. De vijf waren van plan woningen te plun deren. President Laugerud heeft de politie en het leger op dracht gegeven om plunde raars neer te schieten. Buitenlandse correspon denten hebben in een aan tal dorpen op het platte land honderden stoffelijke overschotten gezien van mensen, die nog steeds niet zijn begraven en in de hete zon tot ontbinding over gaan. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN LONDEN (AP) De heeft Scotland Yard met de Nederlandse po- moord op de restaurant- Engelse en de Neder- verklaard. litie. houder Kan Wong vori- landse politie werken Scotland Yard kon geen ge week dinsdag in ver samen bij het zoeken bevestiging geven van band zou kunnen bren- naar aanwijzingen voor Medegedeeld werd dat een bericht in de Daily gen met de moord op een bende heroïne- men zoekt naar mogelij- Express dat er twee Ne- een Chin'ees in Amster- smokkelaars na een ke verbanden met Hong- derlandse rechercheurs dam van een maand ge moord in een Chinese kong en Amsterdam en in Londen zijn met be- leden, gokclub in Londen, zo dat men in kontakt staat wijsmateriaal die de Twee kogelga ten in de achter ruit van de taxi van de heer. Wesselink zijn de stille getui gen van de moord in Vaas- Twee mannen vermoord Vaasen/Epe/Almelo De justitie is het afgelopen weekeinde weer met twee moorden geconfron teerd: in Almelo werd een 67-jarige man door onbekenden met 16 messteken om het leven ge bracht en in Vaassen werd een 40-jarige taxi chauffeur doodgeschoten. Aan de andere kant kon de moord op het onderwijzeresje Jannie Heida (21) uit Epe worden opgelost. Gistermiddag bekende de 28-jarige gehuwde grondwerker G. H. uit Hattem dat hij het meisje in de nacht van vrijdag op zaterdag uit woede had gewurgd omdat zij zich had verzet toen zij werd aangerand. De dader, die het meisje al eerder een lift had gegeven, maar haar daarna onderweg had afgezet omdat hij met zijn vriend nog een café wilde bezoeken, nam haar later weer mee, met de fatale afloop. De dader van de moord op de 40-jarige taxi-chauf- feur G. Wesselink uit Apeldoorn wordt in eerste instantie gezocht in het Zuidmolukse woonoord in Vaassen. Vlak voor de ingang hiervan werd het stoffelijk overschot van de man gevonden, half hangend uit zijn wagen, die tegen een boom was gereden. Roof is vermoedelijk niet het motief van de moord, want in de portefeuille van het slachtof fer werd 560,- aangetroffen. De 67-jarige J. Schipper uit Almelo werd gister morgen met zestien messteken dood voor zijn woning aangetroffen door een passerende ver pleegster. Volgens de patholoog-anatoom dr. Zel- denrust moet er na de steekpartij op het lichaam gestaan of gedanst zijn. Daarbij werden zeven ribben gebroken. Een buurtonderzoek heeft nog geen licht in de zaak gebracht. Fiat gaat stad bouwen AMSTERDAM (ANP) De projektontwikkelingsmaat- schappij van Fiat heeft een con tract afgesloten met een Iraanse firma voor de ontwikkeling en bouw van een complete satelliet stad met alle bijbehorende pu blieke diensten en infra-structu- ren. Deze stad zal op korte af stand ten westen van Theran moeten verrijzen. Volgens een mededeling van de Nederlandse Fiatimporteur in Amsterdam zal het ontwikkelingsprojekt van het Italiaanse autobedrijf in verschillende fasen worden vol trokken en enkele jaren in be- Bomaanslag Onbekenden hebben gisteren een bomaan slag gepleegd op een bureau voor Israëlische economische zaken in West-Berlijn. Er deden 'zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Wel richtte de helse machine die in het trappehuis voor het betrokken kantoor was geplaatst, veel schade aan. Lawine Bij de wintersport plaats Bonneval-sur-Arc in de Franse Alpen zijn gisteren twee kinderen door een lawine omge komen. Zij maakten deel uit van een groep van ongeveer tien skiërs die zich buiten de norma le skibaan had gewaagd. Sirica Rechter John J. Sirica, die donderdag werd getroffen door een hartaanval, is aan de betere hand. Hij verkeert niet meer in levensgevaar. De rech ter, die vooral bekendheid ver wierf door de Watergate proces sen, zou zijn voorspoedige her stel danken aan de snelle behan deling van de hartaanval, die plaatsvond toen Sirica in de uni versiteit een redevoering hield. Ontvoering De 41-jarige in dustrieel Alberto Villa is zater dagavond door vier gewapende mannen ontvoerd toen hij zijn dagelijkse bezoek aan een Mila nese sportclub wilde afleggen. Villa, die een reeks supermark ten bezit, is het vijfde ontvoe ringsslachtoffer in Italië sinds begü; van dit jaar. Een „blijm'aker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats: - STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1