Den Uyl en Van Agt overladen zich met zelfverwijten "Nach twach t99 schoner dan vóór de restauratie „MISDAAD N.V." ZWENDELDE MILJOENEN BIJEEN Nederland niet orders uit VS ongerust over Chauffeur veroordeeld wegens 30.000 steunfraude VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 I F.IDSI ('OI RAM Kamerleden pleiten voor autistische kinderen DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid en minister van Doorn van CRM dienen, bij het uitbreiden van het aantal dagverblijven, rekening te houden met de spe cialistische opvang van autisti sche kinderen. Aldus de Twee de-Kamerleden de dames Cor- nelissen en Gardeniers-Berend- sen (beide KVP) in schriftelijke vragen. Die vragen zijn gebaseerd op berichten over het feit, dat de stichting ter behartiging van de belangen van autistische kinde ren en hun ouders teleurgesteld is in de overheid. Gevraagd is ondermeer naar een opgave van het aantal autistische kinderen in Nederland en de aantallen dagverblijven en internaten voor deze kinderen. De Kamerleden willen ook we ten of het waar is, dat een derde van de autistische kinderen noodgedwongen moet verblijven in dagverblijven voor zwakzin nige kinderen. In die verblijven, aldus de stichting, horen de au tistische kinderen niet thuis. Leraren willen bezuinigen op eigen salarissen VENRAY - Als er binnen het onderwijs werkelijk moet worden bezuinigd dan moet dat gebeuren op de directe salariskosten. Voor 1622 lera ren van scholen voor athe neum, gymnasium en Havo is het duidelijk, dat alleen daar in een verantwoorde en doel treffende oplossing kan wor den gevonden. Dit resultaat heeft een actie groep van leraren van de scho lengemeenschap Jerusalem in Venray geboekt nadat eind vo rig jaar collega's daarover wa ren aangeschreven. Reden was de bezorgdheid over de kwali teit van het onderwijs op korte en lange termijn na geconsta teerd te hebben, dat een con structief meedenken achterwe ge bleef over de vraag of be zuinigd moest worden en zo ja, op welke manier dat dan moest gebeuren. Wat de actie ook allemaal heeft opgeleverd, zeker is dat ze een zeer grote discussie op gang heeft gebracht. De 1622 handtekeningen zijn volgens de actiegroep geen gering re sultaat: de handtekening werd gezet onder een tekst die mo gelijk de weg opent voor een aanslag op eigen beurs. Felle tegenstand werd ook gesigna leerd: er werden gefundeerde en uitvoerige reacties verno men en op scholen werd ook wel de actie voor het inzame len van handtekeningen onmo gelijk gemaakt. Koninklijke onderscheiding voor mr.W. Snijders DEN HAAG - Mr. W. Snijders, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden werkzaam bij het ministerie van justitie voor werkzaamheden ten behoeve van het nieuwe burgerlijk wet boek is benoemd tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Communicatiestoornis'''' over ondernemingsraden Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Minister-president Den Uyl en vice-premier Van Agt hebben zich gistermiddag in de Tweede Kamer met zelfver wijten overladen. Zij gaven op verzoek van oppositieleider Wiegel (VVD) een korte verklaring over het akkoord dat het kabinet in hoofdlijnen over een herziening van de wet op de ondernemingsra den heeft bereikt. Premier Den Uyl zei te vertrou wen dat het kabinet uiteindelijk ook overeenstemming zal berei ken over de gedetailleerde uit werking van het akkoord in een wetsvoorstel. Hij betreurde dat door „communicatiestoornis sen" een incident een woe dende verklaring van vice-pre- mier Van Agt voor de televisie had plaats gevonden. Minister Van Agt bleek niet op de hoogte te zijn van het feit dat een persconferentie zou worden gehouden. Ik had, aldus Den Uyl, de stellige overtuiging dat minister Van Agt dit wel wist en betreur het dat ik me daar van niet heb vergewist. Ik ver wijt me zelf dit, aldus Den Uyl. Tegen de gewoonte in zijn de tijdens de persconferentie geda ne mededelingen van de minis ters Den Uyl en Boersma op de band opgenomen. Op verzoek van Wiegel zal de tekst aan de Tweede Kamer worden toege zonden Den Uyl wilde echter niet toezeggen dat dit ook het geval zou zijn met teksten van persconferenties in de toekomst. Minister Van Agt (justitie) sloot zich bij de verklaring van de minister-president aan. Het be richt dat een persconferentie zou worden gehouden was voor mij een verrassing, zei hij. „Ik geloof dat de minister-president de stellige overtuiging had dat ik wel op de hoogte was. Ik wil dan ook geen verwijt aan de minister-president doen", zei mi nister Van Agt. Hij betreurde het woensdag avond voor de televisie een ver klaring te hebben afgelegd zon der niet eerst de minister-presi dent op de hoogte te stellen. Het zou beter geweest zijn, als ik mij eerst tot de minister-president had gewend, zei Van Agt. „Ik betreur de loop van de ge beurtenissen evenzeer. Wij hb- ben over de hoofdzaken van een herziening van de wet op de ondernemingsraden overeen stemming bereikt. Ik heb de overtuiging dat we er in zullen slagen de krachttoer van de af ronding ook te volbrengen". Vanuit de Kamer voerden alleen Wiegel en Bakker (CPN) het woord. De eerste wilde weten of er nu in het kabinet overeen stemming is bereikt, wat Den Uyl bevestigde. Uit het feit dat zowel Andries- sen (KVP) als van Thijn (PvdA) vindt dat hij heeft gewonnen zou volgens Wiegel moeten wor den afgeleid dat de overeen stemming in het kabinet niet zo groot is. Wiegel vond dat door de gang van zaken het aanzien van het kabinet en van de poli tiek als geheel was geschaad. Bakker typeerde het optreden van vice-premier Van Agt als een „storm in een biechtstoel". Het kabinet, zei hij, ligt vech tend op straat en dat noemen ze dan spreiding van macht Een tweederangs drama om de i ondernemingsraad, die niet Een breed lachende premier Den Uyl luistert naar minister van Agt tijdens het debat in de Tweede Kamer meer is dan wrak bouw- over de „communicatiestoornis' tussen de beide bewindslieden na de bekendmaking van het akkoord werk van armetierig kaliber, al- in het kabinet over de ondernemingsraden dus Bakker. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het Utrechtse politiekorps heeft na anderhalf jaar speurwerk een uiterst omvangrijke criminele organisatie weten te ontmantelen. De wijdvertakte organisatie, door de politie toepas selijk „Misdaad nv" gedoopt, wist in de afgelopen jaren miljoenen te vergaren door zwendel, handel in verdovende middelen, oplichting van banken, autodiefstal, diefstallen en heling en manipula ties met nv's en bv'S. De organisatie zou bestaan uit 41 personenen, waarvan vijf verdachten zijn bestempeld als de leiders. De belangrijkste man in de sector „verdovende middelen" was een 27-jarige inwoner van Soest. Hij zou narcotica-handel met Amerika hebben opgezet en gefinancierd. In Amerika werkten Amerikanen 'en Nederlanders voor hem om de getransporteerde geconcentreerde hasjolie aan de man te brengen. De man uit Soest was ook de financier van de malafide bv's en nv's die in Nederland werden opgezet. Deze bedrijven, die in niets verschilden van bonafide bedrijven, waren opgezet voor diefstal en heling. De leiders van de „Misdaad nv" kochten via deze bedrijven goede ren, betaalden deze niet en als de schuldeisers hun geld kwamen halen, was de directie inmiddels vervangen. De nieuwe directeuren konden niet aansprakelijk gesteld worden. Twee van deze di recteuren probeerden zelfs voor een WW-uitkering in aanmerking te komen toen „hun" bedrijf failliet was verklaard. De „Misdaad nv" handelde op deze wijze ook met het buitenland. Een voorbeeld daar van: een b.v. verkocht twee gefinancierde graaf machines aan een Engels bedrijf. Daar had men een handlanger die de machines aan een Nederlan der verkocht. Deze laatste kreeg de rekening plus BTW gepresenteerd. Alles wat hij betaalde, was pure winst voor de .Misdaad nv". De man uit Soest zou met vier anderen ook betrokken zijn geweest bij oplichting van banken. In totaal werden acht filialen van de Amro-bank, onder meer in Leiden en Den Haag, een vestiging van de NMB en drie vestigingen van Slavenburg's Bank bezocht. Daarbij werd in totaal meer dan 4,5 ton opgenomen met vervalste paspoorten en rijbewijzen als legitimatie. Een Duitse topman uit de organisatie was gespecialiseerd in autodiefstal len; vooral het merk Mercedes had zijn voorkeur. De Mercedessen leverden de organisatie weer nieuwe adressen op voor bank-oplichtingen. Een inwoner uit Heusden en een Utrechter hadden zich belast met de heling van goederen. Daartoe hadden zij contacten met talloze groepen crimine len in ons land. Men leverde vooral op bestelling: vaak werd van tevoren gesproken over de „wen sen"; pas later werden de goederen „gehaald". Twee van de 41 verdachten waren betrokken bij een overval op een geldloper. De organisatie zou daartegen achteraf bezwaren hebben gemaakt, omdat dit soort activiteiten „beneden hun waardig heid was". Volgens de Utrechtse politie had de „Misdaad nv" een hekel aan het betalen van belasting. Een van de betrokkenen uit Vianen zou zelfs om belasting technische redenen „op papier" van zijn vrouw zijn gescheiden en naar België zijn verhuisd. In werkelijkheid woonde hij nog bij zijn echtgenote. De Utrechtse politie heeft de activiteiten van de „Misdaad nv" met verbazing weten te ontrafelen. Volgens een woordvoerder van de politie waren de activiteiten zo knap opgezet, dat de topman uit Soest in het normale bedrijfsleven zeker een uit stekende positie zou hebben weten te krijgen, als hij niet zo'n misdadige inslag zou hebben gehad. Van onze parlementaire redak tie DEN HAAG De Nederlandse overheid maakt zich niet onge rust over het uitblijven van de beloofde compensatie-orders uit de Verenigde Staten voor de aankoop van de Amerikaanse gevechtsjager F-16. Een woord voerder van het ministerie van economische zaken toonde zich verbaasd over de kennelijk in België ontstane somberheid hierover. Volgens de woordvoerder is er geen enkele aanleiding voor on gerustheid ook in België niet. De bedrijven die voor de orders in aanmerking komen, hebben juist hun offertes ingeleverd. Die worden door de Amerika nen bestudeerd. Vervolgens zal daarover worden onderhandeld. Zowel België als Nederland heeft van de Amerikaanse rege ring de garantie gekregen dat bij de aankoop van de F-16 compensatieorders m beide lan den zouden worden geplaatst tot Compensatie voor aankoop F-16 een percentage van 80 van het totaalbedrag. Voor Nederland komt dat neer op orders ter waarde van ongeveer 1.8 mil jard gulden. Hieraan is de voor waarde verbonden dat minstens 1500 F-16's in Europa worden verkocht. De belangrijkste Nederlandse bedrijven die aan de F-16 gaan meebouwen zijn de vliegtuigfa briek Fokker, de mechanische industrieën DAF, Philips en VMF en de elektronische indus trieën Holland Signaal en Oude Delft. In totaal gaat het om 26 bedrijven in Nederland. De Nederlandse regering heeft, zoals bekend een kontrakt gete kend voor de aankoop van 84 F-16's met een optie op 18 toe stellen. Voor de 102 toestellen is tot en met 1984 een bedrag van 2.3 miljard gulden uitgetrokken. AMSTERDAM - Wegens jaren lange steunfraude, opgelopen tot een totaalbedrag van ruim 30 mille, is de 52-jarige chauf feur G. A. H. uit Amsterdam- Noord gisteren door de politie rechter tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie mr. F. J. C. Habermehl had zes maanden onvoorwaar delijk gesteld, de maximum De fraude was na vijf jaar aan het licht gekomen door een op gave van de belastingdienst. Wel werkte de chauffeur sinds okto ber 1970 als chauffeur in Bever wijk, Delft en Schiphol, doch bijna steeds onder valse identi teit. Al die jaren lang vulde hij wekelijks een formulier in van de gemeentelijke sociale dienst voor het verkrijgen van een uit kering krachtens de rijksgroeps regeling werkloze werknemers (RWW). In Beverwijk en bij Transavia op Schiphol stond hij onder een foutieve naam en met een vroe ger adres in de boekhouding vermeld. In Delft ontving hij lange tijd zwart loon, maar toen dit de werkgever te riskant werd en deze er een eind aan wilde maken nam de chauffeur kwaad zijn ontslag. Ondernemingsraad-nieuwe- stijl: Teerpunt 76. Gelezen Zonderlinger dingen dan boe ken zal men in de wereld be zwaarlijk vinden. Gedrukt door mensen die ze niet begrij pen, gekocht door mensen die ze niet begrijpen, gebonden, gerecenseerd, gelezen door mensen die ze niet begrijpen; ja zelfs geschreven door men sen die ze niet begrijpen. Ondernemer Ook voor Den Uyl is nu de weg vrijgemaakt om straks na zijn aftreden met goed fatsoen ondernemr te kunnen worden. Jan Rap en zijn maat hebben eindelijk F.C. Utrecht zien winnen. Ministerraad: een onderne mend stelletje. Eigendunk Om de kwaliteit van de parle mentaire journalistiek te waarborgen, zouden parle mentaire journalisten volgens het Kamerlid Nootenboom over dezelfde capaciteiten moeten beschikken als Kamer leden. Vi-o-la-laUH Kwaad „Communicatiestoornissen zouden er oorzaak van zijn geweest dat minister Van Agt zich erg kwaad heeft gemaakt op zijn collega Boersma. Kop te een ochtendblad: „Minister Van Agt schiet uit". Nou en Fataal zou pas zijn als de kap per van Van Agt uit zou schie ten. Ze hebben de ondernemers ro de oortjes aangenaaid. Laatste stelling De mens meet veelvuldig; zel den heeft hij echter enig benul van de gehanteerde lineaal. Journaal Het NOS-journaal is in het verleden wel eens partijdig heid verweten Men heeft daarom nu besloten alleen nog maar de blote feiten te bren gen. Van Agt staat op wacht. Voor de onderneming. Gevangen De 75-jarige Amerikaanse ex- politicus Edward Barrett, door een rechtbank schuldig bevon den aan het aannemen van steekpenningen tot een bedrag van 180.000 dollar en belas tingontduiking, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. Maar hij mag van de rechter zijn straf uitzitten in zijn eigen huis in Chicago, dat bovendien niet eens be waakt zal worden. Barrett heeft een hartkwaal, een lever aandoening, suikerziekte, een chronische longziekte, hernia en staar Hoofdrestaurateur Kuiper bezig met het instippen van een beschadigde plek. AMSTERDAM Als de restauratie van Rem brandt's "Nachtwacht" die op zondag 14 september van het vorig jaar door een overspannen bezoeker ernstig met een mes werd toegetakeld, eind maart voltooid zal zijn, zal het wereldberoemde schilde rij mooier zijn dan tevoren. Samen met zijn assis tent W. Hesterman heeft hoofdrestaurateur Luit- sen Kuiper nl. alle oude vernislagen van het doek verwijderd, waardoor de orginele verf in zijn oorspronkelijke luister onder alle vuil en aanslag tevoorschijn is gekomen en de kleuren fraai zijn opgelicht. Vooral de donkere delen op de achter grond komen duidelijker naar voren dan het geval was. De "Nachtwacht" zal na de restauratie voorlopig zeker acht maanden, wellicht nog langer, alleen vanachter een glazen wand kunnen worden bewonderd. Dat zal niet gebeuren om een nieuwe vandalistische aanval te voorkomen, doch omdat de nog aan te brengen twee nieuwe vernislagen tijd nodig hebben om volledig te verharden. Zolang dat nog niet is geschied zou de adem van de duizenden bezoekers gemakkelijk een spoor van aanslag, zg. blauwfilm op de verse vernislaag kunnen achterla ten. Bij het schoonmaken is gebleken, dat de opzichtige krassen op de besmettelijk lichte kledij van Willem van Ruytenburg de verf nauwelijks hebben bereikt. Het pak is er vrijwel zonder kleerscheuren afgeko men. De krassen waren in dikke vernislaag ges moord. Toen die met niet pluizende watten, ge drenkt in chemicaliën uiterst voorzichtig werd ver wijderd, verdwenen meteen ook de krassen. Wel drong het mes dwars door doek en linnen heen op de broek van compagnieleider Frans Banning Cock. Die scheuren zijn intussen opgevuld met een mengsel van krijt en lijm. Aan het einde van de vorige week is het doek voorzien van een nieuwe eerste vernislaag. Daarop wordt de restauratie uit gevoerd die maandag is begonnen. Men noemt dat "instippen" van alle plekken waar de verf ont breekt. Hoofdrestaurateur Kuiper spreekt liever niet over "retoucheren", want volgens hem wekt dat de verkeerde indruk, dat er sprake zou zijn van oververven van bepaalde plekken. "Het gaat echter slechts om kleine ontbrekende verfdeeltjes op de scheuren", aldus de heer Kuiper. Bij het verwijde ren van de vernislaag zijn ook twee veel oudere beschadigingen onderaan het doek tevoorschijn gekomen. Het zijn twee vierkante stukjes doek, die in het origineel ingepast zijn. De afscheiding is thans heel duidelijk doch zal ook worden "wegge- stipt". Niet alleen heeft de beschadiging van het doek dus in ieder geval het nut opgeleverd, dat het schilderij een zeer grondige reiniging heeft ondergaan en op nieuw doubleerlinnen is gespannen, bovendien is gebleken, dat het nieuws over de messteken de belangstelling voor het meesterweerk en ook die voor het hele Rijksmuseum sterk heeft verhoogd. Als het instippen over enkele weken achter de rug zal zijn, wordt het doek van een dekkende tweede vernislaag voorzien en tenslotte weer in zijn oude lijst en op zijn oude plaats opgehanden. Polygoon en Cine Centrum maken van de hele restauratie filmbeelden. In totaal zal straks aan zogenaamde rushes 130 minuten film beschikbaar zijn. Daaruit zal voor het ministerie van CRM en restauratiefilm van ongeveer een half uur worden gemonteerd en een kortere van circa dertien minu ten. De vraag hoe wereldberoemde en onvervangbare kunstwerken tegen gelukkig zelden voorkomende vandalistische aanvallen kunnen worden be schermd, lijkt de directeur van het Rijksmuseum vrijwel onoplosbaar. De enige mogelijkheid is de kunstwerken achter kogelvrij glas tentoon te stel len, "Doch dan kan men de nusea net zo goed sluiten" aldus de heer Levi. Aan materiaal en extra kosten vergt de restauratie naar een ruwe schatting van de directeur ongeveer 100.000 gulden. Daarbij zijn echter de salarissen van de eigen restaurateurs buiten beschouwing gelaten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7