Voorschoten wil niet langer bouwen voor Leiden Leiderdorpers vrezen blinde muur 4 Zoeterwoude krijgt betere bewegwijzering op rijksweg ZAAK STEVENHOFJESPOLDER STEEKT Schaats- kalender Geen huurverhoging voor 740 flatwoningen in de Meren wijk LUBA-BV0 ALPHEN BIJ UITBREIDING GARAGEBEDRIJF Zorg goed voor de vogels Leiderdorp overweegt vestiging woonwagen kampje in De Bloemerd PW.IM 4 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 Van onze correspondent Voorschoten Het Voorschotense raadslid mr. Begeer (VVD) heeft gisteravond in de commissie open bare werken scherpe kritiek geuit op de gemeente Leiden. „Tien jaar geleden hebben we de Stevenhof- jespolder moeten afstaan aan Lei den, omdat deze de polder zo hard nodig had voor woningbouw. Nu staat dat de randgemeenten van weet Leiden nog steeds niet of en Leiden voor de Sleutelstad moeten hoeveel woningen er gebouwd zul- bouwen. Voorschoten is niet van len worden, terwijl wij de aangren- plan daaraan mee te werken. Mr. zende polder Noord-Hofland al Begeer met name vond het een praktisch hebben volgebouwd." treurige zaak dat de provincie en Mr. Begeer trok van leer tegen het rijk aanvaarden dat Leiden niet Leiden naar aanleiding van een no- in staat is in zijn eigen behoefte te ta van het Bouwdistrict, waarin voorzien. STUKJES PLANTSOEN BIJ PARTICULIERE TUINEN NOORDWIJK - Het gemeente bestuur bekijkt de mogelijk heid om stroken gemeentelijk plantsoen te verkopen of in ge bruik te geven aan de bewoner van aangrenzende hoekwonin gen ter uitbreiding van particu liere tuinen. Bewoners van hui zen in een dergelijke situatie worden verzocht zich schrifte lijk tot B. en W. te wenden als zij belangstelling hebben voor het kopen of huren van een dergelijke strook gemeente grond. LEIDSCHENDAM - De ge meenteraad van Leidschendam zal vrijdag 27 februari in een buitengewone vergadering af scheid nemen van gemeentese cretaris Chr. J. Maas die met ingang van 1 maart a.s. op de meest eervolle wijze ontslag heeft gekregen. In de vergade ring die om half 4 's middags begint zal tevens zijn opvolger, de heer K. Ooms, worden geïn stalleerd. Na de bijeenkomst zal van 5 uur tot half 7 een af scheidsreceptie worden gehou den. Vanavond: Warmond 19.30 uur club kampioenschappen dames; Leiden 20.00 uur gecostu- meerd ijsfeest aan de Rijndijk; Zaterdag: Leiden 14.00 uur beker wedstrijden voor clubleden Rijndijk; Rijnsaterwoude 14.00 uur clubkampioenschappen; Oud Ade 13.30 uur club kampioenschappen heren 17 t/m 19 jaar; Alphen aan den Rijn 10.00 uur afvalwedstrijden; Ter Aar 13.45 uur inter gemeentelijke clubwedstrij den; Noordwijk 9.00 uur open kampioenschap van Noord- wijk; Leiderdorp 's morgens districtsschoolwedstrijden; Nieuwe Wetering 14.00 uur wedstrijden ijsclub „Willem Barends"; Rijpwetering 10.00 uur prikslee-wedst rijden Zoeterwoude 13.30 uui wedstrijden leden voetbalver. SJZ; Hazerswoude dorp 14.00 uur HIJC nationale afval wedstrijden; Boskoop 20.00 uur gecos- tumeerd ijsfeest; Sassenheim 10.00 uur afvalwedstrijden voor 15 jaar en ouder; Leimuiden 14 00 uur na tionale afvalwedstrijden. Zondag: Rijpwetering 14 30 uur districts kortebaanwedstrijden dames; Warmond 14.00 uur natio nale koppelwedstrijden; Nieuwe Wetering prikslee wedstrijden; Zoeterwoude 13.00 uur wedstrijden leden voetbalver. SJZ; Lisserbroek 9.30 uur lan- gebaanwedstrijden; Oud Ade 13.30 uur korte baanwedstrijden voor cluble den. Van een onzer verslagge vers LEIDEN De huren van 256 flatwoningen van de Leidse Woning Stichting en 484 flatwoningen van de Protestants Christelij ke Woningbouwvereni ging hoeven per 1 april 1976 niet te worden ver hoogd. Dit heeft staatssecretaris Van Dam van volkshuis vesting en ruimtelijke or dening aan het Leidse ge meentebestuur schrifte lijk medegedeeld. In de brief stelt de staatssecre taris dat hij hiervoor slechts bij hoge uitzondering toestemming heeft gegeven om te bereiken dat het huurpeil van deze 740 flatwoningen beter op het woon comfort kan worden afgestemd. De betreffende flatwoningen waren de eerste complexen, die jn de Merenwijk gereed kwa men. De woningen, die later ge reed kwamen moesten verhou dingsgewijs lagere huren op brengen, omdat de subsidie-re- gelingen inmiddels sterk waren verbeterd. En hoewel er een re geling bestaat, die zegt dat nieu we woningen de eerste vijf jaar de normale jaarlijkse huurver hogingen moeten volgen, was Van Dam in deze uitzonderlijke situatie bereid van deze proce dure af te wijken. Rijnsburger wil wel boete maar geen gevangenisstraf Van onze rechtbankverslagge ver DEN HAAG/RIJNSBURG - De procureur bij het Haagse gerechtshof zag geen reden tot wijziging van het vonnis van de politierechter tegen een koop man uit Rijnsburg, die veroor deeld was tot 1000 gulden boete en drie weken gevangenisstraf, waarvan één week voorwaarde lijk en voorwaardelijke intrek king van de rijbevoegdheid voor één jaar met een proeftijd van twee jaar. De verdachte was hoofdzakelijk tegen de hen opgelegde gevan genisstraf in hoger beroep ge gaan. toen hij onlangs op het par keerterrein van Avifauna in Alphen aan den Rijn op stunte lige wijze zijn auto bestuurde, bleek bij aanhouding dat hij onder invloed verkeerde. De verdachte wierp tegen dat het geenszins zijn bedoeling was geweest om van het parkeerter rein af te rijden. De verdediger voerde aan dat de verdachte in het geheel geen gewoontedrin ker was, daar zijn gezondheid dat niet toelaat. Aan het slot van zijn betoog vroeg de verde diger dan ook te volstaan met het opleggen van de geldboete en een voorwaardelijke gevan genisstraf. Arrest op 17 februari. DE WEDSTRIJD VAN 'T WEEKEND Basketball in de 5-Meihal Leiden ZW, morgenavond 20.00 uur, toegang gratis. Kom kijken! Kom juichen! Kom boehen! Luba, u weet wel De staatssecretaris heeft echter nog niet geantwoord op een aantal andere Leidse verzoeken om „huurbevriezing". Wethou der Verboom van Volkshuisves ting verwacht dat de meeste huurders in Leiden niet veel meer dan de gemiddelde huur verhoging zullen moeten gaan betalen. Nieuwe „Wegwijzer" handzaam boekje voor inwoners Voorhout Van onze correspondent VOORHOUT - Een zeer ver zorgd en qua formaat hand zaam boekje valt dezer dagen in elke Voorhoutse brievenbus. Op de omslag prijkt een fraaie foto van het uit 1847 daterende ge bouw van de huidige K.T.S. aan de Leidse vaart. Op pagina 1 wordt een kort voorwoord aan getroffen van loco-burgemeester J. G. Huigsloot, waarna de lezer informatie vindt over het ont staan van deze „Gemeente Gids". In deze vorm verschijnt het boekje nu voor de derde keer. In 1972 verscheen het voor het eerst door het initiatief van een aantal enthousiaste Voor- houters die zich presenteerden onder de naam „Voorhout Voor uit". Ook in 1974 is in samen werking met de gemeente een hernieuwde uitgave tot stand gekomen. In de praktijk is ge bleken dat dit boekje duidelijk in een behoefte voorziet. Vooral voor nieuw ingekomenen van de gemeente bestaat nu de gelegen heid om zich te oriënteren om trent hetgeen bijvoorbeeld op verenigingsgebied te koop is. Nu dit boekje een begrip is gewor den heeft de werkgroep „Voor hout Vooruit" zich als medesa menstelster teruggetrokken. Nu wordt deze gids alleen door de gemeente verzorgd. Eén pagina heeft men gewijd aan de ge schiedenis van de gemeente van Foranholte tot Voorhout, en gaat hiervoor terug tot het jaar 988. Nieuw ook is de beknopte inhoudsopgave op de achterste pagina. Dit komt zeer zeker die gene die snel een bepaalde in formatie wil hebben ten goede. Leiderdorp De raadscommissie beroepschriften behandelde deze week het bezwaarschrift van een zevental bewoners aan Van der Valk Boumanweg en de Nijenrode tegen het ontwerp-bestemmingsplan .Ockenrode 75'. Het gaat in dit bestemmingsplan vooral om de bestemming van de grond waarop nu nog het postkantoor is te vinden. In het ontwerp-be stemmingsplan wordt aangegeven dat hierop in de toekomst garage Rijnland mag gaan uitbreiden. De indieners van het bezwaar schrift voelen zich daardoor bedreigd omdat het daardoor vrijwel zeker is dat aan het einde van hun tuin een vijf meter hoge, voor het grootste deel blinde muur zal verrij zen. In het thans ter visie gelegde ontwerp-bestemmingsplan zijn alle eerder door Gedepu teerde Staten gemaakte op merkingen over de bebouwing van dit plan verwerkt. Zo is de uiteindelijke hoogte van het te realiseren gebouw te- ruggebacht tot maximaal vijf meter. „Het is een plan dat tegenwoor dig met de huidige normen van stedenbouw volstrekt on aanvaardbaar is", zo meenden de indieners van het bezwaar schrift. „Het neerzetten van een hoog. log gebouw midden Derks bij Lisser voetbal- jeugd Ruim 100 Lis ser voetballer tjes hingen gis teren aan de lippen van gastspreker Frans Derks. De omstreden scheidsrechter uit het betaald voetbal gaf uit leg aan een aantal moeilijk te begrijpen spelregels, gaf de „sterren in spé" een aan tal tips om de conditie zo goed mogelijk op peil te hou den. Bij het af scheid ontving Derks naast een bos rode en gele tulpen, een rode en gele kaart, waar overi gens, zo werd hem bezworen, niets mee be doeld werd. Van onze correspondent ZOETERWOUDE Talloze malen per dag komt het voor dat verkeer vanaf de rijksweg 4 met bestemming het industriegebied Grote Polder of Heineken in de Barrepolder in het dorpsgedeelte terecht komt, met alle over last van dien. Rijkswaterstaat gaat nu einde lijk maatregelen treffen tot verbetering van deze situatie. Rijkswaterstaat is overigens wel van mening dat de aanduiding „Indus trieterrein Zoeterwoude-Rijndijk"(als „vier de naam" naam") in het huidige systeem van bewegwijzering op rijkswegen past overigens Leiderdorp geruime tijd meenden zich tegen de door Zoeterwoude voorgestane bewegwij zering te moeten keren. Inmiddels is tussen de betrokkenen overeenstemming bereikt en men verwacht nu een vlotte afwerking door Rijkswaterstaat De bewegwijzering in het industriegebied zélf zal van gemeentewege op uniforme wij ze worden geregeld. Diverse bedrijven heb ben daarom verzocht. Het college voet er niets voor om het ver zoek van P.Z. om totale afsluiting van de Oranjelaan te honoreren. Belangrijkste ar gument van b. en w. is het feit dat het omvangrijke industriegebied dan slechts een eilkelc ..au- en afvuei weg zal kennen. Langs deze weg kunnen slechts personenauto's het gebied bereiken. Zij worden bovendien tot matiging gedwongen door de aangebrachte versmalling en de geplaatste drempels. Het college ziet niet de noodzaak van de aanleg van fietspaden langs de Nieuweweg zoals door P.Z. is bepleit. Door de aanleg van het „Molenpad" en de aanwezigheid van dé Beide Kerkpaden lijkt het b. en w. wat overdadig in deze contreien nóg een fietspad aan te leggen. Na gereedkoming van het fietspad langs de Zuidbuurtseweg. met de aanleg waarvan inmiddels begonnen is, ont staat een veilige fietsroute naar de Weipoort en Noord Aa. aldus b. en w. tussen woningen hou je toch in 1976 niet meer voor moge lijk. Vooral ook niet omdat er zeker ook de nodige overlast door lawaai en stank zal ont staan". Omdat de betreffende bewo ners. zoals zij zelf verklaar den, geen behoefte hadden Rijnland in zijn economische groei te belemmeren, stelden zij voor de uitbreiding van Rijnland in een andere rich ting te realiseren. Daarbij zou de Ockenrode voor het (overi gens schaarse) doorgaande verkeer moeten worden afge sloten. Iets wat naar zij meen den, zeker als het postkantoor is verplaatst, zonder grote be zwaren kan geschieden. Het verweer van gemeentezijde beperkte zich tot een opsom ming van de ontwikkelingen op en rond het betreffende stuk grond sinds 1960. Daar bij bleek dat de gemeente in de zestiger jaren een aantal malen een wat merkwaardig beleid heeft gevoerd. Volgens de buurtbewoners zou met na me de vorige wethouders van ruimtelijke ordening (C. Meer burg, PCG) eerdere versies van het bestemmingsplan met behulp van ten onrechte toe gepaste artikelen uit de wet op de ruimtelijke ordening er door hebben willen drukken. G.S. zouden daar destijds een stokje voor hebben gestoken, waarna het plan alsnog in de openbaarheid kwam. De conclusie na de gisteravond gehouden bijeenkomst kan al leen maar zijn dat het hier om een plan gaat waaraan de drie (Rijnland, gemeente en buurt bewoners) partijen allemaal hun handen vuil hebben ge maakt. De gemeente door zijn handelingen in de zestiger ja ren en zijn weigering tot dus ver om alternatieve plannen in serieuze overweging te ne men; Rijnland omdat het niet (meer) met de buurtbewoners wil spreken, geen belangstel ling toont en blijkens de me dedelingen van de buurtbewo ners waarschijnlijk de bepa lingen van de hinderwet over treedt en tenslotte de buurtbe woners die de beste kans om bezwaar aan te tekenen tegen het bestemmingsplan (dat was voordat met de bouw van de huidige garage werd begon nen) voorbij hebben laten gaan en nu bovendien wel bereid blijken de overlast van Rijnland op niet aanwezige medeburgers af te wentelen. Bovendien doet hun beroep op de zorg voor het milieu wat onecht aan. Maar dat zal wel het gevolg zijn van het gesprek dat zij onderling voor de vergadering voerden. Dat ging namelijk over de snelhe den waarmee zij zich in hun automobielen plegen voort te bewegen: en die lagen globaal tussen de 130 en de 190 km. per uur. In 1976! Rijnsburg Het personeel van de Marine-vliegkampbasis Val kenburg heeft gisteren een felle strijd op de schaats geleverd. Bij de kortebaanwedstrijden ze gevierde de heer Mootweg op de voet gevolgd door de heren Mel- lema en Veenstra, die respectie velijk tweede en derde werden. Bij de afvalrace won de heer Starke. Van onze correspondent NOORDWIJK - Het be stuur van Vogel- en Na tuurbescherming Noord- wijk wijst er op, dat talrij ke vogels bij de aanhou dende vorstperiode zich slechts met moeite kun nen handhaven. Zo ziet men rond de huizen onder andere veel Koperwieken, een lijstersoort uit het ho ge noorden, welke het niet te best hebben. Een grote vlucht van deze vogels streek dezer dagen in het Beeklaankwartier neer en in een ommezien waren de fel oranje bessen van vuurdoorns en andere besdragende heesters ver dwenen. Daaruit blijkt wel hoe hongerig de Ko perwieken zijn. De vogels, die te herkennen zijn aan een streep ter hoogte van het oog en een bruin met rood verenpak, tonen zich weinig schuw. Volgens Vogelbescherming zijn ze bij te voeren met allerlei zaden, vetbollen (van plantaardig vet), stukjes kaas waan'an het plastic laagje moet worden ver wijderd, brood, kruimels en fruit. Lijsters zijn ver zot op bijvoorbeeld rotte of aangestoken appels en klokhuizen. Om te voor komen, dat de vogels door katten worden bespron gen, verdient het aanbeve ling het voedsel neer te leggen op een voertafeltje op een paal. Aan het strand en op het water hebben de vogels het vaak nog moeilijker. De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming is in samenwerking met het Staatsbosbeheer een voe- deraktie begonnen. Mocht men ergens vogels aantreffen, die in moei lijkheden verkeren, dan wordt men verzocht dit op te geven aan het secre tariaat van Vogelbescher ming (Sluispad 5) of tele fonisch 10210 of 14263. Bij het vinden van vogels die er slecht aan toe zijn, doet men het beste ze af te geven aan het politie bureau of bij de asielbe heerder J. Hoek, School straat 4. In het vogelasiel aan het Dompad krijgen de dieren een prima ver zorging. Soulconcert People's choise trok slechts vierhonderd man Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het optreden van de Amerikaanse groep „People's choise" gisteravond in de Stads gehoorzaal trok slechts een klei ne vierhonderd man publiek. De akoestiek van de zaal speelde de groep overigens nogal parten. De tekst van de soulnummers kwam daardoor vaak gebrekkig over. Drie maanden voor tentinbreker Van onze rechtbankverslagge ver DEN HAAG/NOORDWIJK - DeHaagse politierechter heeft een 28-jarige Duitser veroor deeld tot drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De straf werd opgelegd, omdat de man geld had gestolen uit ten ten op een kampeerterrein in Noordwijk. Ook uit tenten op het kampeerterrein aan het P. Florsidal en uit zomerhuisjes aan de Duinweg had de man geld weggenomen. Van onze correspondent LEIDERDORP Een stuk grondin De Bloemerd nabij de kruising van de secundaire weg 6 en de Persant Snoepweg is naar de mening van b en w de meest geschikte plaats om er een klein woonwagencentrum op te vestigen. Op dit terrein, dat 3.500 m2 groot is, kunnen dan acht woonwagens staan. De commissie ruimtelijke ordening zal in haar vergadering van maandag 9 februari het college advies uitbrengen over de geschiktheid van dit terrein voor een woonwagencentrum. De raad nam in april 1975 unaniem het besluit in Leiderdorp een klein woonwagencentrum te vestigen. Dit ter ontlasting van het regionaal woonw^gencentrum in Leiden dat overvol was en in. Het duurde daarna bijna acht maanden voordat de leden van de gemeenschappelijke regeling het eens waren over de vestiging van dergelijke kleinere centra. Hierop startte b en w onmiddellijk het overleg met het bestuur van het regionaal woonwagencentrum om te bezien aan welke eisen een terrein voor een klein centrum moet voldoen. Op basis van die gegevens komt het college nu tot de conclusie dat het terrein, ver buiten de bebouwing gelegen, tegenover Albert's Corner het meest geschikt is.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4