Stichting „Hartebrug moet blijven laat pronkstuk niet in de steek mmr mfir- D'66 WIL COLLEGE ULTIMATUM STELLEN Nog geen schot in reconstructie Rijnsburgerweg Zijlwijk krijgt toch eigen honk VKiJJLJAG b .tibonUAKi ISIo LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN In navolging van de PPR, wil ook D'66 het college van b en w een ultima tum stellen. Een handjevol D'66-ers (om pre cies te zijn negen) besloot gisteravond met acht stemmen voor en één onthouding niet het voorbeeld van de PSP te volgen en uit het samenwerkingsverband met de PvdA en PPR te stappen. Zoals bekend heeft de PSP half januari te kennen gegeven het huidige college, dat be staat uit vijf PvdA-wethouders en een D'66- wethouder, niet meer koste wat kost te willen steunen. Volgens deze politieke partij ver schilt het beleid van het huidige college nau welijks van dat van de vorige Leidse stadsbe sturen Ook bij de PPR. die tijdens de verkie zingen op één lijst met de PSP en D'66 stond, is enige wrevel ontstaan over het weinig vooruitstrevend beleid van het huidige colle ge. Deze partij heeft evenwel het college op termijn gesteld. Wanneer er in juni nog niets van enige beleidsombuiging is te bespeuren, zal het college ook niet meer kunnen rekenen op steun van de PPR. Freddy Bischof lanceerde gisteravond het voorstel met de drie kleine partijen rond de tafel te gaan zitten om te trachten tot een ultimatum aan de PvdA te komen Hij stelde niet ten onrechte dat de „kleine drie" tot nog toe onder de voet zijn gelopen door „grote broer" PvdA. „Met name op punten waarover we het twee jaar geleden niet eens werden, blijkt dat de PvdA altijd zijn zin krijgt", aldus de D'66-er. „Bijvoorbeeld bij de discussie over wel of niet bouwen in de Stevenshofiesoolder is door de PvdA geen enkel compromis aange nomen. Ondanks dat we er fel tegen zijn. gaan de grondaankopen gewoon door." Overigens was hij wel bereid de hand in eigen boezem te steken: „We hebben nooit aangege ven tot hoever wij wilden gaan. We zullen ons nu harder moeten opstellen." In het ultima tum zouden zaken opgenomen moeten worden die D'66 na aan het hart liggen zoals het stoppen van verdere sloop in de binnenstad, het zoeken naar een andere plaats voor de nieuwbouw van C& A en het voorlopig afzien van stadsuitbreidingsplannen zoals de Steven- hofjespolder. „De PvdA moet nou maar eens over de brug komen door zich wat aan ons gelegen te laten liggen", zo stelde Freddy Bischof. Overigens heeft de PvdA in een brief aan de kleinste van „de kleine drie" laten weten dat zij bereid is over de controversionele zaken te praten Misschien zijn de ogen eindelijk opengegaan, misschien is het alleen eigen belang, want nu het college niet meer kan rekenen op de onvoorwaardelijke steun van het PSP-raadslid Anne van der Zande, is het ook zijn meerderheid in de raad kwijt (18—19). Het verliezende D'66-steun zou leiden tot een bijna onwerkbare situatie Dat speelde ongetwijfeld Leo Meijer, de voorzitter van de PvdA-fractie in de gemeenteraad, door het hoofd toen hij gisteravond hangende de D'66- vergadering een niet onbelangrijke duit in het zakje deed door D'66 voor te stellen, alsnog te proberen de PSP terug in het samenwerk ingsverband te praten Van de heren Van Rooijen, Kuypers en Ema nuel hoefde dat allemaal eigenlijk niet meer. Zij waren voor onmiddellijk uittreden uit het samenwerkingsverband. „Als we weer in de oppositie gaan. zijn we beter in staat ons eigen gezicht te tonen", zo meende de heer Van Rooijen. Zijn voorstel in die richting kreeg zes stemmen tegen. Een van de tegenstemmers was wethouder Oosterman die stelde er niets voor te voelen op dit moment uit het college te stappen, wat de consequentie van het voorstel van Van Rooijen zou zijn. „Je drijft de PvdA dan in de armen van de VVD of het CDA en ik ben ervan overtuigd dat we er dan slechter aan toe zijn", aldus de wethouder. „Ik moet er niet aan denken dat een CDA- of een WD-wet- houder zou moeten meebeslissen over bijvoor beeld het verkeerscirculatieplan waar we thans mee bezig zijn. Iets dergelijks zou het stadsbelang enorme schade berokkenen", zo lichtte hij zijn standpunt toe. Toren en voorgevel moeten met voorrang worden aangepakt Waardgraeht blijft wellicht open (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Waardgraeht kan misschien toch open blij ven Op het stadhuis van Leiden wordt momenteel bekeken waX de consequenties op korte en langere termijn zullen zijn wan neer de gemeente terug zou ko men van zijn voornemen deze in het gebied Herengracht-Zijlsin gel gelegen oude gracht te dem pen. De mogelijkheid van open houden wordt geboden nu Lei den een uiterst gunstige subsi die van het rijk heeft gekregen voor de ontwikkeling van het gebied Herengracht-Zijlsingel Een en ander kon gisteravond worden opgetekend uit de mond van het hoofd van de afdeling stadsontwikkeling, verkeer en grondzaken, de heer M. A. Log- tenberg. Hij zei in de commissie ruimtelijke ordening van de ge meenteraad te hopen dat de toe komst van de Waardgraeht bin nen een half jaar definitief kan Botsing begin huwelijk De heer en mevrouw Van der Poel vieren morgen hun vijftigja rig huwelijksfeest. De heugelijke dag ligt dan eigenlijk al achter hen Op 3 februari 1926 traden zi| op het gemeentehuis van Zoe- terwoude in het huwelijk. Meteen daarna betrokken zij de woning Rijndijk 74 waarnaast de heer Van der Poel (74) zijn slagerij haij De bruid (73) en bruidegom ontmoetten elkaar voor het eerst op de Haagsche Schouwweg. waar zij per ongeluk tegen elkaar op fietsten. Een afspraakje was daarna spoedig gemaakt Dit mondde uit in een afspraak voor het leven. Vijf jaar geleden heeft de heer Van der Poel zijn slagerij overge daan aan twee zonen Dat had voor de bruidegom echter niet tot gevolg dat hij vanaf dat mo ment op zijn lauweren ging rus ten. Nog dagelijks is hij in de zaak te vinden Het echtpaar heeft vier zonen en vier dochters. Met hen en de negenentwintig kleinkinderen wordt morgen feest gevierd in restaurant Groe- H Mis opgedragen ir^de kïrk „Maria Middelares" aan de Rijn- Van een onzer verslaggevers Leiden „Er is geen sprake van. dat de Stichting „Hartebrug moet blijven" wordt opgedoekt. Integendeel zelfs, we gaan er hard tegenaan om deze onmisbare kerk in de Leidse city voor verder verval te behoeden". Aldus de heer G. J. Neuteboom, voorzitter van de stichting; „de stichting „Hartebrug moet blijven" bestaat nog helemaal, hoor. De Hartebrugkerk zullen we echt niet aan zijn lot over laten. Als hieromtrent hier en daar enig misverstand gerezen zou zijn komt dit omdat ons vijfjarenplan voltooid is. Ruim 5 jaar geleden ging het om de vraag: moet de kerk dicht of moeten wij trachten hem open te houden. Een hoorzitting bracht duidelijk aan het licht, dat de Hartebruggers zelf vonden, dat hun kerk moest blijven Ik kwam daarna met een voorstel: breng in 5 jaar tijd 150.000 gulden bij elkaar. De enige die in het voorstel geloofde was ikzelf". Het kwam helemaal uit zoals de heer Neuteboom (die in Leider dorp woont, maar niet van de Hartebrug weg valt te slaan; hij is er al 23 jaar actief als collec tant en zit eveneens in de paro chieraad) het zich had gedacht. De actie sloot zelfs nog overtui gender: de vrienden van de Har tebrug brachten in de afgelopen 5 jaar 181.000 gulden bijeen. „Toen we ermee begonnen zei den we we gaan niet lander met de actie door dan 5 jaar. Nou, afgelopen december zat het er op, met een prachtig resultaat". Het kerkgebouw is al behoorlijk onder handen genomen; de go ten en het dak zijn gerepareerd, er is geverfd en er werd ver nieuwd waar dit nodig was. „Het is weer een mooie kerk van binnen, maar de restauratie is bepaald nog niet af. Aan de toren en de voorgevel is nog niets gedaan", zegt de heer Neu teboom tot zijn spijt. „Aange zien de kerk onder Monumen tenzorg is gekomen, evenals het prachtige orgel, kunnen we niet verder gaan. Het geld dat wij zouden uitgeven aan de verdere restauratie zouden we niet te rugkrijgen en we zouden buiten alle subsidies vallen We wach ten nu op Monumentenzorg, waarmee we aan het onderhan delen zijn om er spoed achter te zetten. Ook al heeft Monu mentenzorg geen geld, er zal wat moeten gebeuren, want de boel staat te verrotten aan de voorkant; het is geen gezicht". Ofschoon Monumentenzorg de tijd heeft, gaat de stichting er full speed achteraan om voor rang te krijgen voor de Harte brugkerk. „En dan is het orgel er ook nog. Jan Schmitz, de organist, moet a.s. zondag een concert erop geven, maar hij houdt z'n hart vast of het instru ment het wel uithoudt. Schmitz heeft er slapeloze nachten van; ik trouwens ook", vertelt Neute boom. Nog deze maand hopen twee leden van de stichting, twee De Hartebrugkerk pronkstuk in de Leidse binnenstad, waarvan toren en voorgevel met voorrang moeten worden aangepakt kerkbestuurders en iemand van het Orgelfonds te gaan praten in Zeist, waar de Rijksdienst voor de Monumentenzorg van het ministerie van CRM is ge vestigd. „Werkelijk, als de stich ting mijn zin had gedaan, waren we gewoon doorgegaan met die voorkant. Dat geld was er be slist gekomen", daarvan is stich tingsvoorzitter Neuteboom over tuigd. „iedere goeie Hartebrug- ger en dat zijn er velen had er voor gegeven als je de zaak had uitgelegd. Nogmaals: de boel staat te verrotten en het wordt steeds erger. Het mooie is. dat de parochie bloeit en toeneemt. Reuze koren: het jon gerenkoor, het jeugdkoor, het herenkoor, het gemengd en ons eveneens onvolprezen dames koor. We zijn lekker flink aan het stijgen met het bezoekers aantal. de laatste anderhalf jaar. Elke zondag wordt er ge teld: het zijn er doorgaans steeds 100 meer dan een paar jaar terug". De Hartebrug is „in". G. J. Neu teboom: „Je proeft er nog iets van het „oude" in terug, je vindt er rust. Wij hollen in de Harte brug niet zo erg hard voorop. Dat trekt nog steeds veel men sen aan, méér dan enige tijd geleden. Ach ja, het is zo'n schitterende kerk", verzucht Hartebrugminnaar Neuteboom; „als-ie helemaal gerestaureerd was, had ik de KRO om een televisieuitzending gevraagd: een pontificale hoogmis met de bisschop. Gegarandeerd. Maar misschien komt dat nog wel. w V-/' (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Er zit nog altijd geen schot iri de reconstructie van de Rijnsburgerweg. Op ambtelijk niveau wordt er nog steeds overlegd over het al dan niet aanvaardbaar zijn van de Leidse reconstructieplannen, zoals die eind vorig jaar door de gemeente raad werden aanvaard. Dit deelde wethouder Waal de leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening gister avond mee. Waal zei de indruk te hebben dat de landelijke werkgroep die de minister moet adviseren over het toekennen van de subsidie, inmiddels ook gaat neigen naar het aanleggen van busbanen op de Rijnsbur gerweg ook wanneer het tweede deel zou worden afgesloten. An der punt waar men nog steeds niet uit is, schijnt de vraag te zijn door welke tunnelbuis van het Rijnsburgerviaduet (bij het station) de bussen zullen moeten gaan. Waal voegde er gisteravond aan toe, dat de lange duur van het nader overleg geen gevolgen heeft in de vorm van het aflo pen van een fatale termijn. De reconstructie van het Sta tionsplein (mede noodzakelijk in verband met de aanleg van de Schiphollijn) zal over enkele we ken opnieuw in de raadscom missie aan de orde worden ge steld. Dit antwoordde Waal gis teren op vragen van het CDA- raadslid Ham. De wethouder toonde zich ontevreden over de stand van zaken van deze recon structie (waar de spoorwegen ook bij betrokken zijn) maar ging daar gisteren inhoudelijk niet verder op in. LEIDEN De Leidse studen- tenbridgevereniging „Seven Up" viert dit jaar haar vijfjarig be staan. In het kader van dit eer ste lustrum wordt morgen een bridge-interacademiale georga niseerd. Uit vrijwel alle univer siteitssteden komen teams om te dingen naar de Seven Upbokaal en de talrijke andere prijzen. De avond zal besloten worden met een daverend feest in studenten sociëteit Minerva. LEIDEN Burgemeester en mevrouw Vis zijn gistermorgen op visite geweest bij het echt paar Goddijn in de Parkstraat, dat deze week 60 jaar is ge trouwd. Afscheid van prof. Nagel Het afscheid van prof. mr W Nagel (criminologie en penologie) is niet zonder meer voorbijgegaan. Zijn afscheidsrede werd door zeer velen binnen het Groot-Auditorium en in aangrenzende ruimten bijgewoond. Een afscheid na bijna 20 jaar En dan heeft men nog niet eens gedacht aan J. B. Charles, in wie Willem Nagel literair en wetenschappelijk zal blijven voortleven. „Ik heb nog niet gevoeld, dat dit eindigen van een periode me gedrukt heeft", zei prof Nagel gistermiddag, na de plechtigheid Namens de staf van het instituut van prof Nagel sprak drs L. Toornvliet, die ook de bundel overhandigde namens vrienden en oud-leerlingen (strafrechtjuristen en criminologen van verschillende disciplines), die aan deze bundel hebben bijgedragen Gezien de bijzondere plaats die prof Nagel inneemt in de internationale criminologie werd de afscheidsbundel, uitgegeven bij Kluwer. in het Engels gesteld De bijdrage van het „eigen" instituut van prof Nagel was een verslag van een empirisch onderzoek, waaraan elk van zijn medewerkers heeft bijgedragen Tijdens de receptie (zie foto) kreeg prof. Willem Nagel bij het begin van zijn emeritaat honderden handen te drukken. Jongeman reed in op politiemannen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een 20-jarige Leide- naar heeft bij een ontsnapping spoging bijna twee Leidse poli tiemannen aangereden. De jon geman reed met zijn auto in de buurt van het station en claxo neerde met een drietonige hoorn. Een surveillerende poli tiewagen merkte dit op en ging voor hem rijden met de bedoe ling hem erop te wijzen dat een dergelijke hoorn verboden is. Toen beide auto's tot stilstand waren gekomen, reed de jonge man plotseling achteruit en scheurde rakelings langs de in middels uitgestapte politieman nen, die opzij moesten springen. Een achtervolging door de poli tieauto leverde weinig resultaat op. Later werd de auto voor het huis van de doorrijder gezien. Deze is toen door de politie aangehouden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Stakingen In Portugal zijn gisteren een aantal korte stakin gen gehouden uit protest tegen de golf van bomaanslagen op eigendommen van linkse eigena ren. De stakingsoproep was ge daan door communistische groeperingen. Toerisme Steeds meer toeris ten kiezen de Sovjet-Unie als vakantieland. Het persbureau Tass heeft vandaag bekend ge maakt dat dit land vorig jaar vier miljoen bezoekers trok. Ontwikkelingslanden In Ma nilla is gisteren een ministersbij eenkomst van de ontwikkelings landen begonnen. De bijeen komst wordt gehouden m het kader van de V.N.-conferentie over handel en ontwikkeling (Unctad). Pasolini In Rome is gisteren het proces begonnen tegen de 17-jarige jongen die ervan wordt beschuldigd de Italiaanse filmer Pasolini te hebben gedood. De rechtszaak wordt gevoerd ach ter gesloten deuren. Spijbelaars Italiaanse kinde ren die zich veelvuldig aan schoolverzuim schuldig maken kunnen voortaan op een specia le school voor spijbelaars wor den geplaatst. De Italiaanse overheid is deze dagen tot de stichting van zo'n school overge- Behandeling plan De Camp op gang LEIDEN De behandeling van het onlangs verschenen ontwerpbestemmingsplan De Camp is gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening in gang gezet met een eerste en voorlopige ron de opmerkingen van raadsle den. Deze zullen met de op merkingen die de laatste tijd van de kant van bewoners en de adviesraad voor de binnen stad zijn gemaakt meegezon den worden aan een aantal overheidsinstanties, waaron der de Rijksdienst voor de monumentenzorg die zich de komende tijd (waarschijnlijk een half jaar) over het plan gaan buigen. Op hun beurt maken zij weer de nodige kanttekeningen waarna het bestemmingsplan opnieuw in de commissie aan de orde komt om vervolgens door de gemeenteraad te wor den vastgesteld. De commissie nam gisteren* een aantal suggesties van de adviesraad voor de binnenstad over De belangrijkste betrof het enigszins verschuiven en verkleinen van het nogal grote plein dat rechts van de Lijs- bethsteeg tegen de Boerhaave- zalen is geprojecteerd. Dit zou rechts van de steeg moeten komen te liggen in een wat kleinere vorm, waardoor de bewoners van de Stevenshof een vrijer uitzicht zouden krij gen. De vrijkomende ruimte zou moeten worden opgevuld door de huizen die zijn geprojec teerd op de plaats waar het pleintje dan zou komen te lig gen, met andere woorden een stuivertje wisselen. De raadsleden voelden (met uitzondering van Van der Hor- st-PvdA) wel voor dit idee, zij het dat de realisering ervan mede afhangt van de mate waarin de Rooms-Katholieke Hartebrugschool aan de Haar lemmerstraat naar achteren nieuwbouw wil plegen ter ver vanging van oude onbruikbaar geworden ruimten. Verder zal worden bezien in hoeverre het mogelijk is een aantal afgesloten stegen tus sen Haarlemmerstraat en Stil le Rijn/Apothekersdijk weer voor het publiek toegankelijk te maken. Evenals de advies raad voelden veel raadsleden hier wel voor gezien het stre ven naar een maximale door- schrijdbaarheid van de bin nenstad. De suggestie van het PPR- raadslid Beijen om de Mare weer open te graven en in zijn oude historie van gracht te herstellen wezen zijn collega- raadsleden als irreëel van de hand. Illllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllli!1 ABN schenkt gebouwtje V V v vx' Van een onzer verslaggevers LEIDEN Onverwachts krijgt de stichting Zijlwijk toch nog een eigen ruimte. Na alle verwikkelingen van de afgelopen tijd rond de voormalige Kortmarkt en het ABN-gebouwtje in de Merenwijk (waar de Leidse fietsenhandelaar Jan van Zijp net wat oplettender bleek dan de erm-wethouder, Dick Tesselaar, waardoor de moge lijkheid voor de Zijlwijk om deze ruimte als wijkgebouwtje te gebruiken verkeken was), heeft de Algemene Bank Nederland de Stichting Zijlwijk gisteren een ander gebouwtje aangeboden. Het heeft de afgelopen tijd dienst gedaan als filiaal in Barneveld. De overdracht van het gebouwtje vond gisteren plaats in het ABN-filiaal aan de Breestraat in aanwezigheid van enkele vertegen woordigers van de ABN, de gemeente Leiden, onder wie wethouder Tesselaar, van de Zijlwijk en de heer Van Zijp. De laatste verbond aan het sympathieke gebaar van de ABN (de Zijlwijk hoeft er geen cent voor te betalen) nog eens een gift van 1000 gulden om het transport van Barneveld naar Leiden gedeeltelijk te bekostigen. Het is nu aan de gemeente om een passend stukje grond voor het nieuwe wijkgebouwtje te vinden. Burgerlijke stand XT* fhuwd F C J Vrrstraeten en P J M 1910, man

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3