Prijs ver loop verontrust consument en bonden Vorst verdwijnt J DODEN AANTAL STIJGT SNEL OPEN AVOND Aardappelexport moet aanbanden Nederland dreigt beperking Russische landingsrechten OVERLEG GESTART LEGER Overval geldtransport: buit twee miljoen £eidóe@oma/n£ Vrijdag 6 februari 1916, 66e jaargang no. 20343 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. j. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Hof Hof van Holland op Ned. I om 20.45 uur. Om 19.05 Tommy Cooper. Om 19.30 uur muzieks- how Vrijdagavondvrij. Ned. II om 20.25 uur Wie-kent kwis met Dalida. Om 21.45 uur Gebrs. Hammond en om 22.35 uur Televizier met aardappelprijzen. WEINIG VERANDERING Droog weer met in het algemeen veel bewolking. Matige tot krachtige wind uit oost tot zuidoost. Middagtemperaturen rond het vriespunt. Morgen: Zon: 08.12—17.37 Maan: 10.32-00.41 ?,$,Schev. hoogw.: 7.10—19.26. Laagw.: 2.51—15.12 Schev. hoogw.: 7.10-19.26 Maan: 10.32-00.41 Laagw.: 2.51-15.12 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog voordat bekend is met welk gemiddelde de prijzen vorige maand gestegen zijn, is nu reeds het overleg begonnen over de volgens de vakbonden en consumen tenorganisaties te snelle stijging van deze prijzen. Men vreest, dat deze prijsstijging in de komende maanden uit de hand gaat lopen, wanneer niet tijdig maatregelen genomen worden. Bij een bespreking gisteren op het ministerie van Economische Zaken hebben de Federatie Nederlandse vak beweging en de consumentenorganisa ties hun grote ongerustheid uitgespro ken over het prijsverloop. De snelle prijsstijging vindt men niet alleen bij de artikelen voor eerste levensbehoef ten, maar ook bij de overheidstarie- ven. Uitgaande van de prijzen voor de gezinsconsumptie, die vorig jaar met 9 procent gestegen zijn, is men be vreesd dat door de stijging van ver schillende tarieven en van tal van consumptie-artikelen per 1 januari de prijsbeheersing bijzonder moeilijk zal worden. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft echter de indruk, dat men de prijsgedragsregels vrij goed toepast. De besprekingen op het ministerie van Economische Zaken met de vakbon den (ook het C.N.V. sluit zich bij de zorg over de prijsstijgingen aan) en met de consumentenorganisaties wordt maandag aanstaande voortge zet. In de loop van volgende week zal minister Lubbers van Economische Zaken met dezelfde organisaties een voorlopig afrondend overleg voeren. Een oudere vrouw en enkele kinderen geven een beeld van de wanhoop van de bewoners van de stad Guatemala na de aardbeving van woensdag. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De Neder landse Rijksluchtvaartdienst heeft openlijk de strijd aange bonden met de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot. Men heeft de Russische onder minister voor luchtvaart Pa vlov gevraagd de luchtverbin- ding Amsterdam-Moskou-Tokio door Aeroflot per 1 april te beëindigen. Als reden voert de Rijksluchtvaartdienst aan, dat de Russische maatschappij zijn diensten aanbiedt tegen af- braakprijzen en daardoor de KLM oneerlijke concurrentie aandoet. Als Rusland zou weigeren, kan Rusland een landingsverbod op Schiphol worden opgelegd. Op merkelijk in de openlijke uitda ging is, dat momenteel in Mos kou onderhandelingen gaande zijn over pool-vorming van de lijndiensten die Aeroflot uit voert tussen Moskou, Leningrad en Amsterdam. Door die pool- vorming zou de KLM gaan de len in de opbrengsten van de Russische lijndiensten en daar door de onderlinge concurrentie uitschakelen. Ook zou het door een nieuwe regeling mogelijk zijn, dat de KLM haar lijn diensten op Rusland beter zou kunnen spreiden. De mededeling van de Rijk sluchtvaartdienst aan de Russi sche bewindsman Pavlov kan gezien worden als een pressie middel om de pool-vorming te verwezenlijken. De KLM is een van de weinige Westeuropese maatschappijen die de Russi sche autoriteiten nog niet terwil- le hebben willen zijn. Aardbeving Guatemala GUATEMALA, (UPI/Rtr) De schattingen van het aantal slachtoffers van de aardbe ving die Guatemala woensdag getroffen heeft, lopen snel op. Een legerwoordvoerder heeft vannacht laten weten dat er zeker meer dan vierduizend mensen zijn omgeko men en dat er twaalfduizend gewonden zijn. Veel van deze gewonden wachten, liggend in de open lucht, op eerste hulp. De ziekenhuizen en medische opvangcentra kampen met een tekort aan medicamenten, bloedplasma, bedden en dekens. Er is een beroep gedaan op de medische studenten om de gewonden te helpen verzorgen. Reddingsploegen proberen zich een weg te banen door de massa's grond, die als gevolg van de aardverschuivingen de wegen blok keren. Zij zijn al gestuit op dorpen rond de stad Guatemala die vrijwel volledig ver woest zijn. Zo wordt gevreesd voor het lot van de 1500 inwoners van Paramos, op ruim 50 kilometer afstand van de hoofdstad, dat volledig in puin ligt. Er zijn geen inwoners aangetroffen. Zeker tien andere plaatsen zijn ook volledig verwoest. Het is mogelijk dat het aantal slachtoffers veel groter zal blijken te zijn dan de huidige schattingen, als al het puin geruimd is. Het platteland, zo blijkt uit luchtverkennin- gen, is nog veel zwaarder getroffen dan de hoofdstad. In de stad viel gisteren een ijs koude motregen, waartegen de op straat bivakkerende bevolking en de vele gewon den zich nauwelijks konden beschermen. Een van de ziekenhuizen liet gisteren weten dat 500 gewonden waren bezweken. De auto riteiten zijn bevreesd voor het uitbreken van besmettelijke ziekten als de honderden lij ken niet snel begraven worden. Drinkwater ontbreekt in grote delen van het land en voedsel is vrijwel onbetaalbaar. Schip gekraakt door kruiend ijs DEN HAAG - De vorst is op de terugtocht. In het komende weekeinde zal niet meer geschaatst kunnen worden. Welis waar is het ijs dan nog niet weggesmolten, maar door de zachtere lucht en eventuele neerslag zal de kwaliteit veel te wensen over laten. In de loop van de volgende week zullen de temperaturen volgens het KNMI in De Bilt nog wat verder stij gen. Met het verdwijnen van de vorst is ook de kans op een Elfsteden tocht weggesmolten. Een lid van de Friese organisatie: „We heb ben er lang op gehoopt, maar nu is het voor dit jaar definitief voorbij, als, het niet binnenkort weer hard gaat vriezen". De slechte bevaarbaarheid van vele waterwegen in ons land blijft nog enkele dagen voortdu ren. Er is vooral gevaar van drijfijs. Gisteren werd op het IJsselmeer de Amsterdamse sleepboot Heyme overvallen en ernstig beschadigd door kruiend ijs. Het schip was met het ber gingsschip „De Redder" uitge varen om de lading uit het zin kende motorschip „Jannie" te halen. Toen men gistermiddag begon met het overladen van de lading slakken begon het ijs plotseling te kruien. De sleep- De door plotseling kruiend ijs gekraakte sleepboot Heyme. boot werd gekraakt. De drie bemanningsleden wisten tijdig het schip te verlaten en werden 's middags van het ijs gered door de Marine luchtvaart dienst. Het isolement van Ameland is gisteren door een ijsbreker op- bevoorradingsschip een weg te geheven. De breker had ander- banen naar het door ijs ingeslo- half uur nodig om voor een ten eiland. En dan wil Defensie nog geld hebben voor het in stand houden van dit operette-leger. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een grote politiemacht in Amsterdam en omge ving is vanmorgen in aktie gekomen, nadat twee jongemannen rond half tien een geldtransport hadden overvallen. Zij verdwenen na de overval met een buit, die naar ruwe schatting twee miljoen gulden zou bedragen. De twee daders, die gewapend waren, maakten volgens de politie gebruik van een blauwe Volkswagen. Direkt na de overval verdwe nen zij daarin in de richting van de Amsterdamse binnenstad. De twee miljoen gulden behoorde tot een geldtransport van de Nuts- spaarbank Haarlem. De overval op het transport vond plaats op de Westhavenweg in Amsterdam. Schadelijke poedermelk Ver scheidene soorten poedermelk die in Engeland in de handel zijn kunnen door het hoge zout gehalte schadelijk zijn voor ba by's onder de zes maanden, al dus een bekendmaking van het Britse ministerie van volksge zondheid. Een van de genoemde merken werd door de overheid beschikbaar gesteld aan arme gezinnen. Voortaan zullen de ge noemde merken alleen nog wor den voorgeschreven voor kinde ren die ouder zijn dan een half jaar. Wereldrecord 100 m.rugslag BRANTFORD De Canadees Steve Pickell heeft tijdens de nationale Canadese winterkam pioenschappen een nieuw we reldrecord gevestigd op de 100 meter rugslag met een tijd van 56,83 seconden. Het oude record stond op naam van de Oostduitser Roland Matthes, die in 1969 de afstand aflegde in 57,0 sec. ADVERTENTIE Specialisten in algemene machine- apparaten bouw, constructie- on derhoudswerkzaamheden, goed geoutileerd voor re visie van verbrandingsmo toren, compressoren e.d. houdt: op vrijdag 6 februari 1976 van 19.00 21.00 uur. Mede namens haar dochtermaatschappij west*end engineering b.v. aandrijfspecialisten, heten zij U en Uw echt genote en/of kinderen hartelijk welkom. Directie en Medewerkers, Machinefabriek West-End b.v. Wasbeekerlaan 51, Sassenheim. Aanslag op wolkenkrabber PARIJS (AKP) - Door een opzette lijk veroorzaakte ontploffing is gis teravond te onge veer elf uur zware schade aangericht aan de Tour Montparnasse in het centrum van Parijs, met zijn 210 meter en 58 verdiepingen hoogste gebouw van Europa. Het restaurant in de nok moest wor den ontruimd. De ontploffing heeft zich voorgedaan op de vijfde ver dieping, waar de kantoren van een Iraanse maat schappij zijn ge vestigd. DEN HAAG Volgens het Konsumen- ten Kontaktorgaan zal de export van aardappelen naar landen als West- Duitsland, Engeland en Italië aan ban den moeten worden gelegd, om te be reiken dat er een einde komt aan de enorme stijging van de aardappelprijs. Alle tot nu toe getroffen maatregelen bieden volgens het K.K. geen soulaas. Volgens het Konsumenten Kontaktor gaan zou er 60% meer aardappelen voor export beschikbaar zijn gekomen dan geraamd was. Dit houdt volgens het K.K. in, dat Nederland exportmaatrege len kan treffen, zonder ervan beschul digd te kunnen worden exportverplich tingen niet na te komen. Met de aardappelbranche zelf is het K.K. van mening, dat een exportstop naar alle niet E.G.-landen weinig zinvol 'is, omdat het prijspeil immers bepaald wordt door de vraag van West-Duits- land, Engeland en Italië. Het Produktschap voor aardappelen wijst erop, dat exportmaatregelen niet mogelijk zijn, omdat Duitsland voor zijn aardappelvoorziening afhankelijk is van ons, en wij voor onze afzet van Duitsland. Opgepast moet worden voor aantasting van de goede positie van Nederland als aardappelexporteur. Bo vendien, zo zegt het Produktschap, wor den er ook geen maatregelen getroffen in jaren met voor de boer slechte aard appelprijzen. Groningen: spreiding moet doorgaan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/GRONINGEN - De gemeente Groningen maakt zich niet ongerust over de giste ren verschenen structuurschets „Spreiding PTT", die in op dracht van de PTT is samenge steld door twee adviesbureaus, en waarin gewezen wordt op de vele nog niet opgeloste knel punten die om de hoek zouden komen kijken bij verplaatsing van de Centrale Directie van de PTT naar Groningen en Leeu warden. Volgens loco-burgemeester Van den Berg van Groningen staat er niets nieuws in het rapport en bevat het alleen maar „oude koek". Hij zou het onjuist vin den als op grond van dit rap port de reeds door het parle ment genomen beslissing tot spreiding zou worden terugge draaid. „Groningen rekent er gewoon op, dat de spreiding doorgaat". ADVERTENTIE VOLVO Als u dóórdenkt R E Y S Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1