Tij den schaatssters in JURRIAAN KOOLEN: HET GAAT ZEKER LUKKEN... BOTSING REMDE SHEILA YOUNG BRAM LEEUWENHOEK CONSTATEERDE: Schaa tskalender voor zaterdag ELFSTEDENTOCHT RISKANTE ZAAK" Roswell morgen in Europa Cup Gailina Stepanskaya was de snelste dame op de 1500 meter. Haar 2.16,58 was goed voor een gouden medail le. (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK Tweehonderd meter voor de finish van de 1500 meier maakte de Amerikaanse sprintster Sheila'Young, die op deze afstand de zilveren medaille won achter Galm a Stepanskaya, enkele misslagen. Wat was de reden? Bij het uitgaan van de laatste bocht vloog er een mus tegen het in een NASA-pak gestoken meisje. Sheila Young die ervan schrok en daardoor uit balans raakte moest met enkele tussenpasjes haar sprintritme weer terugvinden. Direct na het beëindigen van haar rit reed Sheila Young terug naar de plek waar zij tegen het musje was „gevlogen". De mus lag nog steeds „knock out" in de sneeuwrand. Sheila Young pakte het vogeltje op en bracht het naar een van de juryleden, die het bewusteloze vogeltje op zijn beurt weer afstond. Het is niet bekend of de mus de botsing heeft overleefd. Geen maatregelen tegen bloeddoping Innsbruck De Oostduitse Olympische ploeg is de laat ste dagen in opspraak ge weest. Maandag ontdekten Oostenrijkse rodelexperts en kele technische snufjes bij het Oostduitse materiaal. Met electronische batterijen werden de sleden van de Ro del tijdens de afdalingen „op gewarmd", waardoor hogere snelheden werden ontwikkeld. De Oostenrijkse ploeg protes teerde bij het Internationaal Olympisch Comité en vroeg een nauwkeurig onderzoek. Bovendien werd de snelheid opgevoerd door een chemisch procédé, dat tijdens de race in het materiaal wordt gebracht. Het IOC heeft het protest van Oostenrijk in behandeling ge nomen. Gisteren kwam de Oostduitse ploeg opnieuw in opspraak. Het medisch team van de ploeg uit de DDR past name lijk een methode toe, die vol gens Lord Killanin niet straf baar is. De Oostduitse top sporters wordt namelijk bloed afgenomen, dat enkele uren later met verhoogd zuurstofge halte weer in het lichaam wordt gebracht. Lord Killanin over deze ontdekking: „In de reglementen van het IOC wordt nergens over „bloeddo ping" gesproken. Het Interna tionaal Olympisch Comité heeft deze nieuwe medische ontwikkeling in studie geno men. Het medisch comité van het IOC zal de Oostduitse be geleiding bespreken. Tot nu toe kunnen we geen maatrege len nemen". Van onze verslaggever in Inns bruck WIL VAN DER PLAS INNSBRUCK - De Ameri kaanse sprintster Sheila Young zorgde op de eerste dag van het Olympisch schaats- toumooi voor de grote verras sing. In het door de NASA ontwikkelde schaatspak „kop pelde" de Amerikaanse we reldrecordhoudster (500 m) zich op achthonderste van een seconde vast aan de Russische „schaatsraket" Galina Ste panskaya. Met haar tijd (2.17.06) bleef Sheila Young ruim voor Tatjana Averina, die tevreden moest zijn het met Olympische brons. Voor Sheila Young was de zilveren medaille op de 1500 meter een „godsgeschenk". Door haar krachtexplosie op deze af stand zorgde zij voor een gro te verrassing, want haar wer kelijke kracht ligt op de 500 m en de 1000 m. Zelfs de Russinnen werden verrassend „verslagen". De Russiche staatscoach Boris Stenin, die na afloop van het eerste olympische gevecht deelde in de vreugde van „gouden" Stepanskaya zei. „Ik had nimmer durven voorspel len dat Sheila Young zich op deze afstand bij de eerste vijf zou plaatsen. De zilveren me daille heeft het Amerikaanse meisje verdiend. Ze heeft een taktische race gereden en ge profiteerd van haar ervaring als wielrenster". Voor de Nederlandse meisjes was de eerste Olympische schaatsdag een lichte teleur Een bemoedigend woord van coach Gerard Maarse voor Sijtje van der Lende na haar eerste optreden tijdens de Spelen. stelling. Annie Borckmk, van af de zijkant gecoacht door .regiotrainer Ab Garretsen, werd in 2.22.05 twaalfde en bleef nog net voor nationaal kampioene Sijtje van de Len de (13de in 2.22.10) Christ Jaarsma moest met 2.23.98 min. een bescheiden (16e) plaats innemen Toch was KNSB-coach Gerard Maarse niet helemaal ontevreden. Maarse: „voor het Olympische toernooi wisten we dat de Rus sinnen en de Amerikanen de medailles zouden gaan verde len. Nederland beschikt niet over specialisten. De meisjes zijn goede klassementsrijd sters en we moeten het dus van uitschieters hebben. Het is natuurlijk geen excuus, maar Annie, Sijtje en Christa heb ben veel last gehad van de steeds opstekende wind". Tegen dit argument was wei nig in te brengen, want de Nederlandse meisjes hadden inderdaad veel last - in tegen stelling tot Sheila Young en Galina Stepanskaya - van de bergfohn, die het Olympisch schaatstoernooi op de eerste dag nadelig had beinvloed. Kansloos Chef de Mission van de Ne derlandse ploeg, Bram Leeu wenhoek, deelde de mening van Gerard Maarse „veel kans op medailles zullen we met deze ploeg niet hebben. De verwachtingen mogen niet hoog gespannen zijn, want de tijden die de Nederlandse meisjes in Inzeil hebben gere den, zijn toch misleidend. In Innsbruck zijn de omstandig heden totaal anders". Bram Leeuwenhoek stak ook een waarschuwende vinger op, toen hij over de Nederlandse herenploeg sprak. „Iedereen kijkt met spanning uit naar de volgende week, wanneer de heren uit Davos naar Inns bruck komen. De fantastische tijden van Hans van Helden (wereldrecord op de 5000 m in Davos) en de andere Olympi sche kandidaten zijn geen maatstaf. In Davos wordt mo menteel onder bijzonder gun stige omstandigheden gereden. Innsbruck is een toernooi, waar verrassingen mogelijk zijn". En met bewondering analiseerde Bram Leeuwen hoek de verrassende prestatie van Sheila Young, die volko men onverwacht de Russische heerschappij op deze afstand had doorbroken. „Op de 500 meter zijn de Nederlandse da mes kansloos. Ik kijk wel ver langend uit naar de andere afstanden. Door de 12de, 13de en 16de plaats hebben de Ne derlandse meisjes in ieder ge val weer zelfvertrouwen ge kregen. Vooral Annie Borc- kink kan de komende dagen voor een goede prestatie zor gen. Zij was bijzonder gespan nen. Door haar twaalfde plaats is de druk van haar weggevallen. De NOS-eis (een plaats bij de eerste acht) zal voor Sijtje van de Lende en Annie Borckink zeker haal baar zijn", aldus de Chef de Mission van de Nederlandse Olympische ploeg in Inns bruck. FC Twente informeerde, maar: (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Twente heeft bij FC Den Haag geïnfor meerd of Aad Kila voor 1 maart (einde van de transferperio de) te koop is. Het antwoord ligt voor de hand. Door het Europa Cupvoetbal van FC Den Haag tegen West Ham United en Boskov's niet ingewilligde verzoek een buitenspe ler aan de a-selectie toe te voegen, houdt het bestuur middenvelder Kila aan het voor deze competitie afgesloten contract. De manier waarop Twente's nieuwe manager Ton van Dalen (per 1 februari in dienst getreden) te werk is gegaan in deze kwestie, ontlokte FC Den Haags voorzitter Herman Choufoer gisteren een compliment. „Zijn benadering was in elk geval bijzonder correct". Ton van Dalen heeft laten weten misschien ook het volgend seizoen voor Kila bij de club te zullen aankloppen. Een ander probleem bij FCDen Haag is nog niet opgelost. Vujadin Boskov, die had beloofd eind januari te zullen beslissen over het hem aangeboden contract, heeft nog geen handtekening willen plaatsen. Op zijn verzoek werd een beslissing tot maart uitgesteld. Choufoer: „Boskov wil de kleine kans dat een van de drie grote clubs alsnog bij hem aanklopt, graag volledig benutten. Managers willen afgelasting profvoetbal (Van onze sportredactie) Deventer - Tijdens een bijeen komst van de managers van de oostelijke betaalde clubs is gis teren het initiatief genomen om compctitieleider betaald voet bal, Jan Huybregts, een tele gram te zenden waarin wordt aangedrongen op afgelasting van het programma betaald voetbal voor het komend week einde. De voetballeiders vinden dat de clubs veel financieel nadeel zou den lijden als de vastgestelde wedstrijden zouden doorgaan. De managers vinden dat de be taalde clubs inspraak moeten hebben in de beslissing over het al dan niet doorgaan van de wedstrijden. Geen voetbal voor amateurs den haag De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zater dag- en zondagamateurcompeti- tie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wedstrijden van de c-elftallen betaald voetbal eveneens geen doorgang zullen vinden. Uitslagen toto-lotto DEN HAAG - De uitkomsten van lotto en toto van zondag 1 februari zijn: Lotto no 5 Aantal deelnemers 925.897 inleg 3.678.241.- prijzenbedrag 1.747.164.- le prijs: 4 winnaars, die elk bruto 152.876,- ontvangen. 2e prijs: 50 winnaars, die elk bruto 3 494,- ontvangen. 3e prijs: 458 winnaars, die elk 572.- ontvangen. 4e prijs 11799 winnaars, die elk 29.- ont vangen 5e prijs: 13 847 winnaars, die elk 25.- ontvangen. Toto no. 5 Aantal deelnemers 243.648 inleg 728.200.- prijzenbedrag 395.017.- Ie prijs: 125 winnaars, die elk bruto 1 499,- ontvangen. 2e prijs 1.482 win naars, die elk 58,- ontvangen. 3e prijs. 9 300 winnaars, die elk 13,- ontvangen HILVERSUM - Kwantitatief, met achttien man en een meisje, maar ook kwalitatief is de SO- KA-snacks amateurwielerploeg in 1976 een van de sterkste equi pes in het seizoen. Ploegleider Van Erp, die gisteren in Hilver sum zijn ploeg voorstelde, bezit een equipe die op alle fronten in de nationale selecties verte genwoordigd is. BRUSSEL - Jean Pierre Coop- man, de Belgische bokser, is gisteren optimistisch gestemd naar Porto Rico vertrokken. Op het eiland in de Caribische Zee ontmoet hij op 20 februari Mo hammed Ali in een duel om de wereldtitel in het zwaargewicht. Menaldum: marathonwedstrijden, heren 100 ronden, dames 25 ronden, aanvang 13.30 uur, telefoon 01899-18875. Westerhaar-Vriezenveen: nationale afvalwedstrijden heren, aanvang 13.00 uur, telefoon 05498-9224. Zevenhuizen-Bleiswijk: Toertochten tussen 10 en 100 kilometer op Rottemeren, start tussen 10.00 en 17,00 uur, telefoon 01802-1505 Ouderkerk aan den Amstel: Nationale kortebaanwedstrijden heren, aanvang 14.00 uur. Limmen-Akersloot: Marathonwedstrijd heren, aanvang 11.00 uur. Krommenie-dijk: nationale langebaanwedstrijden voor dames en he ren senioren, aanvang 11.00 uur, telefoon 02989-481 Genemuiden: Aanvang 11.00 uur, telefoon 05208-1960 of 1595, afval wedstrijden voor heren Polsbroek: nationale afvalvedstrijd heren, aanvang 10.00 uur, telefoon 01822-383 of 301. Giessenburg: Nationale kortebaanwedstrijd heren aanvang 14.00 uur. telefoon 01845-1986 of 1201. Waddinxveen: nationale kortebaanwedstrijden heren, aanvang 14.00 uur, telefoon 01828-2273. Zuid-Beijerland: nationale kortebaanwedstrijd heren, aanvang 14.00 uur, telefoon 01866-1925. Polsbroek-de Vlist: toertochten 15, 25, 45 kilometer, start tussen 12.30 en 15.00 uur telefoon 01822-301 en 311. Hazerswoude-dorp: nationale koppelwedstrijd heren, aanvang 14.00 uur, telefoon 01728-9300. Stolwijk: kortebaanwedstrijden voor jongens en meisjes tussen 15 en 18 jaar, aanvang 13.30 uur, telefoon 01824-1308. Bovendien nationa le kortebaanwedstrijden twee-aan-de-stok voor dames en heren, aan vang 14.00 uur, telefoon 01820-17167. Nieuwpoort: nationale kortebaanwedstrijden herèn, aanvang 19.30 uur, telefoon 01843-393. Zuidlaardermeer: toertochten van 10, 20, 30, 50 en 80 kilometer, aanvang 12.00 uur, bij paviljoen Bellingwedde: Westerwolderit 35 en 50 kilometer, aanvang 12.00 uur. hotel Stoker Wedderveen. Appingedam: Groningen—Eemsmondrit. toertochten van 35 en 70 kilometer Start vanaf 12.00 uur, in Schermerwolde en Appingedam bij café Bolwerk. Scheerwolde: noordwesthoektoertocht. 70 kilometer, start tussen 10 00 en 12.00 uur bij startplaatsen Scheerwolde. Kalenberg, Ossenzijl, Blokzijl, Buitenschutsloot, Wanneperveen en Giethoorn telefoon 05217- 393 tevens wedstrijdtocht over 70 kilometer, start 9.30 uur bij Scheer wolde, zelfde telefoonnummer. De Kwakel: poldertocht 20 en 40 kilometer, start tussen 10 00 en 15.00 uur bij Het Fort (Kwakel) en Hotel Hengelsport (Uithoorn), telefoon 02975-64847, ook zondag. Nieuwkoop-Zuid: nationale kortebaanwedstrijden heren, aanvang 14.30 uur. Watergang-Oost: Toertocht 20 en 35 kilometer, aanvang 10 00 uur ook zondag. Groot-Schermer: Eilandspoldertocht 35 kilometer, aanvang 10.00 uur. startplaatsen Groot-Schermer. Driehuizen-West. Oost-Graftdijk, Graft en Schermerhorn, ook zondag. Veluwemeertocht: 20 en 60 kilometer, start tussen 10.00 en 14.00 uur bij Kampen, Roggebotsluis, Elburg en Harderwijk, telefoon 05250- 2026. Warmenhuizen: nationale langebaanwedstrijd dames en heren-senio ren en dames-junioren, aanvang 11.00 uur, telefoon 02269-1761 Reeuwijk: toertochten 25 en 40 kilometer, start tussen 10.00 en 14.00 uur, telefoon 01829-2364 en 3053. Ursem: Toertocht 30 kilometer, aanvang 10.00 uur, telefoon 02202-1264 (ook zondag). Uithoorn: Amstel-Rijntoertocht, aanvang 10.00 uur, startplaatsen Uit hoorn, De Hoef, Amstelhoek en Woerden (ook zondag). Bannetocht: 30, 60 en 90 kilometer, start zaterdag 11.30 uur, zondag 10.00 uur, startplaatsen Spijkerboor, Jispersluis, Neck ep Jisp. Heek: Wedstrijdtocht 30 kilometer, aanvang 10.00 uur. Ammerstol: nationale afvalwedstrijd heren. Aanvang 13.30 uur, tele foon 01825-1754. Berkenwoude: ringrijderij voor paren. Aanvang 19.00 uur. Aanmelden telefoon 01826-325. Ouderkerk aan den Amstel: Nationale kortebaan-wedstrijden. Aan vang 20.00 uur. Telefoon 02963-3202 Bergen (N.-H.): „Nacht van Bergen". Toertocht. Aanvang 22.00 uur. Medemblik, Opperdoes, Benriingbroek, Hauwert, Oostwoua en Ouden dijk: distrikts dorpentocht over 60 kilometer Aanvang 10.00 uur Kortenhoef: toertocht over 25 kilometer. Aanvang 10.00-15.00 uur. Telefoon 02150-61394 Wilnis, hoek Spengen-Kockengen: toertocht over 30 kilometer. Aan vang vanaf 10.00 uur. Ouderkerk aan den Amstel, Abcoude, Waver en de Voetangel: plassentocht over 30 kilometer. Aanvang: vanaf 10.00 uur Amstelveen: toertocht door Amsterdamse bos over 8-12-16 kilometer. Aanvang 10.00-13.30 uur. Start, achter het gemeentehuis in Amstelveen. Avenhorn, Scharwoude, Oudendijk en Beets: „Vijfdorpentocht" over 20 en 40 kilometer. Aanvang 10.00 uur. Diverse kringen van de Nederlandse ski-vereniging hebben voor dit weekend langlaufroutes uitgezet: Appelscha (Friesland): startpunt restaurant De Hanenburg. Soestduinen: startpunt Camping „Het Nest". Nijmegen (Ubbergen): Startpunt het pannekoekhuis de Duivelsberg. Startpunt: café 't Zwaantje, Groesbeekseweg 106, Mook. Startpunt: St. Jansberg (Groesbeek). Zuid-Limburg: startpunt weerstation Botrange (Belg) Twente: Startpunt: restaurant Florilijnpfa bij Lutterzand. Aanvang naar keuze. De 17-jarige garagebe- d jende Martine Montaque. die in diverse damesvoet- balteams heeft gespeeld, peseert veer het stadion van Stoke City. Naar aanlei ding van de wet die discri minatie op grond van ge slacht verbied heeft Martine een verzoek ingediend om bij Stoke City een proef- ,wedstrijd te mogen spelen. 9 9 Leeuwarden Klaas Visser (35), Anne Tjerkstra (30) en Jo hannes Osinga (52) hebben gis teren op eigen houtje de route langs de elf Friese steden gere den. Mr. Elias, Alias, secretaris van de vereniging „De Friesche Elfsteden" was daar niet zo ge lukkig mee. Hij waarschuw- de:„Wij achten dit een riskante onderneming en wij zouden dan ook willen dat dit geen navol ging gaat vinden, want men loopt groot gevaar. De ijstoe stand in Friesland is onbe trouwbaar." Topsport commissie VOORBURG Als iedereen er zo over denkt als Jurriaan Kooien zal het eerste Europacup-avontuur van Roswell moeiteloos worden overleefd. Terwijl de Belgische tegenstander Turnhout de grootst mogelijke moeite doet de rol van underdog op zich te nemen roept de stuwende kracht achter de Voorburgse volleybal formatie tegen ieder die het horen wil: "We spelen morgen sterk in Turnhout. maar eens op. Je merkt het nergens aan. Maar dadelijk in de wedstrijd heb je het opeens: Pang de vorm gloeit". Jurriaan Kooien is zo zeker van zijn zaak, omdat hij weet wat Roswell in moeilijke tijden kan. En de problemen liggen voor het opscheppen. Neem de hek senketel die met een hal vol fanatiek Belgisch publiek gega randeerd is. Of de teleurstelling van de vreemde nederlaag tegen Deltalloyd die nog steeds niet is verwerkt. Kooien eerst: "Die machteloze nederlaag heeft be- ?n dat de ploeg toch niet zoveel klasse heeft". Maar een paar zinnen later: "Die teleur stelling zullen we eens even wegwerken. Met de aparte sfeer die Europa Cup met zich mee brengt gaat het zeker lukken". Tegenstrijdigheden die juist zo typerend zijn voor de landskam pioenen. Roswell is nog steeds de ploeg die het moet hebben van enthousiasme en emoties. Jurriaan Kooien is degene die als aanvoerder altijd het goede voorbeeld moet geven. Bij voor tegenspoed en dat breekt zelfs hem wel eens op. "Het verlies tegen Deltalloyd is slecht verwerkt. Men begreep het niet, hoe je een voorsprong i 2-0 uit handen kon geven. Je kan het niet altijd opvan gen". DEN HAAG - Het hoofd bestuur van de Nederland se Volleybal Bond (NeVo- Bo) heeft een nieuwe bege leidingsgroep samengesteld voor het nationale topvol- leybal. Deze groep, die zal gaan werken onder de naam „subsectie topsport" be staat uit: Johan van der Haar (oud-bondscoach), Jurriaan Kooien (speler van Roswel en oud-interna tional) en Jaap Korsloot (oud-international en oud- bondscoach). Voorzitter is Joost Veeger (lid van het dagelijks bestuur van de NeVoBo). reserves ten opzichte van de Europacupconfrontatie met de niet te onderschatten Belgen. Niet voor Kooien. "We spelen beter dan vorig jaar. Dat klinkt gek, als je onze plaats op de ranglijst ziet. De top is echter breder geworden. Andere ploe gen hebben zich ook bediend van onze succesformule. Routi- Roswell moet het van knokken hebben. Onder aanvoering van Jurriaan Kooien (no 4) vormt men een geducht tegenstander. niers met er omheen een jong team". Roswell, voor het eerst zonder blessures, heeft dit sei zoen één doel voor ogen en dat is het bereiken van de. halve finales in München. Met een ex tra training per week (en bij voorbeeld een oefenwedstrijd tegen.Deltalloyd werkt de ploeg daarnaar toe. Onder aanvoering van Jurriaan 'Kooien die vorig jaar De Euro pa Cup "de diamantjes van zijn carrière" noemde. Hij is 37 jaar en beseft dat het internationale hoofdstuk wat hem betreft snel zal zijn afgesloten. "In Neder land doen de oude spelverdelers het nog zeer goed. Maar je kan je afvragen: Moet je tot je vijf tigste doorgaan? Daarom heb ik voor mezelf bepaald, dat het ondermeer afhangt van de Eu ropa Cup wat ik volgend jaar doe". Het is geen geheim dat Kooien nog graag wil doorgaan. Daarom is succes morgen in Turnhout noodzaak. "Je zult zien, het gaat zeker lukken".... KEES KOOMAN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10