PTT dreigt verlamd te worden £eidoe Somant Meerderheid achter wensen van denegen" Concorde mag 16 maanden op proef naar VS Lubbers gaat verspilling van energie te lijf Gegijzelde Franse kinderen bevrijd; ten koste 8 doden Openlijke kritiek van Franse CP op Sovjet-Unie 7jD0NDERDAG 5 FEBRUARI 1976 PAGINA 9 -jOffensief van JVIPL A afgeremd "in Angola IlOESAKA (UPI) Pro-wester- jse bevrijdingsbewegingen in Angola hebben het zuidwaartse noffensief van de door de Sovjet unie en Cuba geholpen MPLA, die vorige week leek aan te I sturen op een zege in de burge roorlog in de voormalige Portu gese kolonie, afgeremd. IWoordvoerders van de FNLA en Unita verklaarden gisteren Idat het MPLA-offensief is ge remd door opgeblazen bruggen len langer wordende bevoorra- .dingsroutes in het gebied waar van de bevolking pro FNLA en pro Unita is. Een Russische Mig-17 op de luchthaven van Loeanda. De oude Russische jager maakt deel uit van de Russische steun aan de MPLA, die de hoofdstad Loeanda beheerst. Geen Nederlandse steun voor streven Aruba naar onaf hankeli j kheid DEN HAAG (ANP) De vaste kamer commissie voor An tilliaanse zaken steunt noch het stre ven van Aruba naar onafhankelijkheid, noch dat van een aparte band van het eiland tot Nederland, los van de andere ei landen. Gisteren hebben Ka merleden uit de com missie een gesprek gehad met de Aru baanse delegatie, die op het ogenblik in Nederland is om over de onafhankelijkheid van het eiland te spreken. Een van de Kamerle den, de KVP-er Van Zeil, zei dat Aruba niet alleen voor zich zelf verantwoordelijk is. „Er zijn op het eiland tal van instel lingen, waarvan de andere eilanden ook moeten kunnen profi teren. Op de schou ders van Aruba ligt een soort sociale hy potheek, en daaraan mag het zich niet ont trekken", aldus Van Zeil. (Van een onzer verslaggevers) IdEN HAAG Voordat aan de overplaatsing van de Centrale Directie van de PTT (3400 man) van Den Haag naar Groningen en Leeuwarden wordt begonnen, zal een aantal organisatorische, financiële en sociale knelpunten nader moeten worden bestudeerd en opgelost, om niet over enige tijd met onoplosbare problemen te komen zitten. Met name de sociale en psychische processen die tengevolge van de voorgenomen verplaatsing verwacht kunnen worden, dienen alle aandacht te krijgen, omdat zij van vitaal belang zijn voor de continuïteit van het bedrijf. Bij een negatieve ontwik keling van deze processen moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de centrale directie als besturingsorgaan van de PTT vrijwel verlamd wordt. deze conclusie komen de twee organisatiebureaus, die in opdracht van de PTT een rap port hebben opgesteld naar aan leiding van het voornemen van de regering om de PTT-dienst naar het noorden te verplaatsen. De twee bureaus zijn: Bosboom en Hegener in Amsterdam en het adviesbureau voor organisa tie en informatica van het ge meenschappelijk instituut voor toegepaste psychologie in Nij megen. De onderzoekers wijzen er met nadruk op, dat de spreidings plannen niet los mogen worden gezien van de reorganisaties die bij de PTT reeds zijn doorge voerd of in voorbereiding zijn. De doelmatigheid en de dienst verlening zouden in de toekomst wezenlijk worden geschaad in dien die organisatieveranderin gen zouden worden gestopt of enkele jaren uitgesteld. Boven dien zou uitstel later voor veel personeelsleden leiden tot op nieuw verhuizen vanuit het noorden naar andere delen van het land. Reorganisatie en sprei ding zullen in één verband moe ten worden bestudeerd, aldus de onderzoekers. Beide zullen op elkaar moeten worden afge stemd. Van wezenlijk belang wordt geacht, dat zowel de spreiding- als de organisatiever anderingen in fasen worden uit gevoerd. Bedrijfsbestudering en dus ook de dienstverlening zouden gedu rende een lange termijn in ge vaar komen indien tot een spoe dige verplaatsing van de Cen trale Directie zou worden beslo ten. Bovendien, zo stellen de onderzoekers, zal verplaatsing van 3400 arbeidsplaatsen binnen vijf jaar, zoals de bedoeling is, naar verwachting onoverkome lijke problemen veroorzaken bij de werving van personeel, om dat de arbeidsmarkt in Gronin gen en Leeuwarden niet in deze personeelsbehoefte kunnen voorzien. Dit geldt in het bijzon der voor het middelbaar-tech nisch en voor het hoger perso neel. De onderzoekers projecte ren hun pessimisme tegen de achtergrond van het feit. dat slechts rond de vijftig procent of mogelijk nog minder van de huidige personeelsleden mee zal verhuizen. Moeilijkhe den bij de personeelsbezetting zal het functioneren van de Cen trale Directie ernstig schaden. Ruime aandacht vragen de on derzoekers voor de sociale kant van de spreiding; niet alleen de meeverhuizenden dienen vooraf uitvoerig te worden voorgelicht (o.a. over de huisvestingsmoge lijkheden en werkgelegenheid voor de gezinsleden), ook de achterblijvers en hun gezinsle den, die zelf niet om deze situa tie hebben gevraagd, verdienen alle mogelijke begeleiding. De mogelijkheden tot verplaatsing voor deze laatsten moeten naar de mening van de onderzoekers verder worden onderzocht. In dit verband wordt ook gewezen op de mogelijkheden tot functie- ruil (met PTT-ers buiten de Centrale Directie die wél bereid zijn te verhuizen), tot herplaat sing buiten de rijksoverheid (bij lagere overheden) of tot her plaatsing in de particuliere sec tor. De onderzoekers geloven niet, dat de PTT alle gewenste herplaatsingen zelf tot stand zal kunnen brengen; daarom zal een beroep moeten worden ge daan op andere overheidsin stanties. Aangezien de kosten van de ver plaatsing circa 1 miljard vooral beïnvloed worden door het aantal meeverhuizenden (verplaatsing van een „lege stoel" valt als gevolg van de kosten van werving, opleiding en inwerking van nieuw perso neel aanmerkelijk duurder uit dan verplaatsing van een bezet te functie) is er volgens de on derzoekers alles aan gelegen uiteraard met handhaving van het principe van vrijwilligheid grote aandacht te besteden aan acceptatie en motivatie van het personeel om mee te verhui zen. De onderzoekers concluderen tenslotte dat het noodzakelijk is het spreidingsbeleid aan te pas sen, en de reorganisaties bij de PTT te versnellen. Zij menen, dat het wellicht aanbeveling verdient, een proef te nemen met vooruitgeschoven posten, met (een) regionale directie(s), bijvoorbeeld in Groningen, die daar tevens onderzoekstaken kunnen verrichten in het kader van de spreiding. Aan de hand van het nu uitge brachte rapport zal de PTT zo spoedig mogelijk het bedrijfs- standpunt aan de regering ken baar maken. .Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I Willebrands I nu officieel aartsbisschip 1 UTRECHT - Kardinaal Wille- I brands heeft gisteren zijn be- noemingsbulle overhandigd aan het metropolitaan kapittel van het aartsbisdom Utrecht en daarmee het bestuur over het diocees overgenomen, in aan- 1 wezigheid van kardinaal Al- i /rink. Kardinaal Willebrands, de 68ste I opvolger van Sint-Willebrord. I betuigde in een korte toespraak zijn dank aan kardinaal Alfrink. „Uw vriendschap en vertrouwen j zullen voor mij ook grote waar de hebben, nu ik uw opvolger ben geworden", zei hij. De proost van het kapittel, mgr. dr. A. Vermeulen, hernieuwde i namens het kapittel de toezeg- Kardinaal Willebrands toont zijn benoemingsbrief tot aartsbisschop van Utrecht aan de voorzitter van het kapittel van dat bisdom, dr. A. Vermeulen. In het midden kardinaal Alfrink, de scheidende aartsbisschop ging van hartelijke medewerk ing en sprak de hoop uit dat het kapittel samen met kardinaal Willebrands zal arbeiden „tot heil van de kerk van Utrecht en van Nederland en wellicht van velen daarbuiten". Kardinaal Alfrink gewaagde van een uniek moment sinds het herstel van de kerkelijke hiërarchie in Neder land in 1853: voor het eerst is een aartsbisschop van Utrecht benoemd, terwijl zijn voorgan ger nog in leven is. I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Economie in Rijnmond herstelt zich ROTTERDAM (ANP) - Vol gens het Gemeente-Energiebe drijf van Rotterdam is het nu wel zeker, dat de economie in het Rijnmondgebied zich aan het herstellen is. Het GEB leidt dit af uit het feit dat de stijging van het electrici- teitsverbruik, die in december begon, nog steeds doorgaat. Vol gens het GEB is deze verbruiks- stijging te danken aan het toe nemen van de industriële bedrij vigheid. Het uitsplitsen van de gegevens uit december heeft uitgewezen, dat de zeventien zeer grote be drijven, die samen de categorie „bijzonder grootverbruik" vor men, in deze maand plotseling veel meer gingen afnemen. Met name de chemische fabrieken bleken hun activiteiten flink op te voeren. Jury in zaak Hearst is samengesteld SAN FRANCISCO (UPI) - De gerechtelijke jury van zeven vrouwen en vijf mannen die zal moeten uitmaken of miljonairs- dochter Patricia Hearst al of niet vrijwillig heeft deelgeno men aan een bankroof door het zogeheten symbionese bevrij dingsleger, is gisteren samenge steld. Direct nadat de juryleden wa ren béedigd begon de rechtszit ting voor rechtbankpresident Oliver J. Carter. Verdediger F. Lee Bailey en openbare aanklager James L. Browning jr. gingen een juri disch steekspel met elkaar aan. De beklaagde, Patricia Hearst, had voor het begin van de zit ting een geanimeerd gesprek met haar bewaakster. Hara ou ders en zuster waren ook in de zaal. WASHINGTON (UPI) De Concorde, het Frans-Britse supersoni sche passagiersvliegtuig, krijgt 16 maanden proeftijd voor vlucht en op zowel New York als Washington. Dat heeft de Amerikaanse minister van vervoer William Coleman, besloten. I Het besluit komt als een grote verrassing, omdat Coleman geheel tegemoet komt aan de verlangens van British Airways en Air France. De Concorde mag zes vluchten per dag naar de Verenigde Staten maken. Voor- en tegenstanders verwachtten vrij algemeen een compromis dat de Concorde een half jaar proeftijd zou geven. Daarbij zou de Concorde dan wel mogen landen op de internationale luchtha ven bij Washington, maar niet op Kennedy Airport bij New York Nu Coleman geheel tegemoet komt aan de verlangens van Engeland en Frankrijk kan een storm van protest worden verwacht van de tegenstanders, die de Concorde willen weren vanwege de geluids hinder en de aantasting van het millieu. Verscheidene millieu-actiegroepen en congresleden lieten direct na Colemans bekendmaking weten dat ze een gerechtelijke actie tegen de Concorde zullen beginnen. De republikeinse senator Lowell Weicker deelde mee dat hij vandaag in de senaat een wetsontwerp tegen de landingsrechten voor de Concorde zal indienen. President Ford daarentegen zei dat Coleman een „verstandig besluit" had genomen. Ondanks compromis geen oplossing DE GISTERAVOND GEREZEN VERWARRING over het zoge naamde kabinetscompromis over het ontwerp ondernemingsraad- nieuwe-stijl heeft duidelijk gemaakt, dat van een praktische oplos sing geen sprake is. Het resultaat van duizend uren ministersover- leg kan hoogstens een politiek compromis genoemd worden. Eén verkeerd woord erover en de tegenstellingen tussen vice-premier Van Agt en zijn progressieve collega's komen weer tevoorschijn. Blijkbaar bestaat er nog steeds grote verdeeldheid binnen het kabinet-Den Uyl, ondanks het nachtelijke communiqué, dat spreekt van „communicatie-stoornissen". Maar deze stoornissen zijn dan wel van zodanige aard, dat een als beheerst bekend staande minister Van Agt zeer geprikkeld in het openbaar verscheen en liet weten dat wat de premier en minister Boersma hadden gezegd, buiten hem om was gebeurd. DE INDRUK BLIJFT DAAROM bij de gewone burger achter, dat er in wezen geen overeenstemming is bereikt en dat de tegenstellin gen zich scherper dan ooit aftekenen. De vraag is bovendien wat nu precies over de ondernemingsraad-nieuwe-stijl aan de Tweede Kamer wordt voorgelegd: de visie van minister Van Agt van Justitie of die van minister Boersma van Sociale Zaken. En wordt het dan een oplossing, waarmee de ondernemingsraden werkelijk uit de voeten zullen kunnen? ONS DUNKT DAT HET KABINET-DEN UYL intern eerst nog heel wat misverstanden, ook in de persoonlijke sfeer, uit de weg moet ruimen, voordat werkelijk iets op papier komt, waarmee het parlement kan werken. Weeroverzicht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lubbers van economi sche zaken wil de voorlichting over zuiniger energieverbruik intensiveren. Bovendien wil hij een adviesbureau voor energiebesparing instellen. Dit bureau krijgt een wat passiever taak in die zin, dat het desgevraagd adviezen en voorlichting (cursussen, lezingen e.d.) geeft, ook aan de indus trie. De minister heeft dit gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld toen hij zich verzette tegen de opvat ting als zou hij te weinig doen aan energiebespa ring. Hij wees in dit verband ook op het in zijn ogen succesvolle verloop van de isolatie van wo ningen: ongeveer 12.000 woningen worden per maand met rijkssteun geïsoleerdwat boven ver wachting is. Tijdens het energiedebat stelde minister Lubbers zich positief op ten aanzien van het onderzoek naar alternatieve energiemogelijkheden. In dit ver band noemde hij het de moeite waard de kansen voor het benutten van afvalwarmte na te gaan. Intussen heeft hij 1,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de eerste fase van het nationaal onderzoekprogramma naar wind-energie. De Bilt: Voor morgen mogen we op een aanhouden van het hui dige weerbeeld rekenen. Een ge bied met lage barometerstanden nabij Portugal trekt maar lang zaam naar het noorden. Boven Zuid-Scandinavië handhaaft zich een hogedrukgebied. Hier door blijft de oostelijke stro ming boven onze omgeving aan houden. Hierin komt vrij veel bewolking voor maar de kans op opklaringen neemt toe. Er wordt daarom lichte tot ma tige vorst en droog weer ver wacht. Het lagedrukgebied bo ven Zuidwest-Europa brengt- vooral in Spanje regen. De mid- dagtemperaturen lopen daar tot ongeveer 12 graden op. Deze waarden komen ook voor in Zuid-Frankrijk en in grote de len van Italië. In Noord-Scandi- navië daalt het kwik in de nacht tot omstreeks min 20 tot min 30 graden. Droog weer met opklaringen. Lichte tot matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temp.: omstreeks -5 gra den. Max. temp.: omstreeks 0 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Amsterdan De Bilt Deelen Z.-Limbi Aberdee Athene (Van onze correspondent) PARIJS Georges Marchais, secretaris generaal van de Franse communistische partij, heeft gisteren in de Parijse voor stad St. Ouen het 22e congres van de partij geopend, dat, zoals sedert lang aangekondigd was, in het teken staat van de liberalisatie en demokratisering. In zijn openingstoespraak die nagenoeg vijf uur duurde, verklaarde Marchais, dat een volgend congres de statuten van de partij zal wijzigen in die zin dat de term „diktatuur van het proletariaat" daaruit geschrapt zal worden. Marchais verklaarde dat „de Franse en te kritiek op het gebrek aan persoonlijke onafhankelijke weg naar het socialisme" vrijheid in de Sovjet-Unie. Dit betekent niet mag vergeten dat er tegenstellingen volgens de secretaris-generaal evenwel tussen de Franse en Russische commu- niet dat de Franse communistische partij nistische partijen bestaan. Dit heeft be- haar samenwerking met de Sovjet-com- trekking op de door de Franse commu- munistische partij als zodanig wil ver nisten sedert enige tijd steeds luider geui- zwakken. BEZETTING De 45 personeelsleden van de meubelfabriek O-Sty- Wolvega. Volgens een woordvoerder van het perso- le-Romefa hebben beide vestigingen van het bedrijf neel verkeert het bedrijf in grote moeilijkheden: er (in Noordwolde en Frederiksoord) gistermiddag is bijna geen materiaal meer om het orderpakket bezet Aanleiding is het mislukken van fusiebespre- uit te voeren en de salarissen van januari zijn nog kingen met het meubelbedrijf Bol en Sharp uit niet uitbetaald. Beter overleg werkgevers en vakbeweging (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zesenzeventig procent van de Nederlanders die de brief van de negen topmensen uit het bedrijfsleven kennen, zijn het eens met hun voorstel om de polarisatie terug te dringen Er is geen verschil tussen aanhangers van de „progressieve drie" (PvdA, D'66 en PPR), het CDA, VVD en DS'70 over de wens om te komen tot verbetering van het overleg en de verstandhouding tussen werkgevers en vakbeweging. Slechts 6 procent is het daar niet mee eens. Dit concludeert de Nederlandse Stichting voor Statistiek na een enquête onder 1090 Nederlanders. Ruim de helft kende de brief van de negen topmensen. De grote meerderheid (86%) was het ermee eens. dat er reden is voor bezorgdheid over de economische toestanden van ons land. Iets meer dan de helft van de ondervraag den (52%) meende, dat deze bezorgdheid de belangrijkste reden voor het schrijven van de brief was geweest. Over de andere maatregelen die de „negen" noemden lopen de meningen wat uiteen. Van de „progressieven" is 44% het eens met vermindering van het streven naar snelle maatschappijverniewin- gen. De overigen delen deze mening voor 62 Een grote meerder heid (73%) is het eens met het verlangen om de loonkosten voor j het bedrijfsleven minder te laten stijgen. Argument hiervoor is de I mogelijke verbetering van de concurrentiepositie met het buiten land. illllllllllllllllllllllllllllllllllllll Handel in ijspret Nederland is nog steeds in de ijskou de greep van de vorst. De handel in schaatsten tiert we lig. omdat iedereen na jaren weer eens het genoegen wil smaken de benen uit te slaan. In Arn hem werd gisteren de eerste ruilbeurs voor schaatsen ge houden. De veiling meester probeert hier een paar ijs- hockey-schaatsen aan de man te brengen. illiiniiiifilllillllllllllllllllllllli DJIBOUTI (Reuter-DPA-AFP) - Franse scherpschutters hebben een einde gemaakt aan de gijzeling van 30 Franse schoolkinderen door leden van het „bevrijdingsfront voor de Somalische kust". Dit ten koste van acht mensenlevens: een vierjarig ge gijzeld meisje, de vier overvallers, twee geestverwanten die zich in de nacht bij hen hadden gevoegd met een ultimatum en een Somalische militair. Vijf kinderen werden ge wond, van wie. twee ernstig. Een zevenjarig jongetje wordt vermist. Men vermoedt dat hij in de nacht naar Somalisch grondgebied is ge voerd. Tijdens de actie van de scherpschut ters werd er vanuit Somalië op de Fransen geschoten, waardoor een Franse officier gewond raakte. Fran krijk neemt vooral dat laatste zeer hoog op en heeft de Veiligheidsraad verzocht met de meeste spoed bijeen te komen om over het gebeurde te spreken. Men had tot de verrassingsaanval besloten omdat de kleine gegijzelden steeds meer gevaar liepen. De terro risten hadden gedreigd de kinderen de hals af te snijden en aan de Somalische zijde van de grens de bus stond in het niemandsland tus sen Somalië en Djibouti - begon een dreigende menigte samen te groe pen, opruim tien meter van de bus. Bij het uitvoeren van de actie werd een terrorist niet onmiddellijk ge dood. Hij zag nog kans een salvo te lossen uit zijn machinepistool. Daar bij kwamen een vierjarig meisje en een Somalische militair om en raak ten vijf kinderen gewond Banken gaan weer open in Libanon BEIROET (UPI-Reuter) - De Libanese bankiersvereniging heeft laten weten dat alle han delsbanken op 12 februari voor het eerst sinds drie maanden hun deuren weer zullen openen. In Beiroet wordt dit gezien als een nieuw bewijs dat het be stand dat twaalf dagen geleden van kracht werd. goed wordt nageleefd. Verscheidene banken, waaron der de hoofdvestigingen van de Algemene Bank Nederland en de British Bank of the Middle East, zijn bij de gevechten in Beiroet geplunderd of bescha digd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9