deTijd lm Tevredenheid over compromis ondernemingsraden HP Nederland blijft narcotica-centrum van Europa deQPlENE ADVIES: BENZINESTATIONS 'S AVONDS EN 'S NACHTS DICHT Veel visies over „ja-nee" ondernemingsraad TIENDUIZENDEN AUTOMOBILISTEN MISSEN NOG DEEL 3 zx 72.- HALF DOZIJN VOOR GLORIA Russische veearts wil hier blijven Witte Kat batterijen sluit: 100 man op straat DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT/" PACI DEN HAAG Nederland blijfl het voornaamste centrum voor de illegale levering en distribu tie van verdovende middelen in West-Europa en is daardoor nog steeds een trekpleister van bui tenlandse verslaafden. Dit zegt de internationale controleraad voor narcotica van de Verenig de Naties in Genève in zijn jaarverslag over 1975. Volgens de raad is in vergelij king met zijn vorige verslag in Nederland weinig veranderd. De smokkelaars hebben hun routes en methodes enigszins gewijzigd om aan ontdekking te ontkomen. Kwam in het verleden de meest cannabis uit Marokko via Span je naar Nederland, nu schijnt dat veelal via Frankrijk te ge schieden, terwijl de cannabis uit het Midden-Oosten nu veelal via Italië komt in plaats van over de Balkan, zoals volgens de raad in het verleden het geval was. De raad stelt vast dat steeds grotere hoeveelheden heroïne uit Zuidoost Azië naar Neder land komen, voornamelijk van het Maleisische schiereiland. De smokkelaars reizen via de ons omliggende landen per auto of trein naar Amsterdam Zij rei zen soms per groep om controle maatregelen te ontwijken. De smokkelaars lopen zo het min ste risico doordat de douane controle in de Benelux-landen is verlicht en de omvang van het trein- en wegverkeer aan onze grenzen systematische controle bemoeilijkt Het komt de raad voor dat de Nederland binnengesmokkelde heroïne vooralsnog voorname lijk bestemd is voor de Westeu- ropese markt. De raad noemt de toestand in ons land tenslotte ernstig. De situatie trekt nog steeds de voortdurende aandacht, daar zij niet alleen van invloed is op Nederland maar ook op andere landen, in het bijzonder zijn buurlanden. De Tijd concludeert dat de mis- lukkig van Hilversum 4 al vast staat. „Het zal mij niets verba zen, als de luisteraars het niet eens zouden merken, wanneer de zogenaamde klassieke zender overgaat in een gewone. Die stap is namelijk niet zo erg groot. Ik vind in elk geval dat Hilversum 4 nu al erg veel lijkt op 1 en 2. te veel". Het blad sluit een serie over de gevaarlopende sociale voorzie ningen af. Oud-minister Veld kamp: „Willen de mensen dan per se dat hele systeem zo hand haven zoals het nu is? Of zou den ze zeggen: Nou, als we kun nen kiezen, wil ik best wat min der voor sociale zekerheid beta len en dan leggen we er zelf wel wat voor opzij. Laat de mensen zelf uitmaken wat ze willen opofferen". Elsevier publiceert een „verzwe gen" Nipo-enquéte waaruit blijkt dat „slechts een kwart van de Nederlandse bevolking verandering van de wet op de ondernemingsraden urgent vindt en dat een overgrote meerderheid van de bedrijfsge- noten (65 procent) vindt dat een directeur in de ondernemings raad thuis hoort". Voorts een verhaal over het om streden lied Willempie „We hoorden dat er in Amstelveen werkelijk een soort Willempie bestaat. Hij rijdt rond, met een valhelm op, maakt parkeerbon nen en staat overal als een dorpsgek bekend. En een soort valhelm, waarmee André van Duin is uitgerust, wordt ook ge bruikt in inrichtingen voor epi leptische patiënten. Dat maakt alles nog veel schrijnender". Het omslagartikel gaat over Angola, „Sovjet-bruggehoofd in Afrika". Voorts een interview met Navo- opperbevelhebber Haig. „Ja. ik geloof dat de dreiging van Sov jetstrijdkrachten vandaag gro ter is dan ooit." In het hoofdar tikel over bezuinigingen wordt gesteld: „Het klinkt cru. maar er zal een financiële stok achter de deur moeten worden geplaatst voor die werklozen, die geen ander werk willen accepteren dan zij gedaan hebben en zelfs niet bereid zijn een aantal kilo meters te i Vrij Nederland analyseert de fi nale uitholling van de Neder landse souvereiniteit „Van der Stoels lijn komt er kort gezegd op neer: volledig vasthouden aan Amerika's leidende rol in de Navo, en verder in Europa onderschikking aan de Bondsre publiek als Amerika's machtig ste vertegenwoordiger aan deze kant van de oceaan". Ook een beschouwing over de radikali- teit van Andriessen. „Wie de partijraadsrede van Andriessen analyseert, moet tot de conclu sie komen, dat de KVP (en dus de kern van het CDA, zo dat er komt) een conservatieve partij is. Een partij die pleit voor een structuur waarin publiekrechte lijke en privaatrechtelijke ver antwoordelijkheden elkaar ra ken of zelfs overlappen". Zo maar een arbeider praat over ondernemingsraad. „Je kunt beter nu de zaak laten barsten dan wanneer zoiets als de grondpolitiek aan de orde komt, want dat is helemaal iets wat alleen echt leeft in de Haag se binnenkamer". Voorts een verhaal over de re gelmatige ontmoetingen tussen de koningin en parlementariërs „Het was een volstrekt onbedui dend gesprek, zo onbeduidend, dat we er in de fraktie niet eens verder over nagekaart hebben". KVP-kamerlid Van Eisen zegt in een vraaggesprek: „Het begro tingstekort zal het voorjaar zo groot blijken, dat het kabinet er niet meer uitkomt". De Haagse Post heeft een ver haal over de ondernemingsraad in de praktijk. „Nu staat zo'n ondernemingsraad ter discussie, en wij, onze bond, we willen een personeelsraad. Maar ik heb zo'n idee, dat als die er komt, en we zijn een jaar verder, dat we dan weer in het bondscen- trum in Nunspeet gaan zitten delibereren want dan blijkt de personeelsraad toch ook niet goed te werken". Ook een artikel over de econo- menstrijd in de PvdA. die nu pas goed gaat beginnen. „Bin nen de PvdA bestaat geen spec taculair en- duidelijk socialis tisch antwoord op de vraag hoe de huidige economische proble men uit de wereld geholpen kunnen worden. Misschien is dat maar gelukkig. Het omslagartikel gaat over het Volksfront, dat door Europa waart. „De linkse eenheid kan niet behandeld worden als een zuiver binnenlandse aangelegen heid van de betrokken landen. Een interview tenslotte met schaatser Sippie Tigchelaar. „Iedereen denkt altijd maar dat de moeilijkheden met Gerard Maarse met sex te maken heb ben, maar dat is onzin, daar ging het helemaal niet om. Hij drinkt veel te veel. Daar komen ook veel van de problemen uit voort. Hij is dan veel te loslippig en slaat vaak aan het fatase- Ook in de Groene Amsterdam mer een gesprek met een onder nemingsraadslid. „Ze maken nu zo'n heibel, dat het kontakt di- rektie-ondernemingsraadsleden verloren zou gaan als het een personeelsraad zou worden. Ik vind dat ze het beter wettelijk kunnen regelen, dat onderne mingsraadsleden de mensen in het bedrijf moeten informeren Daar praat niemand over. Een terugblik tenslotte op de Ut rechtse manifestatie voor strijd cultuur. „De burgelijke samen leving te lijf gaan door van die zelfde samenleving het benodig de geld daarvoor op te eisen'' En niet een beetje, maar het volle pond? Dat de geldpot van CRM zo centraal staat op deze internationale manifestatie van linkse cultuur, daar heb ik een beetie moeite mee". heo«ymd fk) heivormd II neöertond Hervormd Nederland over de kwestie ondernemingsraden: „Onderzoek heeft uitgewezen dat de direktie vaker wordt ge steund door vertegenwoordigers van de werknemers, dan door vertegenwoordigers van de aan deelhouders. Bovendien blijkt het bedrijfsklimaat aanmerke lijk te zijn verbeterd. Als om dit tegen te houden een kabinet had moeten vallen, wie moet daar dan gelukkig mee zijn?" Voorts onthult de eerste presi dent van de RMS. Johannus Ma- nuhutu in het blad, dat de pro clamatie van de onafhankelijk heid der Zuid-Molukken onder dreiging tot stand is gekomen. „Ze stonden voor me met een revolver en een commando-mes. En onder het praten rolde een soldaat een handgranaat tussen Wairisal, mijn latere premier, en mij. Wairisal zei: „Broer, procla meer maar. want anders gaan we allemaal dood. En toen heb ik geproclameerd". MENEER S TERBAND 'JS Ti/rpir a a mdtpnuur STERBANDJ^ TS-BANDENSERV1CE UTRECHT De drie industriebonden en de Unie BLHP hebben staatssecretaris Ha- zekamp van economische zaken geadvi seerd, in het kader van de winkelsluitings wet de sluiting van benzinestations in de avond- en nachturen verplicht te stellen. Ontheffingen zouden alleen moeten worden verleend aan stations die in het belang van het beroepsgoederenvervoer, het toerisme e.d wel open moeten zijn Maar daaraan moet dan de voorwaarde worden verbonden dat de benzinestations zijn geautomatiseerd (met automaten voor bankbiljetten) of een dubbele bezetting hebben. De staatssecretaris had de bonden om het advies gevraagd, nadat in 1974 enkele spec taculaire overvallen op pompbedienden had den geleid tot discussies over de beveiliging van benzinestations. Een enquête van de Nederlandse stichting voor statistiek onder 400 pompbedienden wees uit, dat zij een wettelijke sluiting zijn. Ook een w< groep betere beveiliging benzinestations die bestond uit vertegenwoordigers van de bon den, de oliemaatschappijen, de Bovag en enkele ministeries concludeerde tot een ver plichte sluiting in de avond en nacht met een aan bepaalde voorwaarden gebonden ontheffingsmogelijkheid. De 77-jarige ster uit de glorietijd van de zwijgende film Gloria Swanson is voor de zesde maal in het huwelijk getreden. De gelukkige is de 60-jarige William Dufty, die samen met Gloria het boek „Sugar blues" heeft geschreven, een propaganda voor 'n suikerloos dieet. Het tweetal, dat met het boek een kruistocht door Amerika maakte om suiker uit het levensmiddelenpakket te laten verdwijnen, trouwde op de verjaardag van de bruidegom in New York. „We hebben zoveel gemeenschappelijke interessen en hebben samen zoveel afgereisd, dat het ge woon dwaas leek om niet te trouwen", ver klaarde de bruid, die na een van haar vorige huwelijken nog zei „Ik ben te geslaagd en te vrijgevochten voor het gevoelige mannen- ego". Westerterp stelt te weinig daden" UTRECHT (ANP) Veilig Verkeer Nederland vindt dat minister Westerterp (Verkeer) te weinig doet aan verkeersvoorlichting, -opleiding en -op voeding. „In het prioriteitenlijstje zijn ze niet te vinden", aldus de VVN. „De minister spreekt slechts over een aantal maat regelen in voorbereiding, maar een werkelijk acti viteitenprogramma missen we." De VVN dringt er tevens op aan dat de basis van het verkeersonder- richt eerst gelegd wordt door een wetenschappe lijk onderzoek. Naast bevordering van een veilig verkeer binnen de bebouwde kom, zal naar het oordeel van de VVN ook ruime aandacht besteed moeten worden aan het verkeer daarbuiten. Van de verkeersdoden valt 59 procent buiten de bebouwde kom en van de gewonden 30 procent. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Politieke leiders van de regerings coalitie en vakbondsleiders zijn tevreden over het compromis dat de ministerraad gistermiddag be reikte over de ondernemingsraad. In het compro mis zijn zowel van de kant van de progressieven als van de democraten concessies gedaan. De partij-politieke verhoudingen zijn er echter niet door opgeklaard. Politieke leiders toonden zich wel voldaan dat een breuk in het kabinet Den Uyl is voorkomen. De Federatie Nederlandse Vak beweging, voorstander van een personeelsraad zonder directeur is erg tevreden. Het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat altijd de directeur voorzitter van de ondernemingsraad wilde laten blijven is minder positief over de voorstellen van het kabinet. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) is bijzonder ongelukkig met de geforceerde besluitvorming. Het VNO noemt het resultaat een zuiver politiek bepaalde con structie, waarin weinig herkenbaar is van de praktijk van het ondernemingsgebeuren, terwijl de werkelijke belangen van de betrokkenen on dergeschikt zijn gemaakt aan de ideologische discussie. Volgens het bereikte compromis zal in het wets voorstel de ondernemingsraad bestaan uit gekozen leden zonder directeur. Een nieuwe figuur zal zijn de overlegvergadering waarin de ondernemings raad en de ondernemer beraadslagen over de onderneming, de ondernemer en over het perso neel. De ondernemingsraad zal adviserend optre den bij de benoeming en ontslag van de directeur en inspraak krijgen bij investeringsplannen en belangrijke investeringsbeslissingen. Minister-president Den Uyl verklaarde dat dank zij het compromis de bevoegdheden van de onder nemingsraden zullen worden uitgebreid. De positie van de raden binnen de onderneming wordt ver sterkt. Hierdoor wordt in belangrijke mate bijge dragen aan een spreiding van de macht. In een toelichting zei minister Boersma van sociale zaken dat in de nieuwe voorschriften voor de samenstelling en bevoegdheden van de onderne mingsraden aansluiting is gezocht bij de bestaande situatie. De directeur zal volgens het nieuwe plan niet meer automatisch voorziter zijn van de onder nemingsraad Uitgangspunt blijft echter dat de raad orgaan is van de onderneming. Aan de progressieve- eis om omdopen van de naam in personeelsraad wordt dus niet voldaan. De gekozen leden van de raad voeren vooroverleg over allerlei zaken waarover advies aan de directie moet worden uitgebracht of waarmee de raad moet instemmen. De instemming is nodig voor personeelszaken als werktijden, ploegendiensten, vakanties etc. Nieuw is de zogenaamde overlegvergadering van directie en ondernemingsraad. In de gevallen dat de ondernemer verplicht is dat overleg te vragen, staan de vergaderingen onder zijn leiding. Als het verzoek om overleg uitgaat van de raad, staat het onder leiding van de voorzitter van de raad. Wanneer tijdens het overleg in eerste instantie niet lukt om tot een advies te komen waarmee de ondernemer akkoord kan gaan, kan om volgend overleg worden gevraagd. Uitgebreid worden de bevoegdheden van de raad ten aanzien van de benoeming en ontslag van de directie. De raad krijgt inspraak bij de investe ringsplannen en belangrijke investeringen. Vol gens het wetsvoorstel zijn ondernemers verplicht het advies van de ondernemingsraad in te winnen ter voorbereiding van bepaalde besluiten. De raad vergadert daarover dan eerst buiten de directie Na ruim dertig jaar trouwe dienst is Nederlands allerlaatste Dakota gisteren op Schiphol naar zijn laatste rustplaats gereden: de grote koepel van de Aviodome. Voor de ingang van dit luchtvaartmuseum heeft de Dakota een standplaats gekregen waar het toestel als relikwie en als grootste museumstuk de eeuwen moet gaan trotseren. Het tweemotorige toe stel stamt uit 1943 en werd na de oorlog door de Rijksluchtvaartdienst in gebruik genomen De Dakota werd pas worig jaar juni voorgoed afgedankt. In die maand maakte het toestel zijn laatste meetvlucht voor de Rijksluchtvaartdienst. Laatste rustplaats DEN HAAG Op het ogenblik zijn naar schatting ongeveer 50.000 automobilisten nog niet in het bezit van Deel 3 van het kentekenbewijs. Dat houdt in, dat ze formeel bekeurd mogen worden als de politie hen in hun auto aanhoudt. Justitie heeft echter laten weten nog enkele weken „soepel" te zullen optreden, zodat bekeuringen slechts incidenteel zullen worden uitgedeeld. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat zullen alle aanvragen over enkele dagen zijn afgehandeld Overigens is men vorige week de laatste week dat via de postkantoren deel 3 kon worden aange vraagd niet massaal aan de loketten verschenen. DEN HAAG - De sinds 24 december vermiste Russische veearts Konstatin Roussini heeft zich bij een politiebureau ergens in Nederland gemeld. Hij heeft gevraagd in Neder land te mogen blijven. De Russische veearts is ruim een half jaar geleden in Neder land aangekomen om te onder handelen over de verscheping van koeien naar Rusland. Op de dag voor kerstmis werkte hij zijn programma normaal af. Toen hij per auto van Leeuwar den naar Schiphol gebracht zou worden, bleek hij echter spoor loos Op 30 december werd zijn verdwijning gemeld. De Russi sche ambassade had de Neder landse autoriteiten toen al ge vraagd hem op te sporen, omdat een ongeluk werd gevreesd. Het ministerie van justitie deel de mee dat het verzoek van de Rus om in Nederland te mogen blijven in behandeling is geno men De veearts heeft een voor lopige verblijfsvergunning voor zes maanden gekregen. UTRECHT Het Duitse Varta-concern gaat per 1 september de produktieafdeling van zijn vestiging Herberhold in Utrecht slui ten. Daardoor komen honderd werknemers, meest ongeschoold personeel, op straat te staan. Herberhold maakt Witte Kat Batte rijen. De produktie van Witte Kat batterijen gaat naar Varta-vestigingen in Duitsland en Frankrijk. De verkoopafdeling in Utrecht blijft bestaan. Dertig mensen, in de sectoren administratie, verkoop, magazijn en transport kunnen in Utrecht blijven werken Volgens N. van de Bunt, chef verkoop binnenland en secretaris van de ondernemingsraad, is er ongeveer dertig procent overcapaci teit op de Europese markt voor batterijen. Dat zou te wijten zijn aan goedkope importen uit vooral Japan en Taiwan. Witte Kat heeft in Nederland een aandeel van 35 pet. Premier Den Uyl en minister Boersma, twee duidelijk opgeluchte bewindslieden tijdens de gistermiddag gehouden persconferentie na het bijzonder langdurige kabinetsberaad over de wijziging van de wet ondernemingsraden. om. In een volgende fase wordt tezamen met de directie vergadert. Blijft er uiteindelijk verschil van standpunt tussen de directie en de raad bestaan, dan wordt het advies van de raad uitge bracht. Wanneer dan de directie een beslissing neemt die van het advies afwijkt, kan de onderne mingsraad daartegen in beroep gaan bij de onder nemingskamer in Amsterdam. In zaken waarvoor de instemming van de raad nodig is, ten aanzien van de directe personeelsbelangen, dient de raad in beroep te gaan bij de zogenaamde bedrijfscom- missies wanneer de standpunten van directie en raad blijven verschillen. Deze onafhankelijke be- drijfscommissies voor de verschillende bedrijf stakken zijn samengesteld uit werkgevers en werk nemers. Volgens minister Boersma is het echter de bedoe ling dat ondernemers en werknemers elkaar via het overleg vinden. Hij ziet de wetswijziging niet per se als een belangrijke stap op weg naar arbeiderszelfbesuur. De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, Ed van Thijn toonde voldoening over de uitbreiding van de bevoegdheden voor de onderne mingsraden Voor de PPR is wat er nu uit de bus is gekomen het minimale. De PPR neemt wel genoegen met het compromis maar zal niet dulden dat er te zijner tijd bij de behandeling van het wetsvoorstel in de Tweede Kamer aan zal worden geknibbeld. KVP-fractieleider Andriessen constateerde tevre den dat voldaan is aan de KVP-eis om de onderne mingsraad te blijven beschouwen als een orgaan van de onderneming. Hij moet er echter niet veel van hebben om ondernemingsraden een beroeps- recht bij de rechter (ondernemingskamer in Am sterdam) te geven over benoeming en ontslag van directeuren. De ARP-fractieleider zei tevreden te zijn dat het karakter van de onderneming als samenwerkingsverband herkenbaar is gebleven VVD-fractieleider Hans Wiegel noemde de kabi netsplannen een schoolvoorbeeld van een slecht compromis. Het is een partij-politiek compromis dat de fundamentele verschillen tussen de coalitie partners moet verhullen. Wiegel is bevreesd dat door de verzelfstandiging van de ondernemings raad de polarisatie in de onderneming is binnenge haald.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7