Vice-voorzitter JOVD wil VVD en CDA in Leids college ,,Van Dam maakt inspraak onmogelijk Geen vrachtwagens meer op Nieuwe Beestenmarkt Een vrouw.., dat is vast geen man uuwuFKDAG 5 FEBRUARI 1976 ^ourtAiN'X' PAGINA 3 PSP KRIJGT STEUN VAN LIBERALE JONGEREN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN ..Ik moet bekennen dat ik veel sympathie kan op brengen voor de hartekreet van Anne van de Zande, die van mening is dat de Leidenaars meer betrokken moeten worden bij de zaken die hen aangaan. Het PvSP-gemeenteraadslid van Leiden vertolkt hiermee een bij uitstek liberale opvatting die door de JOVD, de jongerenor ganisatie voor vrijheid en de mocratie, al jaren wordt gehul digd." jongerenorganisatie JOVD op een bijeenkomst van de Leidse afdeling van deze organisatie. Daarmee ging hij in op de poli tieke situatie die in Leiden na het breken van de PSP met de PvdA is ontstaan. Volgens De Vries zal de PSP het jongste initiatief van de liberale jonge renorganisatie wel moeten steu nen om voor de burgers van Leiden spreekrecht in de ge meenteraad te verkrijgen, nu deze partij in haar breekrapport constateert „dat de inwoners van Leiden nog steeds voor in spraak moeten vechten". Naar de mening van De Vries is de verhouding tussen de pro gressieve ex-partners intussen grondig verziekt, vooral door het gefoeter van PvdA-leider Leo Meyer die Anne van de Zande in een brief zoals bekend, voor „juffrouw van de ballen tent" uitmaakte. „Het is voor Leiden te hopen dat PPR en D'66 zich de zeer fundamentele kritiek van de PSP zullen aantrekken en hun steun aan dit college zullen beëindigen. Het is voor Leiden te hopen dat de PvdA uiteinde lijk bewogen zal worden terug te keren van de heilloze weg van het programcollege, zodat er ruimte komt voor een afspiege lingscollege. waardoor ook het talent uit de fracties van WD en CDA ten volle in het voor deel van Leiden benut kan wor den", zo vond de JOVD-voorzit- ter. Overleg Wijkorganen Leiden: Instituut Lexicologie verhuist naar Plantsoen LEIDEN Het instituut voor Nederlandse Lexicologie van de Leidse universiteit wordt tijde lijk gehuisvest in de panden Plantsoen 41, 43 en 45. B. en w. hebben de stichting instituut voor Nederlandse Lexicologie toestemming gegeven de pan den voor kantoordoeleinden te gebruiken tot de nieuwbouw van de universiteit aan de Wit te Singel gereed is. Wel moet de stichting, die thans eigenaar van de panden is, be reid zijn deze, nadat het insti tuut naar de Witte Singel is verhuisd, als eerste aan de ge meente of een door de gemeente aan te wijzen stichting of ver eniging te koop aan te bieden. B. en w. hebben meegedeeld dat de panden per se niet perma nent aan de woonruimte mogen worden onttrokken. Van een on; LEIDEN Het Overleg Wijk organen Leiden, de overkoepe lende organisatie waarin alle Leidse wijkverenigingen en co mités verenigd zijn, beschuldigt staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting ervan in spraak van huurders onmoge lijk te maken. Het Overleg Wijkorganen doet dit in een open brief aan Van Dam, die deze week in het infor matieblad van de Leidse wijken wordt gepubliceerd. Het komt tot deze conclusie nu Van Dam het niet nodig heeft gevonden te reageren op de uitnodiging die de. Leidse wijken hem december vorig jaar deden om in Leiden te komen praten over de proble matiek van de huuraanpassing. „Uw. komst had een teken kun nen zijn dat het u ernst is met de inspraak van huurders en hun vertegenwoordigers Tot onze spijt heeft u het kennelijk niet nodig geoordeeld op onze uitnodiging te reageren", zo schrijven de wijkcomités in hun brief. „De korte termijn die be schikbaar was voor overleggroe pen over de huuraanpassing duidde volgens ons al aan, dat u met de ene hand inspraak geeft en die met de andere hand weer onmogelijk maakt", zo stelt het wijkoverleg teleurge steld. „Het Leids Overleg-Wijkorga- nen was bereid om een con structieve bijdrage aan een zin nige inspraakprocedure te leve ren, maar nu rest ons niets dan nakaarten, het constateren van onbillijkheden die ontstaan zijn en het schrijven van deze open brief", aldus het wijkoverleg dat zijn voorzitter, het oud PvdA- raadslid Henny Kwik laat teke nen „met trieste gevoelens". Van een onzer verslaggevers LEIDEN Nadat de *Turfmarktbrug is afgeslo ten, zullen er geen vrachtwagens, die met inbe grip van lading langer dan zes meter zijn op het westelijk deel van de Nieuwe Beestenmarkt wor den toegelaten. De Steenstraat wordt in de rich ting van het Station gesloten voor personenauto's. Bussen en taxi's zullen wel van de straat gebruik kunnen maken. Op de kruising Morssingel/Mor- spoortburg krijgt het verkeer van de Morssingel voorrang. B en w hebben besloten dat deze bepalingen ingaan op het moment dat in verband met de afsluiting van de Turfmarktbrug een omleidings route moet worden gekozen. Op de Damlaan komt op korte termijn een stop verbod tussen de Stuwstraat en de Sluisstraat. Dit stopverbod geldt van maandag tot en met vrijdag van acht tot vier uur. Ook op de IJsselmeerlaan zal aan beide zijden een stopverbod gelden. B en w hebben besloten dit verbod voor de gehele week te doen instellen. Op de hoofdrijbaan en de ventwegen van de Dr. Lelylaan, op de Diamantlaan en de Opaalstraat komen voetgangers-oversteekplaatsen. De kruising Damlaan/Storm Buysingstraat wordt voorrangskruising. In de toekomst zal het verkeer uit de Storm Buysingstraat moeten stoppen en voorrang verlenen aan het verkeer op de Damlaan. Gedurende de renovatiewerkzaamheden in de Tuinstadwijk is er een parkeerverbod aan beide zijden van de Lindestraat tussen de Pieter de la Courtstraat en de Pioenstraat ingesteld. Ook in de Van der Werfstraat komt er een parkeerverbod en wel voor de panden nummer 88 tot en met 94. Dit verbod geldt voor onbepaalde tijd. Tweeënzestig leden van de ijsclub „Rijndijk—Hoge Morsweg" maten gisteren eikaars krachten op het gladde ijzers. De slechte kwaliteit van het ijs op de baan aan de Rijndijk speelde sommige schaatsers wel parten. Elisabeth Westgeest kwam als eerste meisje in de categorie tot en met negen jaar over de finish. Tweede werd Maria van Winden en derde Marry Westgeest. Bij de meisjes van tien tot en met twaalf jaar werd Ellie van Haasteren eerste, Petra Neuteboom tweede en Jaqueline Verboom derde. Flip Kempes won de wedstrijd voor jongens tot en met negen jaar, Frans van Kampen werd tweede en Ben Janssen derde. Bij de jongens van tien tot en met twaalf jaar toonde Rudy Heemskerk zich de sterkste. Hij werd op de voet gevolgd door Rolf van Haasteren. Derde werd Gerard Kokkedee. De afvalprijs ging naar Ronny van der Berg. Vanavond om acht uur is het de beurt aan de jeugdleden van dertien, veertien en vijftien jaar om hun beste beentje op de ijs voor te zetten. Vanaf zeven uur kunnen leden van de ijsclub zich opgeven in de houten keet bij de ijsbaan. De schaatsers op de Zoeterwoudsesingel werden gisteren vergast op „koek en zopie". Eigenlijk was deze ijslekkernij bedoeld voor de rond zestig bewoonsters van „Huize St. Lidwina", die zich op het ijs verpoosden. De geur van warme chocolademelk was evenwel zo aanlokkelijk dat ook vele niet-bewoners zich voor de op het ijs ingerichte tent verdrongen. De kok en het hoofd van de huishoudelijke dienst van het meisjesinternaat kwamen handen tekort om de hongerigen te voeden en de dorstigen te laven. Vele liters chocolademelk en plakken koek werden gratis uitgedeeld. Binnen de kortste keren moest er „nee" worden verkocht. „Universitaire vrouwen" spelen hun situatie Van een onzer verslaggevers Leiden „Mr. drdat is vast een man!" Nou, niks hoor, het waren gisteravond in het vuur van het spel allemaal fiks uit de geestelijke en lichame lijke kluiten gewassen vrom wen die in de Foyer van de Stadsgehoorzaal luister bijzet ten aan de eerste avond van het Studium Generale over „Vrouwen en de wetenschap". Het voorbije Jaar van de Vrouw suddert hier en daar nog wat onbevredigd door. De emancipatie kan over het alge meen wel een voldongen feit zijn, maar het kan geen kwaad de gedachten eraan even te laten bezinken en dan nog een s in een volgend jaar te „eva lueren". De vrouwen, die - nog studerend of al afgestudeerd - met de Leidse universiteit te maken hebben, konden niet nalaten nog eens extra te wij zen op hun gevoel van eigen waarde. Vandaar de cyclus „Vrouwen en de wetenschap", een afspiegeling van een be wustwordingsproces. Gister avond werd toneelmatig de eerste acte afgedraaid. Veel (vrouwen)fietsen voor de Stadsgehoorzaal, een zeer be hoorlijk aantal vrouwen in de zaal en ook wel wat mannen, onder wie rector-magnificus prof. Cohen met gade in de pauze mild glimlachend af scheid na. Ofschoon hij al lan ger wist hoe de zaken er voor stonden. Op het toneel stude rende en afgestudeerde vrou wen; vrouwen op niveau der halve, acterend bijgestaan door enkele leden van de „Bloemgroep" van de Nieuwe Komedie. Elf jonge vrouwen van de Voorbereidingsgroep (van kulturele antropologen, biologen, sociologen tot psy chologen en medicijnvrouwen) gaven in woord en handeling te denken: situaties die vrou wen tijdens of na hun studie meemaken en tegelijk kriti sche blikken producerend op de man-vrouw-verhoudingen aan de universiteit.' Tafereel: een studente trouwt; een bruid die „haar steun kan verlenen bij de verdere studie van haar man". Een boeiende collage werd voor het voetlicht gezet. Een Bloemgroeper - een beproefde kracht - bezong in een schorre zang de man die de betrekkelijkheden van de vrouw als „mama" vreugde loos verkondigde: een bruids boeket zonder veel fleur. „Dat is m'n vrouwdag doctoran dus". Het „zwanger zijn" paste helemaal in het patroon van de biologische vertroebeling van de vrouwelijke levens vreugde; zeker waar het de werkende vrouw betreft. Overigens was de schorre Bloemgroeper goed voor een glansrol als de niet-beg rij pen de man wiens vrouw tijdens het verstellen van zijn bont muts opeens wil „praten" en naar voren komt met het idee dat ze wil gaan studeren. Ze wil zich laten inschrijven. Ze is een compleet mens, schijn baar; en dat begrijpt die man echt niet:... ze heeft toch alles wat haar hartje begeert? Een andere vrouw met hersens, die ze gebruiken wil: „Ja. met die kinderen is hartstikke leuk..., maar het is niet veel." De Voorbereidingsgroep en de Bloemgroepers kregen veel applaus en bijval. „Spontane" reacties (van her en der ver spreide medespelenden die in het geïmproviseerde toneelspel waren opgenomen) kwamen goed over bij het meelevende publiek, dat een werkzaam aandeel in de vertoning had; ook na afloop van de voorstel ling, toen over de gespeelde situaties nog eens danig Werd gediscussieerd. Hoogtepunten van de avond voor ons was, dat „de vrouw" als zodanig steeds herkenbaar bleef. En dat is een pluspunt...., óók aan de universiteit van „deze illus tere stad". Prof. Nagel laakt achterstand in executies celstraffen Van een onzer LEIDEN „Het feit dat een groot aantal veroordeelden soms enkele jaren op een wacht lijst moet staan vooraleer het zijn straf kan gaan uitzitten is ontzettend". Dat zei de Leidse criminoloog prof. dr. W. H. Na gel vanmiddag in zijn afscheids college. ProfL Nagel, die deze maand 27 jaar aan de Rijksuni versiteit verbonden was als do cent criminologie en penologie, heeft er de voorkeur aan gege ven bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het onderwijs aan jongere collega's over te laten. Hij blijft zich ech ter nog wel met zijn vak en hobby bezighouden. (Elders in deze krant een uitgebreid inter view met Nagel). In zijn afscheidscollege maakte Nagel (evenals in het interview) bezwaar tegen „het gerommel met cijfers over het aantal ver oordeelden dat nog op het uitzit ten van hun straf wacht en dat elke Nederlander zenuwachtig zou hebben moeten maken." Hoe „ontzettend" prof. Nagel de achterstand vond maakte hij duidelijk door een vergelijking te trekken met een waarbij ie mand opengesneden wordt om nierstenen weg te nemen, maar met open buik nog een poosje moet wachten, omdat er nog geen doosje gevonden is om de stenen in op te bergen. Zonder namen te noemen en harde beschuldigingen te uiten wees Nagel wel op een omstan digheid die hem uiterst had be vreemd. „De directeur en plaatsvervangend-directeur van het gevangeniswezen zijn beiden econoom, maar het lijkt mij toe dat zelfs de ondermeester van een snoepwinkel voor de be voorrading met veterdrop niet alleen de klanten telt, maar ook nagaat of zij wellicht langere einden drop gaan afnemen", al dus de scheidende hoogleraar. Amerikaanse groep New Hope naar Leiden LEIDEN De Amerikaanse groep New Hope geeft vrijdag avond 19 maart een gospelcon cert in Leiden. New Hope is dit jaar voor de derde maal op toernee door Eu ropa en verblijft op dit momen in Duitsland en Denemarken. Het is de eerste keer dat het op zijn toernee Leiden aandoet. New Hope is een selektie uit de bekende Continental Singers uit de Verenigde Staten, en wordt gevormd door een 7-man sterke formatie van zangers en instru mentalisten. Ze zijn allen studenten, maar brengen een programma op pro fessioneel niveau van moderne geestelijke muziek. Ze richten zich voornamelijk op jongeren, om hen middels hun top-muziek deelachtig te maken van hun geloof. New Hope maakte al diverse platen, en radio-/televisiepro- dukties. Het concert in Leiden, dat plaats heeft in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg, ge beurt op uitnodiging van het interkerkelijk Petra-jeugdkoor. Leiden Dinsdag a.s. wordt in Het Praethuys aan de Vrouwen- kerkkoorsteeg een bijeenkomst gehouden voor mensen die zich bezighouden met de esoterische wijsbegeerte oftewel buitenzin tuiglijke zaken. Aanvang 20 uur. Leiden Uit een woning aan de Lammenschansweg is deze week een bedrag aan geld gesto len van 1700 gulden. Tevens werden enige sieraden ont vreemd, waaronder een gouden horloge. Het is nog niet duide lijk hoe de daders zijn binnen gekomen. Vermoedelijk heeft men gebruik gemaakt van een valse sleutel. Leiden Collegium Musicum geeft vrijdag 20 februari een lustrumconcert in de Zuider kerk aan de Lammenschansweg 15. Aanvang 20.15 uur. Uitge voerd worden werken van Bach, Bruckner, Saint Saëns, Kox. David Wells: voor cello-liefhebbers genot om naar te luisteren LEIDEN In de reeks Rijks daalderconcerten van K&O speelde de Amerikaanse cellist David Wells gisteravond in het volle zaaltje van het K&O-ge- bouw de eerste drie van de zes suites voor cello-solo van Jo- hann Sebastian Bach. Voor cello-liefhebbers een unieke gelegenheid om dit instru ment. dat gewoonlijk gespeeld wordt in een ensemble, zonder begeleiding te beluisteren. David Wells, vaak onderschei den. was solist bij vele orkes ten en cellist bij beroemde ka- mermuziekensembles zoals het Manhattan-Trio. het Hartt String Quartet en vele andere. Hij is docent aan het Hartt College of Music van de Uni versiteit van Hartford. Dat hij een grote ervaring heeft als cellist bewees hij door deze zware opgave, drie suites voor cello-solo. tot een goed einde te brengen. De suites werden door Bach gecomponeerd in de periode omstreeks 1720, toen hij in dienst was van de calvinisti sche Prins Leopold von 'Ko then. aan wiens hof de kerk diensten niet met muziek wer den opgeluisterd. Hij gaf Bach opdracht tot het componeren van wereldlijke muziek. Daar aan danken wij de Branden- burgse concerten, de vioool- concerten en de zes suites voor cello-solo. Zoals David Wells in een korte inleiding opmerk te. heeft Bach deze muziek geschreven als gebruiksartikel voor het moment, en niet met het oog op uitvoeringen tot in de twintigste eeuw. De gisteravond uitgevoerde suites bestaan elk uit zes de len: achtereenvolgens prelude, allemande, courante, saraban de, menuet of bourrée en gi- gue. Dansen van wisselend tempo dus. David Wells be schouwde zijn programma als een triptiek, met de tweede suite als spirituele climax. De sarabande daarvan vormt niet slechts het hoogtepunt van die suite, maar van het geheel. Deze overtuiging klonk duide lijk door in de uitvoering, die sterk gericht was op het krachtige en briljante midden en slot. Dat de serene helder heid van de eerrste suite daar bij enigszins in de verdruk king raakte, vonden wij teleur stellend. Het expressieve spel van Da vid Wells kwam in de donkere klankkleur van de tweede sui te het meest tot zijn recht. In de andere suites klonk het naar onze smaak wel eens iets te nadrukkelijk en te romanti sch. De strakke toon, die eigen is aan deze doorzichtige mu ziek van Bach, kwam niet overal tot zijn recht in het forse spel. Overigens hebben wij van het recital als geheel zeer genoten. Ton Harmsen Groenvoorzieningen op de Langegracht Van een onzer verslaggevers LEIDEN Op het stuk grond waarop de inmiddels gesloopte panden Langegracht 234 en 236 stonden, wordt een tijdelij ke groenvoorziening aange bracht. De kosten hiervan, on geveer 3.000,-, zullen ten laste van de post „verbetering so ciale infrastructuur in oude stadswijken" worden ge bracht. Burgerlijke stand Uana Helan dr. A M. P C Bergh, Joris Al :n. v H Verboog en S. J va •tichel Alexander zn.v G. J A v n M. H. L. Pelk. verleden. S. Oosterom fieb. 28 r wd gew Man t D. van d Meijvogel, A Verstraaten geb. 8 okt. 885 man. S Boxman geb 12 mrt 1951 ran. J M van Eijk geb 19 juli 1911 Grof vuil rx Schelpenkade. Andries Schotkade, Leu venstraat. Gerrit van der Laanstraat, Leeuwkenstraat. Valderslraal, Stadhou-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3