Conflict Van Agt en Boersma werkt door Guatemala dodenstad na zware beving alstublieft, Opnieuw schaatsers verdronken Vissers gaan zelf beperking vangsten regelen Leiding sprong: schade éeh ton L f'f V OPEN AVOND Risico spreiding PTT slecht onderzocht Spelen KISSINGER KRITISEERT VS-CONGRES £cid6e(3oma/rtt Donderdag 5 februari 1976, 66e jaargang no. 20342 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur. J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging tel 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers. 50 cent Z/i deel Ieder zijn deel (4) op Ned. II, om 22.00 uur. Om 19.05 uur 't Spant erom en om 20.40 uur De Palli- sers. Ned. I om 19.30 uur Windkracht 16 en om 20.30 uur De weg naar Pokot. Angola-reportage om 22.30 uur in Achter het Nieuws. DROOG. Droog weer met enkele opkla ringen. Matige, aan de Wadden- kust nu en dan krachtige ooste lijke wind. Middagtemperaturen iets beneden het vriespunt Morgen: Zon: 08.14-17.36; Schev. hoogw. 6.34-18.49. Maan: 10.07; laagw.: 2.22-14.41. Bommelding en schoten bij Spelen (Van onze speciale ver slaggever) INNSBRUCK - Enkele uren na de openingsce remonie van de 12e Olympische winterspe len in Innsbruck is de „Sicherheitspolizei" van Tirol in actiemoeten ko men. Om zes uur gister avond kwam de eerste bommelding binnen; er zou een pakje voor een sportman zijn afgele verd, waarin een bom zou zijn verpakt. Alle pakjes in het post kantoor van het Olym pisch dorp werden door springstofspecialisten van het Oostenrijkse le ger onderzocht. Het bleek loos alarm. Laat in de avond wer den in de omgeving van het Olympisch dorp twaalf schoten gelost. De omgeving werd aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen, doch de politie kon geen hul zen vinden. Politiewoordvoerder Eduard Obrist: „We moeten op het ergste zijn voorbereid. Maar ik geloof dat er in dit geval enkele grappenmakers zijn geweest met een alarmpistool". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Premier Den Uyl heeft vannacht in allerijl zijn kabi net weer bijeengeroepen, nadat een woedende minister (tevens vice-pre mier) Van Agt van Justitie afwij zend gereageerd had op de bekend making van het bereikte compromis in de kwestie van de ondememings- raad-nieuwe-stijl. Minister Van Agt zei namelijk in het openbaar, dat wat minister Boersma van Sociale Zaken medegedeeld had over de uit komsten van het compromis onjuist was. Bovendien was hij niet op de hoogte gesteld van de persconferen tie, die premier Den Uyl en minister Boersma hierover hadden gegeven. „Hfij kabinet is er nog lang niet", aldus minister Van Agt, die bitter opmerkte, dat hij dan wel uit de kranten zou lezen, wat het kabinet bereikt had. Na afloop van het spoedberaad van nacht liet premier Den Uyl een com muniqué verschijnen, waarin de mis verstanden teruggeleid werden tot „communicatiestoornissen". Verder liet het communiqué weten; „Er be staat tussen de bij het wetsontwerp tot herziening van de wet op de Ondernemingsraden betrokken be windslieden geen verschil van me ning over datgene, wat premier Den Uyl en minister Boersma woensdag middag op de persconferentie heb ben meegedeeld". Premier Den Uyl heeft tenslotte ook bekend laten maken, dat de drie ondertekenaars van het te verwach ten wetsontwerp tot wijziging - de ministers Van Agt, Lubbers en Boersma - gemachtigd zijn het wets ontwerp gereed te maken voor toe zending aan de Raad van State. De liberale fractieleider Hans Wiegel greep deze kwestie gisteravond aan, om zijn verontwaardiging te uiten over wat hij noemde deze schandelij ke vertoning. Hij zou vanmorgen nog in de Tweede Kamer over „deze schandelijke vertoning" opheldering vragen. Volgens de liberale fractie leider is het in de Nederlandse poli tiek nog nooit voorgekomen, dat een vice-premier zo duidelijk laat blijken over uitermate belangrijke zaken niet op de hoogte wordt gesteld door zijn premier en door een collega-mi nister. De heer Wiegel wil hierover een officièle verklaring Van premier Den Uyl hebben, zei hij. Volgens insiders is premier Den Uyl gisteravond erg geschrokken van de woedende opmerkingen van minister Van Agt, die juist bekend staat om zijn rustig optreden in zelfs de moei lijkste kwesties. Het gaat bij deze bo'osheid vooral over de uitleg wat de bedrijfsleiding wel of niet mag met en binnen de ondernemings- raad-nieuwe-stijl. „Er zal binnen het kabinet nog het een en ander moeten worden uitgevochten", zei een boze Van Agt gisteravond. Of dit van nacht al gebeurd is, werd niet be kendgemaakt. Het officièle commu niqué zweeg daarover in alle talen, ondanks enkele geruststellende op merkingen. URK (ANP) - De Stichting van de Nederlandse Visserij heeft gisteren tij dens een vergadering in Urk besloten haar leden een eigen vangstbeperkings regeling te adviseren. Alleen de bij de stichting aangesloten organisatie uit Katwijk doet hieraan niet mee. De stichting is van mening dat men geen verantwoordelijkheid kan dragen voor de regeling die minister Van der Stee (Land bouw en Visserij) heeft opgesteld. De gisteren aangekondigde regeling houdt in dat er 16 dagen per maand mag worden gevist, met een bepaald maxi mum per schip, niet afhankelijk van het motorvermogen. De regeling is per Radio Scheveningen aan de vissers op zee door gegeven. Katwijk doet niet mee, omdat zij pas aan vangstbeperking wil doen wanneer er compensaties tegenover staan. GUATEMALA (AP/AFP) - In de Middenamerikaanse staat Guatema la beginnen de hulpgoederen binnen te stromen voor de vele slachtoffers van de aardbeving die het land gis teren heeft getroffen. De eerste offi ciële schatting van het aantal do den, gisteravond gedaan door presi dent Laugerud, bedroeg 800, maar hulporganisaties gaven later een voorlopige schatting van zeker 2000 doden en 3000 gewonden. De rege ring heeft de noodtoestand afgekon digd. Er is dringend gevraagd om bloedplasma, medicijnen en anti biotica. De aardbeving trof gisteren een ge bied van 3000 kilometer lengte, van Mexico-stad door het hart van Gua temala tot in Honduras en El Salva dor. Uit de landen rond Guatemala zijn evenwel geen meldingen van slachtoffers binnengekomen, wel van aanzienlijke schade zoals in Honduras. De beving trof, met een uitslag van 7.5 op de schaal van Richter, de precies 200 jaar oude hoofdstad Guatemala in de vroege ochtend. Drie stadsdelen, waaronder twee ar menwijken, werden bijzonder zwaar getroffen. Er braken tal van branden uit die-de brandweer zonder water moest bestrijden Ook de stroom voorziening viel uit. Grote gebouwen wankelden op hun fundamenten en duizenden mensen namen de wijk naar open land om te voorkomen dat ze werden bedolven onder vallende muren. Volgens kolonel Manuel Angel Pon ce, de chef van het nationale noodco- mité, zijn zeven steden in het land geheel of gedeeltelijk verwoest. Hij vreest dat het aantal slachtoffers nog veel hoger zal liggen dan de officièle schattingen. Hij heeft overal opvangcentra laten inrichten, en ge vraagd om tenten, noodaggregaten en zwaar materieel om de wegen weer vrij te maken. De laatste grote aardbeving in Midden-Amerika ver woestte in 1972 Managua, de hoofd stad van Nicaragua. Daarbij kwa men 7000 mensen om het leven. Een moeder en haar twee kinderen hebben hun verwoeste huis verlaten met enkele in de haast gepakte bezit tingen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een gesprongen waterleidingbuis op de zolderetage heeft gisteren in een woning aan de Laan vpoot in Den Haag een schade van ongeveer 100.000 gulden aangericht. De Haagse politie werd_ dooree£.wonenden gewaarschuwd omdat deze het geluid *a.< eu, wal" hoorden. Toen men in de woning kwain trof men daar een enorme ravage aan. Het gehele huis stond blank en in de kelder had zich reeds een laag van 15 cm water gevormd. De brandweer moest er aan te pas komen om de woning leeg te pompen. De 70-jarige bewoner verblijft op dit ogenblik in Canada. 1 V- - Een moeder en haar twee kinderen hebben hun verwoeste huis verlaten met enkele in de haast gepakte bezittingen. laten we dan blij zijn, dat er c professionals bij zijn ADVERTENTIE Specialisten in algemene machine- apparaten bouw, constructie- on derhoudswerkzaamheden, goed geoutileerd voor re visie van verbrandingsmo toren, compressoren e.d. houdt: op vrijdag 6 februari 1976 van 19.00 - 21.00 uur. Mede namens haar dochtermaatschappij west-end engineering b.v. aandrijfspecialisten, heten zij U en Uw echt genote en/of kinderen hartelijk welkom. Directie en Medewerkers, Machinefabriek West-End b.v. Wasbeekerlaan 51, Sassenheim. Speerstra reed al Elfstedentocht Vanmorgen om 7 uur zijn drie schaatsers begonnen aan de elfstedentocht. Het drietal, vertrok vanuit Leeuwarden en was om 8 uur IJlst al gepasseerd en op weg naar de steden in de Friese Zuidwest-hoek. Overigens heeft ook gisteren Hielke Speerstra uit Heerenveen de tocht gereden en met succes volbracht. Het ijs langs de route is echter nog erg onbetrouwbaar. Een „blijm'aker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens burge meester drs. F. G. Schols van Den Haag is thans duidelijk geworden dat de regering de risico's, verbonden aan de ver plaatsing van de Centrale Di rectie van de PTT van Den Haag naar Groningen en Leeu warden, onvoldoende heeft on derzocht. De burgemeester baseert deze mening aan de hand van het vandaag verschenen rapport van twee onderzoekbureaus, in opdracht van de PTT opgesteld, dat tot de conclusie komt. dat er aan de voorgenomen ver plaatsing zoveel organisatori sche. financiële en sociale knel punten zitten, dat deze eerst na der moeten worden onderzocht om te voorkomen dat men straks met onoplosbare proble men komt te zitten. Burgemeester Schols vindt, dat de regering door het rapport op zijn nummer is gezet. Zijn con clusie uit het rapport is, dat als de regering het spreidingsplan in oude vorm doorzet, er „ten kosten van geweldig veel geld en geweldig veel ellende wordt doorgedouwd". „En dan is er nog niet eens rekening gehou den met de gevolgen die deze spreiding voor Den Haag zal hebben", aldus de burgemees ter. Voor meer nieuws over het rap port zie pagina 17 Van een onzer verslaggevers Nieuwkoop/Bodegraven De 21-jarige Peter Hoogenboom uit de Chrysantenstraat in Nieuw koop is gisteren bij het schaat sen door het ijs gezakt en ver dronken. Een meisje dat hem vergezelde zakte eveneens door het ijs maar kon nog worden gered. Volgens de politie was de plek waar het ongeluk gebeurde met waarschuwingsborden afgeba kend. In Bodegraven is gisteren uit een wak ter hoogte van de af graving bij Rijksweg 12 het stof felijk overschot opgedregd van de heer A. Kroon uit Hollands hof. De heer Kroon vader van twee kinderen werd vermist sinds hij er maandag op uit was gegaan voor een schaatstocht. De brandweer besloot bij Rijks weg 11 te gaan dreggen nadat passanten bij het wak de ijs muts en de handschoenen van de heer Kroon hadden gevon den. LARAMIE (UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger heeft gisteren in Laramie in de staat Wyoming gezegd dat het Congres in Washington de Amerikaanse buitenlandse politiek zo aan banden heeft gelegd, dat het enige alternatief spoedig zou kunnen zijn dat de Verenigde Staten alleen nog terugslaan wanneer zij zelf worden aangevallen. „Lekken, sensationele onderzoeken en de demoralisering van de inlichtingendiensten, beroven de regering stelselmatig van haar vermogen om zich te weren tegen de gevaren waarmee zij wordt geconfronteerd", verklaarde de minister. Hij zei dat te veel leden van het Congres niet'slechts toezicht hielden op de buitenlandse politiek, maar haar verloop van dag tot dag voorschreven.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1