Zware bewaking voor eregasten Wereldprestatie Van Helden onder matige omstandigheden Grote handen wapen op bobsleebaan Transol machteloos tegen Real Madrid Russische ijshockeyers twijfelen niet aan goud Skiër met vaste hand Max Euwe: Russische voorzitter onmogelijk RECORD VALENTIJN OP 500 METER IN DAVOS FC Utrecht dacht aan zichzelf in glijpartij DONDERDAG 5 EEHKUAttl i»m PAGINA 13 Innsbruck De Amerikaanse president Gerald Ford heeft het organisatiecomité van de Olympi sche winterspelen in Innsbruck laten weten dat hij een onverwacht bezoek zal brengen. Als voor bodes zijn momenteel senator Charpenter en twee FBI-agenten, Pike en Coulverhouse, in Innsbruck aangekomen. Het drietal voert besprekingen met het ministerie van justitie om te onderzoeken of het gevarenrisico te groot is. De oudste deelnemers aan de Spelen zijn 35 jaar. de jongste in dit geval deelneemster telt pas twaalf lentes. De Russische kunstrijdster Elena Voderezova verlaat het Olympisch dorp op weg naar al weer een training. Als president Ford inderdaad zal besluiten naar Innsbruck te komen, zal hij worden on dergebracht in het slothotel van Igls. De commissaris van de „Sicherheitspolizei" van Ti- rol. Eduard Obrist, heeft giste ren een communiqué uitgege ven waarin staat dat er nog geen officieel bericht van de Amerikaanse ambassade is ge komen. Eduard Obrist krijgt er dan een extra zorg bij, al- WIL VAN DER PLAS hoewel zijn zorgen de laatste dagen niet al te groot meer waren. De sjah van Perzië, koningin Juliana, prins Rai nier van Monaco en de presi dent van Finland, mr. Kekko nen, hebben hun bezoek aan Innsbruck reeds afgezegd. Ook de Hertog van Kent, die alleen naar het Olympiabal zou komen, heeft het organisa tiecomité laten weten niet naar de Tirolse hoofdstad te ko men. Commissaris Obrist heeft tot nu toe alleen de zorg over de •Oostenrijkse president, dr. Ru- dolf Kirschlüger, de Westduit- se industrieel Neckermann, de filmsterren Omar Sharif en Peter Ustinov, en de Westduit- se stervoetballer Franz Bec- kenbauer. Over de in Inns bruck aanwezige Amerikaan Pierre Salinger, oud-persvoor lichter van president Kennedy en Lyndon Johnson, maakt Eduard Obrist zich geen zor gen. Pierre Salinger is in Inns bruck als commentator van de Amerikaanse televisiemaat schappij ABC. Alle hoge gasten worden in de exclusieve hotels van Seefeld een wintersportplaats op 15 ki lometer van Innsbruck, onder gebracht. Seefelds burgemees ter Karl Glass heeft van het ministerie van justitie in We nen de beschikking gekregen over 2000 geüniformeerde mi litairen en ruim 700 recher cheurs in burger. Seefeld is volgens burgemeester Karl Glass „de achillespees" van de staatsveiligheid. De veilig heidsvoorschriften in Seefeld zijn bijzonder streng. Vooral omdat in Seefeld de Biathlon (een militaire vorm van skiën o.a. met geweren) wordt ge houden. INNSBRUCK De grote baas van het Russische ijshoc- keyteam Boris Koelagin laat er geen twijfel over bestaan. „We willen hier in Innsbruck de Olympische titel, die we sinds 1964 in ons bezit heb ben, met succes verdedigen. We hebben ons zo goed moge lijk voorbereid en niets aan het toeval overgelaten. Het goud wordt voor ons". Koela gin heeft gemakkelijk praten. Want wie zou de Russen moe ten afstoppen in dit gedeva lueerde toernooi? Gedeva lueerd, omdat Canada, Zwe den en Oost-Duitsland in Innsbruck niet aanwezig zijn. In de kwalificatiewedstrijd van dinsdagavond tegen Oos tenrijk lieten de Russen al een glimp van hun macht zien. De Oostenrijkse speler Sepp Sch- In de Russiche ijshockeyploeg heerst een ijzeren discipline. Dat kan men aan alles mer ken. Aan de manier, waarop de spelers in de dug-out hun beurt afwachten, aan het ver loop van de training en aan de wijze waarop de medische ver zorging wordt ondergaan. Dis cipline is het halve werk, dat is de leus van Koelagin. Rusland heeft geen gebrek aan talenten. Er kan uit een immens reservoir van 600.000 spelers worden geput. De gro te centra zijn in Moskou, Gor ki, Nowosibirsk, Leningrad en Riga. Clubs uit nog 43 steden nemen aan de strijd om het nationale kampioenschap deel Opvallend is de huidige hard heid van de meeste Russische spelers. Waren zij jaren gele den nogal timide, tegenwoor dig gaan de „Iwans" het ruwe werk niet in het minst meer uit de weg. Zij scoren dan ook vaak.strafminuten aan de lo pende band. Dit alles is een duidelijk gevolg van de steeds veelvuldiger contacten met het keiharde Canadese profhoc- key. Het enige land, dat de Russen nog in moeilijkheden zou kun nen brengen, is traditiege trouw Tsjechoslowakije. Het grote duel staat voor zaterdag 14 februari op het schema. De Tsjechen hebben zich altijd een verbitterde tegenstander getoond, maar sinds het toer nooi om hzt wereldkampioen schap van 1972 in Praag heb ben zij de Russen niet meer achter zich kunnen laten. In de laatste drie titeltoernooien (achtereenvolgens in Moskou, Helsinki en München) is de volgorde onveranderlijk Rus land - Tsjechoslowakije - Zwe den geweest. Bij ontstentenis van de Zweden is Finland nu de grootste kanshebber voor de bronzen medaille. De Ver enigde Staten, West-Duitsland en Polen mogen onderling uit vechten wie de plaatsen vier tot en met zes zullen innemen. Het is de bedoeling dat tijdens de volgende winterspelen van 1980 in Lake Placid alleen in een A-groep van acht landen om de Olympische medailles wordt gestreden. In Innsbruck heeft men nog een A-groep en een B-groep, beide met zes teams. 99 De Zweed Magnusson, een van de favorieten voor een Olympische medaille op de 30 kilometer cross country moest om tragische redenen afzien van deelna me. Gisteren vloog hij naar Zweden terug, gedwongen door tragische familieomstandigheden. Innsbruck Winst en verlies bij de bobsleewedstrijden ligt vaak in de (grote) handen van de „passagier" die met een laatste e ergieke duw de ranke constructie voor hem zoveel mogelijk vaart geeft en er dan nog net in slaagt, zichzelf aan boord van de inmiddels voortsuizende slee te hijsen. Dat zijn de startraketten, die net zo belangrijk zijn als de piloot op de bok, die de slee in het juiste spoor moet houden. Vooral op de kunstijsbaan van Igls kan hun rol doorslaggevend zijn Maar daar wordt nauwelijks over gesproken. Een dag voor het begin van het tweepersoonsbobben (de viermansbob komt zon dag in de baan). Vooralsnog wordt de grootste strijd geleverd door de fabrikanten onderling. De Westduitsers bijten fel van zich af. De wonderbob, een fragiele constructie van twee- ingenieurs uit Rheydt, waaraan tienduizenden marken ten koste waren gelegd, heeft niet aan de verwachtingen voldaan en is na een aantal proefritten terug getrokken. Nu schermt men met een bijzondere metaallegering. De Italianen beschikken over een geheim gehouden constructie. De Oostduitsers willen zich rugge lings op de slee leggen, de Zwitsers proberen het met sleden, die slechts schrootwaarde hebben en de Oostenrijkers hebben hun „Heim" voordeel zoveel mogelijk uitgebuit. De strijd om het Olympisch goud zal zowel bij de twee als de viermansbob hoofdzakelijk gaan tussen Italië. Zwitserland en West Duitsland Oost Duitsland heeft bij het rodelen de troeven in handen. Biathlonist: INNSBRUCK Het belang rijkste waarover een biathlo nist moet beschikken is een scherp gezichtsvermogen en een vaste hand. Biathlon bete kent letterlijk tweekamp. In de individuele wedstrijd moe ten de deelnemers niet alleen twintig kilometer „langlau fen", maar ook nog tussen tijds viermaal hun schietcapa- citeiten tonen. Skiën en schie ten dus, skieten in één woord. Elke schietproef bestaat uit vijf schoten van een afstand van 150 meter op een schijf met een middellijn van dertig centimeter, tweemaal staand en twee keer in liggende hou ding. Een misser wordt be straft met twee extra minuten, die bij de totaaltijd worden opgeteld. Als schietwapen mo gen de deelnemers elk niet-au- tomatisch geweer gebruiken, als het kaliber de acht milli meter maar niet overschrijdt. De voorschriften in de estafet te over viermaal 7,5 kilometer zijn nog iets strenger. Biathlon is eigenlijk een ver volg op de in vroeger jaren voorkomende tak van sport „wintervijfkamp" en de mili taire ski wedstrijden. De grote doorbraak van biath lon is in maart 1958 gekomen toen de eerste wereldkam pioenschappen in Saalfelden werden gehouden. Twee jaar later verscheen biathlon AL OP HET Olympische pro gramma van Squaw Vally. Was deze sport in de beginja ren een domein voor deelne mers uit de Scandinavische landen, tegenwoordig spreken de Russen en de Oostduitsers een aardig woordje mee. Een van de grootste kanshebbers voor het Olympische gouda in de individuele wedstrijd op het schitterende parkoers in Seefeld is de Fin Heikki Ikola. Hij won onlangs nog in Ant- holz (Zuid-Tirpl) de strijd om de wereldtitel, zijn specialiteit is niet zo zeer het langlaufen, maar meer het schieten. In Antholz was hij de enige zon der strafminuten. AMSTERDAM - Dr. Max Euwe, de 74-jarige presi dent van de internationale schaakfederatie (FIDE), heeft gereageerd op de kri tiek ten aanzien van zijn persoon, geuit door wereld kampioen Anatoli Karpov. Euwe zei dat de wens van Karpov, een FIDE-voorzit- ter uit Rusland niet 'verwe zenlijkt zal worden. De voorzitter van de FIDE, die verrast was over de kritiek, vertelde: „De schaakbond van Rusland zal in de ver gadering van de federatie nooit voldoende steun krij gen om een dergelijk ver langen uit te voeren. Men kan slechts rekenen op de stem van de negen Oosteu- ropese landen en enkele lidstaten uit Afrika. Aan de andere kant", voegde de heer Euwe er aan toe, „zal ook de bond van de Ver enigde Staten nooit genoeg stemmen kunnen verwer ven om een Amerikaan tot president van de FIDE ge kozen te krijgen" Sportwereld BRUSSEL Oud-wereldkam pioen wielrennen Rik van Looy keert terug in de wielersport. Hij wordt ploegleider van de formatie Gero-Eurosol. Van Looy heeft voor zijn bescheiden ploeg Willy in 't Ven als kopman aangetrokken. Haarlem Het Japanse honk balteam zal niet deelnemen aan de Haarlemse honkbalweek. die van 25 juni tot en met 4 juli in het Pim Mulierstadion te Haar lem wordt gehouden. Ook het Amerikaanse grand junction- team heeft laten weten niet naar Haarlem te komen. Davos Jos Valentijn heeft gisteren tijdens internationale schaatswedstrij den te Davos het Nederlands record op de 500 meter verbeterd en gebracht op 38.60 seconden. Het oude record stond sinds zaterdag met 38,66 seconden reeds op zijn naam. Op de 1500 meter reikte Hans van Helden tot de beste wereldseizoenprestatie. Van Helden kwam na 1 minuut en 59,12 se conden over de finish. De omstandigheden waaronder Hans van Helden gisteren de beste wereld prestatie van dit seizoen op de 1500 meter boekte, waren verre van ideaal. De rijders had den erg veel last van de vochtige lucht, waardoor een aantal met ademhalings moeilijkheden kampte Hans van Helden zou vandaag een aanval doen op het wereldrecord op de tien kilometer, dat met een tijd van 14.50.31 sinds de Europese kampioenschappen in Oslo (eind vorige maand) op naam staat van de Noor Sten Stensen. Jos Valentijn, die gisteren zijn eigen Ne derlandse record op de 500 meter verbe terde met een tijd van 38.60 seconden, klom door deze prestatie op naar de vierde plaats op de wereldranglijst van (Van onze sportredactie) UTRECHT De opzet is geslaagd. FC Utrecht heeft twee kostbare punten aan het tot nu toe schamele totaal toegevoegd. Waarmee alle moeite om de inhaalwedstrijd Utrecht-AZ (1—0) door te laten gaan ruim schoots beloond werd. De twee punten die FC Utrecht drie minuten voor tijd dankzij Joop van Maurik op het zwaar gehandicap te AZ'67 behaalde, vergoedden veel. De 5000 verkleumde supporters van Utrecht waren- zelfs bij het slotaccoord van scheidsrechter Jan Keizer bereid de handen warm te klap pen. Geen wonder, want het spookbeeld van voetbalminnend Utrecht, degradatie naar de eerste divisie, is voorlopig enigs zins afgewend. FC Utrecht heeft gisteren aan zichzelf ge dacht. Schoof voor een keer de belangen van koning klant naar het tweede plan. Niet geheel ten onrechte, want de ploeg voelde goed aan dat het duel tegen AZ'67 alle kans op succes bood. De Noordhollandse formatie verscheen immers zwaar gehavend binnen de lijnen door schorsingen van Wildbret, Hovenkamp, Spelbos en blessures van Van Rijnsoever en Vosmaer, waardoor de weg naar succes open lag. In dat licht moeten ook alle pogingen gezien worden om FC UtrechtAZ'67 doorgang te laten vinden. Klaas Molenaar, een van de geldschieters van AZ, voor de wedstrijd: j „Utrecht ruikt de mogelijkheid van twee j punten. Het zou een koud kunstje geweest I zijn de KNVB te verzoeken deze wedstrijd uit te stellen. Utrecht wilde echter spelen. En gezien de situatie heb ik daar begrip voor". Utrecht startte sterk. Al meteen na de ouverture (een half uur uitgesteld omdat een gedeelte van de verlichting niet be stand bleek tegen de Siberische omstandig heden) bleek de thuisploeg over voldoende mogelijkheden te beschikken om AZ te weerstaan. Mede dankzij John Steen Olsen voor het eerst weer acterend in vertrouwde omgeving, had Utrecht de gasten redelijk onder controle. Er kwamen spektakulaire momenten. Voor al na rust, toen het zware veld op het conditionele vlak zijn tol eiste. AZ'67 leek daar baat bij te hebben. Wat bedrog was, want verder dan een kopbal van Suuren- donk die door Van Oostrom van de doellijn werd gehaald, kwam de Alkmaarse ploeg niet. Utrecht had later wel succes. In een erg laat stadium overigens, want de beslissende tref fer viel pas drie minuten voor tijd. Geeste lijk vader van dat voor Utrecht zo belangrij ke doelpunt was Steen Olsen. Hij worstelde zich langs enkele verdedigers en stelde ver volgens Joop van Maurik in staat via de binnenkant van de paal te scoren. Scoreverloop. 88. Van Marurik 1—0. Scheidsrech ter Jan Keizer, toeschouwers 4000. FC Utrecht: Henriksen; Oostrom, Paunovic, Adriaanse, Wilschut; Van Staa, Olsen, Wery; Van Veen, Van Maurik en Flight. AZ'67 Vooys; de Vries, Mol, Schouwena, Suuren- donk; Nygaard. Vonk. Van Marwijk; Meister; Kist en Wokke. Uitslagen: 500 meter. 1. Jos Valentijn (Ned.) 38,60 seconden CNed. ree.), 2. Oloph Granarh (Zwe.) 38,64, 3. Peter Muller (VS) 38,75, 4. Dan Immerfall (VS), 38,85, 5. Tim Chapin (VS), 39,08, 7. Jan Bazen (Ned.) 39.38, 8. Hans van Helden (Ned.) 39,31. 1500 meter: 1. Hans van Helden (Ned.) 1.59.12. 2. Dan Carroll (VS) 2.00.50. 3. Piet Kleine (Ned.) 2.01.58, 4 Klaas Vriend (Ned.) 2.01.59, 5. Dan Johannson (Zwe) 2.01.68, 6. Joop Pasman (Ned.) 2.02.55, 8. Jan Derksen (Ned 2 04.26. 10. Jan de Vries (Ned.) 2.04.99. De sneeuw spat hoog op als Schou- wenaar al glijdend probeert de bal te bereiken. Achter hem Joop van Mau rik. Stand eredivisie ROTTERDAM De Nederlandse Basket bal Bond (NBB) heeft een herenploeg ingeschreven voor het voor-Olympisch toernooi dat van 24 juni tot en met 3 juli a.s. wordt gehouden in Hamilton (Cana da). Deelneming is afhankelijk van het resultaat dat de Ne derlandse ploeg be reikt op het toernooi in Sofia dat in de maand juni wordt gespeeld. Zijn de verrichtingen van dien aard dat meedoen in Hamilton geen perspectief biedt, dan heeft het NOC zich garant ver klaard de boete voor het terugtrekken van het toernooi in Ha milton voor zijn reke ning te nemen. In Ha- Bij goed resultaat in Sofia Nederland naar voor-Olympische basketbalstri jd milton strijden zes tien landen, waarvan er drie gekwalifi ceerd worden voor de spelen in Mont real. De zeventien landen zijn: Brazilië, Bulgarije. Urguay, Frankrijk, Polen, Ts- jechoslowakijke, Tur kije, Italië, Spanje, Zuid-Korea. Joego Slavie. IJsland, Fin land. Groot-Brittan- nië. Zweden. Honga rije en Nederland. Voor Montreal zijn reeds acht landen ge plaatst Amerika. Porto Rico, Rusland. Cuba. Australië. Chi na of Japan, Egypte en Canada. In totaal mogen twaalf landen aan de Olympische Spelen deelnemen. Buiten de drie van het toernooi in Ha milton, wordt ook de winnaar geplaatst van een toernooi in Edinburgh, dat waar schijnlijk in mei zal worden gehouden. ROTTERDAM Transol heeft ook tegen Real Madrid geen schijn van kans gehad. Zelfs zonder sterspeler Wayne Brabander was de Spaanse ploeg veel te sterk voor de equipe van Jan Bruin. Ajax Feyenoord Roda JC Sparta FC Oen Haag AZ'67 Telstar MVV FC Amsterdam 1 30 44-17 3 28 43-25 4 27 53-21 3 26 33-13 2 24 27-21 5 20 24—21 4 20 22-22 7 19 31-26 7 19 25-24 6 18 30-27 9 16 24-37 9 15 24-30 8 15 30—43 9 14 21-35 9 13 14-30 8 12 23-35 12 11 11-31 11 11 22—43 Vanaf de eerste minuten toonde Real Madrid aan waarom liet favoriet is voor de Europese beker voor landskampioenen. Coach Sainz kon het zich zelfs permitteren zijn beste spelverdeler Juan Corbalan tot zeven minuten voor het einde aan KansloO: de kant te houden. Het waren vooral de Amerika nen Szcerbiak en Coughran die het spel van Real bepaalden. Beide beschikken over een zeer goed schot en tekenden voor een gezamenlijke produc tie van 59 punten. king in de snelheid waarmee de aanvallen werden opgezet. Iedereen kan iedereen blindelings vinden Het aantal passfouten was op de vingers van één hand te tellen De punten van Real werden vooral via het centrum gemaakt, waar het Amerikaanse duo van Transol Morningstar en Casault niet in staat bleek Szcerbiak en Coughran af te stoppen Real legde de basis voor zijn zege in de eerste minuten. Transol kreeg aanvallend geen schijn van kans tegen de hechte man-to-man verdediging van de Spanjaarden, die dankzij Szcerbiak na 4 minuten al een voorsprong van tien punten had den: 16-6. Een time-out van Jan Bruin stelde orde op zaken Transol verkleinde de achterstand snel en naderde Real Marid tot op drie punten. 24-27. Verder liet Real het echter niet komen. Na een time-out liepen de Spanjaarden met speels gemak weer van Transol weg. Bij rust was het verschil in klasse al weer in cijfers uitgedrukt: 44-58. Die klasse van Real Marid kwam vooral tot uitdruk- Kort na rust liep Jan Loorbach al snel tegen zijn vijfde persoonlijke fout aan. Vanaf dat moment was Transol definitief kansloos. Jan Bruin beschikt slechts over zes goede spelers en elke wissel levert moeilijkheden op. Toen Loor bach het veld verliet leidden Real Marid met 68-52. Langzaam maar zeker stevenden de Spanjaarden die nu veel gingen wisselen op de honderd punten af. Drie minuten voor tijd was het zover. Juan Corbolan maakte via twee vrije worpen de 100 punten vol: 77-100. De rest was een formaliteit De duizend toeschouwers in de sfeervolle sporthal .De Enk' hadden kennis gemaakt met een Europe se topploeg die zich nauwelijks hoefde in te span non om Transol ruim te verslaan: 85-111. Score Transol RZ: Roger Morningstar 28, Craig Casault 15. Wim Weemhoff 12. Jan Dekker 10. René Vervooren 8, Jan Loorbach 7. Paul van Solm

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13