Innsbruck warmt zich aan Olympische vlam SCHANSSPRINGERS HALEN OOGKLEPPEN STRAK AAN Saluutschoten veroorzaakten schrikreacties OPTIMALE BEVEILIGING BIJ OPENING Dianne „Geen de Leeuw: contract" Twee gewonden in afdaling ,,Als het fout gaat niet nadenken" LEIDSE COURANT PAGINA 1 Het Olympisch vuur brandt: de Spelen kunnen beginnen. (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK - De Tiroler hoofdstad Innsbruck warmt zich sinds gistermiddag aan de Olympische vlam. Om precies te zijn om zes minuten over half vier stak de Oostenrijkse rodelkampioen twee-zits van de Olympische winterspelen van Innsbruck twaalf jaar geleden, Jozef Feistmantel zijn toorts met het vuur uit het Griekse Olympia in de gigantische dubbele schaal aan de rand van de tribu nes waar het publiek plaats zal nemen dat het schansspringen van negentig meter wil zien. Daar, een paar honderd meter boven het stadsgewoel vlamde het vuur op, waaraan Innsbruck zich de komende tien dagen zal spiegelen. Een „fikkie" dat gedurende die periode een hoeveelheid gas zal verbruiken waar een gezien zich twee jaar van kan Het ontsteken van het vuur, dat zeker bij het vallen van de nacht toch wel een indrukwekkend gezicht oplevert en het afleggen van de Olympische eed door Wer ner Delle Karth waren gistermiddag het hoogtepunt van de officiële opening van de twaalfde olympische winterspelen. Op vallend bij het hele gebeuren was - behalve dan het gehannes met de vlaggen die officieel overgedragen moesten worden - dat Nederland van de deelnemende landen - 37 in totaal - een magere indruk achter liet. Kwamen bijvoorbeeld de Russen met 110 man sterk binnenstampen en de Ame rikanen met 130 officials en sportlieden, in het rijtje van Nederland liepen achter vlag- gedraagster Dianne de Leeuw slechts zes mensen. Bram Leeuwenhoek, Jan Bus- scher, Annie Borckink, Christa Jaarsma, Sijtje van der Lende en Gerard Maarse maakten hun entree. Bij ontstentenis van de heren, die zich in het Zwitserse Davos voorbereiden op de dingen die volgende week komen gaan. alles wat Nederland kon opbrengen in Innsbruck. Maar het riep wel herinnerin gen op aan de wereldkampioenschappen wielrennen van het afgelopen jaar. Ook daar verscheen Nederland met een relatief kleine afvaardiging. Het resultaat? Zes gouden plakkenVoor Innsbruck van de komende dagen voor Holland geen haalba re kaart, maar wie weet? Dianne de Leeuw, ook tij- ontkende alle geruchten met dens de persconferentie ge- betrekking tot een profcon- coacht door Doug Chapman tract. (Van onze speciale verslaggever) Innsbruck Dianne de Leeuw ontkent ten stelligste dat zij nu reeds een contract heeft getekend voor een Amerikaanse ijsrevue. De laatste weken werden de geruchten steeds sterker dat de Nederlandse en Europese kampioene kuns^rijden van dit jaar in het geheim een verbintenis was aangegaan, waarin zij zich vastlegde direkt na de Olympische winterspelen over te stappen naar de gelederen van de profs. Gisteravond tijdens een geïmproviseerde persconferentie in het Olympisch dorp in Innsbruck ventileerde de 21-jarige Ameri kaanse Nederlandse: „Een verhaal in een Engelse krant is in Nederland verkeerd begrepen. Ik blijf echt tot na de wereldkam pioenschappen te Gothenburg begin maart amateur. Daarna zullen we de aanbiedingen die binnen zijn gekomen, eens rustig bekijken". Ondanks deze ontboezeming, die erg oprecht klonk, slaagde Dianne de Leeuw er niet in om de indruk weg te nemen dat zij en haar trainer Doug Chapman inderdaad vergevorderde kontakten hebben met een ijsrevue. Maar de gedachte dat eens tijdens Olympische winterspelen het paar Killius-Baumler werd gediskwalificeerd, omdat tijdens het Olympisch gebeuren be kend werd dat zij een proefcontract hadden getekend, noopte de in het Californische Paramount wonende Dianne de Leeuw gisteren alles te ontkennen. Innsbruck De Oostenrijkse skiër Werner Grissmann zal de Olympische winterspelen van Innsbruck niet meemaken als deelnemer. Hij kwam gis teren tijdens de laatste trai ning voor de afdaling ten val en werd per helikopter naar het universiteitsziekenhuis van de Olympische stad ver voerd. Volgens een Oostenrijkse offi cial had Grissmann niets ge broken, maar waren zijn knie banden ernstig aangetast. Jo sef Walcher zal zijn plaats in nemen. Kort na de val van Grissmann trof Ghorban Ali Kalhor uit Iran hetzelfde lot. Even voor de finish ging hij onderuit. Met een geblesseerde dij werd hij per slee naar het zieken huis gebracht. INNSBRUCK - Strengere vei ligheidsmaatregelen dan gister middag voor, tijdens en na de officiële openingsceremonie van de twaalfde winterspelen in Innsbruck zijn nauwelijks denkbaar. Als men te voet via het slingerweggetje langs de berg Isel, waar de ceremonie plaats zou vinden, omhoog ging kon men zijn entreebewijs ge durende het volledige traject van ongeveer een halve kilome ter net zo goed constant in de lucht houden, zo veelvuldig vroeg een streng kijkende ge üniformeerde naar het kostbare papiertje. Ook ontkwam niemand aan fouillering. Tot ver in de omtrek waren politiemensen en militai ren gestationeerd. Veiligheids functionarissen in burger had den zich onder de toeschouwers gemengd en speurden onophou delijk met verrekijkers langs de menigte. Op de eretribune, met onder meer de Oostenrijkse pre sident, ministers en de voorzit ter van het IOC. Lord Killanin. was de achterste rij vrijgehou den. Nu hield daar een viertal veiligheidsmensen de omgeving in de gaten. Een man. die in zijn eentje door het struikgewas langs de bergflank was geklom men. werd onmiddellijk door een trots om zijn superieuren roepende wachter gesommeerd in een muziektent een verhoor te ondergaan. Waar het oog reikte ontdekte men grijze en groene uiformen met daarboven schichtig om zich heen kijkend gezichten. Zodra enkele toe- De Nederlandse ploeg presenteert zich met Dianne de Leeuw als vlaggedraagster aan kop. schouwers zich wat te dicht in de buurt van de officiële gasten waagden volgde er een zenu wachtig geduw en getrek van bewakers om de „overtreders" weer op hun oude plaatsen te krijgen. Zelfs toen de drie knal harde saluutschoten weerklon ken werd men angstige schri kreacties gewaar van mensen, die niet goed op de hoogte wa ren van het protocol. Een bewijs te meer van de angst die Inns bruck in zijn greep hield. En nog zal houden. Zeker na de geruchten, dat een groep terro risten van plan zou zijn na de OPEC-affaire opnieuw in Oos tenrijk toe te slaan. Werner Grissmann betaalde de tol. Per slee werd hij naar een ziekenwagen vervoerd. Voorsprong van 0.01 seconde Innsbruck De Oostduitse Margit Schumann h^eft in de eerste van de vier manches van het rodelen bij de dames (eenpersoons) een voorsprong van 0,01 seconde genomen op haar voornaamste concurren te de Westduitse Monika Scheftschik. Zij legde het parkoers af in 42,85 seconden wat een baan record is. De Oostduitser Detlef Günther had na de eerste manche de leiding bij de heren is. Wereldkampioenen op tweede plaats Innsbruck Het Russische paar Ljoedmilla Pakhomova - Alexander Gorsjkov, Euro pees kampioen, heeft na de eerste drie verplichte dansen de leiding bij het ijsdansen. De tweede plaats is voor het Russische paar Irina Moissaje- va Andrej Minenkov, houder van de wereldtitel. SEEFELD In de zomer trekt Toni Innauer, het grote schansspringtalent van Oostenrijk naar de waterkant, waar hij zijn grootste hobby - het vissen - bedrijft. Daar waar hij rustig kan turen naar de vlieg die de forel in de beek moet verleiden tot toehappen; bereidt hij zich geestelijk voor op de gevaarlijke bezigheid die hij 's winters beoefent. Dan immers als de sneeuw de flanken van de Tiroler bergen maagdelijk wit kleurt raast hij regelmatig van de springschansen naar beneden om via een adelaar-achtige vrije sprong door het luchtruim zo ver mogelijk van de afzet stijlvol neer te ploffen. Een benarde zaak zo bleek gisteren tijdens de training vanaf de zeventig meter schans in het Oostenrijkse Seefeld, waar de meeste ski-nummers van de zojuist geopende twaalfde Winterspelen worden afgewerkt. Toni Innauer heeft de rust van de rotsachtige waterkant hard nodig, omdat volgens hem de geestelijke voorbereiding voor een winterseizoen van groot belang is. „Natuurlijk besef je elke keer als je van de schans naar beneden zoeft dat het bloedlink is. Maar als je daar van tevoren niet mee klaar bent. kun je het wel vergeten. Stel je voor dat je tijdens dat glijden naar beneden - terwijl je je ten volle moet concentre ren - ook daar nog eens aan gaat denken, dan kun je beter gelijk een ziekenwagen bestel len..." Hij lacht als hij dat zegt, juist heeft hij twee om zo maar eens te noemen dodenspron gen achter zijn zonder skipak smalle schouders. Met de ge maakte nonchalance een for mule 1 coureur eigen stelt hij: „Ach, eigenlijk valt het alle maal wel mee. Natuurlijk gaat er wel eens wat fout. maar in de lucht kun je nog een hoop corrigeren". Van onze verslaggever in Inns bruck Rob van Deursen Met die kreet raakt hij het vlak waar het bij het schans springen om gaat. Precies als autocoureurs weten de man nen donders goed dat zij in feite spelen met hun leven. Maar daar wordt liever niet over gepraat. Toch is het maar niet niks om zonder enig hulp middel behalve een paar van die smalle dingen onder je voeten met een bloedgang naar beneden te gaan om dan via een vervaarlijke sprong De Japanner Hiroshi Itagaki in vogelvlucht. Tijdens een sprong kunnen vele dingen fout gaan. het er maar op te wagen. Na tuurlijk beschikken de mak kers over voldoende techniek om het veelal vlekkeloos te doen verlopen. Maar toch. Redmiddel Terwijl autocoureurs vaak af hankelijk zijn van technische details, waar zij zelf niets aan kunnen veranderen, beschik ken de „piloten van de dood" bij het skiën slechts over hun lichaam als redmiddel bij overigens vaak voorkomende moeilijkheden. Voorheen doken zij het luch truim in met hun armen voor uit als ware het dat zij in het diepe van een zwembad wil den. Maar sinds een of andere Zwitserse professor heeft uit gevonden dat dat aërodyna misch niet verantwoord is blij ven de armen - tegennatuur lijk eigenlijk - langs het li chaam. als een vis die terug in het water wordt geworpen begint de schansspringer aan zijn vrije val. En de autocou reur heeft dan de kans als het fout gaat in de pits advies te vragen. Maar ja, daar ergens in de lucht kun je moeilijk een „ski-garage" ophangen En nogmaals er kan verschrikke lijk veel fout gaan. Als een springer maar iets aan zijn houding verandert, kan hij in gigantische moeilijkheden ko men. De luchtdruk slaat bij voorbeeld de latten uit elkaar en het evenwicht gaat verlo ren. Bij het te laag inzetten van de ski's bestaat de moge lijkheid dat de skiër over de kop slaat. Natuurlijk aardig voor het circus. Maar de jury leden bij de Olympische Win terspelen die naast de ge sprongen afstand de techniek veroordelen zullen het niet kunnen waarderen. Een con tract voor Boltini blijft dan het enig haalbare, goud is ver loren. Dit zijn maar voorbeelden van wat er kan gebeuren. Toni In nauer wil er niet van horen. De oogkleppen worden im mers strak aangehaald. Toch kwam Toni Innauer vorig jaar ernstig ten val in Garmisch Partenkirchen. Met een be bloed hoofd .vond hij zichzelf terug onder aan de uitglijdd- baan. Maar denk niet dat er een spoor van angst in zijn lijf de kans kreeg te overheersen. Onmiddellijk toog hij terug naar boven, waar hij vanaf de springtafel opnieuw naar be neden stiefelde. „Als het fout gaat moet je niet nadenken. Eerst weer springen en dan pas gaan analyseren, aldus de langharige Toni Innauer Dat laatste wijst erop dat de heren hun ogen bewust sluiten voor de gevaren en maar aan mod deren. Een gebroken sleutel been geldt bij hem als een niet noemenswaardige blessure. Gelukkig voor hen dat ze geen benzine bij zich hebben, want anders zouden ze brandwon den ook als normaal moeten beschouwen. Toni Innauer tilt er dus niet zwaar aan. Hij gaat vissen. Zijn filosofie: „Die vis in het water weet ook niet wat hem te wachten staat als hij de vlieg wil opeten. Wij zitten voor hetzelfde feit. Het denk werk moet al achter de rug zijn zodra je vertrekt. Anders gebeuren er ongelukken". Een leuke sport dat schanssprin gen. Gevaarlijk of niet: ge woon springen en dan maar verder zien Vlokken uit Innsbruck 0 Na het doven van de Olympische vlam. ovqr tien dagen in Innsbruck, zal het vuur vlak voor de zomerspelen in Montreal opnieuw op de Griekse berg Olympia worden ontstoken. De techniek is in de eeuw van de astronauten bij zonder ver gevorderd. Olympi sche vlam zal enkele dagen voor de zomerspelen per satel liet worden overgebracht naar de Canadese Olympische stad Montreal. 0 Het Canadese Olympisch Comité heeft zich in Inns bruck niet al te best gepresen teerd. Na de vele moeilijkhe den bij de bouw van het Olym pisch dorp en de accommoda ties in Montreal had men mo gen verwachten. dat het comi té zich in Innsbruck beter zou „verkopen". Gisteren zou er een persconferentie worden gehouden in het perscentrum. Tijdstip half tien. Ruim 100 journalisten hadden zich op dat tijdstip verzameld. Het be stuur van het Canadees Olym pisch Comité liet het volledig afweten. Na een half uur ver lieten de journalisten luid pro testerend het perscentrum. Opnieuw een Canadese „ca nard". 0 Vrijwel alle deelnemende landen hebben in het perscen trum brochures en informatie materiaal neergelegd. De aan wezige journalisten maken gretig gebruik van het docu mentatiemateriaal. Het enige land, dat geen informatie over de deelnemers en deelneem sters heeft verstrekt is Neder land. Het Nederlands Olym pisch Comité kan in Inns bruck dus nog veel leren. 0 Als de Oostenrijkse skiër Franz Klammer vandaag de afdaling heeft gewonnen dan Sinowatz, voorzitter van het organisatiecomité de Oosten rijkse minister van sportzaken Sinowatz, het parcours in te genovergestelde richting moe ten afleggen. Klammer en Si nowatz hebben een wedden schap onder het toeziend oog van Innsbruck's burgemeester dr. Alois Lugger afgesloten. De nogal corpulente Sinowatz zal bij de beklimming van de Patscherkofel wel enige kilo's afvallen. 0 De studenten van de uni versiteit van Innsbruck heb ben voor vooruitziende blik gehad. In november kochten zij enkele duizenden toegangs kaarten voor de winterspelen in om deze voor\-erkoop. Gis teren gingen de studenten de straten op om deze kaarten tegen veel hogere prijzen te verkopen. Een aardige bijver dienste voor de arme „Bettel- studenten". 0 Gisterochtend was er pa niek in het perscentrum van de Olympische winterspelen toen een ambulance kwam voorrijden. Een Russische sportjournalist hartinfarct per hebben. afgevoerd. Hij bleek door het harde werken een hartinfarct te hebben. Vol gende week wanneer de heren een gooi gaan doen naar de Olympische schaatstitels. zal er in het Noorse kamp feest gevierd worden. Sten Stensens \rouw verwacht namelijk pre cies op de dag dat de Noorse schaatser de tien kilometer moet rijden, haar tweede kind. Bovendien viert Jan Egil Stor- holt, derde bij de op het kam- pioenschappn in Oslo, op de dag dat hij de 1500 m. in Innsbruck moet rijden, zijn 27e verjaardag. Misschien dat er ook nog een Olympische medaille te vieren is. 0 In het Olympisch dorp wordt gesproken over een vloek die op het uitspreken van de Olympische eed zou rusten. In de afgelopen jaren is het namelijk nooit voorge komen dat de sportman of sportvrouw die de Olympische eed moest afleggen, een me daille heeft gewonnen. Paul Aste. die in Namelijk die (1964) de eed uitsprak kreeg pech en ook zijn opvolger Leo Lacroix (1968) berg Isel Greno ble en Keichi Suzuki (Sapporo 1972) kwamen „in het stuk niet voor". 0 Gisteren zijn de laatste vlaggen in het topsporters dorp gehesen. Namelijk die van Andorra, Argentinië en Chili. Vlak voor de openings ceremonie op de berg Isel wa ren alle ingeschreven landen in Innsbruck aanwezig. De ko mende tien dagen zijn 36 lan den door 1911 topsporters in het Olympisch dorp vertegen woordigd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11