Wanhopige poging tot compromis KNMI: Dooi blijft uit Leiden 'in de clinch met erm Vrees voor terreuracties Baadergroep Met trots presenteren wij: De complete Volvo-lijn. Politieke eisen van ontvoerders Franse kinderen Ontkoppelingsplan omroep van de baan Koen Verhoeff weg bij NOS r Van Ulden auto's Suriname £eidóe 6oma/nt Woensdag 4 februari 1976,66e jaargang no. 20341 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kori Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., .Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Op erewoord Engels tv-spel „Op erewoord vrij" op Ned I om 20.00 uur. Om 21.50 uur Machiavelli. Ned. II om 19.05 uur Jouw beurt, om 20.30 uur Circusmen sen en om 22.00 uur prof. De Froe bij Ischa Meijer. VEEL BEWOLKING Overwegend droog met veel be wolking. In het zuidoosten van het land plaatselijk mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks min 1 graad. Morgen: Zon: 08.16—17.34 Schev. hoogw.: 6.04—18.16. Maan: 09.45-23.37 Laagw.: 1.52—14.12. Verdamstraat 6/hoek Hoge Rijndijk Leiden. Tel. 071-123041 Onderwijzeres vermoord greppel m aangetroffen EPE (ANP) De Gelderse poli tie is een massale speurtocht begonnen naar de dader van de moord op de 21-jarige onderwij zeres Jannie Heida uit Epe. Het meisje werd gistermorgen aan getroffen in een greppel langs een landweggetje in het buurt schap Vorchten. Zij was ge wurgd. Het stoffelijk overschot was geheel bevroren. De politie sluit zedenmisdrijf niet uit. Het voorlopig onderzoek van de politie heeft uitgewezen, dat de onderwijzeres vrijdagavond voor het laatst is gezien. Zij verliet toen om half elf haar kosthuis om uit te gaan. Het meisje liftte vaak. De politie vermoedt dan ook. dat zij vrij dagnacht liftend langs de kant van de weg heeft gestaan en. zich bij een poging tot aanran ding heeft geweerd, waarop zij door wurging tot zwijgen werd gebracht. Vandaag beslissing ondernemingsraad (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet doet vandaag een laatste wanhopige poging om uit de moeilijkheden te komen die zijn ontstaan rond het vraagstuk van de ondernemings- raad-nieuwe-stijl. De ministerraad kwam vanmorgen om negen uur weer bijeen, om te trachten na dagen van praten tot een bevredigende oplossing te komen. Of dat zal lukken, is zeer twijfelachtig. Toen de ministerraad gisteravond uit elkaar ging, zat de zaak nog steeds muurvast. Aanvankelijk leek het er in de loop van gisteren op, dat „de kou uit de lucht was" en een compromis was te verwachten. Maar na eindeloos gepraat bleven de standpunten van de twee „kampen" keihard overeind staan. Groot struikelblok is de positie van de on dernemingsraad tegenover de bedrijfslei ding. De progressieven willen de onderne mingsraad zoveel mogelijk buiten de directie om laten opereren, maar de christen-demo craten zijn doodsbang dat daardoor te veel conflicten met de ondernemingsleiding zul len ontstaan, waardoor het bedrijf en dus de werkgelegenheid van de werknemers - wordt geschaad. Een oplossing voor het conflict zou zijn, dat het kabinet stopt met de pogingen om tot een compromis te komen en de zaak verder als een vrije keuze ter beslissing aan het parlement voorlegt. De politieke verhoudin gen in de Tweede Kamer zouden dan beslis send zijn, hetgeen nu zou betekenen dat de vergaande eisen van de progressieven zou den worden afgewezen. De kansen dat er vandaag een compromis uit de bus komt waren vanmiddag nog niet aan te geven. De KVP-ministers zijn zo nodig bereid om op te stappen en daarmee ccn crisis te forceren. Met name KVP-minis- ter Van Agt is uiterst bevreesd om conces sies te doen die maar enigszins de juridische structuur van de onderneming kunnen aan tasten. DJIBOUTI (AFP/AP) De onder handelingen over de vrijlating van 30 kinderen van Franse militairen in Djibouti, die gisteren werden ont voerd door leden van het „Front voor de bevrijding van de Somali sche kust", hebben nog geen resul taat opgeleverd. Vannacht is de bus met de kinderen, wier leeftijd va rieert van zes tot twaalf jaar, bij de grens met Somalië blijven staan. De kinderen en de chauffeurs van de bus zijn voorzien van voedsel en kleding. De bus is gisteren gekaapt, waarna geprobeerd werd naar Somalië te rijden. Franse grensposten slaaèden er echter in de bus bij een wegver sperring tot stilstand te dwingen. De ontvoerders eisen dat Frankrijk onmiddellijk onderhandelingen be gint met het Front over het verlenen van onafhankelijkheid aan het ge bied van Afars en Issas, het voorma lige Frans Somalieland. Voorts ver langen zij dat twee leden van de beweging die wegens het doden van een Franse gendarme tot gevange nisstraf zijn veroordeeld, worden vrijgelaten. Het Front heeft eerder de Franse ambassadeur ontvoerd. Deze werd na vijf dagen vrijgelaten in ruil voor de vrijlating van twee in Frankrijk tot levenslang veroordeelde ijveraars voor autonomie van het gebied. Het gebied van Afars en Issas wordt opgeëist zowel door Somalië als door Ethiopië De stad Djibouti is de belangrijkste havenstad voor de han del van Ethiopië. Mozambique: Elke maand dag salaris Lourenco Marques (AFP) President Samora Ma- chel van Mozambique heeft gisteren gezegd dat alle Mozambikanen voor taan elke maand een dag salaris moeten afstaan aan de nieuw opgerichte „soli- dariteitsbank". De daarin gestorte bijdragen komen ten goede aan de „onder drukte volkeren van de wereld", met name aan de bevrijdingsbewegingen in Namibië, Rhodesië en Zuid-Afrika. Machel kondigde voorts een reeks ingrijpende maatregelen aan, in het ka der van de vestiging van de „volksmacht", zo zal bij voorbeeld het particuliere huizen bezit worden afge schaft. Voor het eerst maakte de Mozambikaanse president bekend hoeveel slachtof fers de onafhankelijkheids oorlog heeft gekost aan de bevrijdingsbeweging Freli- mo: 2.057 doden en 889 ge wonden. Popeye (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Koen Verhoeff houdt het bij NOS-Studio Sport voor gezien. Terwijl hij zelf momenteel in Innsbruck verblijft voor het ver slaan van de Olympische Winterspelen, ontving de programmaleiding van de NOS van hem een brief, waarin hij per 1 mei om ontslag heeft gevraagd. In deze brief doet hij geen opgaaf van redenen voor dit ontslag. Men tast in het duister of dit te maken heeft met verbetering van positie elders dan wel ontevredenheid over de huidige vorm van samenwerking bij Studio Sport. Er gaan geruch ten, dat dit de laatste tijd te wensen overliet. (Van een onzer verslaggevers) DE BILT Het KNMI verwacht dat de dooi voorlopig nog zal uitblijven. De weerkundigen menen, dat het in de komende dagen weer wat harder zal gaan vriezen. Daarbij denkt men aan matige vorst met temperaturen overdag van omstreeks -2 graden en 's nachts -5 tot -10. Ook suggereren de weerkundigen, dat het in het naderende weekeinde nog zal vriezen. De tekenfilmfi guur Popeye the Sailorman be staat 47 jaar. Zijn evenbeeld. Jim Mefford uit Californië stapt al 90 jaar op de aardboden rond. Om de verjaar dag van de te kenfilmheld, in 1929 door Elzie Segar in het le ven geroepen, te vieren verkleede Mefford zich als Popeye. 220 miljoen brandschade in 1975 DEN HAAG (ANP) In 1975 hebben branden voor zover bekend geworden voor 220.537.445 gulden directe schade veroor zaakt. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekend. Dit schadebedrag is tot dusver alleen overtroffen in 1973 toen voor meer dan 227 miljoen schade werd geleden en in 1968 met ruim 234 miljoen gulden. Men moet tot 1966 teruggaan voor een jaarschade onder de 100 miljoen. In dat jaar kwamen schadebedragen tot een totaal van 80 miljoen ter kennis van het CBS. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft minister Van Doorn van CRM ertoe be wogen zijn omstreden plan om het abon nement op een omroepblad los te koppe len van het lidmaatschap van een om roepvereniging voorlopig in de ijskast te zetten. De minister zegde toe een motie van de PvdA uit te voeren, waarin wordt ge vraagd om een nader onderzoek in te stellen naar de vraag of de mensen tegen betaling van een tientje contributie be reid zijn om lid te worden van een omroeporganisatie. Dit onderzoek moet aannemelijk maken dat de ontkoppeling recht doet aan de bedoelingen van de omroepwet. De Kamer aanvaardde de motie van de PvdA met grote meerderheid. Ook KVP, ARP en CHU, die zich het felst tegen het ontkoppelingsplan hebben gekeerd, schaarden zich daarachter. De KVP trok haar eigen motie, die het plan recht streeks naar de prullemand verwees, in. De achtergrond van het ontkoppelings plan is, zoals gemeld, tot een meer eerlij ke meting van de ledenaanhang van de diverse omroepverenigingen te komen. Volgens de minister moet een eind wor den gemaakt aan de situatie, dat het handige formaat of de aardige foto's van het omroepblad de grootte van de omroe porganisatie bepalen. De jongste De 13-jarige Doug Poth is Amerika's jongste privè-detective. Dezer dagen kreeg hij, na be taling van vijf dollar, zijn licentie thuisge stuurd. Zijn vader, zelf privè-detective, had de licentie voor zijn zoon aangevraagd, om aan te tonen dat het bu reau dat de licenties uitgeeft slecht functio neert. Daarin is hij ge slaagd. Of het zou moeten zijn dat Doug Poth werkelijk een speurder-in-spe met kwaliteiten is. Over leenbij stand aan woonwagenbewoners Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het college van b. en w. van Leiden ligt in de clinch met staatssecretaris Meij er (erm) over het verlenen van leenbijstand aan woonwagenbe woners. Het Leidse college ver leent aan deze wo, ~agenbewo- ners geen bi(j: -id, Meijer meent dat ze ^-cht op hebben. De staatsecretaris kan Leiden er echter niet toe dwin gen wel bijstand te verlenen. De „illegale" woonwagenbewo ner Bos, die met lotgenoten al geruime tijd het Stadhuisplein in Leiden bezet houdt gaat overigens bij Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland in beroep nu Leiden blijft weigeren hem leenbijstand te verlenen. G.S. zal op korte termijn uitspraak doen. WINTERSPELEN GEOPEND Ondanks de aanhoudende vorst, die de laatste dagen wel aanmerke lijk lichter is geworden, blijft het ijs op sloten, plassen en vaarten nog gevaarlijk. Gisteren eiste het verraderlijke ijs opnieuw slachtof fers. In Amsterdam verdronk de 9-jarige Micha Wiersma nadat hij op een vijver in het Rembrandtpark door het ijs was gezakt. Een even oud vriendje kon nog tijdig door omstanders worden gered. Twee politiemannen, die de jongens wilden redden, zakten eveneens door het ijs. In Drente zakte eergisteren de 6-jarige Roelof Smit door het ijs op het Stieltjeskanaal en verdronk. De vaart op de Nederlandse waterwegen ondervindt ernstige hinder van zware ijsgang. Alleen de Rijn en de Lek zijn volledig ijsvrij. Volgens drinkwaterdeskundigen is de hoge temperatuur van het Rijn- en Lekwater hiervan de oorzaak. Die hogere temperatuur wordt veroorzaakt door verhit koelwater van de Duitse industrie. Ook vermoedt men dat de zoutlozingen van de Franse kalimijnen een belangrijke rem zijn op de ijsvorming. Hoewel de Friezen steeds minder optimistisch worden over het doorgaan van grote schaatstochten als de elfstedentocht is gisteren toch begonnen met het aanbrengen van de noodzakelijke voorzieningen. De genie sloeg een pontonbrug over het Harinxmakanaal, waarover de elfsteden-rijders zich moeten begeven om naar het startpunt te gaan. In de stad van het „huis met het gouden dak" zijn vanmiddag de Olympische Winterspelen geopend. Deelneemsters en deelnemers defi leerden achter hun landsvlaggen en in het hart van Innsbruck wappert de Olympische vlag voor het stadhuis (foto), met daarnaast het beroemde gouden dak. (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK In Oostenrijk bestaat de grote vrees dat de in vrijheid zijnde leden van de Westduitse terreurgroep Baader-Meinhoff het hebben voorzien op de tachtig Westduitse sportlieden en hun negen begeleiders die uitkomen tijdens de vandaag begon nen Olympische Winterspelen. In Innsbruck en Seefeld waar niet minder dan 2500 politie-agenten in uniform en een onbekend aantal in burger waken over de veiligheid van de deelnemers verwacht men dat GabrieUe Kröcherr betrokken bij de gijzeling van de OPEX-ministers in Wenen en Rolf Pohle. een van de meest gezochte leden van de Baader-Mein- hoffgroep alles in het werk zullen stellen om hun leiders, die in Stuttgart in de gevangenis zitten, vrij te krijgen. Om de actie van Kröcherr en Pohle te voorkomen heeft de Westduitse equipe een ploeg van dertig bewakers toegewezen gekregen, die speciaal is getraind op het bestrijden van acties van terroristen. Toch beseft de leider van de veiligheidsoperatie in Innsbruck en Seefeld Hofrat Christ dat honderd procent zekerheid nooit te geven is. Met deze uitspraak wijst premier Arron er op dat er nog 150 plaat sen vrij zijn op de suikeronderne ming Mariënburg. Suriname heeft geen werklozen, alleen maar werkschuwen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1