Kans op compromis ondernemingsraad Door ijs gezakt: twee doden Prij zen-tarieven openbaar maken ZEER DRUK POLITIEK OVERLEG Burgemeester van Voorburg vraagt ontslag Johan Kaart overleden Leiden ontslaat topambtenaar F.N.V. WIL STRAF PRIJSBELEID Winter £eidócSouumt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Dinsdag 3 februari 1976,66e jaargang no. 20340 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Brainwave Deel 2 van Brainwave op Ned. I om 20.20 uur. Om 21.50 uur Ik wil geen kind (meer) over anti-conceptie. Ned. II om 19.05 uur Dominic, om 19.30 uur Tweekamp, om 20.25 uur Sam en om 21.20 uur Mini-voetbal. LICHTE VORST Overwegend droog weer met veel bewolking, maar ook enke le verspreide opklaringen. Meest matige oostelijke wind. Maxi mumtemperaturen van min twee graden tot 1 graad. Mor gen: Zon 8.17-17.32; Schev. hoogw.: 5.34-17.44. Maan: 09.24- 22.33; laagw.: 1.23-13.40. Overplaatsing Heineken- personeel van Amsterdam naar Zoeterwoude Jhr. Feith VOORBURG Burgemeester Jhr. mr. A. Feith van Voorburg heeft bij de koningin een verzoek ingediend on ontslag wegens gezondheidsredenen. Hij is thans drie maanden met ziekte verlof. Hoewel tijdens de laatste raadsvergade ring loco-burgemeester drs. T. Spaan nog verklaarde, dat de artsen in de tweede helft van februari opnieuw de gezondheidstoestand van de heer Feith zouden beoordelen en afhankelijk van de uitslag hem van advies zouden die nen om al dan niet als burgemeester aan te blijven, was het na de langdurige ziekte van de heer Feith in Voorburg een publiek geheim dat zijn terugkeer tenminste onwaarschijnlijk moest wor den geacht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na dagenlange be sprekingen is vanmorgen zicht geko men op een politiek compromis rond de ondernemingsraden-nieuwe- stijl. Vannacht hebben verschillen de ministers landurige gesprekken gevoerd met de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van hun par tijen. Daaruit werd de conclusie ge trokken, dat de kans op een kabinet scrisis nauwelijks meer aanwezig was. Vanmorgen half elf is de mi nisterraad weer bijeen gekomen. Het compromis zou volgens politiek Den Haag vooral gevonden moeten worden in de positie van de bedrijf sleiding binnen de ondernemingsra- den-nieuwe-stijl. Toen gisteravond laat de ministerraad voor de zoveelste keer sinds begin vorige week geschorst werd, was al duidelijk geworden, dat de crisis-sfeer rond de kwestie van de ondernemingsraden praktisch geheel verdwe nen was. Vooral omdat gisteren ook in de loop' van de dag, de ministers voortdurend overleg hadden gevoerd met hun achterban. Daaruit leidde politiek Den Haag af, dat zij de politie ke leiders van hun fracties bleven polsen over de compromisvoorstellen, die in de minister raad ter tafel gekomen waren. Vannacht, toen de ministerraad tot vanmor gen half elf geschorst werd, bezochten de ministers de politieke leiders van hun partijen deels in het Tweede Kamergebouw, deels ten huize van deze leiders. De sfeer was welis waar nog gespannen, hier en daar zelfs ge prikkeld als gevolg van de uitputtende bespre kingen in de ministerraad en elders, maar van een crisissfeer was toen al nauwelijks sprake meer. In de loop van gisteren hebben de minister raad brieven en telegrammen bereikt van ondernemingsraden van enkele grote en mid delgrote bedrijven. Deze drongen er schrifte lijk bij de ministerraad op aan „de directeur niet buiten spel te zetten" in de ondernemings- raden-nieuwe-stijl. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM - Op 77-jarige leef tijd is gisteren in zijn woonhuis in Amsterdam overleden de acteur Jo han Kaart, vermoedelijk ten gevol ge van een galaanval die hij vorige week kreeg. Kaart heeft ruim 60 jaar op de planken gestaan. Hij speelde geen toneel meer, sinds hij enkele jaren geleden bij een voor stelling van Potasch en Perlemoer zijn heup brak. Van deze produktie met Johan Boskamp, gaf Kaart ruim 2000 voorstellingen. Ook in andere produkties kreeg Kaart bekendheid als komisch ac teur. Hij speelde in negen films, waaronder De Jantjes, Ciske de Rat, Rififi in Amsterdam. Opvallend was zijn rol als Doolittle in de musical "My fair lady". Van zijn hand ver scheen ook het boek "Ik moet nog iets bekennen". Johan Kaart was Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. UTRECHT (ANP) Binnen twee Jaar zal 135 man personeel van de Helnekens Bierbrouwerijen, van de vestiging in Amsterdam, overge plaatst worden naar Zoeterwoude, aides een woordvoerder van Heine ken. Hiermee reageerde hij op de uitlatingen van de Industriebond NW, die aanwijzingen had dat de vestiging in Amsterdam geheel of gedeeltelijk overgeheveld soa wor den naar Zoeterwoude. Bij Heine- ken In de hoofdstad werken ruim 2000 mensen. In het blad WIK van de Industrie bond NW beschuldigt districtsbe stuurder N. de Jong het concern van manipulaties. Heineken schreef in september aan de Centrale Onderne mingsraad dat het bedrijf al vier jaar in onderhandeling was met Am sterdam over kantooruitbreiding. Volgens de Industriebond wacht de gemeente alleen nog maar op de bouwplannen van Heineken, maar Heineken zou de gemeente niets meer hebben laten weten. „Er is door de bedrijfsleiding gemanipu leerd door tegenover de COR-coro- missie net te doen of de gemeente zo moeilijk heeft gedaan", aldus De Jong. (Van een onzer verslaggevers) Leiden De Leidse gemeenteraad heeft gisteren met 21 stemmen' vóór en 14 tegen besloten om de hoofdambtenaar T. C. Daey Ou- wens te ontslaan. Het ontslagbesluit volgt nadat de heer Ouwens, die de rang van ad ministrateur bekleedt en directeur is van de gemeentelijke Groenoord- hal, ruim twee jaar geleden een schorsing was opgelegd. In die .twee jaar zijn door verschillende commissies onderzoeken ingesteld naar zijn functioneren. De Leidse gemeenteraad heeft aan het resul taat daarvan gisteravond de con clusie verbonden dat de heer Daey Ouwens „ongeschikt is voor zijn functie, anders dan door ziels- én lichaamsgebreken". Daey Ouwens heeft aangekondigd tegen zijn ont slag in beroep te gaan bij het amb tenarengerecht. Ter zake kundige juristen achten de kans groot dat het Leidse gemeentebestuur in het ongelijk zal worden gesteld. (Van onze verslaggevers) LEIDEN - Het ijsplezier is gisteren in de Leidse regio duur betaald. Twee personen zakten door het ijs en kwa men om het leven. In Leiden werd de 5-jarige Robert Nieuwpoort, wonende aan de Lange Rijndijk, het slachtoffer. Op de Zijl nabij scheepswerf Boot liep hij over één nacht ijs. Toen hij ongeveer drie meter van de kant was zakte hij erdoor. Omstreeks half drie gister middag, ruim anderhalf uur later, werd het lijkje door een duiker van de Leidse brand weer opgevist. Het tweede slachtoffer viel in Oegstgeest, waar de heer Boxmani25) uit Voorschoten om het leven kwam. De Voor schotenaar begaf zich op de Haarlemmertrekvaart halver wege het Postviaduct en het Tolhek op een zogenaamd windvlak en zakte erdoor. Na ongeveer 10 minuten werd hij opgevist door een politie agent. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Aca demisch ziekenhuis, waar het een uur later overleed. Ook elders in stad en streek raakten tal van kinderen te water. Zij konden vaak slechts met de grootste moei te worden gered. In Leimuiden liep de heer A. v.d. Pouw Kraan ernstig her senletsel op toen hij in bot sing kwam met een andere schaatser. Hij is opgenomen in het Academisch zieken huis. Wat ons betreft kan da vorst ons gestolen worden. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT - De Federatie Nederlandse Vakbeweging (N.V.V. en N.K.V.) is bij zonder bezorgd over de prijsontwikke ling tot dasver in 1976. Zij zal de rege ring op dit moment geen algemene prijs- stop vragen, maar wel aandringen op een strengere controle op de prijsvor ming. Van minister Lubbers van Econo mische Zaken wordt verlangd, dat hij lijsten van prijzen en tarieven per 3 december, ook die van de beoefenaren van vrije beroepen, publiceert. Iedereen is dan in staat na te gaan of de betrokke nen zich houden aan de prijsgedragsre- gels, die op die datum ingingen. De aandrang op een straffer beleid zal gepaard gaan met de waarschuwing dat prijsstijgingen zullen leiden tot compen satie-eisen. "Als over enkele dagen het nieuwe prijsindexcijfer bekend wordt ge maakt, zullen wij ons nadrukkelijk nader beraden over de vraag in welke mate de koopkracht is aangetast en hoe wij daar op moeten reageren", zo zei vooratter Wim Kok, gisteren na afloop van de vergadering van de Federatieraad waarin de prijsontwikkeling aan de orde kwam. De F.N.V. liet Arie Groenevelt van de industriebond N.V.V. min of meer in de kou staan. Groenevelt had eind. vorige week gezegd dat er meteen al een prijs- stop met terugwerkende kracht moet ko men, vooral voor aardappelen. Intussen hebben de werkgevers en de vakbeweging zich vandaag in de Stich ting van de Arbeid opnieuw bezig gehou den met een advies aan minister Boers- ma van Sociale Zaken over het wegne men van onbillijkheden, veroorzaakt door de loonmaatregel. Bij de versoepeling van de loonbevriezing gaat het om het nakomen van afspraken die vorig jaar in c.a.o's werden gemaakt ter uitvoering in 1976. De werkgevers zijn minder gretig dan de vakbeweging. Zij willen in beginsel de loonblokkade zeer strikt uitvoeren, maar erkennen toch ook wel dat onrust onder de werknemers hen kan nopen de oude afspraken na te komen. Reagan zit Ford op hielen NEW YORK (UPI) In de race naar de republikeinse kandida tuur loopt oad-gouverneur Ron- dald Reagan van Callfornië steeds meer in op president Ford, zo blijkt uit de jongste pelling van het opiniebureau Harris. Van de 1710 republikeinen en onafhankelijken die door Harris tussen 5 en 14 januari werden ondervraagd gaf 46 pet. zijn voorkeur aan Ford en 44 pet aan Reagan. Harris noemt deze resterende positieve marge voor Ford, "fliederdun" en consta teert een groeiende kentering ten voordele van de conservatie ve Reagan. Kandidate Deze bejaarde da me, Lucky Lockett Martin werpt zich op als concurrente van Reagan en Ford in de strijd om de kandidatuur van het presidentschap van de VS. De eer ste van de 10.000 handtekeningen die zij, voor het stellen van de kandidatuur nodig heeft, heeft zij al verzameld. Over haar leeftijd zwijgt zij in alle ta len. foS. bekert Edward Hammond uit de tv-serie The Ham- mondbrothers (hij &™ort,,r op Bedrijfs-RAI morgen in Amsterdam arriveren om overmor gen de Bedrijfsauto-RAI te openen. In een vrachtwagen, zoals in de tv-serie wordt gebruikt, zal hij donderdag voor het RAI-gebouw komen voorrijden. De chauffeurs- capaciteiten van Patrick O'Connell worden overigens niet hoog aangeslagen. „We hebben een rechte route voor hem uitgestippeld; dan kan er weinig fout gaan, ook al moet hij nu rechts in plaats van links rijden. En dan hopen we maar dat hij de driehonderme- ter-lange route uitrijdt", aldus een woordvoerder van de RAI. Bus met kinderen gegijzeld DJIBOUTI (AFP) Drie gewapende mannen hebben vanochtend in Djibouti, de laatste Franse bezitting in Afrika aan de Rode Zee, dertig kinderen gegijzeld. Zij hielden een schoolbus aan en reden vervolgens met de kinderen in de richting van de grens van Somalië. Daar opende de politie bet vuur op de bus. Nadere gegevens ontbreken. Duikers van de Leidse brandweer tijdens .dat aan een elfstedentocht niet hoeft te worden gedacht het zoeken naar de vermiste Robert Nieuwpoort. De vorst schijnt aan te houden. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1