Bom-terreur in Portugal Strijd geluwd in westelijke Sahara fi&icUeSowfl/nt Nico Arends vrijgelaten Militaire en economische hulp VS voor Israël TREINKAPING KOST NS 1,8 MILJOEN |^ederland -vaat door __net steun _jan Cuba LINKSE DOELEN MIKPUNT Kinderen niet terug naar vader Bezetting t.h. Delft voorkomen Kamerlid wil verbod handgranaatradiootjes 197jUJ] .IJDAG 30 JANUARI 1976 I F.IDSP COURANT PACING 9 n Haag (ANP) De meerder- id van de Tweede Kamer idt Cuba's interventie in An- |a nog geen reden om de ont- rpn kkelingshulp die Havanna n ons land krijgt, te"beeindi- n motie van deze strekking i op was ingediend door de WD- Waalkens is gisteren in de den, jmer verworpen. De heer van |alkens verklaarde zijn motie fing or te stellen dat uit Cuba's litaire steun aan Angola mag irden afgeleid dat dit land ;r voldoende financiële mid- °P |en beschikt en geen extra |p meer nodig heeft, gen verantwoordelijke minister >uw onk wees erop dat de ontwik lingsgelden die Cuba van ons eeg id krijgt zeker niet - ook niet irect - voor de interventie in jgola worden gebruikt. Pas Havanna zijn militaire steun n Angola gedurende langere 1 voortzet en er een situatie [staat waarbij Nederland wèl de strijd in dat land wordt trokken, zal de regering haar leid misschien moeten wijzi ji, aldus Pronk. Voor de motie >et jalkens stemden WD, CHU, >'70, SGP. GPV en de KVP- 5 Van der Sanden en Bremen. Bizar ongeluk In Philipsburg in de Amerikaanse staat Ohio hebben zes mensen het leven verloren toen een auto met grote snelheid door de voor gevel van een huis vloog en door de tegenovergestelde muur weer naar buiten vloog. Vier bewoners van het huis werden in hun slaap gedood. Ook de beide inzitten den van de auto kwamen om het leven. Overvallers werden gijzelaars ROME (DPA) Drie, vermoe delijk uit de nieuwe gevangenis van Turijn ontsnapte gevange nen, houden sinds gisteravond in de Noorditaliaanse stad Ivrea in een juwelierszaak twee mensen gegijzeld, een jongen van 9 jaar en een jeugdige ver koopster. De juwelier zelf werd bij de gijzeling gedood. De bandieten gingen tot gijze ling over nadat zij waren be trapt bij de overval op de juwe lierszaak. Zij eisten een poli tieauto om te ontsnappen, maar toen zij bemerkten dat er geen contactsleutels in aanwezig wa ren, trokken zij zich terug in de juwelierszaak. Tot crisis bereid EEN MOOIE KLUS heeft de partijraad van de KVP, welke zaterdag bijeenkomt, erbij gekregen. Officieel gaan de dames en heren vergaderen over CDA-zaken: het terzake van het CDA gevoerde bestuursbeleid en de eventuele noodprocedure voor een eigen kandidatenlijst als de éne lijst van de drie partijen er - onverhoopt - niet komt. Ongetwijfeld zal er door voorzitter Vergeer ook mededelingen worden gedaan over de zogenoemde „aflossing van de politieke hypotheek", wat zeggen wil de nauwere en betere samenwerking van de drie Kamerfracties, ongeacht hun huidige politieke opstel ling in en buiten de regering. MAAR NU ANDRIESSEN EN VAN THIJN over en weer verklaard hebben bereid te zijn tot een politieke crisis, als het kabinet - vrijwillig of gedwongen - in de zwaar omstreden kwestie van de ondernemingsraad komt met een voor hen onaanvaardbaar voor stel of compromis, kan de partijraad van de KVP o.i. deze kwestie niet onbesproken laten. Andriessen zal zich ongetwijfeld willen verdedigen tegen het ver wijt dat hij van de regeringspartijen de énige is die met een crisis gedreigd heeft; al maanden hebben vertegenwoordigers van links, laten doorschemeren van deze kwestie een breekpunt te willen maken. MOGELIJK IS ZATERDAG BEKEND, wat het kabinet (waar de controverse vandaag óók nog onopgelost is) uiteindelijk besloten heeft. Misschien blijkt dan, dat niemand deze soep zo heet consume ren wil, als ze werd opgediend. Naar verluidt gaat het de PvdA in feite niet om het al dan niet handhaven van de directie in de ondernemingsraad, maar om de reèle invloed van de factor „arbeid" in de onderneming. Maar in de tot dusverre gevoerde discussie is de positie van de directie in de ondernemingsraad juist het zwaar omstreden punt geweest. Als op de achtergrond van dit detail gewichtiger zaken meespelen, moet eerst hierover meer duidelijkheid geschapen worden. LISSABON (Reuter) De nu al een maand aanhoudende bomaanslagen-cam pagne tegen linkse doelen in Portugal is gisteren opgevoerd. In de noordportuge- se stad Braga ontploften in de nacht van woensdag op donderdag binnen 10 minu ten 6 bommen. Er waren geen slachtof fers, de schade was groot. Huizen van communisten, kantoren van vakbonden en andere linkse organisaties waren het mikpunt. In de kustplaats Povoa Devarzim, in de buurt van Braga, explodeerde een bom voor de woning van een links-radicale priester. In Oporto kwamen weliswaar geen ont ploffingen voor. maar daar werd de plaatselijke politie overstroomd met ano nieme bommeldingen. Deze vielen samen met een bezoek van de minister van Binnenlandse Zaken. Manuel Almeida, aan de stad. De minister sprak met de commandant van het militaire district, commandanten van de plaatselijke politie en de paramilitaire republikeinse garde.- Voor zijn vertrek zei de minister vastbe sloten te zijn „hier een democratisch klimaat te garanderen". „Wij proberen een democratie op te bouwen en dit gebeurt niet met bommen". Hij kondigde echter geen nieuwe maatregelen aan ter: beëindiging van het geweld. In het noorden van Portugal zijn sinds I 1 januari bijna 50 bomaanslagen ge-; pleegd, volgens de politie door rechtse j extremisten. Zowel het noorden als het midden van Portugal zijn. de linkse revo lutie in Lissabon ten spijt, zeer conserva- tief gebleven. DEN HAAG (ANP) Nico Arends is vrij. De 24-jarige TNO-medewerker uit het 1 Drentse Borger die ruim twee maanden in de Sahara gevan gen is gehouden door de be- vrijdingsbeweging Frente Po- lisario, bevindt zich in Al giers, en zal binnen enkele dagen naar Nederland terug keren. Dat hebben TNO en het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis gisteren vernomen. Volgens beide orga nisaties verkeert de jonge geo- Nico Arends werd door de Frente Polisario, die de bevrij ding van de Sahara nastreeft, gevangen genomen op 15 no vember van het vorig jaar. Dat gebeurde toen hij op Maure- taans gebied een geofysisch onderzoek deed ten behoeve van de watervoorziening van een Mauretaanse stad. Aan vankelijk werd aangenomen, dat de Polisario hem gijzelde. Nadat door ondermeer het TNO een onderzoek was inge steld naar zijn verdwijning maakte die opvatting plaats voor de veronderstelling dat Arends per ongeluk was ge vangen genomen. De patrouil le die hem ontvoerde zou zich niet hebben gerealiseerd dat zij zich op dat moment op Mauretaans grondgebied be vond. Voorzover bekend is de TNO- medewerker door zijn ontvoer ders redelijk goed behandeld. Waarom zijn vrijlating zo lang op zich heeft laten wachten is nog niet duidelijk. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIII1IIIIIII TEL AVIV (ANP) - Een piloot van de Westduitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa heeft gis teren geweigerd twee schreeuwende en om zich heen slaande kinderen en hun hui lende moeder naar West-Duitsland te vliegen. De kinderen moesten naar hun va der gebracht worden. Het opperste ge rechtshof van Israël had bepaald dat de kinderen, de tienjari ge Dov en de achtja rige Menachem van de uit Israël afkom stige en in Berlijn wonende vader, die Berlijn de kinderen Westduits staatsbur- al aan de vader toe- ger is, naar Berlijn gewezen tot een echt- moesten worden ge- scheidingsprocedure bracht. Voordien had van de ouders achter een rechtbank in de rug is. DE BILT Ook in het week einde zal het in ons land blijven vriezen, waarbij de minimum temperaturen in het noordoos ten waarschijnlijk lager zullen liggen dan min 10 graden. In de zuidelijke provincies kunnen wolkenvelden overdrijven. De kans op sneeuwval is echter klein. De winter heeft Europa in de loop van deze week stevig in zijn greep gekregen. Na de sneeuwval in de nacht van maandag op dinsdag j.l. breidde het vorstgebied zich uit over midden-Frankrijk. Zeer koud is het al geruime tijd in Finland en Skandinacië. waar in het noorden minimumtemperaturen voorkomen van min 20 tot min 30 gr. Ook overdag blijft het daar 10 tot 20 graden vriezen. Een dik sneeuwdek bevordert er de nachtelijke afkoeling. In de Noorse bergen ligt meer dan een meter en in Finland en noord-Rusland ongeveer een halve meter sneeuw. De ontwik keling van een hogedrukgebied boven deze streken is een aan wijzing dat ook na het week einde de vorst in Europa nog niet verdwenen zal zijn. Vooruitzichten voor zondag: Overwegend matige tot strenge vorst. Geen neerslagvan betekenis. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 2-8 Min. temp.: omstreeks -7 graden Max. temp.: omstreeks -2 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Wee Ma*. Nee Eindhoven c Den Helder Luchth R'dam Z -Limburg driftsneeuw -4 Luxemburg onbew. Istanboel Las Palmas New York Tel Avïv W aalwij kse -pyromaan gearresteerd WAALWIJK (ANP) - De bevol- ling van Waalwijk kan weer ustig gaan slapen. De pyro- naan is gepakt. De 27-jarige P. uit Waalwijk heeft gisteren )ij de politie bekend acht van le tien branden in zijn woon- jlaats te hebben gesticht. De totale schade van de tien Dranden wordt ruwweg geschat Dp 20 miljoen gulden. De man heeft tegen de politie gezegd „een innerlijke drang tot brandstichten te hebben. Hij had zich nog nooit eerder hie raan schuldig gemaakt. Wel is G. een bekende van de politie. Zes jaar geleden werd hij ge straft wegens het plegen van dertig inbraken. De verdenking van de politie was op P.G gevallen omdat bij een van de laatste branden ge bleken is dat er was ingebroken, voordat „op klungelige wijze" brand werd gesticht. ALGIERS Algerijnse en Marokkaanse troepen zijn gisteren een stilzwijgend bestand aangegaan na twee dagen van bittere gevechten diep in de westelijke Sahara. Een Iraakse bemiddelaar zei dat een oorlog tussen de twee Arabische buurlan den misschien kan worden voorkomen. In Algiers en Rabat werd van regeringszijde ge zegd dat de troepen blijkbaar de strijd hebben gestaakt in afwachting van de pogingen tot rege ling van het conflict over de status van de voorma lige Spaanse Sahara door diplomatie in plaats van wapengeweld. Achmed Baba Miske, vertegenwoor- Man overleden na uit café te zijn gegooid digers van het Polisario-front dat met Algerijnse steun voor onafhankelijkheid vecht, zei op een persconferentie dat Marokkaanse troepen zich uit Amgala terugtrekken, een tentdorp waar zwaar is gevochten. De strijd laaide op toen Marokkaanse troepen het dorp overvielen en daarbij op een Algerijns legerkonvooi stuitten dat voorraden ver- voerde voor de strijders van het polisariofront.Vol- j gens een Marokkaanse Marokkaans zijn bij Amga la 101 Algerijnen, onder wie twee officieren, krijgsgevangen gemaakt en dat er enkele tientallen doden zijn onder de leden van het polisario-front. llllllllllllllllllllllllllllllllllll Bejaarden klagen over bezuinigingen DEN HAAG (ANP) - „De be jaarden kunnen niet meer voor hun broodmaaltijden zorgen en geen telefoonaansluiting beta len. De bejaarden achten de aantasting van verkregen rech ten onaanvaardbaar," aldus het Centraal Orgaan Samenwerken de Bejaarden Organisatie. Hier mee reageerde zij op de bezuini gingsmaatregelen van CRM. Staatssecretaris Meyer wil de 78 per maand voor een be jaarde, die in een tehuis zelf standig voor de broodmaaltij den zorgt, verlagen tot 55. De bejaarden verwachten tevens dat de broodmaaltijden voor taan moeten worden opgeno men in het verzorgingspakket van het tehuis, wat ook weer extra kosten met zich mee zal brengen. De vergoeding voor een telefoo nabonnement. dat veel bejaar den hebben aangeschaft op aan dringen van de Sociale Diensten van de overheid, wordt ook af geschaft en daardoor wordt de telefoon onbetaalbaar. Brug gemist In Danville (Illinois, VS) vonden de plaatselijke poli tieautoriteiten deze auto als een brug boven een beek staan. Vermoed wordt dat de wagen op het gladde weg dek geslipt is, met merkwaardige ge- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimi AMSTERDAM (ANP) - De hardhandige verwijdering uit I een café in de Amsterdamse 1 Warmoesstraat heeft het leven gekost aan de 45-jarige Engelse zeeman M. E. George uit Car diff. Het slachtoffer sloeg met zijn hoofd tegen een passerende au to, toen hij gistermiddag uit het café op straat werd gegooid. Hij overleed aan een schedelbreuk. De man zou dronken het café zijn binnengekomen. De 43-jari- ge caféhoudster en haar 28-jari- ge Griekse vriend wensten geen dronken klanten en daarom hebben ze man weer de deur uit gewerkt. De vrouw is wegens medeplich tigheid aan dood door schuld aangehouden. Haar Griekse vriend is nog voortvluchtig. Be halve naar hem wordt naar de bestuurder van de auto gezocht. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Roethof (PvdA) vindt dat de handel in radiootjes, die een nauwkeurige nabootsing zijn van een handgranaat, moet worden beëindigd. Hij heeft minister Van Agt (justitie) gevraagd daartoe maatregelen te nemen. In schriftelijke vragen wijst Roethof er op, dat zulke radiootjes op het ogenblik op grote schaal uit Japan worden ingevoerd. Volgens hem is hier sprake van overtreding van de vuurwapenwet. Britse treilers verlaten zone REIKJAVIK (AP) Een groep van ongeveer 30 Britse treilers heeft gisteren de 200-mijlszone rondom IJsland verlaten. De vissers hadden de Britse pre mier Harold Wilson een ultima tum gestuurd waarin zij eisten dat zij beschermd moesten wor den. Indien dit niet zou gebeu ren zouden zij zich terugtrek ken uit de 200-mijlszone. Eerder had de Britse regering de vis sers dringend gevraagd ter plaatse te hlijven. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De leiding van de actie voor integrale uitvoering van de nota promotiebeleid van de technische hogeschool te Delft, die eerder met bezet tingsacties had gedreigd, heeft gisteren alle zeilen moeten bij zetten om te voorkomen dat personeelsleden ookdaadwerke- lijk overgingen tot bezetting van kamers van leden van het college van bestuur van de t.h. De vijf centrales van overheid spersoneel zullen nu gaan be middelen in het conflict tussen t.h. en de staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen. De staatssecretaris wil slechts akkoord gaan met een deel van het promotiebeleid, met opheffing van de achter stand voor de laagstbetaalden. Amerikaanse constructiearbeiders in aanoacntige Descnouwing van een konvooi grondverplaatsingmachines bij de Gidipas in de Sinaïwoestijn, waar een door Amerikanen bemand electronisch station moet komen, om zowel de Egyptische als Israëlische troepen te observeren. WASHINGTON - President Ford zal het Congres vragen om een belangrijk militair en econo misch hulppakket voor Israël dat tegemoet zal komen aan de Israëlische behoeften én de Amerikaanse belangen. Dit heeft de perssecretaris van het Witte Huis, Ron Nessen, meege deeld na het laatste gesprek tus sen de president en de Israëli sche premier, Rabin. Hoe groot het pakket is. wordt niet bekendgemaakt. De presidentiële woordvoerder deelde voorts mee dat Ford had herhaald dat er geen stagnatie of impasse in het vredesproces in het Midden-Oosten zou zijn. De V.S. hadden echter geen nieuwe initiatieven voor een nieuwe ronde Arabisch-Israeli- sche vredesbesprekingen aange boden. „Wij hebben de indruk dat Is raël zich wil blijven inspannen voor het bereiken van vrede. Een van de oogmerken van het overleg was te bekijken hoe praktische voortgang kan wor den geboekt. Hetis nu de tijd voor een rustige diplomatie om vorderingen te maken". Premier Rabin sprak gisteren ruim een uur met de Senaats commissie voor toewijzingen. Bij zijn vertrek zei hij een zeer belangwekkende bespreking te hebben gehad. Hij kon niet in bijzonderheden treden over de ze discussie. Arubaanse delegatie naar Nederland DEN HAAG (ANP) - De Aru baanse delegatie die morgen op Schiphol aankomt, is de laatste die een bezoek aan Nederland zal brengen. Als Nederland Aru ba niet steunt in zijn streven naar zelfstandigheid zal dat ei land eenzijdig de onafhankelijk heid uitroepen. Dit hebben in Den Haag leden van het comité gezegd dat de ontvangst voorbereid van de de legatie van zes leden van de Arubaanse partij MEP die een or^fhankelijk Aruba zonder banden met de andere eilanden van de Antillen voorstaat. Het comité dat zich „Comité un Aruba independiente" noemt, heeft de Arubanen in Nederland opgeroepen morgen naar Schip hol te komen om de Arubaanse delegatie te verwelkomen. UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen schatten, dat de treinkaping bij Wijster in december NS ongeveer 1.875.000,— heeft gekost. Nog niet alle rekeningen zijn binnen. Een woordvoerder van NS zei gisteren dat nog niet bekend is of voor dit bedrag een rekening bij het ministerie van Justitie zal worden ingediend. Na de treinkaping zijn op de stations en in de treinen geen extra veiligheidsmaatregelen getroffen. Wel zullen de gebeur tenissen bij Beilen mede een rol spelen bij de beoordeling van de proef mét de telerail in Noord-Holland. Telerail is een systeem, waarbij de machinist vanuit de cabine radiocon tact kan opnemen met de verkeersleiding. Het systeem is in 53 treinstellen ingebouwd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9