„Leuk doen ten koste van mongolen is niet leuk" POLITIEKE STRIJ POLITIEKE STRIJD ROND MEDEZEGGENSCHAP M uw Ins en maak de Volvo 66 test! TSJOE EN-LAI LIET POLITIEK TESTAMENT NA Randkrant Delftse ingenieur belooft kennis niet te misbruiken Prinses Beatrix jarig PAGINA 7 VRIJDAG 30 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT VERONTWAARDIGING OVER WILLEMPIE name de integratie van het gehandicapte kind in de sa menleving wordt belemmerd, omdat dit kind door André van Duin als een lachwekken de figuur wordt uitgebeeld en zijn waardigheid wordt aange tast. Zowel de heer Koelewijn als dr. Van Weelden werden door een uitzending van „top pop" op Willempie attent gemaakt. „Ik heb me geërgerd aan dit stupide optreden", aldus de heer Koelewijn. „Ineens ga je eeuwen terug in de geschiede nis. Je komt terecht in een tijd waarin vorsten zich lieten ver maken door mismaakten, en je komt op vroegere kermissen waar zotten en menselijke monsters ten toon gesteld wer den. Als je zoals ik 60 jaar bent, ga je niet meer de straat op om te protesteren. Daarom heb ik de vorm van een kort geding gekozen". De heer Koelewijn laat na drukkelijk weten op zichzelf niets tegen carnaval te heb ben. Om carnavalhits als „Mien, waar is mijn feestneus gebleven" en „Den Uyl is in de olie", kan hij hartelijk la chen. In dit verband haalt hij ook het liedje van Vader Abraham aan, dat op een ge geven ogenblik terug werd ge trokken, daar de Arabieren zich beledigd voelden. „Die konden de oliekraan dicht draaien als repressaillemaatre- gel", zegt hij. „Maar dan kan een mongool niet Die kan zich niet verdedigen. In feite grief je een medemens door die plaat te kopen. Ons protest moet worden gezien als een gebalde vuist die we opste ken tegen de mensen en waar bij we zeggen: bezin je eens op datgene waarover je plezier denkt te hebben". TOKIO (AFP) Het Japanse dagblad Sankei Sjim- boen heeft gisteren gedeelten gepubliceerd uit een „politiek testament" dat de Chinese premier Tsjoe En-lai zou hebben nagelaten. Mevrouw Tsjoe En-lai zou het testament na Tsjoe's overlijden op 8 januari hebben uitgedeeld aan de leden van het centraal comité van de Chinese communistische partij. WELZIJN DIENEN" (Van een onzer verslaggeefsters) DELFT „Ik beloof dat ik naar eer en geweten mijn wetenschap pelijk werk zo zal verrichten, dat het welzijn der mensen daarmee wordt gediend of bevorderd en dat het geen bedreiging zal vormen voor de natuurlijke leefomgeving". Deze belofte wilde Philp Lely wel aan deze belofte gebonden. Ik heb mijn opleiding genoten op kosten van de gemeenschap; mijn kennis die ik tijdens de opleiding heb opgedaan wil ik dan ook uitsluitend ten dienste van die gemeenschap aanwen den. Ik wil me dan ook niet bezighouden met het maken of vervolmaken van wapens. Ik heb ook geen enkele ambitie om bij het bedrijfsleven te sollicite ren. Wel bij de overheid, in de controlerende sector". Lely hoopt dat, door zijn mis lukte poging een dergelijke be lofte af te leggen, er een discus sie op gang komt over een ver plichte eed voor technische we tenschappers. (28) dezer" dagen uitspreken bij de. uitreiking van het diploma technisch natuurkundig inge nieur aan de Technische Hoge school in Delft. Dit werd hem echter niet toegestaan, omdat het bij de Technische Hoge school niet gebruikelijk is dat de jonge ingenieurs het woord voeren. Dat is historisch zo ge groeid. Het werd Lely daarom ook niet toegestaan omdat dat precedenten voor de toekomst zou scheppen. Philp Lely kan daarvoor geen begrip opbrengen. „Het woord is naar mijn mening iets anders dan een belofte afleggen. Maar hoe dan ook, ik voel me Prinses Beatrix viert morgen haar 38ste verjaardag, ter gelegenheid waarvan prins Claus deze opname maakte. COMPROMIS OF CRISIS? ADVERTENTIE U wilt verantwoord een auto kiezen... Kom direkt naar de dealer, j DAF-VOLVO Personenauto Nederland BV Stationsweg Beesd Van onze verslaggevers KAMPEN „André van Duin moest eens weten hoeveel leed hij de ouders van gehandi capte kinderen berok kent. Hoeveel mensen die hem zijn lied „Wil lempie" zien zingen, bij zichzelf zeggen; dat kan mijn zoon zijn die daar wordt uitgebeeld. Ik moet zeggen dat Van Duin en zijn grammo foonplatenmaatschappij niet aan de beste eigen schappen van het Ne derlandse publiek appe leren". Aldus verwoordt de heer P. Koelewijn (60), hoofd van de mr. dr. W. van der Bergh- school voor gehandicapte kin deren in Kampen zijn motief om in een kort geding het uit de markt nemen van de carna valshit „Willempie" te eisen. Hij treedt overigens niet als enige eiser op. Het geding is mede aangespannen door de part-time psycholoog-peda- goog van de school dr. J. van Weelden en twee ouders van kinderen die de Van der Berghschool bezoeken. De heer Koelewijn noemt de tientallen positieve reacties die hij inmiddels heeft gehad op zijn actie een „bemoedigend teken". Aan de andere kant verklaart hij het niet voor mo gelijk te hebben gehouden dat anno 1976 een carnavalsliedje Vissers in Friesland verdelen de vangst LEEUWARDEN (ANP) - Van- af 15 maart volgend jaar zullen de beroepsvissers, die aangeslo ten zijn bij de Friese bond van binnenvissers alleen nog vissen op aal en zeelt. De sportvisserij zal op die datum het exclusieve recht op de schubvisserij ver werven. Dit is het resultaat van het overleg dat al enige jaren met bemiddeling van het pro vinciaal bestuur van Friesland aan de gang is tussen de Friese bond van binnenvissers en de federatie Friesland van sport vissersverenigingen. De beroepsvissers zullen voor de inkomstenderving als gevolg van het opgeven van de schub visserij een schadevergoeding ontvangen. Horeca gaat oneerlijke concurrentie landelijk bestrijden UTRECHT (ANP) Het be drijfsleven Horeca zal een uit vijf man bestaande commissie benoemen, die op landelijk ni veau de strijd van de horeca tegen de oneerlijke concurren tie van wijkgebouwen, sport kantines, dorpshuizen en gebou wen van kerkelijke instellingen gaat bundelen. Het gaat tegen de uitwassen van wat genoemd wordt het para-commercialis me. Ook wil men de in de strijd tegen het paracommercialisme de daarvoor niet bruikbaar zijn de drank- en horecawet aange vuld zien met een wettelijke re geling of landelijke verordening op de sociaal-culturele instellin gen. SCHMIDT: RELATIE MET DDR VERBETERD BONN (DPA) Over het ge heel genomen zijn de betrekkin gen tussen de twee Duitse sta ten verbeterd, al kan men ook op enkele punten een achteruit gang constateren. Dit heeft bondskanselier Helmut Sch midt gisteren verklaard in het verslag over de toestand van het land, dat de Westduitse re gering elk jaar aan het parle ment uitbrengt over de ontwik keling in de DDR en de Bonds republiek. Als negatieve punten zag de bondskanselier de gedwongen adoptie van kinderen van wie de ouders uit de DDR zijn ge vlucht, en de uitwijzing van een Westduitse journalist uit Oost Berlijn. Deze adoptie veroor deelde hij als een schending van de elementaire mensenrechten. Volgens hem is deze praktijk echter inmiddels gecorrigeerd. André van Duin. als „Willempie", geaccepteerd wordt door het publiek, laat staan een hit kan zijn. De eisers in het kort geding stellen dat door het liedje met (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Als het waar is dat de Nederlandse politiek in een permanente crisis-situatie verkeert, dan is dat nu meer dan ooit het geval. In het laat ste jaar van het kabinet-Den Uyl groeit de berg conflictstof. Er liggen nogal wat zaken met-ingebouwde-tijdbom op afhandeling te wachten. Zoals: de herziening van de onderne mingsraad, de bezuinigingen en de abortus-wetgeving. Dat eer ste onderwerp is vandaag weer aan de orde geweest in de ver gadering van de ministerraad. De venvachting is dat in de loop van volgende week een antwoord kan worden gegeven op de vraag, of er een compro mis of een crisis uit dit conflict te voorschijn komt. Vijf ministers Den Uyl, Boersma, Van Agt, Lubbers en Trip houden zich speciaal bezig met de voorbereiding van een wijziging van de wet op de ondernemingsraden. Deze wet kwam in mei 1950 tot stand en werd voor het laatst in 1971 herzien. De wet is van kracht voor ondernemingen met meer dan honderd werknemers. De raden waren bedoeld als overle gorgaan onder leiding van de directeur over zaken als va kantietijden, werkschema's, ploegendiensten, schafttijden enz. Verder mocht de onderne mingsraad voorstellen doen die de technische of economische gang van zaken in het bedrijf zouden kunnen verbeteren. Bij de wetswijziging van 1971 kwam een sterker accent te liggen op de behartiging van de perso- neelsbelangen.Vorig jaar had den van de 1008 in aanmerking komende ondernemingen 434 er een ondernemingsraad in de zin van de wet. In de meeste andere ondernemingen bestaat ook een of ander overlegorgaan, of wer ken ondernemingsraden met nog geen officieel goedgekeurd reglement. De herziening van de wet, die nu binnen het kabinet moei zaam wordt voorbereid, zou al voor eind vorig jaar bij het par lement zijn ingediend. Onder meer door de gijzelingen is de voorbereiding ervan opgehou den. Minister Van Agt (justitie), die na minister Boersma (socia le zaken) de wetswijzigingen te kent, had vooral in december wel wat anders aan zijn hoofd. Er liggen in deze zaak duidelij ke meningsverschillen tussen enerzijds de PvdA, PPR en D'66 en anderzijds de „gedogers" ARP en vooral KVP. Het lijkt erop, alsof het alleen maar gaat over de vraag of moet worden gebroken met een 25-jarige praktijk dat de directeur voor zitter van de ondernemingsraad is. Dit is slechts de fagade van het conflict. Wel is het zo dat aan de ene kant de PvdA en vooral de PPR en aan de andere kant de KVP zich wat betreft de plaats van de directeur wat al te diep in hun loopgraven hebben ingegraven, zodat de marge voor een compromis wat smaller is geworden. KVP-frac- tievoorzitter Andriessen schreef wel in zijn partijkrant van ja nuari, die maandag in de brie venbus kwam, dat hij er nooit een gewoonte van heeft ge maakt met crisissen te dreigen, maar zaterdag sloeg hij voor de Kabinet-Den Uyl in kritieke fase VARA-microfoon de krachtige taal uit: „Als het kabinet geen bevredigende oplossing vindt, zou het mij een crisis waard zijn". Dit dreigement kon de PvdA-fractie alleen maar tot een harder standpunt brengen. Ook de socialisten denken niet aan „wijken", als het kabinet geen bevredigende oplossing vindt. In dit onderdeel van het conflict gaat het erom dat PvdA, PPR en D'66 via een wetswijziging de directeur van de ondernemings raad willen loskoppelen. Ais de directeur geen voorzitter meer is wordt volgens deze partijen het risico vermeden dat de raad gemanipuleerd wordt. Kan de raad alleen maar uit gekozen leden bestaan de personeel sleden zouden ook best de direc teur in de raad mogen kiezen dan bestaan meer waarborgen dat de ondernemingsraad de be langen van het personeel behar tigt De wetswijziging zou dan tevens een naamsverandering, namelijk een omdoping in per- soneelsraad, moeten inhouden. In ieder geval moet de raad buiten de directie om kunnen vergaderen. D'66 pleit voor een aantal jaren van experimente ren. De christen-democraten vrezen Paus Paulus hangt kardinaal Willebrands het pallium om, waarna hij hem gelukwenst. Vatikaanstad De nieuwe aartsbisschop van Utrecht, Kardinaal Johannes Wille brands, heeft gistermorgen, uit handen van Paus Paulus het zogenaamde pallium, de van witte wol gemaakte ring of stola, waarop acht zwarte kruisjes staan, ontvangen. Het pallium symbolyseert „de volheid van de pontifi- kale macht en de verbonden heid tussen de aartsbisschop cn paus". Het pallium wordt lang niet altijd door de paus persoon lijk aan een nieuwe aartsbis schop uitgereikt. Vaak ge beurt het pas geruime tijd na de benoeming, soms via een tussenpersoon en vaak ook tijdens een consistorie. Paus Paulus memoreerde met veel respect het ver dienstelijke werk van kardi naal Willebrands in zijn vori ge, Vatikaanse functie, en hij zond een hartelijke groet mee voor kardinaal Alfrink. bij monde van mr. Andriessen dat een personeelsraad het con flict te veel binnen de onderne ming haalt, terwijl juist ge streefd moet worden naar har monie. Gevreesd wordt dat de spanningen tussen personeels raad en ondernemingsleiding zullen ontstaan, met alle nade len vandien voor het bedrijf, dus ook voor de werknemers. Voor minister Boersma ligt het probleem niet bij de vraag: de directeur wel of niet in de on dernemingsraad. Hij voelt niet veel voor een personeelsraad, maar wil best de wettelijke mo gelijkheid scheppen dat de raad niet aan de directeur wordt „op gehangen". Bij minister Boers ma weegt veel zwaarder op wel ke wijze de bevoegdheden van de raden kunnen worden uitge bouwd. Ook hier gaan de linkse eisen het verst. De raad moet niet alleen praten over allerlei perso neelszaken, maar ook over za ken van levensbelang als: inves teringen, fusies, reorganisaties, kortom het totale onderne mingsbeleid. In de huidige wet moet de ondernemingsleiding wel de raad in vele zaken om advies vragen, maar „dringende belangen" kunnen zich daar te gen verzetten. Dus is het hele maal aan de ondernemingslei ding, wat zij wel en niet aan de raad kwijt wil. Ook wat het zelfbestuur betreft De grondbeginselen van de par tij moeten krachtig gehand haafd worden. Tsjoe hoopt dat de „vergissingen die de grote culturele revolutie heeft moeten corrigeren, niet de partij zullen raken". In economisch opzicht beklemtoont Tsjoe het belang van de zware industrie. In de afgelopen 27 jaar zijn we op veel terreinen geslaagd in het socialistische stelsel, maar wij bezitten nog niet de noodzakelij ke machines, en nog niet genoeg ijzer, cement en eleetriciteit. Zo lang dat niet in voldoende mate beschikbaar is kan ook de ont wikkeling van de lichte indus trie. de landbouw, het vervoer en de communicatie niet voor uit. China-experts in Japan verschil- is de PPR het radicaalst: zij kiest voor arbeiderszelfbestuur. Zolang het nog niet zo ver is, dient de helft van het aantal commissarissen in een onderne ming door de ondernemings raad te worden gekozen, zodat de werknemers via hun raad even veel als de kapitaalver schaffers (aandeelhouders) in de melk hebben te brokkelen. De vraag is dan natuurlijk wel: waar moeten die werknemers commissarissen vandaan ko men? Zijn er voldoende deskun digen die over de bedrijfs-eco- nomische en al die andere pro blemen kunnen oordelen? Opmerkelijk is dat in de Sociaal Economische Raad het stand punt van het CNV het dichtst bij dat van de PPR ligt: werkne mers kiezen de helft van het aantal commissarissen. Nee, zei den NW en NKV, we zitten nog steeds in de vrije ondernemings gewijze produktie en dan kom je ook met een personeelsraad toch niet verder dan adviseren, want de beslissingen worden in de kamer van de bedrijfsleiding genomen. Heel simpel gesteld, was dat ook de conclusie van de werkgevers. Nog begin van deze maand hebben negen topmen sen uit het bedrijfsleven het ka binet gewaarschuwd voorzichtig te zijn met de medezeggenschap in het bedrijfsleven, waaraan in feite overigens nog weinig is (gedaan. len van mening over de authen ticiteit van het „testament". Een van hen, Minoru Sjibata, acht het „ondenkbaar" dat Tsjoe En- lai zo'n testament zou hebben geschreven, omdat hij tevens zijn leven nooit iets gepubli ceerd heeft. Andere waarne mers vinden wel dat het testam ent goed past bij de uitlatingen die Tsjoe tijdens zijn leven over deze onderwerpen deed. Ze ach ten het niet ongewoon dat Tsjoe in de vorm van een politiek testament instructies heeft wil len nalaten voor zijn opvolgers. Opmerkelijk is het achterwege blijven van uitspraken over de Chinees-Russische betrekkin gen. Het Russische persbureau Tass heeft uitvoerig uit het Ja panse blad geciteerd. Minister van Agt (Justitie) zal in deze zaak zeer behoedzaam ma noeuvreren. Voorzichtig jurist als hij is, zal hij voldoende oog hebben voor de eigendomsrech ten. Zolang hij minister is, zal hij de structuur van de onderne ming wel ongemoeid laten. En als het echt op meebeslissen aankomt, moeten de werkne mers niet bij de minister van Sociale Zaken eerste man voor de ondernemingsraden zijn, maar bij de minister van Justitie, onder wiens verant woordelijkheid de wetgeving in zake de structuur van de onder neming valt. Politiek gezien kan het slepende i conflict over de ondernemings- raden tot een crisis leiden. De politieke verhoudingen zijn na melijk niet zo best De Amster damse rellen hebben de verhou dingen tussen PvdA en PPR nog slechter gemaakt. De ver houding van PvdA tot KVP is die van een gewapende vrede, waarbij het in de persoonlijke sfeer tussen Den Uyl en Van Thijn enerzijds en Andriessen anderzijds niet erg botert. AR- leider Aantjes probeert zo nodig heel minnelijk uitslaande bran den tussen de belendende perce len van PvdA en KVP te voor komen. Overigens is de verhou ding tussen ARP en PPR ook nooit zo best geweest Dergelij ke verhoudingen hebben hun in vloed op de sfeer in het kabinet en bemoeilijken het bereiken van een compromis. Dat minis ter-president Den Uyl het koste wat kost op dat cómpromis aan stuurt is onverigens zonder meer duidelijk. Kaart Bezoekers van hotel-restau rant Central in Delft kregen onlangs na bestelling van een kopje koffie (tweede kopje gratis) van de obers een niet alledaagse boodschap geser veerd. die aan duidelijkheid niets te wensen over liet De verrassing bestond uit een kaartje, met de volgende tekst: geachte cliënt Onderzoekin gen. uitgevoerd door een mar keting-bureau hebben uitgewe zen, dat sommige zitplaatsen 2 3 uur worden bezet. Dat dit voor een efficiente bedrijfs voering een onhaalbare zaak is. zal ieder duidelijk zijn, te meer omdat de bezettingstijd per zitplaats/per consumptie maximaal 38 minuten be draagt. Derhalve verzoeken wij u. na het verstrijken van deze periode, uw plaats be- schikbaaar te stellen aan de volgende cliënt Hoogachtend, de directie". Volgens Central-directeur Brands heeft de „brandbrief" zijn effect niet gemist. "Hier bleven sommige mensen van 's morgens tien tot 's middags drie uur op twee kopjes koffie zitten. Mijn obers verdienen zegge en schrijve tien cent aan die figuren. Het is duidelijk dat zoiets niet kan. Dat heb ik ze even laten merken. En wat dat marketing-bureau betreft, wel dat ben ik zelf geweest". De tekst op het kaartje was in het Nederlands gesteld. Maar insiders weten, dat de grief van de heer Brands met name de gastarbeiders betrof, de Marokkanen en Turken, die onder het genot van een kopje koffie in Central urenlang een vreemde boom kwamen opzet ten. De gasten van Central krijgen nu niet meer automatisch het kaartje gepresenteerd. Direc teur Brands: "Ik hou ze nu in de gaten, en wie te lang blijft plakken op een kopje koffie krijgt de kaart. Nee. geen ro de, een witte". Koffie De gasten in hotel-restaurant Central zitten voortaan op he te kolen. Heeft ook zijn voor delen. Blijft de koffie lekker .Vaam De Belgische politie zoekt naar een zekere Angelo Pired- da, die dezer dagen uit gevan genschap werd ontslagen. De ze 35-jarige in Italië geboren gevangene bevond zich in voorarrest op beschuldiging van poging tot moord en zijn vrijlating was een vergissing. De man die eigenlijk vrijgela ten had moeten worden was Angelo Pirella, die tot gevan genisstraf voor korte tijd was veroordeeld wegens het niet betalen van alimentatie. Pired- da heeft overigens, volgens functionarissen van de gevan genis in Charleroi, geen ogen blik geaarzeld toen hem mede gedeeld werd, dat hij de ge vangenis kon verlaten. Uitspraak Actrice Josine van Dalsum be grijpt niet goed waarom de buitenwacht zich zo druk maakt over toneelspelers die in de w.w. proberen te komen. "Met ons subsidiesysteem is een werkloze toneelspeler heel wat goedkoper voor de Staat der Nederlanden dan een to neelspeler in bedrijf'. Afhankelijk Artsen zijn beroepshalve der mate afhankelijk geworden van ziekten, dat zij belang hebben bij het voortbestaan ervan. Onafhankelijk Alleen hij die niemand meer onder zich heeft, is onafhanke lijk. Gehoord Premier Den Uyl is voorne mens morgen een persconfe rentie te houden, om te vertel len dat het over twee weken veertien dagen verder is. Politiek In de politiek is alles mogelijk Levend bewijs daarvan is mi nister Boersma van Sociale Zaken, thans gloedvol verdedi ger van de ombuiging van de ondernemingsraad in perso neelsraad. In 1970 nog bestem pelde het (toen) Kamerlid Boersma een dergelijke wijzi ging ais „een kraakactie, die ik op principiële gronden moet afwijzen". Planetarium naar de maan

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7