IJsverenigingen gezellig in de race met de winter In een klap 25.000 lichter Bewoners Kaageiland leggen reiger Job flink in de watten m iseme mmmmm Elke dag kippemaagjes en op zondag een ei 1976 VRIJDAG 30 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA Koploper onder de ijsbanen was gistermorgen Noordwijk. Al vroeg werden de schaatsen ondergebonden op de „tennisbanen van hei Casino Bijna alle ijsverenigin- gen uit deze streek zijn gisteren als de wiede weerga aan de slag ge gaan om het onverwacht ingetreden vriesweer voor honderd procent uit te kunnen buiten. Men had er eigenlijk niet meer zo op gere kend, zo kreeg ik de in druk, en nu moet men opeens alle zeilen bijzet ten om de leden, die zo veel jaar op non-actief hebben gestaan, waar voor hun geld te geven. Ik heb gisteren kunnen consta teren dat het een sportieve race met de winter is gewor den, die inmiddels door veel ijsverenigingen in het voordeel is beslist want al op talloze banen werd er gisteren ge schaatst Koploper was Noord wijk waar er gistermorgen al rondjes werden gedraaid op de tennisbanen van het Casi no. En ook in Noordwijker- hout werd er al geschaatst op het sportpark de Boekhorst. Voorts gingen nog banen open in Hazerswoude-dorp, Oude Wetering (Roelofarendsveen), Leimuiden en Sassenheim waar het gisteravond gezellig druk was op de ondergespoten Kagerweide. In Leiden ging gisteravond „Roomburg" open. Vanmid dag is deze baan tot half zes open en vanavond van zeven tot tien. Voorlopig is „Roomburg" de enige ijsbaan in Leiden. De Sportstichting en gemeentelij ke dienst openbare werken hebben niet voldoende man schappen beschikbaar om in andere delen van de stad ba nen op te spuiten. De ijsbaan in Leiderdorp ging vanmiddag om twee uur open. Ook vanavond kan men er terecht. De ijsbaan aan de An- En?» t In Nieuwveen zorgde men voor een veilige schaatsbaan voor de jeugd: de speelplaats bij de lagere school De Tamboerijn met behulp van de natuur omgetoverd in een spiegelgladde vloer. tonie van Leeuwenhoekkade in Voorschoten is open van twee tot vijf en van zeven tot tien. Voor de Alphenaren is de ij- spret vanmorgen om tien uur al begonnen. Zij kunnen op de ijsbaan aan de Prins Bern- hardlaan terecht tot elf uur vanavond. De ijsbaan in Roe lofarendsveen, aan de Baan, is geopend van half twee tot half zes en van half acht tot tien uur. De ijsbaan in Hazerswou- de aan de Voorweg is van een uur tot half zes en van zeven tot tien uur geopend. In Katwijk kunnen schaatslus- tigen terecht op de tennisba nen aan de Sportlaan van drie tot tien uur. De Noordwijkse ijsbaan aan de Gooweg is al leen 's avonds vanaf acht uur geopend. De openingstijden van de ijsbaan in Noordwij- kerhout zijn van twee tot vijf en van zeven tot half elf. De ijsbaan in Oegstgeest aan de Oegstgeesterweg is tot van avond elf uur geopend. Terwijl de ene vereniging zijn zaakjes al rond had, moest de ander nog druk vergaderen om orde op zaken te stellen. Dat gebeurde bijvoorbeeld in Lisse waar de winter erg on verwacht kwam en ook in Hoogmade zat het bestuur van de ijsvereniging gisteravond rond de tafel. Ik hoorde van voorzitter Van Rijn dat bij gunstig weer zaterdag zowaar clubkampioenschappen wor den gehouden. Aanvang half een. Zondag zijn er nationale kor- tebaanwedstrijden in Hoogma de. Die beginnen ook om half een. Er is voor vierhonderd gulden aan prijzen. Men kan zich tot zondagmorgen twaalf uur telefonisch opgeven bii het secretariaat, dat bereik baar is onder nummer 01712—8248 en tot een uur in Huize v.d. Ploeg aan de Kerk straat. Maar er waren ook plaatsen in onze streek waar niet zo'n haast werd gemaakt of waar het ijs nog niet honderd pro cent was. In Boskoop bijvoor beeld gaat pas in het weekeind de ijsbaan open en in Koude kerk is er zelfs nog helemaal niets gedaan. Ik hoorde dat organisatorische problemen er de oorzaak van zijn geweest dat de tennisbanen nog steeds niet zijn ondergespoten en dat in Woubrugge en Bodegraven er zelfs geen ijsbaan open gaat. Reden: men heeft daar nooit een baan gehad en daar om is men gewend te schaat sen op de sloten. En dat doet men dan ook. Zelfs gisteren al, ondanks het feit dat het ijs nog lang niet overal betrouw baar was. Origineel vond ik de oplossing die men in Nieuwveen had gevonden om de jeugd te kun nen laten schaatsen. Daar heeft men woensdagmiddag en -avond de speelplaats van de openbare basisschool De Tamboerijn onder water gezet en kon er dus gisteren door de leerlingen volop geschaatst worden. Ook onder lestijd. De laatste jaren moesten de leer lingen in klasverband hun schaatsvertier zoeken op de Jaap Edenbaan maar men heeft nu op een handige ma nier de ijsbaan bij school ge haald. Ja, het onverwachte vriesweer is in onze streek door jong en oud in dank afgenomen. Een leuke bijkomstigheid is dat de conditie van het ijs, dankzij het uitblijen van sneeuw erg goed is. Als het zo blijft wordt 1976 weer een echt schaats- jaar. En dan krijgen de Voor- houtse bejaarden, die kortgele den in deze rubriek koud weer voorspelden, toch nog gelijk. De Noordwijkerhoutse juwelier Kees Kortekaas werd gisteren in één klap zo'n 25000 gulden lichter toen inbrekers in de vroege ochtend, zo rond een uur of vijf, een vorstelijke greep deden in zijn uitstalkast, nadat ze eerst met een beton- schaar het ijzeren afslui thek en de dikke etala geruit hadden bewerkt. De juwelier werd on danks alle lawaai niet wakker en omdat de in brekers van buitenaf opereerden gaf ook de alarminstallatie, die al leen reageert als er ie mand in de winkel is, geen krimp. De schade aan gestolen gou den dames- en herenhorloges, diamanten ringen en peperdu re armbanden, zal niet door de verzekering worden betaald, zo hoorde ik gisteren van de gedupeerde juwelier, die al eerder inbrekers op bezoek had. Hij zegt: „Ik ben niet verzekerd. Vroeger was ik dat wel maar de premies liepen zo hoog op dat er geen betalen meer aan was. Bewust heb ik een groot risico op mijn schou ders genomen door mijn han del niet te verzekeren. Nu is het misgelopen en zit ik voor een flink bedrag in het schip. Het is een klap voor me, maar die zal ik ook wel weer te boven komen". Kees Kortekaas, die ook geen glasverzekering had voor zijn peperdure etalageruit (onge veer 3500 gulden), vertelde mij dat veel van zijn collega's ook geen verzekering hebben. „Draai je een jaar of zes zon der inbraak, dan heb je een aardig spaarpotje", zei hij mij. „maar gisteren ben ik natuur lijk in één keer weer alles kwijtgeraakt" Maar de Noordwijkerhouter vertelde mij dat hij de laatste is die medelij wil wekken. „Ik heb het risico zelf willen lopen dus moet ik ook zelf alle con sequenties dragen. Ik wil per se niet dat de mensen een inzamelingsactie voor mij gaan houden of zo iets." En daarmee doelde hij dan op een aktie die een jaar of vijf geleden in Voorhout werd ge houden nadat er bij zijn broer Dick, die daar ook juwelier is, was ingebroken en die ook grote schade had omdat hij niet goed was verzekerd. De spontané inzamelingsaktie bracht toen veel geld op en het hele dorp leefde mee. „Voor mijn vroer was dat na- i tuurlijk een prachtige gebeur tenis waar hij toen erg van j onder de indruk was maar om i mij hoeft men zich echt geen i zorgen te maken. De gemeen- j schap hoeft niet voor mij op te draaien", zegt Kees. Toch zou ik er niet gek van staan te kijken als in Noord- wijkerhout toch iets wordt georganiseerd. Want het is nu eenmaal een hechte gemeen schap waar men elkaar graag helpt Ik noem alleen maar de actie die nog niet eens zo lang geleden werd gehouden voor middensteander Laros wiens zaak in brand vloog en hoewel hij verzekerd was toch finan ciële steun kreeg van zijn col- Kees Kortekaas: „Door dit gat konden ze een goede graai doen' Mevr. Bolland lokt Job met een kippemaagje ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ik moet de tweede rei ger nog tegen komen die zo in de watten wordt gelegd als het exem plaar dat nu al weer een paar jaar het Kaagei land als vaste stek heeft en om precies te zijn het woongebiedje rond de Nassaulaan. Het grijze, stevig in de bouten zit tende exemplaar, is na melijk al een paar jaar lang het troetelbeest van menig eilandbewoner en krijgt van zijn talloze baasjes zoveel lekkers voorgeschoteld dat het niet waarschijnlijk is dat Job, zoals hij op het Kaageiland wordt aan gesproken, ooit nog idee zal krijgen om zich als een verkleumde zoutpi laar in welke slootkant dan ook op te gaan stel len in gelaten afwach ting van een miezerig witvisje. Job heeft het helemaal gescho ten 'op het eiland. De meeste aandacht wordt aan hem be steed door mevr. Bolland die de reiger drie jaar geleden eenzaam en broodmager in een van de eilandslootjes aan trof. „Het dier was meer dood dan levend", zei ze me, „ik kon het niet over mijn hart verkrij gen om die zielige reiger aan zijn lot over te laten. Ik bracht hem een lekker kippemaagje en sindsdien zijn we beste maatjes". „Hij houdt er een strak sche ma op na. Twee keer per dag 's ochtends en 's avonds komt hij bij me langs-om zijn voed sel in ontvangst te nemen. Soms, als het 'm wat te lang duurt, dan stapt hij brutaal tot aan de achterdeur alsof 'ie wil zeggen: „kom op met die kip- pemaag" Er is tussen ons een hechte band gegroeid. Al zal ik hem nooit aanraken want daar is 'ie niet op gesteld". De grijze reiger Job, die op de zondag door mevrouw Bolland altijd getrakteerd wordt op een dopje van een ei, heeft op het eiland in de afgelopen drie jaar meer vrienden gemaakt, honger lijden is er dus niet meer bij. En Job op zijn beurt steekt zijn erkentelijkheid voor al die menselijke belang stelling ook niet onder stoelen of banken. Mevr. Bolland: „Soms vliegt 'ie samen met een aantal andere reigers wel hoog boven het eiland en dan hoef ik maar even „Job, Job. Job" te roepen of hij verlaat de formatie en vliegt naar de Nassaulaan om ons weer ge zelschap te houden".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5