NOORDWIJKER-HOUT HEEFT GEEN PLAATS VOOR WOONWAGENKAMP Helft van Warmondse schooljeugd blijft verstoken van gymles Overleg problemen woonwagenbewoners zonder resultaat Verhoging straatbelasting Zoeterwoude van de baan Zoeterwoude en plan-Westeinde 2 Opnieuw gesprek over problemen Midden-Rijnland Zoeterwoudse raad verwerpt plan voor bouw twee woningen aan Hoge Rijndijk PAGINA 4- VRIJDAG 30 JANUARI 1976 V. 'Vi'ivV:- 'I,:- BURGEMEESTER BOSMA: NOORDWIJKERHOUT „In de gemeente Noordwijkerhout is geen plaats voor een klein woonwagenkamp. We willen wel, maar we kannen niet. Eén mogelijkheid is een stuk grond aan de Haarlemmer-Trekvaart, maar in verband met de op handen zijnde ruilverkaveling in dit gebied, durven we dit niet af te staan", verklaarde burgemeester Bosma van Noordwijkerhout gister avond tijdens de raadsvergadering naar aanleiding van de beroe ring onder de woonwagenbewoners in de Leidse regio. Zoals bekend houdt een aantal woonwagenbewoners al geruime tijd het stadhuisplein in Leiden bezet. Men eist van het Leidse gemeentebestuur o.m. dat het kamp aan de Haarlemmertrekvaart wordt uitgebreid en dat andere gemeenten (dus ook van Noordwij kerhout) kleine kampen inrichten. De raad verleende gisteravond zijn goedkeuring aan het aanvragen van een rijksbijdrage voor de reconstructie van een deel van de Noordwijkerhoutse dorpskern. Voorts ging de raad akkoord met een voorstel van het college van b. en w. voor de r.k. woningbouw vereniging „St. Antonius van Padua" een lening aan te vragen bij het Rijk. De lening, groot 196.635 gulden, is bestemd voor recon structiewerkzaamheden aan 18 woningen in de St. Jacobstraat in De Zilk. Van deze woningen zullen onder meer de douches worden verbeterd en de elektrische installatie worden vernieuwd. Tevens zal van een aantal woningen het plafond worden vernieuwd. De raad verleende gisteravond tevens zijn goedkeuring aan een voorstel van het Noordwijkerhoutse college om 1250 gulden ter beschikking te stellen van de stichting Katholiek Onderwijs Noord wijkerhout. De stichting wil met dit geld een gemeenschapsruimte realiseren in de Prinsenhofschool aan de Dr. Nolenslaan. In deze ruimte zal handvaardigheid worden bedreven. Tevens zullen daar ouderavonden en feesten plaatshebben. LEIDEN Gisteren heeft op nieuw een gesprek plaatsgehad op het Leidse stadhuis tussen wethouder Oosterman van Lei den en een delegatie van de woonwagenbewoners die nog al tijd het stadhuisplein in Leiden bezet houden. De CRM-wethou- der deed de bewoners verslag van de gesprekken die hij in zijn kwaliteit van voorzitter van het bestuur van het woonwagen centrum heeft gevoerd met een aantal omliggende gemeenten. Oosterman had de actievoeren de woonwagenbewoners toege zegd om bij zijn collega's in de randgemeenten aandacht te vra gen voor hun problemen en te pogen hen te bewegen tot de inrichting van kleine kampjes op hun grondgebied. Tot giste ren had de wethouder gespro ken met vertegenwoordigers van Katwijk, Noordwijk, Rijns burg, Lisse, Voorhout, War mond. Hillegom en Zoeterwou de en volgende week zal hij nog naar Wassenaar, Oegstgeest en Valkenburg gaan. Over concrete resultaten konden nog geen me dedelingen worden gedaan. Wel heeft Oosterman de bezetters van het Stadhuisplein meege deeld geen mogelijkheden te zien om hun een tijdelijke lich- taansluiting te verschaffen, zo dat ze zich niet langer met kaar sen, gas- en olielampjes hoeven te behelpen. Wat betreft de uitbreiding va het Leidse kamp deelde een woordvoerder van Leiden van morgen mee, dat de wethouder bereid is om bij zijn Leidse collega's te bevorderen dat het noodterreintje in huur wordt ge geven aan de woonwagenbewo ners als ten minste twee randge meenten een definitief raadsbe sluit hebben genomen om tot de inrichting van een klein kampje -op hun grondgebied over te gaan. Een moeilijk punt voor Leiden blijft echter dat hiervoor ook een CRM-subsidie nodig is en staatssecretaris Meijer voelt niet zoveel voor uitbreiding van het toch ad grote Leidse kamp, om dat het landelijk beleid er, zoals bekend, juist op gericht is kleine kampjes in te laten richten. Ook voor de regiogemeenten is de subsidieverlening van CRM een belangrijke voorwaarde om tot het opnemen van woonwagens over te gaan. Aanstaande maandag heeft een Leidse delegatie onder leiding van burgemeester Vis en wet houder Oosterman opnieuw een gesprek met de staatssecretaris, waar ook over de subsidie zal worden gesproken. Op 16 fe bruari vindt op uitnodiging van Gedeputeerde Engelsman van de provincie een gesprek in Den Haag plaats, waaraan alle ge meenten uit de regio Leiden zul len deelnemen. De nieuwe bibliotheek van Lisse (800 m2; kos ten 3,3 miljoen) gisteren gistereb door de staats secretaris van CRM. W. Meijer (rechts op de fo to) geopend. In de Leidse Cournat van gis teren werd daar al mel ding van gemaakt. Op de foto verder de uiterst tevreden burgemeester van Lisse. de heer Be rends (2e van rechts) en een niet minder gelukki ge voorzitter van de Stichting Gemeenschap pelijke Openbare Biblio theek van Lisse, de heer Winkelman. Bij de opening kon hij enige cijfers geven over de explosieve groei van de Lisser bibliotheek in de laatste vier jaren. In 1971 had men 1600 le den en dat zijn er nu 5000. Het aantal boeken groeide navenant (van 7.000 naar 15.500) en het zijn er naar de me ning van de heer Win kelman nog steeds niet genoeg. Ook het aantal uitleningen werd meer dan verdubbeld: van 64.000 naar 140.000. Een ontwikkeling die een nieuwe bibliotheek voor Lisse met zijn 19.200 inwoners nood zakelijk maakte. Welnu, die is er thans en voor zitter Winkelman zag al in de toekomst een ver dere ontwikkeling in de richting van een disco theek. Prijs voor Katwijkse V: isser Van een onzer verslaggevers Katwijk Het produktschap voor Vis en Visprodukten heeft ook dit jaar prijzen toegekend aan de schippers van vissers vaartuigen die de best verzorg de zeevis en/of haring hebben aangevoerd in de periode van 1 november 1974 tot en met 31 oktober 1975. Voor de best verzorgde verse zeevis en verse haring kregen ondermeer de Scheveningse schippers C. Kuyt en N. de Niet een prijs. Voor de best verzorg de gezouten haring zijn de schippers J. Westerduin uit Scheveningen en Jac. van Duin uit Katwijk aan Zee twee van de prijswinnaars. Uitvoering Excelsior Van onze correspondent ZOETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeterwoude heeft gisteravond de begroting voor 1976 met algemene stemmen aanvaard. Verhoging van de straatbelasting zoals deze in de conceptbegroting was opgenomen (goed voor een opbrengst van 33.460,-) gaat echter niet door. Onder druk van vooral het CDA maar ook van de VVD heeft het college van zijn oorspronkelijk plan afgezien. Enkele kleinere subsidies aan landelijke instellingen werden ook voor dit jaar weer opgevoerd in afwachting van eefi geheel nieuwe subsidie-verordening waaraan momenteel door de com missie voor de financiën wordt gesleuteld. Het antwoord van b. en w. op de algemene beschouwingen die in het begin van de maand werden gehouden kreeg veel lof van het CDA en WD. Er waren dan ook nauwelijks vragen uit deze fracties. Minder voldaan wa^ P.Z. Het uitvoerige relaas van Straver bevatte enkele harde kritische noten. Daaronder waren de te zware belasting van de ambtenaar die mede belast is met de samenstelling van het voorlichtingsorgaan „Dichter bij", de stellingname van het college inzake de afsluiting van de Oranjelaan voor het autoverkeer naar het industriegebied, de onvoldoende inschakeling van de woningbouwvereniging Willibrord bij de bestemmingsplannen, het toewijzingsbeleid bij de woningen en het niet ondersteunen door het college van de suggestie om te komen tot de aanleg van een fietspad langs de Nieuweweg. Waar de andere opmerkingen van de raadsleden direct werden beantwoord kreeg Straver de toezegging dat zijn vragen meer overleg vragen en in een volgende vergadering zullen worden afgewerkt. NOORDWIJK - Het Fanfare korps „Excelsior" geeft op woensdag, 4, donderdag 5 en vrijdag 6 februari sus. in het Royal Theater aan de Voor straat haar jaarlijkse uitvoe ring. Onder leiding van diri gent G. H. Weyers. Verder is er een optreden van de drumband onder directie van S. H. Groen, en een show van het majoret- tenpeleton, waarbij instructrice mevr. H. van den Berg-Verkade de leiding heeft. Na de pauze brengt Excelsior's eigen toneelgroep de komedie ..Hoogheid, uw kameel staat voor" op de planken. (Van onze correspondente WARMOND De gemeenteraad van War- i mond heeft gisteravond met de zeven stem men van VVD en CDA vóór het voorstel van b. en w. overgenomen voortaan nog maar voor de helft van de leerlingen van de basisscholen gymnastiekonderwijs te fi- nanciëren. Slechts de drie raadsleden van de fractie van Progressief Warmond stem den tegen en steunden daarmee het verzet dat van verschillende kanten tegen deze beslissing is gerezen. Met name de ouder verenigingen hebben,zich zoals bekend de laatste tijd nogal opgewonden over de voor genomen bezuinigingen op het gymnastie konderwijs. Het alternatief voor de bezuinigingen was een verhoging van de gemeentelijke belas tingen, maar de meederheid van de raad was niet bereid offers te brengen voor het ianstellen van een nieuwe vakkracht voor ichamelijke opvoeding na het vertrek van één van de gymnastiekleraren uit Warmond. WD en CDA noemden het gymnastiekon derwijs gisteravond zelfs een „luxe artikel Ben Ir- partijen waren van mening dat er maar een stapje terug moest worden ge daan. Daarentegen keurde Progressief Warmond de bezuiniggen af. Mevrouw Dalhuyzen be treurde het dat het niet eerder tot een afweging van prioriteiten was gekomen. Zij vond het onjuist dat de Gemeente van het vertrek van een leerkracht misbruik wilde maken door op het gymnastiek onderwijs te bezuinigen. Burgemeester De Vreeze meng de zich daarop in de discussies door te stellen dat hij het ontslag juist „een ge schenk uit de hemel vond". "t Joppe CDA-raadslid Van Geest maakte zich zorgen over het bij stormen opspatten van het water van 't Joppe. Een stuk van het achter de Zijldijk gelegen land is bij de jongste stormen onder water komen te staan, 't Joppe is nu nog maar 20 meter diep en Van Geest vroeg zich af wat er staat te gebeuren als het 35 meter diep wordt. Hij wees op het gevaar van de weggebruikers op de Zijldijk en vroeg zich af of er niet voor een betere waterkering kon worden zorggedragen. Volgens burgemeester De Vreeze is dit echter een zaak van de provin cie en het polderbestuur zal daar moeten aankloppen voor herstel en verbeteringen. Burgemeester De Vreeze: „Ontslag gymle raar geschenk uit de hemel" Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Gedepu teerde Staten hebben hun goed keuring gehecht aan het bestem mingsplan „Westeinde" maar daarbij wel bepaald dat per jaar niet meer dan 50 woningen mo gen worden gebouwd. De eerste twee jaar zal dit aantal hoger zijn i.v.m. het wegwerken van een achterstand. De gemeente raad heeft zich gisteravond langdurig bezig gehouden met de exploitatie-overeenkomst met Noorlander Bouw B.V. te Lei derdorp, die vrijwel alle grond in dit gebied in handen heeft. F. d. Winter (P.Z.) vond het beslist noodzakelijk een extra bepaling op te nemen inzake deze fasering om te voorkomen dat te grote aantallen woningen worden gebouwd in een sector waarvoor in Zoeterwoude on voldoende belangstelling zou be staan, terwijl de opzet is te bou wen voor de eigen behoefte. CDA-woordvoerder woordvoer der Van Rijn wilde nog een stapje verder gaan door nadruk kelijk te bepalen dat de verde ling in w.w., premie en vrije sector bouw ook in deze fase ring zou worden opgenomen. Burgemeester Detmers vond dat erg gevaarlijk omdat daardoor zelfs de a.s. bouw van 30 w.w. woningen, die in voorbereiding is in gevaar zou komen wanneer dit consequent zou worden doorgevoerd. De lange discussie liep uit op een schorsing op verzoek van mr. Michielsen (WD). Daarin werd een amandement op het voorstel van het college voorbe reid. Dit luidde; „Overigens zal de fasering van de te bouwen woningen dienen te geschieden overeenkomstig hetgeen daar omtrent is voorgeschreven door G.S. bij besluit van 10-12-'75". De gehele raad en zelfs wethou der Maan schaarden zich hier achter. (Van onze correspondent) HAZERSWOUDE —De wethouder van sociale zaken van Hazers- woude, J. D. de Wit, heeft tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering verklaard dat er volgende week een gespPek zal plaats vinden betreffende de personeelsproblematiek in de Stich ting Midden-Rijnland. Aan dit „open, vrij en eerlijk" gesprek zullen deelnemen: het bestuur van deze stichting voor maatschappelijke dienstverlening, de groep van acht maatschappelijk werkers en de wethouders van sociale zaken van Alphen aan den Rijn, Hazers- woude, Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp en Zoeterwoude. In deze gemeenten is, zoals bekend, Midden-Holland werkzaam. Van onze correspondent Zoeterwoude De gemeenteraad heeft gisteravond een voorstel tot het nemen van een Voorbereidingsbesluit waardoor de bouw van 2 woningen aan de Hoge Rijndijk tussen de Haflo manege en de voormalige rectorswoning mogelijk zou worden unet grote meerderheid verworpen. Het verbaasde vele raadsleden dat Rijkswaterstaat hiervoor een uitritvergunning had verleend. Van Rijn vroeg zich af of de strook grond misschien straks een funktie zou kunnen hebben bij het ontwerp-bestemmingsplan „Hoge Rijndijk West". Wiekmeijer (WD) sprak van een „gedrongen plan" en verwierp het voorstel op planologische gronden en Duindam (CDA) achtte de plaats zeer ongelukkig in verband met de bushalte ter plaatse. Bij de stemming bleken alleen de beide wethouders vóór. Wel algemene instemming was er met het voorstel subsidie te verlenen in de restauratiekosten van de N.H.-kerk. Op een vraag van de heer Duindam deelde wethouder Maan mede dat gistermor gen een gesprek heeft plaats gehad van het college met het bestuur van het reg. woonwagencentrum. B. en w. zijn onder de indruk gekomen van de geweldige problematiek die er momenteel in Leiden is en hebben zich bereid verklaard de mogelijkheden in Zoeterwoude na te gaan voor het inrichten van een kamp van beperkte omvang. Daarbij zouden wel voorwaarden worden gesteld o.m. aan de verhuizing van woonwagenbewoners uit andere regio's naar deze omgeving. De wethouder was bijzonder teleurgesteld in de houding van de aktievoerende maatschappelijk werkers van „Midden Rijnland" die niet kwamen opdagen bij een gesprek tussen hen en het bestuur waarbij de betrokken wethouders aanwezig zouden zijn. En dit om zo'n formalistische reden als het ontbreken van een agenda. LEIDSCHENDAM - De lagere tuinbouwschool aan de Lei- schendamse Westvlietweg houdt a.s. vrijdag en zaterdag weer open dagen, de eerste dag 's middags van 1 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur en zaterdag van half 11 's morgens tot half 1 en 's middags van 2 tot 5 uur. WASSENAAR - De Wasse- naarse Katholieke Bejaarden vereniging houdt op maandag a.s. in het Jeroenhuis in de Kerkstraat een ledenvergade ring onder leiding van de nieu we voorzitter, de heer A. J. van Bemmelen. Aanvang 14 uur, en wordt voorts een loterij gehou den en er zal worden gekiend om prijzen. A. v. Diggele 1' verlaat raad j Leiderdorp Van onze correspondent S LEIDERDORP - Het PvdA- raadslid A. P. van Diggele zal EE na de komende raadsvergade- S ring, op 1 maart, uit de raad S stappen, Hij doet dat, zo zegt g hij, omdat hij door zijn drukke ^E werkzaamheden in zijn gewone S werkkring geen kans meer ziet EE het raadswerk goed te doen, S Van Diggele is werkzaam bij de S Vereniging van Nederlandse Ge- meenten. Ook zijn waarschijnlijke opvol ger in de raad is daar werk zaam. Dat is A. M. Willems, op dit moment nog voorzitter van de afdeling Leiderdorp van de Partij van de Arbeid. Van Diggele is het vijfde raad slid dat na de laatste verkiezin gen de raad verlaat. Eerder leg den al Riet Uhlenbeck (D'66), Marietje van der Molen (PvdA), C. H. E. Brainich en F. G. van Haersma Buma (beiden WD) hun functie neer. Jubilerend paar in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Dinsdag a.s. is het 55 jaar geleden dat de heer en mevrouw Th. Op dam-Van Leeuwen in het huwe lijk traden. Na enkele jaren in Sassenheim en Voorhout te heb ben gewoond vestigden zij zich in 1925 in Zoeterwoude aan het Watertje waar men een rietdek- kersbedrijf had en een sigaren zaak. Nu woont de familie aan de Kerklaan no. 19. De jubile rende echtelieden hebben 11 kinderen en een grote schaar kleinkinderen en ook achter kleinkinderen. Morgenochtend is er om 11 uur een H.Mis ui- dankbaarheid in de Christus Dienaarkerk en gelegenheid tot feliciteren is er op vrijdag 6 februari van 16.30 -17.30 in Don Bosco. Expositie in Noordwijk Van een onzer verslaggevers Noordwijk In de kapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan zee exposeren Frans de Groot en P. J. Gootjes vanaf morgen tot en met 22 februari schilderijen en objecten. De ex positie „Een ander bewustzijn" wordt morgen om 16.00 uur door burgemeester Bonnike van Noordwijk geopend. Tentoonstelling in Wassenaar Van een onzer verslaggevers Wassenaar In de Galerie-bi bliotheek aan de Luifellaan 1 in Wassenaar exposeert vanaf aan staande zaterdag tot 4 maart de kunstenares Otti Henkemans. Otti Henkemans is opgeleid door de Duitse landschapsschil- der Carl Nonn. Zij heeft tijdens haar leven veel gereisd. Indruk ken hiervan zijn in haar schilde rijen terug te vinden. De exposi tie wordt morgen geopend om 15.00 uur door mr. J. van der Drift Feestavond Noordwijkse Oranjevereniging Van onze correspondent Noordwijk De Oranjevereni ging Noordwijk aan Zee organi seert op vrijdag 6 februari a.s. in het Lido-theater een feest avond voor haar 550 leden. Aanvang 19.30 uur. De Noord wijkse Damestoneelgroep „Ri ka Hopper" zal het toneelspel „Als je voor een dubbeltje ge boren bent" opvoeren. Tijdens de pauze wordt een verloting gehouden met een 3-daagse ge heel verzorgde Rijnreis per lu xe toeringcar voor twee perso- nen als hoofdprijs. Verder 1 wordt de film „Vakantieperike len" van Louis de Funes ge draaid. Na afloop is er voor geïnteresseerden een gezellig samenzijn met medewerking van „The Moods". legde ,.De Bokken" le kaarten op tafel bij donateurs Van onze correspondente Van onze correspondente VOORHOUT - Op de dona teur svergadering van de carna valsvereniging „De Bokken" gis teravond werd door voorzitter Nick van Schooten enige inzicht gegeven in het tot nu toe gevoer de, en het in de toekomst te voeren beleid van deze vereni ging die zichzelf uitstekend fi nancieel kan bedruipen. Inspraak was er ook voor de aanwezige donateurs. Daar maakte mevrouw Mulder gretig gebruik van en stelde voor één of meer kienmiddagen voor de bejaarden te organise, on. Dat is bij deze leeftijdsgroep momen teel bijzonder "in". De voorzitter zou dit in het be stuur bespreken. Hij opperde het idee om op zo'n middag ook de film te vertonen die van de carnavalsfeesten wordt ge maakt. AAKLANDERVEEN - Het da mesteam van de volleybalver eniging Aarlanderveen, heeft een overwinning van 3-0 be haald op L.U.S.V. (6) Het team voert nu ongeslagen de ranglijst

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4