pi PvdA-leider vernoegzaamheid verweten BUURTWERK IS EEN ERG VAGE TERM; MAAR HET ZAL JE VAK MAAR WEZEN annen voor gecombineerde - basisschool op Kaasmarkt ABN geeft Zijl wijk geen gebouwtje voor een peuterspeelzaal Bibliotheek in voormalige kweekschool? Jenaplan-school in de Zijlwijk VRIJDAG 30 JANUARI 1976 btlLlit CuuKAlU (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „De PSP heeft nooit de werkelijke intentie gehad nauw met de andere progres sieve partijen samen te werken. Het daarvoor noodzakelijke minimum aan vertrouwen heeft bij de PSP van het begin af aan ontbroken. Slechts de wens om samen met PPR en D'66 tegenwicht te bieden aan „het te verwachten PvdA-opportunisme" vormde het PSP-motief voor toetreding tot het progressief akkoord" Dit schrijft PdvA-voorzitter Eikerbout in een brief namens zijn partij gericht aan het PSP- bestuur naar aanleiding van het besluit van die partij de samenwerking met de PvdA in de Leidse gemeenteraad op te zeggen. De brief is na de tamelijk onbeschaafde brief van fractieleider Meyer aan het PSP-raadlid Anne van de Zande, de tweede en dit maal In de brief wordt de PSP verweten nooit de positieve wil te hebben gehad om vorm te geven aan een progressief beleid, alleen haar eigen identiteit voor te staan die slechts is gebaseerd op het schoppen tegen de progres sieve partners. „De enige zelfkritiek die de PSP kan opbrengen is dat zij zich heeft vergist in de „slechtheid" van de PvdA en de „domheid" van de PPR. De PSP probeert met geen woord uit te leggen waarom het breken met de PvdA het doel van een socialistische stadspolitiek dichterbij zou brengen,," aldus de PvdA Fractieleider Leo Meyer raakte gisteravond tijdens een ledenvergadering van zijn partij op deze brief in. Hij noemde de PSP-breek- punten „24 smoezen (het zijn er overigens 21-red) om er tussen uit te knijpen". Verder verweet de PvdA-leider de PSP" aperte on waarheden te hebben geschreven in de bree- knota. Als een van die punten noemde hij de GSD, waar volgens hem zeker wel wat ge beurt getuige de structuurgroep die voor de sociale dienst is ingesteld (dat gebeurde vorige week-red). Als andere positieve beleidspunten van het college noemde Meijer de aanpak van de binnenstad en wees hierbij o.m. op de rehabilitatieplannen van Maredorp-Oost (die overigens op initiatief van en door een aantal actieve wijkbewoners zijn opgesteld - red.) Bij de PvdA bestaat geen enkele behoefte alsnog de voorgeschreven procedure te volgen en bij het verbreken van de samenwerking door een van de partners een gezamelijke ledenvergadering te houden. „Er is geen enkel uitzicht op een standpuntverandering bij de PSP", aldus voorzitter Eikerbout gisteren. „De vier voorzitters gaan dus binnenkort om de tafel zitten om de scheidingsacte op te stellen". Ook het voornemen van de PSP om met een eigen motie van wantrouwen tegen PvdA-wet- houder Van Aken te komen werd gisteravond tijdens de ledenvergadering van de socialisten besproken, waarbij het opviel dat de hele avond alle wethouders bij hun naam werden genoemd terwijl de heer Van Aken steeds werd omschreven als „een van onze wethou ders" Leendert Jonker, ex-PvdA-raadslid en thans lid van Provinciale Staten, vond dat na het uittreden van „die dooie PSP-ster" wel wat aan imageverbetering mag worden gedaan. Hij maakte Leo Meyer het verwijt van „ver noegzaamheid" en vroeg zich af wat het colle ge had gedaan om het politiek zelfvertrouwen van progressief Leiden te bestendigen. De enige levendige noot in de overigens vrij matte PvdA-leden vergadering vormde een opmerking van een van de leden, die stelde dat het resultaat van 15 maanden links beleid toch nogal magertjes was, en de reactie van de traditioneel emotionele wethouder Ver boom hierop. In de voor hem kenmerkende minder parlemenaitare taal verweet de wet houder de vragensteller zijn kritiek te hebben geuit en vroeg hem liever te wachten tot het einde van de rit. Meijer vergenoegzaam" Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bij de gemeente zijn plannen in voorbereiding om één nieuwe school voor basisonderwijs aan de Kaasmarkt te bouwen. Deze gecombineerde school, die naar het model van de Leedewijkschool in de Merenwijk zal worden gebouwd, moet als vervanging van de verschillende basisscholen in de binnen stad dienen. Een en ander is een gevolg van de sterk teruglopen de leerlingenaantallen zowel op de confessionele als op de openbare basisscholen in de binnenstad Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de raadscom missie onderwijs, recreatie, sport en samenlevingsopbouw deelde wethouder Tesselaar mee dat alleen met de stichting katholiek onderwijs Leiden nog geen overeenstemming is be reikt. De stichting heeft plannen om in „De Camp" nieuwbouw te plegen voor de in slechte staat verkerende Haarlemmer- straatschool. Teneinde de vleu- gelschool aan de Kaasmarkt te verwezenlijken is het noodzake- In mei weer Beethoven-cyclus LEIDEN De Beethoven-cy clus die K O dit jaar voor Leiden op het programma heeft l staan, omvat drie concerten die achtereenvolgens gegeven zullen worden op vrijdag 14 mei, vrij dag 21 mei en vrijdag 28 mei. Alle concerten zullen worden gegeven in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal en beginnen om 20.15 uur. Het orkest dat de K O-Bee- thovencyclus gaat verzorgen is het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Anton Kers jes. Hoewel dit orkest nog niet eerder door K O naar Leiden is gehaald, zal het ensemble voor velen niet onbekend zijn. Regelmatig was het te zien en te beluisteren tijdens televisie uitzendingen. Aan het eerste concert, op 14 mei, werkt de fenomenale violist Joseph Suk mee. Het program ma vermeldt de Ouverture Eg- mont. Van Beethovens vioolcon cert en de vijfde symfonie. Op vrijdag 21 mei verleent de Ame rikaanse meesterpianist Anton Kuerti zijn medewerking aan het concert. Hij zal het tweede pianoconcert uitvoeren. Boven dien staan Musik zu einem Rit- terballet en de zevende symfo nie op het programma. Op vrij dag 28 mei wordt de Beethoven- cyclus afgesloten met een con cert waarin de Russische pianis te Eliso Wirsaladze in het vijfde pianoconcert zal optreden. Op dezelfde avond zal ook nog de zesde symfonie, de Pastorale, worden uitgevoerd. Zoals gewoonlijk bestaat er weer gelegenheid vanaf heden om op deze druk bezochte con certen in te tekenen tegen gere duceerde „voor-intekeningsprij- zen". Deze voor-intekening geldt echter slechts tot uiterlijk 31 maart a s. De abonnementsprijs bedraagt bij voor-intekening (voor drie concerten) slechts 22,50. K O-inschrijvers beta len 18,- of 15.-. Na 31 maart zijn de prijzen van abonnementen (voor drie con certen gesteld op ƒ28,50. Voor K O-inschrijvers gelden de volgende prijzen: 24,- en ƒ21.-. Men kan zich voor de Beetho- vencyclys 1976 opgeven op het Bureau van K O. Oude Vest 45 te Leiden. Telefonisch is het bureau te bereiken onder tele foonnummer 131841, 141200 en 141141. Bij de intekening kan men opgeven naar welke plaats in de zaal of op het balkon de voorkeur uitgaat Bij de toewij zing van de plaatsen, wordt zo veel mogelijk rekening gehou den met de voorkeurswensen. Het is echter raadzaam om zo vroeg mogelijk wensen kenbaar te maken, omdat de toewijzing van de plaatsen op volgorde van binnenkomst van de opgaven, zal geschieden. lijk dat het r.k. onderwijs ook de Haarlemmerstraatschool „in zet". Hiertoe is men niet bereid omdat men vreest dat de reali sering van één binnenstads- school te lang op zich zal laten wachten. De heer Van Oosten (PPR) vroeg zich af of het stichten van één binnenstadschool niet zal stuiten op problemen van ver voer. „Vooral voor het basison derwijs is de wijkgebondenheid erg belangrijk". Wethouder Tes selaar stelde dat eventueel plaats is voor twee combinatie- scholen (op het LBF-terrein en de Kaasmarkt) of drie (op het Rapenburg, in de buurt van de Hooigracht en De Camp). „Een belangrijk punt is van overwe ging is echter dat in één school verreweg het efficiëntst kan worden gewerkt". Dienstplichtige militairen zoeken steun In Leiden gelegerde dienstplichtige mili tairen gingen gister avond (koopavond) de straat op om het winkelend publiek steun te vragen in hun ijveren om een betere compensatie regeling. Zoals be kend willen de dienstplichtigen de overuren die zij ma ken uitbetaald krij gen in geld of in de vorm van vrije da gen. Veel vrouwen zetten hun handteke ning onder een peti tie. die binnenkort zal worden aangebo den aan minister Vredeling van defen- Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: ChanlaJ, dr v Heiimans en C van Es. Marco Paulu; v. T. A Beugelsdijk en J. M C Rijsher Natasja Marretje Theodor retie Theodora dr v. L P. H. N. Krakau en M. A. Vis; Peter zn v H van der Bent en A. Ruwaard; Jan zn. v. P. Mostert en J Noort Overleden; C. G. Bmssee geb. 26 sep. 1896. ihtgenote van P van den Bosch, E. de Rie geb. 9 feb. 1905, gehuwd geweest at; M. CoUewijn geb. 27 ju; 1. Peters; 1975 dr v W G. Collewijn N. G. Buijsman geb 23 mrt itn zn. v. T. B. M. Buijsman en A. A. E M. Siim; D J G. van den Kerkhof geb. 14 jun. 1974 zn. v. G. J. J v.d. Kerkhof en J M. J. Heestermans; T Burgerhout geb. 8 jun. 1884, man. Gehuwd: J. C M. van Deventer en H. J. M. van Gijlswijk; I J Lolkes de Beer en J. H. Benschop, H. Heemskerk en N. M. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De voormalige kweekschool aan de Paulus Buysstraat krijgt geen onder- wijsbestemming. Dit deelde wethouder Tesselaar gisteren Gospelgroep naar Leiderdorp Dit is de Amerikaanse gospel-country-rock- group De Forerunners die op toernee in Euro pa zaterdag 14 februari optreden in gebouw Irene aan de Hoofd straat 80 in Leiderdorp. Het concert wordt ver zorgd door de plaatse lijke Baptistengemeen te /in samenwerking met andere kerken. Kaarten (a 3,50) zijn verkrijgbaar aan de zaal en bij mej. N. de Vries. V. d. Valk Bou- manweg 236, Leider dorp. tel. 134919. mee tijdens een vergadering van de raadscommissie voor onderwijs, recreatie, sport en samenlevingsopbouw op een vraag van het CDA-raadslid Bosch. Zoals bekend staat het schoolge bouw al sinds een half jaar bloot aan vernielingen. Aanvan kelijk zou er een LOM-school in worden gevestigd. Door de rijksinspectie werd het gebouw evenwel afgekeurd voor derge lijk onderwijs. Inmiddels is er voor meer dan een ton schade aan het gebouw toegebracht. Van de heer Bosch kwam de suggestie te overwegen of er een bibliotheek in het gebouw kan worden gevestigd. Imperium speelt Roald Dahl LEIDEN De Leidse amateur toneelvereniging Imperium heeft een nieuw stuk op haar repertoire: „Gisteren was het mooi" naar verhalen van Roald Dahl. Het stuk wordt onder re gie van Rein Edzard in het Mi- cor-theater aan de Vestestraat 40 gespeeld op iedere vrijdag en zaterdagavond vanaf 13 fe bruari (try-out), 14 februari (pre mière) tot en met 27 maart Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Algemene Bank Nederland is niet bereid een houten bouwkeet af te staan ten behoeve van de stichting „Zijlwijk" voor het inrichten van een peuterspeelzaal. Dit deelde wethouder Tesselaar gis teren mee tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor onderwijs, recreatie, sport en samenlevingsopbouw. Aanvankelijk zou de stichting haar intrek nemen in het voor malige ABN-gebouwtje naast de Korti-markt achter de Me- rendonk. Het gebouwtje werd evenwel door de ABN verkocht aan de rijwielhandelaar Van Zijp (tevens raadslid voor het CDA). Volgens wethouder Tes selaar heeft de ABN beloofd een ander onderkomen voor de peuters van de „Zijlwijk" te zoeken. Tijdens de gisteravond gehou den vergadering deelde wethou der Tesselaar mee dat de ge meente zal onderzoeken of er een mogelijkheid bestaat om huisvesting te krijgen in de voormalige Korti-markt, die ei- Nieuwe leiding Dienstencen trum De heer B. Sibon wordt per 1 maart de pro jectleider van de Stichting Diensten centrum Leiden. Hij volgt in deze functie op mevr Y. Vonde ling. Tijdens een kennismakings- en afscheidsbijeenkom st, gistermiddag in het dienstencentrum aan de Topaaslaan in het Morskwartier, dronken de heer Si- bon en mevr. Vonde ling een glas op de toekomst van de stichting. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de .Zijlwijk" woon basisonderwijs kan wor den overgeschakeld dan bij voorbeeld bij Montessori-onder- - - wijs. Met de schoolraad zal nog nuinc ET#?* verder over deze onderwijsvorm planschool. Uit een onder de den gesproken. ouders van drie-, vier- en vijfja- rige bewonertjes van de wijk is gebleken dat een lichte voor keur voor deze onderwijsvorm is. Ook b. en w. willen een Jena planschool in de wijk realiseren. Een belangrijke overweging hierbij is dat van Jenaplan-on- derwijs gemakkelijker op ge- LEIDEN Morgenavond ver zorgt de jongerengroep The Lord's Folks om 19.00 uur de eucharistieviering in de Jozef kerk aan de Herensingel, met als thema: Stem en tegenstem. Voorgangers zijn: pastor J. Se- verins en pater P. de Ridder. LEIDEN Het is gezegdbuurtwerk is een erg vage term. Dat neemt niet weg, dat gisteravond in Het Vijf Hoven- huis enkele tientallen opbouw-, wel- zijns-, sociaal- en buurtwerkers graag gevolg gaven aan de oproep van het Breed Comité Welzijnswerk Leiden om eens te komen praten over het buurt werk. Een buurtwerkavond, zogezegd. Een avond ook. die in de eerste plaats (in eerste instantie of primair, zouden we moeten zeggen) was bedoeld voor de bewoners van de buurt Ze konden dan en de meeste uitgenodigde raadsleden instrument van de overheid wordt, blij- praatpatroon vast ook, want er viel nog meer gemeentelijk ven we er achteraan hollen. Het moet Omdat er toch geen buurtbewoners wa- opbouwwerk hier en daar in vergade- allereerst zelf-organisatie zijn van de ren die weten wilden wat buurtwerk maar ja, door je opleiding zit je Voor sommigen was dat even een eenmaal vaak aan een bepaald dreun, maar men verwerkte het man moedig. Het kón inderdaad voorkomen, dat buurtbewoners alleen maar graag klaverjassen en met elkaar een pilsje ringen te verhapstukken. Wel waren er buurtbewoners. Zoiets moet je niet al- eigenlijk wel was, speelden de talrijke willen drinken. Een opmerkelijk geluid Duivestein (PvdA), Elzenga (WD) en leen laten afhangen van welzijnswer- gesprekspartners elkaar de bekende bal uit het Haagwegkwartier: „Om onze Anne van der Zande met haar PPR- kers". 11j toe. Dan krijg je uitdrukkingen te horen buurt zou een hoge schutting moeten de Daarmee was al heel veel gezegd, want die je elke vorm van welzijns- of buurt- komen, want (aldus van Actie-comite- ins niemand van de werkers en aanverwan- werk zouden doen afschrikken: aanja- zijde) het lijkt erop, dat we volledig volgens de uitnodiging) waren er ook ten wilde daar ook maar een speld gen, aankaarten, er domweg zijn, een worden ingekapseld door PSP-D'66-achtergrond. Helaas, buurtbewoners om wie het ging (althans niemand van de werkers en aanverwan- niet. Een enkeling, maar die was al tussen zien te krijgen. Elzenga we stuk samenspel, „hij brengt eerst zijn volop bij het buurtwerk betrokken. en doctorandussen van de zullen het jargon zien vast te houden criterium in", participatie bevolking, de Welzijnsraad. We willen het zelf doen, vragen en luisteren en praten over wat Het werd nu een beroepsmatig onder- stelde zich praktisch op: „Je zult met werker moet een visie op de maatschap- autonoom blijven, en daar krijgen buurtwerk nu eigenlijk is, wat de plaats van een buurtcentrum in het buurtwerk is, waf het beleid van de gemeente Leiden met betrekking tot het buurt werk heeft te betekenen en zo van die zaken meer. Ook zouden er de wethouders Ooster man en Tesselaar zijn onsje, want sommige groepen in onze dat buurtwerk toch niet om partijen en pij hebben, een stuk professionele tech- geen kans toe, want op het stadhuis zegt maatschappij raken nooit over het politieke inzichten heen kunnen. Het niek, en dat alles steeds maar in discus- men al gauw: het oproer kraait „vak" uitgepraat. Een bewoner-deskun- probleem ligt bij het feit dat de wel- sie brengen. Maar zonder actie krijg je hier geen dige formuleerde het aldus: „Buurtwerk zijnssector altijd de sluitpost van de Iemand die zijn hoofd koel hield, zag snars van de grond. Sorry hoor, als hier voor mij betekent, ik zou haast willen begroting is. We zullen moeten proberen een welzijns- of sociaal werker niet als mensen van de Welzijnsraad zitten, zeggen, een beweging van mensen die in Den Haag, dat er meer geld voor iemand „die op een klaverjasavond in maar zo is het nou eenmaal, bezig zijn met een stuk welzijn, zoals zij dat in hun buurt beleven. De gedach te, dat het buurtwerk een stuk werk van Duivestein betiteld met beschikbaar komt". Ook dat was taal het buurthuis bij de mensen -aan het die aansloeg. Andere taal werd door tafeltje komt zitten om te vragen: wat „academisch is er mis op je werk of bij je thuis. genlijk geheel als noodvoorzie ning voor het club- en buurt huiswerk van de ..Slaaghbuurt" is bestemd. De wethouder zag weinig heil in de aankoop van een noodgebouw speciaal voor de „Zijlwijk". „Ook voor andere peuterspeelzalen doen we dat niet Iets dergelijks zou de „Zijl wijk" in een uitzonderingsposi tie plaatsea Er zijn nog genoeg wijken in Leiden die het geld dat hiermee gemoeid gaat har der nodig hebben." Van de heer Houtman (SG P/GPV) en de heer Bosch (CDA) kwam kritiek op het beleid van de wethouder in deze. „U hebt de stichting „Zijlwijk" een peu terspeelzaal beloofd. Toen bleek dat het ABN-gebouw los van de Korti-markt kon worden ver kocht heeft u nauwelijks moeite gedaan het te kopen. Nu moet u zorgen dat er een andere op lossing komt", aldus de heer Bosch, die pleitte voor een semi permanent gebouwtje centraal in de Zijlwijk. Onbevangen optreden leerlingen muziekschool OEGSTGEEST - Leerlingen van de Streekmuziekschool Leiden en omgeving gaven gis teravond een uitvoering in het Gemeentecentrum Oegstgeest. Ruim twee uur lang werd er in de propvolle ruimte lustig op los gemusiceerd. Kenmer kend is de onbevangenheid waarmee „die jeugd van te genwoordig" optreedt, de in tensiviteit waarmee het alle maal wordt gedaan. Gedraaf, gedraai, geroep, gezwaai Maar dan begint het en dón is het opeens stil. heel stil Aandachtig wordt er geluis terd, bewonderend, geamu seerd, verteders, maar ook wel een beetje kritisch, want dat hoort er natuurlijk ook bij, of soms niet soms? Wat moet ik nu nog zeggen over af en toe heel bedreven gitaar, piano, fluit of ensem- blespel en zang? Hoofdzaak is mijn inziens dat er, klaarblij kelijk, nog heel wat jongelui zijn die er tegenwoordig nog, of weer, ontelbare inspannen de uren voor over hebben om iets te presenteren dat het aan horen meer dan waard was. Om nog maar te zwijgen over de vakmensen die daarvoor nodig zijn om dit allemaal in goede banen te leiden... Huub Buurman Grof vuil LEIDEN De grof-vuilwagen van de rei nigingsdienst komt maandag langs de vol gende straten in Leiden: Maresmgel (van Julianastraat tot Zwarte Pad); Prins Fredenkstraat; Koningstraat Bronckhorstlaan; Willemstraat, Prins Hen dnkstraat plein; Mauritsstraat. Louise de Colignystraat; Waldeck Pyrmontstraat. Manuxstraat (van Maresmgel tot Willem de Zwijgerlaan); Amaliastraat; Johan Wü Fnsostraat. Van Hogendorpetraat Van Limburg Shrumstraat; straat; FaJckstraat, Anne van Saksen- straat; Kemperstraat; Molenstraat. Mare smgel (van Zwarte Pad tot Haarlemmer- trekvaart); Pasteurstraat; Hansenstraat Korte Hansenstraat. Leeuwenhoekstraat Groenoordstraat - plein; Musschenbroek straat. Lucas van Leydenstraat. Bakker Korffstraat, Jan Lievenstraat; Frans van Miensstraat. Gabriel Metzustraat Broek weg; Stadpolderweg; Haarlemmerweg. Raampoort. Raamstraat; Marediik; Piet Hemstraat, Vendelstraat. Poelgeester-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3