Russen: politieke oplossing in Angola Prijzenoorlog in drankenhandel vrijwel bezworen Geen kans op stern et Deltakabel PvdA verdeeld over ontkoppeling van omroepbladen Hilversum boycot Van DuinsWillempie Friezen blijven hopen op Elfstedentocht Regering wil toetsing handhaven DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 30 januari 1976, 66e jaargang no. 20337 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden-* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Man van 59 TV-spel „De man van 59" op Ned. I om 22.25 uur. 19.55 19.15 uur Farce Majeure. Om 22.00 uur Briggs. Ned. II om 20.25 uur Mies Bouwman met „Een mens wil""', om 22.00 uur Gebr. Ham mond en om 22.50 uur Televizier met moorden in Frankrijk. ZONNIG VRIEZEND WEER Droog en zonnig weer met in de ochtend matige tot strenge vor st. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind uit oost tot zuidoost, maxima om streeks min 4 gr. Morgen: Zon: 8.24 - 17.24 Maan: 07.57 - 18.09 Schev. hoogw: NM 3.21 - 15.33 Laagw: 11.17 - 23.36. LONDEN :Reuter-ANP) - Terwijl als gevolg van een ommezwaai van de Sovjet- Unie, (de mogelijkheden om in Angola tot een politieke oplossing zijn verbeterd gaat de Britse SAS (Security Ad visory Services onverdroten door met het werven van huurlingen „Om in Angola tegen de communisten te strijden". De SAS heeft nu ook het oog gericht op voor malige Nederlandse mari niers. Dat blijkt althans uit de verklaringen van SAS- manager Les Aspin. Hij noemde de Nederlandse ma riniers „de beste comman do's van Europa" en hij hoopt er zo'n dertig tot vijf tig te krijgen. Les Aspin zei dit in een interview voor VARA's „Achter het Nieuws" tegen interviewer Ludi Boeken. Mos kou heeft zich in een gezaghebbend artikel in het regeringsblad Izvestia voorstander van een politieke oplos sing van het conflict in Angola ge toond en verklaard dat de volksbe weging MPLA dat is. De MPLA is, zoals bekend in strijd gewikkeld met de pro-Westerse bewegingen FNLA en Unita. De Sovjet-Unie juicht de vorming van een overgangsregering De opvoeding en training van de kinderen is een van de belangrijkste zorgen van de MPLA. In de straten van Loeanda lopen zij als militairen te paraderen. toe, waarin ook vertegenwoordigers van FNLA en Unita zou moeten bevatten. Inmiddels overweegt de Amerikaanse regering ernstig het Congres te vragen openlijke steun te geven aan FNLA en Unita. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Kis singer aan de subcommissie van de Senaat, die zich met deze zaken be zig houdt, medegedeeld. (Van onze radio- en televisiere dactie) Hilversum De NOS en ver schillende andere omroepen hebben besloten het carnaval sliedje „Willempie" van André van Duin niet meer of minder oit te zenden Dit besluit is een gevolg van het aangespannen kort geding tegen Van Duin, zijn manager en zijn platen maatschappij om het liedje uit de handel te nemen. André van Duin heeft inmiddels laten we ten niet de bedoeling te hebben geestelijk gehandicapten bela chelijk te maken. Hij is dan ook niet van plan het liedje terug te trekken. De NOS heeft de programma makers verzocht „Willempie" niet meer uit te zenden. Omdat het liedje bovenaan de Top-40 staat zal het toch vanmiddag in het NOS-programma van die naam te beluisteren zijn. Ook AVRO's Toppop zal het van avond via de televisie uitzenden, hoewel deze omroep besloten heeft het liedje niet meer uit te zenden. De NCRV schrapte het al eerder uit haar programma's terwijl de KRO eveneens veel voelt voor „remmen". André van Duin, die zich bijzon der teleurgesteld voelt door de aantijgingen, heeft verklaard er van overtuigd te zijn, dat hij niets heeft gedaan wat niet door de beugel zou kunnen. Hij ziet de afloop van het kort geding, dat maandag in Haarlem dient, met het volste vertrouwen tege moet. (Zie verder pagina 9). Voedselvergiftiging Op het Caribische eiland Jamaica zijn 20 mensen om het leven geko men en 61 naar ziekenhuizen overgebracht, als gevolg van een voedselvergiftiging. De ver giftiging wordt toegeschreven aan bedorven meel. Wolven Vier tot zes wolven zijn de bossen van het Nationale Park van Beieren ingevlucht, uit panische angst voor het motor lawaai van een sneeuwrüimma- chine. De directeur van het Na tionale Park deelde mee, dat de wolven schuw zijn en voor men sen op de vlucht gaan. Terrorisme Vijftien terroris ten, onder wie twee vrouwen, hebben gisteren het kantoor van de Amerikaanse Bendix Corpo ration in Buenos Aires (Argenti nië) overvallen. Twee Argentijn se employees van het bedrijf werden tijdens de aanval dood geschoten. Later schoten de ter roristen nog een politie-agent neer. Censuur In Spanje zal de film-censuur worden afgeschaft, zo heeft Diaz, directeur-generaal voor het Filmbedrijf gisteren meegedeeld. De regering zal een wet afkondigen voor de ophef fing van de wet. Als u dóórdenkt Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte. is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr. 349, Leiden. R E Y S Leiden (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN In Leeuwarden zijn de eerste prille voorbereidingen getroffen voor een eventuele elfsteden tocht. Zo zijn voorzieningen aangebracht bij de electri- citeitscentrales en bedrijven om ervoor te zorgen dat geen warm koelwater het mogelijke schaatstraject kan bereiken. Theoretisch is de kans op een elfstedentocht niet uitge sloten. Van de elf tochten sinds 1912 werden er zes in februari gehouden. Voorlopig heeft men echter nog minstens tien dagen matige tot strenge vorst nodig. Friese schaatsliefhebbers stellen momenteel alles in het werk om de kans op de legendarische schaatstocht zo groot mogelijk te maken. Soms gaat men daarbij over de schreef, zoals gisteren enkele Friezen, die twee zwa nen doodschoten omdat deze een wak in een ijsbaan openhielden. Nederland, bekend als het land met de vele slootjes en kanaaltjes, kan na vele jaren het water weer eens betreden met de smalle ijzers ondergebonden. „Koeck en Zoopie-tentjes" zullen er niet meer op de ijsvlakten verschijnen, maar het ijs is al een weelde die we lange jaren niet hebben gekend. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gisteren door diver se drankensupermarkten ontketende prijzenoorlog is door de Economische Controledienst al vrijwel in de kiem gesmoord. De meeste supermarkten die de per 1 januari vastgestelde mini mumprijs ontdoken, gaven gevolg aan de waarschuwing van de dienst. In twee zaken werd procesverbaal opge maakt en in een bedrijf in Rotterdam werd de goedkope drank in beslag ge nomen. „We hebben de algemene chaos die dreigde, weten te bedwingen", zegt een woordvoerder van de Economische Controledienst. „Op dit moment zijn de belangrijkste prijsontduikers in het ga reel teruggebracht De resterende overi ge zullen we vandaag bezoeken", aldus de controledienst. Drankensupermarkt Dirk van de Broek uit Amsterdam hanteert de minimum prijs weer omdat men vreesde, dat na het ontvangen van een procesverbaal de voorraden in beslag genomen zouden worden. „We hebben nu in elk geval een proces. Een inbeslagname van de voor raden zou ons niets helpen", aldus Dirk van de Broek. Amateur voetbal en hockey afgelast ZEIST - De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- en zondag amateurcompe titie afgelast. Ook alle wedstrijden van de af delingen gaan niet door, erwijl de wed strijden van de c-elf tallen betaald voetbal eveneens geen door gang zullen vinden. De beslissing over het al dan niet doorgaan van de wedstrijden in de ere en eerste divisie ligt vooralsnog in han den van de consuls en de scheidsrechters. De Koninklijke Neder landse Hockeybond heeft alle competitie wedstrijden voor za terdag 31 januari en zondag 1 februari af gelast. Dreiging 99 (Van onze parlementaire redactie) Den Haag - Staatssecretaris Van Huiten van Verkeer wil bij de ontwikkeling van de kabeltelevisie in Nederland de netkeuze weliswaar zoveel mogelijk openhouden, maar hij wijst het veelbe sproken „sternet" van Deltakabel desondanks af. Volgens hem valt het Delta-net buiten de standaardisatie en het voldoet i aan de kwaliteitseisen. Diego had dan een uur no dig voor ze Po sey, die al de tijd zijn zoontje in zijn armen, hield, tot andere gedachten kon brengen. Achtergrond van deze kwestie is, dat de regering al gekozen heeft voor een beheerste ontwikkeling van de kabel-t.v. Het „sternet" van Deltakabel, dat keuzemogelijkheden van 120 kanalen heeft, past niet in de visie van de regering. Zij schaart zich achter de keuze van de P.T.T., die mogelijkheden voor dertig kanalen maximum gesteld heeft via het V.H.F./U-H.F.-systeem Dr. van Huiten liet de Tweede Kamer gisteren weten niet bereid te zijn in een Nederlandse gemeente een experiment met het Delta-net op te zetten. De V.V.D. had hem hierom gevraagd. „Een onpartijdig onderzoek is niet meer nodig. De P.T.T. heeft met alle betrokkenen al overeenstemming bereikt", aldus de staatssecretaris. (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag Van van Doorn van CRM heeft de ruime kamermeerderheid tegen zijn plan om een eind te maken aan de koppeling tussen het abon nement op een programmablad en het lidmaat schap van een omroeporganisatie aan het wanke len gebracht. De PvdA-fraktie, die zich aanvanke lijk sterk tegen dit plan verzette, is na het verweer van de minister in twee kampen uiteen gevallen. De haalbaarheid van het plan blijft niettemin twijfelachtig. De confessionele partijen handhaaf den, zo bleek gisteren, hun bezwaren. Het zal vooral van de opstelling van de socialisten en de liberalen afhangen of Van Doorn zijn zin krijgt. De opstelling van de WD is vooralsnog niet duidelijk. ERKENNING VAN GEWETENSBEZWAREN De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag stemmen over de motie van de KVP'er Kleisterlee, waarin de ontkoppeling wordt afgewezen. De be windsman deed gisteren een dringend beroep op de Kamer „om in het weekend nog eens rustig over de zaak na te denken". Hij hield het parle ment voor, dat de kern van het plan is de gezond making van het omroepbestel. Volgens hem is het bestel hard op weg commercieel te worden door dat de omroepverenigingen hun omroepbladen inzet maken van een harde concurrentieslag op het tv-scherm. Deminister liet verder uitkomen veel te voelen voor een variabele zendtijd voor de NOS. Hierdoor zou de NOS sneller kunnen inspe len op programma's, die duidelijk op haar terrein liggen. DEN HAAG - De re gering wil de toetsing van gewetensbezwa ren tegen militaire dienst toch handha ven. Dit blijkt uit het vanochtend bij de Tweede Kamer inge diende voorstel van minister Vredeling en staatssecretaris Van Lent van Defensie en de ministers Van Agt (Justitie) en Boersma (Sociale Zaken) om de gronden voor erken ning als gewetensbe zwaarde te verruimen. Kern van dit voorstel is dat in het vervolg niet alleen bezwaren van godsdienstige of ethische aard, maar ook bezwaren die berusten op politieke overtuiging voor erkenning in aanmerking komen. Het kabinet bereikte over dit punt in maart vorig jaar overeenstemming. Blijkens het voorstel zal de uitgebreide en indringende erkenning sprocedure verdwijnen. Toetsing van de bezwaren blijft, maar het psychiatrisch onderzoek en het onderzoek naar de sociale omstan digheden van de betrokkene zullen verdwijnen. In de regel zal ook het verschijnen voor de commissie van onderzoek die de minister thans adviseert over het al of niet erkennen, achterwege blijven.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1