Bestuur oudervereniging Leeuwenhorst krijgt krappe steun ledenvergadering Waterlift voor zwaar gehandicapten Ter Aarse architect heeft Isucces met zijn dakkapel Leo en Mien rooien het wel aan de Miening KATHOLICITEIT „KERN VAN DE ZAAK" Revanche LUSV op Groen SC Van een onzer verslaggevers Noordwijkerhout Met een geringe marge is het bestuur van de Ouderver eniging College Leeuwenhorst gister avond na een roerige ledenvergadering van ruim drie en een half uur met de hakken over de sloot gekomen. De da mes en heren mochten van 51 ouders blijven. Tegen het bestuur stemden 45 ouders en 5 hadden geen mening. De tegenstanders („Verontruste Ouders") hadden nog een wapen in petto: een motie. Deze motie keerde zich eveneens tegen het bestuur, maar werd verwor pen met 59 tegen 37 stemmen. Daartus sendoor speelden zich allerlei tonelen af; verontruste ouders waren vaak niet meer te onderscheiden van niet veront rusten. Eigenlijk mogen alle 573 ouders van de ongeveer 700 leerlingen tellende school wel verontrust zijn, want het is op Leeuwenhorst een college dat op een vulkaan lijkt nog lang geen koek en ei. De positie van rector dr. Van Boeckel lijkt nog niet verzekerd. Het ouderverenigingsbestuur wil evenwel het schoolbestuur in de kwestie van al dan niet herbenoemen van de rector geen advies geven. Ook de verhouding tussen rector en dage lijks bestuur van de vereniging is er na gister avond niet beter op geworden. Vooral tussen voorzitter Bleeker die gisteren samen met de heer Winters de leiding had en Van Boeckel botert het niet best. „Het bestuur gaat zich thans beraden op hetgeen vanavond allemaal naar voren is gebracht en het zal trachten tot een betere vertrouwensband met alle groeperingen op de school te komen", aldus de heer Bleeker. Maar juist omdat er zo veel was gezegd, omdat er zoveel vragen zijn blijven bestaan, zal de vertrouwens kwestie op Leeuwenhorst niet in een handomdraai opgelost kunnen worden. Op de vergadering kwamen enkele knelpunten er duidelijk uitspringen. Allemaal gevolgen van de turbulente ontwikkeling van de school die eens werd opgezet voor 300 internaatjongens. Het zijn nu 700 leerlingen, die in deze beperkte ruimte een plaats moeten vinden. Waar de ouders vooral opheldering over willen hebben is de vraag: is Leeuwenhorst nog een katholieke school te noe men? Dit vraagstuk gaat uitvoerig uitgedokterd worden, waarij ook de ouders betrokken zullen HET VERTROUWEN IS NOG ZOEK worden. Tal van ouders noemden deze katholiciteit gisteravond „de kern van de hele zaak''. Van de zijde van het schoolbestuur werd medege deeld, dat de leraar maatschappijleer Beelen, die in een werkstuk Christus en christendom „in diskrediet had gebracht" aan het einde van het schooljaar niet herbenoemd zal worden. Ook rec tor Van Boeckel achtte het standpunt van fe heer Beelen niet in overeenstemming te brengen met loyaliteit t.o.v. de de Kerk. Toch had hij zich tegen het ontslag verzet, omdat het hier ging om „een eenmalig vergrijp". Ook kwam het „bierfeest" van vorig jaar ter sprake. Het „pop-festival" ter gele genheid van het jaarfeest was uit de hand gelopen, waarvoor de rector verantwoordelijkheid nam. Volgens de één zou afgesproken zijn, dat er bier gedronken mocht worden („anders nemen de kin deren zelf drank mee"), maar de heer Bleeker zou achteraf tegen dit besluit zijn geweest. Ook zou er EHBO aanwezig geweest zijn, „voor het geval, dat er ongelukken zouden gebeuren". Een derde voorval, dat tijdens deze Hoekse en Kabeljauwse twisten" werd aangeroerd, was de anti-Franco-deiponstratie, waarbij aan de buiten kant van het gebouw te zien was, dat Franco „een moordenaar" was. Ook bij deze gelegenheid werd de tweesp.alt tussen Van Boeckel en Bleeker duide lijk vergroot. Zo verliep de avond; „conservatis me" in de loopgraaf van het ouderverenigingsbe stuur, dat steeds verontrust mitrailleurvuur moest ontvangen. „Wat hier gebeurt is triest en een schande voor de hele omgeving", aldus een van de ouders; „er is een tekort aan organisatie aan managementvermogen". Van onze volleybal medewerker Leiden LUSV heeft in de promotieklasse revanche genomen op Groen SC. Terwijl de vorige ontmoeting tussen de twee Leidse verenigingen geëindigd was in een 3 - 1 overwinning voor Groen SC, wist LUSV nu de winst met dezelfde cijfers naar zich toe te trekken. Via de setstanden 15 - 12 en 8 - 15 kwam een 1 - 1 tussenstand op het bord. LUSV, dat toonde in een betere vorm te steken, dan de bezoekers, kon tenslotte doordrukken naar een 3 -1 overwinning (15 -12 en 15 -11). Bij de dames had koploper Gemini Kangeroes onverwacht veel moeite met het tweede team van Groen SC. Groen SC bracht de eerste set met 15 - 11 op zijn naam. Gemini wist echter tijdig het tij te keren en stelde via de setstanden 8 - 15 en tweemaal 12 - 15 de 1 - 3 winst veilig. Groen SC-3 behaalde een gemakkelijke 0 - 3 overwinning op Dosko uit Schoonhoven. De dames eerste klasse topper tussen Orion en LUSV is geëindigd in een 2 - 2 gelijkspel. LUSV begon goed. De eerste set werd met 8 - 15 binnengehaald, waarna de studentens in de tweede setmet 10 - 13 voorkwamen.Orion kwam echter goed terug en won deze set alsnog: 15 - 13. In de derde spelperiode werd LUSV volkomen weggeserveerd: 15 - 8 voor de thuisclub. O.l.v. Heieen Bos wist LUSV tenslotte, via 15 -13 winst in de vierde set, een 2 - 2 gelijkspel uit het vuur te spelen. De derde titelkandidaatGroen SC-4, maakte geen fout en won met 3 - 0 van Leski-2 (15 -13,15 - 5 en 15 - 4). Het derde en vierde damesteam van Gemini Kangeroes behaalden beide een 0 - 3 overwinning. Het derde won van de Valken en het vierde van Haak Novo-3. Bij de heren behaalde Groen SC-2 een 1 - 3 overwinning op de reserves van LUSV. De eerste set ging met 3 - 15 naar Groen SC. waarna de volgende set met dezelfde cijfers verloren ging. Groen SC bleek echter de meeste klasse in huis te hebben en wón de volgende twee sets dan ook: 4 - 15 en 11 - 15. Door deze overwinning nam Groen SC-2 de eerste plaats over van het niet spelende Leski. Gemini Kangeroes-3 heeft zijn overwinningsreeks voortgezet door met 1 - 3 te winnen van Orion. Het de laatste tijd zwak spelende SKC leed opnieuw een nederlaag. Ditmaal werd met 0 - 3 verloren van het laaggeplaatste Leski-2. DONDERDAG 29 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT In het verwarmde Noordwijkse badhotel Zeerust is deze week een apparaat in gebruik ge nomen dat het lichame lijk zwaar gehandicap ten uit de Bollenstreek een stuk makkelijker moet maken om ook deel te nemen aan de wekelijkse zwemles. Het is een handlift waar door men de gehandi capten, zonder ze te ver-. moeien of te bezeren, op eenvoudige wijze in het water kan laten zakken zonder dat daar, zoals vroeger altijd het geval was, zowel op de kant als in het water -veel mankracht bij nodig was. Tot voor kort verliep het zwemmen voor de lichamelijk zwaar gehandicapten nogal moeizaam omdat steeds heel wat mensen nodig waren om de gehandicapte „zwemge- reed" te krijgen. De voorzitter van de Invalidenbond afdeling Bollenstreek, de heer v.d. Ploeg, vertelde mij gisteren: „Er bleven steeds meer licha melijk zwaar gehandicapten thuis omdat ze zich bezwaard voelden dat er steeds zoveel mensen aan te pas moesten komen om hen bij het zwem men te helpen. Aangezien het juist voor deze groep gehandi capten van groot belang is dat ze zich een keer per week bij het zwemmen kunnen uitleven is ons bestuur op zoek gegaan naar een oplossing". Die werd gevonden. Het be stuurslid Jan Bemelman uit Lisse sloeg aan het passen en meten en mede dank zij de medewerking van hoteleige naar Droog, kon dit project worden gerealiseerd, „Onze stille wens is nu eindelijk in vervulling gegaan", vertelde mij een gelukkige voorzitter, „en ook de gehandicapten zijn verrukt". „Sommigen, die we al een tijd niet meer hadden gezien, wa ren deze week weer aanwezig en hebben ook al de lift uitge probeerd. De reacties waren erg enthousiast. Ook wij zijn natuurlijk blij met deze water- lift. Per slot van rekening gaat het hier om een groep van zo'n 35 lichamelijk zwaar gehandi capten, die nu weer met een gerust hart hun wekelijkse uit stapje naar het zwembad ma ken". De zwembadlift is een uniek ontwerp dat nog in geen enkel zwembad aanwezig is, zo hoor de ik van de heer v.d. Ploeg. „Ik weet wel dat men in Zoe- terwoude ook iets dergelijks heeft willen construeren maar daar is het nooit van gekomen. En misschien zoekt men elders ook nog naar een oplossing. In ieder geval kan men hier een kijkje komen nemen." Mevr. Van Tilburg laat een zwaar gehandicapte met de lift in het water zakken III Leo en Mien van der Helm in hun bistro aan de Miening Zoeterwoude-dorp, hoe klein ook, heeft sinds kort ook een eigen bi stro en wel in cafe-res- taurant De Vriendschap aan de Miening. Maar het is er geen met een zwart geblakerd fornuis midden in het restau rant waar het vlees open en bloot bruin ligt te bakken en waar smulpa pen zich rond de fon due-sets en het flakke rend kaarslicht kunnen scharen. „Dat heeft alle maal niets met een bi stro te maken", vertelde 'mij gisteren eigenaar Leo van der Helm, die nu al weer zo'n tien jaar De Vriendschap in han den heeft en daarvoor kelner was in het beken de Stompwijkse café ,,'t Blesse Paard". „In de echte bistro gaat het er op zijn frans aan toe", zei hij. Gewoon knusjes smullen in een klein restaurantje met een beperkte keuze. Niet een was lijst aan gerechten, zoals je momenteel in zoveel andere bistro's ziet. De echte bistro heeft maar een paar speciali- teiten zoals gegrild vlees aan de spies, gegrilde zalm, T-bo-i =E ne-steak en tournedos. En het' EE grillen gebeurt dan in de keu- EE ken en niet pal naast de tafel- =E= tjes waar de mensen moeten eten". Leo van der Helm en zijn EE .vrouw Mien hebben het aardig gerooid aan de Miening. De Vriendschap is een veel be- zochte pleisterplaats, al is het wel opvallend dat er heel wei- nig Zoetefwoudenaren komen maar hoofzakelijk mensen van ver daar buiten. Dat was 65 jaar geleden an- ders. Toen heette het café Spoorzicht, een gezellig knijp- je met achter de tapkast Jan- sie Boeremie. Het was een EE stopplaats voor de koeiendrij- EE vers, die van Jansie nooit =E meer dan twee borrels de man EE kregen „omdat de derde pre- =5 cies hetzelfde smaakt als de =5 tweede". Die tijd keert nooit meer te- E= rug. Alles moet nu veel ge- EE haaster. Dat is wel eens jam- iiiiiiiiinii Na een paar maanden van experimenteren en bestudering van de ge meentelijke bouwvoor schriften is architect Ka- rel van der Veek uit Ter Aar er in geslaagd een dakkapel met estetisch aanvaardbare vorm te ontwerpen waar menig bezitter van een eigen woning maar ook wo ningbouwverenigingen al jaren op hebben zit ten wachten. Het is het Ei van Columbus en in Ter Aar met succes toe gepast. Het ziet er naar uit dat de uitvinding van deze 39-jarige architect eindelijk een einde gaat maken aan de vele pro blemen die zich in de afgelopen jaren in tallo ze gemeenten hebben gespeeld rond de dakka pel. Menig gemeenteraad heeft in de afgelopen tijd veel kostbare uurtjes verspild aan discussies over vergunningaanvragen voor de bouw van een dakka pel. In veel gevallen kregen de indieners van zo'n bouwaan- vraag geen toestemming om dat het plan niet voldeed aan de in die gemeente geldende bouwvoorschriften. Die ge- meentelijke beslissingen heb ben heel wat kwade gezichten tot gevolg gehad vooral omdat het bij de afwijzing soms ging om een touwtrekken rond een paar centimeter hoogte- of breedtevrschil. „Ik heb die ontwikkelingen een tijdje gadegeslagen", ver telde Karei van der Veek mij, „tot ik het op een gegeven moment flink zat werd. Hier moet een oplossing voor te vinden zijn, dat ik, en ik ben achter de tekentafel gaan zit ten. En niet zonder resultaat want ik heb een ontwerp ge maakt dat volledig voldoet aan de gemeentelijke voorschriften waar dan ook. Bovendien heeft deze nog een aantal aan trekkelijke voordelen boven de tot nu toe in omloop zijnde dakkapellen. Het ei van Columbus, zoals Van der Veek zijn vinding ty peert, valt moeilijk te om schrijven. Het ontwerp ver schilt in zoverre van de tot nu toe gangbare modellen dat een plat dak ontbreekt en dat daarvoor in de plaats een za deldak is geconstrueerd dat haaks op het „moederdak" is geplaatst. Wie buitenshuis naar de dakkapel kijkt krijgt de indruk dat de nok van het dak is verhoogd, maar dat is gezichtsbedrog. In de Ter Aarse nieuwbouw is in diverse huizen een dergelij ke dakkapel aangebracht, tot volle tevredenheid van de be woners. Niet zo vreemd omdat huizen met een zolderverdie ping er als het ware een vol wassen etage bijkrijgen, om dat, in vergelijking bij voor beeld met een zolder met een voudig dakraam of ouder wetse dakkapel, veel meer licht op de zolder kan binnen komen en ook de beschikbare ruimte aanzienlijk wordt uit gebreid. Van der Veek: „Vooral voor mensen met studerende kinde ren is dit een ideale oplossing: De kinderen hoeven nu niet meer op zolder bij het licht van een schemerlampje te zit ten studeren maar hebben nu volop licht en ruimte. En je krijgt er in feite ook een volle dige etage bij waar de kinde ren de ruimte hebben om te spelen en niet bang hoeven te zijn dat ze om de haverklap hun hoofd stoten aan de schuin oplopende zoldering. In Ter Aar is er veel belang stelling voor de vinding van Karei van der Veek en moge lijk zullen in de toekomst in deze plaats ook de woningwet woningen, waarvan de meeste nu nog slechts een dakraam hebben, met zo'n dakkapel worden uitgerust, zo hoorde Karei van der Veek en zijn vrouw hebben van hun zolder een gezellige kamer gemaakt, waarin het licht binnenvalt door de ramen van een dakkapel-nieuwe-stijl. ik. En de prijs? „Die hoeft niet veel hoger te liggen dan die van de geijkte dakkapel", ver telde mij de architect, die zelf ook nog een bouwbedrijfje runt. „Het verschil is ongeveer 500 gulden maar het kan ook voor minder. De man met de kleine beurs kan dit ook doen. Dan moet'ie weliswaar zelf wat schilderen en aftimmeren maar het ontwerp blijft het zelfde. Ik hoorde van Karei van der Veek dat zijn ontwerp ook uit stekend geschikt is voor de zgn. landarbeiderswoninkjes waar het schuin oplopende dak direct al begint boven de dakgoot". Ook daar kan men dit toepassen", zegt hij, „zon der de bouwvoorschriften te

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5