- Nog steeds geen geneesheer- 1 directeur voor Endegeest CeidocSomant Ruim 2 miljoen stormschade aan Rijnlands zeereep Zes maanden voor roof in Vrouwensteeg Show Gaaikema mist het zout in de pap PPR-raadslid vraagt optreden tegen autoslopers Rijnland verwijdert drijfvuil uit boezems AANGENAAM. insiei isch^ O I Van een onzer verslaggevers Leiden Het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" moet het nog steeds stellen zonder een vaste geneesheer-directeur. Ook me gisteren kon de Leidse gemeenteraad niet tot de definitieve uitspraak komen dat dr. Mojet, sinds het opstappen van geneesheer-directeur L. Straathof een jaar geleden „waarne- mend", als enige kandidaat voor deze functie moet worden voorgedragen. Door het CDA en de WD werd wel een motie ingediend, waarin B. en W. wordt verzocht vóór 16 februari n met een enkelvoudige voordracht te komen ten gunste van de heer Mojet. Aan een stemming over de motie kwam men niet toe. Zoals bekend laat de benoe- |Hming van een geneesheer-di- (■recteur van „Endegeest" lang op zich wachten. Sinds novem ber is de heer Mojet de enige kandidaat voor de functie. Drie andere gegadigden heb ben zich voortijdig terugge trokken. B. en W. stellen zich op het standpunt dat zij geen enkelvoudige voordracht aan de raad willen doen. Daarbij ispr# voorbijgaand aan het feit dat het personeel van het psychia trisch ziekenhuis zich duide lijk heeft uitgesproken voor de kandidatuur-Mojet. Een andere overweging van het college is dat het een nieu we beheersstructuur tot stand wil brengen in „Endegeest". Hiertoe zal aanstaande maan- dag aan de raad worden voor gesteld een commissie in het leven te roepen. In deze nieu we structuur zou ook een split sing van het geneesheer-direc- teurschap passen. De heer Mo jet zal pas na de totstandko ming van de nieuwe structuur m worden voorgedragen als me disch directeur, maa „Het college heeft op het mo- terd ment geen behoefte aan een voordracht voor een genees- heer-directeur", zo gaf wet houder Van Aken te kennen, n „Aangezien een dergelijke be noeming het werk van de com missie belemmert. Een genees heer-directeur zou daar een te zware stempel op kunnen drukken". „De commissie moet op een zo breed mogelij ke basis kunnen werken", vul de wethouder Oosterman zijn collega van personeelszaken Onfatsoenlijk Zowel de heer Wissels (WD) als de heer Hoeven (CPN) had weinig vertrouwen in een snel le afwikkeling van zaken door de nog te benoemen commis sie voor wijziging van de be heersstructuur. „Zoiets kan ja ren duren. Het is gewoon on fatsoenlijk Mojet zolang waar nemend directeur te laten zijn", aldus de heer Hoeven. De heer Wessels sprak de vrees uit dat de commissie wel eens „een wegpest-commissie" zou kunnen blijken te zijn. Felle kritiek kwam er van de heer De Geus op het beleid van de wethouders Van Aken en Oosterman inzake „Ende geest". „Nog nooit is ons in de commissie kenbaar gemaakt wat er nu eigenlijk aan de heer Mojet ontbreekt. Als dat zijn bestuurlijke capaciteiten zijn, wens ik dat te betwijfe len, gezien de verklaringen van het personeel dat alles sinds het vertrek van de heer Straathof op rolletjes loopt". Zijn fractie-voorzitter Dries- sen deed hier nog een schepje bovenop. „De wethouders heb ben niet eens de moeite geno men de referenties van de heer Mojet, na te trekken. Zelfs de heer Straathof, sinds 1947 geneesheer -directeur is niets gevraagd over zijn naas te medewerker. Zo langzamer hand voel ik er veel voor be halve een commissie voor een nieuwe beheersstructuur ook een commissie in te stellen die het doen en laten van de wet houders eens nauwkeurig volgt". De heer Houtman (SGP/GPV) meende dat het college zijn „huiswerk" niet al te best had gedaan. „Nog altijd is niet on derzocht wat de consequenties zijn van een niet benoemen van een geneesheer-directeur. De vorige raadsvergadering hebben we al gevraagd wat het gevolg is bij voorbeeld voor de opleidingsbevoegd heid. Naar mijn mening is hiervoor een vaste plaats es sentieel. Dit facet is niet door het college belicht. Hetgeen ik bijzonder zwak vind". Mogelijk zal het college hierop aanstaande maandag, wan neer het wel en wee van „En degeest" wederom in de raad aan de orde komt, in kunnen gaan. Ook de tot driemaal toe gestelde vraag van de heer Wessels „of er gezien het plan van een nieuwe beheersstruc tuur eigenlijk nog wel een va cature is", zal hopelijk naar tevredenheid kunnen worden beantwoord. 1 Ook oud-directeur steunt dr. Mojet i Van een onzer verslaggevers f LEIDEN Na het personeel van het psychia- j trisch ziekenhuis „Endegeest", de Leidse huis- I artsenvereniging, en de algemene bond voor ambtenaren heeft nu ook de oud-geneesheer-di- p recteur L. Straathof zich achter de kandidatuur van de heer Mojet geplaatst. Dit maakt hij kenbaar aan het college en de raadsleden in een brief waarin hij dr. Mojet een „gewaardèerd en integer man" noemt. Tevens gaat de heer Straathof in 'op uitlatingen van de heer Oosterman, wethouder van maat schappelijke aangelegenheden als zou deze van de ene dag op de andere in kennis zijn gesteld van het vertrek van de oud-geneesheer-directeur. Reeds in oktober 1974 wist wethouder Oosterman dat „Endegeest" zonder een geneesheer-directeur zou komen te zitten. Volgens de heer Straathof werd hem pas op 28 januari 1975 verzocht een advertentie voor zijn opvolger te ontwerpen. „Het heeft daarna nog geruime tijd geduurd voordat men ten stadhuize opdracht gaf deze advertentie te plaatsen", aldus de heer Straathof aan de raad. Inspraak? HOEVEEL ERVARING heeft het huidige Leidse college met inspraak-procedures? Als we wethouder Van Aken moeten geloven is het een kwestie van tijd om de goede toon te pakken te krijgen. „Vorig jaar hebben we voor het eerst te maken gehad met inspraak-procedures," zo was gisteravond zijn ver weer tegen kritiek op de gang van zaken bij psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest." Het werd ook meteen flink aangepakt. Bij de Sociale Dienst werd een inspraakcommissie ingesteld, die zich mocht uitspre ken over de benoeming van een nieuwe directeur. De ambtena ren op het stadhuis werden ingeschakeld, om mee te denken over een opvolger van gemeente-secretaris Van der Poel. Ook bij „Endegeest" kreeg de inspraak schijnbaar een kans. Veel ambtenaren maakten overuren en vele vrije uurtjes werden gestoken in overleg, het opstellen van adviezen aan het college en dergelijke. En wat deed het college uiteindelijk met al die zorgvuldig opgestelde adviezen? De inspraakcommissie van de gemeentelij ke sociale dienst sprak zich uit tegen de heer Boot als nieuwe directeur. De heer Boot is nog steeds waarnemend directeur en het college is geen nieuwe sollicitatie-procedure begonnen, nadat andere kandidaten zijn afgevallen. Zeven leden van de inspraakcommissie voor een nieuwe ge meentesecretaris gaven hun voorkeur aan de heer M. Logten- berg, chef stadsontwikkeling op het Leidse stadhuis. De heer mr. Kooiker kreeg drie stemmen en de heer Lodder één. Het college zette de laatste echter op de eerste plaats in zijn advies aan de raad. Nadat de stemmen in de raad vorige week aanvankelijk hadden gestaakt, toen de benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris aan de orde kwam (18-18 en één onthouding), wist wethouder Van Dam te elfder ure een her stemming door te drukken. Het gevolg is dat mr. Lodder in april de stoel van mr. Van der Peel zal innemen. Hij kreeg achttien stemmen, zeventien gingen naar Logtenberg. Een twee de nederlaag voor de ambtenaren? De opmerking van wethouder Van Aken gisteravond sloeg in de eerste plaats op de inspraakprocedure rond de benoeming van een nieuwe geneesheer-directeur van „Endegeest". De in spraakcommissie die hiermee werd belast sprak zich in meerder heid uit voor de aanstelling van de heer Mojet. Meer dan negentig procent van de personeelsleden was het hiermee eens. Toch is de benoeming van de heer Mojet nog altijd geen feit. Als wethouder Van Aken bedoelde dat het college wat betreft inspraak nog veel kan leren, zou hij daar wel eens gelijk in kunnen hebben. Misschien is het wel zoals de heer Driessen gisteravond opmerkte dat „dit college het nooit zal leren." Hij voegde er aan toe: „Ik heb medelijden met degenen die hiervan het slachtoffer werden." Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het gemeenteraadslid voor de PPR, drs. Laurens Beijen, vraagt van burgemeester Vis in zijn hoedanigheid van hoofd van de Leidse politie een krachtiger optreden tegen de nog altijd voortdurende overlast van autoslo pers in woonwijken. In een brief aan de burgemeester wijst Beijen erop dat het merendeel van de autoslopers welis waar hun activiteiten niet meer op straat uitoe fent, maar nog wel voor de ontsiering van de omgeving blijft zorgen door het opslaan van autowrakken. „Zeer regelmatig staat aan het eind van de Marnixstraat, tegenover de toegangsweg naar de Dr. Van Voorthuijsenschool, een vrachtauto met wrakken geparkeerd. Hierbij wordt zowel het parkeerverbod als het sloop-artikel van de A.P.V. overtreden", zo stelt Beijen. Het PPR-raadslid heeft van de bewoners begrepen dat de politie op de hoogte is maar weigert op te treden. Uit eigen waarneming constateerde hij een weg be zaaid met glassplinters en twee wrakken op een vrachtauto. In zijn verzoek vraagt Beijen om maatregelen die de overlast voor de bewoners zullen wegne- Dr. Maas neemt afscheid van Rijksherbarium Leiden Dr. R. A. Maas Gees- teranus, wetenschappelijk hoofdambtenaar BIJ HET Rijksherbarium in Leiden en conservator voor de schimmels de korstmossen, neemt 30 januari afscheid wegens het be reiken van de pensioengerechti- ge leeftijd. Na zijn aanstelling in 1942 bij het Rijksherbarium is de heer Maas Geesteranus zich gaan specialiseren in de korstmossen, op welk onderwerp hij in 1947 promoveerde. Hij verlegde daar na zijn werkterrein naar de stu die van paddestoelen. In de loop van de jaren is een groot aantal wetenschappelijke en populair- wetenschappelijke publicaties over paddestoelen van zijn hand verschenen. a i Van een onzer verslaggevers .EIDEN De storm van 3 en 4 januari heeft de duinvoet van bij het hoogheemraadschap van Rijnland in onderhoud zijnde eereep nagenoeg over de gehele lengte aangetast. Het gaat hier im een circa 40 km lange en 250 meter brede buitenste duinen- trook die zich uitstrekt van Wassenaar tot voorbij Zandvoort. )e afrastering is grotendeels weggeslagen en het duinbeloop is nin of meer ernstig afgekalfd of verzakt. )e Verenigde vergadering van technische dienst van het hoog- hjnland kreeg gisteren van de heemraadschap te horen dat de Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Verenigde vergadering van het Hoogheem raadschap van Rijnland heeft gisteren besloten tot de oprich ting van een „vuilnisdienst", die groot en klein drijfvuil van allerlei aard zal verwijderen uit de Zuidhollandse boezemwa teren waarover Rijnland het beheer voert Deze beslissing werd genomen na overleg over dit idee met de provincie Zuid-Holland. Deze provincie zal ook 40% van de kosten voor zijn rekening moeten nemen. Rijnland zelf betaalt ook 40% terwijl de betrokken gemeenten de overige 20% zullen moeten opbrengen. Gouda en Leiden behoren hier niet toe, omdat deze steden zelf al op dit gebied in hun grachten werkzaam zijn. De voor de vuilnisdienst benodigde investeringen (o.a. een boot) en de exploitatiekosten worden voorhands op basis van het prijspeil van 1974 globaal geraamd op respectievelijk 160.000 en 155.000 gulden, een raming waarbij de Verenigde vergadering overigens enige kritische kanttekeningen maakte. Zodra de ontworpen regeling in Zuid-Holland zal zijn gereali seerd en daarmee enige ervaring zal zijn opgedaan, wordt bekeken of ook voor het Noordhollandse deel van Rijnland een soortgelijke regeling kan worden getroffen. materiaalkosten van het herstel 2.105.000 gulden zullen bedra gen. Het ernstigst getroffen werd het duindistrict Zand voort. Voor het zeereepherstel in de districten Noordwijk en Wassenaar zullen eveneens gro te bedragen aan materiaal nodig zijn. Hierbij komen nog eens de personeels- en administratieve kosten. Krachtens de Rijkssub sidieregeling Zeeweringsbeheer komt te zijn er tijd 60% van deze kosten ten laste van het rijk. De op zaterdagmiddag 3 januari gemeten hoogwaterstand van N.A.P. 3.15 m. komt gemid deld een maal per tien jaar voor. Het grenspeil te Katwijk bedraagt N.A.P. 2.65 meter, gen, omvatten het opnieuw on- weggeslagen afrasteringen en Dit wordt gemiddeld eens in de der talud brengen van het duin waarschuwingsborden, twee jaren bereikt. aan de strandzijde, het steken De jongste storm van 20 en 21 De herstelwerkzaamheden, die en planten van 3,5 miljoen wis- januari heeft de schade niet volgende week zullen aanvan- sen helm en het herplaatsen van noemenswaardig vergroot. LEIDEIN Seth Gaaikema pareert in het laatste nummer voor de pauze van zijn programma „Grepen uit het leven van Familie Willekeur" (gisteren en vandaag in het Rijnlands Lyceum) de verschillende punten van kritiek op zijn voorstellingen met een eigenwijzerig: „Ik doe toch lekker wat ik wil" en komt dan tot een soort formulering: „Ik laat jou het jouwe, maar laat mij dan het mijne". Hij vergeet echter dat hij niet voor zichzelf op het toneel staat, maar voor anderen.£/,?,contekst Zoiets lijkt bevestigd door de tamelijk genoegzame wijze waarop Gaaikema ple zier in eigen kunnen en eigen grappen heeft, en de tamelijk schoolmeesterachtige wijze, waarmee hij juist zijn flauwste woordgrappen begeleidt: die op plaatsna men, mensennamen, liedjes en zegswijzen. Natuurlijk kunnen dat soort grappen best functioneren, maar dan komt de contest en de theaterpersoonlijkheid in het geding. Persoonlijk vind ik, dat Gaaikema niet zoveel te bieden heeft: geen eigen sfeer, geen orginaliteit, geen imitatiemogelijkhe den, en geen geweldige stem. Daarnaast heeft Seth toch ook geen geweldige bood schap te brengen; het programma ging over het leven, in de vorm van de lente, de zomer, de herfst en de winter van de wandel van de mensen. Maar het leven zelf komt niet echt op het toneel, het gebeurt niet, er wordt alleen maar over gepraat, op badinerende toon. Datzelfde geldt voor de poëzie. Gaaikema spreekt daar wel over, maar de produkten die hij door de voorstelling verweven had met weer een wat belerende voordracht, stonden op hun best op het niveau van een redelijke limerick; vaker had het iets van goede Sinterklaaspoezij of sneldichterij; deze laatste kunst leek Seth dan ook tij dens de voorstelling te bedrijven. Dat alles wil niet zeggen, dat de volgepakte zaal geen plezierige avond beleefde. Wil Seth echter geen André van Duin zijn, die hij toch wel wat erg vaak bewust nadeed, dan is dat niet de enige graadmeter. De keus is aan hem. Paul van der Plank Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft gisteren een 21-jarige jongeman veroordeeld wegens diefstal met geweldple ging tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier had een jaar geëist. De man had in een cafetaria in de Leidse Vrouwensteeg een greep in de kassa 710,30) gedaan terwijl hij de cassière met een mes bedreigde. In de trein beroofde hij een buitenlandse arbeider van diens portefeuille met 11.000 Belgische francs. In een Leids café probeerde hij die te verkopen met 's mans werkvergunning en andere waardepapieren. Verdachte had al eerder bij de gemeente lijke sociale dienst van Leiden stampij gemaakt omdat hem een uitkering was g De wereld door de bril van een Nederlander Van een onzer verslaggevers LEIDEN „De wereld door de Nederlandse bril". Dat was het onderwerp van een speech die gistermiddag door mr. J. L. Heldring werd gehouden op een lunchbijeenkomst van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel (de partement Leiden). Mr. Hel dring, directeur van het Ne derlands genootschap voor in ternationale zaken, belichtte het wereldbeeld in de ogen van een Nederlander door te beginnen in de tijd dat dat zich vormde: in de 16e eeuw. „De Nederlander had een dui delijk maritieme kijk op de wereld, geen continentale. Dat was geïnspireerd door zijn van nature commerciële instelling, die door de Calvinistische kerk nog eens werd onder streept. Nederland zag zich als een tweede Kanaan en elke vorm van machtspolitiek was moreel verwerpelijk", aldus Heldering. Volgens hem was na de Duitse bezetting pas het begin van een kentering merk baar: Nederland stelde zich niet langer neutraal op, en in de zestiger jaren kwam met de jonge generatie de ommekeer in de vorm van de democrati seringsbeweging die zich tegen het establishment en zijn poli tiek keerde. Nederland moest gidsland worden in de wereld, vindt de jonge generatie. Vol gens Heldring blijft de rege ring echter trouw aan vroeger, en zelfs bij de exponent bij uitstek van de jonge generatie in het kabinet (minster Pronk) bespeurde hij een verandering in die richting. UVS-Unitas uitgesteld Van onze sportredactie LEIDEN De hoofdklasse wedstrijd tussen UVS en Unitas die voor zondag a.s. op het pro gramma stond is uitgesteld. Eni ge Unitas-spelers zijn met de amateurselectie van Arie de Vroet naar Turkije vertrokken om daar twee oefenwedstrijden te spelen, waardoor de Gorkum- se hoofdklasser niet in staat is zondag het sterkste elftal in het veld te brengen. UVS komt overigens wel in actie. Op het eigen terrein in de Kikkerpolder wordt zondag om twee uur aan getreden tegen het Rotterdamse Xerxes, op dit moment leider in de Eerste klasse B. Burgerlijke stand Leiden Geborei dr v. J. van den hoff. Wouter Olivi eliaClas a Marii Caret zn. v. A. Beelaerts B. Schipper C. G. M. Tuijt- ier zn. v. S. G. Lange en nna WUty José dr. v. A. G. J. Heemskerk. Joan M W. Roëll en jvr M. Blokland. Pai x>rde, E i G. uijt, Hendrik Johan zi met P. Groeneveld. A. W. un. 1897 man. F. Frankena 8 man, M. Verhoeven geb. 1. D. Kaaij geb. 14 jul. 1889 n der Ekit en C. van Rij. Grof vuil Leiden - meentelijker langs de voli weg. Rijndijk, Dijkhoflaan. Valkenburgsc- weg. Da Costastraat. Klikspaan weg, De Genestetstraat, Nic. Beetsstraat, Potgieter- laan, Tollensstraat, Schimmelstraat, Bor- Lennepstraat, ten Ka testraat. Toussaink straat. Jacq Perkstraat, I Couperusstraat, Hoflaan, Willem Kloos- laan, Boshof, Duinhof, Meerhof, Akkerhof, Weidehof. Telderskade, Mulderstraat. Ger- rit Kasteinstraat, Segaarstraat, van Die- melstrtat, RooseveltstraaL kennis te maken met eeri krant waarin u óóij het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. g mm stuur de LEIDSE COURANT LI I 1* zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: naam: woonpl tel.: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349. Leiden. LeiQSe LOUraiH

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3