Syrië zal niet in .Libanon ïngnipen alstublieft, Ondernemingsraad crisis waard WW Voor duizenden gestolen uit Gelders kasteel Bloedig weekeinde in Ulster VLIEGTUIGONGELUK 2 DODEN Negen steden samen in BOY KVP-FRACTIEVOORZITTER ANDRIESSEN: Scheveninger gedood bij ontploffing op zeiljacht £etdócSouxcmt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden'Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Maandag 26 januari 1976, 66e jaargang no. 20333 Coop er Nieuwe serie Tommy Cooper op Ned. I om 19.05 uur. Om 21.50 uur De Pallisers (16). Ned. II om 20.25 uur Baretta, om 21.15 uur The Beatles en om 21.45 uur "Wordt u al gehol pen?" In Aktua moon-secte, ral ly van Monte Carlo en zindelijk heid in Nederland. OPKLARINGEN Opklaringen, maar voorname lijk in de kustgebieden enkele sneeuw- of hagelbuien. Overwe gend matige wind uit noordelij ke richtingen. Maximum tempe raturen omstreeks 3 graden. Morgen: Zon: 8.29-17.17 - maan: 05.17—36.46.. Schev. hoogw.: 11.59-laagw: 7.26-19.58 Openbaar vervoer DEN HAAG - De ge meente Den Haag zal nauwer gaan samen werken met de acht andere Nederlandse gemeenten die een openbaar vervoersbe drijf exploiteren. Opgericht wordt hdt Beleidscentrum Open baar Vervoer (BOV). De organisatie zal die nen als overlegorgaan om het openbaar ver voersbeleid van de nx- gen gemeenten te har moniseren. Men hoopt daardoor de kwalitiet en doelmatigheid van de vervoersvoorzienin gen te bevorderen. Ook zal de BOV optre den als de spreekbuis van de negen gemeen ten in de contacten met de rijksoverheid, Nederlandse Spoorwe gen, en streekvervoer. In het orgaan zitten de wethouders van open baar vervoer van de gemeenten Den Haag, Amsterdam, Rotter dam, Utrecht, Gronin gen, Arnhem, Nijme gen, Maastricht en Dordrecht. BEIROET Rasjied Kara- mi, de Mohammedaanse pre mier van Libanon die na het jongste door bemiddeling van Syrië tot stand gekomen bestandsakkoord zijn ontsla gaanvrage heeft ingetrokken, is begonnen met overleg voor de vorming van een nieuwe Libanese regering waarin alle partijen van het land vertegenwoordigd zijn. Inmiddels heeft Syrië de christelijke leiders verzekerd dat Syrië geen inbreuk op de Libanese soevereiniteit zal toestaan. Deze geruststelling is bedoeld om de vrees bij de christenen weg te nemen dat de Syrische deelneming aan de controle over het jonaste bestand, Libanon tot Syrisch domein zou maken. In de wijken van Beiroet die in handen van de palestijnen en linkse moslimeenheden zijn, patrouilleren tot de tanden gewapende guerilla- strijders. Ze moeten zorgen voor rust en orde in deze wijken. In de wijken die nog onder toezicht staan van de Falangisten en de militie van de Nationale Liberale Partij van de christelijke minister van binnenland se zaken, Camille Chamoeun, heb ben gemengde patrouilles van beide groeperingen de taak van de politie overgenomen. De Paestijnse leider Jasir Arafat heeft gewaarschuwd dat patrouilles van het Palestijnse bevrijdingsleger iedereen die zonder daartoe gerech tigd te zijn gewapend op straat loopt zal neerschieten. Arafat is er bijzon der op gebrand dat radikale Pales tijnse troepen die tegen zijn leider schap zijn, zich ook houden aan het nieuwe bestand. Deze moslimstrijder keert, nu de strijd in Libanon geluwd is, naar huis terug met al zijn oorlogssouvenirs: een gitaar en een aantal buitgemaakte wapens. Van der Rroft trapte niet in kopstoot act (Van onze sportredaktie) ENSCHEDE In het belangrijkste eredi visieduel van gisteren, FC Twente-PSV (2—0), dreigde opnieuw een „kopstootinci dent". Na een rustig en sportief duel suggereerde René van de Kerkhof dat hij te pakken was genomen door Eddie Ach terberg van FC Twente. Even tevoren hadden beide spelers als kemphanen te genover elkaar gestaan, waarna Van de Kerkhof ineens horizontaal op het gras lag. Scheidsrechter Van der Kroft trapte echter niet in de akt van de PSVer en liet het gebeuren ongemoeid. Opmerkelijk waren gisteren de resultaten van Feyenoord en Ajax. De Rotterdam mers kwamen bij NAC niet verder dan 2—2 en FC Den Haag presteerde het in De Meer lijstaanvoerdet Ajax op 0—0 te houden. Verder in sporttribune: Positie Pfrommer wankel Degradatie finalist Teegelaar Op het randje. EINDHOVEN (ANP) Gastvrijheid heeft voor een 34-jarige in Eindhoven wonende Marokkaan bijna fatale gevolgen gehad. Samen met een landgenoot had hij de zaterdagavond op zijn kamer doorge bracht Omdat er nogal veel gedronken was, bood hij zijn vriend aan te blijven slapen. Omdat er maar één bed was ging hij zelf slapen op de vensterbank boven de verwarming. Om wat frisse lucht te krijgen schoof hij het raam een eindje open. Midden in de nacht zagen voorbijgangers de man tot aan zijn middel uit het raam hangen op zo'n tien meter hoogte. Alle pogingen om hem te wekken faalden. Pas toen de politie het huis binnen ging om de man uit zijn benarde positie te bevrij den, werd hij wakker. ARNHEM (ANP) Voor honderdduizenden guldens aan kostbaar antiek is in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit kasteel Ophemert in Ophemert. Drie of vier inbrekers zijn vermoedelijk met een rubberboot de slootgracht overgevaren, forceerden een deur en namen de kostbaarste voorwerpen weg. Volgens een schatting uit 1968 vertegenwoordigt de buit een waarde van ongeveer en half miljoen gulden, maar volgens de districtsre cherche van de rijkspolitie in Nijmegen, die de inbraak gisteravond bekend maakte, is de waarde nu zeker 1,5 miljoen gulden. Weggehaald zijn ondermeer veel kostbaar Japans en Chinees porcelein, een hoeveelheid jade-voorwerpen, unieke vazen, vier antieke klokken en drie luipaardhuiden. De gestolen goederen verpakten de inbrekers in damast linnengoed uit het kasteel. Zij moeten bewust te werk zijn gegaan, aangezien nog veel kostbare voorwerpen in het kasteel zijn achtergelaten. Het bootje werd bij het weghalen als pontje gebruikt, door het van een trektouw te voorzien. De eigenaar was op het moment van de inbraak in Londen. Alle grensposten zijn bewaakt omdat men vermoedt dat de goederen naar het buitenland zullen worden gesmokkeld. Een „blijm'aker" van formaat, deze halfautomatis'che heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De KVP streeft ernaar, dat het kabinet-den Uyl tot volgend jaar blijft zitten, maar acht de onderne mingsraad een crisis waard. KVP-frac- tievoorzitter Andriessen nam zaterdag in het Vara radioprogramma „In de Rooie Haan" het woord, „crisis" in de mond. „Als het kabinet geen bevredi gende oplossin vindt zou het mij een crisis waard zijn', verklaarde mr. An driessen De dreigende taal heeft betrekking op het ernstige meningsverschil binnen het kabinet over de wijzi ging van de wet op de ondernemingsraden. Vorige week vrijdag heeft het kabinet daarover langdurig vergaderd. Een werkgroep van vijf ministers Den Uyl, Boersma, Van Agt, Lubbers en Trip probeert nu de zaken verder door te praten zodat vrijdag aanstaande mogelijk de bespreking binnen het kabinet kan worden afgerond. Daar wordt in ieder geval naar gestreefd, maar het is nog niet zeker of het kabinet deze week uit de problemen komt Mr. Andriessen wees in hetzelfde Vara-radio-pro- gramma op enkele punten, die volgens hem bij de overheidsbezuinigingen betrokken dienen te worden. Het zijii: Grotere huurverhogingen (behalve voor de laagst betaalden) om daarmee de invividuele huursubsi dies te kunnen inkrimpen. Bijstelling van het trendbeleid bij overhedissalaris- verhoging van de tarieven openbaar vervoer, waardoor de overheid meer kan bezuinigen, een gesprek over het eventueel „bevriezen" van de kinderbijslag. Niet dus het „afschaffen" ervan, zoals premier den Uyl in het geruchtmakend VPRO-radio gesprek van onlangs bepleitte. Een opname van de vulkaan Mt Augustine, die momenteel hevig aan het werken is. De vulkaan staat op een onbewoond eiland in Alaska, een dikke 300 km ten zuidwesten van Anchorage. Uit de kra ter wordt rook en as gestoten tot een hoog' te van 14 km. Op foto links een archieffoto van dezelfde vulkaan in 1965 toen hij eveneens tekenen van werkzaam heid vertoonde. BELFAST De burgeroorlog in Ulster heeft het afgelopen weekeinde aan vijf mensen het leven gekost. Daarmee kwam het totaal voor januari op 39. Dat is meer dan er ooit in één maand geval len zijn sinds de gewelddaden bijna ze ven jaar geleden begonnen. Twee mensen lieten het leven en zes werden ernstig gewond bij een bomaan slag op een club in Lisburn. In Middle- town aan de grens met de Ierse republiek werd een buschauffeur dodelijk getrof fen toen per ongeluk het vuurwapen afging van een Britse soldaat die de bus controleerde. Bij Portadown werd een man van 20 van korte afstand doodge schoten en in Belfast werd een man van 30 op soortgelijke wijze vermoord. Het Ierse republikeinse leger heeft met nieuwe gewelddaden in Engeland ge dreigd als Frank Stagg (34), die in Enge land een straf van tien jaar uitzit en al 43 dagen in hongerstaking is om over plaatsing naar een gevangenis in Noord- Ierland af te dwingen zou sterven. SEPPE (ANP) In een dichte sneeuw storm zijn gisterenmiddag de 46-jarige H. M. de Jong en de 29-jarige mevrouw R. Walgers (beiden uit Dordrecht) met een Cesna 150 nabij Seppe verongelukt. Volgens de rijkspolitie moeten zij op slag dood zijn geweest. Het vliegtuig werd totaal vernield. Men neemt aan dat het toestel vrijwel direct na het opstij gen verongelukt is. Het vliegtuig was gisteren om 13.45 uur opgestegen van het vliegveld Seppe bij Breda. Het laatste radiocontact had om 14.00 uur plaats. Toen men na een uur nog niets van het vliegtuig vernomen had begon de vluchtleiding een zoekactie, vooral omdat men wis.t dat het vliegtuig benzine had om tot 16.30 in de lucht te blijven. Een rondvraag bij de nabijgele gen vliegvelden leverde niets op. Bij de zoekactie werd ook" het vliegtuig van de rijkspolitie ingeschakeld, dat na het vallen van de duisternis de omgeving met nachtkijkers heeft afgezocht. Rond middernacht vond een ploeg te voet ui teindelijk het wrak met de slachtoffers. Volgens een woordvoerder van vliegveld Seppe was het vliegtuig vrijwel nieuw. De heer De Jong was volgens hem een Diverse jachten in de zeezeilschip. haven liepen zware schade op bij de ontploffing ,i AALSMEER (ANP) - Een ontploffing gevolgd door een brand aan boord van zijn zeezeiljacht „Heil of Hoorn" heeft zaterdag het leven gekost aan de 33-jari- ge sales-manager K. R. Dijkstra uit Sche- veningen. Het ongeluk gebeurde terwijl het twaalf ton metende schip lag afgemeerd in de jachthaven Dragt aan de Westeinderplas. Het zonk vrijwel onmiddellijk. Duikers vonden het later verbrande lichaam van de heer Dijkstra. De Hell of Hoorn was uitgerust met motoren. Vermoed wordt dat de ontploffing plaats had toen de eigenaar bezig was met het schoonmaken hiervan. Drie andere jachten raakten na de ontploffing ook in brand. Eén daarvan eveneens toebehorend aan de heer Dijk stra dreef in lichterlaaie in de richting van het land. Politie en brandweer wisten i het dit evenwel bijtijds in hun macht te krijgen. a DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Van een onzer verslaggevers LEIMUIDEN In zijn woning aan het Raadhuisplein is zater dag overleden Arie Hogen- boom, de oudste inwoner van Leimuickv*. o.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1