Als je met je het al gebe OE LANGER, HOE MOOIER" Schaatsen slijpen: een vak apart. IAATSTER LENIE VAN DER HOORN: ■i Van onze sportredactie TER AAR „Vroeger was het een voordeel dat je „buiten"/ woonde. Dan had je de kans je optimaal op een seizoen voor te bereiden. Maar tegenwoordig kom je als schaatster alleen in conditie als je naast een kunst ijsbaan woont Lenie van der Hoorn-Langelaan (27) zegt het wat treurig. En ver klaart, al bijna ten overvloede: „Als er iets is waar ik naar ver lang is het wel een ouderwetse winter. Een winter waarin je echt het ijs op kan gaan. Echt kan schaatsen. En niet af en toe een uurtje op een overvolle ijs baan, waar ie nauwelijks een been kan uitslaan. Want dan kom je nooit in de ideale condi tie". De conditie van de marathonschaatster uit Ter Aar is overigens, ook zonder het zo hevig verlangde natuurijs, op z'n zachtst gezegd nog heel redelijk te noe men. Lenie van der Hoom neemt na vier van de negen te rijden marathonwedstrij den om de Heineken-bokaal wel een knappe eerste plaats in. Met voorsprong op bij voorbeeld een Atje Keulen-Deel stra, die vorige week in Eindhoven het nationaal marathonkampioenschap op haar naam schreef. Lenie kwam tijdens die wedstrijd zelf niet verder dan de ze vende plaats. „In Eindhoven kwam het na vijfendertig ronden aan op een eindsprint. En daarin ben ik nu eenmaal niet de sterkste. Daar bij kwam ook nog dat het ijs verschrikke lijk snel was. Zo snel dat ik in de boch ten met m'n benen stond te klapperen. Eerst kon ik een paar wegloopsters ook helemaal niet bijhouden. We kwamen er later toch weer bij, maar in die eindsprint had ik geen kans". Ook hier vindt Lenie van der Hoorn de grootste oorzaken in het gebrek aan „ijs- uren". „Die meisjes uit de kernploeg bij voorbeeld hebben maanden achter elkaar TER AAR Lenie van der Hoorn- Langelaan houdt zich niet alleen bezig met schaatsen. Ook in de atletiek is zij 's zomers druk doende. En dan vooral, hoe kan het anders, het lange af- standswerk. „Misschien dat ik daar nog eens in door ga. Vooral de mara thon trekt me erg. Meer nog misschien dan het schaatsen uren per dag op het ijs gestaan. Dan krijg je vanzelf de snelheid die ik nu op dat laatste stuk nog mis. Zeker op goed ijs". Een topsprintster zal Lenie van der Hoorn enthousiast op het fanatieke af overigens toch nooit worden. „Dat ligt me ook niet zo. Ik heb er de slag, de har de afzet niet voor. Maar afgezien daar van, de superlange afstanden trekken me veel meer. Wat mij betreft kan een wed strijd niet lang genoeg zijn". De voorbereiding voor het nieuwe mara thonseizoen is dit jaar voor de Ter Aarse schaatster wel erg goed verlopen. „Ik heb van de zomer voor het eerst met echte schema's, een echt programma gewerkt. Dat kon ook omdat ik voor de eerste keer in de baanselectie Utrecht ben opgeno men. Waardoor ik de beschikking kreeg over de schema's van trainer Bert Cor- sten en ik ook doelmatig kon gaan trai nen. In vorige seizoenen rommelde ik maar wat aan. Ik deed wel veel, liep wel veel, maar minder gericht". In die vorige seizoenen kwam Lenie van der Hoorn-Langelaan „Ik ben een laat bloeier, begon pas met m'n achttiende echt te schaatsen" toch ook tot goede prestaties. Zo won ze als pur-sang lange afstands rijdster de Zuidhollandse kampioen schappen in 1972 en werd ze vorig jaar vierde bij die marathonwedstrijden om de door die ene brouwerij beschikbaar gestelde trofee. Toch stelt kwekersvrouw Lenie „zich niet goed te kunnen ontplooien". „Ik probeer wekelijks zeker driemaal op het ijs te staan. Maar van trainen kan er dan vaak niets komen. De enige keer in de week dat dat wel kan is tijdens de training van de baanselectie. Dan ben ik anderhalf uur echt fanatiek bezig. Maar dat is natuur lijk veel te weinig om de nodige snelheid te krijgen". Toch staat Lenie van der Hoorn nog bo venaan in het marathonklassement En hoopt ze aan het eind van de reis op een plaats bij de eerste drie. „Dat moet kun nen. Al wordt het met de wedstrijd lasti ger. De meisjes die het in de kernploeg net niet hebben gered komen nu ook alle maal op de marathon af. En juist al die meisjes hebben een goede sprint Werken daar in een wedstrijd ook naar toe. Ter wijl ik juist vijfentwintig ronden wil knokken. Dan zijn er vaak nog maar wei nig rijdsters over die een sterke sprint kunnen trekken". Dus hoopt Lenie op uitlooppogingen. Po gingen waarvoor zij zelf bijna niet kan zorgen. „Dat valt ook weer terug te bren gen op zaken als trainen, snelheid en te weinig baanervaring dit seizoen. Ik kan wel wegschaatsen, maar niet wegspringen. Daar mis ik gewoon de goede klappen voor. Maar als er iemand wegloopt ben ik er wel bij. Dat wel". Een tactiek overigens die vorig seizoen tijdens een marathon uitstekend lukte. „Toen sprong Atje Keulen plotseling weg. Ik mee. Samen lapten we de hele groep. En moest Atje zich volledig leegrijden om bij mij te kunnen blijven. Ze won die wedstrijd nog wel omdat ik in die laatste bocht een fout maakte. Maar ze heeft het daarna, vervelend genoeg voor mij, nooit meer op manier geprobeerd „Leeg zijn". De schaatsende huismoeder Lenie van der Hoorn-Langelaan heeft zich nog nooit echt leeg kunnen rijden. „Als ik eenmaal in m'n ritme zit kan ik eigenlijk uren doorgaan. Ben ik blijkbaar niet stuk te krijgen. Misschien zijn de af standen die nu worden gereden eigenlijk, voor mij, nog wat te kort". Vandaar ook dat Lenie van der Hoorn stelt „hoe langer, hoe mooier"; vandaar ook dat ze tijdens die laatste vijf wed strijden hoopt op veel wind („Dan komen de kernploegrijdsters ër minder uit"). Maar bovenal hoopt Lenie op een „ouder wetse" winter. Want het rijden op de baan is leuk; het schaatsen op natuurijs blijft het einde GERT-JAN ONVLEE J Van onze sportredactie LEIDERDORP - Hoe wel de „Lciderdorpse Schermvereniging" op 18 februari van dit jaar haar tweejarig bestaan zal kunnen vieren is deze club eigenlijk sinds oktober '75 een echte vereniging. Reden van deze paradox: het vernieuwde bestuur van de Leiderdorpers dat medio april van vo rig jaar startte met de heropbouw van de ver eniging. Er werden sta tuten gemaakt, de huis houdelijke reglementen werden opgesteld en tot slot de Konin klijke goedkeuring werd aangevraagd en 23 oktober 1975 ook op 23 ok officieel verleend. „Voor die tijd", weet secreta ris Gerard de Bruijn (27), „was er van een echte op bouw van de vereniging nau welijks sprake. Nu wel. Nu hebben we bewust gekozen voor de opbouw, daarna kan je andere zaken gaan den ken". De tijd om aan die „andere zaken" te gaan denken (en werken) lijkt overigens zo langzamerhand gekomen voor de Leiderdorpse schermers. De uit zesendertig, meren deels jongere leden bestaande club, is door het werk van dagelijkse bestuursleden als de heer Thomson (voorzitter) en penningmeesteresse me vrouw De Graaf Borgardijn, nu zover dat er over de eigen grenzen kan worden gekeken. „We hebben nu al wat contac ten met „Aanval en Weren" uit Leiden. En het zit er ook in dat we binnen afzienbare tijd tegen deze vereniging wedstrijden gaan houden. Op zich natuurlijk wel een nood zaak om tot echt en beter schermen te komen, maar voor die periode kwamen we er door oprichtingspro bleempjes en bestuurswisse lingen eigenlijk niet aan toe". Dat houdt nu ook weer niet in dat de Leiderdorpers na de eerste oprichting in februari '74 via een artikel in het weekblad werd om reacties gevraagd; dertig geïnteres seerden gaven vervolgens ac te de présence tijdens de op richtingsvergadering alleen wat duimen hebben zitten draaien. De Bruijn, bestuur slid van het eerste uur „De initiatiefnemer woonde bij mij in de buurt, vandaar" over die voorgaande periode:" We hadden direct al een groep enthousiaste mensen bij elkaar; een kern die er ook elke week weer was. Met die groep zijn we die tijd ook lekker bezig geweest. Voorna melijk recreatiegericht, maar echt wel intensief." Want schermen is een sport die je wel intensief moet beoefenen, vindt De Bruijn eerder actief in de atletiek, maar achter die sport moest De Bruijn: Beginnelingen kunnen bij ons de zaak eerst even afkijken, voordat ze een schermuitrusting aanschaffen. hij indertijd, gedwongen "door zijn studie, een punt zetten: „Er komt heel wat kijken voor die schermsport. Als je tien minuten bezig bent, merk je dat echt wel. Het gaat alle maal erg snel, je moet ook een goed reactievermogen hebben en vooral de concen tratie is erg belangrijk. Als je bij wijze van spreken even met je ogen knippert, kan het al gebeurd zijn. Heb je weer een punt aan je vest". Een vest dat niet, zoals bij of ficiële wedstrijden wel het ge val is, is gekoppeld aan elec- trische registratieapparatuur. De Bruijn: Zo'n instrument zou voor onze vereniging een onzinnige uitgave betekenen. Tweeëneenhalfduizend gulden is veel geld". Ook schermlopers varië rend in prijs van vijfhonderd tot duizend gulden zijn door de Leiderdorpers voor alsnog niet aangeschaft De Bruijn: „De vloer in de sport hal is zodanig dat je er goed op kunt schermen. Al die an dere zaken kosten voor een vereniging als de onze ge woon te veel geld. Op dit mo ment zeker. De meeste leden zijn echt recreatief bezig; als we over enige tijd echt wed strijden gaan spelen dan komt het allemaal wat anders te liggen. Maar zover zijn we nu in ieder geval nog niet". Wel kan met zelfwerkzaam heid het nodige worden be reikt „Een electrisch regi- streerapparaat kan eventueel zelf in elkaar worden gezet. Dan ben je misschien drie honderd gulden kwijt. En dat is dan weer wel aan de leden te verkopen". De bij de Leiderdorpse Schermvereniging aan de schermsport verbonden kos ten vallen overigens toch wel mee. Aan contributie is een seniorlid zeventien gulden in de maand kwijt En ook het aanschaffen van de benodig de spullen kost echt geen honderden guldens." Wanneer iemand na een bepaalde aan loopperiode met schermen wil doorgaan en zijn eigen spul len gaat aanschaffen, dan mag hij erop rekenen dat hij aan zo'n tweehonderd gulden voldoende heeft voor een hele uitrusting. Waar je dan ook weer jaren mee kan doen. Voor de beginners zelf heb ben we als vereniging wat wapens en maskers aange schaft van de door de ge meente Leiderdorp versterkte startsubside. Het is voor ie mand die wil gaan schermen dan ook niet nodig om direct maar een uitrusting te kopen. Ze kunnen bij ons de zaak eerst even afkijken" Een gevaarlijke sport kan het sabel, floret of degenscher- men niet worden genoemd. De Bruijn: „Echte ongelukken kunnen eigenlijk niet gebeu ren. Goed, je houdt er wel eens een blauwe plek aan over, maar dat is toch niet iets om bang voor te zijn". Ook Is schermen naar de me ning van De Bruijn geen eli- tesport:" Vroeger misschien wel. Toen was het een sport die voornamelijk door de „hogere standen" werd beoe fend. Maar die tijd is voor bij. Bij ons kan iedereen ge woon lid worden. En het grootste gedeelte van de mensen die op donderdag avond even in de sporthal aanwippen wordt dan ook gewoon lid..." GERT-JAN ONVLEE Van onze sportredactie LEIDEN Oranje Groen is over het (prestatie- ve) dieptepunt heen. De tijd dat de Boshuizerska- debewoners van hun zes senioren-elftallen vijf teams bijna puntloos onderaan wisten, is voorbij. Ook het eerste elftal draait na een matige start (vijf punten uit zeven wedstrijden) zo langzamer hand weer aardig mee in de middenmoot van de Gouds/Leise zondagcompetitie (in Groep A) en moet,volgens Daaf Holswilder, nu drie jaar voor zitter van Oranje Groen, nog beter kunnen. „Qua voetbal verdienen we naar mijn mening ook een hogere plaats op de ranglijst Het lijkt misschien chauvinis tisch, maar met VTL vind ik Oranje Groen het beste voet bal spelen in onze klasse. Ik zie ons dan ook nog wel bij de eerste vijf eindigen dit jaar." De reden waarom Oranje Groen die positie op dit mo ment nog niet inneemt zoekt Holswilder in het feit dat de „echte spits" ontbreekt. „We krijgen iedere wedstrijd kan sen genoeg, maar de jongen die ze er in moet schieten ontbreekt gewoon. Het is bij voorbeeld ook tekenend dat van de drie doelpunten die we afgelopen zondag tegen Leidse Boys scoorden, er geen een door de aanval werd gescoord. Maar dat jon gens uit de achterhoede er voor moesten zorgen.'.'." Niettemin denkt Daaf Hols wilder nu al voorzichtig aan een eventuele promotie naar de KNVB. „Als we er in sla gen de stijgende lijn door te zetten, dan geloof ik dat Oranje Groen volgend jaar al erg hoog kan komea" Een overtuiging die mede is gegrond op de aankomende jeugd. Holswilder: „Ook de jeugd gaat het bij ons steeds beter doen. Er komen meer elftallen en wat meer zegt, de prestaties van die elftallen zijn opvallend goed." Terug naar nu. De samen werking met de Afdeling Gouda in de gecombineerde eerste klasse-competitie bevalt Oranje Groen uitstekend. Holswilders oordeel over de scheidsrechters uit beide af delingen is eveneens beslist niet negatief al wil hij wel kwijt dat sommige nieuwelin gen in de hoogste Leidse af deling wel eens „erg nerveus" overkomen. De promotie-degradatierege ling zoals deze dit seizoen voor de geïntegreerde afdelin gen is neergelegd, is naar de mening van Daaf Holswilder (31 minder geslaagd: „Ik zou liever zien dat de kampioenen van de twee groepen direct zouden promoveren. Het lijkt me meer reëel dan de nu ge vonden oplossing van beslis singswedstrijden. Maar onze bezwaren tegen dat punt zijn zeker niet „zwaar" genoeg om daar nu deze goed lopende samenwerking op te verbre ken." CCLV Daaf Holswilder i. naast zijn voorzitterschap van het twee- honderveertig leden tellende Oranje Groen („We kunnen Afdelings* Daaf Holswilder: „CCLV: een nuttige instelling". niet verder. We zitten hele maal vol") eveneens - voor een seizoen - eerste man van de Contact Commissie Leidse Voetbalverenigingen. „Een nuttige instelling", vindt hij. „Het is sowieso al goed dat dat onderlinge contact tussen de verenigingsbesturen er is. Daar kan je alleen maar van leren. En daarbij is het zeker nuttig om samen tot, bijvoorbeeld, een kandi daatstelling te komen voor een bepaalde functie. We zijn als commissie nu ook op zoek naar een man die mr. De Johgh als voorzitter van de Afdeling Leiden zal opvolgea Een Leidenaar overigens, als het aan onze commissie ligt. Ook kun je als groep makke lijker met voorstellen komen tijdens een afdelingsvergade ring. Zo hebben we laatst die verhoging van de kosten voor strafzaken als groep aange kaart. Dat zullen we trouwens binnenkort weer doen, want het antwoord dat we van de Afdeling hebben gehad bevre digt ons niet helemaal. En al hebben we dan als contactor gaan op zich niet de moge lijkheid verenigingen tot iets te verplichten, toch zijn de gemaakte afspraken - al zijn ze dan niet bindend - vaak wel van nut geweest." Een zaak waarmee de CCLV zich op dit moment ook be zighoudt, is die van de slui tingstijden van de clubhuizen. Iets wat in de belangstelling is gekomen na - ook van ge meentezijde gemaakte -op merkingen als zouden club huizen tegenwoordig alleen maar plaatsen zijn waar een ieder zich met drank kon la ten vollopen. Holswilder: „Ja renlang heeft de gemeente de bouw van clubhuizen gesti muleerd. En nu zouden het opeens allemaal dranklokalen zijn. Dat zie ik niet zo. Ik zie het trouwens toch niet dat wij mensen uit café's zou den houden. Die willen, gaan toch wel. De enige klacht die ons overigens via de horeca heeft bereikt is dat verenigin gen hun clubhuizen ter be schikking zouden stellen voor bruiloften en dergelijke. Een klacht waarin misschien wel een grond van waarheid steekt, dat weet ik niet, maar die niet in mag houden dat iedere vereniging moet wor den „gepakt". De Leidse verenigingen heb ben overigens wel besloten de sluitingstijd van twaalf uur streng te handhaven. „Een verder zien we wel", besluit Holswilder. „We gaan het als CCLV nog verder uit zoeken. Want eigenlijk doen we nu niets anders dan gis sen. Mijns inziens hangt veel af van het besluit dat de ge meenteraad binnenkort zal nemen over de sluitingstijden van de Leidse cafés." Gert-Jan Onvlee Prognoses Rob de Roo van Hazerswoudse Boys is verleden week als beste tevoorschijn gekomen van de vier voorspellers. De Roo scoorde 56.66%; voldoende voor de derde plaats op de ranglijst De gehele stand luidt: 1 Ruud de Groot (ZLC) 61.11%; 2 Vic Boutier (VTL) 57.69%; 3 Rob de Roo (Hazers woudse Boys) 56.66%; 4 Joop Stra- ver (WOA) 53.33%; 5 Ed Lange- reis (SVOW), Piet Paauw (Oegst- geest). Hans de Rijk (Kickers '69) en Frans Bahlmann (Alphense Boys) allen met 50%; 9 Pim van der Meer (DOSR) 48.38%; 10 Matt- hieu van Winsen (Warmunda) Groep A: Floreant-Storrtpwijkse Boys 1; ESTO-ZLC 3; Alphia- Leidse Boys 1; Soccer Boys-Alp hanse Boys 2; Oranje Groen-RVC 1; VTL-Nicolaas Boys 1; KRV- uia-uciucn-VNL 1; Nieuwerkerk- DOSR 2; WOA-Gouderak 2; VNA-Ammerstol 1. Eerste klasse xat: Woubrugge-SC Lisse 3; Oegstgeest-Hazerswoudse Boys 1; Valken'68-WSB 1; LSVV70-GWS 2; Kagia-KRV 1; SVOW-Leiden 1. Tweede klasse: MVKV-Abbenes 1; Bemardus-VNL 1; Stompwijkse Boys-SJZ 1; SVLV-Meerburg 3; Unitas Leiden-Kickers'69 1. Gouda: Bergambacht-Aarlander- veen 3; Reeuwijk-Bodegr. 2; Rijn streek-Oudewater 1; Sportief-Si- veo 1; WDS-Waddinxveen 1; Gou- da-Floreant 1.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4