Pleitnota voor provincie Leiden van tafel geveegd Milieudefensie pleit voor afsluiting Rijnsburgerweg IN BRIEF AAN MINISTER LISSE EN ALPHEN GROOTSTE TEGENSTANDERS Bewoners Leids bejaardenhuis klagen hun nood bij gemeenteraad Noordwijk koopt sportcomplex SJC Mooie enscenering voor helaas niet gelukt toneelstuk ZATERDAG 24 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Wij zijn van mening dat een snelle busverbinding op Leids grondgebied het best te realiseren is door een gedeeltelij ke afsluiting voor doorgaand autoverkeer op de Rijnsburgerweg tussen Wassenaarseweg en Warmonderweg." Dit schrijft de Kerngroep Leiden en omgeving van de Vereniging Milieudefensie aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat Naar de mening van Milieudefensie is het in december door de gemeenteraad aangenomen raadsbe sluit over de reconstructie van de Rijnsbur gerweg „een krampachtige poging onder druk van de tijd om noodzakelijke verbeteringen aan de Rijnsburgerweg te kunnen financieren met twee subsidies. Ten aanzien van de in spraakmogelijkheden die de gemeente Leiden aan de burgerij heeft geboden kan worden opgemerkt dat deze verre van optimaal zijn geweest", zo stelt de vereniging in zijn brief. Inmiddels zijn de reconstructieplannen gewij zigd en is naar de mening van de Kerngroep Leiden een onduidelijke situatie ontstaan. De Vereniging Milieudefensie pleit voor een aantal verkeersmaatregelen ter bestrijding van het sluipverkeer en ter ontlasting van de Rijnsburgerweg. Er wordt in dit verband ge dacht aan een ontsluiting van het ziekenhuis complex richting Plesmanlaan. Door de ver mindering van het verkeer op de Rijnsburger weg zou er meer veilige ruimte kunnen ont staan voor fietsers en bromfietsers. De asfal tering zou beperkt moeten worden tot de strook voor bussen en taxi's. De vereniging verzoekt de minister souplesse te betrachten in zijn beleid en zoveel mogelijk uitvoering van het plan uit het geld van het experimenteerproject openbaar vervoer te fi nancieren. Alphenaar secretaris KNAU (Van onze sportredactie) ALPHEN A/D RIJN - Als se cretaris van de Koninklijke Ne derlandse Atletieunie is M R van de Wege (64) uit Alphen aan den Rijn voorgesteld. Deze kan didaat voor de plaats van G. W. Takken die de dubbele functie van directeur van het bondsbu- reau en secretaris wil ontkoppe len, bekleedt al diverse functies binnen de KNAU. Van onze correspondent LEIDERDORP Een pleitnota voor een miniprovincie Leiden zit er, alt hans van de zijde van de 23 tot die provincie behorende gemeenten, voor lopig nog niet in. Dat bleek gistermid dag duidelijk tijdens de in de Leider- dorpse sportzaal „Op Dreef" gehouden bijeenkomst waarbij 18 van de 23 ge meenten aanwezig waren. Deze 23 ge meenten noemt de minister van bin nenlandse zaken in zijn concept-ont werp van wet voor de reorganisatie van het binnenlands bestuur als beho rend tot de nieuwe provincie Leiden. Drs. J. H. Boone, lid van Gedeputeerde Staten voor Zuid-Holland (die tijdens deze bijeenkomst het standpunt van de provincie over het concept-ontwerp nogmaals verwoordde) deelde de aan wezigen mee dat de provincie blijft vasthouden aan een indeling van Zuid- Holland in minder dan vier provincies „nieuwe stijl". „De uiteindelijke inde ling is uiteindelijk afhankelijk van de toekomstige taken van de gemeenten", aldus Boone. De in Leiden vertegenwoordigde ge meenten toonden, op een enkele uitzon dering na, ook vri j weinig enthousias me voor het gezamenlijke voorstel van Leiden en Leiderdorp om een werk groep in te stellen. Deze commissie zou regelmatig te houden bijeenkomsten van de 23 gemeentebesturen moeten voorbereiden. De gemeente Leiderdorp organiseerde deze bijeenkomst in nauw overleg met Leiden. De besturen van deze twee ge meenten hadden vooraf ook een discus siestuk opgesteld. Daarin stelde zij de overige tot de provincie Leiden beho rende gemeenten voor te komen tot een overleggroep een pleitnota voor de mi niprovincie Leiden moest voorbereiden. Deze nota zou moeten dienen om de wens van de deelnemende gemeenten om inderdaad te komen tot een provin cie Leiden bij de rijksoverheid en het parlement kracht bij te zetten. De bijeenkomst gisteren was in feite een vervolg op een soortgelijke vergade ring die eerder, op 1 oktober, eveneens op initiatief van Leiderdorp in „Op Dreef' plaats vond. Voor gedeputeerde Boone was het, zo stelde hij, duidelijk dat er in ieder geval in Zuid-Holland een reorganisatie van het bestuur diende plaats te vinden. „Voor de huidige zes gedeputeerden is het enigermate verantwoord besturen van de provincie Zuid-Holland een vrij wel onmogelijke zaak: Tegen een split sing van de provincie in twee of drie nieuwe provincies bestaat bij ons dan ook geen enkel bezwaar", aldus Boone. „Onenigheid is er wel over de daaraan verbonden functionele aspecten. Deze dienen eerst uitgewerkt te worden alvo rens we eigenlijk kunnen kijken naar de territoriale problematiek". De gedeputeerde noemde het een geluk kige zaak dat in het nu spelende con cept-ontwerp is afgezien van een vierde bestuurs-laag. „Gelukkig is daarin ook het beginsel van de autonomie van de gemeenten gehandhaafd. De taken van de gemeenten in de nieuwe opzet ver dienen nog wel bijzondere aandacht Belangrijk daarbij is ook wat er van de voorgestelde decentralisatie van be stuurszaken in de praktijk terecht komt", aldus Boone. „Een voortgaande gemeentelijke herin deling blijft overigens voorlopig nodig", zo deelde gedeputeerde Boone de aan wezige vertegenwoordigers van 18 ge meenten mee. De gemeente Leiden brak tijdens de op deze inleiding volgende discussie enige malen een lans om binnen de kring van de in het wetsontwerp genoemde 23 gemeenten te komen tot een werkgroep. Deze commissie zou zich dan kunnen bezinnen op de taken van de gemeenten in het gebied dat de mini-provincie Leiden beslaat. „Een dergelijke werk groep zou", aldus burgemeester J. J. Vis van Leiden, „bijeenkomsten als deze kunnen voorbereiden waarbij we als gemeentebesturen kunnen denken over oze taken. Daarbij laten we omvang van de toekomstige provincie voorshands buiten beschouwing". Deze toelichting was niet voldoende om de tegenstanders van de provincie Lei den, dat bleken tijdens de bijeenkomst vooral Lisse en Alphen aan den Rijn te zijn, te overtuigen van het nut van de door Leiderdorps burgemeester M. A. van der Have voorgestelde voorbe reidingsgroep. Met name burgemeester R. M. Gallas van Alphen aan den Rijn was van mening dat eerst de taken voor de gemeenten in de nieuwe situatie vast moesten liggen alvorens men kon pra ten over de ligging en samenstelling van de provincies .nieuwe stijl". „We kunnen het een doen maar hoeven daarbij het andere niet te laten", zo probeerde burgemeester Van der Have de voorbereidingscommissie nog te red den, „binnen de in het concept-ontwerp genoemde provincie Leiden kunnen we praten over de taken van de gemeenten. Daaruit zal dan wel blijken of de voor gestelde omvang van de provincie een redelijke is". Het mocht niet baten. Lisse en Alphen aan den Rijn deden niet mee, waardoor de vorming van een dergelijke commissie (deze gemeenten zouden daarin twee belangrijke delen van de toekomstige provincie vertegen woordigen) eigenlijk van de baan was. Burgemeester Leiderdorp: „Samenwerking nog niet helemaal verbroken" LEIDERDORP „Teleurgesteld is een woord dat niet meer in mijn woordenboek voorkomt", zo ver klaarde burgemeester M. A. van der Have na afloop van de bijeenkomst in „Op dreef'. „Ik geef toe dat ik liever had gezien dat men meer ent housiast was geweest voor ons voor stel om een voorbereidingswerk groep in het leven te roepen. Het ging allemaal wat mat deze keer", aldus de burgemeester. Hij is niet bang dat het zo langza merhand op gang gekomen gesprek tussen de 23 gemeenten weer ver zandt Ook gelooft hij niet dat de samenwerking helemaal verbroken is na de tegenvallende resultaten van het gesprek. „Enkele collega's heb ben me zo even al toevertrouwd dat ze mee zullen doen als ik ze volgende week daarvoor opbel", aldus Van der Have. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De bewoners van ,,'t Huis op de Waard" hebben er in een brief bij de leden van de gemeenteraad op aangedrongen verbetering van de verkeerssi tuatie rond het bejaardenhuis te bewerkstelligen. In verband met de voorbereidende werkzaamhe den voor de uitvoering van het bestemmingsplan Herengracht/- Zijlsingel is er maar één weg naar ,,'t Huis op de Waard". Deze weg was de laatste tijd vaak geblokkeerd door graaf machines. Het verleggen van de toegangsweg vorige week heeft weinig verandering gebracht. Thans kunnen de parkeerterrei nen bij het oude Minnehuis en de sportscholen niet meer wor den gebruikt Het gevolg is dat auto's op straat worden neerge zet, waardoor er slechts een smalle doorgang is. De bewo ners wijzen er de raad op dat bij het uitbreken van brand een bijzonder gevaarlijke situatie ontstaat. De bewoners geven de raadsle den in overweging de brug Over verkeerssituatie Nieuwe Rijn/Oranjegracht weer voor auto-verkeer open te stel len. Verder een parkeerverbod langs de zijde van ,,'t Huis op de Waard" in de Kaarsenma kersstraat in te stellen. Dit ver bod zou dan niet moeten gelden voor bijvoorbeeld ambulances en taxi's. Op korte termijn zou den ook de andere bruggen in de omgeving van het bejaarden tehuis dermate moeten worden verstevigd, dat ook hierover au-' to's kunnen rijden. „We hebben de situatie enige tijd aangezien", aldus de bewoners in hun nood kreet aan de raad, „doch het wordt steeds moeilijker in plaats van dat er een verbete ring in zicht komt". NOORDWIJK In de raads vergadering van dinsdag komt een b. en w.-voorstel aan de orde om van de voetbalvereni ging SJ.C. het sportcomplex aan de Lageweg aan te kopen. Een reeds geruime tijd lopende zaak, die eigenlijk in november 1974 pas goed op gang kwam, krijgt daarmede zijn beslag. De transactie is vrij ingewikkeld, omdat door de gemeente reeds kredieten waren verstrekt voor de aankoop van grond en de herindeling van het sportpark, de reeds toegekende jaarlijkse subsidie in verband met een door SJC aangegane geldlening, de aankoop van grond om het complex af te ronden, de nieuw bouw en vernieuwing van kleed kamers en kantine, en dergelij ke. De totale kosten van het project zullen ruim 942.000,- bedra gen. Hiervan is reeds bijna twee ton door de gemeenteraad be schikbaar gesteld. Het voorstel voorziet verder in de aankoop van twee percelen grond, in totaal ruim 1 hectare, van F. W. Graaf Van Limburg Stirum. Een van deze percelen had SJC reeds in huur met de bedoeling er een parkeerplaats voor auto's van te maken. Om dat de Lageweg thans slechts een geringe verkeersfunctie ver vult, is de behoefte aan een parkeerplaats vervallen. De aankoop van de grond past in de gedachtengang van de ge meente, dat het gehele SJC- sportpark haar eigendom moet worden. Als de plannen zijn uitgevoerd, zal SJC vanaf 1 september a.s. op een gemeentelijke accommo datie spelen, die aan alle eisen voldoet Multi-functioneel gebouw Zoeterwoude kost ruim 1 min (Van onze correspori- de-Rijndijk zijn gis- dent) teravond tijdens een ZOETERWOUDE bijeenkomst in de- Vertegenwoordigers Bernardusschool uit- van het vereniging- gebreid geïnformeerd sleven in Zoeterwou- over de plannen voor de bouw van een ge bouw voor diverse sport- en welzijnsac- tiviteiten. De stich- tingskosten van een dergelijk multi-func tioneel gebouw wor den geraamd op 1 1,2 miljoen gulden. Van dit bedrag zal het plaatselijke ver enigingsleven onge veer 10 procent zelf moeten opbrengen. WD-Kamerlid sluit samenwerking met PvdA niet uit (Van onze correspondent) OEGSTGEEST „Ik ben er van overtuigd dat de kiezers thans in meerderheid een kabi net willen hebben van confessio nelen en WD, maar de ham vraag blijft: komt het CDA van de grond?", aldus het liberale Tweede Kamerlid, de heer H. de Koster gisteravond tijdens een bijzonder drukbezochte WD- bijeenkomst te Oegstgeest. In zijn visie op de huidige politieke situatie in Nederland kritiseerde hij op vele punten het kabinet- Den UyL De WD is een opposi tiepartij: „Keerpunt is voor ons geen basis, maar samenwerking met de rechtervleugel van de PvdA zou mogelijk zijn", aldus de heer De Koster. Kans op wijkgebouw voor ,,De Hoornes" Van onze correspondent KATWIJK Er bestaat een kans dat de wijkvereniging „Hoornes" toch kan rekenen op een eigen wijkgebouw. Dat is het resultaat van een gesprek tussen burgemeester C. A. Bos van Katwijk, wethouder H. Haasnoot en 5 leden van het bestuur van de wijkvereniging. Het gesprek vond plaats naar aanleiding van de opzegging van de huur door de gemeente van het wijkgebouw in de Suur- mondstraat en de verwijzing haar de deze zomer te openen Centrale Accommodatie. De wijkvereniging acht echter een optimale functionering zonder eigen wijkgebouw onmogelijk. LEIDEN Henny Orri, aangekondigd als een vermaard trage- diènne, speelde gisterenavond in het Rijnlands-lyceum in een speciaal voor haar geschreven toneelstuk „Een kat aan de stoeprand" vzn Theo Kling bijna de hele avond solotoneel. Theo Kling vertolkte enige opvullende rollen en droeg zorg voor regie en toneelbeeld. Het stuk handelt over een oudere dame, die geïsoleerd door het leven gaat, dit isolement ook zoekt - ze is bang voor de neuzen - en er zodoende zeker niet ongelukkig mee is. Integen deel zij bouwt een fantasiewereld om zich heen met als hoofdbe standdeel herinneringen, die in allerlei voorwerpen gemateriali seerd zijn. Centraal staat de pop Willemijn, genoemd naar en verband houdend met oud-koningin Wilhelmina. Op die manier zitten er in het stuk duidelijk intelligente theatertechnieken. Dit komt het best, naast het stuk zelf, tot uiting in het fraaie decor en de technisch gave enscene ring. Dat decor is niet realis tisch (een huiskamer) en er wordt gewerkt met projecties voor buitenscènes. Veel moet juist door spel worden inge vuld. Het is aan Henny Orri de taak om in de fantasie van de toeschouwer de dingen dui delijk te maken en op te roe pen. Vooral de geloofwaardig heid van de dialoog, eigenlijk monoloog, met de pop waarin de vrouw Lotje Witsen gelooft. Ik heb helaas de relatie met de pop niet echt zien ontstaan. Dat komt omdat het stuk badi nerend is; er wordt te veel gepraat en te weinig beleefd. Dat heeft weer te maken met een keus die niet gedaan wordt Geen blijspel, geen dra ma, maar ook geen tragi-co- medie in de zin van de lach om in wezen menselijke droef heid. De vrouw moet vrolijk doen maar is diep tragisch. De toeschouwers worden niet aan het lachen gebracht door haar tragiek of haar vrolijkheid, of de botsing daarvan, maar door beeld- en tekstgrapjes, die daar weer naast staan. Mogelijkheden tot echte tra giek worden niet doorgezet; zo wordt het isolement van de vrouw in haar eigen wereld van haar kamer doorbroken door buitenscènes, zodat het geen kans krijgt beklemmend te worden. De materialisering van herinneringen en van een op het toneel (een soort film achtige flash-backs, ongelijk waardige dingen dus in combinatie met wat in een film een vloeier zou krijgen ongelijk waardige dingen dus), wordt te vaak toegepast om dramatisch te worden en loopt dooréén met de buitenscène in het derde bedrijf, die echt in het nu speelt. Daarnaast lopen er teveel mo tieven door het geheel, die geen eenheid krijgen of een ontwikkeling, zoals de hele vreemdheid van de vrouw niet erg ontwikkeld: de rooie doch ter Guusje overleden aan een blinde darm, de rooie buur man, rood contra oranje, Wil lemijn, de neuzers, de liedjes en de muziek, geldproblemen in combinatie met stelen en weigeren van steun en AOW, de dode rode poes die gecre meerd wordt maar tenslotte Willemijn, de pop, zal vervan gen. Kortom het stuk is niet duidelijk. En dat is jammer als men het zo'n fraai beeld geeft en als een actrice daarvoor een hele avond bijna in haar ééntje wil vullen. Die moeites hadden be ter verdiend. Paul van der Plank Laatste karweitje Hoppenbrouwer HAZERWOUDE De Alphe- naar Th. („Dirk") Hoppenbrou wer heeft vrijdagmiddag zijn laatste karweitje geklaard voor het bouw- en aannemingsbedrijf J. J. Boers te Hazerswoude- Rijndijk. De man, die drieën veertig jaar bij deze zaak werk zaam was, 'heeft dezer dagen zijn pensioengerechtigde leeftijd bereikt Als afsluiting van zijn Boers-tijd sloeg Hoppenbrouwer de eerste paal voor een nieuw magazijn/kantoor, dat Bouwbe drijf J. J. Boers, aannemersbe drijf BV EGBO en handelson derneming HATEHA eind sep tember van dit jaar in gebruik hopen te nemen. Nieuwe voorzitter St. Jeanne d'Arc Van onze correspondent Noordwijkerhout Bij zijn af scheid als voorzitter van de r.k. muziekvereniging St. Jeanne d'Arc is de heer J. P. van Leeu wen benoemd tot ere-voorzitter. Als zijn opvolger is gekozen de heer J. B. Duivenvoorde. Hij .kreeg gisteravond op de druk bezochte ledenvergadering 36 van de 40 uitgebrachte stem men. De vereniging, zo bleek uit het jaarverslag van de secretaris, groeit en bloeit. De successen op muzikaal terrein waren in 1975 niet mis. Eerste prijzen en wis selbekers waren er volop en de waardering van de Noordwij- kerhoutse bevoking kwam tot uiting in een recordaantal van liefst 1690 donateurs. De heer Theo Duivenvoorde werd voor dit grote aantal donateurs in het zonnetje gezet vanwege zijn enorme inzet bij de werving. Desondanks was de vereniging in 1975 per saldo 3.000,- ach teruitgegaan omdat de unifor men moesten worden hersteld en gestoomd. Mevr. Klink erelid van Nomero (Van onze correspondent) RIJPWETERING De dames Alkemade Gansefles zijn gister avond tijdens de algemene le denvergadering van het tam boer- en trompetterkorps Nome ro in het bestuur gekozen. Zij zijn de opvolgsters van resp. de heer N. Lens en mevr. Klink, die werd benoemd tot ere-lid. Voor zitter Bouwmeester deelde tij dens de vergadering o.m. mee dat de toeloop van leden uit Oud Ade vrij groot is. Akkoord over restauratie historische gebouwen in Voorschoten (Van onze correspondent) VOORSCHOTEN - Het Am- bachts- en Baljuwhuis in Voor schoten zal worden gerestau reerd. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met een desbetreffend voorstel van bur gemeester en wethouders. De gemeenteraad had gpen goed woord over voor de wijze waar op b. en w. getracht hebben het pand Benvenutolaan 31 onbe woonbaar verklaard te krijgen. Burgemeester v. d. Haar was be reid het boetekleed aan te trek ken. Hij betuigde zijn spijt dat de bewoonster uit de krant had moeten vernemen dat haar huis zou worden afgebroken. Op voorstel van de WD werd de onbewoonbaarverklaring van het pand van de agenda afge voerd. De gemeenteraad toonde zich verrast door het Koninklijk Be sluit het voormalig kindertehuis Nieuw-Voordorp aan de Leidse- weg van de monumentenlijst af te voeren. Het pand mag nu worden afgebroken, maar wet houder Marselis (CDA) verze kerde de raad dat de slopersha mer er voorlopig niet aan te pas komt Met de eigenaresse zijn onderhandelingen gaande over tenminste het behoud van dfe historische voorgevel. Alkemade raakt uit gymzalennood (Van onze correspondent) ROELOFARENDSVEEN - Met 19 forse tikken heeft de wethou der van onderwijs van de ge meente Alkemade, de heer Ver haar, gistermiddag de eerste paal geslagen van Alkemades tweede gymnastiekzaal. Deze gymnastiekzaal wordt naast de pas gereed gekomen Maria- school en de kleuterschool „de Kakalwurft", aan het Noord einde in Roelofarendsveen ge bouwd. Met deze gymnastiekzaal wordt een jarenlang gekoesterde wens in Alkemade vervuld. Doordat de gemeente tot nog toe slechts over één zaal beschikte, leverde dit voor de lagere scholen grote problemen op ten aanzien van het onderwijs in de lichamelijke opvoeding. De wethouder zei dan ook gistermiddag, dat hij blij was „dat er vandaag einde lijk niet meer geschipperd zal hoeven te worden bij die les sen". LANGERAAR LHNO-school school „Maria Goretti" in Lan- geraar houdt zowel maandag 26 als dinsdag 27 januari een voor iedereen toegankelijke „open huis"-dag. 's Morgens van kwart over tien tot twaalf uur en 's middags van half twee tot half vier wordt de bezoeker in de gelegenheid gesteld zich ruim schoots te informeren over de verschillende aspecten van het huishoudonderwij s.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3