foicUe&HiAci/nt STRENGERE CONTROLE UITZEND BUREAUS KVP: Belastingen dolgedraaid Grote twijfel aan duur van bestand Libanon Hagenaar slaat herdershond tegen muur INFILTRATIE VAN DUINEN IN ONDERZOEK Omvangrijke oliediefstal OVERLEG OVER DISPENSATIE LOONSTOP NIET AFGEROND Boete stelende agent f 100 Ambtenaren krijgen 4,5% verhoging Vrijdag 23 januari 1976,66e jaargang no. 20331 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Alan Paton Alan Paton (Tranen over Johan nesburg) in Late Visite op Ned. I om 23.00 uur. Pepper om 20.40 uur en Music-all-in om 22.00 Ned. II om 20.05 uur Hammond en om 21.15 uur Voor de vuist weg. BUIEN EN VEEL WIND Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige tot stormachti ge wind uit west tot noordwest Maximumtemperaturen rond 7 graden. Morgen: Zon 8.32 - 17.12. Maan: 01.52-1133. Schev. hoogw.: L.K. 8.01 - 20.34. Laagw.: 3.44 -16.17. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Boers ma van Sociale Zaken staat erop, dat uitzendkrachten, die langer dan vijftien maanden bij een bedrijf gewerkt hebben per 1 maart met dat werk moeten ophouden. In het verleden is de wette lijke maatregel, dat uitzendkrachten maximaal deze termijn bij eenzelfde bedrijf mogen wer ken, volgens zijn ministerie herhaaldelijk overtreden. Daaraan moet een einde komen, aldus het ministerie. Het wil nu een duidelijk overzicht hebben. De duizenden uitzendkrachten, die al langer dan vijftien maanden bij een bedrijf werken, zullen voor 1 maart van de uitzendbureaus bericht moeten krijgen, dat zij hun werk moe ten beëindigen. Dit schrijven krijgen ook de betrokken bedrijven. Deze kwestie speelt al enkele jaren. In principe mogen uitzendkrachten al sinds jaar en dag niet langer dan zes maanden bij een bedrijf werken. Uitzonderingen hierop werden meestal wel toegestaan, maar niet langer dan voor een periode van vijftien maanden. Daar ook deze maatregel volgens het ministerie dikwijls over treden werd, heeft minister Boersma thans uitdrukkelijk laten weten, dat de ontduiking ervan afgelopen moet zijn. Volgens het ministerie betekent de maatregel in feite administratieve sanering. Zij is vooral bedoeld, om plaatsen van vaste werknemers, die door uitzendkrachten te lang bezet houden worden vrij te maken. Het ministerie wil thans een duidelijk overzicht hebben, hoeveel tijdelij ke krachten een vaste arbeidsplaats bezetten. Bedrijven zullen waarschijnlijk een aantal plaatsen weer door vaste krachten moeten laten innemen. Ontheffingen blijven echter altijd mo gelijk, aldus het ministerie. (Van onze radio- en tv-re- dactie) HILVERSUM De eer ste van de vijf aangekon digde Rudi Carell-shows morgenavond op VARA- tv (zie ook pag. 2) bevat elementen, die ontleend zijn aan de vroegere show „Een van de acht" van Mies Bouwman. Voor Duitsland kocht Ru di Carrell destijds alle rechten van het spel van Mies Bouwman, dat hij bracht onder de titel „Am laufenden Band". De VA RA en de inmiddels naar de AVRO vertrokken Mies Bouwman liggen nu echter in conflict over- on derdelen in de VARA- show van Rudi, die zegt eigen originele bedenksels in zijn show te hebben ingebracht Om duidelijk te maken, dat Mies Bouwman haar „Een van de acht" niet loslaat brengt zij volgende week evenals een maand geleden opnieuw een re prise van „Een van de acht" in haar nieuwe pro gramma „Een mens wil". Storm De stormen van de laatste dagen hebben opnieuw hun sporen ach tergelaten in Noord-West Duits land. Bij Dornbu- sch, in de omge ving van Hamburg brak het water door een proviso rische dijk van zandzakken heen en overstroomde het daar achter liggende land. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Onze loon- en inkomstenbelasting is op vele punten dolgedraaid. Een grondi- §e en radikale herziening is no- ig, aldus drs. Notenboom (KVP) gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Financiën. „De belastingfraude moet grondig wor den bestudeerd, maar daarbij moet wor den bekeken, waarom men tot deze frau de komt. De loon- en inkomstenbelasting is zo hoog geworden, dat de rek er uit is. Door deze belastingen verder te verho gen, zullen de mensen proberen ze af te wentelen. Ook zal ontduiking van de belastingen in sterkere mate toenemen", zo meende de KVP-woordvoerder. Drs. Notenboom uitte kritiek op de minis ter-president die zich teveel door partij belangen zou laten leiden. „Op deze wijze wordt de hoogheid van het gezag aange tast. Ook daaraan zou eens bij de bestu dering van de belastingfraude gedacht moeten worden". Minister Duisenberg van Financiën ging hierop niet in. Wel liet hij weten, dat de 'door KVP-fractievoorzitter mr. F. An- driessen gevraagde nota over de bezuini gingen in de collectieve sector zeker niet in februari gereed zal zijn. De studies vergen, aldus de minister, meer tijd en daarom zal de nota vermoedelijk pas in de loop van maart ingediend kunnen worden. De minister stelde verder vast, dit naar aanleiding van het geruchtmakend VPRO-interview van premier Den Uyl over onder meer het afschaffen van de kinderbijslag dat bij de studie over bedoelde bezuinigingen niets buiten be schouwing mag blijven, ook niet de uitga ven in de sociale sector. „Ik had wellicht nog hardere uitspraken over bezuinigin gen gedaan", aldus de minister van Fi nanciën. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Omdat het diertje niet wilde luisteren heeft een 30-jarige Hage naar, zonder beroep, gisteravond in zijn woning aan de Douwes Dekkerstraat zijn 10 weken oude herdershond ernstig mishan deld. Uit het onderzoek door de politie is geble ken, dat de man, die enigszins onder invloed verkeerde, het hondje enkele malen op de grond had gegooid en het, vasthoudend aan de achterpoten, enkele keren met zijn kop tegen de muur had geslagen. Buren die het diertje hoorden kermen, waar schuwden de politie. Deze werd bij aan komst bij de woning niet opengedaan, waar na men met behulp van een ijzerdraadje de voordeur opende. In de woonkamer tegen een muur vond de politie het zwaar gewonde dier. De herdershond had de agressie tfan zijn baas moeten bekopen met een hersenbe schadiging en letsel aan de ruggewervel. De Dierenambulance uit Nootdorp heeft zich later over de hond ontfermd. Uit mededelingen van de buren is gebleken, dat de man reeds enkele malen eerder zijn huisdier had mishandeld. Er is proces ver baal opgemaakt DEN HAAG (ANP) Minister Vorrink van Volksgezondheid en Milienhsgiëne wil de gevolgen van het infiltreren van water in de duinen laten onderzoekn. Zij heeft daar toe een commissie ingesteld, waarin onder meer vertegenwoordigers zitten van de drinkwaterbedrijven en van milieu-instel lingen. Over de algemene toestand van het opper vlaktewater is de minister zeer somber ge stemd, aldus haar mededelingen aan de Tweede Kamer. Zij heeft weinig hoop op een spoedige verbetering ervan, gezien de ervaringen met de zoutlozingen in de Rijn. Ex-gegijzelden op vakantie— nemen kritiek terug Veel ex-gegijzelden van de vorig jaar in Wijster gekaap te trein nemen hun aanvan kelijk bittere kritiek op het beleid van de regering in dit drama, terug. Gisteren ging de eerste groep op vakantie naar Spanje, op kosten van de Bond zonder Naam. In het vliegtuig zetten ze over het gebeurde nog eens een boom op en daarbij bleek dat het merendeel de uit spraak van de uit de onge- lukstrein ontsnapte conduc teur Brinker „de regering heeft het goed gedaan", nu wel kan onderschrijven. Een onzer verslaggevers en foto graaf Milan Konvalinka brachten de eerste groep mee weg naar Spanje. Voor een verslag zie pagina 7. Mies geeft idee niet prijs aan de VARA (Van onze correspondent) BEIROET - Aan het nieuwe bestand, dat gister avond in Libanon is ingegaan, wordt redelijk de hand gehouden, maar waarnemers twijfelen toch sterk aan de levensvatbaarheid van dit 26e be stand sedert negen maanden geleden de burge roorlog tussen christenen en islamieten, de laat- sten bijgestaan door Palestijnen, uitgebroken is. De christelijke falange heeft zich bereid verklaard zich bij het bestand neer te leggen, maar dit geldt niet voor de demissionaire minister van buiten landse zaken Chamoun, die er zelf een privéleger op na houdt. Een ander punt, dat de levensvatbaarheid van het bestand aan kan tasten, is het verschil van mening tussen christenen en islamieten over hoe het ver der moet. De islamieten, sociaal en economisch ten achter gesteld, eisen per omgaande hervormingen; de christenen, de sociaal en economisch bevoor rechte groep, zijn pas bereid die te geven, als zeker is dat de wapens zullen zwijgen. En tenslotte een derde punt: de mogelijke verdeling van Libanon in een christelijk en in een islamitisch deel. Dat islamitische deel zou dan sterk tegen Syrië leunen, wat Syrië niet onwelgevallig is, gezien het streven naar een eenheidsstaat Syrië-Libanon. Overigens werd er her en der in Libanon nog gevochten. Ook in Beireot werden schoten ge hoord, maar deze waren ten dele afkomstig van elkaar beconcurrerende benden plunderaars of van Palestijnen, die opdrecht hebben plunderaars ter plekke neer te schieten. Een islamitische strijder schopt een gevangen genomen christenfalangist „tot de orde". De christenen waren gevangen genomen in een kerk in Damour, dat door islamieten en Palestijnen in Libanon veroverd werd. ROTTERDAM (ANP) De re cherche van de Rotterdamse ri vierpolitie heeft vier mannen gearresteerd die ervan worden verdacht een omvangrijke hoe veelheid aardolie te hebben ge stolen uit tankopslagplaatsen in het Waterweggebied. Tot nu toe heeft één tankopslag plaats aangifte gedaan van dief stal van enkele honderdduizen den liters olie ter waarde van 200.000 gulden, maar de politie is er zeker van dat in de afgelo pen maanden ook bij andere bedrijven dergelijke diefstallen hebben plaatsgevonden. De gearresteerde mannen zijn twee handelaren van 35 en 37 jaar, een schipper (37) en zijn 22-jarige stuurman van een bin- nentankschip. De politie vermoedt dat de olie via manipulaties met vrachtpa pieren de tankopslagplaats „le gaal" verliet, waarna de partij werd doorverkocht aan de twee gearresteerde handelaren. Rond Indrijven Billiton-Anihem Lozing giftige stoffen bedreigt omwoners Arnhem (ANP) De gezondheid van bewoners uit wijken rond de vier bedrijven van Billiton in Arnhem wordt ernstig bedreigd door de omvangrijke lozing van zeer giftige stoffen door die bedrijven. Contact met water uit sloten kan in sommige gevallen de dood tot gevolg hebben. Er is reden voor een zekere mate van paniek". Dit zijn enkele conclusies van een onderzoek van scheikundestuden- ten en stafleden van de werkgroep Project Onderwijs van de Utrechtse universiteit Het wetenschappelijk genoemde onderzoek werd uitgevoerd op verzoek van het Milieu Aktie centrum Neder land, afdeling Arnhem. De werkgroep verklaarde gisteren het project-Billiton aan te nemen naar aanleiding van de „alarmerende berichten over mensen die moesten kokhalzen op straat, en vergif tigde koeien die moesten worden afgemaakt vergiftigd hooi en honden die stierven door uit een plas tegenover de fabriek te drinken. ADVERTENTIE] VOLVO Bloedhandel - De Indische rege ring heeft de uitvoer van bloed verboden om een eind te maken aan de verkoop vaiy bloed om in levensonderhoud te kunnen voorzien. Beroepsdonors geven dikwijls zoveel bloed dat zowel hun gezondheid als de kwaliteit van hun bloed worden aange tast. Tot dusver werd naar alle delen van de wereld bloed uitge voerd. Aangezien een kwart li ter ongeveer 4,50 gulden op brengt verdienden beroepsdo nors een hoger dagloon dan landbouwarbeiders. Verwijdering - Volgens de geo loog William Cambray, verbon den aan de universiteit van de staat Michigan, komen Amerika en Europa geografisch steeds verder uit elkaar te liggen. De snelheid waarmee dit gebeurt, is echter niet groot - twee tot acht meter per eeuw. Vliegrampen Bij vliegtuigongelukken zijn in 1975 aanzienlijk minder doden gevallen dan de laatste jaren. Het afgelopen jaar deden zich de landen van de Internatio nale organisatie voor de burger luchtvaart (leao) in totaal 17 vliegtuigongelukken voor. Daar bij vielen 492 doden, tegen 1.382 in 1974, 957 in 1973 en 1.402 in 1972. Het dodencijfer over 1975 betekent een laagterecord in de afgelopen 20 jaar. Brand graansilo - Een ontplof fing en daarop volgende brand in een 80 meter hoge graansilo in Zilwaukee, Michigan, heeft het leven gekost aan drie werk nemers. Twaalf werknemers werden gewond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het óverig van gisteren over een mogelijke dispensatie op de loonstop voor bepaalde categorieën loon- en salaristrekkenden, dat gisteren op het ministerie van Sociale Zaken gehouden werd, is in tegenstelling tot de verwachtingen nog niet afgerond. Minister Boersma, die hierover met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid gisteren onderhandelde, moest het overleg 's middags onderbreken, omdat hij elders in het land verplichtingen had. Het gesprek over de dispensatie, die vermoedelijk gaat gelden voor onder meer militairen met overwerkuren, minimumloners, prof voetballers, leden van orkesten e.d. wordt volgende week dinsdag hervat. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank in Amsterdam heeft giste ren de 43-jarige hoofdagent-rechercheur Albert P. uit de hoofdstad wegens diefstal veroordeeld tot 100 boete, eventueel te vervan gen door vier dagen hechtenis. De rechercheur had op 24 september van het vorig jaar bij een grootwinkelbedrijf in Ridderkerk drie biefstukken en drie pakken soepvlees meegenomen zonder te betalen. De officier had daarvoor een boete van 200 gulden tegen hem geëist DEN HAAG (ANP) De regering heeft gisteren besloten de salarissen van rijksambtenaren met terugwerkende kracht per 1 januari 1976 met 4,5 procent te verhogen. De verhoging kent een minimum van 66,- per maand. De salarismaatregel zal op de gebruikelijke wijze in de pensioenen worden verwerkt

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1