deTijd Confectiebedrijf met personeel op vakantie naar Thailand ..Geen contacten met CIA" *2 8 "SS HP d0ENE Politie doodt man in Lissabon Nederland niet erg zindelijk" KISUfcKS fi VN VOLGT MODE: „CIA-NAMEN" NKV: „INPAKKEN OP DE VIERKANTE METER" Middenstandsbank verliest monopolie Italiaanse mode: fris en sportief DONDERDAG 22 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT' Linkse politici verontwaardigd over publikatie Vrij Nederland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In kringen van linkse politici is gisteravond grote verontwaardiging ontstaan over zogenaamde onthullingen van het linkse weekblad Vrij Nederland over contacten van Nederlandse poli tici met de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Deze contacten zijn inmiddels door de betrokken politici ontkend. in dit geval nooit in zijn leven „ook maar een barst met die handel van doen heeft gehad". De Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid heeft even als Van Mierlo een woedend commentaar uitgegeven. In dat commentaar staat dat de studie reizen naar de Verenigde Staten van de verschillende fractiele den werden betaald door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken (State De partment). Voorzover er sprake is geweest van contacten met „aan de CIA gelieerde ambassa de-medewerkers", zoals Vrij Ne derland stelt, kan slechts wor den opgemerkt dat dergelijke functionarissen van inlichtin gendiensten niet de gewoonte hebben met hun naambordje te koop te lopen, hetgeen uiteraard ook geldt voor ambassade-func tionarissen van alle overige lan den, zo luidde het commentaar van de Partij van de Arbeid- fractie. Een redacteur van Vrij Neder land heeft in het nummer van deze week een aantal namen van Nederlandse politici ge noemd, die op kosten van de CIA, of de Amerikaanse rege ring, een bezoek aan Amerika zouden hebben gebracht Zo zouden Hans van Mierlo (D'66), Jan Schaefer en Hans Kombrink (beiden PvdA) op kosten van deze inlichtingen dienst de Verenigde Staten heb ben bezocht. Van Mierlo maakte zich in een commentaar op deze publikatie bijzonder boos. „De reizen van parlementariërs naar de Ver enigde Staten worden georgani seerd door het State Depart ment", aldus Van Mierlo. Hij stelde nadrukkelijk dat hij zelf het programma van dat bezoek heeft vastgesteld. Hij vond het beneden alle peil dat Vrij Ne derland een portret van hem heeft gepresenteerd terwijl hij VRIJ MEPqm-ANP Vrij Nederland doet mee aan de grote mode van enkele ultra linkse buitenlandse bladen om namen te onthullen van CIA- agenten. En dat gaat bij Vrij Nederland dan onder het motto van „over het algemeen is het zo, dat niet militaire attaché's die op de ambassade werkzaam zijn zich bezig houden met CIA- activiteiten. Het is dan ook zo goed als zeker dat de volgende namen op de CIA-medewerker- slijst voorkomen Volgens Vrij Nederland houden de CIA-medewerkers in Neder land zich voornamelijk bezig met propagandamethoden en gaan daarbij zo subtiel tewerk dat de journalisten en politici die benaderd worden doorgaans niet weten met wie ze te maken hebben. Het blad presteert het om in dit verband de reizen op te sommen die een aantal journalisten en politici in de loop der jaren op uitnodiging van de Amerikaan se ambassade in Den Haag aan Amerika hebben gebracht. Vrij Nederland verwacht dat rechtse bladen nu van de weeromstuit namen zullen gaan noemen van Russische agenten. Volgens een erg naief commentaar van het blad niet zo interessant, omdat de contra-spionagedienst deze mensen al lang gelocaliseerd zou hebben en bij de eerste de beste misstap het land zou uit zetten. Nog onlangs liet hetzelf de Vrij Nederland zich weinig vleiend uit over de Nederlandse vei ligheidsfunctionarissen. Elseviers Magazine stelt deze week in zijn serie „De Legale Profiteurs" het rommelen van WAO en bijstand aan de orde en levert een bijdrage aan de heftige discussie die, meer dan 35 jaar na dato, nog steeds ge voerd wordt naar aanleiding van „het verraad" dat een Ne derlandse officier van de gene rale staf in de vooroorlogse da gen zou hebben gepleegd door militaire topgeheimen aan de Duitsers door te spelen. Generaal b.d. Hasselman, de voormalige chef van de Genera le Staf, weigert ook nu na de zoveelste aantijging het stilzwij gen te doorbreken. Onheilspel lende taal van een staflid van het opvangcentrum Huk voor heroineverslaafden in Amster dam: „Het duurt in Amsterdam niet lang meer, of de verslaaf den staan trillend en zwetend met een revolver voor je." Verder een gegeven portret van China's nieuwe topleider Teng Hsiao-Ping „wiens veelzijdig ta lent broodnodig is om China in de komende tien jaar volgends plan te ontwikkelen tot een mo derne industriestaat. Als de par tij het wil." Aandacht ook voor de zelf moord van het welvarende Li banon. Oppositieleider Hans Wiegel in een interview in De Tijd: „Ik zeg niet dat het medicijn dat de VVD aanbiedt het tonicum voor alle kwalen is. Het enige dat ik beweer is, dat het beleid van de afgelopen drie jaar niet heeft geleid tot een versterking van de positie van ons land. Conclusie: probeer het dan eens op een andere manier, waarvan ik ook niet zeg dat dat de abso lute waarheid is." Het blad gaat ook wat dieper in op het „wie en wat" en doen en laten van de tijdelijke werkge vers van Hoogendijk, Rooi vink en Schmelzer en vervolgt zijn serie over onze sociale voorzie ningen die in gevaar zijn. Ver der een uitvoerig geschreven portret van J. van Oudshoorn (pseudoniem van K. J. C. Feyl- brief), die 25 jaar geleden stierf en geprezen werd door alle ge zaghebbende critici, maar slecht verkocht werd en wordt Het tragische verhaal van een bur ger-schrijver. De Haagse Post heeft een uit voerig interview met staatsse cretaris van Huiten van Verkeer en Waterstaat, die bij de komen de verkiezingen vrijwel zeker lijsttrekker van de PPR wordt Opmerkelijke uitspraak van de radikaal: „Mensen leven met on noemelijk veel zekerheden. Je kunt een aantal daarvan aan het wankelen brengen. Maar het moeten er niet te veel te gelijk zijn, want dan wordt de maat schappij chaotisch. Ik heb ge leerd dat we wat dit betreft wat moeten vertragen". Naar aanleiding van het in op dracht van minister Van Doorn door het adviesbureau Beren schot uitgebrachte doorlich tingsrapport van de NOS pro beert het blad enkele vragen te beantwoorden zoals: Wat is er waar van de roddels en geruch ten in het Gooi? Wordt er wer kelijk gefraudeerd bij de NOS? Beheerst vriendjespolitiek de buis? Wat is de oorzaak van de geldverspilling?" Gooise omroepbazen zouden nu met knikkende knieën achter hun bureaus zitten. Mr. Th. H. van Lier, die zich als Kamerlid voor de Partij van de Arbeid jarenlang heeft bezigge houden met de sociale verzeke ringen, gèeft zijn visie op de problemen rond de niet langer meer verantwoorde lastenstij gingen in ons sociale paradijs en rekent Den Uyl voor, dat afschaffing van de kinderbijslag hier geen oplossing biedt „Als de Sociale-democratie in Nederland ergens in tekort is geschoten dan is het wel in het informeren van de Nederlandse arbeiders", dit zegt Bert Middel in een interview met De Groene redakteur Johan Kortenray. Middel was tot voor kort voor zitter van de afdeling Groningen, van de Partij van de Arbeid, de afdeling die de laatste jaren zo veel jongeren ep interlectuelen in haar ledenbestand opnam. Luuk Wijmans heeft zich veel moeite getroost om de omkoop schandalen van een groot aantal multinationals op een rijtje te zetten. Hervormd Nederland heeft een gesprek met de gestruikelde „onderkoning van Amsterdam", Han Lammers, die, wat de bepa ling van zijn levenshouding be treft veel gehad blijkt te hebben aan de rooie theoloog Karl Barth. „Een volstrekt duidelijk man. Dat soort mensen daar houd ik van". Lammers blijkt een grote hekel te hebben aan mensen die het achterste van hun tong niet la ten zien. „Dat is een heel nare zaak, de pest voor de politiek. Dan maar wat conflicten. Die tol moet je betalen, beter dan dat je schade oploopt aan je ziel". De ethicus prof. dr. P. Roscam Abbing vindt dat de reacties op de open brief van de negen leiders van grote con cerns niet alleen van de politie ke overtuiging, de sociaal-econo mische inzichten en situatie beoordeling van de beoordelaar afhangt, maar ook van de wijze waarop men de brief leest en interpreteert En dan komt hij natuurlijk tot de conclusie, dat de vermanende brief heel wat vragen open laat Het blad was ook in Rhodesie, sprak daar met Nkomo, president van de natio nale raad. Verder een reportage over een bedrijf in Genemuiden, waar de arbeiders het met in stemming van hun bazen, al ge ruime tijd voor het zeggen heb ben. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - Het personeel van het confectiebedrijf Gebrs. Coster b.v. gaat dit jaar samen met de directie op vakantie. En niet naar de Achterhoek of de Belgische Ardennen, maar naar Thailand. Tien dagen lang en op kosten van de baas. hoewel wel een aantal vakantiedagen opgenomen moet worden. Iedereen mag mee, van de aankomend leerling-verkoopster en de Marok kaanse gastarbeider tot de directie-secretaris. Vijfhonderd man sterk laten ze zich eerst drie dagen lang door Bangkok rondtoe ren om vervolgens van deze vermoeienissen te bekomen in een superchicque hotel aan de Chinese Zee. Thaise schonen begelei den de Nederlandse gasten vanaf het ontbijt op bed tot het slaapmutsje aan de bar. Geld speelt daarbij geen rol. Met uitzondering van de ansichtkaarten en de souvenirs wordt letterlijk alles door het bedrijf betaald. "Een beloning aan ons zelf voor wat we met z'n allen hebben gepresteerd", zo verklaart Louis C. Coster (30) deze ex quise snoepreis. Hij is één van de direc teuren van het bedrijf dat 35 filialen telt waaronder vestigingen in Den Haag, Leiden en Leidsenhage en dat zijn hoofdzetel heeft in Rotterdam. "We rei zen in groepen van 125 man, zodat de zaken gewoon open kunnen blijven. Met elke groep gaat één van de Costers zelf mee. Die fungeert als reisleider wat erop neerkomt dat hij de klusjesman van het personeel is, maar dat hebben we er graag voor over. Voor ons bestaat de pret hierin dat we dag in dag uit Louis C. Coster acht dat denkbeeld weinig zinvol. "Dat we een reis als deze kunnen bekostigen hangt mede samen met belastingtechnische regelingen waarvan we gebruik maken. Als we het bedrag dat we aan zo'n vakantie kwijt zijn, in een loonsverhoging zouden om zetten, kreeg het personeel in geld gere kend minder dan de helft van wat het nu krijgt. Overigens vind ik het hoe dan ook onjuist om dit initiatief in de mate riële sfeer te trekken. De gezelligheid van zo'n reis, het feit dat de mensen elkaar beter leren kennen, in een omge ving die heel anders is dan de werkom geving vind ik veel belangrijker. Zo'n reis heeft twee jaar lang een enorm positieve invloed op de werksfeer en daar gaat het om. Om die sfeer duide lijk te maken kan ik er bijvoorbeeld op wijzen dat het ziekteverzuim bij ons bedrijf lager ligt dan het gemiddelde in Nederland en ook lager dan elders in onze bedrijfstak. Verder dat ook het verloop van ons personeel lager is en dat we een uitzonderlijk groot aantal mensen hebben rondlopen dat al zo'n 15 20 jaar bij ons in dienst is. Met een klein beetje overdrijving kan je zeggen dat we hier één grote Coster-fa- milie van 500 man hebben". Het is juist dat familie-idee dat scepsis bij vak bondsman Fonteijn, ook al beroepshal ve natuurlijk, levend houdt: "Het is een soort familie-relatie voor tien dagen, die de fundamentele belangentegenstelling in de rest van het jaar, verdoezelt". Directeur Louis Coster kan dat weten omdat het niet de eerste keer is dat zijn bedrijf integraal een kosteloos vakantie tripje maakt. Periodieke uitjes zijn een traditie bij de firma sinds de heren A. en C. Coster sr. hun toen 25 koppen tellende personeel in 1948 meenamen voor een avondje "stappen" in Antwer pen. Sinds 1962 is men om het jaar met de baas op stap geweest. En steeds verder weg; de laatste keer vertoefden de Coster-werknemers op het vakantie eiland Rhodos. "Volgens mij is het een kwestie van "inpakken op de vierkante meter", is het onverbloemde oordeel over deze traditie van de vakbondsman A. M. Fonteijn, NKV-bestuurder in Zuid-Hol land voor de sectie confectie-bedrijven. "Een slimme manier om arbeidsconflic ten bij voorbaat te voorkomen. In de clinch gaan met mensen die zojuist je vakantie in Thailand hebben betaald, doe je natuurlijk niet zo makkelijk. Ik sta zéér afwijzend tegenover dit soort stunts. Je kunt ze beschouwen als ar beidsvoorwaarden die niet zijn vastge legd en waarop de werknemers zich dus nooit kunnen beroepen. Als de directie op een gegeven moment besluit een punt te zetten achter die vakantie-trip jes, kan het personeel daar niets tegen doen. Alle ondernemers klagen ach en wee dat ze het zo moeilijk hebben. Als bij perenplukkers als de firma Coster de bomen dan opeens tot in de hemel blijken te groeien, zeg ik: laten ze een beetje normaal doen en de lonen verho gen. Dan kan het personeel zelf bepalen of ze hun geld aan een reisje naar Thailand willen besteden". Directeur Louis C. Coster dagdroomt mét zijn personeel van de aanstaande Thailand-vakantie. Op de achtergrond het filiaal aan de Grote Marktstraat in Den Haag. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Binnenkort raakt de Nederlandse Mid denstandsbank haar monopoliepositie kwijt bij de verlening van garantiekredieten aan middenstands- bedrijven. In de toekomst zuilen voorlopig voor vijf jaar als proef de door de overheid gegaran deerde kredietleningen ook via andere banken wor den verstrekt. Een plan hiertoe van staatssecretaris Hazekamp (Middenstand) heeft de instemming van de Tweede Kamer gekregen. Huren in Amsterdam bevroren AMSTERDAM (ANP) Staats- secretaris Van Dam van het ministerie van Volkshuisves ting heeft Amsterdam toestem ming gegeven de huren van de woningwetwoningen in de Bijl mermeer en Het Breed (het zgn. plan Van Gooi) in Noord dit jaar niet te verhogen. De staats secretaris heeft in besprekingen met wethouder Kuypers (volks huisvesting) erkend, dat de huur van deze woningen (in to taal ruim 13.500) te hoog is in verhouding tot de kwaliteit. Voorts mag de gemeente de huurverhoging van 7000 voor oorlogse woningwetwoningen per 1 april 1976 overslaan. Deze huizen verkeren in slechte staat en zullen op korte termijn wor den verbeterd of afgebroken. Van de na-oorlogse woningen van woningbouwverenigingen en de gemeente elders in de stad zijn er ongeveer 2000 te hoog in huur. Ook voor deze woningen worden de huren bevroren. Vooral de Rabobank heeft meermalen bezwaren gemaakt tegen de monopoliepositie van de Middenstandsbank, die op het gebied van de kredietverle ning aan het midden- en klein bedrijf pionierswerk heeft ver richt. De overheid en de mid denstandsorganisaties nemen in de Middenstandsbank deel. De andere banken voelden zich te kort gedaan doordat de gega randeerde kredietverlening al leen via de Middenstandsbank was geregeld. Gemeend werd dat hier van „concurrentiever valsing" sprake was. In de vergadering van de Ka mercommissie bleek de KVP verdeeld over het plan om ook de andere banken bij de kre dietverlening in te schakelen. De WD-er Portheine vond dat de huidige regeling via de Mid denstandsbank best voldeed. Hij vertolkte daarmee het stand punt van de middenstandsorga nisaties. Drs. De Ruiter (PvdA) drong er bij de staatssecretaris op aan om middenstanders die niet in aanmerking komen voor, een garantielening deskundig te laten „opvangen". De staatsse cretaris zal dit bekijken. Krosse (KVP) vond het be zwaarlijk dat de banken bedrij ven die om een lening komen aankloppen in toenemende mate naar de overheid voor het aan vragen van een garantiekrediet verwijzen. Strandset van Biki iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiiiiiiiiiiii (Van onze mode-redactrice Y. Nonneman) ROME Volgens de Italiaanse mode-ontwerpers zal de komende zomer vol luchtige en vooral fris ge kleurde kledingstukkenzijn. Beige, wit, perzikrose, abrikoosoranje, oker, blauw en hier en daar wat rood, zijn de modekleuren van zomer '76. De model len volgen óf de „zeemansiijn" óf zijn sportief: heel veel windbloezen en anoraks met voor de gelegen heid zomerse stijlkragen. modedriedaagse xodedriedaag- Tota Rossi bracht de mooiste se van de Italiaanse ontwerpers anorakken en windbloezen. Di omvatte gisteren de show van Lazarro liet over de badpakjes prinses Galatzine, waar vooral het accent werd gelegd op „wa ter en zee" en een volledige collectie in het zeemansteken. Galatzine ontleende tal van at tributen aan de zeeman: cein tuurs uit zijden touw met paar lemoerschelpen als gespen, overbloezen en vesten in de ma- trozenstijl. Zijn er geen matro zenkragen, dan zijn de bloezen hoogsluitend. Ontwerper Barocco zocht het in een strandkleed van katoenen netwerk dragen en stak de man nequins in gestreepte kniekou sen. Na anderhalve dag modeshows in Italië is duidelijk, dat de ko menden maanden vooral weef sels als zijde, katoen, wollen kasjmier en fijne wol gebruikt dienen te worden. Anjers in alle mogelijke kleuren zijn de lieve lingsbloemen van de ontwer pers, die hun frequent als model mandarijn- en Mao-modellen en voor hun bedrukkingen hebben dan vooral in wit Biki showde plezierige strandkleren en Tizia- gebruikt Daarbij ondervindt de anjer overigens stevige concur- ni gebruikte de petitpoint voor rentie van viooltjes, vergeetmij- cardigans en vesten. Ontwerper nietjes en klavertjes. Een avondjapon in zijde van Tiziani I.ISSARrtN (Rtr/TTPIi Tip nnlitip Het neergeschoten slachtoffer was een 23-ja- bon een betoging gehouden voor de invoe- «!n I icwKnn hóófj Jitin riêe winkelbediende die deel uitmaakte van ring van een 40-urige werkweek eri beeindi- van Lissabon heeft gisteren een groep stakers die opdrong bij een win- ging van de loonstop. De communistische man doodgeschoten bij een ïnci- kei waarvan de eigenaar weigerde te sluiten, partij distancieerde zich van deze demon- dent dat in verband stond met een Toen een politieman tussenbeide wilde ko- Stratie wegens mogelijke „gevaarlijke provo- illegale twee llUT durende staking nien zou hij volgens ooggetuigen zijn be- katies." De commuiustische partij had gis- van winkelbedienden te?en de hui- dreigd. De benarde agent kreeg versterking termorgen ontkend, iets te maken gehad met dfcnlo»Mtfl»flnPnrhuSlVier an en daarop zouden de stakers met stenen de mislukte staatsgreep van vorig jaar no- j hebben gegooid. Na een serie waarschu- vember. In een officieel rapport dat dinsdag Ucren raaKlcn gcWOHu, onder Wie wingsschoten schoten de agenten gericht, uitkwam werden de communisten ervan be- een politieman. aldus enkele ooggetuigen. schuldigd een belangrijke rol te hebben Enkele uren na het incident werd in Lissa- gespeeld. Vereniging van Wasserijen: (Van een onzer verslaggeefsters) Den Haag H et is met de zindelijkheid in ons land niet zo bijzonder goed gesteld, meent de Nederlandse vereniging van Wasserijea Volgens de vereniging slaapt de helft van de Neder landse bevolking nooit in een schoon bed. ineen gaan slaan in een poging Voorzitter F. K. Raadsheer van de vereniging doelde hiermee op de oud-vaderlandse gewoonte om per bed niet meer dan één laken per week te vervangen door een schoon. Dat is dan het onderlaken dat de was ingaat, terwijl het bovenlaken de plaats van het onderlaken gaat inne men. Alleen het bovenlaken wordt dus verschoond. „Er zijn .nog miljoenen gezinnen in ons land waar het zo gaat en het gebeurt ook bij instellingen. In het zusterhuis van een groot ziekenhuis gaat het bij voor-' beeld op die manier", aldus de heer Raadsheer gistermiddag tijdens een persconferentie. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Wasserijen maakte bekend, dat ongeveer veertig wasserijen, verdeeld over heel ons land, de handen om de bedrijfstak te herstructu reren en opnieuw gezond te ma ken. De veertig wasserijen zul len herkenbaar zijn aan een em bleem en garanties geven voor wat betreft de kwaliteit van de door hen afgeleverde gezinswas. Wanneer wasgoed wegraakt of wanneer er schade wordt aange richt, zal dit zonder meer wor den vergoed. De tarieven zullen op een vastgesteld niveau lig gen. Volgens het bestuur zal de behandeling van de gezinswas op deze wijze wel iets meer kosten dan dat de gezinnen thuis wassen. .Maar de was wordt beter verzorgd en er wordt minder milieuverontreini ging veroorzaakt doordat de wasserijen bij voorbeeld 66 pro cent minder fosfaathoudende wasmiddelen gebruiken", aldus de vereniging. Grafologische test llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllll schendt privacy llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllli DEN HAAG (ANP) De WD-kamerle- den Scherpenhuizen en mevrouw Kap- peijne van de Copel- lo menen, dat het on derwerpen aan een gTafologische test van sollicitatiebrie ven in strijd is met de privacy van de sollicitant, althans niet tot grafologisch Gaay Fortman (Bin- wanneer hij van dat onderzoek worden nenlandse Zaken) onderzoek niet op de overgegaan zonder welke waarde aan hoogte is. toestemming van de dergelijke onderzoe- Volgens beide libera- sollicitant. Zij vragen ken moet worden toe- Ie Kamerleden mag aan minister De gekend.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7