Slank worden, slank blijven Comité voor de vrede in Chili werkt verder in andere vorm HOE HOUDT EEN MENS ZO'N VERMAGERINGSKUUR VOL? Korte metten Vastenkuur in klinieken aan Bodensee en in Spaanse Marbella 1 VANWHUISWUIT Dr. Atkins revolutie: tijd van calorieën tellen voorbij Stichting „De Duif" wil gesprek met bisdom PAGINA 6 Vruchtenassortiment in het zwembad. In werkelijk heid krijgt de gast zijn verrukkelijke ananas, trossen druiven en andere zuidelijke vruchten in een roman tisch mandje met hengsel aan tafel gepresenteerd. De eerste dag... Ochtendyoga in de gym-zaal. Frituurboek voor wie afslanken alleen weet van „horen zeggen" Voor al die gelukkigen, die het begrip afslanken slechts kennen van „horen zeggen" mogen wij „Het complete frituur boek" aanbevelen. Een paar aanwijzingen voor het werken met de electrische frituurpan en dan volgt een hele serie recepten die de lezer het water in de mond doen lopen. Bij het eerste recept zit men al meteen met de gebakken peren, maar dan wel gevuld met Rocquefort en sherry. Verder allerlei voor- en nagerechten, hoofdgerechten, te frituren groentes en om het alles smakelijk te kunnen opdienen nog wst beschrijvingen van frisse salades en pittige sausen. Dit alles gegarneerd met smakelijk fotomateriaal. Jffet complete frituurboek", een uitgave van Tefal Neder land en Uitgeverij Luithing, door: Jean van Helbergen. Prijs: f 7,90. Vasten kan gezond zijn. Medi- terenden doen het, zieke die ren eten geen hap tot ze beter zijn. Niemand die een tijdje geen biefstuk eet, wordt er minder gezond door. Niet smikkelen betekent de orga nen tot rust laten komen en de „innerlijke dokter" aan het werk zetten om het lichaam te revitaliseren. Zo door den bank genomen weet ons li chaam aardig wat afvalstof fen te verzamelen en daarom zal iedere arts vertellen, dat het gezond is veel te drinken. Dan wordt het afval afge voerd. Als de spijsvertering en alles wat ermee samen hangt vakantie houdt, gaat het lichaam zijn reserves sa neren, weggestopt in allerlei weefsels. Een soort ontslak- king, zoals in de kachel die niet meer brandt de „onver teerbare" stukken steenkool tevoorschijn komen, die met een tang kunnen worden ver wijderd. Daarna gloeit bij het aanmaken de ouderwetse ka chel weer des te beter. De „Brühe" wordt door de zuster op de kamer gebracht. Zo ongeveer werkt de vasten kuur van dr. Buchener, die destijds zijn chronische astma kwijtraakte door heilzaam vasten en vrolijk 88 jaar werd. Zijn auto-therapie leidde tot zijn eerste kliniek in Bad Pyr- mond bij Hannover. Thans hebben zijn dochter Maria en schoonzoon Helmut Wilhelmi zijn levenswerk voortgezet in de Buchenerkliniek in Uber- lingen am Bodensee en de Bu chenerkliniek in het Spaanse Marbella. Op gezette tijden „vliegt" het echtpaar voor een bezoek naar elkaar toe; elk van hen heeft de leiding in de twee verschillende klinieken. Maria is een frêle vrouwtje met haar 59 jaren en haalt haar vader Otto aan met de woorden: „het is een bloedelo ze operatie". Hoge bloeddruk, artritis, asth ma, darmstoornissen en ex- ceem, op al die narigheden heeft vasten een heilzame in vloed. Maar de kuur Van het echtpaar Wilhelmi is niet spe ciaal bestemd voor zieke men sen. Men zou haar misschien een preventie kunnen noemen voor zwaarlijvigheid en een opkikker voor iedereen, pre cies als voor de auto de jaar lijkse autobeurt. In de Buche- nerklinieken moeten de gasten twee weken verstoken blijven van voedsel. De eerste dag mo gen ze zich aan fruit te goed doen, zoveel ze willen en ver liezen dan 1 kilo aan vocht. Daarna is het veertien dagen lang 's morgens een kopje kruidenthee met citroen, een lunch met nepsoep (groente- nat), geserveerd op de kamer. Daarna een siësta met een warm compres op de lever, het orgaan dat de meeste giftige stoffen moet verwerken. En dan het moment waarnaar ie dereen uitziet: de middagthee met honing. Diner: een glas vruchtensap of een beker „Brühe" (groentenat-bouillon). Dit alles in een bijna volko men leeg darmstelsel, want ie dere gast moet zich voor de eigenlijke kuur begint onder werpen aan een ochtendje „Glauberzout", de volgende dag gevolgd door een klisma. Dit alles onder het wakend oog van de arts. In Marbella dr. Manuel Robles SSnchez, een van de twee medici die de patiënten nauwkeurig in het oog houden en dagelijks op de weegschaal zetten. Maar dan beginnen pijnen af te nemen, jicht en rheuma laten het af weten omdat het aantal afval stoffen, dat in het vetweefsel rond gewrichten en zenuwen gekropen is, wordt wegge voerd. „De drie eerste dagen zijn het moeilijkst", zegt mevr. Wilhel mi. „Maar als de gast het „Glauberzout" heeft gehad, gaat het hongergevoel verdwij nen. De spijsvertering ligt stil, omdat er niets meer te verte ren valt Je hebt dan ook geen honger meer". De laatste week van de kuur (21 dagen: 2600 mark) is aan „opbouw" gewijd. Er komen vruchten op tafel, kwark, in het dorp gebakken gerste brood, gekookte appels, een langzaam opvoeren tot het dieetdiner. „En dan thuis weer slagroom eten?" is de vraag. Daarom wordt gelachen. „Je moet 't natuurlijk niet te bont maken. Maar je kunt normaal eten". „Het gaat om de instelling" zegt een jeugdige patiënte. Als je goed gemotiveerd bent en goed voorbereid op vasten, lukt het veel beter dan als je er zomaar aan begint. Boven dien, je doet het met anderen, die hetzelfde doel hebben". Tussen de groene pijnbomen aan de voet van de Sierra Blanca en aan de Bodensee met uitzicht op het stille water smelten de kilootjes weg. Ge zonde lucht ventileert de lon gen, maar de gast moet er wel aan beweging doen. Vandaar de bijbehorende tennisbanen en zwembaden. Maria zegt dat het vasten de zintuigen ver scherpt. „Bij sommige mensen zie je het gezicht ook verfij nen. Mensen die vasten wor den helderder van geest Ze voelen hun problemen minder zwaar. De stress neemt af. Maar ze zijn wel erg gevoelig. Vandaar dat we stéén op het middagslaapje". Therapie Gasten met ondergewicht, die toch niet in orde zijn, krijgen een speciale therapie. Ze moe ten drie dagen vasten om hun gestel een shock te geven. Dan keert de eetlust terug. Iedere patiënt krijgt een individuele behandeling en mag binnen het bestek van de kuur zijn vrije tijd besteden zoals hij wil. Sommige zitten uren lang in hun zonnige loggia te lezen en hebben geen zin in gezel schap. Dat hoeft ook niet. Ten slotte is men vrij zich aan te sluiten bij anderen of niet. TEKST: Tiny Francis Lonneke van koot Nu wel als vaststaand mag worden aangenomen dat bloe- mige oliebollen en vettige ap pelflappen zich definitief heb ben vastgebeten in de vierde onderkin, wordt het wellicht tijd de oren eens te laten han gen naar de Dieet-Revolutie van Dr. Atkins. Als een evangelist-Amerikaan- se-stijl met dr. A. C. van Swol als zijn rechterhand, verkon digt hij jubelend zijn Blijde Boodschap en met luid bazuin geschal worden talrijke getui genissen afgelegd in het boek dat bij uitgeverij Bosch en Keuning het licht zag. Voor vele levensgenieters moet de afslankmethode van dr. Atkins een uitzinnige vreugde betekenen. „Want", zo juicht de revolutionaire dokter in vetgedrukte letters, „U zult nooit meer hongerlijden. De tijd van calorieën tellen is voorbij". Volgens deze methode mag een mens het reeds gezwollen buikje voleten, mits men maar van een paar verboden vruch ten afblijft Geen hongerdieet dus, maar afslanken met eie ren met spek, dikke slagroom in de koffie, mayonaise op slaatjes, botersaus op varkens- krabbetjes, kreeft en geroos terde eend. De volslankheid, de vetzucht van de mensen is te wijten aan één boosdoener: koolhydraten. Wij, moderne mensen, lijden volgens dr. Atkins aan een koolhydra tenvergiftiging' De oermens was een vleeseter en kreeg daardoor weinig van die dikmakers binnen. „Ons lichamelijk mechanisme, dat gericht was op het afbreken van de geringe hoeveelheid die wij in eerste instantie consu meerden, werd verwoest door de moordende aanvallen van onze cola - cake - ketchup - koekjes - en -kaakjes - cultuur. Met als gevolg zwaarlijvigheid en ook nog hart- en vaatziek ten". Koolhydraten zitten voornamelijk in suiker en dus is ieder prodükt waarin zich suiker bevindt vanaf vandaag taboe. Tot de „zware vergiften" moe ten worden gerekend: sinaas appelen, grape fruits, magere melk, dadels, rozijnen en voor al honing, om maar wat tex noemen. Het klinkt ongeloo flijk, maar het staat er echt, zwart op wit. Als we de dokter en zijn talrijke getuigen echter mogen geloven valt een mens zonder die verboden vtuchten gegarandeerd tientallen pon den af. De vitamientjes zitten, aldus dr. Atkins, ook in pille tjes. Het is jammer dat het boek niet voorziet in een over zichtelijke lijst van verboden stoffen. Edoch, zo luidt een vrolijke noot van de vertaler, een dergelijke lijst is tegen de prijs van f 1,50 te verkrijgen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Wat wel mag wordt beschreven in een dieet van-dag-tot-dag. „Dr. Atkins Dieet-Revolutie" Uitg.: Bosch en Keuning Prijs: f 19,50 Yogi Vithaldas Wanneer dr. Atkins u iets te ver gaat met zijn revolutie en u wilt toch van de overtollige vetrollen en onderkinnen af, dan zijn er natuurlijk velen die u haarfijn kunnen vertel len hoe u om de gezonde geest een gezond lichaam kunt bou wen. Tot'deze mensen behoort Yogi Vithaldas, een man uit India die in een Van Dishoeck-uitga- ve de wondere gave van de yoga-methode aanprijst. Bij hem zijn juist groente en fruit de basis van een goede ge zondheid. Uit eerbied voor al wat leeft ziet een ware yogi af van de geneugten des vlezes en daarom beperkt hij zich tot vegetarische gerechten. Voor Yogi Vithaldas is de westerse eetlust onbegrijpelijk. „Waar blijft het gezonde verstand en waar de voedingswaarde", vraagt hij zich niet ten onrech te af. „In westerse reclames ligt de nadruk op lekker en veel" en dat is volgens de yogi bijzonder ongezond. Samen met yoghurt zijn dal en ghee de voornaamste ingrediënten van de Indiase keuken. Wat dat wel voor onbekende pro- dukten zijn staat in zijn recep tenboekje te lezen. ,JIet yoga-kookboek" door Yo gi Vithaldas Uitg.: Van Dishoeck Prijs: f 9,90 Smakelijk en gezond Een zeer omvangrijk werk over alles wat goed en gezond is in de voedingsindustrie, is verschenen bij Uitgeverij Hel mond. „Smakelijk en Gezond" luidt de allesonthullende titel en de ondertitel laat weten dat het een handboek is voor de moderne vrouw. Niets is er echter op tegen wanneer ook mannen het ter hand nemen. Het mag een zeer gedegen boekwerk worden genoemd. Allerlei komt hierin aan de orde: Welke weg neemt ons voedsel in ons lichaam en wat gebeurt er onderwegde bete kenis van vitaminen en in welk soort voedsel zij te vin den zijnhoeléuig zijn conser ven en diepvriesprodukten houdbaar?; welk brood is ge zond en waarom welke groenten kan men in een be paalde maand kopen?; en na tuurlijk het onontbeerlijke hoofdstuk in deze tijd: „slank worden, slank blijven". Hier mee hebben we slechts een greep gedaan uit de vele hoofdstukken die het boek vullen. Niet vergeten mag wor den, te vermelden dat er ruim duizend recepten in staan; ook een aantal voor mensen die zich wegens een bepaalde ziek te aan een streng dieet moeten houden. Een rijk géillustreerd boek: interessant, maar voor gewoon keukengebruik iets te omvangrijk. „Smakelijk en Gezond" door Charlotte Scheibenpflug en Dr. Heinricb Wallnöler Uitg.: Helmond Prijs: f45,-. Hoe houdt een mens zo'n vermagerings- ikuur vol? Keer op keer worden rauwe worteltjes, slablaadjes, radijsjes en aller lei andere slankmakende artikelen teza men met de heerlijke maaltijd voor de rest van het gezin op tafel gezet. Hoe houdt een mens dat vol. Namkje Koenen en Netty Geurts willen de lezer daarbij helpen via een uitgave van Uitgeverij Gottmer. In „Samen af slanken" geven zij hun ervaringen weer, die zij als groepleidsters hebben opge daan bij afslankcursussen. De beste raad die zij kunnen geven; „Blijf weg uit die keuken. Denk niet de hele dag aan eten. Verzin hobby's, doe iets anders. Zorg dat u uw aandacht afleidt van de keuken en alles wat zich daarin bevindt." Hun ervaring is dat men het best een vermageringskuur kan doen in groeps verband, omdat men dan kan steunen op en steunverlenen kan aan de andere „hongerlijders". Vooral wanneer die laatste ponden er maar zo langzaam afgaan. Met groepsverband bedoelen de schrijfsters niet een kuur bij de een of andere huisvrouw die er in geslaagd is een fiks aantal kilo's af te vallen. Haar enige deskundigheid bestaat hieruit dat zij een foto kan tonen van de „vette jaren" en die naast haar nu zo slanke leest kan houden. Ga kuren bij deskun digen, zo waarschuwen zij. En de aller beste raad die zij in bet boekje met een aantal dieetadviezen geven is: „Raad pleeg altijd eerst uw huisarts voordat u aan welke kuur dan ook begint." Een vriendelijk boekje, vol goede raad en grappige illustraties. „Samen afslanken" door Namkje Koenen en Netty Geurts Uitg.: Gottmer Prijs:/ 10,90 Het interkerkelijke comité voor de vrede in Chili, dat vorig jaar november op last van de juntaleider Pinochet moest worden opgeheven, zet thans zijn werk voort onder persoonlijke verantwoorde lijkheid van kardinaal-aarts- bisschop Silva Henriquez van Santiago. Het comité heeft een nieuwe naam gekregen en heet nu „ontwikkelings- en hulpwerk vanwege de kath olieke kerk". Kardinaal Silva Henriquez heeft de 34-jarige priester Christian Precht benoemd tot zijn vicaris voor dit werk. Christian Precht was secreta ris-generaal van het opgehe ven interkerkelijke comité. Bij gelegenheid van zijn af scheid als Nederlands direc teur van Kerk in Nood/Oost- priesterbulp is aan de heer J. A. Franssen te Vught de pau selijke onderscheiding van ridder in de orde van de Heili ge Silvester uitgereikt. De on derscheiding werd hem tevens verleend vanwege zijn ver diensten voor verschillende stichtingen ten bate van gees telijk en lichamelijk gehandi capte kinderen. De actuarius (secretaris) van de generale synode van de ge reformeerde kerken, ds. K. J. Schaafsma te Utrecht, gaat 1 februari met emeritaat. Hij wordt opgevolgd door dr. H. Door het werk van het inter kerkelijke comité onder eigen verantwoordelijkheid voort te zetten heeft kardinaal Silva Henriquez officieel namens de r.k. kerk van Chili zijn erken ning uitgesproken voor al het werk, dat het comité heeft ver richt ten behoeve van de vele slachtoffers van de politiek van de militaire junta. De activiteiten van het comité waren omvangrijk en geva rieerd. Het volgde nauwgezet alle arrestaties onder het mili taire bewind en beschikt thans over een zeer uitgebreide do cumentatie over het lot der politieke gevangenen. Het SDeelde deze gevens onder meer door aan de Chileens bisschoppenconferentie. B. Weijland te Lunteren. Don derdagmiddag 12 februari zal tijdens een receptie officieel afscheid van ds. Schaafsma worden genomen. De raad van de evangelische kerk van West-Duitsland heeft via zijn afgevaardigde voor milieuvragen aangedron gen op een krachtige beper king en vertraging van de be staande plannen voor atoom- krachtcentrales in de Bonds republiek. Hij pleitte tevens voor brede informatie over de Daarnaast verschafte het voedsel aan 35.000 kinderen, verleende uitkeringen aan werklozen, gaf poliklinische bijstand alsmede juridische hulp aan 12.000 personen en financierde 136 alternatieve arbeidsplaatsen. Toen generaal pinochet op 11 november 1975 liet weten, dat het comité moest worden op geheven, was het voor kardi naal Silva Henriquez een on mogelijkheid al dit werk van het comité onmiddellijk te stoppen en over te nemen. Hij vroeg en kreeg daarom uitstel tot januari. De kardinaal ge bruikte deze periode om het comité officieel op te heffen, maar de werkzaamheden in nieuwe vorm voort te zetten. De benoeming van Christiaan Precht maakt duidelijk, dat de kardinaal de activiteiten van het comité in dezelfde geest wil voortzetten. Dat hij dit heeft kunnen door voeren, is voor een belangrijk deel te danken aan de interna tionale steun, onder meer van de Internationale Pax-Christi- beweging. Aan de internatio nale aandacht voor de gebeur tenissen in Chili wordt ook toegeschreven, dat de Chileen se regering een aantal mede werkers van het comité heeft vrijgelaten, te weten Fernando Salas, Patricio Cariola, Gerald Whelan, Rafael Maroto en Fer- min Donoso. Zij waren gear resteerd vanwege medische hulpverlening aan linkse vluchtelingen. Ook padre Ga- jardo, die de kontakten onder hield tussen gevangenen en het comité, is vrijgelaten. Ondertussen oefent de junta nog wel pressie uit op de apos tolische nuntiatuur in Santia go en de Oostenrijkse en Ve- nezuelaanse ambassades. On der de politieke vluchtelingen die in de nuntiatuur en de ambassades hun toevlucht hebben gezocht, zouden zich volgens de regering gewone misdadigers bevinden. In de nuntiatuur zijn dat volgens de Chileense regering Nelson Gu tierrez en Maria Elena Bach- man, leiders van de linkse re volutionaire beweging Mir. Gesprek tussen islam en christendom Van twee tot vijf februari zal in Tripolis een congres wor den gehouden, dat ten doel heeft religieuze vooroordelen tussen islam en christendom te verminderen. Het congres wordt georganiseerd door de arabische socialistische ver eniging van Lybië en het Va ticaanse secretariaat voor de niet-christenen. Aan de bijeenkomst nemen van Islamitische en christelij- Kerk en wereld ke kant elk twaalf personen deel, alsmede een groot aantal waarnemers. Volgens een door het Vaticaan uitgegeven ver klaring beantwoordt de bijeen komst van de doelstellingen van het tweede Vaticaans con cilie, "dat de christen uitnodigt tot de dialoog met alle mensen en vooral met de godsdiensten teneinde de broederlijkheid, de gerechtigheid, de vrede en de geestelijke waarden te be vorderen." In Tripolis zal onder meer worden gesproken over "ge meenschappelijke elementen van geloof en moraal tussen het christendom en de islam" en over "de sociale rechtvaar digheid als vrucht van het ge loof in God." De stichting tot behou^ van de r.k.kerk „De Duif" aan de Amsterdamse Prinsengracht heeft in een open brief mgr. drs. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, gevraagd de kerk „een plaats te gunnen binnen het bisdom". De kerk werd twee jaar gele den gesloten vanwege de reor ganisatie van het pastoraat in de binnenstad. Een actiecomi té hield het gebouw echter open voor kerkdiensten, waar in legeraalmoezenier H. Brau- tigam, oud-kapelaan van de parochie, en pastor A. Wie- mers voorgaan. Ook worden in het gebouw vele concerten gegeven. In de open brief schrijft koor dirigent P. van Delft namens de stichting dat er twee jaar lang „succesvol" is gewerkt op liturgisch en cultureel gebied. Op sociaal terrein werd de hand gereikt aan Marokkanen. Volgens de stichting was de sluiting een „onchristelijke be slissing", die berustte op de onjuiste gedachten dat de kerk Seminarie op Flores halve eeuw Het Johannes-Berchmansse- minarie van het aartsbisdom Ende in Toda Belu op het Indonesische eiland Flores be staat dezer dagen vijftig jaar. geen functie meer had. dat er geen geld was voor restauratie en dat door verkoop van het gebouw gelden zouden vrijko men voor het citypastoraat. De stichting zegt verwonderd te zijn dat de bisschop geen behoefte toonde aan contact „met een groep christenen, die toch graag onder de verant woordelijkheid van het biscom Haarlem willen vallen". Zij wil alle geschillen met de bisschop en het citypastoraat oplossen. Desgevraagd deelde vicaris dr. H. Kuipers van het bisdom Haarlem mee, dat het bisdom graag een gesprek zou hebben met de stichting, mits daaraan vooraf geen voorwaarden wor den verbonden. Volgens de vi caris had de stichting tot be houd van „De Duif' om een publieke discussie gevraagd, terwijl bovendien het open blijven van de kerk als voor waarde werd gesteld. Zondat viert de stichting het tweejarig bestaan met een plechtige hoogmis om 10.30 uur en een concert om onge veer twaalf uur. Het is het oudste klein-semina- rie van Indonesië.Het werd in 1926 geopend door de toenma lige apostolisch vicaris van de kleine Soenda-eilanden, mgr. A. Verstraelen. Tot dusver zijn op het semina rie, dat nu tweehonderd leer lingen telt, honderdtachtig priesters gevormd, ongeveer achtendertig procent van alle eigenlandse priesters. Onder hen zijn twee aartsbisschop pen en vier bisschoppen. talloze manieren, waarop het milieu in gevaar wordt ge bracht of verstoord. Ook de Britse katholieken zul len binnenkort de mogelijk heid hebben om al op zater dagavond hun „zondags"- plicht te vervullen, zoals in andere landen al jarenlang ge bruikelijk is. Na uitvoerig overleg hebben de bisschop pen van Engeland en Wales besloten „een beperkt ge bruik" te maken van de door de paus goedgekeurde moge lijkheid daartoe. De situatie van de Getuigen van Jehova uit Malawi is de laatste tijd nog aanmerkelijk verscherpt nu de aanhangers van deze secte ook uit Mozam bique worden uitgewezen. Voor de onafhankelijkheid van Mozambique zijn duizen den Getuigen naar dat land gevlucht om de vervolging in Malawi te ontgaan. Zij worden nu teruggevoerd door het re giem in Mozambique, waar zij zwaar mishandeld worden en in kampen worden opgesloten. Er zouden zich al achttiendui zend mensen bevinden in der gelijke kampen waar martelin gen aan de orde van de dag zijn.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6