Bliksemactie voor verbouwing Leids clubhuis de Arke wonen? „Het laatste woord is nu aan de raad" fijn is het in Leiden DE PRINS WAS EVEN IN NOORDWIJK BENEFIETCONCERT, PUZZELTOCHT, ROMMELMARKT EN FANCY-FAIR Kom-er- eens-uit m Sierbestrating voor Haarlemmerstraat Zo komt de sierbestrating van de Haarlemmerstraat, een van de belangrijkste winkelstraten van Leiden, er in de naaste toekomst uit te zien. Als alles tenminste een beetje meezit, want de winkeliers die op zich hadden genomen zelf ook hun steentje bij te dragen in de vorm van 200 000 gulden hebben tot nog toe nog maar de helft daarvan op tafel gelegd. En het staat als een paal boven water dat slechts kan worden begonnen met de werkzaamheden (het leggen van gewassen grindtegels met gele kiezels, onder broken door steenrode bitumen) als al het geld op tafel ligt Ook Gedeputeerde Staten van Zuid-Hólland moeten hun fiat nog geven, voordat de toegezegde subsidie in het kader van de aanvullende werken verleend gaat worden. Men verwacht dat eind februari het bestek klaar is en de zaak kan worden aanbesteed. De levertijd van de grindtegels bedraag echter een maand, en ook als alles mee zit kan men dus niet voor april beginnen. Dat is weliswaar twee maanden later dan men gehoopt had, maar de winkeliers zijn wel blij met de oplossing die volgens hen heel wat beter is dan het grauwe beeld dat de gemeenteraad aanvanke lijk kreeg voorgeschoteld. Het kan allemaal nog mooier worden als er snel geld en méér geld op tafel komt. Vandaar dat ook de Kamer van Koophandel de winke liers in de binnenstad dringend om steun -voor het plan heeft gevraagd, gezien het grote belang ervan voor de Leidse binnenstad. De leerlingen van de scholengemeenschap Zuidwest die binnenkort de straat opgaan om de Leidenaars te ondervragen over hun woonsituatie Onder leiding van hun aardrijkskundeleraar Jan Zuelen zijn ruim vijftig leerlingen uit de vierde klassen van de chr. scholengemeenschap Leiden Zuidwest een onderzoek begonnen in alle Leidse stadswijken om een antwoord te krijgen op de j= vraag in hoeverre de inwoners van Leiden tevreden zijn met hun huidige woonsituatie. Om dat aan de g weet te komen gaan de scholieren langs de deur met een vragenlijst die op dat onderwerp betrek- king heeft. aantal winkels, speelgelegen- heden voor de kinderen, en ook willen de scholieren graag weten wat de geinterviewden kwijt zijn aan huur of wat voor koopsom zij voor hun huis hebben betaald. Als alle enquêteformulieren binnen zijn (elke leerling heeft er zeven meegekregen) en de gegevens in kaart zijn ge- De vragen gaan onder meer over de trevredenheid of onte vredenheid van de Leidenaren met de kwaliteit, grootte en de sanitaire voorzieningen van hun woningen en ook worden er vragen gesteld over de ruimte rond de woningen (tuin, garage e.d.), de eventuele hinder van lawaai of stank, de straat waarin men woont, het bracht kunnen de scholieren zelf hun conclusies gaan trek ken. Het onderzoek naar dit woongenot in de Leidse stads wijken is, zo hoorde ik van Jan Zuelen, een aanvulling op een aardrijkskundige studie die de leerlingen in de afgelo pen maanden hebben gemaakt over het ontstaan, de groei en de huidige ruimtelijke opbouw van steden. Tijdens die lessen heeft leraar Zuelen de stelling geponeerd dat naarmate be woners van een stad dichter bij het centrum wonen, het woongenot minder is. En of die stelling ook voor Leiden opgaat zal over een paar we ken moeten blijken. Om de resultaten van het on derzoek enigszins "hard" te kunnen maken zal men bij de waardering van de vragen uit gaan van een door Jan Zuelen uitgebracht beoordelingssys teem. Zo zal bijvoorbeeld de vraag of men tevreden is met de kwaliteit van de eigen wo ning bij een negatief antwoord nul punten opleveren, als men maar matig tevreden is levert dat vijf punten op en is men volledig tevreden dan worden tien punten toegekend. Zuelen: "Hoewel het onder zoek beslist geen wetenschap pelijk karakter heeft, ben ik ervan overtuigd dat uit het onderzoek belangrijke gege vens naar voren zullen komen. Voor zover ik heb kunnen na gaan is door de gemeente Lei den nog nooit een dergelijk onderzoek uitgevoerd. Ik weet dat wat mijn leerlingen nu doen met grote interesse door bijvoorbeeld de planologische dienst wordt gevolgd. Ën er gens is dat ook wel te begrij pen ook. Want men hoeft zelf geen vinger uit te steken om toch aan veel feitenmateriaal te komen. Al is het natuurlijk niet gezegd dat men er ook iets mee gaat doen". Uit de eerste gegevens die zijn binnen gekomen is inderdaad al gebleken dat het wonen dicht bij de Leidse stadskern het woongenot gering maakt. Het is niet de bedoeling zo hoorde ik van Jan Zuelen, dat de scholieren met suggesties komen om dat woongenot te verhogen. „Zover gaat ons on derzoek niet", zegthij. "Zodra we onze conclusie hebben ge trokken wordt dit project in de kast opgeborgen. Voor ons is de zaak dan afgerond." BURGEMEESTER DE VREEZE OVER GYMNASTIEKKWESTIE: U heeft in deze krant de hele week al de reacties kunnen lezen op het ver- i' trek van de Warmondse j gymnastiekleraar Van I Oort en de vermeende i consequenties daarvan voor het basis onderwijs in deze plaats. Er kwa- men verontruste leraren j aan het woord, een ver- ontwaardigd school- hoofd, een boze wethou- i der van financiën, een i teleurgesteld bestuur i van de oudervereniging i en ga zo maar door. In het rijtje ontbrak nog j burgemeester De Vree- Die laat ik vandaag aan het woord. Hij sluit de rij van sprekers. Op zijn uitnodiging sprak ik gisteren op het ge meentehuis met hem over deze kwestie, die de gemoederen in Warmond toch wel heeft bezig gehouden. Doel van ons ge sprek, zo liet de burgemeester mij weten, was om een einde te makten aan de stroom pers berichten die de sfeer in het Warmondse onderwijswereldje er bepaald niet beter op heb ben gemaakt. Deze „opening van zaken", zoals de burgemeester zijn aandeel in ons gesprek noem de, bracht eigenlijk niet zo veel nieuwe feiten aan het licht en was eigenlijk groten deels een opsomming van wat wij eerder deze week al publi ceerden. Toch krijgt ook hij in mijn rubriek de gelegenheid om het gemeentelijke stand punt duidelijk te maken. Hier komen zijn nuchtere feiten. De burgemeester: „In dezelfde periode dat er, na het vertrek van gymnastiekleraar Van Oort, door het schoolbestuur werd omgezien naar een nieu we vakleerkracht, kwam de gemeentebegroting 1976 ge reed. Hieruit bleek dat het on- derwijstekort was opgelopen tot 140.000 gulden en bekend was dat voor een aanvullende bijdrage in dit geval niet op het rijk kon worden gere kend." „Die 140.000 gulden moest er och op de een of andere ma nier komen. Verhoging van de plaatselijke belastingen leek ons geen juiste stap, omdat de Warmonders al een vrij hoog bedrag aan gemeentelijke be lastingen moeten betalen. Daarom hebben we de school besturen uitgenodigd om met ons na te denken over hoe het onderwij stekort in Warmond verminderd zou kunnen wor den. Ons voorstel was het va konderwijs lichamelijke oefe ning te beperken tot de klas sen 4, 5 en 6 en voor de overi ge klassen gymles te laten ge ven door de leerkrachten Jaarlijks zou ons dat een be drag van 22.000 gulden gaan schelen en door nog enkele andere bezuinigingen zouden we een aardige dekking heb ben van ons tekort. „We kwamen tot dat voorstel nadat we ons tot in de verre omgeving hadden georiënteerd en tot de conclusie waren ge komen dat het vakonderwijs lichamelijke oefening nog steeds tot de luxe artikelen behoort bij het basisonderwijs. Uit ons onderzoek op andere scholen kwam als algemene mening naar voren dat vakon derwijs lichamelijke oefening voor de tweede en derde klas minder noodzakelijk is en dat het voor de laagste klas zelfs wenselijk is dat de juf gymles geeft" De schoolbesturen waren het daar niet mee eens en hebben zich toen tegen ons voorstel verzet omdat ze niet wilden loslaten wat ze verworven hadden. Ondanks dat verzet heeft het gemeentebestuur de ingreep toch noodzakelijk geacht en heeft nu aan de gemeenteraad voorgesteld de raming in de gemeentebegro ting 1976 voor de vergoeding vakonderwijs lichamelijke op voeding te verlagen met 22.000 gulden. De raad hoeft zich natuurlijk Burgemeester De Vree- niet aan ons voorstel te hou den. Er zijn ook andere moge lijkheden. Men kan bijvoor beeld besluiten het vakonder wijs lichamelijke opvoeding volledig te handhaven maar dan komt weer de bouw van een reeds geplande gemeen schapsruimte annex hande- narbeidlokaal naast de „Leer- hoeve" in het gedrang. Dan zal men er niet onderuit kunnen de plaatselijke belastingen te verhogen. En zo zijn er nog enkele variaties te bedenken. Het woord is nu aan de raad." Prins Bernhard hier in een ernstig gesprek met oud-minister-president De Jong. Prins Bernhard heeft gistermiddag nog even een bezoek ge- bracht aan Noordwijk waar hij in het grand-hotel Huis ter Duin ruim een uur aandachtig toehoorder was op de conferentie van de Industriële Raad voor de Oceanologie. De prins, die werd S vergezeld door oud-minister president De Jong, kwam dit keer niet met de helicopter naar de badplaats maar moest vanwege het slechte weer zich in een auto van Soestdijk naar Noordwijk laten rijden. Prins Bernhard nam na de conferentie, ondanks zijn drukke 5 programma, toch nog even de tijd om zijn favoriete drankje, een witte bourgogne te drinken (de directie van Huis ter Duin 1 had gezorgd voor een op temperatuur gekoelde fles) en ook nog even aanwezig te zijn bij de koude lunch. DONDERDAG 22 JANUARI 1976 Sinds kort kan men weer ,,ln de Vroolijcke Arke" terecht, onder meer voor een partijtje biljart. Leiden Zaterdag 31 januari aanstaande wordt een groot scheepse bliksemactie gehouden ten bate van de verbouwing van club- en buurthuis „In de Vroolijcke Arke". Overdag, van elf tot vijf, zijn er in het clubhuis in de Pieterskerkchoorsteeg een rommelmarkt, fancy-fair, clowns, poppenkast, muziek en een Amerikaanse taartenveiling, 's Avonds is er in het gebouw van Augustinus, Rapenburg 24, een benefietconcert, georgani seerd in samenwerking met jazz zolder Hot House. Aanvang 20 uur. Optredenden zijn: de Leidse Big Band, de Bakerstreet Jazz Band, Trio Dolf Delprado, zigeunerorkest Czardas, folksin- gers Kees Ouwejan en Jean Paul&Pol. Iris en The Swinging Five, allen afkomstig uit Leiden. Hoogtepunt is het optreden van de nationaal en internationaal bekende bluesvertolker Sha- key Sam. Puzzeltocht Vanaf vandaag kan men al een voorproefje genieten van de festiviteiten. Tot aan vol gende week zaterdag is er een spannende puzzeltocht langs de etalages van veel winkels in het hart van Leiden. De bin- nenstads-middenstand heeft zijn beste beentje voorgezet. Leuke prijzen staan te wach ten voor de goede oplossers, onder andere vissenkommen met inhoud en een luxe levens- middelenmand. De prijsuitrei king is op de festivaldag, 's middags in het clubhuis. Daar kan men van nu af ook de deelnameformulieren krij gen tegen betaling van een gulden. De opbrengsten van deze puzzel, de andere aktivi- teiten en het benefietconcert (entree zeven gulden) zijn alle voor de verbouwing van de Arke. Onveilig De Arke is vanaf 1942 een centrum voor honderden be zoekers per week. De staf or ganiseert aktiviteiten voor kin deren, tieners en volwassenen en houdt zich sinds enkele ja ren ook intensief bezig met buurtgericht werk. Het ge bouw waarin de Arke is ge huisvest is een monumentaal, maar zeer oud pand in de Pieterskerkchoorsteeg. Bij een kleine reparatie dit voorjaar kwam aan het licht dat het eigenlijk onverantwoord was nog langer door te werken in dit huis. De balken bleken rot en de vloeren dreigden onder de vele voeten te bezwijken. Bovendien was de indeling van het clubhuis niet meer geschikt voor de huidige akti viteiten. Zo huisde de soos voor werkende jongeren onder het dak. Slechts een smalle trap diende als (nood-) uit gang. De buren konden gratis, maar vaak ongewenst meege nieten van de muziek die door de te dunne muren naar bui ten klonk. De toestand van het gebouw was zo alarmerend, dat Bouw- en Woningtoezicht adviseerden: óf verbouwen, öf sluiten. Dat laatste vond de leiding onverantwoord want daardoor zouden de bezoe kers, die in de Arke vaak een tweede thuis vinden, op straat komen te staan. Dus verbou wen. Geldkraan dicht Dit besluit werd genomen, on danks het feit dat inmiddels door rijk en gemeente bekend was gemaakt dat er voor het welzijnswerk, en met name voor de club- en buurthuizen, voorlopig niets te halen viel. De subsidiekraan ging dicht. Zelfs een zo noodzakelijk iets als een veilige behuizing werd door de overheid niet urgent genoeg gevonden. Architect Taco Mulder werd bereid gevonden een doelma tig en zo goedkoop mogelijk bouwplan te maken. In de hete zomer van 1975 legden staf en vrijwilligers hun eigenlijke ta ken neer en werden bouwvak ker. Samen met een aannemer gingen ze aan de slag. Veel uren staken zij in breek-, sjouw-, bouw- en verfwerk. Op 18 oktober konden dan ook de meeste clubs weer beginnen. Sinds kort is ook de laatste hand aan de verbouwing ge legd, de rommel is verdwenen en de bezoekers, oude en nieu we komen weer veilig in „hun Arke". Toch zijn staf en be stuur voorlopig niet uit de zor gen. De verbouwing heeft toch nog zo'n 75.000 gulden gekost. Aangezien er geen subsidie te verwachten valt, zal dat geld op andere manieren bij elkaar moeten komen. De festivaldag en de puzzeltocht zijn onder delen van een grote bedelcam- pagne. Het staat overigens bui ten kijf. dat de verdere wen sen van de Arke (o.m. een opknapbeurt buiten, verbete ring van de kantoorruimten) voorlopig nog onvervuld moe ten blijven. Ook de volgende jaren blijft de subsidiekraan dicht. Kaarten voor het benefietcon cert op zaterdag 31 januari zijn ook in voorverkoop ver krijgbaar a 7,- en wel bij: koffiebar Gonk, Pieterskerk choorsteeg; VW Stations plein, De Arke Pieterskerk choorsteeg 15 en telefonisch bij Lucia de Goeij, 071-149773. dagelijks tussen 17 en 19 uur. De heer Helder biedt de 1ste prijs aan Martineke de Kool. Michel Zonderop (midden) en Monique Duurs- ma staan al met hun handen vol LEIDSE COURANT PAGINA 5 III» SCHOLIEREN GAAN OP ONDERZOEK UIT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii minimiss De heer W. Helder, di- I recteur van het Leger- j museum heeft gister- j middag in het rijksmu- j seum van Volkenkunde j de prijzen uitgereikt van j de puzzeltocht Kom-er- j eens-uit", die afgelopen j kerstvakantie voor de j schooljeugd door de j Leidse musea werd j georganiseerd. In totaal 584 jongens en j meisjes deden aan de puzzel tocnt mee. Er kwamen 217 goede oplossingen binnen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5