Brandveiligheid in Leidse etablissementen vaak ruim onvoldoende Ruzie tussen linkse partijen zet zich voort Begrip randgemeenten helpt Leiden niet uit de problemen Brandweer door personeelsgebrek niet in staat tot preventie DONDERDAG 22 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN Menig bezoeker van feestzalen, dancings en bars in Leiden loopt het risico bij brand in vlammen om te komen. De brandveiligheidsmaatregelen zijn vaak ruim onvoldoende. Hier en daar is op aanraden van de Leidse brandweer een vluchtweg gecreëerd. Eén vluchtweg blijkt evenwel te weinig wanneer er een panieksituatie ontstaat. Een schrikwekkend voorbeeld is ongetwijfeld de brand in een Brussels danszaaltje die op oudjaar uitbrak, en tal van mensenlevens eiste. „Iets dergelijks kan ook hier se" aan het Rapenburg. Hier gemakkelijk gebeuren", is de bezoeken wekelijks ruim zestig Leidse brandweer. „We hebben ken op de zolder dragen welis- wel enig inzicht in de stand van waar bij tot de sfeer van het zaken in verschillende gebou- concert, maar zeker niet tot de wen, maar het ontbreekt ons veiligheid van de bezoekers, aan manschappen hier daad werkelijk iets aan te doen". Hoe slecht het de brandpreven tie in Leiden gesteld is, moge blijken uit het feit dat de brand weercommandant niet op de hoogte is van de situatie in bij voorbeeld jazz-zolder „Hot Hou- De leiders van „Hot House" heeft dit zorgen gebaard. Op verschillende plaatsen zijn blus- apparaten opgesteld. Tevens kunnen de bezoekers, wanneer dit noodzakelijk zou blijken, vluchten via het dak of de Brandweercommandant Broeshart van Leiden: mankracht tekort om goede preventie uit te oefenen. brandtrap. Als er concerten worden gegeven, waarbij we meer dan het gemiddelde aantal bezoekers verwachten, maken we bovendien meestal gebruik van de benedenzaal van „Au- gustinus", verzekerde ons een woordvoerster. Een en ander is evenwel gere geld zonder tussenkomst van de brandweer. „Voor hetzelfde geld gebeurt er niets van dit alles", is het ontmoedigende antwoord van de heer Broeshart. „Wij kunnen alleen iets regelen wan neer we nieuwbouw- of ver- bouwplannen voorgeschoteld krijgen. En dan is het nog alleen maar een advies dat we kunnen uitbrengen. Krijgt een of ander etablissement een andere eige naar, dan kan hij de nooduit gang weer dichttimmeren, zon der dat wij er iets van merken". De brandweercommandant zou niets liever doen, dan de brand preventie stevig aanpakken, de afdeling preventie is evenwel onderbezet. Er is één man, die Het uitgebrande danszaaltje een volle dagtaak heeft aan het bestuderen van bouwplannen en het uitbrengen van schriftelijke adviezen. Hij wordt bijgestaan door een burger-ambtenaar, die bij cala miteiten in bijvoorbeeld de Groenoordhal, de Stadsgehoor zaal en „De Burcht" de zaken naloopt. „Meer kunnen we ook niet doen", zegt de heer Broes hart. „Eigenlijk zou het zo moe ten zijn dat je met een paar man op pad gaat om een keer in de zovfeel maanden alle grote ge waar Oudejaarsnacht 8 mensen in de vlammen omkwamen. bouwen in Leiden te controleren op brandveiligheid. Vroeger, toen ik nog in Amsterdam werk te, liepen we regelmatig alle kroegen af. We noteerden wat aangebracht moest worden en kwamen na vier of vijf maan den controleren of het ook was gebeurd. Dat is brandpreventie die je je in Leiden niet kunt veroorloven". De door de brandweer aan de raad gevraagde tien extra-man krachten zal in dezen ook wei nig soelaas bieden. „Die tien mensen hebben we nodig om alle brandweerlieden in plaats van de tweeënzeventig uur per week, zestig uur te laten wer ken". Een onderbezetting bij de brandweer komt overigens niet uit de lucht vallen. Reeds in het jaarverslag van 1971 maakte de heer Broeshart gewag van het personeelstekort. En nog altijd is een Leidenaar zijn leven niet zeker wanneer hij zich in een of ander drukbezocht etablisse ment begeeft. Liesbeth Vogels Spanning onder woonwagenbewoners stijgt (Van een onzer verslaggevers) Leiden Ook al zijn binnen enige tijd de acht caravans van het Stadhuisplein verdwenen (nadat de bezitters ervan met nadruk en spandoeken, met waslijnen en ook met gemoedelijke huiselijkheid gedemonstreerd hebben voor het door hen gezien recht van enkele mede-woonwagenbewoners), toch zal het pro bleem van de woonwagenbevolking nog lang niet de wereld uit zijn. Laat staan, dat Leiden met zijn overbevolkt woonwagen kamp aan de Haarlemmertrekvaart - het Trekvlietplein genaamd - uit de problemen is. Het is een vraagstuk, dat al vele jaren tal van gemoederen bezighoudt Het is nu, dat de gemeente Leiden vasthoudt aan „leenbijstand alleen bij een legale stand plaats", maar ergens anders doen zich dezelfde moeilijkheden voor: 20.000 woonwagenbewoners in ons land kunnen nauwelijks functioneren binnen het geheel van de samenleving, omdat ze naar hun smaak en die van anderen onvoldoende kansen krijgen. Het is ook, zoals gistermiddag idee, dat niet aansloeg, omdat mr. G. N. Lavaleye, chef maat- 0.a. het isolement van de woon- schappelijke aangelegenheden wagenbevolking hierdoor werd en volksgezondheid ter Leidse vergroot en de trekmogelijkheid gemeentesecretarie en secretaris beperkt werd. Het oprichten van de gemeenschappelijke re- Van kleinere „nevenkampen" is geling Regionaal Woonwagen-' eveneens een moeilijke zaak, kamp Leiden, het zei: „De zoals de Leidse regio aantoont stress, de spanning neemt toe in De regionale regeling hier om- alle Nederlandse kampen ten vat 16 gemeenten; alleen Leiden van de overbevolking: er kan niets meer bij. Er zullen - dat thans met de gebakken peren zit - en Leiderdorp - dat kleinere kampen moeten bijko- met de grote armlastige broer men. anders loopt het fout". meevoelt en daadwerkelijk wil Tot 1984 zal, volgens een prog- bijspringen - zijn in feite bereid nose van 1974, het aantal woon- om tegen de letterlijke verdruk- wagenbewoners met 35 tot 40 king in (een kamp, dat overbe- procent toenemen. Dat betekent, zet is en bij nog verdere bezet dat na de 1100 extra standplaat- ting onverantwoorde risico's sen die op het ogenblik nodig met zich meebrengt) aan de no- zijn, er dan nog eens 1200 bij zullen moeten komen. Zoals op den van een minderheidsbevol king tegemoet te komen. het ogenblik de zaken er voor De overige 14 gemeenten zijn of staan, lijkt het daar nog lang worden door het bestuur van me* °P- het „gemeenschappelijk li- _7.chaam" bewerkt om eveneens Vljttlg kampen bij te springen door via de ont- t mco i_ i heffingsmogelijkheid een aantal In 1968 besloot men bij CRM - plaatsen binnen hun territoir toen de nood al lang aan de (woonwagen)man was - dat er in ons land ca. 50 centra moesten komen om de hele woonwagen- groep onder te brengen. Een beschikbaar te stellen. Mr. La valeye: „De colleges van B en W van Rijnsburg, Lisse, Oegst- geest en Voorhout zijn al door ons bestuur benaderd. Wat het heeft opgeleverd? Wel, vergele ken met twee jaar geleden - toen er niets kon bij de meeste ge meenten in de regio - hebben wij veel meer begrip gevonden met betrekking tot de moeilijk heden waarmee Leiden zit. Men wil thans wel degelijk positief medewerken om een oplossing na te streven. En ik geloof niet, dat die colleges dit met de hand op het hart kunnen beweren en na afloop van het onderhoud stellen: „Zo, die zijn de deur weer uitDat kunnen ze niet verkopen, dacht ik. Al zal een pasklare oplossing van het woonwagenvraagstuk zeker bin nen onze regio niet vandaag of morgen voor de deur staan". Overbezetting Afgezien van de gevallen binnen het Leidse kamp (waarbij „over complete" woonwagens versto ken blijven van licht, gas, sani taire voorzieningen), zal het zo niet langer kunnen voortgaan. Het kamp is maximaal bere kend op 68 wagens. In septem ber '75 was het aantal al 75 en op het ogenblik zijn er 12 „over- bezetters", wat de totale bezet ting brengt op 80 wagens. Vorig jaar was de verwachting, dat rond 1985 in het Leidse regiona le kamp - als er niets gebeurt - 142 wagens een plaats zullen moeten vinden. De gemeenten in de regio zouden „lucht" kun nen brengen door allemaal een klein aantal voor hun rekening te nemen. Maar tot nog toe zijn de uitvluchten die te berde wor den gebracht bijna „bijbels" te noemen. Een positieve houding en verder een slag om de arm houden is niet voldoende. Bovendien kost het Leiden toch In verband met kans Een delegatie van Leidse woonwagenbewoners heeft gistermiddag een petitie aangeboden op het Binnenhof in Den Paag aan leden van de speciale Tweede Kamercommissie voor woonwagenproblemen. De petitie werd in ontvangst genomen door de heer Van Ooijen (met baard), van de Partij van de Arbeid. In de petitie zetten de woonwagenbewoners nogmaals hun problemen uiteen. De heer R. de Jager (rechts), woordvoerder van de woonwagenbewoners, lichtte de petitie mondeling toe. Hij beschuldigde de Nederlandse regering van nalatigheid en zei verder dat hij geen groep Kende die zo slecht behandeld is als de woonwagenbewoners. al handen vol geld, dat kamp aan het Trekvlietplein. De ex ploitatie voor 1976 is begroot op 906.000 gulden voor het gehele „regionale lichaam". Het rijk neemt daarvan 95 pet (ca. 770.000 gulden) voor zijn reke ning. De 16 gemeenten in de regio dragen 70.000 gulden bij, waarvan Leiden ongeveer een derde deel (20.000). Dan hebben we het nog niet eens over de Leidse uitkeringen aan sociale bijstand; die liegen er ook niet om, al kon men gistermiddag bij informatie geen ronde cijfers hierover geven. Zolang er ge meentefunctionarissen (geen Leidse) zijn die te kennen ge ven: „We hebben niets tegen woonwagenbewoners, maar op de plaats waar ze staan komen nu mensen te wonenis er nog geen licht te bespeuren in het nijpende vraagstuk rond veel onvrede onder medemen sen die geen „huisbewoners" zijn. i op diefstal Lakenhal wil kunstwerken uit Leids stadhuis Van een onzer verslaggevers LEIDEN Onvervangbare kunstwerken zullen binnenkort uit het Leidse stadhuis verdwij nen. Dit is de maatregel die de commissie van het stedelijk museum „De Lakenhal" wil ne men teneinde te voorkomen dat er nog meer kunstwerken uit het stadskantoor worden ont vreemd. Het afgelopen jaar verdwenen er een schilderij van Bos en twee vazen van W. C. Brouwer. In het vervolg zullen alleen kunstwerken uit de contrapres tatie het stadhuis decoreren. „We kunnen het risico niet lo pen dat er nog meer van de kostbare collectie van „De La kenhal" wordt gestolen", aldus het commissielid Herfst. De kunstwerken werden alle tij dens de middagpauze ont vreemd. „Het is ondoenlijk voor de bodes het hele stadhuis in de gaten te houden", aldus wethou der Oosterman. De suggestie om alle lokalen tussen de middag te laten afsluiten werd door de Lakenhaldirecteur Wurfbain als „niet afdoende" van de hand gewezen. A VP-Kamerlid: „Houding Leidse Van een onzer verslaggevers LEIDEN/DEN HAAG Het Tweede Kamerlid voor de KVP, mevrouw Gardeniers heeft gisteren minister Van Doorn (CRM) schriftelijke vra gen gesteld over de woonwa genbewoners die sinds vorige week woensdag het Leidse stadhuisplein bezet houden. Gesteund door haar partijge noot Weijers, de ARP-er Scholten, de CHU-er Tilanus, Van Ooijen (PvdA), mejuf frouw Kappeijne van de Co- pello (VVD), Van der Lek randgemeenten is unfair" (PSP) en Van Winkel (PPR) vraagt zij de minister welke middelen de gemeente Leiden heeft om voldoende stand plaatsen te creëren binnen de Leidse regio. Desgevraagd wijst het Tweede Kamerlid met een beschuldi gende vinger naar de randge meenten. Volgens haar is de noodtoestand die nu meer dan een week in Leiden voortduurt voor een groot deel te wijten aan de onwil van de omringen de gemeenten kleine woonwa genkampjes op te richten. „Het is gewoon unfair van de randgemeenten om van een la cune in de wet te profiteren en Leiden met een overbezet streekwoonwagencentrum te laten zitten." Volgens de we» zijn de omringende gemeenten niet verplicht woonwagen kampjes, op te richten, zolang ze participeren in een regio naal woonwagencenti^um. Als tijdelijke maatregel wil mevrouw Gardeniers dat CRM het terrein van de kampschool vrij geeft. Tot nog toe heeft het ministerie geweigerd woonwagens op dit terrein toe te staan. „Deze maatregel zou hoogstens voor zes maanden moeten gelden. Na die periode zou de toestemming telkens voor bijvoorbeeld een maand verlengd kunnen worden, tot dat er elders in de regio ruim te is geschapen." Overigens wil de KVP-er Weij ers binnenkort met een initia tief-wetsontwerp in de Tweede Kamer komen waarin de ge meenten kunnen worden ge dwongen regionale woonwa genkampen in te richten. PSP: Van Aken is zo slecht en zo schadelijk voor de stad dat vergelijking met vroegere wethouders volkomen zinloos is" (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In een open brief aan Leo Meyer, fractievoorzitter van de PvdA in de Leidse gemeenteraad, wijst het bestuur van de PSP- Leiden de beschuldigingen en verdachtmakin gen door de PvdA aan het adres van Anne van de Zande (het PSP-gemeenteraadslid) als „onzin" van de hand. Volgens het PSP-bestuur heeft de PvdA ken nelijk nog steeds niet begrepen, wat de bezwa ren van de PSP zijn tegen de PvdA en het huidige college, „want een zakelijk weerwoord is tot dusver uitgebleven", aldus de PSP. „En dit terwijl de aanklachten er niet om liegen. De beschuldigingen variëren van pogingen om bewonersacties te breken (wethouder Ver boom), enorme tariefsverhogingen en lasten verzwaringen ten koste van de economisch zwakke groepen (wethouder Van Dam), de voorgenomen afbraak van een deel van de Breestraat (wethouder Waal), het wanbeleid inzake directeursbenoemingen bij Endegeest en de sociale Dienst (wethouder Van Aken) en het „welzijnsbeleid" van wethouder Tesse- laar", stelt het PSP-bestuur. De PSP wijst erop dat Leo Meyer kennelijk niets beter weet te doen dan op uiterst smake loze wijze Anne van de Zande af te schilderen als „juffrouw van de ballentent". Daarom daagt de PSP Leo Meyer uit om nu maar eens te bewijzen dat dit college en zijn fractie werkelijk links zijn en wat de wezenlijke verschillen met het vorige stadsbestuur zijn. De PSP herhaalt nog eens dat zij geen moties van wantrouwen zal indienen of steunen die ten doel hebben CDA of WD binnen het college te halen. Een uitzondering maakt de partij echter voor PvdA-wethouder Van Aken. „Deze man is zo slecht en zo schadelijk voor de stad en haar inwoners dat een vergelijking met andere of vroegere wethouders volkomen zinloos is," vindt de PSP. De partij wijst er op dat een rechtse vervan ger voor Van Aken er alleen kan komen met de steun van de PvdA zelf. „In feite lijkt de woede van Meyer dus ingegeven door de angst dat zijn eigen fractieleden onbetrouw baar zijn." Volgens het PSP-bestuur is het juist zo dat Van Aken een man is die met iedereen ruzie heeft: met het personeel van Endegeest en de Sociale Dienst, met buurtbewoners (Groe- noord), met veel raadsleden (zaak-Daey Ou- wens) en met iedere fatsoenlijke Leidenaar (de affaire Welzijnsbron). „Het wethouder schap van Van Aken kan dan ook niet meer worden getoetst aan begrippen als links en rechts maar alleen nog maar worden beoor deeld naar maatstaven van fatsoenlijk en onfatsoenlijk", aldus de PSP. Ook het verwijt dat de PSP in de raad geen initiatieven ontwikkeld heeft wijst het bestuur van de hand. Over dit punt in Meyers brief zegt het bestuur: „Deze klacht komt ongeveer overeen met het beschuldigen van iemand, die er maar niet in slaagt om in z'n eentje een. huis op te bouwen dat tegelijkertijd door vijftien anderen wordt afgebroken." De PSP besluit haar open brief als volgt: Het epistel van Meyer toont aan, hoe treurig het klimaat is in de PvdA. Inplaats van een zakelijk weerwoord beperkt men zich tot verdachtmakingen en onzin; betwijfeld mag worden of Meyer zijn brief mede namens die duizenden heeft geschreven, die in 1974 zijn partij hun stem hebben gegeven. Is het een wonder dat de PvdA wekelijks 250 leden verliest? Is het merkwaardig dat de verkie zingsprognoses voor de PvdA snel ongunsti ger worden? Is het gek dat de Leidse PvdA - zoals in veel plaatsen elders - totaal ver vreemd is van grote groepen arbeiders? Arm Leiden, arme Partij van de Arbeid.... Monologen van Pinter en Arends: boeiende brokken theater LEIDEN Centrum bracht gis teravond in het LAK Theater twee monologen: Peter Oost hoek speelde ..Monoloog" van Harold Pinter (een echte thea- tertekst) onder regie van Jac ques Commandeur, deze laatste was Keefman met gebruikma king van de tekst die Jan Arends in zijn bundel „Keef man" publiceerde (regie Petèr Oosthoek). Daarmee is impliciet al iets gezegd over het verschil tussen beide monologen en hun opvoering. „Monoloog" was veel sterker li terair met een tekst waarvan iedere letter verantwoord leek. Aan de toeschouwer werden ho ge eisen gesteld, de concentratie moest uitermate gespannen zijn, en het bewustzijn van de thea tersituatie bleef voortdurend aanwezig. Dat kwam voorname lijk door de manier van zeggen van de stukken tekst: met pau zes ertussen en alsof ieder woord overdacht was, de emotie beheerst, de dictie bewust Zoiets vereist zeer subtiel spel, omdat er maar weinig ruimte overblijft; zoiets vereist zeer goed spel omdat er ook naast de tekst dingen ingevuld moeten worden, die via de tekst niet mogelijk zijn. Misschien stelt Pinter de acteur voor te grote problemen, hoewel Peter Oost hoek het er toch niet al te slecht afbracht Peter Oosthoek Er ontstond wel spanning, ook al omdat in „Monoloog" nog een poging tot communicatie onder nomen werd (met een niet aan wezige, fictief gezeten op een stoel terzijde, terwijl de acteur in front in een fauteuil zat). Deze ontlaadde zich op het mo ment dat de poging strandde; de spreker zei alles met ironie ge zegd te hebben maar tegelijker tijd zijn voorgewende beheer sing verloor en zodoende het hele spel verloor, dat hij met winstkansen begon. In „Keefman" was er helemaal geen sprake van spanning en communicatie. Hoewel de figuur Keefman en Jacques Com mandeur was Keefman wel constant tegen „vriend" praatte, wqs hij in wezen voor zichzelf bezig. De aanhoudende woor denstroom zou een ander geen kans gegeven hebben, had die bedoeling ook niet en was slechts een zelfverantwoording. De technische kant van deze spraakmitrailleur ging Jacques Commandeur bijna vlekkeloos af en goed genuanceerd. Er was minder spanning, omdat de emoties naar buiten kwamen vooral door middel van de tekst; doordat de figuur Keefman zelf nauwelijks ontwikkeling door maakte hij bleef van zijn eigen gelijk overtuigd Hier waren het juist de verschrikke lijke geïsoleerdheid en het emo tionele die boeiden of zelfs aan grepen. De waarheden die Keef man uitsprak dwars door zijn irrationaliteit en onlogica heen, de ongrijpbaarheid van Keef- mans positie hij is gék en niet gek kunnen een toeschouwer in opperste verwarring brengen; de verwarring van Keefman zelf. Eén moment was er, dat Keef man hier doorheen brak. Toen richtte hij zich, in deze toneela daptatie, tot de toeschouwers en schreeuwde hun verwijten in het gezicht; hij communiceerde Een (te?) emotioneel ogenblik. Een boeiende avond, waarop ..Monoloog" misschien een te veel eisend appel op de toe schouwer deed en „Keefman" een emotioneel. Een fraai con trast. Paul van der Plank Microkorfbal: Herstel Pernix Van onze korfbalmedewerker Leiden Eersteklasser Pernix heeft na het even verrassende als fraaie gelijke spel tegen stadgenoot Zuiderkwartier (vo rige week zaterdag) opnieuw voor een verrassing gezorgd door gisteren in de Schiedamse Margriethal voor de tweede maal dit seizoen van concurrent en mede-degradatiekandidaat Harga te winnen: 8 - 9. De ploeg van trainer Roel Even- blij is daardoor op gelijke hoog te gekomen met de Schiedamse fusieclub, terwijl a.s. zaterdag de kans er ligt om Rozenburg op de ranglijst te passeren. Er moet dan eveneens gewonnen worden en die kans lijkt na het goede resultaat van gisteravond meer dan mogelijk, omdat de Leidse formatie het nodige zelf vertrouwen heeft gekregen ken nelijk na het recente succes te gen o.a. Zuiderkwartier. Stand onderaan Zuid West IB is nu als volgt: Wion 9 - 7. Rozenburg 9 - Harga 9 - 5, Pernix 9 - 5.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3