René Pijnen: ,,In een zesdaagse wint de sterkste en daarmee uit" Pfrommer: Noren zijn sterker dan Russen en Nederlanders" dames en jongedames Paulus de Boskabouter - De Uitvinder Lucky Luke - De trek naar Oklahoma DONDERDAG 22 JANUARI 1976 T.EIDSE COURANT PAGINA 11 NOOIT SPIJT VAN KEUS VOOR DE B AAN HOOGERHEIDE In het vanavond losbarstende spektakel van de zesdaagse van Rotterdam zal René Pijnen, naar wordt aangenomen, met zijn Duitse partner Günther Haritz een belangrijke rol spelen. De voormalige wegrenner, die zich heeft ontwikkeld tot een pistier van allure, heeft in het winterseizoen tot dusver reeds vijf triomfen geboekt en dat is reden om hem en zijn koppelgenoot voorzichtig tot kans hebber op de zege in Ahoy uit te roepen. René Pijnen beseft dat deze prognose grotendeels gerecht vaardigd is, hoewel dat op zijn schouders een nogal zware last heeft gedeponeerd. „Onze grote concurrenten zijn de koppels Merckx/Sercu en in iets minde re mate Karstens/Duyndam", meent de renner uit Hoogerheid. „Ik schat dat de overige duo's toch in kwaliteit te kort komen om kans te hebben op de hoofd prijs." René Pijnen gold in het begin van zijn profwielercarrière als veelbelovend wegrenner. De niet al te fors uit de kluiten gewassen Brabander bewees zijn aanleg in verschillende gro te ronden door enige keren ver rassend naar voren te komen. Zo droeg hij jaren geleden de leiderstrui gedurende enige da gen in de Vuelta, greep na enige etappes leider in het klassement) te zijn geweest ternauwernood naast de eindzege in de Vier daagse van Duinkerken en won de Grote Prijs van Formi in Frankrijk. Maar al spoedig ont stond bij René Pijnen het besef dat hij op de weg. ondanks ver dienstelijke resultaten, nooit een coureur van de eerste garnituur zou worden. Daarvoor schoot hij in pure klasse toch steeds net iets te kort. Regelmaat was zijn sterke punt, maar zijn posi tieve uitschieters konden toch vrijwel nooit worden omgezet in duurzame zegepralen. Nooit spijt waarvan hij nooit spijt zou heb ben. De blonde Brabander be sloot om zijn heil te gaan zoe ken op de baan. „Ik ben me vanaf dat moment meer op de baan gaan richten", vertelt Pij-, nen in zijn comfortabele wo ning in Hoogerheide, de woon plaats van oud-wereldkam pioen Herm Ottenbros, die qua postuur zijn evenbeeld is. „Ik had het gevoel dat het me beter lag en dat ik op de baan beter tot mijn recht kon komen, eigenlijk hoger kon reiken dan ik op de weg ooit had gedaan". Ook financieel bleek de beslis sing van René Pijnen geen slechte te zijn geweest. Doordat hij al spoedig zijn talent etaleer de, was hij in staat goede con tracten af te sluiten. Inmiddels heeft René Pijnen a! negentien zegepralen in zes daagsen op zijn conto staan, waarvan hij er vijf in dit lopen de winterseizoen realiseerde. Pijnen heeft geenszins de illu sie in de buurt te komen van het onaantastbare record van zijn huidige ploegleider Peter Post. De Amstelvener, die maar liefst tot zijnachtendertigste jaar op de fiets bleef, lapte in niet min der dan vijfenzestig evenemen ten de gehele concurrentie aan de laars. Toch kanRené Pijnen nog een stuk dichter naar Peter Post toefietsen. „Ik ben nu ne gentwintig", zegt de Brabander. „Ik ben van plan nog zo'n jaar of acht te blijven fietsen. Dat moet kunnen. Weliswaar moet je er steeds meer voor doen, maar het lijkt me dat ik dat mqet kunnen opbrengen. Post vertelde me wel eens dat hij in zijn laatste jaren erg hard moest trainen om bij te blijven. Dat is normaal." Erkend René Pijnen is inmiddels als pistier volledig erkend. Dat be vestigen ook de winterbaandi- recties die hem graag in hun „circus" willen hebben. Mede daardoor is ook de combinatie met Haritz ontstaan. De jonge Westduitser werd vorig jaar in de ploeg van Peter Post, Ti-Ra- leigh opgenomen, waarna vrij snel het nieuwe koppel ont stond. „Ik heb er eigenlijk geen verkla ring voor waarom het met ons zo goed gaat", vertelt Pijnen. „Het enige dat ik er eigelijk over kan zeggen, is dat we alle bei erg sterk rijden deze winter. Vooral de koppelkoersen gaan lekker en dat is een belangrijk onderdeel van de zesdaagse." Dat bleek deze winter reeds in Londen, Frankrijk, München, Munster en Bremen. René Pijnen heeft inmiddels al de nodige partners „versleten". Hij begon in zijn eerste seizoen met zijn tegenwoordige ploeg leider Peter Post, met wie hij nog twee zeges boekte, vervol gens kreeg hij assistentie van Duyndam (drie seizoenen) en Sercu, met wie hij vorig jaar reed. Maar dit laatste koppel was kennelijk voor de directies van de sportpaleizen niet interessant genoeg. Want de gedegen kwali teit van Pijnen werd zo sterk aangevuld door de sprinters klasse van Sercu dat er van een te groot overwicht sprake was. Hoewel René Pijnen de verbre king van de relatie met Sërcu betreurt, is hij toch zeer in zijn nopjes met Günther Haritz. Waar de Brabander evenwel niet zo content mee is, is de naam en faam van het ver schijnsel zesdaagse. „Dat is vol komen ten onrechte", vindt Pij- René Pijnen (links) en Günther Haritz, spectaculair koppel in Rotterdam en behorend tot de favorieten. nen. ..Natuurlijk is in het verle- den wel eens iets gebeurd, maar om nu meteen te roepen dat alle zesdaagsen een van tevoren verkochte zaak zijn, ergert me in hoge mate. In negen van de tien gevallen komt het sterkste paar als winnaar uit de bus. Ik kan me ontzettend opwinden over mensen die je aan het begin van de zesdaagse vragen wie er uiteindelijk gaat win nen. Dat is gewoon onzin. De sterkste wint en daarmee uit. Waar wel eens iets mee wordt afgesproken, is bijvoorbeeld een sprintwedstrijdje. Er moet tenslotte spektakel worden ge maakt. Dat wil het publiek zien." Vanaf vanavond zal er voor de liefhebbers van sensatie en amusement weer het nodige te beleven zijn in het sportpaleis Ahoy. Daar staat het organisa tietalent van Peter Post garant voor. Zijn pupil René Pijnen zal daar zeker zijn steentje toe bij dragen. FRANK WERKMAN Wij vragen voor direkt voor inpak-werkzaamheden Werktijden van 8.00 tot 17.00 uur. Middagpauze een half uur plus 2x15 min. koffiepauze. Hoog loon, goede sociale voorzieningen. Reiskosten worden vergoed. KOM EVEN LANGS P. BAKKER B V. - HILLEGOM Beeklaan 17, tel. 02520-29108 Na werktijd aanmelden bij W. van Essen, Mauritslaan 62. Hillegom. Tel. 02520—16428 of P. BAKKER B.V. - LISSE Akenvoordelaan. Tel. 02522—11175 Na werktijd aanmelden bij N. Uitendaal, Thorbeckelaan 95, Hillegom. Tel. 02520-21076. OSLO WACHT OP VORST OSLO De sinds dinsdag in Oslo heersen de dooi maakt het nog niet direct onzeker of de strijd om de Europese schaatstitel voor heren het aanstaande weekeinde op het natuurijs van het Bisletstadion (waar per dag 20.000 toeschowers worden ver wacht) doorgang kan vinden. „Maar als het zo door blijft gaan, weet ik het nog niet", aldus bondscoach Leen Pfrommer die, door de ongunstige weersomstandigheden ge dwongen, gisteren al besloot uit het trai ningskamp in Toensberg naar de Noorse hoofdstad te vertrekken. „De temperatuur liep op tot zeven graden boven nul en er viel in Toensberg niet meer te trainen. Op dit moment is het in Oslo vijf graden. We zullen naar de kunstijsbaan van Valle Hovin uitwijken". Pfrommer was tevreden over het verloop van de training in Noorwegen. „We zijn tot en met maandag in Toensberg hard aan het werk geweest. Eerst wilden we het kamp opslaan in Kongs- berg, maar daar bleek de baan nog altijd erg vuil te zijn. Dinsdagavond na de Neder landse kampioenschappen in Groningen zijn we dan ook al naar Toensberg gegaan. We hebben ons alleen gisteren tot conditietrai ning moeten beperken omdat er geen ijs was". De rijders (Hans van Helden, Piet Kleine, Klaas Vriend en Joop Pasman) blijken in uitstekende conditie te verkeren en er is dan ook geen sprake van dat reserve Jan de Vries alsnog moet worden opgeroepen. Ook de opvang van nieuweling Joop Pasman is volgens Leen Pfrommer naar wens verlo pen. „Het gaat uitstekend. Hij heeft welis waar niet zo daverend gereden in het afgelo pen weekeinde, maar dat was wel te ver wachten want hij stapte pas vrijdag bij ons het hotel binnen nadat hij in Nederland nog drie tentamens had moeten afwerken. En dan kwam hij voor het eerst op een vreemde baan met jongens, die al een week getraind hebben. Pfrommer had tijdens het weekeinde via de Noorse radio met belangstelling de resulta ten van de wedstrijd tussen de Noorse en Russische heren gevolgd. „Ik heb de indruk dat de kloof, die in Dokka tussen de Noren en de Nederlanders ontstond, wel iets klei ner geworden is. Maar ik betwijfel of wij ze de baas zullen kunnen. De Noren zijn op het ogenblik in de breedte gezien sterker dan de Russen en de Nederlanders". De resultaten van Oslo zijn voor de Neder landse ploeg welhaast doorslaggevend voor wat betreft uitzending naar de Winterspelen in Innsbruck. „Het belangrijkste is, dat wij aar. de verlangens van het NOC kunnen voldoen", aldus Pfrommer. „Dat lijkt me voor Van Helden en Kleine niet zo'n enorm probleem gezien de resultaten die zij hebben gemaakt. Maar Vriend en Pasman zullen prestaties moeten leveren die een redelijk uitzicht bieden op een plaats bij de eerste acht in Innsbruck. Laten we aannemen dat een van hen negende of tiende wordt op een afstand, dan durf ik hem rustig te verdedi gen bij het NOC op grond van het feit dat hij dan een zeer reële kans heeft om ook bij de eerste acht te kunnen komen". Door JEAN DU LIEU T-86 Onder de vurige blikken van de draak stopte Paulus zijn pijpje, terwijl hij het ondier intus sen heel vriendelijk goeiedag zei. Het gedierte gromde iets onver staanbaars terug, maar hoewel dat nogal dreigend klonk, trok Paulus- zich daar niets van aan. „Heb je even een vuurtje voor me?" vroeg hij rustig. „Wat denk je dat ik ben, een sigarenaansteker?" riep de draak nijdig. „Stel je niet aan", zei Paulus. „Kun je vuurspuwen. ja of nee?" „Natuurlijk wel", pochte de draak, „ik ben een vuurspuwende draak, dat zal ik je laten zien". Toen spoog hij vuur, waaraan de boskabouter bedaard zijn pijpje aanstak. „Bedankt hoor draak" zei Paulus. Donderdag 22 januari W) HOT 20 30 Een droomspel (Toneel groep Globe) (J) Theater Aan de Haven 20 30 Aga- memnoon (De Appel) (J) Congresgebouw 20.30 Residentie-Or kest o.l.v. Ferdinand Leitner; sol. Ida Haendel viool (J); Toneelzaal 20.15 Het huwelijk van de heer Mississipi (Toneelvereniging ADO/DVS) Uithol 20.00 Holiday on Ice. Circustheater 20.15 André van Duins Lachcarrousel. Barbaars Kerkslr, 52, Voorburg) 21.00 Trio Cees Slinger. Wijkcentrum Hoornes Katwi|k 20.15 Lezing over de Spaanse vakantielan- i den. Vrijdag 23 januari Koninkli|ke Schouwburg 20.15 Geen haar op T hoofd (Haagse Comedie) &T 20.30 De andere wereld (Haagse Comedie) (J) Theater Aan de Haven 20.30 Aga- memnoon (De Appel) (J) Dlligentta 20.15 Nederlands Saxofoon Kwartet Houtrustkerk 20.15 Orgelconcert Henk Klop (J) Theater Pepijn 20 30 Cabaretier Miel Cools (J) Theater In de Steeg 20.30 Cabaret Robert Kreis (J) De Uithol 20.00 Holiday on Ice Circustheater 20 15 André van Duins Lachcarrousel Congresgebouw 20.15 Blaffen tegen de maan (Die Haghe Spelers) Haagse Jazz Club 22.00 The Lewis Swing Quartett o.l.v. Lo Blotkamp (J) Poppentheater Guldo van Deth 20.30 Ruimte/Zo maar blij (J) Stadsgehoorzaal Lelden 20.15 Noord hollands Philharmonisch Orkest o.l.v Maarten Smit; sol. Emmy Verhey viool, Frédéric Meinders piano en Harro Ruysenaars cello (J) Rijnlands Lyceum Oegstgeest 2015 Een kat aan de stoeprand (solotoneel Henny Orri) LEIDEN CAMERA (124919): The Great Gatsby (14) 20.00. Ivanhoe (a.l.) za. en wo. 14.30. Zo. 14.00. 16.15. Morgen suita ble case for treatment (18) vr. en za. 23.30. LI DO (124130): De man van Hong Kong (18) 14.30. 19.00. 21.15 Zo. 14.30, 16.15, 19.00, 21.15. LUXOR (121239): Jaws (18) 14.30. 19.00, 21.30. Zo. 14.00. 16.30, 19.00, 21.30. REX (125414): Het 5-de offensief (14) 19.00, 21.15. Pinocchio (a.l.) Wo. en za. 14.30. Meisjes in nood (18) vr. en za. 23.30. STUDIO (133210): Lenny (18) 14.30, 19.00, 21.15. Zo. 14.30, 16.15, 19.00, 21.15. TRIANON (123875): Histoire d'O (18) 14.30, 19.00, 21.15. Zo. 14.30, 16.15, 19.00. 21.15. Tennisduel met Noren OSLO De Noorse tennisbond heeft gisteren het team bekend gemaakt voor de wedstrijd te gen Nederland, die zaterdag in Oslo voor het toernooi om de Koning Gustaafbeker wordt ge speeld. Voor Noorwegen komen uit: Per Hegna, Erik Meiander, Terje Persson en Erik Ulleberg. Finn Dag Jagge is niet spelend aan voerder. Het Nederlandse team bestaat uit dezelfde spelers, die 10 ja nuari in de eerste wedstrijd van het toernooi met 2-1 van Fin land verloren: Wouter Fok, Fred Hemmes en Louk Sanders. Niet spelend aanvoerder is Ed van Breukelen. FRANCILLON NAAR HUIS MÜNCHEN - De Haitiaanse doelman Henri Francillon keert eind januari met zijn gezin uit München terug naar Haiti. Francillon zat bij TSV München 1860, dat in de tweede Bundesli- ga speelt, bijna voortdurend op de reservebank. Hij maakte fu rore tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in Mün chen 1974 en verdedige in totaal 73 keer het doel van Haiti. Het is de bedoeling dat Francillon voor Haiti uitkomt tegen de Do minicaanse republiek in de voorronden van het wereldkam- pioenschapstoernooi. Andere rustdag PARIJS De deelnemers aan de Ronde van Frankrijk zullen hun tweede rustdag in de Tour niet doorbrengen in Font Ro- meu in de Pyreneeën maar in Perpignan. De rustdag volgt na de elfde etappe Mont Gène- vre—Manosque op woensdag 7 juli in plaats van op 8 juli. Het etappeschema is als volgt gewijzigd: donderdag 6 juli: 11e etappe: Mont Gehevre—Manos que: woensdag 7 juli: rustdag in Perpignan; donderdag 8 juli: 12e etappe: Perpignan—Pyre- neëen 2000; vrijdag 9 juli: 13e etappe: Font Romeu—St. Gau- dens. Zwemprestaties SYDNEY De vijftienjarige Max Metzker heeft tijdens de zwemkampioenschappen van Nieuw Zuid Wales in Sydney aangetoond een geducht con current op de lange afstanden te zijn van zijn landgenoot en ex-wereldrecordhouder Steve Holland. Metzker zwom op de 1500 meter vrije slag een tijd van 15.42.67. Het wereldrecord staat met 15.20.91 op naam van Tim Shaw (VS). De zestienjarige Mark Ker ry realiseerde uitstekende tijden op de 100 en 200 meter rugslag: 59,47 en 2.04.86. Tijdens wed strijden in Brisbane, die tegelij kertijd met de kampioenschap pen in Sydney gehouden wer den, kwam Steve Holland op de 400 meter vrije slag tot een tijd van 4.02.91. Niet eens met keuze Kom dón m 'n hart, en ie$ eens) \Heu, /ijj 3d, wij mogen niets zeggen! (HiMll! Ze heeft weer eenf We brengen hddr vlu$ [Vdn hddr zenuwtoevdlytdddrheen.Jk weeier Y len,Suske! jwel raad mee! INZELL Uit protest tegen „de scherprechters binnen het nationale Olympische Comité" en wegens de „klaarblijkelijke onderwaard iring van de Duitse schaatsenrijders" is de techni sche directeur van de Westduit- se schaatsbond, de 33-jarige Gerhard Zimmermann, afgetre den. „Als drievoudig Olympisch deelnemer kan ik voor de beoor deling bij het aanwijzen van de Olympische ploeg geen begrip opbrengen. Behalve Monika Holzner, Horst Freese en Her- bert Schwarz hebben ook ande re rijders voldaan aan onze voor Innsbruck geldende normen". De schaatsbond had in totaal zeven personeh voorgedragen bij het Olympisch comité. C. Oargaud S.A. 1976 W die stommerd ^e| 7 van een dopfv f^jl j 'jufh [de paard geko- ||j||

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11