WBSWSÈË GRENSRECHTER GRIEK STAAT VOOR DRIE JAAR NAAST DE LÜN Italiaanse kampioen boekte voldoende winst op Transol Enerverende tweestrijd tussen Kingston Again en Maarten D Marathonduels in vijfde schaakronde Jos Hermens vijfde op lijst voor Nurmiprijs PAGINA 10 'T'"MMHIffE VERKLEURDE NEUS EN GEMOEDELIJKHEID HIELPEN NIET ZEIST De tuehtcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft gisteravond grensrechter Gerrit Griek, beschuldigd van het geven van een kopstoot aan Bertus Quaars in de wedstrijd Feyenoord-PSV op 21 december, schuldig bevonden aan het ten laste geleg de. De tüchtcommissie heeft Griek met ingang van 21 januari voor de tijd van drie jaar het recht ontzegd een functie te bekleden in de KNVB of een van de afdelingen. J. van der Gijp en J. G. Wille de verklaringen tijdens het (leden) en A van Zon (secreta- mondelinge onderzoek op 29 de- ris), die na precies een uur ver- cember van de getuigen met gaderen in de raadskamer het vonnis onthulde, woog het feit dat Griek zijn vergrijp had ge pleegd als drager van het gezag en tijdens de uitoefening daar van waarmee hij door de bond is belast, zeer zwaar. De belangrijkste punten uit de uitspraak zijn: „De tuehtcommissie van het be- betrekking tot de gedragingen van grensrechter Griek, ge hoord de beschuldigende getui genissen en het pleidooi van mr. B. W. J. Bertels, raadsman van Griek op 21 januari, overwegen de dat aan grensrechter Griek ten laste is gelegd a: het geven van een kopstoot aan speler H. F. G. Quaars van PSV en b: het bewust onjuist, althans niet naar waarheid inlichten omtrent hetgene dat was voorgevallen, is van mening dat zowel het onder sub a als het onder sub b ten laste gelegde, bewezen moet worden geacht. Het verweer van niet opzettelijkheid gaat niet op omdat het opzettelijk karakter besloten ligt in de aard van de overtreding. Het bewijs steunt op de aanklacht van H. F. G. Quaars en de verklaringen van andere getuigen. Gelet- op alle omstandigheden wordt de heer Griek met ingang van heden het recht ontzegd in een periode van drie jaar enige functie bin nen de KNVB of een van zijn afdelingen te bekleden. De kos ten van het onderzoek komen ten laste van de beschuldigde. De mogelijkheid tot beroep te gen deze beslissing staat open tot veertien dagen na publikatie van de uitspraak in het officiële orgaan." Grensrechter Griek, noch zijn raadsman Bertels wilden gister avond zeggen of beroep zal wor den aangetekend. Bertel: „Wij zullen de zaak eerst een aantal dagen laten rusten en dan onze beslissing nemen." Deskundige De zware straf voor Griek, die nog slechts enkele maanden te vlaggen had in het betaalde voetbal, kwam na een bijeen komst die bijna vier uur duur de. De tweede episode van de aan Bertus Quaars uitgedeelde rode kaart begon opnieuw met het horen van getuigen. De KNVB had er vijf opgeroepen. Bertus Quaars was de enige die nadrukkelijk verklaarde dat hem door Griek bewust een kopstoot was toegediend. De an dere verklaringen stelden ook dat Griek schuldig was aan de botsing tussen de hoofden van de speler die om uitleg kwam vragen en van de grensrechter. Zij echter wilden niet beweren dat het een bewust gegeven kop stoot was. De twee getuigen van de verde diging, die de wedstrijd hadden bijgewoond, verklaarden dat Griek niet als schuldige kon worden aangewezen. De derde getuige, bokspromotor Henk Ruhling, gaf zijn mening als „kopstootdeskundige bij uit stek". De Zandvoortse boksma- kelaar stelde dat zelden iemand, die dat niet gewend is. een be- Grensrechter Gerrit Griek (rechts) voor zijn rechters, v.l.n.r. Mr. Jansen, J. v.d. Gijp, A. v. Zon en v.d. Broek (lid strafzaken amateurvoetbal). wuste kopstoot geeft „Men vecht met zijn handen, niet met zijn hoofd, deels uit angst voor eigen hoofd. Na bestudering van de foto's die mij zijn getoond (door de verdediging) kan ik alleen maar zeggen dat hier sprake is van een botsing of van een mislukte kopstoot." Ruhling voegde er aan toe dat de kop stoot bij het boksen wordt gege ven met het hardste gedeelte van het voorhoofd en dat de botsing bij het slachtoffer ge woonlijk te zien is bij de wenk brauwen of aan de neus. Neus De verwondingen aan de neus voerde mr. Bertels aan in zijn pleidooi. Griek zou volgens ver klaringen van een aantal werk nemers bij de zaak waar hij werkt van de maandag na de wedstrijd af een aantal dagen met een dikke en verkleurde neus hebben gelopen. Bertels haalde bovendien aan dat Griek in zijn gehele optreden duik had gebaard met handen en hoofd, waardoor er alle aanlei ding was om aan te nemen dat er sprake is geweest van een toevallige botsing aan de zijlijn in het stadion van Feyenoord. „Bovendien", zei mr. Bertels nog, „was er geen enkele aanlei ding voor Griek om een kop stoot te geven. Hij heeft zich Hij is trouwens ook niet de man om onmiddellijk geweld te ge bruiken. Bij het bedrijf waar hij als rechercheur werkzaam is, staat hij bekend als iemand die de problemen met klanten altijd gemoedelijk en gemakkelijk op lost" De tuehtcommissie veegde na zijn beraad van een uur het pleidooi van mr. Bertels van de tafel en hield onverminderd vast aan de verklaringen van de getuigen, gedaan op 29 decem ber en op 21 januari. Tot slot volgde de uitsluiting van grens rechter Griek voor een periode van drie jaar. BOSSCHIETER IN NOOTDORP OVER OMHEINING NOOTDORP Kingston Again is toch een paard uit het goede dravershout gesneden. Dat bleek gistermiddag op de baan van Nootdorp weer eens, toen hij een tweestrijd met Maarten D in zijn voordeel besliste. Hij is op deze manier een goede „broodver diener" voor de Utrechtse trainer pikeur Piet Smit. De trainer weet heel goed wat de zevenjarige ruin in zijn mars heeft, want de overwinning kwam niet op de meest eenvoudige manier tot stand. Na de fout maakte de, toch moeilijke, Kingston Again een foutje, maar was even later snel in de buurt van leider Maarten D met de Hoofd dorper Jan van Dooyeweerd. Deze gaf King ston uitstekend partij. Tot enkele malen toe .viel de ruin aan, maar Maarten D wilde niet zwichten. De pogingen om de kop te krijgen kostten Kingston Again natuurlijk veel lucht In de laatste rechte lijn had het paard echter nog genoeg eindsprint over om toch nog vrij gemakkelijk Maarten D voor te zijn op de eindstreep. Gerrit Bosschieter komt in de rijen van toppikeurs niet voor. Hij zal daar ook nooit een plaatsje veroveren, omdat zijn rijden verre van ongevaarlijk is. In de Baburen- prijs vloog hij met de springende Manidou over de omheining en in de Bazuinprijs liet hij met Jack O. in de laatste rechte lijn Jan Wagenaar met Moos Roodnoot binnendoor gaan. Tot schrik van Jos van den Broek met Karper K die door deze vreemde handeling met zijn paard in de fout sprong. Er was weer goede belangstelling en een behoorlijke omzet van de totalisator. De uitslagen waren: Balloopnjs (2000 m.): 1. Nero van Enter (R. Pools) km.tija 1.29.2, 2. Nelis, 3. Nightingale W. Toto winn.: 3,30 pl. 1,60 4.00 1,90, kopp. 9,10 trio 57,00. Baalduinenprijs (le afd., 2000 m.): 1. Nescio (A. de Regt) 1.31.5, 2. Nidra Careless, 3. Noble Baker. Toto winn.: 4,20 pl. 1,90 1,90 2,00 kopp. 11,00. Barnflairprijs (le afd., 2000 m.): 1. Letino Quick (J. Wagenaar) 1.27.0. 2. Mario Spencer, 3. Lyrieka. Toto winn.: 4,30 pl. 2,10 1,20 1,70 kopp. 13,90 trio 68,60 Baburenprijs (2380 m): 1. New Yelly (A. Knijnen- burg) 1.33.6, 2. Mediterrane P. 3. Marcel Trickson. Toto winn.: 1.60, pl. 1,10 1,10 1,10 kopp 2,80 Benderseprijs (2000 m): 1. Kingston Again (P. Smit) 1.24.6, 2. Maarten D. 3. Kitty G. Toto winn.: 2.70pl. 1,60 1.80 1,80 kopp. 6.50. Beetgummermolenprijs (1660 m): 1. Mariesol H. (P. :ott P, 3. Jane Mac. Toto winn.: 2,10 pl. 1,30 1,40 2,00 kopp 4,70 trio 75.10. Baalduinenprijs (2e afd. 2000 m.): 1. Nicky Nouvel- les (W. van Buytene) 1.31.6, 2. Nelly Trickson, 3. Nicander Boy. Toto winn.: 2,80 pl. 2,60 6,80 kopp. 24.80. Bazuinprijs (2000 m): 1. Lester Kandia (J. Hoejen- (J. Duivenvoorden) 1.26.2, 2. Lex Hanover 1 Martin Tefka. Toto winn.: 4,70 pl. 1,90 2,10 1,90 kopp. 8,40. Totalisatoromzet: 206.410.-. Jos Hermens die o.m. wereldrecordhouder is op de tien Engelse mijl, waarvan deze foto bij de finish, is gerang schikt temidden van 's werelds grootste atleten. BREMEN De Nieuwzeelandse atleet John Walker is door de vereniging van deelnemers aan de Olympische Spelen onderschei den met de Paavo Nurmi-prijs. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt door de vereniging in samen werking met het tijdschrift „Spiridon". Negentien experts uit elf landen gaven de wereldrecordhouder op de mijl 39 van de 57 stemmen. De Zweedse wereldrecordhouder op de 3000 meter steeple chase, Anders Gaerderud, werd met 18 punten tweede voor de Engelsman Brendan Foster. Jos Hermens, de Nederlandse wereldrecordhouder op de 10 Engelse mijl, 20 kilometer en een uur hardlopen, eindigde met zes stemmen op vijfde plaats. De Nurmiprijs voor dames ging naar de Westduitse Christa Vahlen- sieck, de snelste vrouw ter wereld op de 10.000 meter en de marathon. België kreeg de landenprijs omdat het land in verhou ding tot het aantal inwoners zoveel lopers van wereldklasse heeft. De puntenverdeling voor de Nurmiprijs 1975 bij de heren is: 1. John Walker (Nieuw-Zeeland) 39 punten; 2. Anders Gaerderud (Zweden) 18, 3. Brandan Foster (Engeland) 13; 4. Frank Shorter (Verenigde Staten) 11; 5. Jos Hermens (Nederland) 6; 6. Mike Boit (Kenia) 6; 7. Miel Puttemans (België) 5; 8. Filbert Bayi (Tanzania) WIJK AANZEE Voetbalwedstrijden doren - gemeenlijk - negentig minuten, schaakronden daarentegen zijn vaak eindeloos durende gevechten waarin het erom gaat een moeizaam veroverde voorsprong uit te bouwen. In de vijfde ronde van het Hoogoven- schaaktoernooi werd dat opnieuw bewezen. Om een uur in de middag namen de grootmeesters gisteren plaats achter de borden. Tot laat in de avond duurden de gevechten. Voor een Nederlands succes zorgde Langeweg. Hij wees de roekeloos stormlopende Tsjech Smejkal zonder meer terug. Na 25 zetten was de winst reeds binnen. Tijdnood bracht de be slissing Smejkals positie was toen al hopeloos. Dat was overi gens de enige sensatie van de dag. Of men zou het betrekkelij ke falen van oud-wereldkam- In de meestergroep heeft Bellin min of meer onverwacht de lei ding genomen. De jonge Engels man komt uit de reservegroe- pen. Weliswaar behoort hij tot de Engelse top-tien, maar het zou een sensatie zijn als hij als eerste het toernooi beëindigde. Westerinen kon ook gisteren niet tonen een grootmeester te zijn. Hartoch, die met wit spe- pioen Tal tegen de Joegoslaaf lend tegenstander van de Fin Kurajica moeten noemen, een Siciliaanse partij trok Tal ten aanvaL De tegenstoot, die volgde, kwam aan. De ex-we reldkampioen vocht hard voor was, bereikte zijn vierde remise. Landskampioene mevrouw Van der Mije moest een stapje terug. Op haar rivale mevrouw Vree ken veroverde zij niet meer dan een remise in de partij die ook een half punt. De Bulgaarse Le- in iweede instantie werd afge broken en nadien door Tal werd verloren. De remise Andersson—Ofafsson was het resultaat van boeiend spel. Zwart had enigszins het initiatief, maar beslist ook niet meer dan dat Sosonko brak af tegen Böhm maar won later. Ljubojevic en Browne braken nogmaals af. macko voert met de Tsjechische Vokralova het klassement aan. Al te veel waarde mag men echter bij de damesgroep aan het stuivertje verwisselen niet hechten. Uitslagen vijfde ronde: Grootmees tergroep: Sosonko (Ned>—Rohm (Ned) 1—0; Smejkal (Tsj)Langeweg (Ned) 0—1; Tal (Rusl)—Kurajica (JS1) 0—1; Dvo- recki (Rusl>—Ree (Ned) 1/2—1/2: Lju- Oud-wereldkampioen Tal vocht tot het laatst maar ging toch ten onder. bojevic (jsl)-Browne (VS) afg.; An dersson (Zwe)—Olafsson (IJsl) 1/2-1/2. Stand: 1. Ljubojevic 31/2 1 afgebr.; 2/3. Langeweg. Sosonko en Kurajica 3; 4. Browne 2 1/2 1 afgebr.; 5/6 Smejkal, Olafsson 2 1/2; 7. Kurajica 2 1 afgebr.; 8/11. Dvorecki, An dersson, Ree, Tal 2; 12. Bohm 1. Meestergroep: Kusnir—Ligerink 0—1; Hartoch Westerinen 1/2—1/2; Nikolac—Szme- lan 1(2—1/2; Farago-Christiansen 1/2—1/2; Bellin—Lehmann 1—0; Mar cus—Boersma 0—1. Stand: 1. Bellin 4; 2/6. Westerinen, Farago, Nikolac, Christiansen, Ligeterink 3 1/2; 7. Hartoch 3; 8. Szmetan 2; 9. Lehmann 1 1/2; 10/11 Kusnir, Boers ma 112. Marcus 0. Damesgroep: v.d. Mije (Ned>—Vreeken (Ned) 1/2—1/2; Belle (Ned)-Vokralova (Tsj) 0—1; Teodorescu (Roe)—Ivanova (Bul) 1/2—1/2; Lemacko (Bul)— Baumstark (Roe) 1—0; Bruinenberg (Ned)—Erenska (Pol) 0—1; v.d. Gies- sen (Ned)-Belamaric (JS1) 1—0. Stand: 1/2. Lemacko, Vokralova 4; 3. v.d. Mije 3 1/2; 4/5. Belamaric en Vree ken 3; 6/7. Teodorescu. Erenska 2 1/2; 8/9. Ivanova, v.d. Giessen 2; 10/11 Belle, Baumstark 11/2; 12. Bruinenberg 1/2. De winst van Langeweg Wit: J. Smejkal (Tsj.)-Sl.) Zwart: K Langeweg (Ned.) Grootmeestergroep, vijfde ronde 1. c2-c4, Pg8-f6; 2. Pgl-f3, e7-e6; 3. g2-g3, d7-d5; 4. Lfl-g2, d5xc4; 5. Ddl-a4+, Pb8+i7; 6._Da4xc4, c7-c5; 7. d2-d4, a7-a6; 8. Dc4-c2 b7-b6; 9. Pbl-c3, Lc8-b7; Engelse league Cupfinale LONDEN De finale van het toernooi om de Engelse League Cup, die op 28 februari in het Wembley Stadion in Londen wordt gespeeld, zal gaan tussen Manchester City en Newcastle United. Manchester versloeg gisteravond in de tweede wedstrijd voor de halve finales Middlesbrough met 4—0. De ploeg uit Manchester had de eerste ontmoeting met 1—0 verloren. Newcastle United triomfeerde met 3—1 over Tottenham Hotspur, dat de eerste wedstrijd met 1—0 gewonnen l^d. ROTTERDAM - Ook al werd het dan geen over winning, Transol/RZ mag best tevreden zijn met het resultaat tegen de Italiaanse kampioen Birra Forst die met 96—92 won. Er werd be wezen dat de „afgang van Wenen" een vergis sing is geweest. Transol Birra Forst is een aardige partij basketbal gewor den zonder werkelijke hoogte punten. De Italiaanse coach Taurisano begon zowel voor als na de rust met zijn sterkste opstelling (de internationals Marzorati, Delia Fiori en Recal- cati en de Amerikanen Lien- hard en Grochowalski), maar gaf ook in de mindere goden in zijn ploeg een kans. In de perio de dat de Italiaan zijn basis- ploeg uiteenhaalde, bleek het verschil tussen Transol en Birra Forst: het verschil in kwaliteit van wisselspelers. Transols coach Jan Bruin gebruikte be halve zijn basisvijftal (Dekker, Morningstar, Casault, Loorbach en Weemhof) alleen René Ver voorn als plaatsvervanger. Het waarom is duidelijk. De rest van de Transolploeg bezit te weinig kwaliteit om tegen de drievoudige winaar van de Eu ropa Cup tot aanvaardbare prestaties te komen. Transol nam in de openingsfase een kleine voorsprong die maxi maal zes punten bedroeg. Pas na zes minuten kwam Birra Forst aan de leiding maar kon die positieve score niet handha ven. De Rotterdammers scoor den wel veel moeilijker dan de Italianen maar de meeste aan vallen werden toch doeltreffend afgerond. Transol slaagde erin de eerste helft met voorsprong te sluiten: 5049. Geen paniek Direct na de hervatting sloeg .sH p iJa SI In de Rotterdamse sporthal „De Enk" verloor Transol voor Europa Cup III van het Italiaanse Birra Forst. Een duel uit deze ontmoeting tussen Craig Casault (rechts) en de Italiaan John Grochowalski. Birra Forst toe. De Italianen namen een voorsprong van vier punten (58—54 na vier minuten) en stonden die niet meer af. De punten van Birra Forst werden voornamelijke gemaakt door Delia Fiori, Grochowalski en de razendsnelle spelverdeler Mar zorati. Toch zou Marzorati het persoonlijke duel met Jan Dek ker verliezen. Transols kleinste speler kwam tot zestien punten tegen tien voor de Italiaan. Tweemaal bracht Transol het verschil nog terug tot twee pun ten, eerst in de twaalfde minuut door Loorbach en daarna tweeeneenhalve minuut voor het einde door Dekker. Birra Forst raakte echter niet in paniek. De italiaanse profs bezitten vol doende klasse om een dergelijk crisispunt te overwinnen. Het verschil van vier punten, dat als eindstand op het score bord kwam (96—92) is met de thuiswedstrijd voor de boeg vol doende voor de totaalzege van de Italianen en een uitverkochte sporthal in Cantu. En dat zijn tenslotte de enige zaken die voor een topploeg als Birra Forst van belang zijn.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10